PAtWÉÏÏÏÏMÏMM BOSCH NEDO-MEX PALADIJN w J II ligtvoet Agenda RUSTIG EXAMEN Met een enkel woord eventjes.. asss?» 03 DINSDAG 23 MEI 1961 Dovendienst (Van een tv-inedewerker) Hoewel hefc niet de gewoonte is om in deze rubriek de kerkelijke televisiepro gramma's te bespreken, willen wij nu toch enige aandacht besteden aan het pinksterprogramma, dat het IKOR zon dagmiddag uitzond van het landgoed „Schaep en Burgh" in 'sGraveland. De doofstommen (beter is het om al leen maar van doven te spreken, omdat iemand die doof geboren is, nooit zal leren spreken als wy) zijn in Neder land (uiteraard!) in drie bonden geor ganiseerd. De protestant-christelijke bond organiseert op 22 plaatsen in het land geregelde kerkdiensten voor doven, en één zo'n dienst werd dan gehouden op „Schaep en Burgh". Eraan vooraf ging een korte inleiding door de pedagoog prof. dr. I. C. van Houte. Daarna had ds. C. M. de Vries (ook wel bekend als Ted Logeman) een gesprek met mevrouw S. D. J. Vertregt- Oussoren over het onderwijs aan doven. Wij léerden eruit, dat een dove vrij goed van onze lippen kan lezen wat wij hem Willen zeggen op voorwaarde, dat we géwoort vloeiend spreken, waarbij we natuurlijk duidelijk lippen en het hele gelaat mee moeten laten spreken. Toch zal een echte conversatie over wat diepgaander onderwerpen moeilijk zijn, omdat abstracte begrippen nu eenmaal moeilijk zijn aan te geven. De doven zelf „keuvelen onderling ontzettend veel" met lippen en gebaren, en als ze daar goed mee bezig zijn, kan zelfs iemand, die zich met het dovenonderwfjs inten sief bezig houdt, er weinig van begrij pen. In een gesprek met de leraar H. van Mierlo bleek waarom wij een gesprek van doven onderling zo moeilijk kunnen volgen. Als wij zeggen „Gisteren zei mijn moeder dat het niet mocht", dan „zegt" een dove: gebaar naar achteren (dat betekent alles wat „vroeger" is), lipstand van „zegt", strijken over de kin (dat betekent „moeder"), „nee" schud den, en dat doet die dove allemaal tege lijk. Zijn taal ds dus veel gecomprimeer- der dan de onze, afgezien nog van de eigen „dialect-woorden", die iedere groep doven onderling ontwikkelt. In de dienst ging de hulpprediker B. van Beveren voor. Met gelaatsexpressie en duidelijke gebaren en eigen spraak ging hij in Op het verhaal in Hande lingen 2 over het „spreken in tongen". Toen tijdens zijn preek het geluid even werd uitgeschakeld, en wij ons dus in de positie bevonden van de doven, merkte wij dat men als horende en sprekende, doof kan zijn in de wereld der doven. Diezelfde sensatie hadden wij te voren ondergaan toen we in de tuin van het landgoed een groep doven in drukke ge sprekken hadden bezig gezien. Het. was een leerzame ondervinding. AD INTERIM Bah, lbo! (Van een tv-medewerker) Aan publiciteit heeft het niet ontbro ken voor Wim Ibo's nieuwe program ma „Witte Zwanen, Zwarte Zwanen". Dat mocht ook wel voor zo'n grootse opzet: stel u voor, de Belgische en de Nederlandse televisie hebben samenge werkt met de Finse. En tenslotte is ook nog de Duitse televisie eraan te pas ge komen. De Nederlandse luisteraars en kij kers zijn heel wat dank verschuldigd aan Wim lbo: de mensen die hij bij elkaar heeft kunnen vinden voor zijn cabarets en cabaretachtige programma's zijn voortreffelijke artiesten. Wij waren dus benieuwd wat lbo in zijn program ma over Finland zou presteren. In een voorbeschouwing schreef hij zelf, dat hij ons deelgenoot wilde maken in „een moeilijk te beschrijven sfeer tussen Oost en West, een taal die'geen enkel hou vast biedt, een mentaliteit waarbij wij vergeleken volbloed Italianen zijn" en dat alles „op een lichte en luchtige wij ze". Welnu, niets van dat alles hebben wij gemerkt. Dit VPRO-programma be gon met een zeurderige travelogue over de meren en de saunabaden van Fin land, die overigens grotendeels gewijd was aan opnamen van de heer lbo, terwijl hij achtereenvolgens bloemen, vis en een luchtballonnetje kocht op de markt van Helsinki. Daarna volgde een variété-programma, waaruit voorna melijk bleek, dat de Finnen net zoveel Amerikaanse liedjes zingen als wij: ze doen dat weliswaar in het Fins, maar dat is voctf hen niet zo moeilijk als voor ons. De miserabele ouwe-jongenssfeer, die ons vaderlandse televisiebestel steeds bedreigt, was ook naar het hoge Noor den doorgedrongen, waar de Vlaamse omroepster Denise Maes en de Finse omroeper Niilo Tarvajarvi elkaar om het hardst -„aap wat heb je mooie jon gen" zaten toe te roepen. Het hele pro gramma eindigde. net als ieder h.b.s- fuifje, met een tableau de la troupe. De bloemen waarmee het podium was versierd, werden aangeboden door de gezamenlijke Belgische en Nederlandse bloemisten".. Het was een misselijke ver toning. die VPRO onwaardig. lbo kan ons niet wijsmaken, dat het prachtig, het andei Het ene ontroerende lied na et andere zong deze zangeres, die zo op het eerste gezicht toch alleen maar een dikke juffrouw in een gekke Jurk leek: maar wat een lief en mooi ge zicht, en wat een prachtige handen. En bovenal wat een stem! Mildred Falls begeleidde haar voortreffelijk. Het commentaar bij „Inleiding tot de dans" werd ditmaal grotendeels gege ven door de danser Aart Verstege, die ook de vertoonde balletfragmenten bij een had gezocht. Een sympathiek com mentaar en een aardig overzicht van de wijzigingen, waaraan het ballet in de loop der tyd onderworpen Is geweest. AD INTERIM. Dirigenten (Van een tv-medewerker In zijn „Muziekmozaiek" had Willem O. Duys gisteravond voor de AVRO- televisie gesprekken met de dirigenten Willem van Otterloo en Eduard Flipse. U'it hu nwoorden bleek wat de leeraar- muziekrecensent Brands al eerder ge zegd had, dat „de dirigent, die omstreeks de eeuwwisseling een soort prima donna was, tegenwoordig veel meer de nederige dienaar van de partituur is geworden." Nu betekent die nederigheid niet slaafsheid, maar wel dat men tegen woordig speelt wat de componist heeft geschreven en niet, zoals Mengelberg, met de beste romantische bedoelingen wellicht, de partituur retoucheert naar wat de componist met een modern or kest misschien wel had willen presteren. Het gaat tegenwoordig om perfect spelen, al is het dan zo als Van Otterlo zei: „Eerst als Je een stuk kunt spélen, kom je pas aan de muziek toe. Dat lukt dus niet altyd. Maar als de perfectie er niet is, dan stoort dat." Eduard Flipse vertelde hoe zijn vader een harmonium had aangeschaft en daarop in drie maanden t-üds orgel had leren spelen. „Het zal er wel naar ge weest zyn, maar mijn vader was in ieder geval een kolossaal muzikaal man." Op filmpjes en foto's werden ons nog andere dirigenten getoond. Kostelijk was Pierre Monteux in een vraagge sprek met Henk de By: in een Engels zoals alleen een Frans-Zwitser dat kan spreken, deelde hii vol trots mee, dat hy 107 orkesten had gedirigeerd, „en dan reken ik het Concertgebouworkest van voor de oorlog en van na die tyd nog als één orkest: honderdenzeven ver schillende orkesten!" En ontroerend was het BBC-intervieuw met Otto Klempe- rer, die op de vraag of hij plezier in zyn leven had gehad, zei: „Ik ben een mens met hoogtepunten en dieptepun ten. Daartussenin is het soms erg moei- ïyk. Maar over het algemeen, vooral nu ik wat ouder ben geworden I think it's allright". Het was heel prettig nog eens iets te zien van de films van J. C. Mol (1891 1954), die ons de wondere wereld van de bloemen en waterdroppels toonden, de werkeiykheid zoals die bestaat, al zien wy die niet, de geboorte van kris tallen en van watervlooien. Een mooie tekst had Cees Nooteboom erby geschre ven. En tot ons genoegen hebben we ook Corry Brokken gezien en gehoord in aardige liedjes, aaneengeregen met j plaatjes van Fokke Duetz en poëtische praatjes van Ernst van Altena. AD INTERIM President Scliarf dankt voor ontvangst Bij zijn terugkeer in Wenen na een driedaags officieel bezoek aan Nederland verklaarde de Oosten rijkse Bondspresident, dr. A, Scharf oprecht verheugd en ont roerd te zijn over de vriendelijke en hartelijke ontvangst door de Koningin, Prins Bernhard en vele anderen, die hij ontmoette. Byzonder enthousiast was dr. Scharf over zyn bezoek aan de kunstschatten van het Rijksmuseum in Amsterdam, de Imponerende aanblik van nieuwe bin nenstad en de haven van Rotterdam vanaf de Euromast, alsook over zyn tocht langs de Zuiderzeepolders, die een overweldigende indruk van vreedzame arbeid geven. Dr. Scharf heeft by het verlaten van Nederland aan de Koningin en de Prins telegrafisch zyn meest oprechte dank betuigd voor de byzonder vriendelyke ontvangst hem in ons land ten déél gevallen. Voorts heeft de president ge zegd een onvergeteUjke indruk van ons land mee terug te nemen, met name noemend de tastbare hoogtepunten van het Nederlandse verleden, heden eh toekomst. Tenslotte heeft de president, dankend voor de byzonder hartelykheid waar mede de Koningin en de Prins hem ontvangen hebben, verklaard overtuigd te zijn, dat zyn bezoek de vriendschap pelijke betrekkingen tussen beide landen versterkt heeft. Daar heeft de Koningin het volgende op geantwoord: „Getroffen door uw buitengewoon vriendelyke afscheids- boodschap zenden myn man en ik U daarvoor onze meest hartelyke dank. Ook wij verbUjden ons van ganser harte over de goede dienst, die uw bezoek aan de vriendschappelyke banden onze lan den bewezen heeft. In het byzonder ook aan de persoonlijke banden, die we met U en de uwen mochten aanknopen. Moge de toekomst deze nog steeds ver sterken! Advertentie WIJ ZIJN HET EENS elastisch rijden BOUGIES therma elastic efgesfemd op (iel hedendaagse verleer Alleenvert. N.V. Willem van Rijn Amsterdam.W. Postbus 8005 fen qcwg noor gangetje 12 is lenend GANGETJE 12 niet mogelijk zou zyn om „op een lichte en luphtige wyze" een program ma te wyderi aan het land van byvoor- beeld de hardloper Paavo Nurmi en de zangeres Ahlikki Rautawara en voor ons part de onvermydelyke Sibelius, van wie we overigens wel een lied hoorden en een foto zagen. Het VPRO-programma begon zondag avond met een telerecording van het optreden van Mahalia Jackson. Dat was BRAND IN CAFETARIA TE 3ARNEVELD Gisteravond omstreeks elf uur is een felle brand uitgebroken in de cafetaria „De Straaljager", staande in het cen trum van Barneveld. De eigenaar, diens echtgenote en twee kleine kinderen hebben zich te nauwer- nood kunnen redden. De brand is waar schijnlijk ontstaan, omdat het nog gloeiende frituurvet heeft vlam gevat. Het vuur is geblust door de brand weren van Barneveld en Voorthuizen. De benedenverdieping van het pand, waarin behalve de keuken, het restau rant was ondergebracht, is geheel uitge brand. De boven het bedryf gelegen woning is gedeelteiyk uitgebrand en heeft verder zware waterschade opgelo pen. evenals de aangrenzende percelen. Dc brand is veroorzaakt door een ont ploffing in één van de nieuwe fornui zen. waarmee het bedryf pas was ge- installeerd. Het bedryf was het grootste in zyn soort in wijde omgeving. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Transparante kleurlak van Ceta-Bever Noordwijkse Golfclub Gedurende de pinksterdagen werd op de banen van de NGC gespeeld om de Dharmadjiva Beker. Winnaar werd de heer C. Swarttouw (hand. 10) met een score van 69, gevolgd door de heer K. Bennett (20) met een score van 72. Den Burcht: Chr. Kinderkoor „Ex Ani mo" voert op: „Het verloren tasje en feest in Sprookjesland". 7.30 uur nam. Haverstraat-Pakhulsstraat (Levendaal) Straatpredlking Open-Deur-Werk. 7.15 7.45 uur nam. „In den Vergulden Turk": Vergadering Ver. tot Bevordering van de Welsprekend heid", ontmoeting LeldenAmsterdam. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: V.V.D. Spr. minister lr. S. H. Visser over: „Defensie beleid". 8 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwijk". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur 'an Bezinning. 12.501.20 uur nam. Rest. „In den Vergulden Turk": Ned. Ver. van Huisvrouwen. Boekbespreking door mej. A. Teyse. 2.30 uur nam. Stationsplein: Autobustocht Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. 8.30 uur voorm. Zomerzorg: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. DONDERDAG Clubhuls Westerkwartier (Ten Katestr.) Bazaar Speeltulnver. Westerkwartier 7-12 uur nam. Chr. Geref. Kerk: Zangavond 10-jarlg bestaan Chr. Geref. Zangvereniging „Alles ter ere Gods". 8 uur nam. Den Burcht: Centrale commissie Herv. Jeugdwerk. Sluiting seizoen. 8 uur nam. Garenmarkt: K. en O. excursie naar Arnhem. 8.15 uur voorm. Het Gulden Vlies: Receptie 50-jarig be staan Schildersbedryf H. P. Jansen. 34 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Lakenhal: Prot. Commissie voor Gere- patrieerden. Guldo van Deth met zijn poppentheater. 8.15 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Svink van Den Haag. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- vereniglng naar Pan van Persyn te Kat wijk. 6.40 uur nam. Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond op 10-tallen jaren ervaring BINNENLAND Op de Rijksweg te Vries (Dr.) werd gistermiddag omstreeks half vijf de 79- |arlge mevr. S. Mulder-Engelsman raakt door een wagen, die voortgetrokken werd door een op hol geslagen paard. Zij kwam zo ernstig te vallen, dat ze kort daarna overleed. Zondagmiddag werd uit het beneden Dwarsdlep te Veendam het stoffelijk over schot opgehaald van een 55-Jarlge man uit Muntendam. Waarschynlijk is hij na het bezoek aan een café te Veendam in de nacht van zaterdag op zondag te water geraakt. Het slachtoffer was ongehuwd. In Schiedam heeft gisteravond brand gewoed in een fabriekspand aan de Boter- straat, waar o.m. bromfietsen worden ver vaardigd. een galvaniseerbedrijf en een embaliagebedrljf zijn gevestigd. De mon tageafdeling en het kantoor van dit laat ste bedrijf hebben door de brand ernstige schade geleden. De torpedobootjager „Amsterdam" en i et. frooat. Pl*»t Pel n vlin nn hnn relc zaterdag op Curasao aangekomen. Op 10 Juni zullen de schepen in Den Helder aankomen. Mynenveegesquadron 205, bestaande ,ers Van er. La- (oppes" Chümpff, Schulling en Van Hamel, begeleid door Hr. Ms. kust- mijnenveger Borculo, zullen op dinsdag 23 mei een oefenrels ondernemen naar de Oostzee, welke ongeveer twintig dagen zal duren. Op 10 Juni wordt het esquadron weer ln Den Helder terugverwacht. Pinksterzaterdag brak brand uit ln het bedrijfs- en kantoorpand van de han delsonderneming „Thermeta" te Naaldwijk. Dank zij het drastisch lngrypen van buurt bewoners kon alle huisraad en ook vele bescheiden worden gered. De vrijwillige brandweer Naaldwbk was spoedig ter plaatse, hetgeen niet wegneemt dat het bedrijfspand grotendeels werd verwoest. Het ernaast gelegen woonhuis kon worden behouden. De scnade ls zeer groot, alhoe- iviijiitiivccgco^uauiuii -uu, UCDI uit Hr. Ms. ondiepwatermljnenveger Straelen vlaggeschlp)Bussemakei comble. Van Moppes Chümpff, Sch wel deze grotendeels door de verzekering wordt gedekt. De Rüks zers en onderwijzeressen ln Groningen de grootste ln ons land viert haar 100- Jarlg bestaan. De feestelijkheden werden vandaag o.a. bijgewoond door de staats secretaris van O. K. en W.. de heer G. C. Stubenrouch. De burgemeester van Los Angeles. Norris, heeft deze week tot Hollandweek geproclameerd ter ere van het Amsterdam se Concertgebouworkest. Het orkest speelt donderdagavond In Los Angeles. Burge meester Norris deelde dit gisteren officieel op een receptie mee. Een vertegenwoordiger uit Amster dam-West heeft bij de politie aangifte ge daan dat uit zijn voor de deur van zyn woning geparkeerde auto drie monster- koffers met horloges ter waarde van circa f 20.000 zijn gestolen. Er was o.a. een veer tigtal gouden horloges bij. De dieven had den een der portierraampjes van de wagen geforceerd. Gistermiddag ls de twee-Jarige I. F. van der Ven uit Heemskerk verdronken ln een moddersloot langs een hockeyter- reln te Rotterdam. Het jongetje was door zijn moeder meegenomen naar het hockey veld. Tot nieuwe leden van het partijbe stuur van de C.P.N. zijn op het twintigste partijcongres in Amsterdam gekozen: H. Clerx. F. Dragstra, A. Van Dyk, C. Harin- ga, G. Hoorn. G. van Oosterum, T. Stui- venberg en G. Verrlps. De nieuwe plaats vervangende leden van het partijbestuur zyn: F. Randse en H. Niemeijer. De ambassadeur van België ln Ne derland, baron F. X. van der Straten Walllet, heeft zaterdagmiddag in aan wezigheid van verscheidene genodigden, o.w. een aantal leden van het corps di plomatique een vertegenwoordiger van het ministerie van O., K. en W. en het ge meentebestuur van Delft, de tentoonstel ling „Koper" geopend, die tot 7 augustus ln het Stedelijk Museum „Het Prinsen hof" te Delft wordt gehouden. Op 1 Juni legt de heer M. L. van Putten, directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, na een meer dan 40-Jarlge werkzaamheid by deze Instelling, zijn functie neer. Hij zal als zodanig wor den opgevolgd door mr. L. G. van Reijen. Naar aanleiding hiervan zal er op dinsdag 30 mei van 15 30-17.00 uur ln het gebouw van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Palelsstraat 5 te 's-Gravenhage, tijdens een receptie gelegenheid zijn om van de heer Van Putten afscheid te nemen. BUITENLAND De bisschop van zuldwest-Tanganlka Stradllng heeft zyn benoeming tot bis schop van Johannesburg, als opvolger van bisschop Reeves, aanvaard. Bisschop Ree ves werd ln september vorig Jaar, twee dagen na zijn terugkeer uit Engeland, üit de Unie van Zuld-Afrika gewezen. Het huweiyk tussen Koning Hoessein van Jordanië en zyn Engelse bruid Toni Gardiner zal op 25 mei worden voltrok ken. aldus heeft een woordvoerder van de koning meegedeeld. Duizenden bewoners van het eilandje Gozo by Malta hebben zondag verhinderd dat de Maltezer socialistische leider Dom Mlntoff het woord richtte tot een politieke vergadering. Het kwam tot gevechten tus sen aanhangers en tegenstanders van Mln toff. De tegenstanders maakten o a. ge bruik van kerkklokken om de sprekers te overstemmen. Een Japanse expeditie naar de Joegal een 7.038 meter hoge berg ln de Himalaja keten, heeft 30 meter onder de top moe ten opgeven. Slecht weer en uitputting maakte het de alpinisten onmogelijk ver der te gaan. De dertien man tellende ex peditie werd geleld door Kajlmoto. Drie mannen, die wegens de moord op de Ceylonese premier Bandaranaike ter dood zyri veroordeeld, hebben hoger be roep aangetekend. De uitvoering van het vonnis ls uitgesteld. De vier Russische generaals en de kolonel, die donderdag J.l. by een vlieg tuigongeval zyn omgekomen, zyn veron gelukt toen het hefschroefvllegtulg waarin zij gezeten waren, een blad van de rotor- schroef verloor en van vyfentwintlg meter hoogte op het vliegveld van Odessa neer stortte. Behalve deze officieren verloren ook drie leden van de bemanning het leven. Een duideiyk voelbare aardschok heeft zich maandagochtend ln het gebied' van Sydney ln Australië voorgedaan. In de stad Sydney schudde een aantal gebouwen tien séconden lang. Vele ruiten braken. In andere plaatsen vielen schoorstenen om en kwamen plafonds naar beneden. Er ls geen melding gemaakt van ernstig gewonden. De oogst ln Algerije zal dit jaar ten gevolge van een langdurige droogte onge^ veer eenderde van normaal zyn, De droog' te is volgens sommige boeren de ergst» van de laatste dertig Jaar. Het zwaarst zyn het district Constantine, in het oosten, en I het gebied van Oran, in het westen, ge troffen. Zelfs ln Algiers is het drlnkwater- I peil gevaarlijk laag. en de laatste tyd ls de voorziening tydens hittegolven be perkt. Een jonge Londense verpleegster ver keert ln levensgevaarlijke toestand, na op een vakantiereis door Joego-Slavlë te zijn gewond door een schot van een schild wacht nabij het plaatsje Gospic. Deze vuurde op de auto van haar broer toen hij ln het donker op zoek was naar een ga rage en een verkeerde weg Insloeg. In het zuidoosten van Servië en in Macedonië staan sedert enkele dagen ver scheidene duizenden hectaren landbouw grond blank. Verscheidene honderden hui zen staan in het water. Tenminste drie mensen worden vermist. Op vele plaatsen ls het spoorwegverkeer onderbroken, in het byzonder op de lijn Nis-Skoplje. In de buurt van Prlstina is de dam van een stuwmeer bezweken en by Kacanik ls een spoorbrug verwoest. Het Witte Huis te Washington heeft gisteravond bekendgemaakt dat president Kennedy en de Israëlische minister-presi dent. Ben Goerion. elkaar volgende week dinsdag te New York zullen ontmoeten. Dit gesprek vindt plaats aan de voor avond van Kennedy's vertrek naar Euro pa. Behalve aan New York zal Ben Goe rion op uitnodiging van zijn Canadese ambtgenoot, Dlefenbaker, een bezoek van vyf dagen aan Canada brengen. Het Internationaal Gerechtshof zal vrijdag a.s. uitspraak doen ln het geschil tussen Thailand en Cambodja inzake de soevereiniteit over de tempelruïne van Preah Vlhear, aldus heeft de griffie van het hof meegedeeld. Cambodja heeft ge steld dat Thailand de sedert 1954 aldaar festatloneerde strijdkrachten moet terui rekken en dat de temr"' Jaanse soevereiniteit va. Het Amerikaanse ministerie van Bul tenlandse Zaken heeft het plan op ca. 80 km van Washington een strand voor leden van het corps diplomatique te reserveren. Op dit strand zou ook negerdiplomaten en hun gezinnen, eventueel met blanke ken nissen. een dag aan zee kunnen door brengen. omdat op de stranden ln de meer nabije omgeving van Washington rassen- schelding van kracht ls. Volgens de Westdultse veterinaire dienst verspreidt zich ln West-Duitsland een golf van hondsdolheid. Nabij Hamburg en in SleeswIJk-Holsteln zijn niet alleen honden en katten, doch ook koelen, paar den. varkens en gelten aan de ziekte ge storven. Men neemt aan dat de plaag door vossen en dassen uit Oost-Duitsland ls overgebracht. Tot dusver zijn geen men sen door de ziekte getroffen. Vermoedeiyk is het virus ln dit geval zwakker dan dat van de algemeen bekende hondsdolheid. In de zakenwyk van Manilla (Phlllp- >ijnen) heeft een brand zeven blokken luizen en winkels ln as gelegd. De schade wordt geraamd op bijna tweehonderd mil joen gulden, vyf tienhonderd gezinnen zijn dakloos geworden. De politie heeft twee Chinese zakenlieden in verband met deze brand, die de grootste was sinds vijftig Jaar. een verhoor afgenomen. Er werden ongeveer driehonderd mensen aangehou den, verdacht van plundering. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Kaarten op tafel, act. gesprek. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Slot Aktle Toltèn. 20.30 De Vlaamse roman na 1944. lezing. 20.55 Orgelconc. 21.30 Kamerork., klein koor en soliste. 22.20 Harlngtrek en trek in haring, gesprek. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en on gehuwd, lezing. 22.55 Harp, tenor en pla no. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Orgelspel. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Actie Toltén. 20.30 Muzlek- revue. 21.25 Ter wille van een goede vis serij, klankb. 21.40 Orgelspel. 22.00 Plano duo. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.30 wicht progr. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Actie Toltèn NCRV: 20.30 Memo. 20.45 Nieuw leven voor een oud dorp, filmversl. 21.10 Ge nevieve. film. Daarna: NTS: Filmversl. v. d. Ronde van Nederland. VOOR WOENSDAG 24 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 1015 Morgendienst. 10.45 Om een klein straatje, hoorsp. 11.50 Gram. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Musette-ens. 13.40 Gram. 14.00 Bondsdag Herv. Meisjesver eniging. 14.45 Gram. 15.30 Lessen in het muziekbeluisteren. 16 00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het spek- trum, lezingen. NCRV: 18.00 Het muziekkorps onder de loep. muzikale lezing. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De vestiging van het Christen dom in de streek van Rome. door Dr. M. J. Vermaseren. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Concertgebouwork. 21.10 De kerk en de Pinksterbeweging, lezing. 21.30 Kerkkoor en een instr. ens. 22.00 Tot ziens ln Je ruzalem. Bijbelse quiz. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Disco-caus. 23.40 Platennws. 23.55-24.00 Nws. snaartje roken! .EVENTJES' 'n PALADIJN Van .Evenlies' eventjes rustle Zoeterwoudseweg 1: Aandeelhoudersver gadering N.V. Ned. Electrolaschmij.. 11 uur voorm.; Idem N.V. Holl. Constructiewerk plaatsen. 12 uur 's middags. VRIJDAG Clubhuis Westerkwartier (Ten Katestr.) Bazaar Speeltuinver. Westerkwartier 7-12 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring L.K.K. „Voor Allen". 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. Gilhuis-Smitskamp over boek „Men sen onderweg". 8 uur nam. ZATERDAG Clubhuis Westerkwartier (Ten Katestr.) Bazaar Speeltulnver. Westerkwartier 7-12 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Evangellsa- tledienst o.l.v. ds. K. C. van Oossanen. 3-4 uur nam. Het Gulden Vlies: Wbv. „De Eendracht Huldiging A. W. H. Teeuwen. 4-6 uur nam. les blokfluit uur nam. Rapenburg 22: Openbare leerlingen dhr Kunst. 3.30 Spanjaardsbrug: Polderfietstocht Ned. Chr. Reisver. 2 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Openbare Bijbellezing 4 uur nam.; 5.10 Wachttorenstudie Jehova' Getuigen. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. MAANDAG Breestraat 27Ledenverg. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvers. 9 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Lakenhal: Concert Studenten Muziekge zelschap „Sempre Crescendo". 8 uür nam. Schouwburg: Uitvoering operetteklassen Muziekschool Mij. voor Toonkunst. 7.30 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Floris Verster. (tot 3 Juli). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. DE BIOSCOPEN Trianon „The Misfits". 14 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Pinksterdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio „Liefde, dollars en chianti". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Pink sterdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 ur. Luxor „Conny zoekt het geluk". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Pinkster dagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LIdo „De plunderaars". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Pinkster dagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Dat doen wij nog eens over". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Pink sterdagen 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: „Menselijke begeerte". 18 jaar. Rev „De dochter van Robin Hood". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Pinksteren 2.30, 4,45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „In de lift naar het schavot". Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Pssst!M'n dochter weet er meer van". 14 Jaar. Maandag 7 en 9.15 uur en woensdag 8 uur. „Die Belne von Dolores". Elke leef tyd. Donderdag 8 uur: „De levensroman van Johan Strauss". Elke leeftijd. Zondag-, maandag- en woensdagmiddag 2.30 uur: „Stad op 6telten". Elke leeftyd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Bij geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), el op dokterstelefoon 22222. Hilversum n, 298 m. VARA7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagen da. 13.20 Hammondo ken portret. 13.50 14.35 Volksliedjes en -dansjes. 14.50 Ronde v. Nederland. 15.00 Hebben we teveel kin deren?, lezing. 15.10 V. d. Jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Milit. ork. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz.: Mensen aan de kust en in de bergen van Nleuw-Gul- nea, d. W. A. L. van Doorenmaalen. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-Varla. 19.00 V. d. kind. 19.10 Ik hoor de roep, roespr. 19.20 Draaiorgelmuziek. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pro- menade-ork. en sol. 20.35 Dit ls Uw leven. 21.35 Gram. 21.40 Tussen mens en ne velvlek. lezing. 21.55 Lichte muz. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Kamer- muz. 23.05-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e iyn, van 1820 uur) I. Michael Glinka uit „Een leven voor de Tsaar". Zij raden de waarheid. Ra- phaël Arié, bas. l'Orchestre de la Socleté des Concerts du Conservatoire de Paris o.l.v. Alberto Erede. II. Peter Tsjaikowsky uit „Eugen One- gin". Wals. Beiers Staatsorkest o.l.v. Frltz Lehmann. III. Modest Moussorgsky. 1. uit „Boris Godounov" (orch. Nlcolai Rimsky Korsa- kov). Ik heb de hoogste macht bereikt. Raphaèl Arié, bas. l'Orchestre de la Société des Concerts du Conservatoire de Paris o.l.v. Alberto Erede. 2. uit „Khovantchlna" (orch. Nicolal Rimsky Korsakov). Dansen van de Perzische slaven. Phllharmonla Orkest o.l.v. Herbert von Karajan. IV Werner Egk. Scènes uit „Die Zouber- gelge". Erika Köth, Elisabeth Llnder- meler, sopraan. Karl Ostertag. Richard Holm. Paul Kuhn, tenor. Marcel Cordes, Emil Graf, bariton; Josef Knapp, Gottlob Frlck, Max Proebstl, Walter Bracht, bas. Koor en Orkest van de Beierse Staats- opera o.l.v. Werner Egk. V: Wolfgang Amadeus Mozart. 1. uit „Die Entführung aus dem Serail", a. Ou verture. Philharmonisch Orkest van Ber lijn o.l.v. Fritz Lehmann. b. Wenn der Freude Tranen flieszen. Ernst Hafllger, tenor. Ach Belmonte, ach meln Leben. Maria Stader, Rita Strelch, sopraan. Ernst Hafliger, Martin Vantin, tenor. Rlas Sym- phonie Orkest Beriyn o.l.v. Ferenc Frlc- say. 2. uit „Le Nozze dl Figaro" a. Non piü andrai; b. Tutto disposto - Aprite un po'que gl'occhi. Josef Griendl, bas. Philharmonische Orkest van MUnchen o.l.v. Fritz Lehman. 3. uit „Don Giovan ni". Madamlna. il catalogo questo. Josef Grelndl, bas. Symphonie Orkest van de Beierse Omroep o.l.v. Fritz Lehmann. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 10.15-10.45 en 12.30- 13.00 Rep. bezoek Belgisch Vorstenpaar aan Parys. Eurovisie: 15.55-17.45 Rechstr. rep. uit Rome Interland voetbalwedstr. Itallë-Engeland. AVRO: 17.45-18.15 V. d. rijpere Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. KRO: 20.20 Proloog. NTS: Euro visie: 20.30 Rep. Bal l.h. Palels te Stock holm t.g.v. huwelijk H.K.H. Prinses Blr- gitta-KRO- 21.00 Te veel om op te noe men, documentaire. 21.40 Gevar. progr. 22.20 Avondcollege Nederl. taal. Daarna NTS: Filmversl. Ronde v. Nederland. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home service 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Volksdansen. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.00 Strykork. 15.00 Hoorsp. 15.30 Cricket. 16.00 Vespers. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Gram. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Ork.conc. (20.2820.38 Lezing) 21.30-Discussies. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Gram. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in. 11.31 Gevar. muz. 12.31 Popul. muz. 13.31 Intermezzo. 13.35 Cricketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.30 Nws. en act. 18.36 Sport- nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 De- tectiviespel. 20.31 Lichte muz. 21.31 Ge var. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.15 Dansmuz. 23.45 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Ork. conc. 16.00 Liederen. 17.00 Nws. 17.45 Nieuwe gram. 19.00 Nws. 19.45 Jazzmuz. 20.20 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.15 Operamuz 23.15 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.15 Solistenconc. 15.05 Gevar. muz. 19.00 Nws. 20.00 Gram. 21.35 Gram. 23.30 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 3>4 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.15 Lichte muz. (12 30-12.35 Weerber.) 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.30 Operamuz. 16.00 Beursber. 16.06 En gelse les. 16.21 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.15 Gram 17.20 Toneelbespr. 1745 Gram. 17 50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.30 School wedstrijd. 19.50 Herinneringen aan toen20.00 Klankb. 20.30 Akademie der Dlskofielen. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Gitaarmuz 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lieden. 484 m.: 13.00 Nws. 14 17 Gram. 14.30 Volksmuz. 14.50 Gram. 15.30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Operette muz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel. 21.00 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Kamermuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam geh bew Den Helder geh. bew. enburg zwaar bew. Yp. Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo zwaar bew. motregen zwaar bew. half bew. geh bew zwaar bew geh. bew. half bew. zwaar bew Kopenhagen zwaar bew. Aberdeen zwaar bew. Brussel licht bew. Londen zwaar bew. Luxemburg onbewolkt Parijs onbewolkt Bordeaux licht bew. Grenoble Nice Berlljn Frankfort MUnchen ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome A)acclo Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zwaar bew. half bew. licht bew. zwaar bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. half bew. half bew. geh. bew. half bew. licht. bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. o. d bó s ■o M a s s a E c. CC* nw 3 17 6 0 nnw 4 14 9 0.1 n 4 15 8 0 nnw 3 15 8 0 wnw 2 16 5 0-1 w.stll 17 3 0 2 0 w.stll 0 n 4 17 7 0 w.stll 16 7 2 w.stll 19 8 0 w 5 16 7 0.1 w.stll 13 5 0 n 1 18 9 0 n 1 17 8 0.4 nnw 6 16 8 0 8 0 n 1 20 5 0 w.stll 17 6 0 n 3 19 12 0 nw 2 18 10 0 no 3 20 7 0 o 2 11 4 0 6 no 2 10 8 0.1 wzw 4 14 8 0.3 w.stll 18 11 0 zw 4 16 9 6 wzw 2 11 6 10 W 4 18 12 8 0 w.stll 21 8 0 O 2 20 8 0 W.stll 26 11 0 w.stll 25 13 0 z 3 23 16 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2