FEDERALE POLITIE NAAR HET ZUIDEN VOOR ORDEHERSTEL Centra pinkster drukte: Scheveningen (de pier) Zandvoort (autoraces) Plan van Chroesjtsjow tegen de koude oorlog Toch een delegatie van Boen Oem in Genève? WEERBERICHT RASSENREL IN MONTGOMERY (V.S.) Actie freedom ridersleidde tot tal van ernstige incidenten In Sovjet-Unie meer aandacht voor „goede dingen des levens Verzoek van de Koning van Laos Bolletje/ (Sue/ QClt teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 MEI 1961 No. 30360 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vao Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 iU VUUK LtiDLIN UN UM51KLI per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie en broer van de president, heeft er dit weekeinde geen twijfel over laten bestaan, dat de regering in Washington desnoods tot het uiterste zal gaan teneinde recht en orde te handhaven, wanneer een deelstaat daarin te kort schiet. Er zijn namelijk vijfhonderd man van de Federale politie (wel gewapend maar niet in uniform) naar Montgomery in de zuidelijke staat Alabama gezonden om er de orde te handhaven. Hun aantal zal mogelijk met tweehonderd worden vergroot. Montgomery doorleefde een dramatisch weekeinde ten gevolge van een actie van een achttieltal „freedom riders" (vrijheidsreizigers), een militante organisatie, die de strijd heeft aangebonden tegen rassenscheiding, met name in openbare vervoersmiddelen. De actie van de vrijheidsreizigers vormt een onder deel van een beweging in Amerika voor de gelijkstelling der rassen. Tegen hun activiteit in Montgomery zijn tal van blanken, mannen zowel als vrouwen, met geweld opgetreden. Reeds een week geleden zijn twee groepen van deze „reizigers" mishandeld. Er deden zich tal van ernstige incidenten voor, waarbij vele gewonden vielen. Er zijn enige arrestaties verricht. koffie en pinda's. De gouverneur van Alabama kondigde de staat van beleg in Montgomery af, toen honderden blan ken op weg waren naar de kerk, waar ds. King het woord zou voeren. Een aanval op het gebouw werd door de po litie met traangas afgeslagen. John Seigenthaler, een assistent van de Mi nister van Justitie Robert Kennedy, kreeg een klap op zijn hoofd toen hij een meisje tegen de menigte trachtte te beschermen. Hij werd met een lichte hersenschudding in het ziekenhuis op genomen. Seigenthaler heeft met de gou verneur van Alabama, John Patterson, besprekingen gevoerd over de rassen- incidenten van de laatste tijd. Het (blanke) personeel van een door een journalist gebelde ziekenwagen wei gerde een zwaar gewonde negerstudent mee te nemen. Een tiental blanken stortte zich opnieuw op de jongen, hem trappend en met stokken bewerkend. Zwarte taxichauffeurs durfden onder Nationale garde zou situatie thans onder controle hebben De Federale politiemacht heeft zich intussen teruggetrokken op de lucht basis Maxwell, even buiten de stad. De nationale garde van Alabama heeft de situatie onder controle. De incidenten begonnen zaterdag, toen een groep blanken de „freedom riders" (blanken zo wel als negers) afranselde, die tegen rassensche' Jing bij busstations demon streerden. Er werden toen 21 personen gewond, van wie drie zwaar. Twee ne gers, die niets met de betogingen te maken hadden, werden door jongelieden aangevallen. Eén van hen werd met brandbare vloeistof overgoten, die ver volgens werd aangestoken. Het slacht offer rolde zich over straat en slaagde erin de vlammen te doven. De andere neger liep een gebroken been op. De freedom riders zijn van plan naar New Orleans te gaan. De gouverneur van de staat Mississippi. Barnett, heeft gezegd, dat de politie hen zal vergezellen op busreis door deze staat. Duizend personen hebben tot maan dagochtend vier uur in een kefkgebouw moeten verblijven, waar de negerleider, ds. Luther Kink het woord voerde. De kerk telde slechts vijfhonderd zitplaat sen. De nationale garde zuiverde de stra ten rondom de kerk en voorzag de kerk gangers, onder wie zich ook de aoht- tien „freedom riders" bevonden, van Communisten hebben 300.000 spionnen De communistische landen hebben „een leger van 300.000 spionnen", aldus heeft het hoofd van de Amerikaanse F.B.I. (Federal Bureau of Investiga tions) J. Edgar Hoover ten overstaan van een commissie uit het Congres ver klaard. Veel spionnen in de Verenigde Staten zijn verbonden aan ambassades en con sulaten, en hun werk wordt vergemak kelijkt door het ontbreken van veilig heidsmaatregelen. „Een overloper ver klaarde dat het gemak waarmee in de Verenigde Staten gegevens kunnen wor den verkregen veel gevaarlijke en tijd rovende clandestiene werkzaamheden overbodig maakt". „Een ander verklaarde dat het bureau van de Russische militaire attaché in Washington op wettige wijze ongeveer 95 procent van het materiaal kan krij gen dat nuttig is voor zijn spionage- arbeid", aldus Hoover. Een technicus van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde in de commissie dat sinds 1949 129 verbor gen microfoons in Amerikaanse ambas sades zijn ontdekt. De apparatuur om verborgen microfoons op te sporen vol doet niet geheel. Men heeft een appa raat nodig dat zelfs microfoons kan lo kaliseren die in het gewapend beton van de muren zijn gegoten. Het afgelopen jaar hebben achttien leden van de buitenlandse dienst ont slag genomen, omdat bij een onderzoek was komen vast te staan dat hun aan wezigheid bepaalde risico's inhield. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in tem peratuur. Matige, later krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 mei Zon op: 4.34 uur; onder: 20.39 uur. Maan op: 13.52 uur; onder: 2.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.35 en 23.f" uur. Laagwater te 5.49 en 18.36 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's dreiging van de blanken de gewonden niet naar het ziekenhuis te brengen, Een half bewusteloze betoger bleef ongeveer drie kwartier op straat liggen. De commissaris van politie van Mont gomery, kapitein Sullivan, verklaarde op een vraag van een journalist, waarom de agenten niet eerder waren gekomen: „U wilt tocht zeker niet dat wij perma nent op wacht blijven staan om een troep schooiers te beschermen die hier naar toe komen om de orde te ver storen?". De „New York Herald Tribune" schrijft, dat de gouverneur van Alaba ma, Patterson, volhoudt dat de onge regeldheden het gevolg zijn van het op treden van stokebranden van elders die „naar Alabama zijn gekomen om onze wetten en gewoonten te overtreden". Deze stokebranden worden aangemoe digd door de federale regering, meent Patterson. Velen in het zuiden, die verknocht zijn aan de wetten en gewoonten van hun streek, komen tot de conclusie, dat indien deze alleen gehandhaafd kunnen worden door onrecht en geweldpleging, zijn niet waard zijn behouden te blij ven", aldushet blad. Het ziet in deze reactie hoop voor de toekomst. Haringprij svraag Wij herinneren onze lezers er aan, dat de inzendingen voor de haringprijsvraag, welke wij de vorige week woensdag pu bliceerden, morgenmiddag om zes uur in ons bezit moeten zijn. Om het raden iets ge makkelijker te maken, vermel den wij hier de schepen, die hoogstwaarschijnlijk als jagers van de verschillende Katwijkse combinaties zullen optreden: KW 73 (Adeco), KW 74 (RKP) en KW 95 (Dupa). De Hof burg in Wenen, een van de I het „persoonlijk gesprek", dat bin- plaatsen waar Kennedy en Chroesj- nenkort gehouden zal worden, tsjow elkaar zullen ontmoeten bij (Van onze Londense correspondent) Volgens de Sunday Dispatch zal Chroesjtsjow president Kennedy een plan voorleggen om een einde te maken aan de koude oorlog. Dit is de interpretatie welke diplomaten achter het ijzeren gordijn geven aan de komende ontmoeting in Wenen. Beweerd wordt dat Chroesjt sjow een belangrijk voorstel zal doen over de toekomst van Berlijn en Oost-Duitsland, dat de kern zou vormen van zijn plan om de spanning tussen Oost en West te verminderen. Nadruk thans op <le lichte industrie De lichte industrie der Sowjet-Unie zal nu in hetzelfde tempo als de zware industrie worden ontwikkeld. Chroesjtsjow deelde dit gisteren mede op een ontvangst, die de regering der Sowjet-Unie ter gelegenheid van de opening van de Britse handelstentoon stelling te Moskou de in Moskou vertoe vende Engelsen aanbood. De Engelse minister van Handel, Reginald Maud- ling bevond zich onder de gasten. De premier der Sowjet-Unie zei, dat zjjn regering de goede dingen, die een lichte industrie kan bieden, zeer goed waardeert. Om hiervoor een goede basis te verkrijgen moest echter eerst de zware industrie worden ontwikkeld. Deze basis is nu geschapen en wy be ginnen thans onze aandacht te wijden aan verbruiksgoederen. Wij beschouwen onze zware industrie als te zyn geves tigd en zij zal daarom geen voorrang hebben, aldus Chroesjtjsow. Hij gaf hiermede in feite te kennen, dat de richtlijnen van het lopende zeven jarenplan zijn gewijzigd. Toen hij in november 1958 zijn eerste uiteenzetting van het plan gaf, deelde hy mee. dat de nadruk zou blyven liggen op de zware industrie. Hetgeen Chroesjtsjow nu heeft bekendgemaakt, zal waarschijnlijk een van de kenmerken zijn van het eco nomische plan voor de komende 20 jaar, dat hij in oktober a s. aan het congres van de communistische partij zal voor leggen. Grotere Amerikaanse export naar Oost-Europa De Amerikaanse minister van Handel, Luther Hodges, heeft bekendgemaakt, dat zyn ministerie in het eerste kwar taal van dit jaar vergunningen heeft De betrokken instanties noem den de drukte tijdens de pinkster dagen „matig". De A.N.V.V. schatte het aantal buitenlandse toeristen in ons land op 275.000. Zij kwamen voorna melijk uit Duitsland en logeerden vooral in hotels en pensions in de grote steden en de kustplaatsen. Geen overweldigend aantal dus als men kijkt naar de toeloop met Pasen (375.000) en het eerste weekeinde in mei (320.000). Vanzelfsprekend vormde de nieuwe Scheveningse Pier een toeristische at tractie van de eerste orde. Gistermiddag om tien minuten voor half één precies na 33 bedrijfsuren dus kon men reeds de honderdduizendste gast verwel komen: mevr. A. van Splunter uit Den Haag. Er waren bloemen voor deze me vrouw, een piersouvenir en een gratis toegangsbewijs voor het gehele jaar. In Scheveningen lag trouwens nóg een trekpleister: een vissersvloot, gereed om uit te varen in al zijn fleur, kleur en geur van Vlaggetjesdag. Het was dus letterlijk en figuurlijk stormachtig in Scheveningen. In Zandvoort was het gisteren echter nog drukker. Daar werd immers de Grand Prix verreden op het circuit. De politie van Zandvoort en de omliggende gemeenten heeft de handen vol gehad aan aan- en afvoer van verkeer. On danks alle goede wil wilde het niet luk ken. Urenlang heeft het verkeer in on ontwarbare knopen gezeten. Op de Zandvoortse boulevard zaten de lange files auto's soms zes rijen dik muurvast. Het was pas tegen half tien gisteravond, eer men kon zeggen, dat alles weer nor maal draaide. hoewel niet geheel bezet. Ook in de be kende badplaatsen, waaronder Noord- wijk en Katwijk, kon men veelal in hotels en zeker bij particulieren nog te recht. Door de verbeterde weersomstandig heden op tweede pinksterdag groeide het dagbezoek uit het buitenland in verge lijking met vorige dagen niet onaan zienlijk. Het bleef echter voornamelijk bij grensbezoek of anders een tocht naar de kuststreek, voornamelijk weer Druk gezeild Maar verder was de drukte nergens abnormaal. De „Efteling" trok in dit pinksterweekeinde 25.000 bezoekers, Ma- durodam 28.000 (16.500 op beide pink sterdagen vorig jaar), Diergaarde Blij- dorp 24.000, Euromast 8.000. Texel 8200, Vlieland en Terschelling samen 7000, Ameland 4000 en Schiermonnikoog on geveer 1400. Ook Gierhoorn had een topdag. Daar namen vele buitenlanders aan het vaargenoegen deel. Het toeristenbezoek aan Friesland was groot. Vooral de watersportcentra en de Waddeneilanden trokken veel gasten, onder wie een groot aantal kampeerders. Op de Friese meren werd druk gezeild. De kampeerterreinen waren vooral in het centrum en het oosten van het land behoorlijk bezet. Langs de kust kwam men over het algemeen slechts tot een halve bezetting, behalve in Bloemendaal en Zandvoort. waar geen plaatsje on bezet bleef. Overigens was het niet over al een genoegen op deze kampeerterrei nen. Zo joeg het barre boze weer b.v. in Zeeland en Renesse en Haamstede de kampeerders uit hun tenten. Zij zochten in zomerhuisjes een toevlucht. Hotels Wat de hotels betreft, die waren in Amsterdam zaterdag reeds vol. Rotter dam en Arnhem volgden zondag. Den Haag en Utrecht waren steeds goed, afgegeven voor de uitvoer van goederen ter waarde van ruim 23.8 miljoen dollar naar de Sowjet-Unie en andere Oost- europese landen. In het vierde kwartaal van 1960 beliepen de afgegeven uitvoer vergunningen voor deze bestemming ongeveer 15.6 miljoen dollar. De uitvoer vergunningen hadden o.a. betrekking op sojabonen, sojaolie, katoenolie. chemica liën en plastics, wasserij-inrichtingen, luchtvaartmateriaal en staalprodukten In 1960 was de Amerikaanse uitvoer naar de Sovjet-Unie en de rest van Oost-Europa 116 pet. groter dan in 1959. De uitvoer had een waarde van 193.4 miljoen dollar, vergeleken met 89.3 mil joen dollar in 1959. Dit ouderwetsebeeld op het Scheveningse strand trok zaterdag middag heel wat belangstelling. Het was n.l. een van de hoogtepunten van vlaggetjesdag, waarvan het ac cent dit jaar op het tot de gemeente Den Haag behorende vissersdorp viel. In fraaie klederdracht gesto ken vissers en vissersvrouwen hiel den er net als vroeger een visafslag. Vanzelfsprekend was het een en al vrolijkheid wat de klok op dit overigens koude en winderige strandfeest sloeg. Zandvoort en Scheveningen. Ook wer den door de zon nog heel veel Neder landers naar buiten gelokt. Het veroor zaakte uiteraard veel drukte op de we gen. Ook het „bermtoerisme" pick nicken langs de wegen werd weer zeer intensief beoefend. Uiteenzettingen van Birma en Polen De veertien-mogendhedenconferentie in Genève over Laos heeft gister middag na een onderbreking van twee dagen de debatten hervat. De delegatie van de (rechtse) regering- Boen Oem heeft ook ditmaal de ver gadering niet bijgewoond. Intussen heeft de koning van Laos, naar aanleiding van een verzoek van Prins Sihanoek van Cambodja, de regering-Boen Oem verzocht haar dele gatie naar de internationale conferentie in Genève te instrueren haar standpunt inzake het deelnemen aan deze confe rentie te wijzigen. Men acht het niet uitgesloten, dat de delegatie binnenkort opdracht zal krijgen aan de conferentie deel te nemen. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, verklaarde zijn steun te geven aan de Russische voorstellen ten aanzien van de neutraliteit van Laos die hy als gezonde basis voor een oplos sing beschouwt. Rapacki bepleitte terug trekking van de buitenlandse troepen uit Laos. beperking van de wapenaan voer, verwijdering van de clausule met betrekking tot de bescherming van Laos uit het ZOAVO-verdrag en de verlening van economische hulp zonder enigerlei politieke voorwaarden. Laos zou slechts de beschikking mogen hebben over wapens, die voldoende zijn voor de bin nenlandse behoeften. Het neutrale Laos zal geen onderwerp van zogenaamde protectie van enigerlei militaire groep of land mogen zijn. Evenals zijn Poolse ambtgenoot drong de Mirmese minister van Buitenlandse Zaken aan op terugtrekking der natio- nalistisch-Chinese troepen uit Laos, wier aanwezigheid de situatie nog gecompli ceerder maakt dan zij zonder hen al is. Birma is gekant tegen een verdeling van Laos. De debatten zouden hedenmiddag om vier uur worden hervat. Spaanse hus in een ravijn: 21 doden Zondag zijn 21 inzittenden van een Spaanse bus met bedevaartgangers om gekomen, toen de bus met haar 72 Inzit tenden in een achttien meter diep ra- vijn stortte. Het wrak vloog onmiddel lijk in brand. Het aantal gewonden be droeg 46. Het ongeluk geschiedde op 16 km van Sevilla. De pelgrims waren afkomstig uit de volkswijken van Triana en La Macarena. A' x\\\lllll in de zilveren rol mmwxn y Uit het Leidsch Dagblad van 24 Mei 1861: Toen dezer dagen een geleerde aan den Paus eene rekening van kosten inleverde voor gedane opgravingen in Ostia, kreeg h{j tot antwoord, dat Z.H. niets over had. daar hij van aalmoezen leefde, en wees op een mand vol zilveren schoengespen, die pas te Rome waren aangebragt, ge zonden door Italiaanse geestelij ken, om hun deel aan den Paus op te brengen. De Leidsche Gemeenteraad heeft tot regentesse van het H. Geest of Arme Wees- en Kinder huis benoemd mevrouw Harte- velt geb. Eland voorts bij een nieuwe verordening bepaald, dat de kiezers voor leden van den Gemeenteraad, wonende in Wijk V tot IX, voortaan hunne stem briefjes inleveren bij het stem bureau, dat in het stadlogement aan den Burg zal gevestigd zijn, inplaats van in de Lakenhal.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1