Barricaden-opstand in de Ronde van Nederland T VAKANTIE-HULP Oldenzaalse jongen gedood te Tubbergen De gelukkigste won en Muiters een maand geschorst Ronde-cijfers Swift sprak een woordje mee in kampioenschappen Zuid-Holland nieuw \RATTEN- MUIZÊN-w pASTA Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 mei 1961 Vijfde blad no. 30360 Acht renners wegens wangedrag verivijderd De Ronde van Nederland heeft zaterdag bijna haar einde beleefd. Nadat de wedstrijdcommissa rissen na de étappe van Doetinchem naar Hel mond hadden besloten wegens wangedrag de Nederlanders Jan Hugens, Piet Damen, Coen Niesten, Piet Rentmeester, Hein van Breemen en Martijn van Overveld, de Italiaan Angelo Coletto en de Belg Roger Baens uit de Ronde te verwijde ren en hen bovendien met een maand schorsing te De directeur van de Ronde, de heer L. van Oest, nam echter contact op met de secretaris van de sportcommissie van de KNWU, de heer J. van Eek. Deze liet na ruggespraak met zijn mede-commissieleden door de secretaris van de jury, mr. J. Veenhoven, meedelen, dat de sportcommissie niet alleen achter de beslissing van de wedstrijdcommissarissen staat, maar bovendien de renners, die zonder geldige redenen zaterdagavond voor het criterium in Helmond of op een der volgende dagen niet aan de start zouden verschijnen, ten strengste te straffen. Als voor beeld werd genoemd het uitsluiten van deze renners voor alle belangrijke wed strijden in het komende seizoen. Er werd tenslotte een beroep gedaan op de ploegleiders om hun medewerking te verlenen aan het doorgaan van de Ronde van Nederland. Zowel Lakeman als Janssen trokken daarna hun genomen besluit om de ploegen terug te trekken, in bestraffen - hiertegen kunnen de renners in beroep gaan bij de KNWU en de UCI decideerden de ploegleiders Henk Lakeman en Sjefke Janssen na overleg met hun fabrieks directeuren om de resterende renners van hun ploegen uit de Ronde terug te trekken. Indien dit inderdaad was geschied, zou het vonnis over de Ronde van Nederland zijn voltrokken. Hieraan was een reeks gebeurtenissen voorafgegaan, die de wielersport zonder twijfel zullen schaden. Voor de start in Doetinchem was aan de ploegleiders mee gedeeld, dat geneutraliseerd door de stad zou worden gereden en dat pas by een brug bij het verlaten van Doe tinchem het officiële startsein gegeven zou worden. Het had in de bedoeling gelegen daar te stoppen en de koers te laten begin nen. Blijkbaar hebben niet alle ploeg leiders dit laatste aan hun renners doorgegeven. Want bij de bewuste brug zetten een twintigtal renners er de spurt Vijfde etappe Doetichem-Helmond, 101 km, niet meetellend voor alg. klasse- mentment: 1. Antoon van der Steen (ploeg Lake man), 2. Jo de Roo (ploeg Middelink), 3. Jaap Kersten (ploeg Jansen, 4. Jan Westdorp (ploeg Lakeman), 5. Piet van Hees (ploeg Buchy) 6. Ginoguerrini (Ita lië), 7. Martin van der Borgh (ploeg Jansen), 8. Jo de Haan (ploeg Lakeman), 9. Peter Post (ploeg Middelink), 10.. Theo Sijthoff (ploeg Buchly). Avondcriterium te Helmond (60 km). 1. Jo de Haan (ploeg Lakeman) 1.21. 33 (een minuut bonificatie inbegrepen). 2. Daan de Groot (ploeg Middelink) 1.22.03 (30 seconden bonificatie inbegre pen), 3. Peter Post (ploeg Middelink 1.24. 13, 4. Ab Geldermans (ploeg Middelink), 5. René Lotz (ploeg Middelink), 6. Dick Groeneweg (ploeg Lakeman), 7. Jan Westdorp (ploeg Lakeman) 8. Joop Cap- tein (ploeg Jansen), 9. Ab Sluis (ploeg Middelink) 10. Bas Maliepaard (ploeg Jansen), allen in de zelfde tijd als Post 1.24.13. Zesde etappe "TamontGenk, 218 km: 1. Peter Post (ploeg Middelink) 5 uur 33 min. 8 sec. (bon. inbegrepen) 2. Joop Captein (ploeg Jansen) 5.33.38 (bon. in begrepen), 3. Wim van Est (ploeg Buchly) 5.34.08, 4. Jan Westdorp (ploeg Lakeman) z.t. 5. René Lotz (ploeg Mid delink) 5.34.16, 6. Jo de Haan (ploeg La keman) 5.36.27, 7. Ab Sluis (ploeg Mid delink) z.t., 8. Joop van der Putten (ploeg Buchly) z.t., 9. Jaap Kersten (ploeg Jansen) z.t., 10. Jo de Roo (ploeg Middelink) z.t. Criterium te Spekholzerheide (80 km) 1. Peter Post (ploeg Middelink) 1.50.05 (bon. inbegrepen), 2. Jan Westdorp (ploeg Lakeman) 1.50.35 (30 sec. bon. in begrepen), 3. Piet van Hees (ploeg Buch ly) 1.51.05, 4. René Lotz (ploeg Midde link z.t., 5. Daan de Groot (ploeg Midde link 1.51.31, 6. Emile Verstraete (ploeg Lakeman), 7. Ab Sluis (ploeg Middelink), 8. Ludwig Troch (Duitsland). 9.Lambert van der Ven (ploeg Buchly) allen in 1.51. 31, 10 Jo de Haan (ploeg Lakeman) 1.52. 28. Klassement Na de zevende dag luidt het algemeen klassement: 1. Dick Enthoven (ploeg Middelink) 29.21.12, 2. Huub Zilverberg (ploeg Jansen) 29.29.38, 3. Joop Captein (ploeg Jansen) 29.31.29, 4. Jan Westdorp (ploeg Lakeman) 29.34.30, 5. Piet Steen voorden (ploeg Buchly) 29.36.49, 6. Peter Post (ploeg Middelink) 29.36.52, 7. Lam bert van der Ven (ploeg Buchly) 29.37.07, 8. Miek Snijder (ploeg Buchly) 29.37.47, 9. Daan de Groot (ploeg Middelink) 29. 38.01, 10. Wim van Est (ploeg Buchly) 29.38.49, 11. Jaap Kersten (ploeg Jan sen) 29.39.50, 12. Jo de Haan (ploeg La keman) 29.39.52, 13 Geurt Post (ploeg Heil) 29.42.10, 14. Ab Sluis (ploeg Midde link) 29.42.34, 15. Ab van Egmond (ploeg Buchly) 29.47.37, 16. Toon van der Steen (ploeg Lakeman) 29.48.47,17 Jacques van der Klundert (ploeg Middelink) 29.50.30, 18. Jo de Roo (ploeg Middelink) 29.54.12, 19. Ab Geldermans (poeg Middelink) 29. 56.10, 20. Emile Verstraete (ploeg Lake man) 29.56.16. Er zijn nog 28 renners in de koers. Peter Post zegevierde in dit pink- sterweekeinde tweemaal in de Ronde van Nederland. Tweemaal ontving hij dus zijn beloning van de Ronde-Miss en gezien Peters animo schijnen er nog meer over winningen in het vat te zitten. in, terwijl de overigen kalm doorpeddel- den. Volgens Roger Baens, die bij de koplopers behoorde, was op dat moment de rode vlag door de vooraan rijdende jury ingetrokken, hetgeen normaal ge sproken betekent, dat de renners hun gang kunnen gaan. In ieder geval was van een normaal vertrek geen sprake en daarom besloten de wedstrijdcommissarissen de kopgroep te doen stoppen en dan opnieuw te starten. Aanvankelijk wilden de voor- oprijdende renners hier niets van weten. Zij redeneerden, dat niet zij een fout hadden gemaakt, maar de achterblij vers. De wedstrijdcommissarissen kun nen echter volgens het reglement op elk moment de wedstrijd stoppen en na enige aandrang gaf een aantal renners gehoor aan dit bevel. Barricade Maar nog steeds reed er vooraan een kopgroep. Vlak voor de brug over de IJssel bij Westervoort werd nu een bar ricade opgericht door auto's dwars over de weg te plaatsen, om zo de ongehoor zame coureurs de pas af te snjjden. Toen vonden de gebeurtenissen plaats, die aanleiding zouden zyn voor de wed strijdcommissarissen om acht renners te straffen. Wat gebeurde hier namelijk. Coen Niesten, Jan Hugens, Piet Damen, Piet Rentmeester, Hein van Breenen, Mar tijn van Overveld, Angelo Coletto en Roger Baens forceerden een uitweg door de afzetting, waarbü enkele er zelfs toe overgingen de manschappen van de Rijkspolitie, die hen wilden tegenhou den, met de vuisten te bewerken. Fietspompen, ja zelfs hele rijwielen werden dreigend omhoog geheven om de doortocht te banen. Het was een verto ning, de sport onwaardig. Maar de acht waren niet meer te remmen en zonder de beschermende be geleiding van de rijkspolitie togen zij op pad. waarbij zij zich tussen het druk ke verkeer stortten. Aanvankelijk liet men hen gaan. De overige 36 werden bij de brug bij Westervoort opnieuw ge start, waarbij bekend werd gemaakt, dat in de rit naar Helmond alleen voor de dagprijzen zou worden gereden. Voor de algemene klassering zou deze etappe niet meer meetallen. Doof voor argumenten Intussen waagden de acht muiters hun leven in het drukke stadverkeer van Arnhem en op de buitenwegen. En kele malen probeerde de leiding van de wedstrijd om de renners te overreden, maar zij waren doof voor argumenten. Op de Waalbrug bij Nijmegen gaf Roger Baens er als eerste de brui aan. De Belg stapte tierend van woede in de brok- kenwagen. Bij de Heumense brug deed men een laatste poging om de overge bleven zeven tot capituleren te dwingen. Opnieuw ontsnapten zij door de afzet ting, behalve Piet Damen, die door een wedstrijdcommissaris van zijn fiets werd getrokken en toen huilend aan de kant van de weg op de rest van het veld ging zitten wachten. De aankomst in Helmond had geen enkele betekenis meer. Niet het binnen komen van de zes overgebleven deser teurs en ook niet de aankomst van de rest. Toon van der Steen won de eerste prijs, maar nu deze reeds niet meer van be lang was voor de klassering, had een aantal renners er een wandelritje van gemaakt. Vele tientallen minuten na Van der Steen bijvoorbeeld ging de oranjetrui-drager Dick Enthoven als al lerlaatste over de meet. „Ik moest hoesten" De ronde van Nederland 1961 ls tot dusver voor het groot ste deel een aanfluiting voor de wielersport geweest. Van alles heb ben wij meegemaakt in deze koers, waarvoor 62 renners uit Utrecht vertrokken, een deelnemersveld dat na zeven etappes tot 28 man was gereduceerd. Wij hebben renners over de als afzetting dwars over de weg geplaatste auto's zien klim men, wij hebben meegemaakt, dat twee man aan kop door slechte aanduiding verkeerd reden om zo doende naast de zeker geachte prij zen te grijpen. Er heeft vaak veel gemankeerd aan de technische verzorging, het is vaak mis geweest met alle andere zaken, die in een goede wielerkoers niet behoren te ontbreken. Kortom, het is een groot drama van falen en rebelleren ge weest, een drama dat bijna dage lijks tot overmaat van ramp werd besproeid met ijskoude stortregens. Maar er heeft in al deze narig heid ook af en toe een vrolijke lach geklonken, al was het die ene keer eigenlijk ook een soort trage die, die aan deze vrolijkheid ten grondslag lag. Het was op eerste pinksterdag Er waren ongeveer 50 kilometer afgelegd en de karavaan trok door de bossen van Dilsen in Belgisch Limburg. Het peloton sjokte in een gezapig tempo achter de koplopers Lotz en Sijthof aan. Plotseling remde een renner af. Het was Piet van Hees, de Westbrabander uit de ploeg van Klaas Buchly. Hij wend de zijn stuur en begon aan de linkerkant van de weg het parkoers in tegengestelde richting te rijden. Plotseling stapte hij af en hii be gon een speurtocht in de berm van de weg. waar het gras hoog opschoot. Klaas Buchly stopte zijn ploegleiderswagen. „Wat doe je nou jongen, er staan hier toch geen klavertjes vier". Piet van Hees keek ziin chef d'équipe woedend aan. Hii wees op zijn mond en riep nauwelijks verstaanbaar: „Ik zoek mijn tanden. Ik moest hoesten en toen vloog mijn bovengebit uit mijn bek. Help nou effe zoeken". Een half huilende Piet van Hees en een wreed schaterende Buchly zochten in het gras, maar vergeefs. „Ry jij nou maar door, ik zoek wel ver der" ,zei Klaas tussen twee lach buien door. Wat onwillig en mop perend stapte Van Hees weer op zijn fiets. Karsetandend, zonder te knarsen. Het volgende bedrijf speelde zich af in de permanence, waarin de wedstrijd commissarissen en de jury zich terug trokken om zich te beraden, terwijl in de wandelgangen heftig werd gedis cussieerd over de gebeurtenissen. Er werd snel recht gedaan. De betrokke nen werden één voor één gehoord en toen kwam het vonnis: uitsbCing van de Ronde van Nederland en een schor sing van een maand, die eventueel door de sportcommissie van de KNWU ver licht, maar ook verzwaard kan worden. Wolkbreuk Het bleef de Ronde van Nederland ook op de eerste pinksterdag tegen zit ten in de Belgische etappe naar het mijnstadje Genk. Bijna gedurende de gehele rit over 218 km reden de renners door een wolkbreuk, die er mede toe bij droeg dat de resterende drie Italianen uit de koers stapten. De Ronde verloor nóg drie renners, te weten Bas Malie paard wegens een spier-ontsteking, Martin van der Borgh na een valpartij en Theo Sijthoff, die de tol betaalde voor een langdurige vlucht samen met René Lotz. Dit tweetal was onmiddellijk na de start in de grensplaats Hamont aan de haal gegaan. De beide Nederlanders ver overden een grootste voorsprong van 5 min. 20 sec., waarvan zij enkele minu ten verspeelden bij het nuttigen van een warme dronk in een café. Sijthoff was een blok aan het wiel van Lotz die, toen zijn makker terug viel. dapper alleen bleef strijden. Bij de eerste doorkomst in Genk daar wachtten nog drie ronden op een par koers van 18 km had Lotz een voor sprong van anderhalve minuut op het peloton, die hij in de eerste omloop tot twee minuten kon vergroten. Hij kreeg toen echter een lekke band en werd achterhaald door Post, Captein, West dorp, Wim van Est en Ab Geldermans, van wie de laatste door een val weer achter raakte. In de eindspurt was Lotz na zijn krachtsinspanning kansloos. Post won voor Captein, Van Est, West dorp en Lotz. En natuurlijk legde 2Vi minuut later Jo de Haan aan het hoofd van het peloton beslag op de zesde plaats. Weer Peter Post Peter Post won ook het kriterium, dat op tweede pinksterdag in Spekholzer heide werd gehouden. De Amsterdam mer, die in het begin van deze rit over ongeveer 80 km met Piet van Hees was gevlucht, won de spurt vóór Westdorp, Van Hees en Lotz. Na 75 km deed zich in de kopgroep, die toen uit tien renners bestond, een valparty voor, waarbij Dirk Groenweg vierde in het alge meen klassement werd uitgeschakeld. De ritwinnaar van de etappe naar Doe tinchem bleef aanvankelijk buiten ken nis op straat liggen. Lang nadat de wedstrijd was beëindigd knapte hij weer wat op, maar was uit de ronde. Wel kwam hij op een reservefiets nog over de eindstreep, maar hy was door ploeg leider Lakeman van de plaats van het ongeval per auto tot enkele tientallen meters voor de meet vervoerd. En de jury was terecht onverbiddelijk. Daan de Groot. Miel Verstraete, Ab Sluis, Ludwig Troche en Bart van der WIELRENNEN Sterke amateurs in Leidse Ronde Woensdag a.s. organiseert de Leidse Toer- en Renverenlging „Swift Combi natie" op het parkoers Rooseveltstraat (start en finish), Kuypers Rietberg- straat, Montgomerystraat en v. d. Helmstraat een jubileum-wielerronde waarvoor een knap veld aan de start verschijnt. Eindelijk dus weer eens een wielerwedstrijd in Lelden. Goed vier jaar hebben de wielerfans daarop moeten wachten. Eindelijk kunnen we op „eigen" grondgebied dus de succesvolle Swiftrenners als Bert Zoet en Gerben Karstens eens aan het werk zien. Dat dit zolang heeft moeten duren was niet de schuld van het actieve Swift-bestuur. Dat wilde maar al te graag. Van politiezijde stond men ech ter huiverig tegenover wielerwedstrijden, maar ter gelegenheid van het zilveren feest van de Sportstichting heeft men, zij het schoorvoetend, weer eens toe stemming willen geven. En het zal gro tendeels van het publiek afhangen of er nieuwe wedstrijden zullen volgen. Gedraagt men zich gedisciplineerd en steekt men niet op riskante wijze het parkoers over men weet nu zo lang zamerhand wel hoe gevaarlijk dit is dan bewijst men de Leidse wielersport een grote dienst. Swift heeft voor deze wedstrijd het rennersveld zorgvuldig geselecteerd. Bij de amateurs, die 75 km. rijden en om 6.45 uur starten, treft men namen aan als Rudi Liebrechts (de schaatsen- crack), Jan van Dijk, de bekende cros ser uit Lisse, Buis, Mesters en De Jager, terwijl van Swift-zijde o.a. Karstens, Zoet, Wallet, Kooyman, Hillebrand, Prangers en Hilgersom op de deelne merslijst prijken. Vooraf, om 6 uur, binden 40 vinnige adspiranten met elkaar de strijd aan in een race over 20 km., een wedstrijd die men beslist niet mag missen want die jongens rijden er voor. De toegang is vrij. Duitse renner vloog in publiek (Van onze Enschedese oorrespondent) Tijdens de internationale motor' races, welke gisteren op het circuit van Tubbergen werden gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd. Een van de renners kwam te slip pen waardoor hij met zijn motor over de strobalen het publiek in schoot. Hierbij werd de 11-jarige Henk Vlutters uit Oldenzaal, die met zijn ouders, broertjes en zusjes stond te kijken, gedood. De renner en drie personen uit het publiek moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Geen van hen is levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens de races in de internationale 250 cc klasse, welke om even over half drie waren begonnen. In de vierde ronde, zo deelde men ons van officiële zijde mede, slipte de Duit ser Heiner Butz met zijn N.S.U. door een plasje olie, dat op het wegdek lag in de zeer flauwe bocht tussen Tubbergen en Fleringen. Butz vloog met zyn machine over de stro-afzetting het publiek in, met het gemelde gevolg. Hij zelf kreeg een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen. Butz is evenals de heer H. Selger uit Deurningen, die een been brak. naar het ziekenhuis in Oldenzaal 1 overgebracht. De heer F. Adelerhof uit gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden gedurende 15 juni1 september (geen gedeelten). Leeftijd 1840 jaar. Schriftelijk aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, afd. Abonnementen Witte Singel 1, Leiden. Van het Wielerfront Ook successen in Beverwijk Zaterdagmiddag werden te Stomp- wijk de provinciale kampioenschap pen op de weg (amateurs) van Zuid- Holland verreden. Aan deze wedstrij den werd in alle drie de categorieën deelgenomen door een groot aantal renners van de Leidse Swift-combi- naties. Met succes ook, want bij de amateurs, nieuwelingen en adspiran ten vielen vele Swiftrenners in de prijzen. Er stond géén „clubprijs" op het programma de wedstrijden waren individueel zodat men elkaar ook onderling moest bekampen I was dit wel het geval geweest, dan had Swift in de categorie amateurs en nieuwelingen vrij zeker ook deze trofee veroverd. Amateurs Bij de amateurs gingen 140 renners met 153 kilometer voor de boeg van start. Slechts 17 man reden de zware koers geheel uit. In de derde ronde be gon de strijd pas goed. Toen sprongen Jan Jansen (Nootdorp), De Outer (Dor drecht), Gerben Karstens (Leiden), Bert Zoet (Sassenheim) en Piet Kooyman (Leiden) uit de nog bij elkaar fietsende meute weg. Twee ronden voor het einde demarreer den Jansen met De Outer en aangezien de onderlinge kwaliteit van de Swift renners, toen een woordje meesprak kon den de twee weglopers samen op de finish afgaan. Jan Jansen zegevierde in 3.46.18 sec. voor De Outer (Dordrecht). Kort daarachter won Gerben Karstens de sprint van de achtervolgers met Bert Zoet op de vyfde plaats. Piet Kooyman werd 13e. De Leiderdorper Ad Prangers kwam tenslotte nog als 16e over de streep. de lange spurt om de volgende ereplaat sen werd Peter de Jongh vjjfde en P. Wesselman eindigde op de negende plaats. Naar wU vernamen start de Jeug dige kampioen Minnebo ook in de ko mende ronde van Leiden. Ronde van Beverwijk Gistermiddag waren vele Swiftrenners van de partij in de Ronde van Beverwijk. Ook hier waren er enkele opmerkelijke successen te noteren voor de Leidse wie lerclub. Zo won bij de adspiranten de snelle Peter de Jongh uit Roelofarends- veen de strijd over 25 km met 100 meter voorsprong op nr 2 Sarpathi (Wijk aan Zee), terwijl R. Troost (Zaandam) derde werd. Bij de nieuwelingen legde C. Schijff uit Rijnsburg beslag op de 7e plaats, de beide Alphenaren P. van En gelen en Bert Odijk eindigden resp als 15e en 16e. De strijd bij de amateurs ging lange tijd tussen Gerben Karstens (Leiden) en Henk NiJdam die samen met 1 ronde voorsprong het veld aan voerden. Winnaar werd Gerben Karstens 2. Nydam, 3. Wesseling, 4. Rutten, 5. Timmers, 6. Kooyman. REUMATIEK GRIEP MIGRAINE MENSTRUATIEPIJN VERKOUDEN HOOFDPIJN SPIT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Utrecht kreeg enkele gecompliceerde fracturen en de heer A. Steffens uit Almelo een hersenschudding en een schouderfractuur. Beiden zijn naar een ziekenhuis in Almelo overgebracht. En kele andere gewonden konden tor plaat se worden verbonden. Het is de eerste maal in de afgelopen 16 jaar, dat er by de races in Tubber gen een ongeluk met het publiek ge beurde. Het ernstige ongeval dat ooit plaats vond, gebeurde enkele Jaren ge leden, toen tijdens de training een bui tenlandse rijder verongelukte. Het Is on begrijpelijk dat dit ongeluk op het goed gecontroleerde circuit kon plaatsvinden. De vraag doet zich echter voor of het verantwoord is, het publiek zo vlak langs de weg te laten zitten. Zoals thans is gebleken is er maar een kleinigheid nodig en er gebeurt een verschrikkelijk ongeluk. Nadat de stro-afzetting weer in orde was gebracht en de slachtoffers waren weggebracht, werden de wedstrij den met ruim drie kwartier vertraging voortgezet. Uitslagen De uitslagen van de op het circuit van Tubbergen gehouden internationale mo torraces, die voor de Nederlandse seni oren tovens als enige rit golden voor het nationale wegkampioenschap 1961, lui den: 125 cc- klasse (72 km): 1. Jan Huberts Ned. met Honda, 34 min. 13.8 sec. (gem. 123.757 km per uur), 2. Peter Esser (Did) met Ducati 34.25.8, 3. Willi Scheidhauer (Didi met Ducati 34.36.5, 4. Cas Swart (Ned.) met Ducati 34.57.1, 5. Kurt Jo hansson (Zweden) met Ducati 36.20.2, Nederlands kampioen: Jan Huberts. 250 cc-kiasse (72 km): I. Guentor Beer (Did) met Adler 31 min, II.8 sec. (gem. 135.790 km per uur), 2. Michael Schneider (Did) met NB.U. 31. 46.2, 3. Karl Holthaus (Did) met NS.U. 3226.6, 4. Ivar Sauter (Zwits.) met Aer- 32.26.6, 4. Ivar Sauter (Zwits.) Lohmann (Did) met Adler 32.57.8. In deze klasse kwam geen Nederlandse kampioen naar voren. 350 cc-klasse (90 km) 1 Rudolf Thalhammer (Oost) met Nor ton 36.17.7 (gem. 145.942 km/u), 2. Hugh Anderson (Nw Zeeland) met A.J.S. 36.18. 8, 3 Karl Hoppe (Did) met AJ.S. 36.35 4, 4. Jack Findlay (Gb) met Norton 36. 50.8 5. Ladi Richter (Oost) met Norion 37.06.2, 12. Joop Vogelzang (Ned.) met Norton 39.11.4, 14. Jan Hubers Ned. met Honda 39.56.1. Nederlands kampioen: Joop Vogelzang. 500 cc-klasse (90 km): 1. Hugh Anderson (Nw Zeeland) met Norton 34.21.4 (gem. 152.674 km/u), 2. Bert Schneider (Oostenrijk) met Norton 34.44.8, 3. Peter Pawson (Nw Zeeland met Norton 34.53.2, 4. Jack Findlay (Gb) met Norton 35.26.8, 5. Rob Fitton (Gb.) met Norton 35.27.8, 15. A. Elbersen (Ned) met B M W. Nederlands kampioen: A. Elbersen. VLOKKEN ROEIT ZÉ GENADELOOS UIT De Amsterdammer Van der Togt (Nereus) is zondag winnaar geworden van het nummer skiffs b van interna tionale roeiwedstrijden te Ostonde. Hij had voor de 1500 meter 6 min 8,2 sec nodig. Bij de dames eindigde de Nederlandse Maria Luderus in het nummer skiff over 1000 meter op de tweede plaats achter de Engelse mej. Chuter. De tij den waren resp. 4.09.3 en 4.10.7 In een wedstrijd voor de voorron den van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal hebben de Neder landse Antillen te Willemstad met 0-0 gelijkgespeeld togen Mexico. Door dit resultaat zal Mexico nu togen Paraquay mogen uitkome nmet als inzet een plaats in het eindtoernooi. Ook bij de nieuwelingen (68 km» zaten de Swiftrenners in de voorste gelederen. Uit de kleine groep weglopers bleven uit eindelijk winnaar Drop (Vlaardingen) en Jan van Amsterdam (Leiderdorp) zo ongeveer half koers samen over. In de laatste kilometers ging Drop óók van de Leiderdorper weg en zegevierde onbe dreigd, 2. Van Amsterdam 4e werd het Swiftlid C. v.d. Hulst Zoeterwoude) 7e de Rijnsburger C. Schijff, 16e C. Kloos terman. VVS WEER MET LEGE HANDEN Nieuwelingen dat was Tubantia (4-2) 7pn f fi« IrmT 7.gtpn Adspiranten In de jongste categorie begon de strijd (34 km) reeds in de eerste ronde. Min nebo (Heenvliet) en v. d. Zwet (Noor den), resp. nummer 1 en 2 namen nl. gelijk de benen, gevolgd door o.a. Oost hoek (Kruisland) en de beide Veners Peter de Jongh en Wesselman,. De man uit Heenvliet werd duidelijk winnaar. In Ven kwamen met enkele schrammen uit de valpartij tevoorschijn en legden 26 seconden na Peter Post beslag op de vijfde tot en met de negende plaats. Het peloton was 1 minuut en 23 seconden achter geraakt. Het spreekt haast van zelf dat Jo de Haan. die onderweg een flinke hap uit de premieregen had ge nomen, ook de spurt van deze groep won. Het kriterium was op het laatste ogenblik ingekort van 140 kilometer tot ruim 80 km omdat vlak voor de start bleek, dat de gemeentelijke vergunning liep tot slechts vijf uur en men minstens een uur later zou eindigen indien men op de vastgestelde 140 km bleef staan. (Van onze correspondent) Na een levendige en nog wel aantrekkelijke eerste helft, die met een 2«— 1 voorsprong voor de Hen- geloërs werd afgesloten, hebben Tubantia en UVS de 1500 toe schouwers in het stadion te Veld wijk na de pauze maar weinig meer te genieten gegeven. Eerst acht minuten voor het einde kwam er weer wat schot in de zaak en vie len er in korte tijd nog drie doel punten. die de eindstand op 4—2 voor Tubantia brachten. De ge lukkigste ploeg won daarmede de wedstrijd. Gesteund door een goed spelende mid denlinie, waarin de uitstekend mee naar voren komende linkshalf Devilee uit blonk, trokken de Leldenaars voor de rust ten aanval. De ploeg sloot goed en speelde technisch op behoorlijk peil staand voetbal. De Hengelose achter hoede. waarin stopper Boerkamp door Lippinkhof verdienstelijk werd vervan gen had echter steeds een antwoord klaar. Na ruim een half uur nam Tu bantia, dat zich aanvallend van gelijke kracht toonde, de leiding door midvoor R»ters, die uit een voorzet van Dekker langs Doelman Van Duyl kopte. De ge lijkmaker kwam acht minuten later tot stand, toen midvoor Jan Nijman een voorzet van Duwel benutte en doelman Baas kansloos sloeg. Drie minuten voor de rust speelde Roters zich voor het doel van UVS goed vrij. Er volgde echter geen schot, maar een voorzet naar de nog beter vrijstaande rechtsbuiten Dek ker, die de uit positie gespeelde Van Duyl met een strak schot passeer de. (2—1) De tweede helft stond op een bedui dend lager peil. Het tempo lag aan merkelijk lager en het aantal missers was niet te tollen. Onverwachts kwam er kort voor het einde een plotselinge opleving. Roters schoot tegen een Leidse achterspeler op, kreeg de bal terug, werd niet aangevallen en kon rustig opnieuw aanleggen en nu beter (3—1). Nog geen minuut daarna zag UVS kans ook een doelpunt te fabriceren. Uit een doelworsteling schoot linksbin nen Filippo langs Baas, die overigens deze middag goed werk heeft verricht. De Leldenaars Juichten een minuut la ter opnieuw, maar nu keurde scheids rechter Voermans uit Roosendaal de treffer van rechtsbuiten Wim van Kam pen de gevaarlijkste man uit de Leidse aanvalslinie af wegens een begane overtreding. UVS zag de moge lijkheid aan de ontmoeting nog een ge lijkspel over te houden en met steun van de middenlinie, waarin ook stopper André Hak veel goede dingen deed, werd alles op de aanval gezet. Verder dan enkele hoekschoppen kwam men echter niet. Dit in tegenstelling tot Tubantia, dat twee minuten voor ti)d door een derde doelpunt van midvoor Roters nog 4—2 uitliep.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15