LEXINGTON KOMEND TOPGESPREKm WENEN VAN HET GROOTSTE BELANG Wetsontwerp over de grenswijzigingen c Ga 0 met Lexi in zee Kennedy kan niet vanuit een positie van kracht" praten REGERING EN G.S. DENKEN ER HETZELFDE OVER Bernard Drukker gaf zijn laatste carillonconcert in de Munttoren Wereldmerk - from America's Best Tobaccos Pier is feestelijke attractie voor Scheveningse Boulevard Er zit geen schot in de babykwestie ZATERDAG 20 MEI 1961 Vervolg van pag. 1 (Van onze Amerikaanse correspondent) De kogel is door de kerk president Kennedy en premier Chroesjtjow zullen elkaar op 3 en 4 juni in Wenen ontmoeten. In het officiële com muniqué wordt gesproken van een geschikte gelegenheid voor een eerste persoonlijk contact tussen beide staatslieden. Men kan dus het beste spreken van een kennismakingsbezoek en niet van een topcon ferentie. Doch al zullen dan deze twee allerhoogsten niet onderhandelen met het doel een bepaald akkoord te bereiken, toch is deze ontmoeting van groot belang. Men zou kunnen zeggen, dat Kennedy zich thans opmaakt voor de twee belangrijkste politieke gesprekken, die hij ooit in zijn leven heeft gevoerd. De periode van vijf dagen, waarin hij president De Gaulle en premier Chroesjtsjow zal ontmoeten, kan daarom voor het lot van de wereld van grote betekenis zijn, en men vraagt zich af of het niet verstandig ware geweest indien de Amerikaanse president zich een dag rust had gegund tussen de ontmoetingen met deze topfiguren. nieuw het centrum van een crisis wor den, dan kan president Kennedy, indien hij zich gedwongen ziet tot een scherpe reactie, zich er altijd op beroepen dat In Washington overheerst de opvat ting dat de aandrang om tot een ont moeting met Chroesjtsjow te komen in de laatste weken vooral van Amerika is uitgegaan. Na Amerika's politieke te genslagen in Laos en op Cuba moet Kennedy er het gevaar van hebben in gezien de zaken op hun beloop te la ten. Aangemoedigd door hun successen zouden de communisten in dit stadium wel eens te ver kunnen gaan. Kennedy zal onder meer aan Chroesjtsjow trach ten duidelijk te maken, dat Amerika vastbesloten is zich tegen ernstige agres sie of penetratie te verzetten. Daarmee zal hij Chrioesjtsjow waar schijnlijk niet afbrengen van zyn ge loof, dat de krachtenbalans in de we reld zich heeft gewijzigd ten gunste van de communistische staten, maar mis schien zal de Russische leider toch in zien, dat een verder communistisch op dringen thans grote risico's voor de ge hele wereld medebrengt. Kennedy zal dit eerste gesprek met Chroesjtsjow voeren, terwijl hijzelf in een moeilijke positie verkeert. In de binnenlandse politiek heeft de nieuwe president wel een aantal bescheiden suc cessen behaald, maar in zijn buiten lands beleid heeft hij de positie van Amerika, of van het Westen in het alge meen, tot dusverre niet bepaald versterkt. Het is een lange tijd de stelling van de Amerikanen geweest, dat men met de communisten moets praten vanuit „een positie van kracht". Kennedy ziet zich thans echter tot een gesprek genoopt, terwijl hij er in de wereldpolitiek niet al te sterk voorstaat. Het is thans wel duidelijk geworden, dat Kennedy's recente gesprekken met Eisenhower, Nixon, Rockefeller en an dere belangrijke republikeinen doel had den hem in staat te stellen waarlijk namens geheel Amerika op te treden. Wat ook het resultaat van de ontmoe ting in Wenen mag zijn, het lijkt waar schijnlijk, dat president Kennedy al thans zijn morele psychologische posi tie hierdoor zal kunnen versterken. Zou het na de ontmoeting met Chroesjt sjow mislopen op de kernproef-confe rentie in Genève, of zou Berlijn op- hij Chroestjsjow tevoren had gewaar schuwd en alles had gedaan teneinde een toespitsing van de spanningen te voorkomen. Zou Chroesjtsjow in Wenen hoog van de toren blazen en niet tot inschikke lijkheid bereid zijn, dan kan Kennedy zich met des te meer energie gaan zetten achter de taak het Westen krachtiger te maken. Maar het is niet te voorspellen welke rol Chroestjsjow in Wenen zal spelen. De bekende Amerikaanse kroniekschrij ver Lippman, die kortgeleden langdu rig met Chroestjsjow heeft gesproken, trof hem in een bijzonder zelfverzeker de stemming aan. De Rus leek er vol komen van overtuigd dat de historische ontwikkeling het communisme begun stigde. Deze stemming zou hem ertoe kunnen brengen gevaarlijke risico's te nemen in de overtuiging dat het Wes ten niet meer bereid is serieus tegen stand te bieden. Maar Chroesjtjsow is een sluw man. Hij zou er meer voordeel ln kunnen zien opnieuw een soort Camp David- atmosfeer te scheppen. In dat geval zou hij niet terstond op meer crisis aan sturen en zou hij het voor Kennedy moeilijker maken de macht van het Westen te consolideren of uit te brei den. Het wetsontwerp betreffende de wijziging van de grenzen van Lei den en omliggende gemeenten is aan de betrokken gemeenten toe gezonden. Het is vrijwel overeen komstig de plannen van G.S. De grenswijziging zal twee maanden na de datum van inwerkingtreding van deze wet haar beslag krijgen. De gemeente Leiden heeft reeds ge ruime tyd behoefte aan verruiming van haar grenzen. Deze behoefte vloeit voor een belangrijk gedeelte voort uit de noodzaak om voor de groeiende bevol king de nodige woningen te bouwen. Naar verwachting zal de Leidse agglo meratie in 1980 zijn gegroeid tot plm. 200.000 inwoners. Hieronder zullen zich plm. 50.000 a 70.000 Inwoners bevinden die zich hier vestigden wegens gebrek aan gelegenheid in de Haagse agglome ratie. Daarnaast zullen bouwgronden nodig zjjn voor de vervanging van wo ningen, welke in verband met de hoog- Met een -programma van afscheids liedjes uit de moderne amusements sector Sag beim Abschied, Helaas het is voorbij, Bloesem van seringen e.d.) heeft de 51-jarige Amsterdam se stadsbeiaardier Bernard Drukker gistermiddag afscheid genomen van het carillon van de Munttoren, dat hij gedurende anderhalf jaar als eerste Nederlandse lichte muziek- beiaardier heeft bespeeld. Op 24 mei as. vertrekt hij met de Willem Ruys' uit Rotterdam naar Australië, waar hij in Surfers Paradise (warm va kantieoord op 40 mijl van Brisbane) tezamen met zijn vrouw en drie dochters (een van zes en een twee ling van drie jaar) een nieuw be staan hoopt te kunnen opbouwen. „Ik mag niet zeggen dat het een de finitief afscheid is", zei Bernard Druk ker, toen hij uit de stokklavieren van het Munttorencarillon zijn herkenningsmelo die „Now is the hour" toverde. „Ik heb voor een paar Jaar contracten daar, in restaurants en bij vele van de 80 radio- en t.v.-stations. Maar als het niet gaat, dan kom ik natuurlijk terug. Dan neem ik mijn plaats in de Munttoren weer in, want de gemeente heeft my op non-ac tief gesteld. Gedurende mijn afwezigheid zal het carillon twee maal per week bij toer beurt door andere beiaardiers worden be speeld". Dr. Bernard Drukker, voormalig stadsbeiaardier van Amsterdam, heeft gisteren zijn afscheidsconcert gegeven op het carillon van de Munttoren in de hoofdstad. Vol gende week vertrekt hij naar Australië, waar hij zich gaat vesti gen. Dr. Drukker tijdens zijn laatste orgelbespeling in Amsterdam. Bernard Drukker, die vorig Jaar een streep zette onder zijn 32-jarige loop baan als organist in Cinema Royal („Ik had altijd een programma van commu nity singing en daar heb Je publiek voor nodig, dat door de t.v. niet meer kwam"), heeft sinds januari jl. in opdracht van de B.UM.A. geprobeerd of een akade- mie van de lichte muze in Nederland bestaansrecht heeft. Maar de B.U.M.A. ging niet akkoord met mijn opzet voor zo'n school en daarom ben ik er mee gestopt" zei Bernard Drukker. Hij neemt zijn elektronisch-stereofonisch Lowrey- orgel mee naar Australië. Bij het ver trek van de „Willem Ruys" zal hij er via de scheepsradio het Wilhelmus op spelen en ook tijdens de reis geeft hy aan boord enkele concerten. Het eerste, op 23 mei, kort voor het vertrek, wordt via de radio uitgezonden. Bernard Drukker zal Amsterdam mis sen, zijn carillon van 28 klokken en zijn vrienden en collega's, van wie Ferry, Louis Noret en Nicolaas Kroeze na het laatste concert op het carillon afscheid i kwamen nemen. nodige stadssanering en krotopruiming moeten worden afgebroken. Bovendien zal in het Morskwartier een belangrijke uitbreiding van de Rijksuniversiteit tot stand worden gebracht. Dit alles zal ertoe leiden, dat naar alle waarschijn lijkheid in 1963 niet voldoende bouwter rein voor woningbouw meer beschikbaar zal zijn. Ook zal ruimte moeten worden gevonden voor inrichting tot industrie terrein en voor aanleg van parken, sport- en speelvelden e.d. De in verband met het bovenstaande nodige voorzieningen zullen niet alle op het huidige grondgebied van de gemeen te Leiden tot stand kunnen komen; hierin zullen ook gedeelten van omlig gende gemeenten moeten worden be trokken. Deze voorzieningen dienen echter cen traal door één gemeentebestuur te wor den getroffen. Om dit te kunnen berei ken, wordt voorgesteld bij de gemeente Leiden te voegen: twee gedeelten van de gemeente Oegstgeest, t.w. het Mors kwartier en de polder Broek en Si- montjes; het gedeelte van de gemeente Zoeterwoude, begrensd door het Rijn- Schiekanaal, Rijksweg 4b, Rijksweg 4a, de spoorlijn LeidenAlphen aan den Rijn, de grens met de gemeente Ha- zerswoude en de Rijn; het gedeelte van de gemeente Voorschoten, voornamelijk begrensd door de Rijn en de Rijkswegen 4 en 4b. Op deze wijze wordt voorkomen, dat de grenzen van de onderscheidene ge meenten hier en daar willekeurig door toekomstige woonwijken lopen en dat het uitgebreide complex van de Rijksuniversiteit door de grens tussen Leiden en Oegstgeest zal worden door sneden. Voorts dient, teneinde een beter grensverloop te verkrijgen, het door het tracé van Rijksweg 4b afgesneden ge deelte van de gemeente Wassenaar bij de gemeente Leiden te worden gevoegd. Door deze wijziging zal een gedeelte van de gemeente Voorschoten en de Ommedijtkse polder geheel van die ge meente worden afgesneden. Het ligt voor de hand, dit gedeelte te voegen bij de aangrenzende gemeente Valken burg, die daardoor enige compensatie verkrijgt voor het aanzienlijke verlies aan grondgebied ten behoeve van het vliegveld Valkenburg. Bij deze gelegenheid dient tevens een regeling te worden getroffen voor de toevoeging van een gedeelte van de ge meente Oegstgeest aan de gemeente Rijnsburg. De bestaande grens loopt zeer willekeurig door de dorpskern van laatstgenoemde gemeente. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak in het gebrek aan bouwterrein elders in de gemeen te, waardoor de bebouwing van deze ge meente zich over de grens met Oegst geest heen uitbreidde. Zelfs het gebouw „Flora" van de Rijnsburgse veilingver eniging moest op het gebied van de ge meente Oegstgeest worden gebouwd, evenals de in 1950 gestichte gerefor meerde kerk en pastorie. De verder nog nodige woningbouw met e onmiddellijk daarbij behorende voor zieningen kan alleen doelmatig in dit grensgebied tot stand worden gebracht. Het gaat hier om in feite Rijnsburgse bevolking; daarom dient de grens zoda nig te worden verlegd, dat dit gebied tot de gemeente Rijnsburg komt te be horen. Teneinde te voorkomen, dat in de na bije toekomst de boven geschetste moei lijkheden zich herhalen, moet dit ge bied niet te klein worden genomen. Me de in aanmerking nemende, dat de ten zuidwesten en ten zuidoosten van de bebouwde kom van Rijnsburg gelegen gronden behoren tot het areaal van de Rijnsburgse bloemenkwekerljen en dat enig terrein beschikbaar moet zijn voor met de woningbouw samenhangende voorzieningen ais sport- en recreatie gebieden, wordt het noodzakelijk ge acht, de grens in zuidelijke richting te verleggen tot ongeveer halverwege de verbindingsweg tussen Oegstgeest en Rijnsburg, waarbij zij in hoofdzaak in noordoostelijke richting zal lopen van de Rijn tot de Rijksweg 4 A. ij Kerkelijk Leven NED. HERVORMDE KERK Beroepen te: Obdam (toez.) M. B. Blom, vic. te Oegstgeest. Aangenomen naar Waddinxveen, Joh. Verwellus te Oldebroek, naar Loswinkel S. Meyburg vlc. te Oegstgeest. Sprekers getuigden van hun bewondering Tijdens de opening van de nieuwe Scheveningse Pier is Prins Bernhard door de „Club van honderd" een sleutelring met vis aangeboden. In het restaurant werd met champagne geklonken op de toekomst van de Pier. Vervolgens ontving de Prins een luchtfoto en een enig exemplaar van een souvenlrboek over Schevenin- gen en de Pier. In de Kurhauszaal voerde vervolgens mr. A. Adama Zijlstra, gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van de Ex ploitatie Maatschappij „Scheveningen" het woord. Op 6 mei 1901, dus 60 jaar geleden, zo zei hij, werd de eerste Sche veningse Pier door wijlen Prins Hendrik geopend. Deze Pier, die helaas in de oorlog van 1940-'45 werd verwoest en afgebroken, heeft in de gehele periode Opnieuw zijn er urenlange moei zame besprekingen gehouden tus sen de partijen iri het kort geding, dat gevoerd wordt om de elf maan den oude Oostenrijkse baby Adèle Paul voor de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker. Ook deze keer kwam er echter geen schot in de zaak en het ziet er niet naar uit, dat een spoedige, definitieve beslissing over het lot van de baby, voor wie de minister van Justitie geen defi nitieve verblijfsvergunning heeft willen afgeven, in zicht is. Gistermiddag werden de partijen voor de tweede keer achter gesloten deuren voor de vice-president gehoord. Verwacht werd, dat een laatste schikkingsvoorstel ter tafel zou komen. Na bjjna een uur confereren, werd de zitting geschorst voor beraadslaging van de partijen af zonderlijk. De landsadvocaat, mr. E. Drooghleever Fortuyn, nam in deze periode contact op met minister Beer man. Ook daarna wilde het overleg ken nelijk niet vlotten, want ruim een uur later werd de zitting opnieuw geschorst voor beraadslaging van partijen. Tot een beslissing kwam het evenwel niet. Wel werd van de zijde van de eisende party, vertegenwoordigd door de heer S. de Leeuw uit Oegstgeest, mr. W. M. A. Kalkman uit Katwük aan Zee en mevr. mr. NanningGroenemeyer uit Den Haag, na afioop van deze tweede com paritie meegedeeld, dat er weer ver schillende voorstellen ter tafel waren ge komen, dat nadere bestudering verdie nen. Bovendien is het vrU zeker, dat er een nieuw rapport zal komen over de familie De Leeuw, die het kind heeft meegebracht uit Oostenryk. Zoals bekend, was een van de belang- rykste redenen, waarop de minister zyn weigering om een verbiyfsvergunning af te geven grondvestte, een ongunstig rap port over het gezin. Bij de samenstelling van een nieuw rapport zal mogeiyk de kinderrechter worden ingeschakeld. van haar bestaan voor de badplaats on eindig veel meer betekend dan alleen maar een exploitatie of attractie. Ze was het brandpunt en het fabrieksmerk van Scheveningen. „Speenhof, Louis Davids en anderen wadden er gedichten aan en er zullen er weinigen onder u zyn, die niet veel prettige herinneringen aan dit oude ge moedelijke wandeihoofd hebben be- w? Hy sprak de wens uit, dat het trotse nL ,ou.vwerk jarenlang een centra le piaats in Scheveningen zal innemen, zoals zyn voorganger die steeds heeft bezeten en dat de Pier tot vreugde en bewondering zal strekken van landge noot en vreemdeling, als een betonnen rots de tyden trotserend. Hierna sprak de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfscho ten. Doelend op de ooievaar in 't Haag se stadwapen zei de burgemeester, dat hy zyn vreugde „vleugelklapperend" zou willen uiten omdat hy weer een stede- ïyke Pier in zyn ambtelyke snavel heeft. Hy hoopte, dat de Pier tot in lengte van dagen het trotse trefpunt van geheel Den Haag zal zijn en van de gehele wereld, die haar zal betreden, den. Tenslotte sprak ir. J. C. Deknatel als ouasie directeur van de directies van de aannemerscombinatie. „Het was voor onze medewerkende arbeiders een moeiiyk werk. Het lag buiten de dage- ïykse routine, maar was daardoor jujst interessant, maar ook inspannend en zorgwekkend," zo zei de directeur. Hy bood de EMS een luchtfoto aan van de Pier, gemaakt door de KLM en sprak de hoop uit, dat de EMS veel vreugde en weinig zorgen zal hebben aan deze Pier. Vuurwerk als groots besluit Als waardig besluit op een vreugde volle dag is gisteravond op het Sche veningse strand, naast de Pier een vuurwerk afgestoken dat er zyn mocht! Hoewel het weer niet helemaal meewerkte, het mot-regende en er stond een zeewind, was het toch voor de vele kykers op de Boulevard en op de ter rassen een plezierig gezicht. Van de in volle kleurenpracht uitelkaar barsten de vuurpyien zullen ongetwyfeld vele blikken afgedwaald zijn naar het sil houet van de Pier die met zyn fees- teiyke verlichting by velen verlokken de vooruitzichten aan romantische avon den op een van zyn terrassen zal hebben opgewekt. Aan de gewone verlichting zo wel als aan de reclame-verlichting (Ne on) is grote aandacht gewyd. Een diepgaande studie, waarby ge bruik gemaakt werd van maquettes op grote en kleine schaal, heeft ervoor ge zorgd dat er geen schreeuwende kleur contrasten in de verlichting zijn ont staan. Deze fonkelende „feestneus van de Scheveningse Boulevard" zal onge twyfeld het symbool worden van prettig vermaak voor de Nederlandse en de bul- tenlandse toeristen. Het lucht gesprek Stijkel bereid tot concessie? Uit gewoonlijk welingelichte kring in Washington is gisteren vernomen, dat de Nederlandse regering in de onderhandelingen over landingsrechten voor de KLM op Amerika's westkust, heeft aan geboden in overweging te nemen om het volume op de transatlanti sche- en Caraibische vluchten te houden op ongeveer het percen tage van 1960, Het aanbod werd in het begin van deze week gedaan door de leider van de Nederlandse delegatie, staatssecreta ris Stykel. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken houdt het Nederlandse aanbod thans nog in be raad. Genoemde kringen zeiden, dat van alle passagiers die door de lucht ver voerd worden tussen de Verenigde Staten en Amsterdam en de Verenigde Staten en het Caraibische gebied, de KLM tussen de acht en negen procent voor haar rekening neemt. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen zyn al lang ontevreden over de volumes, die maatschappyen als KLM en SAS voor hun rekening nemen. Het Europese antwoord hierop is, dat de Amerikaanse maatschappyen nooit de moeite genomen hebben luchtroutes van minder belang te bevliegen. Ds. J. A. Eekhof Beroepen als hervormd stude nte npredikant De Centrale kerkeraad der Leidse Her vormde gemeente heeft gisteravond een beroep uitgebracht op ds. j. A. Eekhof, hervormd predikant te Beverwijk. Ds. Eekhof, die als studentenpredikant is beroepen in de aa. vacature van dr. K. E. H. Oppenheimer, werd in 1928 ge boren en studeerde evenals zyn echtge note aan de Leidse Universiteit. Na eerst enige tyd de hervormde gemeente te Wijk aan Zee als vicaris te hebben ge diend, werd hy op 4 december 1955 te Beverwyk als hervormd predikant be vestigd. Zoals bekend is dr. Oppenheimer onlangs benoemd tot Universitair predi kant aan de Leidse Academie. EERSTE LEIDSE E.H.B.O.-BRIGADE De cursus tot opleiding voor het Een- heidsdiploma-E.H.B.O.. welke werd ge geven onder auspiciën van de Eerste Leidse E.H.B.O.-Brigade en onder leiding stond van de docent dokter J. E. Kara- moy, is voor het seizoen 1960/61 geëin digd. Voor het examen, dat werd afgenomen door dokter J. G. Bazuin, slaagden de navolgende kandidaten: de dames A Rodenburg-Vermeer, A. Vermeulen-v. d. Lelie, C. Damen. C. A den Heeten, L. C. Heine, P. J. Lanser, J. Maat, L. Meijer, M. P. du Pon, A. C. M. Veraart en de heren: C. Bavelaar, J. P Buis, A. Beekman, J. Jansen, H. H. Lan- cel, J. Neuteboom, A. Pardon, A. Voet en G. Seller.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9