VAKANTIE-HULP BEELDEN IN DE SLEUTELSTAD „The misfits"laatste film vail Clark Gable Een karikaturaal filmpje over huwelijks- en concert perikelen jTtWI Mengsel van daverende dynamiek en een zekere melancholie Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 20 mei 1961 Derde blad no. 30359 FILMS VAN DEZE WEEK il!lllllllll!IIIIIUIIIIIII!lllllllllllllllll!llllllll!lllllllll!!ll!l!ll!ll!lllllll!lll!ll|||llllllllllllllllllllllllllllU]IUIlH!lll!5 Once more, ivitli feeling CASINO Hoewel het verhaaltje van „Once more, with feeling" („Dat doen wij nog eens over" is een goede vertaling) erg simpeltjes is, bevat 't toch een aardige moraal wat de hu welijkstrouw aangaat. Het gemis aan handeling in deze film ivordt voorts meer dan goed gemaakt door het karakteristieke spel van de impone rende Yul Brunner, het pittige spel van de kittige Kay Kendall, die he laas vorig jaar overleden is, en de humoristische, vaak karikaturale, soms spitse, dialogen, die nog onder streept worden door de even karika turale entourage. In deze film wordt op heerlijke wijze de spot gedreven met de macht, die de besturen van grote klassieke orkesten hebben. Soms gebeurt dit fijntjes, maar meestal lekker overdreven, waaraan vooral Yul Brunner als de grillige van zijn kunst bezeten wereldbe- beroemde dirigent door zijn spel in hoge mate toe bijdraagt. De plunderaars Boeiende western LIDO „De plunderaars" is een western met een zeer eigen sfeer. Triest is het armelijke dorpje, waarin zich het trieste verhaal afspeelt van vier in we zen niet slechte knapen, die het slacht offer worden van hun overmoed. Zonder bepaalde bedoelingen zijn vier jonge cowboys, nozemachtige figuren, het dorpje, waar met de welvaart de jongemannen verdwenen zijn, komen binnen rijden. Als zij merken, dat de dorpelingen gewend zijn bij de minste weerstand moeilijkheden uit de weg te gaan, besluiten zij de gemeenschap van vrouwen en oudere mannen te gaan re geren „tot het hun verveelt". Een van hun eerste maatregelen is alle vuurwapens in het dorp in te za melen. Als de sheriff hen dit wil belet ten, schiet een van de jongens hem in zijn zenuwachtigheid neer. Dit betekent niet alleen een breuk in het „verbond" van de viër cowboys, maar is voor een eenarmige oorlogsveteraan (Jeff Chand ler) tevens het sein om tot een tegen actie over te gaan en zijn mededorpe lingen tot een „opstand" aan te zetten. En al verloopt de rest van het ver haal dan volgens de bekende regels, het moet gezegd worden, dat deze western van begin tot eind boeit, wat van de meeste van dergelijke produkten moei lijk gezegd kan worden. „Vijfdaagse" ook voor Universiteit Curatoren van de Leidse Universiteit hebben in overeenstemming met het door de regering genomen besluit inzake de vrye zaterdag voor ambtenaren besloten, per 1 juli a.s. de vijfdaagse werkweek in te voeren. De dagelijkse werktijd zal met drie kwartier worden verlengd. Voor het personeel van die universi taire instellingen, waarvan sluiting op zaterdag onmogelijk of zeer bezwaarlijk is, zal een andere regeling worden ge troffen. Officiële publikaties GRENSWIJZIGING. De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland gemaakte ontwerpregeling tot wijziging van de gren zen der gemeente Lelden en omliggende gemeenten met de bijbehorende stukken van 23 mei a.s. af gedurende twee weken ter gemeente-secretarie (kamer 125) ter Inzage voor een leder zijn nedergelegd. Binnen een maand na de hiervoor ge noemde datum kan een ieder tegen de ontwerp-regeling schriftelijk bij Gedepu teerde Staten voornoemd bezwaren in brengen. De Burgemeester van Lelden, P. H. van Kinschot. Liefde, dollars en Chianti: alles draait om Gina Lollobrigida STUDIO Het is niet zo moeilijk Gina Lollobrigida op het witte doek te accepteren als een in weelde ba dende jonge weduwe van een Ame rikaan. Even gemakkelijk is te aan vaarden, dat zij wanneer ze terug keert naar haar geboortegrond, een heel klein Italiaans plattelands dorpje daar danig de boel op stel ten zet, omdat Gina nu eenmaal door de natuur gezegend is met vele uiter lijke hebbelijkheden, die mannen harten zonder moeite op hol kunnen jagen. Minder geloofwaardig is ech ter, dat deze wat geëxalteerde aan trekkelijke vrouw in dat dorpje, waarin de tijd heeft stil gestaan „wij leven nog net als in de tijd van Garibaldi," beweert een van de in woners wordt ingehaald en daar na ivordt gefeteerd als 'n bescherm engel Dit temeer, omdat dit frivole wezentje er nogal wat bestudeerde gebaartjes op na houdt, waarvan we niet goed hebben begrepen of ze nu bij Gina of bij het scenario horen. Het is overigens een van de vele ongerijmdheden van dit luchtige verhaaltje, dat kennelijk een laat vervolg is op de vroegere serie „Brood, liefde en waarin Vittorio de Sica eens eerst met Gina en later met haar rivale Sophia Loren triomfen vier de. En zoals zo vaak met verlengstukken van voormalige successtukken, ook nu is de geest en de spirit heel wat minder, hoewel ook ditmaal Vittorio de Sica van de partij is. Deze gevierde acteur-regis seur speelt niet alleen een dynamische rol als pastoor Don Luigi, maar hij had ook de supervisie over de regie, die in handen was van Carlo Lastricati. Maar zelfs deze tweehoofdige leiding heeft niet kunnen voorkomen, dat het accent in deze rolprent te zwaar op Gina is ge vallen. Zeker een dankbaar object voor vele aantrekkelijke plaatjes, maar toch niet voldoende actrice om een hele film "te dragen, ook al kon zij in de rol van het exentrieke weeuwtje talloze kanten uit. Maar wanneer men deze „schoon heidsfoutjes" en het vrije lage tempo, waarin het op zichzelf plezierige verhaal tje van de vele mannen, die zich om dat ene persoontje verdringen, terwijl de De dirigent staat op het punt het concert van zijn leven te mogen ge ven. Maar dit kan alleen doorgaan als zijn verloofde hem steunt. Zij heeft namelijk een wel heel grote macht bij de leden van het orkest- bestuur. Zonder haar is de dirigent nergens. Zij is verliefd op hem en ivil dan ook wel eens met hem trou wen. Al acht jaar is zij verloofd. Zij doet alsof zij hem wil verlaten en met een scheikundige aan de haal wil gaan. Er zijn heel wat intriges voor nodig om de grote man einde lijk voor het altaar op de knieën te krijgen Een film, waarin men niet alleen kan genieten van muziek van de gro te meesters, maar waarnaar men ook geamuseerd zit te kijken, de soms wel wat langdradige scenes ten spijt. Op de foto een scene uit deze film met Yul Brunner en Kay Kendall. gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden gedurende 15 juni1 september (geen gedeelten). Leeftijd 1840 jaar. Schriftelijk aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, afd. Abonnementen Witte Singel 1, Leiden. man, die zij wil hebben nu Juist geen belangstelling toont, zich ontwikkelt voor lief neemt, kan men toch een gezellig uurtje aan dit filmpje beleven. Dit voor al door de wijze, waarop de sfeer in zo'n heel klein Italiaans gehuchtje is gete kend, de zucht naar sensatie en de wijze waarop onbelangrijke voorvallen tot schandalen worden verheven. En door de kostelijke rol van de routinier Vittorio de Sica. De dochter van Robin Hood Woeste gevechten REX Het verhaal „The son of Robin Hood" (in het Nederlands ver taald met „De dochter van Robin Hood"!) is niet veel meer dan een flauw aftrekseltje van de eerste „Ro bin Hood-story". Evenals in de eerste film is er een man, die ten onrechte de Britse kroon voor zich opeist, in dit geval Hertog des Roches. In de wouden van Sherwood hebben de trouwe volgelingen van de tien jaar geleden overleden Robin Hood zich teruggetrokken om evenals des- tijd de werkelijke troonopvolger, de regent, op de troon te helpen. Het wachten is op de zoon van Robin Hood, die met een boot in Liverpool zal aankomen. Groot is de verrassing voor Little John oudmedestrijder van Robin Hood wanneer het kind van Robin Hood niet een zoon maar een dochter blijkt te zijn. Onderweg naar de Sherwood wouden worden Little John en Deering Hood door de soldaten van Des Roches overvallen. Dankzij het moe dige optreden van een „vreemdeling" kunnen zij ontsnappen. De vreemde ling, die later de doodgewaande broer Jamy van de regent blijkt te zijn, sluit zich bij de troepen van Robin Hood aan. Hij doet als de zoon van de oude Robin, omdat Little John vreest, dat de manschappen een meisje niet zullen volgen. Wanneer de regentgezinde troe pen de twijfelende markies Duval ge vangen nemen, die op weg is naar het kasteel, gaat de „zoon" van Robin Hood in zijn plaats. Hij woi-dt op deze ge vaarlijke onderneming gevolgd door Dee ring Hood, die vaak haar mannelijke medestrijders verbaasd laat staan over haar „Teil-schoten" met pijl en boog. Na tal van spannende gevechten, waarin heftig gezwaaid wordt met zwaarden en lansen, veroveren de man nen van Robin Hood het kasteel, door dat de slotbrug van binnen uit door Deering Hood en Jamy wordt neerge laten. De kroon is nu in de handen van de rechtmatige bezitter gekomen. Aan het slot kan vanzelfsprekend Jamy de dochter van Robin Hood in zijn armen sluiten, zodat iedereen te vreden is. Een echte film voor de liefhebbers van spannende en heel wilde gevechten, 0 In de grote nieuwe Leidse stadswijkdie eigenlijk door zijn prille jeugdnog onaangedaan door het leven, geen raad met zijn uiterlijk weet, vindt men dit merkwaardige beeldje „Het wicht dat in op dracht van het gemeentebestuur is ontworpen door de bekende beeldhouwer prof. dr. O. L. Wencke bach te Noordwijkerhout. In dit beeldje op het Vijf Meiplein vinden wij het houterige van de jeugd van de stadsuitbreiding terug. Een overeenkomst die verloren zal gaan naarmate de nieuwe stad meer ingeleefd zal worden, en een volgroeid uiterlijk krijgt door het ouder worden van beplantingen, door het verwerven van een eigen karakteristieke sfeer. Dit beeldje is als het ware voorbestemd om mee te reizen met de groei van de stad. Het beeld is tentoongesteld geweest in de Hor tus, en het werd in I960 op zijn huidige plaats neergezet. Donderdag speelt in Rex de bekende Franse thriller „L'ascenseur pour 1'echa- faud" met heel suggestieve muziek van Miles Daves. iHHiiiiitnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiuiii Het mosterdvrouwtje Ongeveer tachtig jaar geleden had Je Mietje van Sütje. Zij woon de in een snoep- en klompenwinkel tje op de hoek van de Van der Werfstraat en de Korte Paradijs steeg en werd het mosterd vrouwtje genoemd. Ze stampte zelf de mos- ster d. Voor een halve cent kreeg men een loden schepje vol. Ze was heel bekend in de volksbuurt, maar ook daarbuiten, want werksters en dienstboden moesten bij haar mos terd halen voor haar mevrouwen. W. Bodrij. Ontwortelden in Reno en Nevada Miller typeert zijn vroegere echtgenote Marilyn Monroe TRIANON Deze opmerkelijke film van regisseur Huston (die o.m. een werk als Moulin Rouge" op zijn naam heeft staan) roept een eigenaardige mengeling van indruk ken op. Aan de ene kant is er de dy namiek van daverende paardenhoe ven op de vlakten van Nevada en de spannende jacht op de wilde mustangs, die het helaas niet verder zullen brengen dan verwerking tot hondenvoer, anderzijds is er de me lancholie, gewekt door het besef, dat de toeschouwer hier voor het laatst de acteur Clark Gable ziet spelen, die immers kort na de voltooiing van deze film plotseling overleed. En dan is er ook de tragiek van het mislukte huwelijk tussen Arthur Miller (die voor een boeiend scena rio zorgde) en de vrouwelijke hoofd rol Marilyn Monroe, die hier door haar voormalige echtgenoot in al haar kwaliteiten en tekortkomingen getekend wordt in de figuur van de labiele, maar toch ook zeer gevoelige Roslyn Tabor. Geen wonder, dat Ma rilyn in deze rol een heel eind uit stijgt boven vroegere prestaties, om dat zij als het ware zichzelf kon spelen, het voormalige nachtclub danseresje uit het echtscheidings centrum Renoniet al te intelligent, maar soms toch weer verrassend door een bijna diepzinnige opmer king, dol op gezelschap van min of meer primitieve mannen, maar te gelijkertijd vol walging voor het ru we bedrijf der paardenjagers en diep in haar hart verlangend naar een huis en een baby. De oorspronkelijke titel van deze film. „The misfits", is vertaald als „De ont wrichten" of „Ontwortelden". Maar „misfits" in de letterlijke betekenis van het woord zijn de stukjes van een leg puzzel, die men niet passend kan krij gen. Zo ook is het met deze mensen, die niet of maar heel moeilijk in het kader van een geordende maatschappij onder gebracht kunnen worden. Clark Gable is een cowboy, die zijn beste tijd heeft zoze want ontbreekt het hem niet), maar omdat hij een beroep uitoefent, dat bezig is uit te sterven. Was het vangen van wilde paarden voorheen een sportieve bezig heid van vrije mannen, nu is het gede gradeerd tot leverantie van vlees aan fabrieken van honden- en kattenvoer. Toch gaat hij, samen met een jongere vakgenoot en een voormalige oorlogspi loot, die nu in zijn eendekker de dieren zal opjagen <ook al een gedegradeerde" op zoek naar een groepje paarden, die zich ergens in een vlakte ophouden. Ros lyn (Marilyn Monroebelust op avon tuur. is eveneens van de partij, maar als zü beseft wat er van de prachtige die ren zal worden, scheldt ze de mannen in een vertwijfelde huilbui uit voor laffe moordenaars. Gay Langland "Clark Ga ble) zet zijn werk echter voort de paar den worden gebonden en zullen de vol gende dag door de handelaren worden opgehaald. Hoe het verhaal verder gaat verzwijgen we liever om er de spanning niet aan te ontnemen. Miller vond een bevredigende oplossing: de wilde cow boy wordt getemd door het kind vrouwtje, dat bij al haar zucht naar CLARK GABLE en MARILYN MONROE huis, althans déze ontwrichte, want de piloot is woedend over dit „verraad" en de jongere collega-cowboy Perce How- land (Montgomery Cliftdie Roslyn het eerst en het best begrepen heeft, laat het terrein over aan zijn oudere vriend. Arthur Miller heeft dit verhaal oor spronkelijk geschreven als een novelle voor een bekend tijdschrift. Later maakte hij er een filmscenario van. Het valt op door oorspronkelijkheid en door rake karaktertekening, niet alleen van Roslyn-Marilyn, maar ongetwijfeld ook van de mannelijke spelers, de „laatsten der Mohikanen" uit een vrije wereld, die nagenoeg ten einde is. Regisseur John Huston toonde zich weer een uit stekend vakman, die van de jacht op de wilde paarden juweeltjes van filmfo tografie heeft gemaakt. De muzikale be geleiding. gecomponeerd en uitgevoerd door Alex North, is meer dan eens op vallend goed. Al bij al een film. die door tekening van milieu en karakters ver boven de middelmaat uitsteekt. „Conny zoekt het geluk" Conny Froboess en Marika Rökk samen op het witte doek LUXOR De 17-jarige Conny Fro boess samen met de veel oudere maar op zijn minst even dynamische Hon gaars-Duitse actrice Marika Rökk in één film. Een film, die in korte tijd in el kaar gedraaid moet zijn en vanwege de twee hoofdi olspeelsters heel wat geld in het laatje van de producenten moet bren gen. Een film ook. die vrij spoedig uit de roulatie zal zijn. Kortom, een film. waarvoor men een afspraakje beslist met behoeft te laten lopen. De enige ver dienste van de makers van deze film is wellicht, dat zij niet geschroomd heb ben om bij de opnamen herhaaldelijk de spot te drijven met het veelbespro ken Wirtschaftswunder. Het gaat in dit geval om de keiharde staalmagnaat' En- gelmann (Fritz Tillmann», die een za kelijk huwelijk sluit met een beroemde filmster (Marika Rökk). De miljoenen- koning wil nl. dat zijn in materieel opzicht nog al verwende dochter <Con- - ---- iiiy) een moeder tot haar beschikking zozeer omdat hy ouder is heeft Het huwelijkscontract telt een geworden (want aan kracht en durf indrukwekkend aantal paragrafen, waar- niP.> partners z,c£ d]|nen den. Na vele strubbelingen krijgen moe der en dochter bij de eerste ken nismaking al sterk verenigd het ein delijk zover, dat de altijd maar aan zichzelf denkende vader zo mak als een lam wordt. U begrijpt natuurlijk al dat het huwelijk uit berekening inmiddels een huwelijk uit liefde geworden is. Hoe het in dit filmpje met de liedjeszin- gende Conny aflooptDe jongeman, voor wie papa voortdurend een heilige angst had het kereltje is schadaal- journalist! sluit haar veilig in zijn armen Drieling in Leiden De 27-Jarige mevrouw L. de Goede- Ter Voorn, uit Leiden heeft het leven geschonken aan een drieling. De moeder en de drieling twee Jongens en een meisje verkeren in uitstekende wei kind- stand. Het drietal is donderdagavond ge- fun" en avontuur toch geen dier kan boren in het Elisabeth-Ziekenhuis Het zien lijden. De „ontwortelde" vindt een 1 echtpaar De Goede had reeds één kind.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5