TAL VAN AANSLAGEN DOOR DE FRANSE ULTRA'S IN ALGERIJE „Goede naam van de heer Spierenburg in geding" Wapenstilstand in ALGERIJE WEERBERICHT Ook Algerijnse nationalisten in Parijs waren gisteravond actief Fa. D. KRET Zn. BEROEPSKEUZE-BIJLAGE Instemming Tweede Kamer met voorlopige regeling voetbaltoto Grote stroom kampeerders Klaarheid moet op korte termijn verschaft worden Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 MEI 1961 No. 30359 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Vandaag is in Evian het overleg begonnen tussen de Fransen en Algerijnen. In Frankrijk en Algerije is dit voorafgegaan door een reeks aanslagen van de zijde van de Franse ultra's, die hun verzet tegen de besprekingen alleen nog maar op deze wijze kunnen uiten. Maar ook de Algerijnse nationalisten waren actief: zij deden gisteravond in zuid west-Parijs een aanval op een politiewagen, waarbij een sergeant van de politie en een Algerijn sneuvelden en vier voorbijgangers werden gewond. Ook een post van de Algerijnse hulppolitie in noord-Parijs werd aangevallen. Daar werden een sergeant en een agent door kogels en granaatscherven gewond. In Algiers zelf patrouilleerden vannacht sterke afdelingen politie en militairen in de straten. Zij onderzochten doorlaatpassen van personen, die vrijgesteld zijn van de beperkende bepalingen van het nachtelijk uitgaansverbod. Vordering mogelijk van personeel van overheidsdiensten Hedenochtend deed zich in de wijk Bab-el-Oued een bomaanslag voor, die zeer grote materiële schade aanrichtte in een drukkerij. Er vielen geen slacht offers. Gisteravond waren reeds elf plastieken springladingen ontploft waar bij enige personen werden gewond. In Bone kwamen vijf plastieken springla dingen tot explosie, in Oran, ook elf, waarbij een deel van de muur van het stadhuis werd vernield. In laatstgenoem de stad moest de politie een honderta) Europeanen uiteenjagen, die „Algérie Francaise" riepen. In Algiers werden pamfletten verspreid, waarin de Euro pese bevolking werd opgewekt herrie te veroorzaken op de maat van „Algérie Francaise", bij voorkeur door het slaan op pannen. Kennelijk verstoord over het feit, dat de Algerijnse delegatie naar de confe rentie van Evian in Zwitserland ver- bljjft, hebben Europese manifestanten in Oran gisteren de kantoren van het Zwitserse consulaat geplunderd. Er was niemand aanwezig. Het gebouw en zijn inhoud werd vernield. Papieren en meu bels werden op straat gesmeten. De veiligheidspolitie bestreed de aanvallers met traangasbommen en met slagen van de kolf van het geweer. Ferhat Abbas over de samenwerking met Frankrijk De premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft gisteren voor Radio-Tunis verklaard dat „een onafhankelijk Algerije Frankrijk de hand zal reiken". „Het is bereid die Franse belangen die niet botsen met de Algerijnse te eerbiedigen. Het ligt in de aard van de zaak dat het Algerijnse volk, wanneer de koloniale banden zijn geslaakt, uitstekende betrekkingen met het Franse volk zal onderhouden". De Algerijnse delegatie op de confe rentie van Evian is vast besloten het probleem dat reeds 130 jaar bestaat op te lossen, aldus Ferhat Abbas. Zy hoopt dat de oorlog kan worden beëindigd. „Vrede is mogelijk wanneer de onont beerlijke garanties bestaan. Vrede is wenselijk en wordt door zowel het Al gerijnse als het Franse volk verlangd". De Gaulle grijpt in bij de stakingsactie President De Gaulle heeft op voor stel van de regering een besluit af gekondigd, waarbij aan de ministers het recht wordt toegekend het personeel van de overheidsdiensten te vorderen. Bij het nieuwe besluit worden de betrokken ministers gemachtigd om stakers in ge nationaliseerde bedrijven en overheids diensten te gelasten aan het werk te blijven, op straffe van geldboete of ge vangenisstraf. Het besluit werd gistermiddag in een buitengewone zitting van het Franse ka binet genomen. De vergadering werd Advertentie LOODGIETERSBEDIIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rjjndjjb 71 Leiden Telefoon 20023—24350 KOUD Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI te De Bilt om 10 uur verstrekte, stroomt koude lucht via de Noordzee naar ons land. In deze luchtstroming komen buien voor en enkele verspreide opklaringen. Tijdens de pinksterdagen blijft het weer dan ook wisselvallig met tempera turen beneden de normale waarde voor de tijd van het jaar. 21 MEI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.35 uur; Maan op: 10.41 uur; onder: 1.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.29 en 19.58 uur; laagwater te 3.04 en 15.23 uur. (22/5 hoogwater te 8.25 en 20.56 uur, laagwater te 3.45 en 16.11 uur; 23/5 hoogwater te 9.27 en 22.03, laagwater te 4.40 en 17.16 uur). Dit numme' bestaat alt 18 pagina's en een bjjvoegseL voorgezeten door president De Gaulle en was geheel gewijd aan de ernstige gevolgen voor het bestaan der Franse bevolking, voortvloeiend uit de versto ring van het functioneren van verschil lende openbare diensten, juist op een tijdstip waarop de regering zich beraadt over verhoging der ambtenarensalaris sen in een mate die in overeenstemming is met de mogelijkheden der staatsfi nanciën. Frans spoorwegpersoneel maakt overuren Gistermiddag om twaalf uur is het Franse spoorwegpersoneel van staken overgestapt op het maken van overuren om het hoofd te kunnen bieden aan de pinksterdrukte, die gisteren al begon nen is. De Franse spoorwegen legden extra-treinen in om de pinkstertoeris ten naar de kusten, het platteland of de bergen te brengen. Niet alleen het spoorwegverkeer, doch ook het openbare vervoer in Parijs en de gas- en elektriciteitsvoorziening in het gehele land waren gisteren na een dag van onderbreking weer normaal. De stakingen van donderdag vormden de tweede golf van agitatie in de arbei derswereld na het totstandkomen van een „wapenstilstand" tussen de voor naamste vakbonden tijdens de crisis als gevolg van de mislukte militaire op stand in Algiers. By deze tweede golf waren meer dan een half miljoen ar beiders van genationaliseerde bedrijven betrokken. Op hetzelfde ogenblik waarop het spoorwegpersoneel weer aan het werk ging, legde het grondpersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" op het Parijse vliegveld Oriy de arbeid voor twaalf uur neer ter on dersteuning van looneisen. Als gevlog hiervan moesten 56 vluchten vervallen. Wegens technische moeilijkheden zal de aangekondigde eerst WOENSDAG 31 DEZER verschijnen. Dientengevolge kunnen ADVERTENTIES voor plaatsing in deze bijlage worden AANGENOMEN tot ZATERDAG 27 dezer. Zorg over teruglopen van de inzet Vele leden van de Tweede Kamer ma ken zich bezorgd over het teruglopen van de inzet van de voetbaltoto. Blij kens het voorlopig verslag over het nieu we ontwerp wijziging loterijwet hebben zij de vinger gelegd op het verschijnsel, dat de opbrengst van de voetbaltoto na een aanvankelijke stijging in het eerste half jaar van 1961 een aanzien lijke daling vertoont. „Zou dit niet sa menhangen met de toenemende belang stelling voor de Duitse lotto, die werkt met een hoofdprijs van een half mil joen", zo vroegen zij zich af. Hoewel in de meeste gevallen de be zwaren, die naar voren gebracht zijn tegen het vroegere wetsontwerp, dat door de Eerste Kamer werd getorpe deerd, ook tegen dit nieuwe voorstel werden aangevoerd, kon men over het algemeen toch wel instemmen met de voorlopige regeling, zoals minister Beer man nu wil doorvoeren. Van verschillen de zijden echter werd er op aangedron gen in het belang van de voetbal instellingen, die bij het functioneren van de voetbaltoto gebaat zijn dat bij de aanvang van de nieuwe competitie de voorgenomen wijziging van de lote rijwet haar beslag zal hebben gekregen. Men vroeg derhalve om een tijdig in diening van de memorie van antwoord, zodat de openbare beraadslaging over dit ontwerp voor het zomerreces moge lijk zal zijn. Vele leden hebben voorts gevraagd of de staatscommissie Wiarda, die zoals bekend het totovraagstuk nog eens aan een diepgaand onderzoek zou onderwer pen, reeds aan het werk is gegaan. Deze leden vroegen zich trouwens ook af, waarom ook in de nu ingediende wijzi ging weer een maximumprijs van 50.000 gulden was vastgesteld, terwijl in beide Kamers gedecideerd de voorkeur was ge geven aan een ongelimiteerde hoofdprijs. Het bezoek van president Scharf van Oostenrijk is ten einde. In het station Staatsspoor in Den Haag Tien Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren afscheid van de president, die enige dagen in ons land heeft vertoefd De Franse regering heeft van daag bekend gemaakt met ingang van hedenmiddag zes uur Neder landse tijd, voor geheel Algerije een eenzijdige wapenstilstand van een maand te hebben afgekondigd. Ondanks slechte weer Ondanks de verslechterende weers omstandigheden is het aantal bui tenlanders. dat de Pinksterdagen aan de Nederlandse kust wil door brengen, opvallend groot. De kam- peerinformatiedienst van de A.N.W. B. en de A.N.V.V. heeft gisteren al van tal van kampeerterreinen de mededeling gekregen, dat de accom modatie niet voldoende was om de stroom kampeerders te bergen! Het AJJ.W.B.-noodkantoor nabij Ede aan rijkswee 36, de grote invalsweg van Duitsland uit. meldde gisteravond een gestage stroom auto's die zich in de richting van de kust beweegt. Om te voorkomen dat er tienduizen den kampeerders geen ruimte voor hun tenten en caravans kunnen vinden op hun plaats van bestemming, staan de A.N.W.B.-grenskiosken in Wernhout, Sluis en Eijsden en de V.V.V.-kantoren aan de kust en in de grensstreek voort durend in verbinding met de alarmcen trale van de A.N.WJ3. Het eerstvolgend nummer van dit Blad zal verschijnen op dinsdag 23 i mei. Onze bureaus zjjn op beide 1 1 pinksterdagen gesloten. Regering verklaart De regering heeft kennis genomen van de klacht, die de heer Spierenburg tegen de heer Worms wegens smaad heeft ingediend bij de officier van Justitie te 's-Gravenhage. De minister van Justitie heeft de officier van Justitie opgedragen deze klacht met de grootste voort varendheid te behandelen. De regering is van mening, dat de goede naam van de heer Spierenburg, alsmede zijn internationale positie, het absoluut noodzakelijk maken, dat in deze aangelegenheid op korte termijn klaarheid wordt gebracht. Nader wordt ons omtrent de gang van zaken dezer kwestie van de zyde van het ministerie van Economische Zaken meegedeeld, dat de heer Worms op maandagochtend, 15 mei, de Direc teur-Generaal van Handel en Nijver heid heeft opgebeld met de vraag by wie hij de in het later gepubliceerde telegram vervatte klacht, welke hij toen telefonisch formuleerde, kon deponeren. Deze mededeling is uiteraard ten spoe digste aan de minister voorgelegd, die daar woensdag kennis van nam. In middels had de heer Worms het bedoel de telegram verzonden en daarvan de pers in kennis gesteld. De minister heeft vervolgens de heer Worms opgebeld en hem de namen ge vraagd van de betrokken advocaat, de getuigen en de betrokken zakenman. De heer Worms heeft deze namen ver strekt en tevens meegedeeld, dat de mo gelijkheid aanwezig is, dat de heer Spie renburg de gelden niet voor eigen re kening zou hebben geïncasseerd, doch ten behoeve van de staat zou hebben geind en afgedragen. Daarna is op 18 dezer in opdr: cht van de minister de in het telegram genoemde Haagse advocaat 's morgens telefonisch gevraagd de in het telegram geuitte beschuldigingen schriftelijk aan de minister van Econo mische Zaken te bevestigen, en eventu eel aan te vullen met nadere bijzonder heden. Deze brief is nog niet ontvangen. Inmiddels is de bovenvermelde aan klacht wegens smaad schriftelijk door de heer Spierenburg ingediend en door de officier van Justitie in behandeling genomen. On^e Haagse correspondent meldt: De heer L. Worms is gisterochtend uitvoerig gehoord in het parket van de officier van Justitie te Den Haag, in verband met de beschuldigingen, die hij aan het adres van de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de EGKS heeft geuit. De heer Worms heeft daarbij naar voren gebracht, dat hij eerst de direc teur-generaal voor Handel en Nijver heid van het Ministerie van Economi sche Zaken heeft ingelicht. Vervolgens heeft hij telegrafisch zijn mededelingen herhaald. Toen hy ondanks de toezeg ging dat men de volgende dag contact met hem zou opnemen geen enkele reactie heeft kunnen bespeuren, heeft hij publiciteit gegeven aan de tekst van het door hem verzonden telegram. In het algemeen belang heeft hy dit menen te moeten doen, teneinde „tot elke prys" te voorkomen, dat de heer Spierenburg zou worden herkozen als lid van de Hoge Autoriteit. Het onderhoud met mr. dr. J. C. Ma- ris en mr. ir. W. H. Volmer, beiden of ficier van Justitie, begon omstreeks half tien. Kort na twaalf uur kreeg de heer Worms een hevige aanval van migraine, waardoor voortzetting van het gesprek onmogelyk was. Mr. Volmer bracht de heer Worms daarop persoonlyk per auto naar zyn woning aan de Laan van Clin- gendael te Den Haag. In de namiddag vertelde de heer Worms ons, dat deze aanval van migraine vermoedehjk het gevolg was van het feit, dat hy zich boos had gemaakt over de vraag of zyn be schuldiging misschien moest worden be schouwd als een wraakneming op de heer Spierenburg. Eenmaal terugge keerd in zijn woning was hy weer spoe dig geheel hersteld. De heer Worms hoopt, dat hjj zal worden toegelaten tot het leveren van het bewys van de waarheid van zyn beschuldiging. „Zoals ik u reeds eerder mededeelde," zo zei hy, „is dit nog maar het begin van de actie, die ik wil voeren om het kwaad, dat zich bjj de EGKS heeft genesteld, uit te roeien." Prins Bernhard heeft gisteren de nieuwe wandelpier in Scheveningen geopend. De Prins wandelt met de andere gasten over de pier, die een grote attractie voor de badgasten zal vormen. De informaties over de kampeerac- commodatie worden daar systematisch verwerkt om de buitenlandse bezoekers en ook de Nederlandse kampeerders ty- dig te attenderen op de plaatsen waar het aantal kampeerders de plaatsruimte gaat overtreffen. Noodkantoren zyn by Ede en in Heemstede ingericht. Het slechte weer zal er de oorzaak van zyn, dat de meeste kampeerders de be schutte kampeerplaatsen zoeken. Actie „Wij komen" 25 van benodigde reissom bijeen Tot hedenmorgen waren de na volgende giften aan ons Bureau binnengekomen ten bate van de overkomst van de zoon van het ge zin A. J. J. van Egmond uit Austra lië in het kader van de Actie „wy Komen": N.V. LD. f.250.Autoryschool f. 5.—, B. S. f. 1.—, A. van V. f. 2.50, M. f. 1.fa. H en huisgenoten f5.—, I. G. f.150, J. B. f.150. NJ4. f. 1.—, Abonnee f. 250, Personeel Raad v. Arbeid f.5050, F. B. f.250, J. F. K. f. 5.—, dr. W. J. K. f. 1.—, Gt. J. v. K. f 5.—, I. M. f 100.—, R. D. B. f 10.—, E. L. v. B. f 25.—, W. W. f5.—, A. Gt. J. K. f5.—, mevr. P. J. W. S. flO.—H. K. flO.—, J. L. v. S M. f 15.—, J. H. f 1.—, C. V. O. f 250, L. S. U.—R. f 5.—, P. D. B. f250, H. J. M. K.—J. f25 C. L.—B. flO.—Mevr. L. G F. flO.—Ir. A. M. O. f250, F.L.L.Jr. f250, A. W. Ie N. f25.—, mevr. A. v. L.—B. f3.—, mr. W. D. f 10.—J. J. B. f6.—, W. B—G. f250, mej. H. P. L. v. D. f250, A. M. f250, mevr. D. H. H.—M. f250, J. A. B. Ie N. f 2.50, P. J. S. f 10.—, A. v. d. L. f2.50, A. P. f5.—, P. S. f 1.—A. H.C.—v.O flO.—G. T. J. S.—K. f 15.—, N. N. f 250, P. J. v. D. te V. f 250, W. N. te V. f 1.—, v. d. E. f 0.75, T. B. f5.—, W. O. f250, C. L. f250, J. L. H. S. f5.—, N. N. f5.—, A. M. B. f250. W. v. d. Z. te Ld. f250, G. v. d. H. f5.—, G. K. f3.—. Totaal f. 719.25. Met inbegrip van de door „Wy Komen" toegezegde f.500.—, is dus thans een bedrag van f. 121T25 by- een van de benodigde f.5000.— of ongeveer 25%. Gezien dit resultaat in slechts enkele dagen vertrouwen wfl dat velen dit goede voorbeeld zullen volgen, zodat wy over een week in derdaad tegen Vader Van Egmond kunnen zeggen: „Hy Komt!" Juist voor het ter perse gaan van dit nummer bereikt ons nog een gift, waarvan wij speciaal melding willen maken. Het betreft nJ. een actie van een 10-jarige leerling van de Openbare Opleidingsschool in de Drie Octoberstraat, Wim Plasmeyer uit Zoeterwoude, die in zyn klas een inzameling heeft gehouden, welke f.20.opbracht. Dit voorbeeld moge andere scho len tot navolging strekken! Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan ons Bureau of per postwissel of giro (nr. 57055) onder vermelding „Actie Wij Komen". Gemeentepersoneel grote steden gaat ook 45 uur werken Het gesprek, dat minister mr. Toxopeus van Binnenlandse Zaken gistermiddag heeft gehad met de wethouders van Amsterdam, Den Haag cn Rotterdam, heeft ertoe geleid, dat het gemeente- personeel in deze drie grote steden met ingang van 1 juli a.s. 45 uur per week zal gaan werken, verdeeld over vyf dagen. De schorsing van de gemeenteraads besluiten zal niet behoeven te worden ingetrokken, want daarin was sprake van de invoering van een 45-urige werkweek met ingang van 1 mei J.l. De eolleges van Burgemeester en Wet houders zullen nu de gemeenteraden nieuwe voorstellen voorleggen. Daartoe zyn reeds de plaatselijke commissies voor georganiseerd overleg van Am sterdam en Rotterdam voor dinsdag bij een geroepen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1