LIFTEND NAAR HET BUITENLAND... PI i Ria Valk vliegt steeds hoger Jonge kunstenaars krijgen kans op ,Den Permanente' Hoe denk er over! VAKANTIETIPS Kennismaking per advertentie DIXIELAND Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 20 mei 1961 Vijfde blad no. 30359 voor lifters en niet-lifters Ook al ga je al liftend de zon tegemoet, vergeet je plastic re genjas niet. Neem geen regen jakken van zwaardere stof mee: in het zuiden is het ook tijdens een buitje warm. Als je van plan bent bruin te worden aan de Middellandse Zee, stop dan badschoenen in je rugzak: de rotskust grote brokken steen om op te liggen en geniepige kleine kiezels is geen weelde voor blote voeten. Draag je op reis sandalen, dan kun je daarmee natuurlijk ook naar 't strand. De jongedochters kunnen in een Spaanse stad beter geen shorts of slacks dragen, dat wordt niet gewaardeerd en je loopt kans, dat je in een restau rant niet wordt toegelaten. Spaanse mannen lopen niet zonder jasje, Italianen wel. Wil je er dus als een inboorling uit zien, hou er dan rekening mee. Vakantiekleding is natuurlijk zoveel mogelijk no-iron en kreukher stellend. Voor over hemden, ondergoed, kousen en blouses: neem een doosje was- poeder mee. Mocht je het liften versmaden en ga je luxueus per trein naar het buitenland, denk er dan aan, dat je even goed ongelofelijk gauw vuil wordt. Draag dus lie ver tijdens de reis geen lichte kleding. Vandaag sluiten we de inzending van reacties naar 1 aanleiding van ons artikel M over kennismaking-per-ad- g vertentie. Volgende week publiceren we wat jonge (en M oudere) lezers in Leiden, Al- 1 phen. Katwijk en andere 1 plaatsen in ons verschij- j ningsgebied over dit onder- g werp ons hebben geschreven, g Deze week kan men zijn tanden zetten in een „pro- bleem" dat met het oog op 1 de naderende vakanties ac- g tueel is: wel of niet liften g naar het buitenland? Liften. Een praktische en goed kope manier om je te verplaatsen en daarom aanbevelenswaard voor lange vakantiereizen? Bedelarij en Over een maand begint de zomer, begint de tijd van de vakanties. De meesten krijgen twee of drie weken, sommige geluksvogels zelfs twee maanden en soms langer de gele genheid om met de dagelijkse sleur te breken. Veel belangrijker dan het aantal vrije dagen dat we krijgen is echter wat we met onze vakantie doen. Er op uit! Natuurlijk. Maar waarheenWie eenmaal 17, 18 jaar is (geweest), is minder gauw dan vroeger geneigd zijn of haar tentje op de Veluwe op te slaan of naar de jeugdherberg op Tes- sel te fietsen. Elk jaar groeit het aantal jongeren, dat zijn vakantie in het buitenland wil doorbrengen. En de moderne meisjes zijn in dit opzicht niet minder avontuurlijk dan de jongens. Daarbij komt, dat de jongeren van nu het buitenlandse reisje niet meer beschouwen als een privilege van de mensen die het kunnen betalen. BB Naar het buitenland dus. Hoe verder hoe liever. Denemarken, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk, tienduizenden jongens en meisjes zijn er op eigen gelegen heid naar toe gereisd, duizenden zul len deze zomer volgen. Menigeen zoekt het nog verder: Scandinavië, Spanje, Italië, Joego-Slavië en zelfs Griekenland. De vraag is nu: hóe komen ze er? Enkelen gaan met de trein. Enkelen gaan op de fiets. Maar het gros van deze uit zwermende jongelui gaat liftend, omdat een treinreis te duur is en een fietstocht van ettelijke honderden kilometers teveel tijd vergt. Vele jongens en ook meisjes, die niet meer dan twee of drie weken vakantie hebben en bovendien krap bij kas zitten (en dat is met de meeste jongeren wel het geval) be schouwen het liften als een uit komst. Je gaat maar langs een drukke weg staan, maakt het be kende liftgebaar en als je dan een beetje geluk hebt, zit je dezelfde dag 200 of meer kilometer verder. Bekend zijn de verhalen van on dernemende jongens, die in drie dagen van Rotterdam naar Spanje liftten en in één dag via de Auto bahn dwars door Duitsland trok ken. woord mogen noemen gesteld, om dat we weten dat er vele jongeren zijn die niet weten of ze er verstandig aan doen zich in een lifta vontuur te stor ten; omdat we ook weten dat er tegen de zomer in menig gezin onenigheid ontstaat doordat de ouders hun zoon of dochter geen toestemming willen ge ven liftend met vakantie te gaan. De conclusies verwachten echter wij van onze lezers. Daarom: hoe denken jullie jon geren en voor deze keer ook: u ouderen over liften-naar- het-buitenland? Wie zeer be paalde redenen heeft om pro of contra te zijn, wordt vriendelijk verzocht zijn bezwaren of plei dooi op papier te zetten en het resultaat te sturen naar: ARGUS Redactie Leidsch Dagblad Witte Singel 1 Leiden zodat we er zaterdag 3 juni wat meer over kunnen vertellen en er eventueel dieper op kunnen in gaan. ARGUS. Wij erkennen grif de voordelen van het liften. De lange reis, waarvoor je anders tientallen guldens zou moeten neertellen, kost je vrijwel niets, hoog stens wat sigaretten en consumpties die je je liftgevers onderweg aanbiedt. En als je een lift krijgt in een perso nenauto, reis Je comfortabeler dan met de trein. De enige tegenprestatie die soms van lifters verwacht wordt is, dat zij een praatje maken met de bestuurder. Maar we sluiten evenmin de ogen voor de nadelen. Je kunt als lifter bij wijze van spreken langs de weg staan zonder een kilometer op te schieten het is wel duidelijk, hoeveel er dan ten slotte van je prettige vakantiestem ming overblijft. Je wordt door je af hankelijkheid van de welwillendheid van automobilisten in een bepaalde po sitie gedwongen, waarbij van je vakan tie-motto „vrijheid blijheid" maar bit ter weinig terechtkomt. Buiten beschouwing laten we dan nog de gevaren die meisjes lopen, als zij op eigen houtje gaan liften. Liften? Voordelig, vlug en avontuur lijk, zeggen de voorstanders. Riskant, bedelarij, profiteren van andermans goedheid en vervoermiddel, zeggen de tegenstanders. We hebben in heel kort bestek de voornaamste voor- en nadelen van het liften opgesomd. Men kan er mis schien uit eigen ervaring nog wat aan toevoegen. Conclusies, zoals: lif ten is uit den boze, liften is alleen voor jongens of liften hoort by deze tijd, is het enige middel voor onbemiddelde jonge mensen om vreemde landen te leren kennen, laten we hier achterwege. Dit is namelijk geen artikel tegen of voor het liften. Wij hebben slechts enkele opmer kingen gemaakt over llften-naar-het- buitenland. We hebben alleen het pro bleem als we het met zo'n groot Sean Flynn (rechts), de zoon van wijlen Errol Flynn, gaat zijn eerste rol spelen in de MGM-film "Where the boys are". Sean neemt hier het draaiboek door met George Hamilton, die in dezelfde film uit komt. Sean en George zijn oude schoolvrienden. Men kan twisten over de vraag of Ria Valk kan zingen, maar men kan niet ontkennen dat het twintigjarige zangeresje een popula riteit geniet waaraan vele oudere „vakzusters" niet kunnen tippen. Haar ster is snel gestegen wat dat betreft doet Ria Valk haar naam eer aan en, wat meer zegt, de vogel vliegt steeds hoger. Op 7 juni zal zij Nederland vertegenwoordigen op het internationale songfestival „Muziek kent geen grenzen" in Monte Carlo (dat door de AVRO op donderdag 8 juni wordt uitgezonden) en eind juli zal zij ook deel uitmaken van de Nederlandse ploeg op het songfestival in Knokke. Het festival „Muziek kent geen grenzen" wordt voor de tweede maal door radiostations uit zeven landen, w.o. de AVRO, georgani seerd. Vorig jaar startte men in Scheveningen, waar Pia Colombo won met MilordThans hopen vele Nederlanders, dat Ria Valk zal winnen met haar eigen creatie „Tommy uit Tennessee". De deel nemers aan de zangwedstrijd zijn zangers en zangeressen die in de afgelopen maanden in de verschil lende landen als eerste werden ge kozen in de internationale zon dagmiddag-radioprogramma's van „Muziek kent geen grenzen" Ria Valk, thans woon achtig in Amsterdam, werd op 11 februari 1941 vw> in Eindhoven geboren. Na de mulo besloot zij de lichte muze te gaan dienen. Dat bleex mak- keiijker gezegd dan ge- daan. Om op te vallen mm liet zij zich in 1959 mm naast 55 jongens! in- schrijven voor de ver- II kiezing van de Neder landse Elvis Presley. Jl Even sceptisch als de IV organisatoren waren aanvankelijk de jury en en het publiek maar zij werd tweedie! Belangrijker dan haar tweede plaats was voor Ria Valk de aanwezigheid in de zaal van AVRO-producer Roel Bal ten, die haar uitnodigde mee te gaan naar La Courtine om daar op te tre den voor Nederlandse militairen. Bo vendien bezorgde hij haar een auditie, als resultaat waarvan zy in juli 1959 een plaats kreeg in een van de reeks tv-programma's „Nieuwe oogst". De aandacht was hiermee op haar geves tigd. Daarna stond zy voor Belgische en Nederlandse televisie-camera's en trad zy samen met Willy Alberti op voor de Westdeutsche Rundfunk. Maar haar populariteit heeft zy toch vooral te danken aan haar grammo foonopnamen van de liedjes „Rocking BiUy" en „Tommy uit Tennessee", waarvan reeds tienduizenden platen zün verkocht en die nog steeds hoog genoteerd staan op de Nederlandse hit parade. hebben de Russen uitgevonden Er bestond al dixieland-muziek voor dat deze in New Orleans werd ge speeld. De Amerikaanse jazz is alleen maar een verschyningsvorm van het universele improviseren der musici. Dit schryft een zekere Leonid Ut- josow, de leider van een Russisch dansorkest. in het Oostduitse tyd- schrift „Freie Welt"'. Nu poneerde meneer Utjosow deze stel lingen voor een betere zaak: hy had het nameiyk opgenomen tegen de mensen die beweren dat Jazz een produkt is van het Amerikaanse im perialisme en de saxofoon een pro dukt van het Amerikaanse kolonia lisme. Jazz is goed. stelde hy vast. En waarom is jazz goed? Omdat de Jazz niet in Amerika begonnen is. „Altyd en overal hebben begaafde mu sici samen geïmproviseerd", aldus Utjosow. „Lang voordat ik geboren was, improviseerden de musici by de bruiloftsfeesten in Odessa "Rus land) al eigen melodieën. Dit is een feit dat my het recht geeft te ver klaren, dat er in Odessa al dixieland was lang voordat deze styl in New Orleans werd gespeeld. .Natuuriyk zullen er „deskundigen" zyn die gaan zeggen: daar heb Je ze weer. de Russen hebben weer wat eerder uitgevonden dan die lui in het Westen. Maar ik ben niet van plan myn theorie van Odessa te be- wyzen. Ik kan alleen tegen degenen die het niet weten zeggen, dat de im provisatie allang voor de Amerikaan se jazz bestond." Aan de Vesterbrogade in het centrum van Kopenhagen ligt „Den Permanente"een door lopende tetoonstelling van werk stukken, gemaakt door Deense kunstenaars en vaklieden. Jonge mensen, vaak nog onbekendkrij gen hier een kans. de resultaten van hun artistiek kunnen aan het publiek te tonen. De mogeiykheld tot exposeren staat open voor leder, wiens werk door een beoordelingscommissie wordt geaccep teerd en een verantwoorde keuze wordt gewaarborgd door de hoge eisen, die de commissie stelt. Zo kan men het werk van een onbe kend pottenbakker tegenkomen naast serviezen van de koninkiyke porceleln- fabriek, of by bestek, ontworpen door de broer van de Deense koning. Niet alleen meubels en keramiek (Dene- markens trots) zyn geëxposeerd, maar ook zilver- en houtwerk, leer- en glas bewerkingen, schilderijen, sieraden, eigeniyk alles wat een land aan kunst en handwerk opbrengt. Het materiaal voor deze perma nente expositie wordt uiteraard regelmatig vernieuwd. Op deze ma nier krijgen ook beginnende kun stenaars en vaklieden uit de meest afgelegen delen van het land de gelegenheid hun werk (als het ge accepteerd wordt) tentoon te stel len en het bovendien te verkopen, want men kan zich alles wat er te zien is, aanschaffen hoewel de prijzen niets aantrekkelijks hebben voor onbemiddelde vakantiegan gers. Alles, wat op „Den Permanente" wordt getoond, is met de hand ge maakt. Afbeeldingen kunnen we niet publiceren, want er mag niet worden getekend en nog minder gefotogra feerd. Toen wy er tydens een va kantietrip die ons daarheen voerde op een kladje wat aantekeningen maakten, schoot er direct een juffrouw op ons af, die ons smeekte geen teke ningen te maken. Voor toeristen is een speciale hoek ingericht, waar vooral Amerikanen zich storten op de mooie, maar ook al weer niet goedkope souvenirs. Kunstige bouwsels van karton en raffia hangen daar, die bewegen en trillen by elk windzuchtje. In 1931 is men op bescheiden wyze begonnen met het inrichten van „Den Permanente", die nu ver over de gren zen van Denemarken bekend is. Als je ooit in de buurt komt, ga er eens ky- ken. 't Kost niets en 't is schuin tegen over het Centraal Station in Kopen hagen. daarom dus verwerpelijk? Riskant en om die reden taboe voor meis jes? Vragen, waarom men van daag op deze pagina nog geen antwoorden vindt. Overigens is het wel duidelijk, hoe de twee meisjes op de foto over liften denken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19