't Is meer de combinatie IN DE SIERTUIN Internationaal acteursgezelschap rond (film) figuur van La Fayette Itisso 0nó ómalfjilm koekje ZATERDAG 20 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 VOLOP BLOEMEN Jean Dréville bouwt aan biografie in beelden Franse hof wordt ontvangen en daar hartelijk wordt begroet vooral door Marie Antoinette (Liselotte Pulver). Het was voor Dréville geen gemakke lijke opgave een passend acteur te vin den voor de rol van zyn hoofdpersoon: jong, blond, elegant en sympathiek. Maar de vereiste hoedanigheden trof hij tenslotte toch aan in de persoon van Michel le Royer van de Comédie Frangaise. Internationaal Rond dit hoofdtrio heeft Dréville een internationaal gezelschap geformeerd. Italië wordt vertegenwoordigd door Rosanne Schiaffino, die Hertogin van Simiane zal zijn, Folco Lulli als de Boursier en Vittorio de Sica als de Amerikaanse geschiedschrijver Banc roft. Uit Engeland kwamen Edmund Pudom als Philéas Deane, de Ameri kaanse vriend van La Fayette en Jack Hawkins als generaal Cornwallis. die de zure pil mag slikken door het jonge Amerikaanse leger verslagen te wor- den. Fenomeen Nog een fenomeen van het witte doek vinden we terug in de medespe lenden nl. de massale figuur van Or son Welles. Voor de tweede maal in zijn lange loopbaan speelt hij de rol van Benjamin Franklin, de Ameri kaanse staatsman, uitvinder, geleerde en schrijver (170617901, die nu nog in zijn vaderland wordt geëerd als de ..eerste Amerikaan" of de „vader aller Yankees". Deze grote historische per soonlijkheid speelde Orson Welles voor de eerste maal in Sacha Guitry's film „Si Versailles m'était conté' 'en dan nu voor de tweede keer. Orson Welles blijkt als vele landgenoten een groot bewonderaar van Franklin. „Zeker omdat hij eens zo'n fervente voorvechter van de Amerikaanse on afhankelijkheid was", zo vroeg men hem eens. „Neen", antwoordde Welles droog en doodernstig: „Omdat hij de bliksem afleider heeft uitgevonden". Deze overbekende acteur-regisseur eist altijd, dat alle onderdelen van zijn rol in stijl moet zyn. Het kan hem niet schelen, waar het vandaan moet ko men, als het er maar is. De bril, die hü moest dragen, moest uit de dagen van Benjamin Franklin zyn. En de diverse onderdelen van zyn kleding heeft men van heinde en ver bijeen moeten slepen om aan de eisen van Orson Welles te kunnen voldoen: een pruik uit Parijs, een overjas uit Lon den en een paar schoenen uit Rome. En het talent van de machtige Orson Welles staat er dan wel garant voor, dat niet alleen de aankleding vrijwel authentiek is, maar ook de persoon, die er in schuil gaat. Advertenitie en gezonde planten met Bloemen-mest kegel Meststoflenmengsel 6-13-18. Ontheffing nr. 513 Kiinstmést 'vóof Kamerplanten 65°/o - 100 grs. 65 ets. Belangrijk voor elke amateur-smalfilmer is vooral te weten hóe hij nu toch wel die reeds eerder met zoveel lof vermelde afwisseling (door wijziging van standpunt en Instelling) moet hanteren. En natuurlijk ook op welke wijze deze variaties in de film gebruikt dienen te worden. Want om na elke scène van vier, zes of tien seconden automatisch maar weer over te schakelen naar een andere motiefgrootte kan geen remedie tegen saaie films zijn. Evenmin als een soort plichtmatige film-ochtendgymnastiek, waarbij het opnamestandpunt op oog hoogte verandert In kniebuiging of rekstand. Laten we nu eerst die wisseling van standpunt eens wat nader onder de loep nemen. Wie ergens, in welke stad of land streek ook, een straat of landweg filmt, kan bijvoorbeeld op de hoek van een kruising zijn camera een aantal secon den laten snorren om dan naar de overkant te lopen om opnieuw een stukje straat te vereeuwigen. Natuur lijk heeft hij dan van twee verschil lende standpunten die scène opgeno men. Nog tè velen menen inderdaad, dat deze manier van opnemen het ge hele probleem oplost. Bij een oud geveltje zullen ze dan ook indachtig de wjjze lessen van de linkerzijde af de treden van het fraaie trapge- veltje keurig en afgepast-langzaam tot het bordes afdalen om naar de rechterkant lopend een nieuwe lijn in het beeld te brengen door nu van het bordes naar boven te klimmen tot het uiterste puntje waarvandaan de eerste opnamen startte. Zo worden we zeiden het reeds eerder, maar het moet toch telkens herhaald worden door tienduizen den amateurs kilometers film opge schoten in de veronderstelling, dat zij toch in ieder geval de betere manier van opnemen hebben gevonden. Beter dan dat stokstijf van één punt uit heen en terug filmen. Maar wanneer we nu zeggen, dat ook dit nog niet de juiste oplossing is, mag allicht ver wacht worden, dat er een betere me thode aan de hand wordt gedaan. Om dat nu eens helemaal precies aan te geven iseen onmogelijk heid! Want nog sterker dan bij de fo tografie is filmen niet volgens een vast schabloon uit te voeren. Stel u voor, dat het maken van een onder houdend stukje film over natuur- of stadsschoon zoiets werd als het klaar maken van een beproefd bakrecept met een bepaald aantal eieren, een af gepaste hoeveelheid boter en een in juiste verhouding aangegeven portie bloem! Nee, een „men neme" kan fil misch nooit een smakelijk produkt op leveren! Het geheim om tot een interessant en boeiend geheel te komen schuilt voor een groot deel in het kiezen van de combinatie: standspuntswisseling met gevarieerde opnamehoek. Begin bijvoorbeeld eens om inplaats van dat zo-even genoemde geveltje in werkelijkheid op te nemen, de grillige spiegeling ervan in het- oude grachtje te filmen. Laat dan zonder er een wilde springerij van te maken het camera-oog even tastend en langzaam vooral langzaam naar boven kij ken. Als er de kans toe is, wordt de volgende scène genomen van een ge heel ander en hoog standpunt. Graag met een totaal veranderde en verras sende lichtinval. Filmen is ook durven. En tegenlicht is er ook voor de smalfilmer! Neem enkele details van dichtbij op en zo u naar binnen mag gaan, film die be werkte eiken deur en laat een helper aan de achter kant langzaam de deur openzwaaien, zodat een deel van het interieur zichtbaar wordt. Neem dus in gedachten steeds uw toekomstige kij ker als het ware bij de hand en zeg: wandel eens mee, nu zal ik je wat la ten zienMaar rent u filmisch het hele onderwerp door, dan is de kijker al achter adem voor u uw tocht beëin digd heeft. Voor de beginner is het moeilijk om een onderwerp als zo'n oud geveltje direct helemaal te kunnen uitbuiten. Maar het overgrote deel der smalfil- mers maakt hun film op vakantie-reis of op weekeind-uitstapjes. Dan kan zo'n stukje over een fraai staaltje van architectuur prachtig ingelast worden. Maar waarom zouden Leidenaars niet eens een film kunnen maken wan wat hun eigen stad aan bezienswaardighe den biedt? De vreemdeling komt van verre, fotografeert en neemt films op om de indruk, die onze oude stad op hem maakte, vast te kunnen houden. Wat bezit de filmende inwoner van de Sleutelstad over zijn eigen woonplaats? Zoek ze eens op de karakteristieke pa triciërshuizen hofjes poorten gedenkstenen, maak een filmische wandeling door Leiden. Maar wacht toch nog evenwant een paar dingen bespraken we nog niet: wanneer een „close-up", wanneer een „half-totaal" of een „totaal" ge nomen moet worden. Schrik niet van die filmtaal, volgen de week hopen wij ze u duidelijk te verklaren. VOOR U MET VAKANTIE GAAT Hebt u al gecontroleerd of uw camera en lens vrij van stof zijn? Zou u niet liever eerst een filmpje ais proef opschieten dan onderweg te merken dat de camera hapert of helemaal niet functio neert? Wijst uw belichtingsmeter nog juist aan? Laat hem anders liever even controleren! Zijn de identiteitspapieren van uw camera in orde? U kunt er an ders last mee krijgen aan de grens als u buitenlands gaat en Neder land weer binnen komt. ORSON WELLES tweede maal Benjamin Franklin Illllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In deze tijd van het jaar is het één grote bloemenweelde. De vroege bloembollen zijn inmid dels al weer uitgebloeid en men doet er verstandig aan de uitge bloeide resten te verwijderen; ze mogen namelijk niet tot zaad vorming komen. Éénjarige zo merbloemen kan men nu in eigen tuin zaaien. Van vele soor ten, die warmte behoeven en dus eigenlijk onder glas gezaaid moe ten worden, kan men nu de Jonge plantjes bij de bloemist kopen. Die heeft wel op tijd ge zaaid. Vooral Afrikaantjes of Ta- getes komen voor tuinversiering in aanmerking: ze komen in vele soorten voor, al bewegen de kleuren zich voornamelijk van geel naar bruin en oranje. Oran je is echter een warme kleur; waarvan men niet gauw te veel tussen de andere bloemsoorten kan hebben. Voor de kleine tuin moet u bij de bloemist vragen naar de laagbljjvende en dub- belbloemige Tangerine; dat is een van de mooiste Afrikanen- soorten. Zy bloeit de hele zomer door en stopt er pas mee als de eerste nachtvorst er in de herfst een eind aan maakt. Voor de grotere tuin kan ik ook de hoogop groeiende soor ten aanbevelen: men moet dan vragen naar de Prins van Oran je; die bloeit met enorme bloe men: prachtig oranje van kleur. Ze kunnen wel tot een hoogte van ongeveer één meter opgroei en en worden dus bij voorkeur op de achtergrond in de border gepoot. Ze kunnen ook een flin ke omvang bereiken en mogen dus niet te dicht op elkaar ge poot worden. Een onderlinge af stand van veertig centimeter hebben ze echt wel nodig. Als men dan toch bij de bloe mist is, moet men ook eens vra gen naar wat plantjes van de Kattesnor (Cleome). Tegenwoor dig heten ze al weer anders, maar trekt u er zich niets van aan. De bloemist kent ze alleen als Cleome. De grote bloemtros sen doen een beetje aan die van de kastanje denken; ze komen in de kleuren roze en wit en lila voor en zijn heus zeer de moeite waard. De kleine plantjes kun nen wel tot een hoogte van ruim één meter opgroeien en worden ook flink breed. Ze moe ten een onderlinge ruimte van veertig centimeter hebben en hebben een zeer zonnig plekje nodig. G. KROMDIJK Afrikaantjes of Tagetes. Orson Welles als (voor tweede maal) Benjamin Franklin Tweemaal was La Fayette hoofd van de Par ij se Nationale Garde. De eerste keer in de emotievolle dagen na de bestorming van de Bastille, Even als de hele Franse vrijzinnige partij weifelde La Fayette tussen radicalis me en reactie. Tegen zijn wil was hij een van de leiders van de „Tocht naar Versailles", waardoor de koninklijke familie naar Parijs gebracht werd. Een tijdlang was La Fayette nu een van de leiders van de Franse bourgeoisie, die er naar streefden de Revolutie te ma tigen, maar op den duur door het op komende radicalisme opzij werden ge schoven. Dat haalde hem tenslotte zelfs de haat van de Jacobynen op de hals. Hij moest vluchten naar de Oos tenrijkse Nederlanden. In 1800 keerde hij naar Frankrijk terug, leefde eerst teruggetrokken op zijn buitengoed te Lagrange, maar keerde daarna terug in de Franse politiek. Opnieuw In 1830 werd hij weer hoofd van de Parijse Nationale Garde. Ook toen ge droeg hij zich weer aarzelend. Hij ver klaarde persoonlijk republikein te zijn, maar de constitutionele monarchie voor Frankrijk de beste regeringsvorm te vinden. Maar zodra Lodewijk Phi lips vast in het zadel zat gaf hij La .Fayette (1831) zijn ontslag, wat voor deze aanleiding was zich weer bij de oppositie aan te sluiten. La Fayette stierf op 77-jarige leeftijd in 1834 te Parijs, maar geschiedschrijvers hebben hem dikwijls in de herinnering terug geroepen. Niet slechts voor zijn aan deel in de Franse politiek, maar ook voor zijn gedrag in de Amerikaanse vrijheidsoorlog, waarin hij als leider van het Franse hulpkorps zo'n belang rijke rol speelde. Biografie Niet alleen de historici, maar ook de Franse filmmaker Jean Dréville werd geinspireerd door La Fayettes veelomstreden carrière. Zijn nieuwe film, waarmede hij in Nice nog druk bezig is, kan men dan ook het beste omschrijven als een biografie in beeld van La Fayette. Dréville wil het pu bliek een vollediger indruk geven van diens leven en het ook kennis laten maken met La Fayettes vrouw. Zij zal gespeel worden door Pacale Audret. In de weelderige decors van Mau rice Colasson ,die een uitstekend beeld geven van het Versailles van toen alle meubelen, penantspiegels, blakers en schilderijen zyn authentiek neemt Dréville de scènes op, waar bij de nog jonge La Fayette aan het Het bewogen leven van Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert Motier markies De La Fayette is voor geschiedschrijvers een nimmer opdrogende bron van inspiratie geweest. Desondanks is niet zo heel veel bekend van de persoonlijkheid van deze wonderlijke weifelaar, die zonder opvallende talenten eerst een held werd in de Amerikaanse vrijheidsoorlog en daarna ten tijde van de Franse revolutie een tijdlang de belangrijkste man van Frankrijk was. Twee grotewat sombere ogen in een smal gezichtje, dat omgeven is door een weelde van donker haar. Volgens de klassieke normen is de 24-jarige Pascale Audret niet mooi te noemen. Maar van dit groten deels in Spanje opgegroeide meisje dat voorbestemd was om danseres te worden, maar vijf jaar geleden omzwaaide naar toneel en film. gaat een onweerlegbare grote charme uit. Zij speelde reeds in diverse films en werkt nu mede aan de verfilmde biografie van La FayettePascale speelt de vrouw van de befaamde Franse staatsman.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18