PERNIX VIERDE LUISTERRIJK JUBILEUM IN BURCHTZAAL Duizenden arrestaties in ZUID-KOREA Kennedy-Chroesjfsjow een „kennismaking" geen onderhandeling Winkels en weekmarkt één dag in de week tot 9 uur 's avonds open President Joen is afgetreden ZATERDAG 20 MEI 1961 De heer W. van Zwieten: „Wordt erelid!" In het kader van de viering van het veertig jarig bestaan van de Leidse Chr. Korfbalclub „Pernix". vonden gisteravond in de Jacobazaal en in de grote zaal van ,,Den Burcht'' twee evenementen plaats, die ongetwijfeld kunnen worden beschouwd als hoogtepunt van de jubileumviering. Voorafgaand aan de luisterrijke jubileumavond in de grote Burchtzaal. vond in de Jacobazaal een eenvoudigemaar sfeerrijke receptie plaats, die veel receptiegangers de gelegenheid bood het bestuur an de jubilaresse met gelukwensen en loftuitingen te overladen. Onder de velen, die met een hartelijk woord en een handdruk van hun gevoelens uit drukking gaven, waren o.m. de heren C. Th. Bor- selaar en J. Vreeken. hoofdbestuurders van de C.K.B.. de heren dr. J. M. Roosenschoon en J. F. Breedeveld. voorzitter en bestuurder van de L.J.A., ds. D. J. Vossers. ds. M. Ottevanger en echtgenote alsmede de afgevaardigden van teil van zuster verenigingen o.m. uit Rotterdam. Den Haag. Dor- recht, Noordwijk, Warmond en Leiden. Een der oudste Namens de C.K.B. hield de heer Bor- selaar een har tel ij fee toespraak. Hij wees hierin onder meer op het heugelijke feit. dat het 40-jarig Bondsjubileum nog slechts kort geleden werd herdacht en Pernix derhalve kon worden gere kend tot één van de oudste en meest hechte steunpilaren van de CJC.B. „On ze Bond is er bijzonder trots op Uw vereniging tot zijn trouwste en meest waardevolle propagandisten voor onze sport te mogen rekenen", aldus de heer Borselaar tot de voorzitter van de korf balclub. de heer C. v. d. Kraan. Namens de L.J.A. bracht dr. Roosenschoon „Pernix" hulde en dank voor de voor name plaats, die het nu reeds 40 jaar lang inneemt in een gezonde en spor tieve vrijetijdsbesteding van de Leidse jeugd. Met groot respect wees spreker op het feit. dat Pernix ondanks de he laas uiterst beperkte speelruimte, het verenigingspeil zeer hoog wist op te voe ren en eveneens hoog te houden. Nadat hij de hoop had uitgesproken de jubi laresse binnen afzienbare tijd een nieuw gebouwtje op haar terrein te kunnen aanbieden, overhandigde spreker een enveloppe met inhoud. 25 jaar lid Na een kort dankwoord van de voor zitter begaf het gezelschap zich naar de grote zaal, die weldra geheel gevuld was met uiteraard zeer blij gestemde jubileumfeest-gangers(sters) Na te zijn voorgegaan in gebed, open de de heer Van der Kraan de avond met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de hoofd en districtsbestuurders en de afgevaar digden van de zusterverenigingen. Hier na richtte hij zich in het bijzonder tot de heer W. van Zwieten, die hij niet alleen met zijn 25-jarig lidmaatschap complimenteerde, doch hiernaast ook hulde en dank bracht voor het vele werk. dat hij nu reeds meer dan twin tig jaar in verschillende bestuursfunc ties voor ..Pernix' had gedaan. „U bent een waardevol voorbeeld voor vele an deren en daarvoor kan „Pernix" U niet dankbaar genoeg zijn", aldus de voor zitter, die tot slot onder grote bijval meedeelde, dat de heer Van Zwieten tot erelid van de vereniging werd be noemd. Hierna werd de jubilaris nog gecomplimenteerd door de C.K.B. bij monde van de heer J. Vreeken. die hem tevens decoreerde met het Bondsin- signe. Het dankwoord van de heer Van Zwie ten was slechts kort, doch bijzonder geestig: „Probeert allen erelid tc wor den en het zal „Pernix" ongekend goed gaan", aldus de jubilaris. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ingrid, dr. van W. P. H. van Es en M. Kromhout; Laurens Ewout Pieter, zn. van P. Kolk en E. I. Boonstra; Louise Maria, dr. van G. J. de Goede en L. Tervooren; Adrianus Maria, dr. van G. J. de Goede en L. Tervooren; Johannes Maria, zn. van G. J. de Goede en L. Tervooren; Maria Cornelia, dr. van W. v. d. Star en T. W. Nederstigt; Margaretha, dr. van M. van Zwieten en G. Noordam; Peter, zn. van P. Gljsman en W. Struljs; Heieen, dr. van T. J. Zwemer en J. Herder; Norbertus Ma ria Johannes, zn. van J. W. Vink en A. C. M. Bosman; Martin Wilhelmus, zn. van R. W. v. d. Lubbe en J. Brouwer; Kathe- rlne Luce. dr. van P. S. Heilpem en L. Helder; Theodora, dr. van T. van Ton- feren en A. van Dijk; Catharlna, dr. van Kleijn en H. C. Nieuwenburg: Jacoba Maartje, dr. van J. van Vliet en L. de Ruijter. ONDERTROUWD G. J. M. Rooljers en M. M. van TelJ- lingen; S. C. F. J. Roosen en G. I. E. de Cler; L. A. Boot en G. Oudshoorn; P. J. Heugens en E. Stoeken; G. Mulder en D. G. van Venetiën; G. J. Binnendijk en J. H. Vlasveld; J. M. Moenen en T. A. Paes; H. Blok en H. E. E. van Oosten; H. K. Boom en L. Visser; M, Broers en E. E. Vreulink; J. van Hooven en H. E. M. Relzevoort; W. van Duijvenbode en E. J. de la Rle. OVERLEDEN T. Stuivenberg, 78 Jaar. echtgen. van D. J. Lambinon; IJ. van den Oever. 77 Jaar. man; M. Daanen. 68 Jaar. wed. van J B. Vermeulen; J. van der Putten. 85 Jaar, vrouw. Feest Het hierna volgende feestprogramma was zeer gevarieerd. Allereerst hebben de feestgangers zich geruime tijd ver maakt met het optreden van de Leidse goochelaar „Anverdd", die voor zijn ge heel nieuw clownnummer veel bijval mocht oogstten. Na een leuke quiz. o.l.v. de heer J. Beekman, waarin ..oud" en „jong" elkaar ontmoetten inzake kennis van wetenswaardigheden in de 40-jarige „Pernix"-historie, volgde de opvoering van .,'n Wespennest" door oud-leden en leden van „Pernix" onder regie van de heer P. A. Kouwenhoven. De inhoud van dit vrolijke blijspel van vakantie-verwikkelingen waarin het „leugentje-om-bestwil" hoogtij viert is genoegzaam bekend, daar het reeds eer der vele malen op het repertoire van de onderscheidene Leidse amateurtoneel verenigingen prijkte. (Foto L.D./Holvast) De heer C. Th. Borselaar, hoofd bestuurder van de C.K.B. (links) feliciteert de heer C. v. d. Kraan, voorzitter van „Pernix PRIJZEN. Een woord van lof voor de „Pernix- toneelgroep", die er in is geslaagd de toeschouwers drie bedrijven lang koste lijk te amuseren. Tussen de bedrijven door maakte de voorzitter de uitslag van de steun actie voor het Chr. Nat. Sportfonds („Plan Kret") bekend. „Per nix" bracht ruim f 800 bijeen. Bij de verkoop van de „bouwstenen" waren de topverkopers: 1. Loes Dronhert (met 5 boekjes: gratis reis naar de Bondsdag en een boeken bon), 2. en 3. Gé van Zwieten en Henri Stolp (met ieder 4 boekjes: gratis reis naar de Bondsdag). LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: André, zn. van A. de Haas en J. Bogerd; Julie A., dr. van W. van der Slik; Teunis. zn. van F. D. van der MeiJ en N. M. Hofman; Franciscus Th. W. M.. zn. van W. F. J. C. van Plere en G. M. A. den Hollander. Ondertrouwd: J. Hoek, 24 Jr. en S. Bos- man, 21 Jr. OEGSTGEEST Kinderkerkdienst in Irene Op eerste pinksterdag wordt om 10.15 uur in Irene een bijzondere kinderkerk dienst gehouden, bestemd voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Er is een koortje ge vormd en er zal op de blokfluit worden gespeeld. Hedenavond wijdingsdienst van zendingscommissies Hedenavond om 8 uur wordt een wij dingsdienst gehouden, uitgaande van de Hervormde en Geref. Zendingscommis sies. De meditatie wordt door ds. J. H. Sil- levis Smit, Hoofd-Vlootpredikant, gehou den en vicaris M. B. Blom is liturg. Een kwartet van koperen instrumenten onder leiding van de heer Marks, het Hervormd Kerkkoor onder directie van de heer Boelee verlenen hun medewerking, ter wijl de organist van de Pauluskerk de zang begeleiden zal. Burgerlijke Stand Geboren: Monica M., dr. van J. F. J. Blom en M. A. J. Duivenvoorde: Marga retha Q. M-, dr. van J P. de Groot en E M. M. Luksenburg; Johanna M.. dr. van J. P. Splinter en M. A. Kuijken; Marion I., dr. van J. G. Duijsman en C. Zuydam; Harmlna D. J.. dr. van S. Star en A. J. Brussee. Getrouwd: H. Hollander, 30 Jr. en J. E. de Ridder. 29 jr.; G. C. A. Ottevanger, 24 Jr. en C. van Heuven, 22 Jr.; I. Schols, 30 jr. en C. A. Bouwman. 22 Jr.; A. Plomp 21 Jr. enE. A. Onderstal. 19 Jr L. Tulman 29 Jr. en N. A. In 't Veld. 24 Jr. D. Kraalj. 21 Jr. en W. H. van der Gugten, 20 Jr. Overleden: M. Zandbergen, e. van L. de Geus. VOORSCHOTEN Prijs van Prins Bernhard voor Duivenvoordetocht Gezien het feit, dat voor de „Duiven voordetocht", die zaterdag 27 mei door de w.s.v. „De Zwervers" te Voorschoten onder auspiciën van de NWB-ZHWB ten bate van de vereniging „Pro Juventute" wordt georganiseerd, tot heden al ruim 500 vóórinschrijvingen binnenkwamen, belooft deze zevende tocht weer 'n groot succes te worden. Ditmaal krijgt de tocht wel een zeer bijzonder karakter, daar de ere-groeps- prijs zal bestaar uit een zilveren legpen ning die is geschonken door Prins Bern hard. Naast deze ereprijs kunnen de deel nemende groepen, die onderweg door een speciale jury worden beoordeeld, nog in aanmerking komen voor één van de vele extra prijzen, waaronder twee fraaie wis selbekers. Het geheel zal muzikaal wor den opgeluisterd door het muziekgezel schap „SintLaurentius" Raad vrijdag bijeen De gemeenteraad van Voorschoten komt vrijdag 26 mei 's avonds om 8 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt als voornaamste punten: behandeling van het pre-ad vies op het rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Hol land (in de vorige vergadering is de be spreking afgebroken); behandeling be zwaarschrift van de heer G. v. d. Hulst over een aanslag straatbelasting (even eens al in de vorige vergadering ge weest): voorstel inzake wijziging in de financiering van een door de Stichting Bejaardenzorg op te richten bejaarden centrum; beschikbaarstelling van een aanvullend krediet van f2675 voor aan leg ijsbaan aan de Rijndijk; id. een kre diet van f 6000 voor het geschikt maken van dit terrein voor speelterrein; idem voor een krediet van f2930 voor \oor- zieningen aan het tennisbanencomplex; voorstel onteigening gronden met op stallen aan de Pauwenstraat en even eens in Adegeest: vaststelling par tiële uitbreidingsplan in onderdelen Boschgeest; vaststelling weekmarktver ordening. wijziging winkelsluitingsver ordening betrekking hebbend op instel ling koopavond: benoeming onderwijzer aan de openbare Ulo. Ijsbaan en speelveld Aan de Rijndijk is een ijsbaan aan gelegd, waarvoor de raad f. 8610.ge voteerd heeft. Hierin zat f. 1300.voor een houten gebouwtje. Nu wil men een groter gebouwtje optrekken, dat meer mogelijkheden biedt. Dit zou f. 6500. meer kosten. Bij de stichtingskosten is totnutoe een en ander nogal meegeval len. Zo kostte een dam, die geraamd was op f. 6250.slechts f. 3255.Daarom kan men nu volstaan met een aanvullend krediet van f.2675. Om dit terrein in de zomermaanden geschikt te maken als speelveld worden goalpalen geplaatst, speelwerktuigen aan gebracht, enz., waarvoor nog een krediet van f. 6000.wordt gevraagd. Het tennisbanencomplex vraagt even eens extra voorzieningen. Er is behoefte aan een oefenmuur, een wastafel in de dameskleedkamer, scheidsrechtersstoe- len, verandering toegangspad kleedka mers dames, waarvoor van de raad een krediet van f.2930.gevraagd wordt. Voor de tweede maal komen in een raadsvergadering voorstellen tot ont eigening. Nu voor grond met opstallen van de heer J. F. N. van Os, gelegen aan de Pauwenstraat en voor gronden in „Adegeest" van de weduwe J. J. Hooy- mans—Van Leeuwen. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot vaststelling van het partiële uitbreidingsplan in onderdelen Bosch geest met inachtneming van enkele be zwaarschriften, die naar hun mening ontvankelijk verklaard moeten worden. De heer H. Olthuis, arts in Voorscho ten, die per 1 april j.l. zijn praktijk als huisarts heeft neergelegd, vraagt ont heffing van zijn benoeming als lijk schouwer. B. en W. stellen voor in diens plaats aan te wijzen de heer S. v. d. Kooy en bovendien de heer J. M. Abar- banel, nieuwe huisartsen te Voorschoten. Voor het kandidaatsexamen Theo logie slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer A. Verdoorn te Voorschoten. Clubavond Kynologenver. Rijnland" In de vrij Eoed bezette bovenzaal van „Zomerzorg" hield de Kynologenver. „Rijnland" onder voorzitterschap van de heer Alofs gisteren haar maandelijkse clubavond. Het woord was ditmaal aan de heer H. Wensink uit Den Haag, een politieman, met een grote ervaring ten aanzien van de opleiding van honden voor bewakings- opsporlngs- en verdedi gingsdiensten. Op onderhoudende wijze gaf hij tal van praktische wenken be treffende de opvoeding van honden, waarbij hij een aandachtig gehoor vond. Een stroom van vragen getuigde mede van de grote belangstelling voor dit onderwerp. Verleende opdrachten Het bouwen van een openbare kleu terschool aan de Burggravenlaan is op gedragen aan de firma Jac. van Riet alhier (f. 168.112); idem het uitbreiden van de school aan de Van Vollenhoven- kade aan de N.V. Panagro te Warmond; het verbouwen van het Rijksmuseum van Oudheden aan de firma Jac. van Riet (f. 21.962); het uitbreiden van de gieterij van de N.V. Kon. Ned. Grofsme derij aan P. M. du Prie v.h. firma Zitman te Leiden; het aanbrengen van stalen ramen, deuren en glasfronten aan het telefoongebouw aan de Bree- straat aan de N.V. Alta te Den Haag en het uitvoeren van verfwerken aan 116 woningen van de W.B.V. „De Een dracht" aan de firma H. P. Jansen te Leiden (f. 29.000). KIND GERED Omstreeks etenstijd (half zeven) is gistermiddag een 4-jarig jongetje ter hoogte van de Pelikaanstraat in de Oude Rijn gevallen. Mej. G. Beintema, ver pleegster in het St.-Elisabethziekenhuis. zag het ongeluk vanuit haar woning ge beuren. Zonder aarzeling sprong zij het kind na in het koude water. Dankzij het moedig en doortastend optreden van mej. Beintema werd het kind gered. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Eugenie F., dr. van P. W. M. Meijer en A. Concas; Christlen M. dr. van J. A. Romer en M. J. Broekema; Johan- Lnes, zn. van J. P. N. Kraayeveld en A. M. van der Male; Jan. zn. van H. v. d. Wel en J. C. v d. Boor; Otto F zn. van O. F. Welse en Jkvr. L. A. Groenlnx van Zoelen; Monique M,. dr. van W. H. v. d. Weyden en G. C. M. Groenewegen; Ronaldus B.. A., zn. van J. B. Kennedle en H. C. M. Hoogweg. Ondertrouwd: A. de Bats en J. de Vries; T. Burgmijer en E. A. van Zuljlen. Getrouwd: P. Visser en E. van der Marei; H. J. de Jong en C. M. J. Raap horst; J. J. Lodewijks en J. E. L. van der Hulst; J. G. A. Koot en A. H. Groene- veld. Overleden: J. A. M. van Haegendoorn. 19 Jr.; J. Verwoerd. 60 Jr.; C. M. Th. van der Voort. 31 Jr.; K. W. J. van de Loo, 71 Jr.; A. C. M. van de Poll. 16 Jr U. E. E. Lauterbach, 37 Jr.; A. C. W. Lleberz, 82 Jaar. DOKTERSDIENST: Eerste pinksterdag: A. F. F. Janse. Kerkstraat 42. tel. 3005; dr. H. D. Boer, Wittenburgerweg 188. tel- 9124 Tweede pinksterdag; E. M. N. Ooster- baan. Prinses Marielaan 14a, tel. 3056; Jac. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. APOTHEKERSDIENST: Tot maandagmorgen 8 uur: dr. P. Si- derius, Langstraat 86, tel. 2141. Daarna: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. President Kennedy en premier Chroesjtsjow zullen elkaar op 3 en 4 juni in Wenen ontmoeten, zo is gisteren in Washington en Mos kou bekendgemaakt. „De twee regeringsleiders zijn van mening", aldus de bekendmaking, „dat deze ontmoeting niet bedoeld is om te onderhandelen of wel tot een akkoord te komen over de grote internationale problemen, waarbjj belangen van talrijke andere landen zijn gemoeid. Dit onder houd zal echter een geschikte gelegen heid bieden voor een eerste persoonlijk contact, als ook voor een algemene ge- dachtenwisseling over de voornaamste vraagstukken betreffende de betrekkin gen tussen beide landen". Voor zijn bezoek aan Wenen zal pre sident Kennedy met zijn vrouw het reeds eerder vastgestelde staatsbezoek aan Parijs brengen, dat van 31 mei tot en met 2 Juni zal duren. Op de ochtend van de derde juni gaat het echtpaar Kennedy naar de Oostenrijkse hoofd stad. Vandaar reist het 's avonds 4 Voorstellen B. en W. Voorschoten Zoals bekend, zal binnenkort in Voor schoten een weekmarkt op vrijdagmid dag ingesteld worden. G.S. hebben namelijk het betreffende raadsbesluit goedgekeurd, zodat te verwachten Is, dat reeds binnenkort die weekmarkt ge opend zal kunnen worden. Bij de behan deling van de plannen tot stichting van een weekmarkt is tevens besloten te onderzoeken of een koopavond, aanslui tend aan die markt, wenselijk zou zijn. Nu komen B. en W. met een voorstel tot instelling van een koopavond. Zij hebben advies ingewonnen bij de Com missie voor Advies en Overleg in Mid denstandsaangelegenheden en aan de Kamer van Koophandel. Deze Kamer heeft weliswaar de koopavond gunstig geadviseerd, maar geen gunstig advies uitgebracht over de opening van de markthandel 's avonds. Toch stellen B. en W. de raad voor te besluiten de winkelsluiting voor de vrij dagavond te stellen op 9 uur 's avonds: de weekmarkt tot uiterlijk 9 uur open te laten zijn. Een vervolg op de vorige raadsverga dering wordt de behandeling van het KTI-rapport over de structurele situatie van de gemeente Voorschoten. Zoals bekend, werd in die vergadering door ieder van de fractievoorzitters een visie op dit rapport gegeven, maar werd de beantwoording door B. en W. op voor stel van de heer G. v. d. Hulst uitgesteld tot deze vergadering. B.enW. hebbende raad geen nader schriftelijk pre-advies uitgebracht, maar zullen kennelijk aan de hand van het reeds bij het rapport gevoegde preadvies en de beschouwingen van de raadsleden mondeling antwoor den. Jaarvergadering Ver. v. Tuberculosebestrijding Op de vergadering van de Vereni ging tot bestrijding der Tuberculose te Leiden, heeft de nieuw-benoem de voorzitter, dokter H. J Postel, zijn voorganger, dokter J. de Bruyne, die gedurende tien jaar zijn gewaar deerde krachten aan de vereniging wijdde, herdacht. Men koos een nieuw bestuurslid, te weten dokter J. H. Pleiter. Tevens wer den de plaatsen van de dames T. T. Ver- meulen-Meijers en J. Vogelenzang-Smit, die hun functies hadden neergelegd, be zet door de dames O. J. Samkalden- Meijers en R. J. G. Postel-Goetlmrt. Uit het jaarverslag bleek, dat de kerst- zegelactie f 204.48 heeft opgebracht en de Emmabloemcollectie 3332.20. Het Polio fonds verraste de kas met een bijdrage van f48,90. Tevens hoorden de aanwezigen, dat er. gezien het feit, dat tegenwoordig het zwaartepunt van de tuberculosebestrij ding ligt in het voorkomen van de ziekte, een geringe verandering was gekomen in het werk van de huisbezoeksters. Op 31 december stonden 308 gezinnen onder toezicht. Gedurende het afgelopen jaar werd aan een tiental patiënten steun verleend. Wel blijkt uit de schriftelijke mede delingen van B en W.. dat het ETI- rapport oorspronkelijk f9000 zou kos ten. maar dat de werkelijke kosten op gelopen zijin tot f 17.365. Dit komt o.a. doordat het advies winkelplanning in deze kostenberekening is opgenomen. Het ETI is echter in dit geval bereid van deze extra kosten een bedrag voor eigen rekening te nemen, en wel f4265, mede omdat de aanpak van dit onder zoek ook zijn nut kan hebben bij ver dere onderzoekingen door het ETI te verrichten. Ook op het reeds in de vorige verga dering behandelde bezwaarschrift op de straatbelasting doen B. en W niet na der hun licht schijnen, zodat we waar schijnlijk mogen aannemen, dat B en W hun eerder ingenomen standpunt handhaven. Wijzigingen Reeds eerder is door de raad In prin cipe toegezegd medewerking te verlenen aan de bouw van een bejaardencentrum door de Stichting Bejaardenzorg Voor schoten. Er zijn echter wijzigingen ge komen. De belangrijkste is misschien wel. dat het stichtingsbestuur voorne mens is de bouw in de vrije sector uit te voeren en dus af te zien van verdere pogingen om een premie te verkrijgen. B en W. hebben echter geen bezwaar toch hun toegezegde medewerking voort te zetten. Het gemis van de premie weegt echter op tegen de daling van de rentevoet. Dat de brutostlchtlngskosten toch gestegen zijn komt door de vergro ting van het te stichten gebouw, maar daar staat weer tegenover, dat het aan tal op te nemen bejaarden van 71 tot 89 is gestegen. De bouwkosten worden nu In totaal berekend op f 1.803 423. Subsidie monumenten Ged. Staten van Zuid-Holland stellen de Staten voor om de volgende nieuwe, dan wel aanvullende subsidies toe te kennen: Hervormde kerk te Koudekerk aan den Rijn f 5.500. Hooglandse kerk te Leiden f512.185. Wevershuisje Oranje- gracht 83 f811. Waalse kerk te Leiden f15 103, St.-Anna-hofJe te Lelden f461 en het woonhuis „Torenveld" te Oegst- geest f2.500. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. klassieke taai en letterkunde de heer J. A. v. d. Wes ten te Leidenvoor het doet. ex. genees kunde II de heren R. Gaymans te Made (NB) en G. J. Rosenvelt te Den Haag; voor het semi-artsex. de heren dr. J. F. Goedbloed te Den Haag en B. J. Kay (USA); voor het artsex. mej. A. D. Don ker te Rotterdam en mej. Ch. R. Wie- chert te Scheveningen. GOUDEN DOCORAAT Dinsdag 23 mei a s. zal het vjjftig jaar geleden zijn. dat mr. J. J. Boasson, ge boren te Middelburg en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de staats wetenschap. Waarom werd gouverneur Platteel verlof verleend? Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid De Kadt aan de minis ter van Binnenlandse Zaken betreffen de de afwezigheid van gouverneur Plat teel ten tijde van het bezoek van de par lementaire missie aan Ned-Nieuw-Gui- nea, heeft de minister geantwoord, dat de gouverneur zich ten tijde van dit bezoek inderdaad met verlof buiten het Rijksdeel zal bevinden. Ter toelichting deelt de minister mee, dat in het K.B. van 28 maart 1958, no. 128, houdende regeling van de aanspra ken verbonden aan de benoeming van dr. Platteel tot gouverneur van Ned.- Nieuw-Guinea, is bepaald, dat evenals voor de gouverneurs van Suriname en van de Ned. Antillen aanspraak be staat op ontspanningsverlof voor de duur van ten hoogste vier maanden, hetwelk in een zesjarige ambtsperiode eenmaal wordt verkregen na een ambtsvervul- juni of de daaropvolgende ochtend naar Londen. Op 5 juni zal de president lunchen met premier Macmillan. Die avond zullen zijn vrouw en hij aan het diner de gasten zijn van Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh in het Buckingham-paleis. Daarna keert de president naar Washington terug. Mevrouw Kennedy zal nog enkele dagen in Londen blijven bij haar zuster, die getrouwd is met Prins Radziwill. Op 5 Juni wordt een dochtertje in dit gezin gedoopt en de Kennedy's zullen deze plechtigheid bijwonen. (Men zie ook elders in dit Blad) Generaal Tsjang Do-joeng, de leider van de militaire junta in Zuid- Korea, heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat sinds dinsdag ongeveer 3500 personen, onder wie 930 „pro-communisten", zijn gearresteerd. Daarnaast zijn tijdens razzia's in de voornaamste steden van Zuid- Korea nog 2.259 „schavuiten" aangehouden. Tot de communistische aanhangers behoorden enkele ministers van de vorige regering, twaalf vice-ministers, negen generaals, acht journalisten, twintig hoogleraren en zestien leden van de juridische commissie die het proces tegen ex-functionarissen van het regime-Syngman Rhee moest voorbe reiden Tenslotte werden nog enkele honder den mensen aangehouden wegens over treding van de avondklok voorschriften, doch zij werden na korte tyd weer in vrijheid gesteld. President Joen Po-soen van Zuid- Korea is gisteren afgetreden. In een verklaring voor de pers zei president Joen. dat hij de morele ver antwoordelijkheid op zich nam voor de toestand in het land, die tot de militaire staatsgreep op dinsdag j.l. heeft geleid. „Ik treed af met een gerust hart, omdat ik thans weet, dat het volk hoge ver wachtingen koestert van de revolutio naire raad. Ik heb tenminste mijn best gedaan om bloedvergieten te voorko men", aldus Joen. De revolutionaire raad heeft zyn af treden bekrachtigd en luitenant-gene raal Tsjang Do-joeng, die voorzitter van deze raad is, als staatshoofd afgewezen. Zuid-Korea's nieuwe „opperste raad voor de nationale herbouw", die thans het hoogste gezag in het land bekleedt, heeft in een gisteren in Seoel uitgegeven bekendmaking medegedeeld, dat de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering is ontbonden. Hiermee ls. na het aftreden van pre sident Joen Po-soen. het laatste spoor verdwenen van de regeringsvorm onder het afgezette bewind van dr. Tsjang Mion. ling van minstens drie achtereenvolgen de jaren. Dr. Platteel, die met ingang van 1 mei 1958 tot gouverneur is benoemd kan derhalve na 1 mei 1961 deze aan spraak doen gelden. Hy heeft zich reeds in augustus vorig Jaar ervan vergewist, dat in principe geen bezwaar bestond om dit normale verlof in de periode mei tot en met augustus 1961 te genie ten en vervolgens dienovereenkomstig de nodige regelingen getroffen. By K B. van 6 mei 1961. no. 1 is aan dr. Platteel het verlof verleend voor de duur van vier maanden, ingaande 8 mei 1961. Met gouverneur Platteel is nog de mo- gelykheid onder ogen gezien om het verlof uit te stellen tot na het bezoek van de parlementaire missie aan Ned. Nieuw-Guinea. Dit bleek evenwel zeer bezwaarlijk, niet slechts in verband met de reeds getroffen reisregellngen. doch bovendien bleek uitstel medisch niet ver antwoord in verband met de gezond heidstoestand van mevrouw Platteel, terwjjl het medisch ongewenst voor dr. Platteel zelf werd geacht. VAN DER PUTTEN GAAT GELUIDSBAND AFDRAAIEN De technisch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie de heer F. H. van der Putten uit Bussum zal de geluidsband waarop hjj vorig jaar ja nuari het bewijs van een poging tot uit lokking van een aanrandingsscène meent te hebben vastgelegd, voor de Rykspolitle in Oudewater afdraaien.LL Dit heeft hij gisteren besloten na over leg met zijn Amsterdamse raadsman, mr. N. J. Geleijnse. De heer Van der Putten zal een af spraak maken met de Rykspolitie in Oudewater, waar hy volgende week de geluidsband hoopt te kunnen afdraaien. Op het bandje heeft de heer Van der Putten het gesprek vastgelegd net de echtgenote van een carrosseriebouwer in Oudewater, die de hoofdrol in de aan- randinsscène had moeten spelen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 mei Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Aard beien 400-560, andyvle 25-39. peulen 360- 395. snybonen 275-340. spitskool 41-45, Sosteleln 25-40, prei 10-14, rabarber 13- 2. spinazie 25-27, stoofsla 10-30. kom kommers 29-30, tomaten 100-160. Per 100 stuks: Bloemkool A 85-104, komkommers 20-39. sla 10-26.40. Per 100 bos: Bospeen 45-65. kroten 27-32. AALSMEER. 19 mei C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G A.: Dagprijzen snij bloemen; Gerbera 35-54, Bouvardla 30-47, Calla 25-40. Clematis 45-85. per stuk. Amaryllis 25-40 per kelk Fresia 90-146. Iris 85-155. Lathyrus 80-160. Ornlthogalum 170 230. Pyrethrum 75-150, per bos. An jers: rood 20-36. roze 15-34. wit 12-36. Or chid Beauty 45-71. per stuk Rozen Ro- salandia 10-24. Parel van Aalsmeer 10-25, Geh. Dulsberg 15-30. Pechtold 10-24. Tow- ny Gold 15-30. Mad Ofman 12-28. Bac carat 40-60. Montezuma 20-36, Stokman 10-32. Florlade 25-42. New Yorker 20-36. Carol 10-22. Pink Senatlon 20-36. Sweet heart 30-48, Nympf 35-61. per stuk. POTPLANTEN, per stuk: Zonalen 80-95. Peltatum 100-120. Petunia 20-35. Salvia 51-22. Lobelia 15-20. Margrieten 20-26. Ageratum 30-55 Afrikanen 6-16. Mesum- brlanthemum 18-30. DAhlla 30-40. Fuchsia 40-50, Bolbegonta 15-35. Struikrozen 150- 200. Nemesla 20-25.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13