Laatste nieuws Merkwaardag monochroom schilderwerk in Akademie Stralings-symposion Instituut voor Preventieve Geneeskunde Veertig jaar Commissie Eredienst Ned. Herv. Gem. Dr Scharf naar de Zuiderzeewerken DONDERDAG 18 MEI 1961 Waar gaan wij heen? Is hier nog van werkelijke kunst sprake? r De „kunst" vernieuwt zich steeds. In deze tijd in ijltempo. Nauwelijks zijn we bekomen van de schokken en verbazingen, welke de dynamisch-uitbundige, sterk-coloristische informele kunst van Karei Appel c.s. opriep, of een nieuwe kondigt zich als scherpe reactie daar op aan, namelijk de „monochrome"-éénkleurige, de naar verstilling en versobering zoekende. Het is opvallend, dat het Leids Akademisch Kunstcentrum, in samen werking met de Stichting Studium Generale ons in het Akademie- gebouw aan het Rapenburg, telkenmale met de nieuwste symptomen en facetten doet kennis maken. Dank zij óók het inspirerend streven van de heer en mevrouw mr. D. J. van der Meulen. Óf het ook altijd even verheugend is, lijkt een andere kwestie ROOFOVERVAL IN DEN HAAG (Van onze Haagse correspondent) Vannacht is in Den Haag een roof overval gepleegd. De onbekende dader nam een blikken doosje met f. 135.— en zes nieuwe fietsbanden mee. Een rijwielhandelaar in de Bonistraat werd om drie uur wakker door glas gerinkel. Een man drong de winkel bin nen door de ruit naast de winkeldeur, die hij had ingeslagen. Via de winkel kwam hij in de hierachter gelegen slaapkamer. Nauwelijks had de winke lier gevraagd „Is daar iemand?" of hy kreeg een slag op het hoofd, ver moedelijk met zijn eigen zaklantaarn, die op het nachtkastje lag. De aange vallene raakte even buiten bewustzijn. Toen hij bijkwam had hij hevige hoofd pijn en een buil. Niettemin vond hij nog de tegenwoordigheid van geest om de politie te alarmeren. De overvaller was toen echter al gevlogen. De rijwielhandelaar vermoedt dat hy dezelfde man is, die gisterochtend in de zaak kwam met het verzoek f. 100,- te wisselen en die toen de situatie op merkelijk nauwkeurig stond op te ne men. Hü meent verder, dat de over valler vannacht een nylonkous over het hoofd had getrokken. Thans heeft men beslag kunnen leg gen op een serie werken van twee Duit sers, vertegenwoordigers van de genoem de, reeds internationale „monochrome" stijl, t.w. Lothar Quinte (geb. 1922) uit Karlsruhe en Hermann Bartels (geb. '28) uit Düsseldorf. Met deze expositie treedt na de „surrealistische" van kortgeleden, het avantgardisme weer sterk op de voorgrond. In totaal zijn niet minder dan 34 stuk ken (18 van Quinte en 16 van Bartels), alle gouaches, alsmede drie bladen gra fiek en twee etsen van Quinte en een litho van Bartels te bezichtigen. Hun werk trok wel voor het eerst voor al de aandacht tijdens de tentoonstelling welke dr. Udo Kultermann, directeur van „Leverkussen" voor hen arrangeerde onder de titel „Monochrome Malerei". Men zou hun scheppingen als een soort „stilstand" kunnen signaleren na de felle bontheid van totnutoe. Men zou voorts kunnen vaststellen, dat het woord „mo nochroom" voor aanvechting vatbaar is, omdat hier toch sprake is van zwart wit, grijs-wit, rood-wit enz. (in hoofd zaak naar het lijkt grillig neerge smeten vlekken). Deze „post-tachisten" willen hun keuze voornamelijk, bepalen tot èèn expressie, waarbij van beweging of structuur nauwelijks of geen sprake meer is, met een minimum aan mid delen, zonder contrastwerkingen of vormtegenstellingen, daarmee een spanningsloze, serene „leegte" als 'n „Nirwara" suggereren, waarbij het vlak volkomen tot stilstand schijnt of is gekomen. In hoeverre zij daarin reeds vermogen te slagen, is naar ons gevoel sterk pro blematisch. Als uiting is hun experimen- Moedige redding Waarschuwing voor komende badseizoen Dankzij snelle reactie van de heer J. Sporre uit Leiden zijn gisteren te Noord- wijk aan Zee twee kinderen van vijf en zeven jaar van een wisse dood gered. De heer Sporre, die kelner van beroep is, stond te vissen aan het strand in de buurt van de vuurtoren. De vloed kwam op. Plotseling zag hij twee kinderen, die wanhopige pogingen deden om van een zandbank voor de kust, die door een diepe mui van het vasteland was ge scheiden, af te komen. Hij schreeuwde de twee jongetjes toe te blijven waar ze waren. Met zyn lieslaarzen bijna tot de heupen in het trekkende water wadend, wist hy de kinderen te bereiken en veilig aan land te brengen, waar hun moeder in angstige verwachting zyn reddings poging gade sloeg. In een kort gesprek, dat wij met de heer Sporre mochten hebben zei de laatste: „Dit moge een waarschuwing zyn voor het komende badseizoen. Het strand by Noordwyk is zeer verraderlyk". Leerlingen uitvoering Leidse balletschool Mevrouw Hendrichs kan tevreden zyn. Haar leerlingetjes hebben nl. met veel succes een uitvoering gegeven in de Schouwburg. Een keurig verzorgde uit voering nog wel liefst. Een uitvoering van grappige dansjes en eenvoudige pasjes. Een uitvoering, die de moeite van het bywonen zeker waard was. Ge lukkig werd het de kleine balletmeisjes dit keer niet al te moeilyk gemaakt. Gekleed in kleurige kostuumpjes dans ten zy op muziek van bekende en min der bekende componisten. Het program ma was rijk gevarieerd, maar al weer een winstpunt niet overladen. Het vermeldde o.m. een Tirolerdansje, een boerendansje en een klompendansje. Heel gezellig ging het op het ysfeest (Les Patineurs) toe en hartelyk is er gelachen om de tinnen soldaatjes, die alle een voor een voorover vielen. Spec taculair om dit grote woord maar eens te gebruiken was het optreden van de jonge circusartiesten. Vooral de kleine tweeling verwekten met hun dui kelingen grote hilariteit. Trouwens dit gehele nummer was erg leuk! De wat oudere meisjes kwamen later op de avond aan de beurt. Men zag ze als mooie poppen in mooie dozen staan en daarna ook over de planken zweven. „Die Puppenfee" heette dit balletje. Ver der werd gedanst op de ouverturemu- ziek van Adam's „Si j'étais roi" en op een wals van Tsjaikowsky. Van Strauss hoorde en zag men de Pizzicato-polka. Irene Kragt trad enkele malen solistisch op. Net als alle andere leerlingen had zij de verschillende num mers goed ingestudeerd. Dankbare meisjes boden hun balletlerares na af loop van de voorstelling bloemen en ge schenken aan. Nieuw-Guinea-conferentie In de serie van twee weekeinden over „Nieuw-Guinea, de toekomst van land en volk" belegt de Stichting Oud-Poel geest op 27 en 28 mei de laatste byeen- komst getiteld: „De politieke aspecten van het Nieuw-Guinea-vraagstuk". Op dit tweede weekeinde zullen spreken: mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer over „Regerings- en parlemen taire stemmen rond Nieuw-Guinea sinds de oorlog", prof. mr. B. V. A. Röling over „De internationale aspecten van het Nieuw-Guinea-vraagstuk" en prof. dr. H. Kraemer over „Adequaat politiek denken gevraagd!" De leiding van de byeenkomst berust by ds. J. M. Hoekstra waarnemend directeur van de Stichting „Oud-Poelgeest". teel zoeken wellicht boeiend door geheel nieuwe aspecten, by dat al vragen wy ons toch af, of hier nog wel van „wer kelijke" kunst gesproken mag worden. Men zou zelfs kunnen menen dat deze schilders ondanks hun biykbaar eer- lyke bedoelingen de beschouwer niet onbewust ,in-het-ootje" trachten te ne men. Het is moeilyk ten opzichte van dit werk onmiddeliyk in positieve dan wel negatieve zin stelling te nemen, wy zul len de merkwaardige ontwikkeling der dingen moeten afwachten, maar kunnen geenszins zeggen, dat deze „kunst" ons een „schok" bezorgd heeft, al kan zy dan als vlakversiering wel de aandacht trekken. Enfin: de tyd moet leren, wat hiervan beklyven zal! Het op deze expositie aanwezige vormt een voorproef voor de grote tentoonstel ling, welke van de monochrome kunst in januari a.s. gehouden zal worden in het Stedelyk Museum te Amsterdam onder de naam „Nul". Ook die expositie zal dan aan velen een totaal „nieuw gezicht" openbaren. H. Doses en genetica Voor de vijfde maal in achtereenvol gende jaren is gisteren in het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden een symposion gehouden over vraagstukken, verband houdende met radioactiviteit en stralenbescherming. Deze lustrumbyeenkomst, waaraan is deelgenomen door een groot aantal over heidsfunctionarissen, werkzaam op het Jaarvergadering Leidse Christelijke Besturenbond De Leidse Christelijke Besturenbond hield gisteravond in het Gebouw voor Christelijke Belangen zyn jaarvergade ring. Na een korte meditatie en een wel komstwoord van de voorzitter, de heer A. L. Verhoog, bracht de secretaris, de heer W. Veerman, zyn keurig verzorgd jaarverslag uit. Hierin bracht de secretaris tot uit drukking, dat 1960 voor de L.C.B. een ac tief jaar is geweest, waarin enkele ver meldenswaardige feiten voorkwamen. Het hoogtepunt vormde de viering van het 50-jarig bestaan in maart 1960, welk feit met een receptie, een kindervoorstel ling en een feestavond werd herdacht. Daarby werd, naast de huldiging van een zestal jubilarissen, aan de tweede voorzitter H. van Citter de gouden ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Voorts kon met voldoening worden teruggezien op de installatie van de Commissie voor Culturele Samenwerking en de toetreding van de Chr. Bond v. Leraren by het Ny- verheidsonderwys, waardoor het aantal afdelingen tot 18 steeg. Het jaarverslag van de penningmeester de heer P. van der Kwaak, gaf blijk van een goed beheer, zodat deze functionaris na het verslag van de kascommissie by monde van de heer J. B. Padding, onder dankzegging en applaus décharge werd verleend. Nadat de periodiek aftredende be stuursleden P. v. d. Kwaak, J. A. Hey, P. J. Galjaard, L. J. Verhoeks, C. Cuperus en L. Noordervliet allen bij acclamatie waren herkozen, volgde de verkiezing van de periodiek aftredende 1ste voor zitter, voor welke functie de heer Ver hoog zich herkiesbaar had gesteld. De heer Verhoog werd met algemene stemmen herkozen. In een korte toe spraak toonde de heer Verhoog zich zeer erkentelyk voor het in hem gestelde ver trouwen. Daar de heer J. de Joode zich wegens zyn vertrek naar Hilversum niet meer herkiesbaar had gesteld, werd in zijn plaats de heer E. de Haan (Bond v. Chr. Vervoerspersoneel) gekozen. De voorzitter richtte zich met een har- telyke afscheidswoord tot de heer de Joode, wiens activiteit o.m. in diverse commissies de L.C.B. steeds tot grote steun was geweest. Als blyk van waar dering en tevens als herinnering aan de L.C.B. overhandigde de voorzitter deze scheidende functionaris een boek. De heer de Joode dankte met een enkel woord. Hierna volgden de verslagen van de Stichting Gebouw C.S.B. en de Raad van Toezicht, uitgebracht door de heer Jac. Wilbrink. Jongetje gedood Op de Middenweg in Heerhugowaard is gisteren de zesjarige Nico Beer, toen hij op weg van school naar huis was, door een auto gegrepen. In zorgwekken de toestand werd de jongen naar het „St.-Elisabeth" Ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Daar is hy vanmorgen vroeg aan de opgelopen verwondingen overle den. De eerste drie van het elftal Wamer- leden, waaruit de parlementaire missie bestaat, die een bezoek van een maand aan Nieuw-Guinea gaat brengen, zyn vanochtend van Schiphol naar Biak vertrokken. Zy reizen via Tokio. Het zyn mr. H. W. van Doorn (KVP), mr. J. L. M. Niers (KVP) en de heer G. A. Kieft (AR). Donderdag 25 mei zal 't Residentie- Orkest in Munchen, ter gelegenheid van de Hollandse week aldaar, concerteren. Onder leiding van Willem van Otterloo en met medewerking van Theo Olof en Herman Krebbers zal het volgende pro gramma worden uitgevoerd: Diepen- brock: „Elektra-suite"; Badings: „Con cert voor twee violen en „orkest"; De bussy: „Iberia" en „Ravel" „Daphnis et chloe, 2e suite". OEGSTGEEST Raad woensdag bijeen De raad van Oegstgeest komt woens dagavond om half acht in openbare ver gadering byeen om en 15 punten tel lende agenaa te behandelen. Op de agenda staan o.m. de volgende voorstellen: beëdiging en installatie van mevr. E. de Tombe-Huurman als lid van de raad; benoeming van een wethouder; verlenging overeenkomst met de Kerk voogdij der Hervormde Gemeente inzake het gebruik van de begraafplaats bij de Groene- of Willibrordkerk; onteigening van gronden gelegen in het uitbreidings plan Oegstgeest-Noord, Oegstgeest-N.o.; salariëring van het gemeentepersoneel wyziging van het ambtenarenreglement en andere rechtspositieregelingen van de gemeenteambtenaren. Onteigening gronden in uitbreidingsplan B. en W. stellen de raad voor tot onteigening van grond in het uitbrei dingsplan Oegstgeest-Noord en Noord- Oost te besluiten. De onderhandelingen om de eigendom van deze percelen langs minnelyke weg te verkrijgen, worden voortgezet. Het plan tot onteigening werd in maart goedgekeurd. Het raadsbesluit heeft van 17 maart tot en met 15 april ter inzage gelegen. Er werden geen be zwaarschriften ingediend. B. en W. stellen de raad voor met de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente voor de tijd van tien jaar, ingaande op 1 juli van dit jaar, een nieuwe overeenkomst betreffende het ge bruik van de begraafplaats en het ly- kenhuisje te sluiten en de vergoeding voor het recht van begraven en het gebruik van het lykenhuis te bepalen op f. 100 per jaar en het begrafenis- recht op f. 25. BEZOLDIGINGSREGELING WORDT GEWIJZIGD Door groter inwonertal In de salarisschalen voor de lagere en middelbare ambtenaren wordt een correctie aangebracht, die in het alge meen een kleine verhoging oplevert. De uitbetaling over het tyavak 1 april 1960 tot en met 30 juni 1961 zal geschie den in de vorm van een uitkering in eens en bedraagt voor de gemeentear beiders f. 4.40 per maand en is voor de overige ambtenaren een bedrag, dat varieert tussen f. 2.50 en f. 9.50. Even eens zal een uitkering ineens worden verleend over hetzelfde tydvak als com pensatie van de verhoogde AOW/A WW premie. B. en W. stellen de raad voor deze uitkeringen aan het daarvoor in aan merking komende personeel toe te ken nen. Daar op 1 januari van dit jaar het inwonertal de 14.000 is gepasseerd, zal het nodig zijn een bezoldigingsregeling te ontwerpen voor gemeenten van 14.000 tot 18.000 inwoners. gebied van de volksgezondheid, stond onder voorzitterschap van prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de Volksgezondheid. In zijn openingswoord gaf prof. Mun tendam een overzicht van de ontwikke ling op het terrein van de kernenergie, gedurende de afgelopen vyf jaren. Hy wees erop hoe belangrijk het is, op dit zich steeds uitbreidende terrein van we tenschap georienteerd te blyven. De bezinning, aldus prof. Muntendam, op de vele aspecten van de met deze kernenergetische ontwikkeling samen hangende problematiek is voor weten schapsbeoefenaars een dringende nood zaak. Het centrale thema voor het symposion luidde: stralingsdoses en stralengenetica. Mej. Z. M. Beekman, radiologisch we- lenschappelyk medewerker van het In stituut voor Radiopathologie en Stralen bescherming van de Instituut voor So ciale Geneeskunde te Leiden sprak over „lichaamsdoses in de röntgendiagnostiek" Drs. J. Weber uit Leiden en dr. L. H. M. Stekelenburg uit Arnhem gaven een demonstratie van het fantoom met toe lichting van het gebruik hiervan by de "body-counting". Tenslotte hield prof. dr. F. H. Sobels, directeur van het Laboratorium voor Stralengenetica te Leiden, een inleiding over stralengenetica.. Een jubileum en een afscheid De datum 17 mei 1921 blykt voor de Leidse Hervormde Gemeente in meer dan een opzicht van belangryke be tekenis te zyn geweest. Naast de oprichting van het VrUwil- ligerskorps waarover wy gisteren schreven, werd op deze datum de „Commissie voor instandhouding van de Openbare Eredienst" opgericht. Dit feit werd gisteravond tydens een feesteiyke byeenkomst in Gebouw „Re- hoboth" herdacht, waar voorzitter C. W. Oostveen in een geheel gevulde zaal met medewerkers een byzonder woord van welkom richtte tot de voorzitter en secre taris van de Centrale Kerkvoogdy de heren D. van der Kwaak en E. Pelinck alsmede tot een der oprichters der Com missie de heer W. J. Battist. In zyn toespraak herdacht hy het pionierswerk van het eerste bestuur be staande uit de heren Meynen (voor zitter) de Reuver (secretaris) en van den Ouweelen (penningmeester). Na afloop van een inleidende kerk dienst in de Pieterskerk werden de ge reedstaande manden overstroomd met intekenbiljetten vele met zeer hoge be dragen, waaruit bleek met welk een enthousiasme de Hervormde Gemeente reageerde op het beroep, dat op haar destyds werd gedaan. In de loop der jaren zyn honderden gemeenteleden actief geweest om de ad ministratie en incasso te verzorgen. De Commissie pryst zich thans gelukkig, dat haar werkzaamheden overbodig zyn ge worden door het aanvaarden van het principe van Vrijwillige Bijdrage in de plaats van de Hoofdelyke Omslag, die als een „kerkelyke belasting" werd gevoeld. Daarom was deze avond naast een jubileum-vfjring ook een „Oudejaars avond" een afscheid. De heer Oostveen riep alle medewerkers op zich voor an dere kerkelijke arbeid beschikbaar te stellen, zodra door de kerkeraden op hen een beroep werd gedaan. De heer F. Kriek, algemeen controleur e f in enkele cyfers het resultaat weer van de gezameniyke inspanning ver deeld in perioden van 10 jaar: 1921- 1930 f 136.289, 1931-1940 f72.330, 1941- 1950 f 66.222, en 1951-1960 f 72.196. In totaal f347.037 aan welk bedrag moet worden toegevoegd de speciale bydragen voor verbetering van predikantstracte- menten t.w. f 58.959, zodat het totale re sultaat over 40 jaren bedraagt f 405 996. De heer D, van der Kwaak, die na mens de Kerkvoogdy het woord voerde gewaagde van grote dank jegens de Commissie, die in grote trouw en plichts betrachting der medewerkers een bedrag byeen heeft weten te brengen uit veelal kleine bydragen gelyk aan de bouw kosten van de Bethlehemkerk en de Ma- ranathakerk samen, een prestatie waar op men trots mag zyn. De avond werd opgeluisterd door het toneelgezelschap „Sempre Avanti" dat een opvoering gaf van het geestige to neelspel „Een goed Idee". VOORSCHOTEN Realistische B.B.-oefening is volkomen geslaagd Voorschoten-Zuid viel gisteravond ten prooi aan een bomaanval. Een aldaar aanwezig militairdoel werd bestookt met brisant- en fosforbommen, terwyl er bovendien in de omgeving een kernex plosie plaats vond. De bedryfszelfbe- scherming van Huize Blydorp, het Mo biel geneeskundig team van de BJ3„ brandweer en de beide EHBO-ploegen kenden hun taak en zij trachtten orde te scheppen in dit zo zwaar geteisterde gedeelte van het dorp. Deze slot-oefening van de B.B., want dat was het, had een geheel ander ka rakter dan andere jaren. De oefening was meer realistisch dan propagandis tisch. Voor het eerst werkte de B.B. in groot verband samen met de plaatsely- ke EHBO-verenigingen en het accent viel op de massale gewonden verzorging en de afvoer met beperkte middelen. Het terrein van Huize Blijdorp leende zich buitengewoon goed voor deze oefe ning, hoewel er natuurlyke moeilykhe- den waren. Wagens van de B.B. en brandweer moesten manoeuvreren om de onheilsplaatsen te bereiken „denk om het gras, was de leuze". Gewonden wer den vervoerd over een smal bruggetje. De gewonden kwamen er allen goed overheen, slechts een B.B.-er bleef met zyn ladder achter een leuning hangen en zocht de visjes in de sloot op! Zee verkenners en leerlingen van de M.M.S. allen gewond of dood schreeuwden moord en brand, omdat zij bang waren niet opgemerkt te worden by de inval lende duisternis. De gymnastiekzaal was de gewondenverzamelplaats. Dit was een lustoord voor de ware EHBO-er. Zus ters Dominicanessen gaven bloedtrans fusie, droegen met de andere EHBO-ers ïyken naar de hoek, waar een bordje R.I.P. hing, terwijl dr. Vermet de grote „stukken" regelde. Al met al, een oefening waarby de EHBO-verenigingen van Voorschoten, kans kregen om tezamen met de B.B. hun kunnen te tonen. Hartelijke ontvangst in Volendam De derde dag van het staatsbezoek van de Oostenrijkse Bondspresident, dr. A. Scharf aan ons land is vanochtend begonnen met een byna anderhalf uur durende autorit van Den Haag naar Volendam. In Edam stonden enige honderden kinderen in de straten, allen vrolyk zwaaiend met rood-witte vlaggetjes. Om precies kwart voor twaalf arriveerden de president en zyn gevolg in Volendam. Daar werd de hoge bezoeker ontvangen door de burgemeester, mr. F. J. J. M. Boelens. Het hele vissersdorp was uitgelopen om by de intocht aanwezig te zyn. Bij de visafslag, waar het Koninklyke jacht „Piet Hein" gemeerd lag, stonden dui zenden kinderen, van wie velen in de kleurige Volendammer klederdracht. Dr. Scharf, die 6 jaar geleden ook een bezoek aan Volendam heeft gebracht, was kennelyk in zijn schik met de vro- lyke ontvangst die hem ten deel viel. Achtereenvolgens kreeg de hoge gast van burgemeester Boelens het originele zilverbeslag, dat by de Volendammer klederdracht behoort, van drie kleine meisjes een grote Volendammer pop en van visser Klaas de Boer een model van een botter ten geschenke. Plotseling klonk uit de duizenden kin derkelen het Oostenrykse volkslied. Wui vend met beide handen dankte dr. Scharf de Volendammers. Kort na twaalf uur begaf de president zich aan boord van de .Piet Hein", waar de directeur-generaal van Rykswater- staat, ir. A. G. Maris, aan hem werd voorgesteld. Men zette koers naar Lelystad. Kin deren voerden voor de dyk vroiyke dansjes uit. Van de kade klonk een minutenlang gejuich. Bondspresident Scharf nam plaats op het achterdek van de „Piet Hein". Vriendelijk terugwuivend naar de ach- terbiyvers dankte hy Volendam nog maals voor het onthaal, dat hem ken nelyk bijzonder had getroffen. Kwart miljard meer voor defensie? (Van onze Haagse correspondent) Indien Nederland, ondanks de ver mindering der Amerikaanse hulp, zijn NAVO-verplichtingen wil nakomen, zal het defensieplafond met ongeveer een kwart miljard moeten worden verhoogd. Dit bedrag (f250 miljoen) vertegen woordigt namelyk de steun, die Neder land dit jaar nog van de V.N. ontvangt. Na hetgeen bekend is geworden van minister Vissers bezoek aan Amerika, moet worden gevreesd dat die steun grotendeels zal ophouden. Nadere mededelingen hieromtrent zijn te verwachten in het binnenkort ver schijnende antwoord van minister Vis ser op het voorlopige verslag van de Eerste Kamer betreffende de defensie begroting. Op 6 en 7 juni a.s. zal die be groting door de Senaat worden behan deld. Corps diplomatique het zeegat uit Op vlaggetjesdag te Scheveningen, a.s. zaterdag, zal een aantal loggers een kleine vloot schouw houden. Vyf schepen zullen met 30 k 40 leden van het corps diplomatique, waaronder de Russische en Zuid-Afrikaanse ambassadeur de zee op gaan. Verder bestaat het gezelschap uit vertegenwoordigers uit de visserywe- reld en enkele Kamerleden. De heer Worms beschuldigt de heer Spierenburg De woordvoerder van het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag heeft desgevraagd bevestigd dat de Haag se schroothandelaar L. Worms een te legram aan de directeur-generaal voor Handel en Nijverheid heeft gezonden waarin hy persoonlyke beschuldigin gen aan het adres van de heer D. Spie renburg, de Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der EGKS. De woordvoerder verklaarde dat hij over de ze kwestie geen commentaar kon geven. Van de zijde van de voorlichtings dienst der Europese Gemeenschappen in Den Haag werd naar aanleiding hier van medegedeeld dat de heer Spieren burg zich beraadt over de mogeiykheid om tegen het verspreiden van „derge- lyke ergerlyke aantygingen" op te tre den. JEUGD VERNIELT SCHOOL Nadat er kort geleden twee gevallen van baldadigheid uit Bussum werden gemeld en ook in Den Haag de jeugd al tweemaal grote schade heeft aange richt uit pure baldadigheid, is gister nacht in deze stad weer een dergeiyk feit gepleegd. Een grote ruit van een school aan de Zaanstraat werd inge gooid. waardoor tegelyk een glasmoza- iek. dat de leerlingen onlangs het be stuur van deze school hadden aangebo den. vernield werd. Voorts werd binnen een grote ravage aangericht, waarby o.m. een fles azyn in het aquarium werd geledigd, de twee hamsters van de schoolkinderen werden dood geslagen en een portret van Koningin Emma werd besmeurd. De daders zyn nog onbekend. BEURSOVERZICHT Verdeelde stemming Amsterdam, 18 mei. De stemming ter beurze was vandaag opnieuw verdeeld voor de hoofdfondsen. Philips wederom lager, terwyl Hoog ovens de koersstyging van de voorgaan de dagen verder voortzette. Aku werd ex-13 slotdividend en ex 5 stock dividend verhandeld. Kon. Olie hoger, doch Unilever by opening lager. Wall Street was gisteren wederom vast. De 700 barrière van het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen werd er ge nomen. De Nederlandse aandelen Phi lips werden in New York opnieuw aan geboden. Dit drukte de koers voor ge noemde aandelen vandaag in Amster dam. Het fonds noteerde op 1086 circa 12 punten beneden de slotkoers van gis teren. Unilever daalde 4 punten tot 858. Hoogovens plus 6 op 1158. Kon. Olie. die driekwart dollar hoger in Wall Street sloot, lag op f. 134.80 ruim f. 1.boven het voorgaande slotniveau. De koers voor Aku op 466 exdividend kwam over een met de slotkoers van gisteren op 503 cum. dividend. De stockdividenden Aku werden getaxeerd op f.232. Er was in deze hoek meer te doen dan de laat ste tyd het geval is geweest. Als gevolg van de vaste vrachtenmarkt was de stemming in de Scheepvaartaf deling merendeels gunstig. Aandelen Kon. Boot verbeterden ruim 3 punten tot 211. Van de leidende cultures werden Certificaten Deli een weinig hoger ge adviseerd na het verlies van gisteren. Staatsfondsen kalm en praktisch onver anderd. Aandelen als Hoek's Machinefabriek. Van der Grinten en Brocades ondergin gen een verdere koersreactie als gevolg van de zeer forse koersstygingen van de laatste weken. WISSELKOERSEN Amsterdam. 18 mei. Londen 10.03%—10.03%: New York 3.59%3.59%Montreal 3 63'-—3 63%; Parys 73.35%—73.40'Brussel 7 18%— 7.19%; Frankfort 90.48—90.53; Stock holm 69.62—69.67: Zürich 83.02—83.07; Milaan 57.89%57.94%Kopenhaeen 51.82%—5187%; Oslo 50.15%—50 20% Wenen 13.78%—13.79%Lissabon 12.51% —12.53. BEURS VAN AMSTERDAM Scekarno naar Afghanistan President Soekarno is vanochtend na zyn bezoek uit Cairo naar Kaboel, Af ghanistan, vertrokken. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 17 mei C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.: Dagprijzen sny- bloemen: Gerbera 7O-10O. Bouvardia 40- 65. Calla 40-53. Clematis 65-115, per stuk. Amaryllis 30-43 per kelk. Fresia 90-185, Iris 230-390, Lathyrus 140-215 per bos. PERKPLANTEN, per stuk: Zonalen 90- 110, Peltadum 100-150, Petunia 25-39, Sal via 20-25, Lobelia 15-20, Margrieten 20-26, Ageratum 40-60, Afrikanen 10-18, Mesum- brlanthernum (IJsplantJe) 18-41, Dahlia 30-40, Fuchsia 40-50, Bolbegonla 15-28, Struikrozen 150-200, Nemesia 20-28. BARNEVELD. Coöp. Veluwse Elervel- ling. Weekaanvoer 1.050.000, waarvan er thans 328.564 in veiling werden gebracht. Handel onregelmatig. Prijzen 100 stuks: van 4145 gram 8.009.10, van 4550 gram 9.6111.80, van 5060 gram 12.33 14.10, van 6071 gram 14.1414.81. Elervelling S B E. Aanvoer 537.438. Han del onregelmatig. Pryzen per 100 stuks: van 3841 gram 7.357.91, van 4149 gram 8.11—1132. van 50—60 gram 12.14 13.98, eendeëieren van 6065 gram 14.05—14.37. Eiermarkt. Aanvoer 2 miljoen stuks. Handel aanvankeiyk redelijk, afloop zeer traag. Notering: eieren van 5965 gram per 100 stuks 13.7514.50, alg. prys 14.10, lloprijs 2.29, henneëleren van 3854 8.00—13.00, klloprys 2.11—2.41. gram Pluimveemarkt. Aanvoer plm. 47.000 st. Handel in kippen redeiyk, ln kuikens traag. Slachtklppen 1.751.80 per kg. Slacntkulkens 1.501.75 per k.g. GOüDA, 18 mei. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Gouda zijn heden 87 par tijen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit noteerde 2.27 tot 2.34, tweede kwaliteit 2.15 tot 2.26 en extra kwaliteit 2.35 tot 2.45, alles per kg. De handel was goed. Donderdag 18 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103% 103% Ned. '59 4%103% 103% Ned '60-1 4% 103% 103% Ned '60 II 4% 103% 103% Ned '59 4% 102% 102f| Ned '60 4% 102% 102 jj Ned '61 4% 102H 102% Ned '53 3% 99% 99% Ned. Grtb. obi. 3% 84% B Ned. '47 3% 95 95 Ned. '51 3% 98% 98% Ned. '53 I-II 3% 9797% B Ned. '56 3% 97 96% Ned '48 3% 94 L 94 Ned. bel. cert. 3% 93% Ned. '50 I-II 3% 94 94 Ned '54 I-II 3% 93% 93% Ned '55 I 3% 93% 93ft Ned '55-11 3% 95% 95ft Ned "37 3 95 94% Ned. Grtbk. obi. '46 3 95ft 95ft Ned doll ln '47 3 91% 91% Ned Inv cert. 3 99j*GB 100 Ned 62-64 3 100ft 100% Indie -37 3 99fj Indië "37 A 3 97% 97 Ned. won bJ *57 6 lllfi 111% Ned. won.bJ "58 4% 102H 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117 GB 117 GB Ver. HVA-my. 143 G L 142% AKU 502%GB 463% Dell My cert 166 50 166 25 Hoogovens cert 1148 1152% Philips gem bez. 1097 G B 1083 Unilever cert 861G B 857% Dordtse Petr 704 713% Kon Petr (50 f 20) 133.60 135.25 Holl Amer iyn 171GB 172% Java China Paket 183 183 KXA1 92.20 92 Kon Ned Stoomb 207% 211 Kon Paket My 175% 176 Stoomvaart My Ned 195 196 Nievelt Goudr cert 158% 160% v Ommeren cert 335 340 Kon Rott Lloyd... 168% 168% Ned Scheepv Unie 172 GL 173 GL NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 97% 97% dem 48 (3%) 97% R'dam '52-1 (4%) 102% 102% id id "37 I-II (3%) 97 Z.-Holland *55 4% 102ft 102ft Bankwezen Bank N Gem *58 5% 107% 107% id N W8 '52 (4%) 103 102% BVG rspbr f.500 183% BVG rspbr '52 147% 147% Industr Obligaties Philips Dollaring '51 93% 93% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 108% 108 B A'dam *51 I 2% 91 90% A'dam '56 I 2% 84% 84 A'dam '56 II 2%95% 95% A'dam '56 III 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 85 L 84% Enschede '54 2%85% 85% Den Haag '52 I 2% 93% 93 Idem II 2% 97% R'dam '52 I 2% 96B 95% Idem n 2% 95% Idem "57 2%101% 101% Utrecht '52 2% 93% Z.-Holl. 1957 2% 91% 99% Zuid-Holland *59 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 255.50 256.50 Amst Bank 400 399 Cuituurbank 33% 32% Holl Bank Unie cert 217 217 Ned Handelmy 321% Rott Bank 378 384 Twentsche Bank 330 332 Senembah530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn725 710 L Berkel's Patent (v.) 365 362 Borsumy 42% 42% Calve Delft cert 890 882 Electrolasmy 406 Kon Pap v Gelder 420 301 Kon Ned Grofsm 190 193 Holl Constructie 574% 540 L Ing bur v Bouwnyv 310 311 Internatio 184% 185 Int Kunststoff Ind 79 v Kempen en Begeer 139 139 Leidse Wolspinnerij 659 662 Mtiller en Co NB 539% 567 Ned Kabeltabr 722 718 Philips pret 583 Rott Droogdok My 900 586% Sikkens Groep 898 892 Ver Touwfabrieken 390 380 Walvisvaart 104% 105% Wernlnk's Betonmy 221 200 exd. Wilton Feyenoord 307 307 Van Wyk en Heringa 139 136 L Zaalberg 167 160% Mynbouw en petroleum Biliton 2de r 546 550 Kon Petr (f 20) 137.10 138.20 Amerlk fondsen Canadian Pacific R 25% 25% Intern Nickel 78% 79% Anaconda 63% 64% Bethlehem Steel.... 48% 49 Cities Service 57 57% General Motors 47 48 Kennecott 93 93% Republic Steel 65 64% Shell OU 43% 43% Union Pacific 32% 33% Un. States Steel 90% 91%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9