f HARING IS STRAKS WEER HET HAASJE Eisenhower wilde een derde partij stichten" EXTRA En wie zal het dit jaar raden? I f'le mooie prijzen NIEUWE BOSW ET AANGENOMEN Gemeente blijft bevoegd kappen van bomen op erven te verbieden Verhoping der W.A.-premie bij de verplichte verzekering? Sherman Adams in boek: WOENSDAG 17 MEI 19«I Wie zal de eerste Katwijker zijn? Het gaat weer gebeuren. Nog enkele dagen en dan zullen de loggers uitvaren om jacht te maken op de malse maatjes. De eerste haringdie nog niet zo door-en door zout zijndie volgens de fijnproevers de lekkerste haringen van het seizoen zijn. Haringenwaar grif f. 1.50 tot f. 2.voor wordt neergeteld. Maar voordat het zo ver is heeft de traditionele grote show plaats. En hoewel dit jaar het accent van de vlaggetjesdagviering op Scheveniijgen ligt, zullen toch ook de Katwijkers ruimschoots delen in de feestvreugde. Al hebben ze dan niet een eigen haven in Katwijk, feest zal er zijn. Daarom wordt er meegeleefd met de thuisvloot in IJ muiden, die de 23 ste uitvaart. En als steeds weer die brandende vraagwelk schip voert de allereerste nieuwe aan. En in het bijzonder, welk Katwijks schip zal als eerste in IJmuiden afmeren. Welke schipper zal dit jaar met de eer gaan strijken. Wie de allereerste haring: aanvoert valt veel veel eer te beurt. En niet alleen eer, maar vooral ook geldelijk voor deel. Want de eerste haring is lekker en dus duur. Beide factoren maken deze race elk jaar opnieuw weer bijzonder spannend. De allereerste krijgt vanzelfsprekend de meeste eer. Of die allereerste een Katwijker zal zijn moet sterk worden betwijfeld. Ook dit jaar geven wij de Scheveningers weer de meeste kans. Het zou zelfs wel weer eens de Arie v. d. Zwan kunnen zijn. Maar voor de inwoners van de niet winnende vissersplaatsen gaat het er toch grotendeels om welk schip „hun" eerste haring aanvoert. Het eerste schip van „hun" vloot, van „hun" rederij. Want ook die schip per, die rederij, die bemanning wordt hulde gebracht. Want „hun" winnaar is „de" winnaar. Een IJmuidenaar zal de race echter dit jaar niet winnen. Het aantal drijfnetschepen wordt steeds kleiner en vorig jaar al ontbraken de IJmuidenaars. Het totaal aantal Katwijkse drijfnetschepen, dat dit jaar uitvaart is voorts weer iets kleiner dan vorig Jaar. Wie dit jaar als eerste Katwijker de haven van IJmuiden zal binnenlopen weten we niet. We kunnen hoogstens een vermoeden hebben. Maar verklappen zul len we het niet. Raden zullen wij het ook niet. Dat laten wij aan U over, lezers. En wie het raadt (of bijna raadt) krijgt een prijs. De grote vraag Hoogtepunt Omdat de komst van het eerste Katwijkse schip altijd weer een van de hoogtepunten van het visseizoen be tekent voor de Katwijkse vissers en wat varen er niet (nog) veel op onze nationale vloot! looft het Leidsch Dagblad weer gewoontegetrouw prijzen uit voor de Kat wijkse rederij, waarvan het schip als eerste meert in de IJmuidense vissershaven. De schipper krijgt een verkleind model van de wisselplaquette. Voorts wordt een bedrag van f. 200 beschikbaar gesteld voor de bemanning. De schipper mag dit bedrag naar eigen inzicht onder de op varenden verdelen. Niet gelukt Het is de N.V. Visserijmaatschappij „Kennemerland" vorig jaar niet gelukt de wisselprijs definitief naar de prijzenkast te laten verhuizen. Zoals men zich wellicht nog zal herinneren won de KW 40 .Everhard Christina" zowel in 1958 als 1959 de Katwijkse haringrace. Het lukte deze rederij echter niet de race voor de derde keer in successie te winnen. Het was de KW 73 „Maria Jacoba" van de Rederij en Haringhandel N.V. v.h. A. den Duik, die als eerste afmeerde. De strijd om de fraaie beker is dus weer volledig open. In 1956 mocht de N.V. Rederij voorheen J. C. Pronk te IJmuiden (IJM. 75) haar naam in de plaquette laten graveren. In 1957 was het Meerburg's Noordzeevis- en Haringexport N.V. (KW 7). Wjj stellen de volgende vraag: Welke Katwijkse jager voert de eerste Hollandse nieuwe aan. En bovendien: hoe laat cal dit schip afmeren aan dé Tegeltjesmarkt in IJmuiden (uitgedrukt in datum, uur en minuten). Degenen, die het werkelijke tijdstip van het juiste schip raden (of benaderen) krijgen de volgende prijzen, die door de directie van ons blad beschikbaar worden gesteld: Iste prijs f50. 2de prijsf 25. 3de prijs f20.— 5 prijzen van f 10. 10 prijzen van f 5. De inzendingen moeten voorzien zijn van het opschrift „haringrace" en van de naam en het adres van de inzender. Zij moeten uiterlijk 24 mei om 6 uur 's middags in ons bezit zijn. Inzendingen, die later binnenkomen worden niet meer geaccep teerd. Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees in aanmer king, alsmede zjj, die thans een proefabonnement ontvan gen. Over de uitslag kan geen correspondentie worden gevoerd. Vorig jaar hebben weer vele lezers uit Katwijk, Leiden en andere plaatsen in ons verschijningsgebied aan deze prijsvraag meegedaan. Velen raadden het goede schip, terwijl het juiste tjjdstip vaak verrassend dicht werd benaderd. De combinaties zijn: ADECO: KW 23, 25, 73. 138, 147, 168, 170, 2, 5, 5, 7, 9, 16, 47, 140, 54. DUPA: KW 38, 48, 141, 22. 37, 45, 95, 130, 151, 175, 163, 70. KENNEMERLAND/PARLEVLIET: KW 20. 40. 41, 74, 43, 44, 85, 97, 110. Er zijn, zoals gezegd, dus weer minder schepen dan vorig jaar. Het aantal combinaties is dan ook 1 minder dan in 1959. Evenals vorig jaar zijn er geen IJmuidenaren in de combinaties meer opge nomen. De jagers zullen pas een dag voor het uitvaren bekend worden gemaakt. De haringrace belooft als elk jaar weer heel spannend te worden. De schippers zullen het uiter- De wisselplaquette van het Leidsch Dagblad, waarvan de winnende rederij het grote model en de schipper van het winnende schip het verkleind model ontvangt. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag, ter bewaring van het Nederlandse bos- bezit. zonder hoofdelijke stemming de nieuwe boswet aangenomen, nadat de regering nog enige wjjzigngen had aan gebracht, waardoor een aantal amende menten kon worden ingetroken. De ge meenten blijven bevoegd een kapverbod te leggen op bomen in tuinen en op er ven. In de nieuwe boswet is tenslotte vast gelegd, dat de bevoegdheden van de ge meenten en de provincies door de Bos wet slechts in zoverre worden beperkt, dat zij geen regelen mogen stellen ter bewaring van: a) wegbeplantingen en eenrijige be plantingen op of langs landbouwgron den. voor zover bestaande uit popu lieren of wilgen. b) vruchtbomen en windschermen om boomgaarden. c) fijnsparren, niet ouder dan 12 jaar, bestemd om te dienen als kerstbo men. d) kweekgoed.en voorts in het alge meen bossen, die deel uitmaken van bosbouwondernemingen en als zodanig bij het bosschap geregistreerd staan. Een amendement van de heer Den Hartog (VVD) om ook bomen op erven en in tuinen aan de bevoegdheden van de gemeente te onttrekken, werd met 35 tegen 91 stemmen verworpen, alle leden tegen, de SGP-fractie stemde alle leden tegen, de SGD-fractie stemde voor. De overige partijen waren ver deeld. Van de KVP stemden 13 leden voor en 30 tegen, van de VVD 11 voor en 6 tegen, van de CHU 7 voor en 5 tegen, van de AR 2 voor en 8 tegen. REORGANISATIE ROTTERDAMS MARKTWEZEN De chef b.d. van het Amsterdamse marktwezen, de heer C. G. de Vries is voorlopig voor de duur van zes maan den bij het marktwezen te Rotterdam tewerk gesteld, om daar de noodzakelijk gebleken sanering ter hand te nemen. Het „uitlenen" van de heer De Vries is gebeurd op verzoek van het gemeen tebestuur van Rotterdam. Zoals bekend heeft onlangs de direc teur van het marktwezen te Rotterdam ontslag genomen, nadat reeds twee van zijn functionarissen waren geschorst in verband met misstanden op de markten in de Maasstad. Zoals reeds gezegd zullen de gemeen ten niet het kappen mogen verbieden van bomen, die deel uitmaken van bos bouwondernemingen. die geregistreerd zijn bij het bosschap. Ter bescherming van de kleine bosjes wilde mej. Schilt- huis (PvdA) die registratiebepaling la ten vervallen en in het algemeen vast stellen, dat de gemeenten geen kapver bod mogen leggen op houtopstanden, die een aaneengesloten oppervlakte van 5 hectaren beslaan. Bij zitten en op staan werd het amendement verworpen. Alleen PvdA en PSP stemden voor. In dien een eigenaar door een kapverbod schade lijdt, die redelijkerwijze niet of niet geheel te zijnen laste behort te blijven, wordt een naar billijkheid te bepalen schadevergoeding toegekend. Alleen de PvdA zou een „tegemoet koming" in de schade voldoende hebben gevonden. In geval van een krachtens een pro vinciale of gemeentelijke verordening opgelegd kapverbod, is beroep mogelijk bij de Kroon. Bromfietsers betekenen verhoogd risico (Van onze Haagse correspondent) De verwachting, dat de invoering van de verplichte W.A. verzekering binnen kort een feit zal zijn, heeft de voorlichtingscommissie uit het schadeverzekerings bedrijf er toe gebracht een persconferentie te beleggen. Daar werd by monde van mr. j. C. van Laer, voorzitter van de Ned. Ver. van Automobiel-assuradeuren, een uiteenzetting gegeven over de gevolgen van de verplichte W.A.-verzekering. In het bijzonder werd daarbij aandacht geschonken aan het wegnemen van de veronderstelling, dat er voor de verzekeringsmaatschappij een „gouden tijd" aan breekt als gevolg van een aanzienlijke toeneming van het aantal verzekeringen. Er werden daartoe vele argumenten gebruikt en teneinde grond te geven aan de mogelijkheid van een stijging der verzekeringspremies, werd ook een reeks premievernogende factoren ge noemd. Enige van die argumenten en als pre- mieverhogende factoren genoemde om standigheden zullen we herhalen. Er zullen weinig nieuwe WA-verzeke- ringen voor automobielen gesloten wor den. daar reeds 97 van de auto-eige naren vrijwillig tegen wettelijke aan sprakelijkheid verzekerd is. Wel is nog ongeveer de helft van het aantal van ruim een miljoen bromfiets- berijders niet verzekerd. Bij de ver plichte WA-verzekering betekenen deze bromfietsers een vergroot risico, omdat wie niet vrijwillig verzekerd is. geacht kan worden te behoren tot de reders met weinig verantwoordelijkheid. De bromfietsverzekering wordt als een der minst aantrekkelijke branches voor as suradeuren beschouwd en een verplichte WA-verzekering betekent een „aanzien lijke toeneming van administratieve werkzaamheden." Meer dan in het verleden zal hy het publiek de mening bestaan, dat geleden schade zonder meer door verzekeraars moeten worden vergoed. Het zal elke schade gaan claimen, wat in het ver leden niet altyd het geval was. De verzekerde sommen zullen moeten worden aangepast aan de minima van de wet. Dat betekent geen verhoging van de premie maar een toepassing van het reeds bestaande tarief voor hogere bedragen. De verzekeraar zal straks in de gevallen, waar in hy nu niet betaalt omdat er geen verzekeringsdekking is, moeten beginnen de benadeelde te be talen en dan maar moeten afwachten in hoeverre hy het betaalde op de ver zekerde kan verhalen. Het Waarborgfonds, waarvan in de wet sprake is, dient mede te worden ge voed uit de door verzekeraars geinde premies. Het bedrag der schade is vaak in ge vallen van persoonlijk letsel of dood, in gevallen van bedrüfsschade en bij de vaststelling van smartegeld niet mathe matisch te berekenen. Aangezien de rechter naar zUn individuele inzicht de schadeloosstelling bepaalt, zal moeten worden afgewacht, hoe deze beslissingen uitvallen, aangezien de hoogte der ver zekeringsbedragen daarbij een belang- rüke rol kan spelen. Tengevolge van de risicoverhogende factoren zal het schade-percentage op lopen en dus ook premieverhoging mee brengen. ste van hun bemanningen vragen. En die beman ningen zullen zich waarschijnlijk tot het uiterste in spannen. Want zij weten: niet alleen in heel Neder land, maar meer nog in Katwijk leeft men met hen mee. Menige Katwijker zal uren. misschien wel nachten de visserijband uitluisteren om iets van ..zijn' schip op te vangen. Iets van de spanning mee te maken, die in die eerste dagen van de teelt op onze nationale vissersvloot leeft. Wie—wie? En wie het zal winnen? Dat is de grote vraag. En pas als de eerste Katwijker, de eerste Scheve- ninger, de eerste IJmuidenaar binnen is, is het een weet. En wie dat raadt krijgt de prijzen. Sherman Adams, die de nauwste medewerker is geweest van ex- president Eisenhower, schrijft in zijn boek „Verslag uit de eerste hand" dat in juni a.s. het lidht zal zien. dat Eisenhower zich dermate teleur gesteld heeft gevoeld door de politiek van zijn Republikeinse partij, dat hij heeft overwogen een derde partij te stichten. Deze partij had dezelfde opvatting moeten hebben over de politieke we- reldrol, die de VS thans moeten spe len. doch zij had op het gebied van maatschappelijke voorzieningen libe raler moeten zijn dan de Republi keinse partij, terwijl zij op het punt der staatsuitgaven minder ver had moeten gaan dan de Democraten be reid zijn te gaan. Volgens Sherman Adams was Elsen hower het niet eens met de zeer behou dende gezindheid van de „oude garde" der Republikeinse partij. Hij zou vaak gemeend hebben dat zün voorstellen by de Democraten een gunstiger ontvangst zouden krygen dan bij zyn eigen Repu blikeinse partij. Eisenhowers denkbeeld van een even tuele derde Amerikaanse party heeft echter nooit het stadium van een con crete uitwerking bereikt. Het bovenstaande valt te lezen in grote uittreksels in het tydschrift „Life" uit Adams' nog te verschijnen boek. Sher man Adams moest indertijd, als bekend, ontslag nemen, nadat een campagne tegen hem was gevoerd wegens het aan nemen van geschenken van een met hem bevriende fabrikant. Men zag hierin een poging om Eisenhowers eerste politieke raadgever gunstig ten opzichte van deze fabrikant te stemmen. Geen neuwe talenten Sherman Adams schryft ook dat Eisen hower er in 1956 o.a. in toestemde om zich voor de tweede maal door de Repu blikeinse partij kandidaat voor het pre sidentschap te doen stellen, omdat er geen andere Republikeinen ware.i, die het met succes tegen de kandidaat der Democraten zouden, kunnen opnemen. Ook in 1960 zou de ex-president ge vonden hebben dat zyn party niet over „nieuwe talenten" beschikte. Hy zou de algemeen door de partij aanvaarde kandidatuur van vice-president Richard Nixon voor het presidentschap een „slechte keus" hebben gevonden. (Ge meld is. dat Eisenhower bereid zou zyn geweest voor de derde maal een kandi datuur voor het presidentschap te aan vaarden, indien dit niet volgens de Amerikaanse grondwet verboden was ge weest.) Tunesische president welkom in Londen (Van onze Londense correspondent) President Bourguiba van Tunesië is gisteren in Londen aangekomen voor een driedaags officieel bezoek. Dit is wel te verstaan geen staatsbezoek, zo dat een glorieuze verwelkoming door Koningin Elizabeth met een gebruike- lyke intocht achterwege bleef. De president werd op het Victoriasta- tion begroet door premier Macmillan met wie hij later op de dag een be spreking voerde. De president gebruik te de lunch by de koningin-moeder in Clarence-house. Drie weken geleden was zy in Tunis de gast van de presi dent. Gisteravond dineerde de president met Koningin Elizabeth en Prins Philip in Buckinghampalace. President Bourgui ba wordt in Londen als een van de belangrykste leiders van het nieuwe Afrika beschouwd en zijn staatsman schap wordt algemeen geprezen. Hy is dan ook uiterst welkom; speciaal is het in goede aarde gevallen dat de gematig de Bourguiba zich in het verleden goed keurend heeft uitgelaten over de Britse koloniale politiek. ZWO-subsidie voor dr. J. J. A. van lersel De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. J. A. van lersel, lector in de expe rimentele dierkunde aan de Leidse Uni versiteit en hoofd van de afdeling etho logie (gedragsleer) van het Zoölogisch Laboratorium, een subsidie verleend voor een vergelykend gedragsonderzoek van nauw verwante soorten tropische bar belen. Dit onderzoek wordt onder supervisie van dr. Van lersel verricht door de heer K. Kortmulder, doctorandus in de bio logie en assistent, aan het Zoölogisch Laboratorium, die over dit onderwerp hoopt te promoveren. Daar er by dit on derzoek, dat kwantitatief wordt uitge voerd. zeer vele gegevens achterhaald moeten worden, zal het zeker enige ja ren duren. Om het onderzoek enigszins te bespoedigen heeft dr. Van lersel een ZW' -subsidie verkregen, teneinde twee biologen te kunnen aanstellen om de heer Kortmulder te assisteren. REDDER COEN BOT TER AARDE BESTELD Gistermiddag is onder zeer grote be langstelling de oudschipper van de in (Den Helder gestationeerde reddingboot, I Coen Bot, ter aarde besteld. De oud- reddersverenigng ..Moed, volharding, zelfopoffering" (IMVZ) begeleidde hem met haar vaandel naar zyn laatste rustplaats op het Hulsduiner kerkhof in Den Helder. Burgemeester G. D. Rehorst schetste de ontslapene als een redder van inter nationale faam. Kapitein ter zee J. Smit, die sprak namens de Kon. Marine, herinnerde er aan, dat zich onder de door schipper Bot geredden veel Marine mensen bevonden, o.a. 45 opvarenden van de „Johan Maurits van Nassau", die voor de kust door Duitse vliegtuigen tot zinken was gebracht. De directeur van de K.N Z.H.R.M.. de heer H. Th. de Booy. bracht enige red dingstochten in herinnering. De heer De Booy. prees schipper Bot. die in 1923 de „Dorus Rykers" onder zyn bevel kreeg, als intelligent, als een goed zee man en plichtsgetrouw. Ds. M. Ham ming. dankte in een slotwoord namens de familie voor de belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9