PRONONCE Ballonnetje in Engeland bracht twee Boskopers voor de rechter Beroepskeuzebijlage Geknoei met prijsvraag leverde Boskoops jongetje fiets op Nazi liet drie gevangenen met vergiftigde kogels neerschieten Kamer juicht ertswinning in Nw-Giiinea toe Bromfiets door trein vernield Residentie-Orkest speelde met warmte en overgave voor jeugd ENGELS PLAN VOOR LAOS TIJDENS GENEEFS BERAAD WOENSDAG 17 MEI 1961 In Boskoop heeft in april van het vorige jaar een ballonnenwedstrijd voor kinderen een wel zeer merk waardig resultaat opgeleverd: ter wijl er een stevige westenwind woei kwam volgens de adreskaart een van de ballonnen diep in En geland terecht Niettemin ging de hoofdprijs een fiets naar de knaap wiens naam op het adreskaartje van deze ballon ver meld stond. Ten onrechte, zoals gister middag voor de Haagse rechtbank bleek, want niet lang na de feestelijke prijs uitreiking kwam aan het licht, dat het bewuste adreskaartje niet aan de ballon, maar per post naar Engeland was ge gaan. De verdachten in deze merkwaardige oplichtingszaak, die gistermiddag voor de strafkamer van de Haagse rechtbank diende, waren een 33-jarige Nederlandse boomkweker, die in Engeland woont, en een 29-jarige tuindersknecht uit Bos koop. Alleen de laatste was verschenen. Verzoek Uit zijn verklaringen bleek, dat de fiets een hoofdprijs hem. zeer geschikt leek voor z'n jongste broer tje. Hij schreef een brief aan een kennis in Engeland, die hij vroeg het bijgesloten adreskaartje, loaarop hij de naam van zijn broertje al had in gevuld, te sturen naar de organisa toren van de wedstrijd, met het post stempel van de Engelse plaats erop. De in Engeland wonende Nederlander voldeed aan het verzoek en zo kon zich het merkwaardig verschijnsel voordoen dat althans volgens het adreskaartje de ballon diep in Engeland terecht was gekomen, terwijl alle andere prijs winnende ballonnen in Westfalen neer kwamen. wonnen fiets, rijdt nog steeds op deze fiets. De politie heeft hem toegestaan de fiets te blijven gebruiken in afwach ting van -'e beslissing van de rechter, zo kreeg de enigszins verwonderde recht bank te horen „Het is van groot belang, dat dergelijke wedstrijden in ons land georganiseerd kunnen worden zonder dat daartussen door knoeiers sprinten" aldus de officier van Justitie, mr. De Lint. Hij eiste tegen de niet verschenen verdachte wegens oplichting drie maan den gevangenisstraf en een geldboete van f 250. De andere verdachte hoorde wegens uitlokking van oplichting drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk, tegen zich eisen. Als bijzondere voor waarde wilde de officier deze verdachte de verplichting tot schadeloosstelling van de organisator binnen een half jaar opgelegd zien. Niet begrepen De verdediger, mr. C. M. Loef, stelde dat de verdachte de strafwaardigheid niet begrepen heeft. Hij drong er bij de rechtbank op aan zijn cliënt, die niet eerder met de Justitie in aanraking is geweest, een geheel voorwaardelijke straf te geven. Uitspraak op 30 mei. Enige reserve Aanvankelijk was er enige reserve by de organisatoren, maar toevallig was In het weerbericht van de bewuste dag be halve van een westenwind ook sprake van een „noorderstroom" en de organi satoren namen toen aan dat de ballon toevallig in deze luchtstroom terecht was gekomen. Na de prijsuitreiking werden de ge ruchten echter steeds sterker, dat er iets niet in de haak was. Er werd een onder zoek ingesteld en zo kwam het bedrog tenslotte aan het licht „Kostelijke grap" „Een kosteiyke grap" heeft de ver dachte uit Boskoop, die de gehele zaak op touw heeft gezet, zün handelswijze tijdens het vooronderzoek genoemd. „Het was werkeiyk bedoeld als een geintje zei hy ter zitting. De president, mr. E. J. Gelderman: „Met dat geintje had u dan moeten op houden voordat de prys werd uitgereikt. Niet dat ik het dan leuk had gevonden, maar nu kan ik er helemaal niet om lachen". Het ergste vond de president nog het 'eit, dat een van de andere kin deren nu de prys is ontgaan. Het broer tje van de verdachte, dat nergens van wist en dolbly was met de door hem ge- Jorens Ivens heeft moeilijkheden met Franse filmcensuur (Van onze Parijse correspondent) De film „Volk onder wapenen", die de Nederlandse cineast Joris Ivens, onlangs over het Cuba van Fidel Castro heeft gemaakt, zal hoogstwaarschijniyk niet vertoond kunnen worden tijdens een grote bijeenkomst, die door de vereni ging Frankrijk-Cuba, in een der ruimste zalen van Parys, de Salle Pleyel, is be legd. Om diplomatieke redenen of "rel het verlangen de Amerikanen niet voor het hoofd te stoten, had de Franse film censuur deze nieuwe documentaire van onze vermaarde landgenoot al eerder verboden. De controlecommissie zou vanmiddag opnieuw bijeenkomen om te onderzoeken of Ivens' film bü uitzon dering op de byeenkomst van vanavond vertoond zal mogen worden. Veel hoop op een positieve uitslag bleek het be stuur van de vereniging Frankryk-Cu- ba hedenmorgen echter niet te koeste ren. Jongens stalen een reeks brommertjes De gemeentepolitie van Bergen op Zoom heeft gisteren aangehouden een 17-jarige jongen die op last van de kin derrechter was geplaatst in een inrich ting te Amerongen. Hy was vrijdag te zamen met een vriend uit deze inrich ting ontvlucht. Direct na hun ontvluchting stal het tweetal in de omgeving van Amerongen een bromfiets waarmee men op weg ging naar Apeldoorn. Doordat de benzine op raakte eindigde deze tocht reeds voor Apeldoorn en moesten ze tevoet verder. In Apeldoorn braken ze eerst een siga retten-automaat open waaruit ze zich de nodige pakjes sigaretten toeëigenden. Vervolgens stalen ze twee fietsen, waar mee de tocht verder ging naar Deven ter. Daar werden de fietsen achtergela ten en werd opnieuw een bromfiets ge stolen waarmee zy naar Zwolle reden. Weer geraakte de benzine op en daarom stalen ze in Zwolle een andere brom fiets, waarmee de tocht naar Leeuwar den werd vervolgd. Hier viel een tweede bromfiets in hun handen, zodat nu bei den over een eigen vervoermiddel be schikten. Van de tweede bromfiets bleek echter het stuur defect en deze werd evenals de vorige brommertjes en de fietsen langs de kant van de weg achter gelaten. Verder ging nu de tocht naar de Afsluitdyk, waar een schaftkeet werd opengebroken om er de nacht door te brengen Hier werden tevens enkele kle dingstukken ontvreemd. Vervolgens re den ze naar Den Helder, waar ook een schaftkeet werd opengebroken om er een nachtje te kunnen logeren. Zy raakten inmiddels zonder geld en brachten daar om in Den Helder een bezoek aan een kerk waar een offerblok werd geforceerd. Het gestolen geld werd gedeeld. Advertentie iËJIIItllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Aan ons nummer van woensdag 24 mei a.s. wordt een Beroepskeuzebijlage toegevoegd Daarin komen van deskundige hand artikelen, welke toekomstmogelijk heden, beroepskeuze, studievoortzet ting e.d. belichten. Deze bijlage is uitermate doeltreffend, voor ADVERTENTIES welke STUDIE VOORTZETTING beogen of gericht zijn op het AANTREKKEN VAN PERSO NEEL dat juist van school komt. Hiervoor geldt het normale tarief. Plaatsingsopdrachten voor deze Beroeps keuzebijlage moeten uiterlijk 20 mei a.s. in ons bezit zijn. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Proeven in verband met poging om Stalin te vermoorden op conferentie in Teheran? De rechtbank van Düsseldorf heeft de vroegere directeur van het politietechnisch instituut, ir. Albert Widmann, wegens mede plichtigheid aan moord op drie gevangenen van het concentratie kamp Sachsenhausen veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis met aftrek van twee jaar voorarrest. Widmann liet 11 september 1944 drie gevangenen met vergiftigde kogels neer schieten. Zy stierven enkele uren later onder afschuwelijke pynen. Hü verklaarde dat de proeven in ver band stonden met een poging om Stalin op de conferentie van Teheran te ver moorden. Zijn chef had hem verteld, Belgisshe soldaat r t kreeg eerherstel na veertig jaar (Van onze Brusselse correspondent) Emile Dhaens, een Belgische soldaat uit de eerste wereldoorlog, in 1921 door een militaire rechtbank wegens desertie tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, is gisteren door een militair gerechtshof te Gent gerehabiliteerd! In oktober 1914 bevond Dhaens zich nameiyk in één der forten van de vesting Antwerpen. Het bevel werd gegeven de forten te ont ruimen en hij vluchtte daarop naar Ne derland, waar hij vier jaar verbleef. Na zyn terugkomst werd hy veroordeeld. De militaire rechtbank ging uit van het standpunt dat er geen bevel tot eva cuatie was gegeven en dat Dhaens al leen maar in groepsverband uit het fort had mogen wegtrekken. Veertig jaar lang heeft deze gewerkt voor zyn eerherstel. Tenslotte vond hy naam en adres van de overste, die in 1914 het commando over het fort had gevoerd. Deze verklaarde, dat er wel degelijk een order tot evacuatie was geweest en dat Dhaens er in de verwarde toestand, waarin Bel gië toen verkeerde, goed aan had ge daan Antwerpen te verlaten. Na het ontvangen van die verklaring zyn nog enige jaren nodig geweest tij dens welke de pseudo-deserteur uit 1914 van de ene gerechtelyke instantie naar de andere werd gestuurd. Maar thans is hy dan toch eindelyk gerehabiliteerd, en kan hy het oorlogskruis 1914'18 fier op de borst spelden. Frans v. Cauwelaert overleden (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Staat, Frans van Cauwelaert, is vannacht op 81-jarige leeftijd in een Antwerps zie kenhuis overleden. Hij is jarenlang één van de vooraanstaande leiders van de Christelyke Volksparty geweest. Hy was tevens een der voornaamste leiders van de Vlaamse beweging en een van de promotors van de Benelux. Van 1939 tot 1954 was hy voorzitter van de Belgische Kamer. Tydens de ko ningskwestie werd hy herhaaldelyk door de regent. Prins Karei, en door Koning Leopold geraadpleegd. Hy heeft ook deel uitgemaakt van de Belgisch—Ne derlandse byzondere commissie voor de waterwegen en hy was lid van de par lementaire commissie voor de Benelux. Nog kort geleden heeft hy ter ver vanging van de deken, Kamiel Huys- mans, de Kamer voorgezeten toen deze voor het eerst na de verkiezingen weer byeen kwam. Enige dagen later is hy ziek geworden en zyn toestand liet zich al direct ernstig aanzien. dat iemand „uit de onmiddellijke omge ving van Stalin" zich bereid had ver klaard de aanslag te plegen. Widmann, die tot 1959 chef van de scheikundige afdeling van een bedryf in Stuttgart was, zal zich tevens moeten verantwoorden voor het doden van geesteszieken in speciale vergassings wagens en in mijngangen die werden ondermynd. Tevens heeft hij veertig kilo goud laten omsmelten, dat uit de gebit ten van in concentratiekampen ver moorde gevangenen werd gebroken. voor PETTICOATS voor dames en meisjes, o.m. opblaasbaar. De antieke platte-buis-kachel ty peert de stijl, waarin kunstschilder Dool het wevershuisje aan de Oranjegracht, waarover wij giste ren uitvoerig schreven, heeft inge richt. Overheidsbedrijven in Frankrijk staken morgen weer (Van onze Parijse correspondent) Vanaf morgenochtend 4 uur zullen In Frankrijk de voornaamste overheidsbe drijven weer slaken. Gas en elektrisch licht zullen alleen in de ochtenduren verstek laten gaan. doch op de treinen en vermoedelyk ook op de Parijse metro en de autobussen, zal het publiek ge durende dertig volle uren niet hoeven te rekenen. Oudergewoonte hebben ook de doodgravers en de vuilnismannen zich weer onmiddellyk en daadwerkelijk met de stakers solidair verklaard. De communistische vakcentrale, de C.G.T., die het initiatief tot de spoor wegstakingen had genomen, wilde aan vankelijk alle treinen gedurende 40 volle uren tot stilstand brengen. De socialis tische en de christelyke syndicaten von den een tydsduur van 30 uren, tot vry- dagmorgen 10 uur, echter ook al wel voldoende om de regering over de hoof den en ten koste van de Franse bur gers van hun verregaande ontevreden heid te doen blyken. Tot dusver heeft men echter niet de indruk, dat de regering bereid is veel verder te gaan in haar bescheiden voor stellen de ambtelijke salarissen met maximaal 4 procent te verhogen. En aangezien anderzyds duidelijk is, dat I de vakverenigingen evenmin van zins I zyn om politieke redenen, in verband met Algerije, hun looneisen te tempe ren. moet wel worden gevreesd, dat een nieuwe sociale krachtmeting de komen de weken in Frankrijk moeilijk te ver- myden zal zyn. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met bijna algemene stemmen het wets ontwerp aangenomen tot het sluiten van een overeenkomst met vier particuliere maatschappijen voor de opsporing en ontginning in Nieuw-Guinea van ijzer, nikkel, kobalt, chroom, mangaan, pyriet, platinametalen en goud- en zilverhou dende ertsen of mineralen. Alleen de vertegenwoordiger van de communis tische fractie stemde tegen. In het algemeen toonde men zich ver heugd over de inschakeling van parti culier initiatief bij de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. De Oost-Borneo Maat schappij te Amsterdam, de Nederland- sche Handel Maatschappy te Amsterdam Wm. H. Müller en Co. te Rotterdam en de United States Steel Corporation te Pittsburg, zullen voor het beoogde doel een aparte N.V. oprichten, die wordt ge vestigd in Den Haag, omdat de onder neming overwegend Nederlands is. De N.V. krygt voor 75 jaar de beschikking over een aantal te exploiteren terreinen in Nieuw-Guinea. Eventueel zullen de ertsen daar worden verwerkt. Voor de economische ontwikkeling van het land is de nieuwe mynbouw van groot be lang, vooral na de teleurstellende olie ontginning. De Tweede Kamer zal op 30 mei weer byeen komen ter behandeling van de nota over de ruimtelijke orde ning (de ontwikkeling van het westen en overig Nederland). Berijder ongedeerd Door bliksemsnel te reageren heeft een 22-jarige Alphense brom fietser vanmorgen om half acht het vege lijf gered. Zijn bromfiets werd verpletterd door de trein van Utrecht naar Leiden. Het een en ander speelde zich af bij de door knipperlichten beveiligde spoor wegovergang in het Goudse Rijpad te Alphen aan den Rijn. De jongeman was de overgang tot op enkele meters genaderd toen hij de trein aan hoorde komen. De bestuurder van FORT-SANDALEN ROBSNSON-SANDALEN va. f 11.90. „DE VOORUITGANG (D. Burgerjon, gedipl. voetspecialist) HAARLEMMERSTRAAT 192 Grondslag voor hoog muziekgenot gelegd Daar zaten gistermiddag in de Stadsgehoorzaal talrijke leerlingen der lagere en enkele ulo scholen als muisjes-zo-stil om te luisteren naar het Residentie-Orkestwaarover Willem van Otterloo de scepter zwaaide. Tevoren waren zij in de klas reeds door Ru Sevenhuysen en anderen aan de hand van grammofoonplaten terdege geïnstrueerd over het komende programma, zodat een inleidend woord van Van Otterloo werkelijk niet meer nodig was. weet er na de voorbesprekingen Alles Eigenlyk een machtig gezicht al deze leden van het R.O. met hun leider, thans zich stellend in de dienst van de héél jeugdigen, om hun een kykje te gunnen in het „hart" van de muziek! Zij voelden zich daar niet te „hoog" voor: integendeel, zij voelen het als een heilige taak, die héél jeugdigen op te voeden tot het genieten van muzikale waarden van hoge orde. Dat zij hier voor de jeugd optreden, danken wij aan het onvermoeide streven van de „Commissie esthetische vorming van de schooljeugd", welke haar opvoedend werk ook ditmaal bekroond zag door de komst van een grote schare geconcentreerd luisterende kinderen met htm leerkrachten, allen in de ban van een schoon klinkend orkest, waarschijnlyk wel voor de eerste maal in hun jonge levens. tVat is er toch veel veranderd! Vroeger kon er geen sprake van zyn, dat een orkest zich verwaardigde voor kinderen te spelen. Nu is dat alweer tot de gewoonste zaak van de wereld ge worden. En het is daarby zo voldoening gevend, dat al deze musici, met hun dirigent incluis, het beste schenken, waarover zy beschikken, alsof het een concert voor volwassenen betreft. Geen sprake van een „nu ja. laat-maar- waaien-politiek", want we spelen „maar" voor jongens en meisjes: nee, er wordt gemusiceerd met een enthousiasme, een warmte en een overgave, die geen enkele twijfel laat aan het by allen heersende gevoel, deze kinderen nu eens te laten horen, dat muziek in „natura", toch nog héél iets anders is dan muziek in „blik", ondanks Simon Vestdyk! Uitgevoerd werd in hoge mate bevat telijke muziek: de ouverture „La gazza ladra" van Rossini, „In de steppen van Midden-Azië" van Borodin en Bizets eerste „L'Arlesienne suite", alsmede het menuet en farandolle uit de tweede suite. Wij behoeven de mérites van deze composities niet te bespreken: de jeugd fier punten voor een regeling, waarin ■wordt aangestuurd op neutraliteit De conferentie te Genève over Laos, waarvan het begin steeds maar werd uitgesteld, is dan eindelijk gistermiddag begonnen met een rede voering van de geestelijke vader van de conferentie, Prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja. Hij sprak zich uit tegen ver deling van Laos en bepleitte een topconferentie van Laotiaanse leiders voorgesteld om te komen tot een voorlopige coalitieregering. Laos moet neutraal worden in de geest waarin Oostenrijk dat is. De eerste sprekers achter gesloten deuren, de Britse en de communis- tisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home en Tsjen- Jcspraken zich evenals Prins Norodom Sihanoek er voor uit, dat Laos een neutrale staat wordt tussen de blokken van Oost en West. Boen Oem nog niet vertegenwoordigd Op de conferentie waren alleen Lao- tianen uit het neutralistische kamp van Prins Soevanna Phoema en de commu- nistisch-gezinde Pathet Lao. De verte genwoordigers van de rechtse regering van Boen Oem, die zich alleen gerech tigd achten hun land te vertegenwoordi gen, bleven weg. Prins Norodom Siha noek heeft de leider van de afvaardi ging van de rechtse regering en andere leden van deze groep uitgenodigd woens dag by hem te komen lunchen om dan te trachten hen alsnog te bewegen aan de conferentie deel te nemen. de trein gaf wanhopig signalen. De jon gen wist niet anders te doen dan achter waarts van zijn bromfiets af te sprin gen. Zyn vehikel werd gegrepen en tien meter weggeslingerd. Een zo goed als nieuwe bandrecorder, die achterop zat. belandde 20 meter verder in het weiland. Op een halve meter van de jongen raasde de trein voorby. Hij was onge deerd. Tsjen-Ji uitte felle kritiek op de Ame rikaanse politiek in Zuid-Oost Azië die hij een gevaar voor de vrede noemde. Er werd besloten dat de Russische en de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Gromiko en Lord Home. bij toerbeurt voorzitter zullen zyn. Gromiko hanteer de gisteren de voorzittershamer. Lord Home somde vier punten op voor een regeling van de kwestie. In de eer ste plaats moet de Laotiaanse regering verklaren een neutraliteitspolitiek te zul len voeren. Verder moeten de landen die aan de conferentie deelnemen ver klaren. dat zy de onafhankelijkheid en de neutraliteit van Laos zullen waarbor gen. In de derde plaats moet er een ap paraat komen voor toezicht op en leiding van de wapenleveranties aan Laos en moeten de aantallen van de wapens wor den vastgesteld. Tenslotte moet overwo gen worden of er een toezicht moet zijn op de hulpverlening zodat de hulp niet voor militaire doelen kan worden ge bruikt. Behalve de rechtse Laotianen waren ook de delegaties van Siam en Zuid- Vietnam niet aanwezig. Deze zyn nog ntet in Genève aangekomen maar wor den in de loop van deze week verwacht. Wel verklaren wy graag, dat zy op zodanige wyze uitgevoerd werden, dat ieder kind er met gespannen aandacht naar bleef luisteren tot het einde toe! Er wordt hier een grondslag gelegd om tot hoog muziekgenot te komen. Of daar verder op door gebouwd kan wor den. hangt vóór alles van de betrokke nen zélf af. In ieder geval is er een luikje open gezet! En dat Is op zichzelf al onnoemelijk veel waard. De Commissie moge met dit voortref felijke werk voort gaan. Wie weet, wélk een rykdom muziek in het leven betekenen kan. verheugt er zich over, dat zó velen reeds zó vroeg met de Muze in superieure gedaante! kennis mogen maken. Het enthousiaste applaus zei in dit opzicht genoeg! H. Advertentie NEDERLANDS AARDGAS NAAR BELGIË? Volgens berichten in de Belgische pers zijn besprekingen aan de gang tussen vertegenwoordigers van de Ant werpse industrie en Nederlandse autori teiten over de levering van Nederlands aardgas. De twee voornaamste vraag stukken zouden hierbij zijn de conse quenties van een dergelijk contract voor de Belgische kolenindustrie en het ver schil in de belastingheffing op deze energiebron in Nederland en België. Overigens zouden ook leveranties van Nederlandse aardolie aan de orde zijn gesteld. Het aardgas zou tegen een lagere prys kunnen worden geleverd in Ant werpen dan het stadsgas en bovendien ryker zyn aan calorieën. Hoewel de moeiiykheden niet worden onderschat, worden aldus deze be richten de besprekingen voortgezet. RAADSLID ALS STROPER Een 36-jarige Loenense landbouwer, tevens lid van de Apeldoornse gemeen teraad is door de politie op heterdaad bij het stropen betrapt. De politie con stateerde hoe hy een gestrikte reegei benaderde en met een mes de keel af sneed. Daarna legde hy het. kadaver op een kruiwagen en bracht het over naar de schuur van zyn in de nabyheid ge legen woning. In Loenen heerst over dit geval grote ontstemming, omdat de landbouwer een reegeit heeft gedood die drachtig was. De man is na verhoor, waarbij hij ook een ander geval van stropen toegaf, op vrye voeten gesteld en zal dezer dagen voor de officier van Justitie worden geleid. K e r k e I ij k L e v c ii NED. HEUV. KERK Beroepen t. Gorlnchem (vac. P. M. van Galen (toez C. van den Bosch te Bode graven Bedankt voor Garderen H Goed hart te Rotterdam-Delfshaven; voor Slnt- Annalnnd en voor Kootwijkerbroek I Kok te Zegveld, die om studieredenen geen verdere beroepen In overweging nemen kan. GEREF. KEKKEN Tweetal te Utrecht-oost (vac. G Laar man) J Goumare te Hilversum en A T. Besselaar te Eindhoven. Aangenomen naar Heemstede (3e pred.pl H. J Bavinck te Loenen a. d. Vecht. GEREF. KERKEN (VrUgemaakt) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (vac. J. Rijneveld) R. Timmerman te HIJ- ken-Hoogmalen; te Drogeham D. Noort. kand. te Katwijk aan Zee. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn-zuld M. W. Nleuwenhuyze te Amsterdam-west Be dankt voor Schiedam en voor Werkendam I. de Bruijne te Rotterdam-centrum; voer Zeist D. Henstra te Delft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7