Grote belangstelling voor de hoofdstad Bondsrepubliek Kongo' in beginsel opgericht Kranslegging, museumbezoek en rondvaart hoogtepunten Hammarskjöld zinspeelt op een vrijlating president Tsjombe „VERSCHRIKKELIJKE FOUT" vun vroeger" o£ Zachtheid uit Zweden?" „Papier Moderne mensen kiezen Edet Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 17 mei 1961 Derde blad no. 30356 Bezoek Oostenrijkse president (Van onze Amsterdamse correspondent) Precies drie uren heeft hel bezoek van de president van Oostenrijk, dt. Scharf gistermiddag aan Amsterdam geduurd. Men kon eigenlijk meer spreken van een excursie vanuit Den Haag, in welke stad de staat- sie werd achter gelaten. Geen open koetsen in Amsterdam, geen grootse manifestaties mei flonkerende uniformen. Met uitzondering van de kranslegging op de Dam bepaalde het bezoek aan Amsterdam zich tot dat van een voornaam gast, die men grote publieke belangstelling wilde besparen. Er waren wel vlaggen, jazeker, en aan de politieposten op de drukke kruispunten kon de voorbijganger zien dat er iets bijzonders te doen was. Zo ook aan de lopers die over de extra schoon geveegde trottoirs voor de ingangen van Stedelijk en Rijksmuseum waren gelegd. Om tien voor drie 's middags arriveer de de Oostenrijkse president, o.a. verge zeld van zijn in rode mantel geklede dochter, mevr. P. Kyrle-Scharf en de Oostenrijkse ambassadeur, dr. George Ahrfus op de Dam waar een erehaag van leden van de Studenten Weerbaar heidsvereniging stond opgesteld. Dr. Scharf werd hier toegejuicht door enkele duizenden Amsterdammers en ongetwijfeld ook door in Amsterdam woonachtige Oostenrijkers. Na de begroeting door de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, de Commissaris der Koningin in Noord- burgemeester Van Hall een aantal auto riteiten aan de president voor. Aanbieding geschenk In het Stedelijk Museum werden de hoge gasten welkom geheten door B. en W. van Amsterdam en door de waar nemend directeur van het museum, dr. H. L. C. Jaffé. In de tuinzaal bood bur gemeester Van Hall de dochter van de president een historische kopergravure van de Zwitserse kunstenaar Mattheus Merian (1593-1650) aan, voorstellende een gezicht op het IJ. Voorts heeft de Het voormalige Belgische Kongo zal voortaan Bondsrepubliek Kongo heten. Hierover zün de afgevaardigden op de conferentie van Coquilhatstad het na lang durige besprekingen eens geworden. Zondag heeft men reeds eenstemmig de grondbeginselen van een grondwet goedgekeurd. In kringen van de Ver. Naties verwacht men, dat president Kasavoeboe binnen kort de V.N. zal verzoeken militaire bescherming te verlenen voor bijeenroeping van het parlement. Men neemt aan, dat hij de raad van Zwitserse, Nigeriaanse en Belgische deskundigen zal inwinnen over een federaal regeringsstelsel. Samenwerking met (le VN verbeterd „Kasavoeboe heeft voorts laten door schemeren dat hij hulp van militaire deskundigen nodig heeft om een natio naal Kongolees leger te vormen en op tr leiden. In V.N.-kringen beschouwt men dit als een nieuw bewijs voor de betere samenwerking van de Kongolese autoriteiten en de volkerenorganisatie. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de aandacht van de Kongolese autoriteiten gevestigd op de resolutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, waarin onmiddellijke vrijlating van alle politieke gevangenen wordt verzocht. Een woordvoerder van de Verenigde Naties wilde echter niet zeggen dat Hammarskjöld met zoveel woorden de vrijlating van Tsjombe heeft verzocht. Hij zou hebben laten doorschemeren dat de aanklacht tegen Tsjombe o.m. hoogverraad en het aanzetten tot moord op de Baloeba's zorgvuldig dient te worden overwogen. Loemoembisten opgepakt Nu in wit en 3 zachte kleuren. Holland, dr. M. J. Prinsen en Amster dams burgemeester, mr. G. van Hall, trad de Oostenrijkse president op het monument toe om een krans te leggen. Er werd een minuut stilte in acht ge nomen. De Amsterdamse politiekapel speelde vervolgens koraalmuziek. Voor het vertrek naar het Stedelijk Museum, waar het gezelschap zich bij het inmid dels eveneens uit Den Haag gearriveer de koninklijke paar zou voegen, stelde C.A.O. dagbladjournalisten De kringraden van de NJK, KNJK en PCJK hebben gisteren in Utrecht gezamenlijk een ontwerpaanvulling van de cao-dagbladjournalisten betreffende werktijdverkorting behandeld. De ont worpen regeling, die slechts tot 1 ja nuari a.s. van kracht zou zijn, omdat dan de geldende cao expireert, kent in beginsel één extra vrije dag per vier we ken toe. De kringraden hebben bij meer derheid van stemmen een motie aange nomen, waarin zij verklaren de regeling te aanvaarden, zij het onder protest. De bij de ontwerpaanvulling behorende toelichting is in de motie verworpen wegens daarin vervatte interpretatieve beperkingen. De afgetreden penningmeesteresse van de Nederlandse Journalisten Kring, mevrouw Gerda Brautigam uit Am sterdam die bijna 12 h jaar deze functie heeft vervuld, is benoemd tot erelid van de NJK. De voorzitter, mr. A. Stempels heeft haar dit tijdens de bijeenkomst van de kringraad in Utrecht medege deeld en haar voorts namens de kring een geschenk aangeboden. Bantoes gebruikten radio voor ophitsing De Zuidafrikaanse radio-omroepmaat- schappij heeft bekendgemaakt, dat één dag voor de gebeurtenissen in Sharpevil- le in maart vorig jaar, waarbij 69 Afri kanen om het leven kwamen en 118 werden gewond, een Afrikaanse omroe per tijdens de uitzending van het Ban toe-programma voor de microfoon had gezegd: „Wij moeten de blanken van het Afrikaanse continent vegen". Voorts zün verschillende malen „ophitsende" platen uitgezonden, o.m. een waarin de Afrikanen werden opgewekt „het blanke juk af te schudden". De maatschappij deelde mede te heb ben besloten het gebeurde thans bekend te maken, omdat „iets dergelijks nu niet meer kan voorkomen". Onmiddellijk na de bedoelde uitzen ding zyn vie Afrikaanse omroepers ont slagen. Voorts was gebleken, dat een andere Afrikaanse employé van de maatschappij een bestuurslid was van het Afrikaanse nationalistische „Pan- Afrikaanse Congres". De politie werd van de incidenten op de hoogte gesteld en een der daders werd later tot ge vangenisstraf veroordeeld. Sindsdien zijn maatregelen genomen om te voorkomen dat de Bantoe-pro gramma's voor propagandadoeleinden worden gebruikt, aldus de maatschap pij. burgemeester de Oostenrijkse gasten de oorkonde getoond waarin Keizer Maxi- miliaan aan Amsterdam het recht gaf de keizerskroon aan het stadswapen toe te voegen. In de gang naar de tuinzaal vertoefde het gezelschap korte tijd bij twee schil derijen van de Oostenrijkse schilder Os car Kokoschka uit de collectie van het museum. Nadat enige verfrissingen wa ren gebruikt en een aantal raadsleden, leden van de rechtelijke macht en ver tegenwoordigers van universiteit en be drijfsleven aan de gasten waren voorge steld, had een korte rondgang door het museum plaats, o.a. de stijl-kamers van de Sophia Augusta Stichting waar au thentieke interieurs zijn ondergebracht uit de middeleeuwse grachthuizen, die de president later op de dag tijdens een rondvaart aan de buitenzijde zou zien. Interesse voor schilderijen Van het Stedelijke naar het Rijksmu seum is een rit van slechts honderden meters. In ons nationaal museum wer den de gasten ontvangen door mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O. K. en W., de Staatssecretaris mr. Y. Scholten en dr. A. F. E. van Schendel, hoofddirecteur van het Rijksmuseum. De rondgang had plaats door achter eenvolgens de Frans Halszaal, de Jan- Steenzaal, de Rembrandt-zaal, langs de Nachtwacht en door de Vermeerzaal om op de eregalerij te eindigen. De Oosten- De begroeting van de Oostenrijk se president aan het station Staats spoor te Den Haag door Koningin Juliana en Prins Bernhard. rykse president, die bekend staat als een groot schilderijenliefhebber, toonde zich zeer geïnteresseerd. Koningin Juliana werd zo geboeid door de Rembrandt- etsen uit de collectie de Bruyn-Van der Leeuw in een van de nissen dat zij een ogenblik het gezelschap vergat dat in middels naar de uitgang was gegaan. Het museumbezoek was tijdens de ont vangst van de gasten niet stopgezet, met uitzondering van de zalen die in de rondgang waren opgenomen. Op de ere galerij was echter een klein hoekje waar het publiek toegang had. Daar bleek zich een aantal Weense toeristen te hebben opgesteld, die de president enthousiast begroetten. Een rondgang door de grachten be sloot het officiële bezoek van de Oosten rijkse bondspresident aan Amsterdam. Omstreeks half zes vertrok het gezel schap vanaf de Weesperzijde, waar de rondvaartboot had aangelegd, naar Den Haag. In een open calèche reden giste ren president Scharf, Koningin Juliana en Prins Bernhard door Den Haag naar Huis ten Bosch. De regering van Gizenga in de Oost provincie heeft verscheidene „Loemoem bisten" laten arresteren. Er zouden zeven personen in hechtenis zijn geno men, burgers en militairen die tot de gematigde richting behoren. Het staat, vast, zo zei men in Leopold- stad. dat in de nacht van vrijdag op zaterdag drie ministers zijn aangehou den. Een van hen, Mandi, was minister van Buitenlandse Zaken in Gizenga's centrale regering. De twee anderen wa ren lid van de provinciale regering van de Oostprovincie, Badjoka (Landoouw) en Gestan (Volksgezondheid». Het zou om familietwisten gaan. Mandi iS ook minister van Buitenlandse Zaken onder Loemoemba geweest. V.N. trekt troepen terug In een door de Verenigde Naties in Leopoldstad uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat alle Ghanese troepen na de recente botsing in Port Francqui uit Zuid-Kasai zullen worden teruggetrok ken en rondom Loeloeaburg, de hoofd stad van noord-Kasai, zullen worden ge legerd. Na het gebeurde in Port Franc qui worden nog steeds zesendertig Gha nese militairen vermist. De hergroepering der Ghanese troe pen alsmede andere veiligheidsfactoren in een gebied waar voortdurend stam- conflicten voorkomen gaven voorts aanleiding tot een tijdelyk staken van hoc civiele werk der VN in Zuid-Kasai, aldus de verklaring. De sterkte der Gha nese troepen in geheel Kasai bedraagt meer dan tweeduizend man. Volgens de VN woordvoerder waren de Ghanezen in kleine groepen in ge vaarlijke stellingen gelegerd. De Gha nese commandant was tot de conclusie gekomen dat geen enkele eenheid onder de sterkte van een compagnie veilig zou zijn. Premier Macmillan in Lagerhuis Als onderhandelingen over de toetreding van Engeland tot de EEG mislukken (Van onze Londende oorrespondent) Premier Macmillan heeft gisteravond in het Lagerhuis in antwoord op vragen gezegd, dat het een „verschrikkelijke fout" zou zyn, indien formele onderhande lingen over Engelands toetreding tot de gemeenschappelijke markt zouden misluk ken. Niet vergeten mag worden dat Engeland zich reeds eenmaal aan de steen heeft gestoten, toen het Britse voorstel inzake een Europese vrijhandelszone vooral op verzet van Parys stuitte. Macmillan zei dat het mogelijk is dat Engeland als vol lid wordt toege laten, zij het met inachtneming van een protocol in verband met zekere overwegingen. Zoals men weet, houdt Engeland een slag om de arm we gens de voorkeurstarieven van het Britse Gemenebest, welke vrije in voer van landbouwprodukten uit de dominions verzekeren. Macmillan heeft wat de Europese markt betreft te kampen met een zekere Oproep van Gizenga An to ine Gizenga, premier van de Loe- moembistische regering in Stanleystad, heeft een oproep tot het beleggen van een zitting van het Kongolese parlement doen uitgaan in brieven aan de voor zitters van beide Kamers van het parle ment en de secretaris-generaal der V.N. Dag Hammerskjöld, met afschriften voor negentien landen. Het parlement zou in Kamina, een basis van de V.N. in noord- Katanga, bijeen moeten komen. Rondom Kamina zou een neutrale zone met een straal van honderd km moeten worden ingesteld waar V.N.-troe pen, bestaande uit contingenten van Ghana, Soedan. Guinea, Togoland, In dia en de Verenigde Arabische Republiek toezicht houden. In de zone zouden al leen parlementariërs worden toegelaten. Dit heeft Gizenga, die zijn regering als de enig wettige in Kongo beschouwt, volgens in Leopoldstad ontvangen be richten in een radio-uitzending gezegd. Hij antwoordde hiermee op de mede deling van president Kasavoeboe dat hij besloten had het parlement weer in Leo poldstad byeen te roepen. Dit heeft acht maanden geleden voor het laatst ver gaderd. Gizenga zei nog dat hij als premier van de wettige Kongolese regering de vergadering van het parlement uit schreef, in overeenstemming met de grondwet. Waarnemers in Leopoldstad zijn van mening dat Gizenga's verklaring vol komen onaanvaardbaar is voor de cen trale regering en dat een akkoord met Stanleystad en een oplossing van de Kongolese crisis er weer onzekerder door wordt. tegenstand en aarzeling, niet in het minst in zijn eigen partij. Ook het ka binet schijnt nog niet helemaal voor het denkbeeld gewonnen. Aan de andere kant zou Engeland geen beslissende stap kunnen doen zonder de overige le den van de EVA, de Europese Vrijhan delsassociatie, te raadplegen. Bovendien hangt het van de Zes (EEG) af wanneer en onder welke voor waarden zij Engeland als lid willen om helzen. Zjj streven uiteindelijk naar de verwezenlijking van de „Verenigde Sta ten van Europa". Voor Engeland was tot voor kort namelijk het economische mo tief voor aansluiting belangrijker dan het politieke. Volgens de oude, langzaam stervende Britse opvatting is het vaste land van Europa nog altijd een politiek wespennest en een vat vol tegenstellin gen waar Engeland zich zoveel mogelijk buiten dient te houden om uit zelfbe houd een tegenwicht te vormen in ge val van nood. Sommigen, Engelands verzwakte po sitie sinds de oorlog erkennende, klem den zich in de Eisenhower-periode vast aan de zogenaamde speciale band tus sen Engeland en de Verenigde Staten, zoals deze in de oorlog is gegroeid, maar waarvoor Kennedy, die ruimer denkt, weinig voelt. Hij wil De Gaulle de hand reiken en er het Angelsaksische onder onsje aan opofferen. Kennedy en Macmillan trachten daar om thans de gehele Atlantische eenheid steviger te grondvesten, waarbij de kloof tussen Engeland en het vasteland mis schien van lieverlede zal worden ge dempt. In elk geval heeft Kennedy te genover Macmillan duidelijk gemaakt dat Engeland zo spoedig mogelijk het zyne zal moeten doen om de Europese handelssplitsing op te heffen. Macmillan was van de noodzaak hier van reeds overtuigd sinds de mislukking van het topgesprek in Parijs van juist een jaar geleden. Nu Kennedy wat dit betreft achter hem staat, en deze ook De Gaulle zal trachten te beïnvloeden, is het proces van aanpappen met het vasteland zich. zoals uit de dagelijkse uitspraken in Londen blijkt, bezig te versnellen. Veelbetekenend gewaagde Macmillan dezer dagen van de grote kans welke thans geboden wordt door de toeschiete lijker houding van de Verenigde Staten inzake een beter gefundeerde geallieerde samenwerking. In de Engelse openbare mening is duidelijk een kentering waar te nemen ten gunste van hen die de sprong naar Europa willen wagen. Twee nieuwe modellen bussen van Verheul De N.V. Auto-industrie Verheul in Waddinxveen heeft twee nieuwe model len op de markt gebracht, een autobus en een toerwagencarrosserie. De autobus is van een licht type. Het chassis is voorzien van een underfloor motor, waardoor geluid en hinderlijke lucht uit het interieur wordt gebannen. De vervoerscapaciteit is 70 tot 80 per sonen. Voor stadsdiensten kan de capa citeit worden opgevoerd tot 95. De nieuwe toerwagencarrosserie kan op elke willekeurige chassis worden ge bouwd en heeft een glazen middendak. De bagagenetten kunnen volledig worden K.N.A.C huldigt' chauffeurs Gisteren zijn tijdens een feestelijke plechtigheid in het secretariaatsgebouw van de K.N.A.C. dertien particuliere chauffeurs gehuldigd. De voorzitter van de K.N.A.C. jhr. mr. J. T. M. Smits van Oyen en het voltallig bestuur waren hierbij aanwezig. Oorkondes en insignes voor 40 jaar trouwe dienst werden uit gereikt aan L. H. Crompvoets en N. C. van der Velde beiden uit Wassenaar. Diploma's voor tien jaar trouwe dienst waren voor C. de Graaff (Warmond) en L. Hazebroek (Wassenaar). gebruikt zonder dat het uitzicht van de passagiers wordt belemmerd. Dat laatste natuurlijk! Kunt u zich indenken, dat er nog mensen zijn die toiletpapiei „zomaar'* kopen die niet naar Edet vragen! Edet, dat zo zacht en zuinig is (Edet bevat veel meer papier per rol). Edet, dat hoort tot moderne persoonlijke hygiëne. Edet - zachtheid uit Zweden een kleine luxe die er altijd moet zijn!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5