EICHMANN WAS GEKANT TEGEN „HANDEL IN JODEN' Ook vetweiders werken „op winst" Naam van clr Globke in proces weer genoemd Sociale zaken in de Senaat GARY COOPER BEGRAVEN Pater Pire wil dorp in Pakistan stichten FRANCOISE SAGAN moet rust houden Nog nemen velen mevr. Van Die jen haar Japanse reis zeer kwalijk VERTEGENWOORDIGER Tarief „SLEUTELTJES" WOENSDAG 17 MEI 1961 In het proces-Eichmann is giste ren het voorstel, dat Himmler, het gewezen hoofd van de SS en de politie tijdens het Hitler-bewind, in 1944 heeft gedaan om een miljoen joden van de gaskamers te redden in ruil voor 10.000 vrachtauto's, ter sprake gekomen. Gabriël Bach, een medewerker van het Openbaar Ministerie, verklaarde, dat de voormalige SS-kolonel, Kurt Becher., die thans een Westduits zaken man is. in 1944 optrad als Himmlers ge volmachtigde bij onderhandelingen met joodse instellingen in Boedapest over het uitreiken van mtreisvergunningen aan joden in ruil voor geld en goederen. Het Openbaar Ministerie ral. zo heeft Bach verklaard, aantonen, dat Eichmann van meet af aan tegen het voorstel van Himmler gekant was en biy was, dat het niet ten uitvoer werd gelegd. Bach verklaarde, dat Becher zich by Himmler beklaagd had over Eichmanns houding en dat de SS-leider Eichmann ontboden hadden in het bijzijn van Becher de les gelezen had. Gisteren is de getuige deken Heinrich Karl Ernst Grüber van West-Beriyn aan het woord geweest Hij sprak over de hulp die hij trachtte te geven aan de Duitse joodse gemeenschap. Grüber zei. dat hij Eichmann als „een blok üs of een blok marmer" vond, toen hij meer dan 20 jaar geleden in Elch- mans kantoor in Berlijn een goed woord je voor de joden trachtte te doen. Grüber zei zich niet te herinneren, dat Eichmann ooit gezegd had, dat hij iets eerst met de hogere instanties zou op nemen. Bij zijn eerste bezoek aan Eich manns kantoor was Grüber vergezeld geweest van een aantal joodse leiders. Er was slechts één stoel beschikbaar. Ik kreeg die stoel aangeboden, maar ik zei: „Als deze heren moeten staan, zal ik ook staan". Minister Van Rooy en staatssecreta ris Roolvink zouden vanmiddag aan het «oord komen in de Eerste Kamer. Zij zouden moeten antwoorden op de vele opmerkingen, die gisteren gemaakt zijn bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Van zelfsprekend is daarbij een uitgebreid scala van onderwerpen aan de orde ge weest. Onderwerpen, die vandaag de dag in het brandpunt van de belangstelling staan: loonpolitiek, arbeidstijdverkorting en kinderbijslagverzekering. De heren Van Bruggen (CHU), prof. De Gaay Fottman (AR) en prof. Wit- teveen (VVD) waren nogal optimistisch, waar het de kinderbijslag betrof. Ze hadden vele bezwaren tegen de plannen van de regering, maar ze deelden ook de mening, dat er een oplossing voor de problemen gevonden zou kunnen wor den. Prof. De Gaay Fortman zei duide lijk: „een kabinetscrisis in verband met de kinderbijslagverzekering is niet he lemaal verantwoord". Van verschillende kanten werd vol doening uitgesproken over het oplossen van de vertrouwenscrisis, die was ont staan naar aanleiding van de invoering van de vijfdaagse werkweek in het bouwbedrijf, maar men had wel kritiek op de houding van de regering in deze. „In de spelregels van de vrijere loon politiek past het niet- een algemene aan wijzing de ene maand uit te vaardigen en de volgende maand weer in te trek ken. Een dergelijke handelwijze is do delijk voor het samenspel", aldus prof. De Gaay Fortman. De woordvoerder van de PvdA, de heer Van Wingerden had op onderdelen wel waardering voor het sociale beleid van de bewindslieden, maar hij betwijfelde of zij ten aanzien van lonen en werk tijdverkorting op de weg waren. Hij had zelfs helemaal geen waardering voor de wijze, waarop deze kortere werktijd wordt gerealiseerd: „Gebrek aan inzicht en ontbreken van een vaste lijn". Gary Cooper is gisteren naar zijn laat ste rustplaats gedragen. Het stoffelijk overschot van de zater dag overleden beroemde Amerikaanse filmacteur is begraven op het kerkhof van de Grot van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes in Hollywood. De grot is een ge trouwe nabootsing van de grot bij Lour des in Frankrijk. Ongeveer honderdvijf tig personen woonden de teraardebestel ling bü. De uitvaartdienst werd gehouden in de Kerk van de Goede Herder aan de San ta Monica Boulevard. Naar scvatting 500 personen, o w. alle groten van Hollywood vulden de kerk. Tot de aanwezigen be hoorden John Wayne, Burt Lancaster, Marlène Dietrich, Bob Hope, Jimmy Du rante. Fred Astaire, Randolph Scott, Ro salind Russell, Maureen O'Sullivan, Ed ward G. Robinson, Frank Sinatra, Dean Martin, Peter Lawford en zyn vrouw Pat Kennedy. José Ferrer, Tony Curtis, Ja net Leigh. Joel McCrea, Lawrence Har vey, Robert Stack. Walter Pidgeon, Joe E. Lewis. Leo Carrillo, Janet Gaynor, Jacques Bergerac, Karl Maiden, George Murphy, Martha H.ver, Audrey Hepburn, Mel Ferrer. Dorothy McGuire, Rock Hudson, Capucine, Alec Guiness, James Mason, Raymond Massey, José Iturbi, Merle Oberon, Lana Turner en Cesar Romero. Honderden belangstellenden hadden zich by de kerk verzameld, zy werden door en honderdtal politiemannen op een afstand gehouden. De plechtigheid had een rustig verloop en werd gelukkig niet verstoord door de hysterische scènes, die by de begrafenis van een beroemde acteur of actrice nogal eens plegen voor te komen. James Stewart, Jack Benny, de regis seur Henry Hathaway, de producers William Goetze en Jerry Wald, en Coo pers zaakwaarnemer Charles Feldman fungeerden als shppendragers. Tempelierskolonie Over Eichmann sprekend zei Grüber, dat er geruchten waren, dat hij stamde uit een Tempelierskolonie in Palestina en dat dit de verklaring was voor zijn bekendheid met Joodse gebruiken en zijn kennis van het Hebreeuws. „Ik vroeg Eichmann eens hierna en hij ontkende het niet", aldus Grüber. (Volgens eer dere verklaringen heeft Eichmann voor de oorlog enige joodse leiders verteld, dat hy in een Duitse Tempelierskolonie in Sarona, bij Tel Aviv, was geboren). Deken Grüber zei van de Tempeliers kolonie, dat verluidde, dat er sterke an- ti-semitische gevoelens leefden. .Des tijds probeerden wy een verklaring te vinden voor de dingen in hem (Eich mann). Wy troffen een onbegrensde haat aan (tegen de joden» en wij konden niet begrijpen waarom. Toen ik later in het concentratiekamp was begreep ik er meer van Een spoor van een glimlach speelde om Eichmanns samengeperste lippen terwyi hy aandachtig luisterde naar de poging van Grüber om zijn psvche te ontleden. De beklaagde maakte uit voerig aantekeningen. Geen contact met Globke opgenomen Gisteren is opnieuw de naam van dr. Hans Globke. thans staatssecretaris in de Westduitse regering, ter sprake ge komen. Men vroeg namelijk deken Grü ber, of Globke, toentertijd een hoge functionaris op het ministerie van Bin nenlandse Zaken, eenzelfde functie be kleedde als dr. Bernhard Lösener, de deskundige voor joodse zaken van dit ministerie. Grüber noemde Globkes functie niet. maar zei: „Wy hebben niet geprobeerd contact op te nemen met Globke. Wij hadden de indruk dat Lösener iemand was die iets wilde doen". Lösener heeft hem verteld „te lyden onder de dingen die de partij heeft be gaan". Hij zocht naar een uitweg, maar wist dat de enige uitweg het concentra tiekamp was". De deken wilde niet de naam noemen van een Gestapoman die joden heeft ge holpen, „omdat nog steeds een bepaalde afkeer bestaat van iemand die zo iets heeft gedaan. Ik ontvang een groot aan tal beledigende en dreigende brieven". Grüber, die in Dachau heeft gevangen gezeten, besloot zijn getuigenverklaring met een bede voor vergeymg voor hen die misdaden jegens de joden hebben begaan Eichmann incluis, die bleek en gespannen luisterde. „Waarschuwing" Mevrouw Charlotte Salzburger uit Frankfort am Main thans een Israë lisch staatsburger verklaarde dat Eichmann haar in maart 1945 waar schuwde dat zy „de schoorsteen zou uit gaan" wanneer zij iets vertelde over de vernietigingskampen in het. oosten. Zy was met drie andere jodinnen van het kamp Ravensbrück naar Theresien- stadt overgebracht. Eichmann en enige andere SS-officieren hadden hun ge- waarschwud de gevangenen van There- sienstadt een „modelkamp" waar ver tegenwoordigers van het Rode Kruis werden ontvangen niets te vertellen over de dodenkampen in Polen. In Ra- venbrück had zij gehoord wat in Ausch- winz, Treblinka en dergelyke kampen gebeurde. Maar de gevangenen van The- resienstadt geloofden haar niet. „2e zeiden dat wij krankzinnig waren". De Belgische pater Pire, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1958, zal binnenkort een dorp stichten in oost-Pakistan, waar de bewoners zal worden geleerd betere resultaten te be halen in de landbouwproduktie. De op bouw van dit dorp, dat na vijf jaar geheel gereed zal zijn, zal volgens pater Pire als model gaan dienen voor neder zettingen in andere streken van de hon gerende wereld. De pater kondigde dit aan in het Kurhaus te Scheveningen, waar hy sprak voor leden van het Nederlandsch Genootschap voor Internationale Zaken. De 51-jarige geestelijke heeft zich on dermeer beroemdheid verworven door het stichten van zes „Europese dorpen" in België, Oostenryk en Duitsland, waar gezinnen van in kampen verblijvende vluchtelingen weer in eigen woningen bij elkaar zyn gebracht. Aannemers ongerust over de slnikarbeid In aannemerskringen heerst ernstige ongerustheid over het toenemen van de sluikarbeid. Op het in Drachten gehou den congres van de Nederlandse Chris telijke aannemers- en Bouwvakpa troonsbond hebben de leden het hoofd bestuur opgedragen maatregelen te ne men, die deze sluikarbeid tegen gaan. Door enkele afgevaardigden werd zelfs gerapporteerd, dat bouwvakarbei ders in hun vrije tijd voor derden hui zen bouwen. De C.A.O. verbiedt deze werkzaamheden en men kan in voor komende gevallen een beroep doen op de economische controledienst. Door het hoofdbestuurslid Van Es werd medege deeld, dat deze economische controle dienst over het algemeen te langzaam en te soepel werkt. Het wordt tijd, al dus de heer Van Es, dat deze dienst ernst maakt met de controle op gecon stateerde sluikarbeid. Naar mening van het hoofdbestuur zou een grote solida riteit tussen de patroons een belangrijk middel ter bestrijding van de sluikar beid zyn. Ook de levering van materi alen geschiedt veelal via de patroons. RECHTZAKEN Oplichtsters veroordeeld De rechtbank te Alkmaar heeft een 54-jarlge vrouw uit Alkmaar, tegen wie de officier van Justitie 14 dagen geleden wegens oplichting een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelyk had geëist, conform de eis veroordeeld. Haar medeplichtige 58- jarige zuster, uit Amsterdam, tegen wie een jaar, waarvan zeven maanden voor waardelijk was geëist, werd eveneens overeenkomstig de eis veroordeeld. De beide zusters hadden een 85-jarige inwoner van een bejaardenhuis, on der valse voorwendsels een bedrag van f 11.000 afhandig gemaakt. De oude man had het geld geleend onder voorwaarde, dat f 100 per maand zou worden terug betaald. De vrouwen hadden slechts f 25 in totaal afgelost. Het. geld werd besteed voor het kopen van luxe artikelen, waar onder een televisie-toestel. Aanklacht van Stalmann door mr. Maris afgewezen De officier van Justitie in 's-Graven- hage, mr. dr. J. C. Maris, ziet geen termen om tot een vervolging over te gaan naar aanleiding van de aanklacht wegens belediging, die namens dr. Otto Stalmann is gedeponeerd by het parket in Den Haag. Inmiddels bericht DPA uit Bonn. dat het onderzoek daar in de zaak-Stal- mann zich over een wijder veld is gaan uitbreiden en vermoedelijk nog wel enige tyd zal vergen. De Staatsanwalt in Bonn onderzoekt nu het totaal van ac tiviteiten van dr. Stalmann als hoofd van de handelsafdeling van het Bonds- ministerie van Voedselvoorziening gedu rende de laatste jaren. Naast die in ver band met de verdragen met Nederland, zullen vooral ook de bemoeiingen van dr. Stalman met de handelsverdragen met de Scandinavische landen aan een onderzoek worden onderworpen. (Van onze Paryse correspondent) De jonge en beroemde Franse roman- schryfster Frangoise Sagan is gisteren in een rusthuis in de buurt van Parijs opgenomen, waar ze vermoedelyk min stens een week zal moeten blyven. Haar dokter schreef Fan?oise Sagan een rustkuur voor, omdat ze de laatste weken te hard schijnt te hebben gewerkt. Sagan heeft net de laatste hand gelegd aan haar nieuwe roman, die binnenkort onder de titel "Les merveilleux nuages", de wonderlijke wolken, zal verschijnen. De echtgenote van Francoise's uitgever, Renée Juuliard, heeft intussen ter ge ruststelling verklaard, dat van een ze nuwinstorting dit keer geen sprake is. Francoise eet echter bijna niet en slaapt nog minder. Drie kikkerbilletjes en tien aardbeien vormen voor haar al een copieuze maaltijd, zo heeft mevrouw Julliard onthuld. Ze is nu erg mager, maar met wat rust zal fee. zo verklaarde de echtgenote van de uitgever, zeker wel weer gauw op haar verhaal zijn ge komen. Canadese nonnen en paters uit Cuba Een Canadees Verkeersvliegtuig ipet 44 nonnen en zeventien paters en broe ders (allen Canadezen) is gisteren van Havanna naar Montreal vertrokken. Zy waren allen verbonden aan scholen die door de Cubaanse regering zyn overge- nome. Premier Fidel Castro heeft, zoals ge meld, op 1 mei meegedeeld dat de ver blijfsvergunningen van buitenlandse, „contrarevolutionaire" geestelijken zul len worden ingetrokken. Zaterdag is reeds een schip met Spaanse geestelijken van Cuba naar Spanje vertrokken. De „revolutionaire rechtbank" van Ma- tanzas heeft elf mannen die schuldig waren bevonden aan poging tot omver werping van de regering, veroordeeld tot dertig jaar dwangarbeid. Eén man kreeg vijftien en 24 kregen tien jaar gevan genisstraf. Nog zeventien beschuldigden moeten een jaar op een „volksboerdery" verblyven en daar scholen bezoeken. POLITIE WAS ACTIEF! Vier autodieven in arrest (Van onze Amsterdamse correspondent) De agenten van een patrouillewagen, die gisteren een gestolen auto door Am sterdam volgden, waren op het ergste voorbereid. Zij hadden het hoofdbureau telefonisch om steun van andere poli tieauto's verzocht en zelfs het pistool ge trokken. Maar toen de achtervolgden op de Weteringschans in de val van verkeerslichten vielen bleken zy zich snel te laten overmeesteren. De auto dieven resp. 20 en 21 jaar waren niet gewapend, maar bij de politie stonden zij genoteerd als lieden die er niet voor terugdeinzen vuurwapens te gebruiken. De agenten verdienen alle lof voor hun opmerkzaamheid! Een uur tevoren had den zy op surveillance in een straat in oud-Zuid een Peugeot zien staan, die was voorzien van een Frans nummer bord. Het was duidelyk te zien dat op deze wagen aanvankelyk een nummer bord van grotere afmetingen had ge zeten. Zij belden het hoofdbureau met verzoek na te gaan of deze wagen voor kwam op de lyst van gestolen auto's. Deze lijst bevatte inderdaad een Peu geot van hetzelfde signalement, die een dag tevoren in de omgeving van het Vondelpark was verdwenen. Toen even later de beide jongemannen in de auto stapten was het op zijn minst de moeite waard de zaak nader te onderzoeken. Bij de aanhouding, die grote belang stelling van het publiek trok, bleek het vermoeden van de agenten juist: De Franse nummerplaten waren vals. Omstreeks dezelfde tyd werd de arg waan van de bemanning van een an dere patrouilleauto gewekt door twee jongelieden, die in de omgeving van het oude RAI-gebouw in een volkswagen reden. Ze werden vlak voor het politie bureau Pieter Aertszstraat tot stoppen gedwongen. Ook deze volkswagen stond als gestolen geregistreerd. VERGADERING FEDERATIE LANGDURIG ZIEKEN De Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurig zieken heeft vandaag in het Kurhaus te Scheveningen een alge mene vergadering gehouden. De heer K. Kok, arts, uit Aerdenhout, hield een referaat over plaats en functie van het verpleegtehuis in het stelsel van onze huidige en toekomstige gezondheidszorg. Betreffende de betaling van de ver- pleegprijzen in de inrichtingen door de Ziekenfondsen zei de heer Kok. dat de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid inmiddels het voorstel van de Ziekenfondsraad heeft overgenomen om de kosten van verpleging in een erkend verpleegtehuis voor 50 gedurende een jaar voor rekening van de hoofdverze kering der Ziekenfondsen te brengen. Andere kosten zullen voor 100 gedu rende onbepaalde tyd worden vergoed. De omstandigheid dat men niet meer de hand behoeft op te houden by So ciale Zaken doordat men ziek is gewor den, noemde hy een belangrijk winst punt. De heer Kok behandelde verder het programma van eisen voor de bouw van verpleegtehuizen In verband met de vele „wilde" oplei dingen voor verpleegsters zei de heer Kok: „Wy dragen de opleiding liever vandaag dan morgen over aan de over heid". Tenslotte wees hy op het probleem van de z.g. „licht geestelijk gestoorde bejaarden". Van wezenlijk belang acht te hy voorlopig dat erkend wordt dat een geestelijk gestoorde bejaarde die een thuis niet te verwerkelyken behoef te aan verpleging heeft, een verpleeg tehuis-patiënt is. Onware geruchten over optreden in Baliemvallei Naar aanleiding van geruchten die controleur Schneiders te Wamena in de Baliemvallei ter ore waren gekomen volgens welke leden van een Amerikaan se wetenschapoelyke antropologische fllmexpeditie in de Baliemvallei zich op minder gewenste wijze jegens de bevolking zouden hebben gedragen, heeft de waarnemend gouverneur, A. Boendermaker, een onderzoek gelast. Volgens deze geruchten zou men de door het gouvernement afgestane etno loog Broekhuyse ten behoeve van de verfilming hebben aangespoord tot oor logvoering met een naburige stam. Zo wel etnoloog J. Broekhuyse als contro leur Schneiders werden opgeroepen naar Hollandia te komen. Na een justitieel onderzoek in de kwestie die geleid werd door de waarnemend procureur-generaal is gebleken dat de geruchten niet op waarheid berusten. Derhalve zal geen verdere actie door het gouvernement worden overwogen. Een en ander is meegedeeld door de directeur van Bin nenlandse Zaken, H. Veldkamp, nadat de geruchten ook tot Hollandia waren doorgedrongen. CONFERENTIE KERK EN VREDE „Kerk en Vrede" houdt onder leiding van haar voorzitter, prof. dr. J. de Graaf, een landelijke conferentie op 10 en 11 juni in Woudschoten te Zeist. Als centraal thema wordt behandeld: „Macht, Recht, Liefde", ingeleid door ds. H. de Nie te Amsterdam. Rondom de veemarkt Ik vertelde de waarheid. (Van onze Limburgse correspondent) Dezer dagen keerde mevrouw Van DiejenRoemen uit Sittard terug van een reis naar Japan, die zij op uitnodiging van de Japanse Fuji Telecasting Company te Tokio, heeft gemaakt. De aanleiding tot deze uitnodiging was de film „Internees of Kampili" (Witte huid en gele commandant). Deze film, die vorig jaar in Japan werd gemaakt, had tot onderwerp de gebeur tenissen in het voormalig Japanse concentratiekamp voor Europese vrouwen te Kampili by Makassar. In deze film wordt de indruk gewekt, dat kampleider, Tadashi Yamai, regelmatig liefdesgeschiedenissen had met de blanke vrouwen uit het kamp. Dit zou er onder meer toe hebben bijgedragen, dat de toestanden in dit kamp beter waren dan in enig ander vrouwenkamp. kamprapporten, waaruit deze facilitei ten duidelijk blijken. Zelfs heeft Yamai op Koninginnedag samen met dc ge hangenen feest gevierd, hetwelk dan geopend werd met het zingen van het Wilhelmus, voor een met houtskco? ge tekend portret van Hare Majesteit de Koningin. Ook was deze Yamai zo be zorgd over het geestelijk heil van de gevangenen, dat hij een Nederlandse geestelijke, onder het mom van var kensslachter, ten behoeve van de Japan se burgerlijke autoriteiten op Kampili, wist binnen te smokkelen. Tijdens een persconferentie te Tokio, welke door ongeveer 250 journalisten van de Japanse, zowel als van de we^ reldpers. werd bijgewoond, heeft mevr. Van Diejen op uitdrukkelijk verzoek van Japanse journalisten, de volledige waarheid verteld omtrent de vaak mens onterende toestanden in de Japanse in terneringskampen. Na haar uiteenzet tingen onderlijnde een Japanse gees telyke haar woorden met de simpele verklaring, dat hetgeen mevr. Van Die jen had verteld, de waarheid en niets dan de waarheid was. De toespraak, die mevr. Van Diejen tijdens de opnamen voor de bewuste t.v.-uitzending heeft gehouden, was tevoren zorgvuldig op papier gezet en de leiding van de tele visiemaatschappij heeft haar moeten beloven, hier niets aan te zullen ver anderen. De Nederlandse gezant te Tokio heeft een afschrift van deze toe spraak en zal een en ander kunnen controleren. Onaangenaam „In Kampili was t inderdaad beter Tegen de inhoud van deze film is door de Nederlandse regering vorig jaar reeds fel geprotesteerd en naar aanlei ding van dit protest, kwam de televisie maatschappij op de gedachte, aan deze affaire een t.v.-uitzending te wijden. Van de drie Nederlandse vrouwen, die voor de medewerking aan dit program ma werden uitgenodigd, kon alleen me vrouw Van Diejen zich vrijmaken. De reis geschiedde uiteraard geheel op kos ten van de televisiemaatschappij. Na rijp beraad besloot mevr. Van Diejen de uitnodiging aan te nemen. Enige da gen voor haar vertrek liet het ministe rie van Buitenlandse Zaken weten, dat er wel enige bezwaar tegen de voorge nomen reis bestond, maar dat men de reis niet kon verbieden. Vertrokken Samen met een vriendin vertrok me vrouw Van Diejen op 24 april jl. per vliegtuig naar Tokio. De N.I.B.E.G. (Nederlands Indische Bond van Ex- Geïnterneerden) zond mevr. Van Diejen een fel protesttelegram achterna. Hierin verweet de secretaris van de bond haar de vriendelijke houding ten opzichte van de Japanners en werd haar mede gedeeld. dat by terugkomst in Neder land bepaalde moeilijkheden haar niet gespaard zouden blijven. In Tokio aan gekomen, ontving mevr. Van Diejen dit telegram van de Nederlandse gezant al daar. Met de gezant besprak mevr. Van Diejen de opzet van de reis en de ge zant lichtte daarna het ministerie van Buitenlandse Zaken nader in. Mevr. Van Diejen wilde echter in Japan al leen duidelijk stellen, dat het kamp Kampili een uitzondering is geweest. En dat er door de Japanners in andere kampen wel degelijk onbeschrijfelyk leed is gebracht. Beter Maar in Kampili was het inderdaad beter. Met gevaar voor eigen leven stond commandant Yamai de vrouwen allerlei faciliteiten toe, die het kamp leven draaglijker maakten. Mevr. Van Diejen is nog in het bezit van oude In deze toespraak keerde zij zich op nieuw fel tegen de gewraakte film en betoogde zij opnieuw, dat het vrouwen kamp „Kampili" slechts één gunstige uitzondering is geweest. Thuisgekomen in haar rustige flat aan de Dr. Nolens- laan te Sittard. ondervindt mevr. Van Diejen nog dagelijks onaangename ge volgen van haar reis Vele tientallen brieven heeft ze al in haar brievenbus gevonden van ex-geïnterneerden, die haar haar reis kwalijk hebben genomen en haar minder vriendelijke dingen verwijten. Van de N.I.B.E.G. heeft ze niets meer gehoord. Wellicht dankt ze dit aan een brief, die ze vanuit Japan aan het secretariaat van deze bond schreef en waarin ook zij dingen zei, die niet zyn mis te verstaan. (Van een deskundige medewerker). Het verloop op de slachtveemarkt is vooral in de jaren na de tweede wereld oorlog ook veelal bepalend voor de gang van zaken op het gebied van het ge- bruiks- en jonge vee. Dit valt ook thans weer duidelijk op. De vleesproduktie is zeer belangrijk toegenomen en niet meer in hoofdzaak in handen van de meer kapitaalkrach tige veehouder en vetweider, doch is nu meer een tak van het bedrijf geworden van vrijwel elke veehouder. De structuur heeft op het veehoudersbedrijf de laat ste 15 jaar een grote verandering on dergaan. Evenals het produceren van melk als broodwinning geldt voor de veehouder, is dat nu ook het geval met de veemesterij. Het gaat dus beiden meer om de winst dan ..om de luxe", zoals dat in vroeger t yden met de vetweiderij vooral het ge val was. Immers het vetweiden werd vroeger jaren in hoofdzaak bedreven door mensen met. voldoende kapitaal om het hoofd te kunnen bieden aan weide- seizoenen. waarin er veel geld bij moest, of ..voor de mest werd geweid", zoals men zulke slechte jaren, die dikwijls voorkwamen, in vaktermen noemde. De prijzen van het gebruiksvee staan op het moment zeer strak. Ook in de afgelopen week noteerden we zeer vaste markten, al lagen de prijzen niet bo ven het niveau van de laatste weken. Het magere vee, dat nog voor de vet weiden werd gepresenteerd, bleef even eens op het vaste peil en paste volko men in het pryzenschema van het slachtvee op het ogenblik. We maakten noteringen, welke in hoofdzaak lagen tussen f3.20 en f3 60 voor redelijke tot 1ste kwaliteiten. Dit was dus in feite ,.de markt". Extra kwa liteit werd op gemiddeld f 3.80 gesteld en beneden f 3.was er vrijwel niets te koop. We vermoeden, dat deze hoge prijzen niet zo lang meer zullen stand houden, want men zal spoedig met landprodukten komen en het aan bod opvoeren, en dan zijn de magere beesten .die nu worden ingekocht, o.i. veel te duur. Dit voelt men ook wel aankomen, want de eindmarkten van deze week hadden ondanks het dure slachtvee, voor het weidevee een wat terughou dende tendens. We noteerden echter nog prijzen tussen f 800 - en f 1050 - gemiddeld per stuk, wat voor de naaste toekomst te hoog zal blijken te zijn. Ook het jonge fok vee was nog duur. De vette en nuchtere kalveren werden bij flinke aanvoeren vlot opgenomen. Voor een groot gedeelte voor export, zowel levend als geslacht. Voor de vette kalveren werd van f2.30f3.10 en voor de nuchtere van f 1.25f 1.60 per kg. betaald, naar ge lang wicht en kwaliteit. Ook het wolvee werd weer goed ver kocht. Vette jonge schapen f 120 - tot rond f140.-, zuiglammeren f80f95 en weidelammeren tussen f 70.- en f 85.- per stuk. Uitgezonderd extra uitge zochte exemplaren, die wat boven note ring lagen. De varkensmarkt toonde gemiddeld een iets williger beeld met een tikje aantrekkende prijzen, doch toch lang niet in verhouding tot de Utrechtse beurs, die voor het mooie vleesgoed 45 cent per kg. opliep. Onze hoogste note ring was f 1.86f 1.88, in de top fl.90, doch de markt lag in hoofdzaak voor de beste kwaliteiten tussen fl.80 cin f 1.85 zwaardere f 1.75 en extra zware aflopend naar fl.70fl.67; slachtzeugen f 1.50 f 1.62 per kg. levend gewicht. Magere varkens en biggen waren goed gevraagd en stijf prijshoudend. Lopers f80—f115 en biggen van f50—f70 per stuk. De paardenmarkt was bij krap aan bod stijf prijshoudend. Werkpaarden van f 800f 1300 per stuk en slachters f 2.30 tot voor de prima jonge paarden tot f2.80 per kg. geslacht gewicht toe. Vooraanstaand voedings- middelenbedryf met top merken zoekt voor het rayon Leiden een actieve GEVRAAGD: een representatieve kracht leeftyd ca. 2635 jaar, met enthousiasme, initia tief en doorzettingsver mogen. Mulo of gelijkwaardige schoolopleiding, rybewijs B-E. AANGEBODEN: een goed gehonoreerde functie, opname in het pensioenfonds. Schryf een korte 'brief met volledige inlichtingen. Recente pasfoto bijvoe gen. Richten onder no. 49269 aan het bureau van dit blad. Op brief en enveloppe de letters B.V. vermelden. Alle sollicitaties worden vertrouwelijk behandeld. Onze medewerkers zijn omtrent deze advertentie ingelicht. FIAT 600 1957 FORD Fairlane 1959 FIAT 1400 1952 FORD Consul 1700 1958 FORD Zephyr 1957 2 FORDS Anglia 1958 2 MORRIS Minor 1958/1952 V.W 1951 1956 V.W. bestel 2* hands AUTOMOBIELEN AUTOMOBIELBEDRIJF .RÜNLAND Air. W.F C. BOON PAPENGRACHT 5* LEIOEN T»l QI7I0-20SO6 3 RENAULT 4 1955/1956 3 RENAULT Dauphine 1956 t.m. 1959 SIMCA Beaulieu 1961 SKODA 1954 VERSAILLES 1957 STANDARD Vanguard '53 T.W.N, scooter Tessy Super 1957 MERCEDES 220 S 1958 OPEL Kapitan 1957 Alle wagens voorzien van kachel. INRUIL - FINANCIERING - GARANTIE Na 6 uur telefoon 0 171031853 Verlofgangers speciale regeling. 120 woorden I L— 130 woirden f 1.50 een woord hoogstens 13 lettere) Bewijsnummers f 0.10 extra Toezending aummerbrieveD 0.20 meer „Sleuteltjes" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4