LIEFDE VOOR DE KERK EN GEREF. KERK VAN VIERDE BEDEHUIS LEIDEN NAM IN GEBRUIK TROUW AAN HET WERK VAKANTIE-HU LP op hdtrt lip! Stroom van geschenken hield aan jeugd liet zich niet onbetuigd voor de overdracht Bad- en straiidmode hij de firma De Koning - Goemaat Tal van beeldige combinaties Zonierdienstregeling Ned. Spoorwegen NIMMER AFLATENDE PLICHTSBETRACHTING STEUNT IN STILTE HET GOEDE VERLOOP VAN EREDIENST Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 17 mei 1961 Tweede blad no. 30356 De Gereformeerde Kerk van Leiden heeft haar vierde bedehuis in gebruik genomen. De voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer S. M. Stolp, heeft het tijdens een gisteravond gehouden feestelijke bijeenkomst officieel overgedragen aan de praeses van de Grote Ker- keraad, dr. K. Dronkert. Deze aanvaardde het aan de Surinamestraat in Leiden-Noord gelegen gebouw uiteraard met veel blijschap en grote dankbaarheid. De nieuwe Petra-kerk, die zoals wij al eerder schreven ongeveer 350 zitplaatsen telt, was vrijwel geheel bezet toen dr. H. J. Westerink de preekstoel beklom. De woorden van welkom, die door hem werden uitgesproken, waren in het bijzonder gericht tot wethouder S. Menken, de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. De dank betuigingen golden in de eerste plaats de Commissie van Beheer, waar van vooral de leden van de bouwsector zoveel werk hebben verzet. De meeste lof was echter voor God bestemd, uit Wiens handen de ge meente dit kostbare geschenk in ontvangst mocht nemen. Het valt te begrijpen, dat bij de opening van de kerk het ene loflied na het andere weerklonk als uiting van vreugde. Er was o.m. zang door het Geref. Kamerkoor. P knloiirvctollintr ophalen van oude kranten bijeenbrach- ixl Ol0 DelailgStelllllw ten. Twee meisjes van „De Mirt" boden samen een fraai drinkglas aan. De heer Stolp, die zijn toespraak be gon met het in herinnering brengen van de overdracht op 11 januari jl. van de Geref. Bevrijdingskerk in het zuid westelijke stadsdeel, zei zeer erkentelijk te zijn voor de financiële steun van de gehele gemeente en voor de vele activi teiten. welke in de wijk zelf zijn ont ketend. „Gaarne hadden wij sneller ge werkt, maar de omstandigheden lieten zulks jammer genoeg niet toe". Dr. Dronkert kreeg hierna de leiding van het verdere gedeelte van de avond. Hij sprak de vurige wens uit, dat binnen de muren van het moderne gebouw, dat een plaats des gebeds, een plaats van prediking en een plaats van belijden is, steeds het hart van de gemeente zal kloppen. „Oze vier kerken zijn met in spanning van veler krachten verrezen, het wachten is nu op de vijfde", zo be sloot dr. Dronkert zijn woord van waar dering. Geschenken Na deze woordenstroom begon het ge schenken te regenen. Zowel de vrouwen als de kinderen hadden aan vrijwel alles wat nog aan het interieur ontbrak ge dacht. Namens het damescomité werd achtereenvolgens aangeboden een (ver nieuwd) avondmaalstel met bijbehorend tafeltje, een zilveren doopvont, een aan tal collectezakjes, een bloemenstan- daard, een tapijt, een loper, een stel stoelen en een knielbankje voor de bruidsparen en een vijftal wandversie ringen voor de hal en de bijgebouwen. De luidklok was geschonken door een lid van een andere wijk, maar de dames hebben in de kerktoren een klokkestoel met elektrische bediening laten aan brengen. Jongens en meisjes uit de wjjk boden gezamenlijk niet minder dan vier klok ken en een houten hamer aan. Zjj had den deze waardevolle geschenken zelf gekocht van het geld, dat zgj met het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nellie Corina Geertruida, dr. van H. J. Bosecke en N. C. v. d. Lip; Cornells Jo hannes. zn. van W. Steenbeek en H. E. Barendse; Paul Arjan, zn. van T. v. d. Hauw en G. E. Bakker; Eugenlus Johan- nes Cornells Maria. zn. van J. C. M. Pastoors en W. T. Bosman; Martlnus, zn. *an P. J. Kluts en J. Geuke; Suzanna Petronella Irmgard, dr. van C. D. Lucas E. I. c. Fennema; Marinus Gerardus Jozef, zn. van M. W. H. Vrouwenvelder en C. M. Stolwijk; Monique Yvonne, dr. Van J. Knijnenburg en B. M. G. Buze. OVERLEDEN M. C. van der Linden, 83 Jaar, echtgen. Tan P. Mieremet; P. Klinkenberg. 75 Jaar, Jan; R. Wljmlnga, 75 Jaar, man; I. de F*1J, 84 Jaar. man; B. van Ees, 44 Jaar, Jan; T. H. van Kampen, 59 Jaar, man; H. J. Brouwershaven. 92 Jaar, man; H. owets, 50 Jaar, man. Het interieur van de nieuwe PETRA-KERK Namens de moederkransen van de jeugdhaven en de evangelisatieclubs werden twee dienbladen overhandigd en namens de mannenclub van „De Mirt" een aantal kristallen asbakjes. Een tij dens deze vergadering gehouden collecte voor hel. orgelfonds bracht ruim f 247 op. De bijeenkomst werd besloten met een woord van bezinning door ds. E. Ha verkamp, die op het ogenblik nog te Minnertsga het predikambt uitoefent, maar binnenkort in de Petrakerk een prettig werkcentrum hoopt te vinden. Eerder had wethouder Menken namens het gemeentebestuur gefeliciteerd, daar bij duidelijk stellend dat godsdienst en arbeid de gouden bodem van een volk vormen. Later op de avond was er ruim schoots gelegenheid om het kerkgebouw te bezichtigen en over de plechtigheid wat na te praten. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.— en f100. Of f300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Van een bijzondere medewerkster) Wanneer men lekker lui aan het strand ligt, genietend van zon en water, geniet men dubbel als men over flatteuze strandkleding beschikt. Om aan dit verlangen tegemoet te komen, toonde de firma de Koning- Goemaat in Hotel ,,Riche" te Katwijk, een uitstekende collectie bad en strandkleding en japonnen op mee op de boulevard te flaneren. De televisie-omroepster Karin Kraay- kamp gaf op bijzonder charmante wijze een toelichting op deze show, die door 5 mannequins werd gebracht. Leiden: rechtstreekse verbinding naar Duitsland Met ingang van de zomerdienst 1961 (28 mei <..s.) zal de dienstregeling van de Ned. Spoorwegen ingrijpend worden gewijzigd. Deze wijzigingen, waarmee reeds in het zuiden des lands een aan vang werd gemaakt, worden gekenmerkt door kortere reistijden van de sneltrein verbindingen en een verdere verbetering van het aansluitingssysteem. Voor Leiden betekenen deze wijzigin gen dat: de in 1960 sleohts op de druk ste uren rijdende sneltreinen Rotter dam—Eindhoven 'Venlo) v.v., die van Amsterdam tot Rotterdam en terug ge combineerd zijn met de stoptreinen Am sterdamVlissingen v.v., elk uur gaan rijden met door een elektrische locomo tief getrokken rijtuigen. Dit materieel kan eohter niet gecombineerd worden met het materieel van de stopdienst AmsterdamVlissingen, zodat deze snel treinen van Amsterdam af afzonderlijk rijden. Deze sneltreinen maken deel uit van een nieuwe doorgaande lusvormige uurverbinding Maastricht of Venlo: Eindhoven - Rotterdam - Den Haag HS Leiden - Haarlem - Amsterdam - Utrecht - Eindhoven Maastricht of Venlo en terug. Behoudens enkele uitzonderingen stoppen deze sneltreinen niet te Heem stede-Aerdenhout. Enige malen per dag voeren deze trei nen doorgaar.de rijtuigen van en naar Duitsland via Venlo. Hierdoor heeft Lei den een rechtstreekse verbinding naar Duitsland gekregen. Voorts, dat op het traject Leiden Alphen aan den Rijn, zoals bekend, een nieuwe halte Leiden Lammenschans zal worden geopend en dat de aansluitingen van en naar Leiden te Utrecht CS naar en van de richtingen 's-Hertogenbosch en Arnhem aanzienlijk zullen worden .verbeterd. Een smaakvolle collectie badpakken van lastex en katoen in een zeer ge varieerd kleurengamma, trok allereerst de aandacht. De lastexpakken zijn meestal nauwsluitend en hebben een perfecte coupe. De katoenen kostuums zijn aan de voorkant rechtvallend, vaak voorzien van kleine afgebiesde zakjes en aan de achterkant op elastiek verwerkt. De meeste badpakken zijn voorzien van brede banden, die naar achter doorlopen en in een laag rugdecolleté eindigen. Maar om in te zonnebaden zijn de strapless en bikini-pakjes, de laatste al leen voor slanke figuurtjes, ideaal. De gebloemde en abstracte dessins zijn over het algemeen vrij donker. Bruin in al lerlei nuances domineerde in deze show. Ruitjes en strepen zijn eveneens en vo gue. Een beeldige combinatie was een bleu/wit gestreept pak. Van een bijzon dere elegance een mosgroen effen kos- tum, afgezet met crème biezen. Op deze badkostuums werden korte badjassen in effen en strepen van bad stof gebracht. Katoenen zonnepakjes, bestaande uit blouson, short en rok waren er in aller lei kleurencombinaties. Voor koele dagen pantalons en rokken van linnen of ter- lenka, waarop jumpers en vesten veelal in multicolour tinten, getoond werden. Japonnen van glanzend katoen in ge zellige bedrukte dessins waren er te kust en te keur. Ook hier veel bruin, vaak met groen gecombineerd. De modellen varen nauwsluitend in de taille en voor zien van wijde rokken, vaak gegarneerd met grote zakken. Opvallend in deze show was de simpele ovale halslijn. Hiernaast vielen er verschillende mo dellen in de chemisierlijn, een mode die alle seizoenen overleeft, te bewonderen. Bijzonder flatteus was een grijze over- gooier met een wit/roze ingewerkte bies, waaronder een blouse in dezelfde tint werd gedragen. Ook werden enkele strakke japonnen gebraoht in strepen en gebloemde des sins. Heel apart was een model dat opzij geheel met knopen was gegarneerd. Hedenavond vindt een reprise van deze show plaats in „Casino" te Noordwijk a. Zee. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is gelaagd voor het doet. ex. Nederlands Reent mej. K. van Erk te Blaricum. De hoogmis, welke zondag 9 juli in de Oud-Kath. Kerk wordt gecele breerd. zal door de Wereldomroep wor den uitgezonden. Veertig; jaar llervortnd Vrijwilligerskorps Feest in de Petra-kerk Met een eenvoudige, maar sfeervolle receptie heeft het Vrijwilligerskorps van de Leidse Her vormde Gemeente gisteravond in de consistorie van de Pieterskerk zijn veertig jarig bestaan her dacht. Sfeervol niet alleen door de toepasselijke omgeving maar ook door de loftuigingen en het medeleven waarvan toespraken en gelukwensen van de vele aanwezigen blijk gaven. Onder de velen, die de lof over deze categorie werkers in de Hervormde gemeente kwamen bezingen, waren o.m. de heer D. van der Kwaak, president-kerkvoogd, ds. H. J. van Achterberg en ds. J. Groot, praeses en secretaris van de Centrale Kerkeraad, ds. J. de Wit namens het ministerie van predikanten, de Com mandant van de Koksschool, kolonel Th. J. Wes- sels. ds. D. J. Vossers alsmede de oud-kosters van de Pieterskerk en Hooglandse Kerk, de heren J. H. Sir a en H. W, Ranselaar Na een uiterst hartelijk welkomst woord vermoeide de voorzitter, de heer B. de Kier. de receptiegangers niet met een lang historisch verhaal. Hij sprak slechts een kort woord over 't ontstaan van het vrijwilligerskorps, dat 40 jaar geleden in het leven werd geroepen ten einde de toenmalige financiële nood der Hervormde Gemeente te helpen lenigen door zondags bij de erediensten de be taalde krachten te vervangen. De toen malige Kerkvoogdij begroette dit louter op vrijwilligheid gebaseerd en veel kos ten besparend dienstbetoon niet erg ent housiast. Zij meende, dat het hier wel een zeer spoedig uitgedoofd strovuurtje zou blijken te zijn. Vuur aangewakkerd Toch heeft zij destijds ongelijk gehad. Het vuur, waarmede het korps zijn taak vervult, is na veertig jaar veeleer aan gewakkerd. aldus de heer D. de Kier. Voorts schetste hij de zeer moeilijke be ginjaren, waarin de eerste vrijwilligers als het ware voor iedere kerk moesten strijden om deze in het dienstrooster opgenomen te krijgen en de triomf, die werd behaald toen uiteindelijk de Pie terskerk de Hoofdkerk op het roos ter van het korps werd genoteerd. Ten slotte richtte hij zich in het bijzonder tot de heer M. L. C. de Geus, niet alleen één der oprichters van het korps, doch tevens nog steeds een zeer actief lid daarvan. Dank en hulde Daar het bestuur meende deze feiten niet onopgemerkt voorbij te mogen la ten gaan, bracht de voorzitter deze pio nier veel dank en hulde. Tevens bood hij hem het erelidmaatschap van het korps aan. Met een fraaie boeket bloemen deelde zyn echtgenote in de hulde. fluverteniie gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden gedurende 15 juni1 september (geen gedeelten). Leeftijd 1840 jaar. Schriftelijk aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, afd. Abonnementen Witte Singel 1, Leiden. Vijftien jaar „De Vlam" Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Brandweerpersoneelsver eniging „De Vlam", zal het bestuur van deze vereniging op vrtfdag 2 juni as. een receptie houden. De receptie zal plaats vinden van 5 tot 7 uur in de recreatie zaal van de Brandweerkazerne. 's Avonds komt het voltallige brand weerpersoneel met genodigden in be sloten kring byeen om dit derde lustrum te vieren. JEUGDWERK LEGER DES HEILS Reeds vele jaren vindt een groot aan tal jongeren in onze stad in de instuif- clubs van het Leger des Heils een goed tehuis. Onder leiding van de heer H. de Water, bekend ook in de Leidse Jeugd- Actie, komen enige avonden per week een zeventig jongens bijeen in de goede sfeer van de creatievie bezigheid. Morgenavond viert de Instuif in de legerzaal haar jaarfeest; een der regio nale officieren, speciaal belast met het Jeugdwerk, kapitein A. de Heus uit Am sterdam, zal deze avond leiden. De heer D. van der Kwaak, pre sident-kerkvoogd rechts), biedt de voorzitter, de heer B. de Kier een geschenk aan. iFoto L.D., Holvast) De heer Van der Kwaak sprak na mens de KerkvoogdijHy schetste met een enkel woord de eerste moeiiyke ja ren, die het korps moest doorstaan tot dat in 1934 met de toevoeging van de Kooikapel het korps het doel. waarvoor het was opgericht, volledig had bereikt. „Wat in 1921 onbereikbaar leek, vindt men thans heel gewoon, aldus de praeses van de Kerkvoogdij, die het succes van het korps gebaseerd zag op twee hechte pijlers: Liefde voor de Kerk en de trouw aan het werk. Spreker liet zyn aller beste wensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud en een persoon lijk presentje voor de korpsleden. Grote toekomst Ds. Van Achterberg schetste hierna met enkele voorbeelden het grote belang van het korps by de goede ontvangst van de kerkgangers. In de toekomst zal de waarde van het dienstbetoon nog in be langrijke mate toenemen, daar dan het aantal gewoonte-kerkgangers belangrijk zal afnemen. Tenslotte sprak ds. Van Achter berg nog zijn voldoening uit over het feit, dat er ditmaal een welkome ge legenheid was geboden het korps, dat in alle stilte zijn werk verricht, in het openbaar dank en hulde te brengen voor zijn vrijwillige, nimmer aflatende plichtsbetrachting ten be hoeve van een goed verloop der ere diensten. Namens het Ministerie van Predikan ten wees ds. J. de Wit hierna op de be langrijke plaats, die de leden van het korps bij de erediensten innemen en de wyze, waarop zij zich hebben aangepast aan dt vele veranderingen, die er in de loop der jaren in de erediensten plaats hebben gevonden. Met nadruk prees spreker tot slot de levensvatbaarheid van het korps, dat zijn werk steeds door velen gedragen zag en waarby de open gevallen plaatsen steeds weer door Jon geren werden ingenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3