Mr Beernink behandelde reeks vraagstukken u Wij blijven Kabinet steunen ondanks velerlei bezwaren Massamoordenaars van Minsk staan terecht Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 17 MEI 1961 Algemene vergadering der C.H.U. De voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, heeft op de vanmorgen In Utrecht gehouden algemene vergadering van de C.H.U. als zijn mening te kennen gegeven, dat er voor z(jn partij aanleiding bestaat, het kabinet De Quay zoveel mogelijk te blyven steunen. Of dit kabinet zijn vier jaren zal volmaken weet niemand, aldus mr. Beernink, die hierbij opmerkte, dat door leden van dit kabinet soms vreemde bokkesprongen worden gemaakt, die niemand begrijpt en die in het land ook niet te verdedigen zijn. „Soms ook", zo zei hij, „is er sprake van een krampachtig beleid, dat weinig bewondering afdwingt". „Aan de andere kant heeft het kabi net", volgens mr. Beernink. „verschil lende goede maatregelen genomen, die de instemming van een groot deel van het. volk hebben kunnen verkrijgen. Iedereen weet wel. dat er in het kabi net De Quay minder sterke figuren zit ten. maar men dient", volgens de heer Beernink. „te bedenken, dat ingeval van een tussentijdse kabinetscrisis de kans op een rooms-rood kabinet zeker niet uitgesloten is. Een dergelijk kabinet acht de CHU-voorzitter allerminst in het belang van land en volk. De CHU zal er daarom verstandig aan doen. dit kabinet tot de verkiezingen van 1963 haar steun te blijven verlenen", aldus mr. Beernink. die hieraan toevoegde, „dat de CHU bij alles wat het kabinet doet en voorstelt bepaald niet ja en amen zal zeggen. „Het kabinet zal moeten beseffen, dat. wanneer een meerderheid van de Kamer iets anders wil dan het kabinet, dit nog niet tot een kabinetscrisis behoeft te leiden", zo zei mr. Beernink. In dit ver band legde hjj er de nadruk op, dat dit kabinet een extra-parlementair ka rakter heeft en niet tot stand is geko men in overleg met de diverse Kamer fracties. Dit brengt met zich mee, dat heel veel vraagstukken behoren tot de z.g. „vrfje kwesties", waarover kabinet en parlement verschillend kunnen den ken. Kinderbijslag Wil het kabinet de eindstreep in 1963 halen, dan zullen nog verschillende hindernissen moeten worden genomen. Een van deze hindernissen bestaat, vol gens mr. Beernink, uit de kinderbijslag verzekering. Mr. Beernink deed een oplossing aan de hand voor dit vraagstuk. Ervan uit gaande, dat er reeds een noodwet kin derbijslag voor kleine zelfstandigen be staat. valt er. naar zijn mening, veel voor te zeggen deze noodregeling uit te breiden "en dan als definitieve regeling tot de kring der zelfstandigen beneden een zekere inkomensgrens. Hij acht het beslist niet nodig, dat iedere zelfstandige kinderbijslag ontvangt. Personen die meer dan een nader te bepalen bedrag verdienen, moeten, bul ten de regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen worden gehouden. Of dit bedrag nu f8.250. f 10.000 of f12.000 moet zijn, daarover valt te praten, aldus de heer Beernink. Verder zou h(j ieder een die op het ogenblik kindertoelage of Vervolg van pag. 1 Topconferentie in juni te Wenen? Minder bezwaren Maar nu de spanningen in de wereld ernstige reden geven tot ongerustheid, zal men in de hoofdsteden van West- Europa wellicht minder bezwaren heb ben tegen dit gesprek onder vier ogen Vooral omdat in elk geval zal worden verklaard, dat Kennedy en Chroesjtsjow zulk een tête-a-téte altijd aantrekkelijk vinden dan bijvoorbeeld een conferentie van de Grote Vier. Bij de laatste zien z»j zich altijd in de minderheid en bo vendien tonen de Chinezen zich dan steevast miskend, omdat zij als grote mogendheid niet uitgenodigd zijn. Een bijeenkomst van twee geeft de Russen verder nog voldoening werkelijk tot een supermacht te zijn geworden. Er is dus reden te over voor Chroesjtsjow om een gesprek met Kennedy te wensen. Constructieve bedoelingen behoeft hij er niet eens mee te hebben en zoete broodjes behoeft hij er niet voor te bak ken. Die paar verzoenende opmerkingen in recente redevoeringen hebben hem geen kopeke gekost. Een ontmoeting in Wenen in het begin van de maand juni is wat thans vrij algemeen wordt verwacht in Washington. Gisterochtend om 10 uur Ameri- ton, -president Kennedy bezoeken met een boodschap uit Moskou. Het was het antwoord van Chroesjtsjow op Kennedy's boodschap aan de Russische premier van 22 februari. Over de inhoud van het antwoord is niets bekend. Reeds lang aangedrongen De Russen hebben, zoals bekend, reeds lang geleden op een ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjow aange drongen. Het is echter nog slechts kort geleden, dat Amerika bij de Engelsen en Fransen informeerde hoe zij over zulk een ontmoeting zouden denken. Het ant woord uit Londen was gunstig, doch uit Parfjs is nog niets gehoord. Lewellyn Thompson. Amerika's ambassadeur in Moskou, is de voornaamste onderhande laar geweest om de ontmoeting tot stand te brengen. De meeste senatoren hebben zich met voldoening uitgelaten over de berichten omtrent de ontmoeting. Senator Ful- bright zou wensen dat het oveneg zou kunnen plaats vinden zonder tamtam en publiciteit, doch hij zag wel in dat zulks onmogelijk is. Sommigen in Washington hebben een hard hoofd in de onderneming, daar Kennedy en niet Chroesjtsjow op 't ogenblik op diverse terreinen in een moeilijke positie verkeert. Men denke slechts aan Laos, Cuba en Zuid-Vietnam. In het algemeen acht men het echter gunstig, dat Kennedy de gelegenheid zal krijgen Chroesjtsjow te doen bemerken hoeveel waarde Ame rika hecht aan een vordering in de rich ting van een verbod voor kernproeven. Bovendien zal de Amerikaanse presi dent met alle nadruk proberen duide lijk te maken dat Amerika niet verder wenst te wijken voor druk van de Sow- jet-Unie. kinderbijslag geniet, met het behoud van de bestaande regelingen in het ge not daarvan willen laten, zonder ze on der de nieuwe wet te brengen. Er rest dan nog een groep personen die een z.g. „vrij beroep" uitoefenen of als zelfstan dige werkzaam zijn. Wanneer deze personen beneden een zekere inkomensgrens vallen zouden zij of van het eerste of van het derde kind af toeslag kunnen ontvangen. Volgens mr. Beernink zal het financieel wel niet haalbaar zijn, deze bedragen te putten uit de algemene middelen. Hij denkt dan ook aan een tussenoplossing, waar bij een flink bedrag uit de algemene middelen beschikbaar wordt gesteld en waarbij van alle zelfstandigen 'n premie wordt geheven. Deze premie wil hij dan aftrekbaar laten zijn voorde inkomsten belasting. Dit met dien verstande, dat voor vrijgezellen en kinderloze echtpa ren een speciale regeling zal gelden. Hij acht het billijk, dat kinderloze echtparen de premie bijvoorbeeld an derhalf maal voor de inkomstenbelas ting mogen aftrekken en de vrijgezellen twee en een half maal. Deze regeling zal, naar het oordeel van de heer Beer nink, beter passen in het rechtsbewust zijn van ons volk dan het door de re gering ingediende wetsontwerp. Andere problemen Over de woningnood zei mr. Beernink. dat het bij het beleid dat thans gevoerd wordt mogelijk moet zijn, de woningnood binnen 4 a 5 jaar op te lossen. Er zal dan nog wel sprake zijn van woning behoefte maar er ontstaan dan meer normale toestanden waardoor de vrij heid in de bouw kan worden bevorderd. „De CHU", zo zei hij, „wil gaarne de vrije bouw zoveel mogelijk stimuleren. „Helaas", aldus mr. Beernink, dwingen de omstandigheden ertoe, op het ogen blik in de eerste plaats te streven naar uitbreiding van de gesubsidieerde bouw omdat zeer grote behoefte bestaat aan goedkope woningen die nu eenmaal in de vrije bouw slechts ten dele tot stand komen. Over het landbouwbeleid merkte hij op. dat de regering de landbouw het zelfde klimaat moet verschaffen als waarin de andere bedrijfstakken ver keren. Een klimaat, waarin het agra risch leven zich zodanig kan ontplooien, dat het de komende jaren zijn positie in de Europese Economische Gemeenschap zal kunnen handhaven. Sprekende over de Mammoetwet zei de heer Beernink, dat minister Cals vele verbeteringen in het wetsontwerp heeft aangebracht. Ondanks dat zijn de be zwaren van de CHU tegen de structuur en de opzet van het wetsontwerp en tegen de artikelen die de vrijheid van onderwijs in gevaar brengen, niet weg genomen. Over het wetsontwerp op de subsi diëring van kerkenbouw merkte de Weinig steun voor junta in Zuicl-Korea Volgens in Tokio ontvangen berichten zou de militaire junta in Zuid-Korea slechts de steden Seoel, Taegoe en Kwangdjoe beheersen. De junta heeft hedenochtend vroeg 24 officieren, die de rang van luitenant-kolonel of kolonel bekleden, belast met het beheer van twaalf ministeries. De officieren zullen als waarnemende ministers optreden. Een woordvoerder van de bevelhebber van de strijdkrachten van de V.N. in Zuid-Korea. de Amerikaanse generaal Carter Macgruber, heeft gisteravond be kendgemaakt. dat slechts 3.600 militai ren van Zuidkoreaanse reserve-eenhe den in Seoel aan de militaire staats greep hebben deelgenomen. Alle ande re troepen, die gelegerd zijn langs de grens met het communistische Noord- Korea, en de luchtmacht en de marine, zijn „vastberaden op hun post gebleven en blijven de verdediging van de repu bliek verzekeren", aldus de woordvoer der. Dit wil zeggen dat deze militairen niet de militaire junta steunen. In de Zuidkoreaanse pers is de laatste tijd veel geschreven over corruptie onder hogere ambtenaren. De leider van de staatsgreep, generaal Tsjang. heeft be loofd een einde te maken aan corrup tie en bureaucratie en het volk van honger en andere ontberingen te ver lossen. De bevolking had het onder de thans afgezette regering van dr. Tsjang maar weinig beter dan onder Syngman Rhee. Dr. Tsjang heeft wel een aantal maat regelen genomen om een eind te maken aan de economische corruptie en om de produktiviteit te verhogen, maar de le vensomstandigheden van de massa zijn er niet veel door verbeterd. Volgens re cente persberichten zijn 200.000 men sen in afgelegen gebieden en dorpen dichtbij de hongerdood. Het aantal werklozen wordt op 2.600.000 geschat. Van de 26.000 academici die vorig jaar afstudeerden, konden er slechts 5.000 werk vinden. Zuivering in Perzië Van officiële zijde is in Teheran mee gedeeld, dat er gisteren 33 generaals en 270 kolonels uit de dienst zijn ontslagen en dat 30 hoge burgerlijke ambtenaren zijn aangehouden. ONTSNAPT AAN DE DOOD Kinderen sloegen Duitse pantservuist doormidden Twee kinderen uit Noordwijker- hout zijn op het nippertje aan de dood ontsnapt. De kinderen vonden nomaleijk op het strand nabij het radiostation „Nora" een pantservuist uit de tweede wereldoorlog en probeer den het projectiel doormidden te slaan. Dit lukte. De Duitse pant servuist explodeerde niet Leden van het bewakingskorps konden verder onheil voorkomen en wezen de kinderen op het gevaarlijke van hun spel. Het projectiel werd 's middags om half drie in de duinen tot ontploffing gebracht. CHU-voorzitter op. dat hij overwegende bezwaren heeft tegen subsidiëring van te bouwen bezinningscentra voor het Humanistisch Verbond. Voorts pleitte hij voor een algemene loonwet en het optrekken van de lonen van hen. die momenteel onvoldoende betaald worden. Ten aanzien van de verhouding van de CHU tot de ARP zei de heer Beer nink, dat deze veel beter is dan menig een denkt. De contacten zijn uitstekend en men kan elkaar vaak in de practi- sche politiek vinden. Aan deze toestand geeft de heer Beernink verre de voor keur boven een geforceerd samengaan, zoals door sommigen wordt voorgestaan. Niet consequent Met droefheid constateerde mr. Beer nink, tenslotte dat velen die in hun per soonlijk leven Christus als hun Heer en Heiland aanvaarden, deze liin niet con sequent doortrekken op staatkundig ge bied. Hij vroeg zich af. of men wel voldoende beseft, dat men door door te breken naar de PvdA of VVD indirect steun verleent aan het steeds opdringende hu manisme. „In de strijd der beginselen doen degenen die de VVD of de PvdA steunen vaak ongewild de schaal door slaan in een richting die zij persoonlijk niet uit willen", zo zei hij. In Koblenz is gisteren een proces be gonnen tegen twee voormalige SS-offi- cieren, de 55-jarige Hans Remmers en de 62-jarige Carl Zenner, die er van worden beschuldigd in een kamp bij Minsk 6.624 joden om het leven te heb ben gebracht. Remmers zei zich niet veel meer te herinneren. Wel wist hij. dat een andere SS-officier hem opdracht had gegeven, door de executie van Russische joden plaats te maken voor een duizendtal joden uit Duitsland. Toen hij trachtte zich aan dit bevel te onttrekken, had de andere officier hem gezegd, dat het een opdracht van Hitler gold en dat van hem verwacht werd. dat hij „al schie tend het goede voorbeeld" zou geven. Uit angst om zelf te worden geliquideerd had hij steun gezocht bij Zenner. die toen leider van de SS en de politie in Minsk was. Zwijgzaam echtpaar Een Amerikaans echtpaar heeft dertig jaar tezamen in hetzelfde huis gewoond, zonder een woord tegen el kaar te zeggen. Het huwelijk was 47 jaar geleden gesloten. Er was ook nog een 44-jarige doch ter thuis en ook deze zei, op aan stichten van de moeder, niets tegen de vader. Deze laatste had tegen zijn advo caat verklaard dat hij nu gewend was geraakt aan een zwijgend gezin en dat dit hem wel zo lief was. Niet temin had hij toch maar besloten een eis tot echtscheiding in te stel len. Hiertoe werd hem door de rech ter vergunning verleend. In „De Vooruitgang" vindt u vast een schoen die u past! Zowel in vlotte leuke teeners als verfijnde luxe hoge-hak-pumpjes en de wjjd en zijd bekende steunschoenen. HAARLEMMERSTRAAT 192 't Is prettig kopen in onze hyper-moderne zaak. (D. Burgerjon, gedipl. voetspecialist) BINNENLAND Op zijn verzoek is dr. N. A. C. Slote- maker de Bruine, ambtenaar van de bui tenlandse dienst der derdeklasse en laat stelijk consul-generaal te Kaapstad, eervol ontslag uit de buitenlandse dienst ver leend. onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. De Zaandamse brandweer heeft gis teren een hardnekkige strijd geleverd tegen een brand ln een zaagsellood6 van de N V. Handelmaatschappij „Pibra" aan de Westzanerdijk ln Zaandam. Door de enorme rookontwikkeling, die ln de ge hele Zaanstreek zichtbaar was. konden de brandweerlieden de vuurhaard uiterst moeilijk benaderen. De schade wordt op anderhalve ton geschat. De vennootschap ls tegen brandschade verzekerd. De rechtbank ln Malmö zal dinsdag vonnis wijzen ln de zaak tegen de twee Nederlandse zeelleden van de „Trlgon", die vorige maand tweeëntwintig flessen methyl alcohol hebben verkocht. Op het ten noorden van Arnhem ge legen zweefvliegcentrum Teriet van de Kon. Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart worden van zondag 21 mei tot en met vrijdag 2 Juni a s. wederom de na tionale zweefvllegwedstrijden gehouden om het kampioenschap van Nederland. Bij Koninklijk Besluit ls benoemd voor het tijdvak van 9 mei 1961 tot en met 31 augustus 1964 tot rector magni ficus van de Technische Hogeschool te Eindhoven, prof. dr. K. Posthumus, ge woon hoogleraar aan deze hogeschool. In de door deze benoeming ontstane vaca ture van secretaris van de senaat, ls door de senaat voorzien door de benoeming als zodanig van prof. dr. lr. A. A. van Trier. In verband met het wetsontwerp, dat beoogt maximumsnelheden te kunnen vaststellen voor bepaalde wegen of weg gedeelten buiten bebouwde kommen, zegt de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat het zeer te betreuren, dat de mi nister nog steeds geen definitief stand punt heeft bepaald t.a v. de voorstellen van de Commissie Veiligheid Wegverkeer en de Raad van de Waterstaat om alge mene maxim.um8nelheden vast te stellen op alle wegen bulten de bebouwde kommen. Men vroeg zich af, of een ver der uitstel wel verantwoord ls. Prins Bernhard heeft een bronzen medaille ter beschikking gesteld als hoog ste bekroning voor de fotowedstrijd, die ter gelegenheid van de opening van het Internationaal studentencentrum „De Drommedaris" te Enkhuizen op 19 Juli as. wordt gehouden. Aan deze wedstrijd kunnen amateurs, studenten en persfoto grafen deelnemen. Op de openingsdag zullen de prijzen worden uitgereikt. De tentoonstelling der Inzendingen duurt circa 14 dagen. De langdurige droogte heeft de Su rinaams*» landbouw grote verliezen be zorgd, Niet alleen dat de oogsten, zowel bij de grote als by de kleine landbouw, aanzlenlllk kleiner zullen zijn. ook door het verbranden van de vruchtbare negas- selagen bil pas opengelegde landbouw arealen ging veel vruchtbare grond ver loren. Twee wachtmeesters le-klasse, af komstig uit Ede. hebben ln de legerplaats Steenwykerwolde, 49ste afdeling veldar tillerie, verduisteringen gepleegd De om vang loopt in de duizenden guldens. Een 51-Jarige bulldozerchauffeur, de In Israel wordt voor de tweede maal heer A. Vente uit Rotterdam, is gister avond vermoedelijk om het leven gekomen doordat zijn voertuig te water geraakte. De man moet zijn verdronken, 's Avonds laat. had men het lichaam nog niet ge vonden. Het ongeluk gebeurde omstreeks negen uur op het terrein van he stuka- doorsbedrljf Cru wal, op pier zeven van de Waalhaven. De oorzaak is niet bekend. Te Montreal hebben de bij de IATA aangesloten luchtvaartmaatschappijen een overeenkomst bereikt aangaande trans atlantische luchtvrachttarieven De KLM deelt ons mee verheugd te zijn dat de drei ging van een z.g. „open situatie" thans ls afgewend. Deze open situatie zou on een volkstelling gehouden. Sinds de eer ste telling ln november 1948, zes maan den na de vestiging van de Joodse staat, is de bevolking van Israël verdrievoudigd, voornamelijk door de immigratie van een miljoen Joden, afkomstig uit alle delen van de wereld. Abdel Khalem Hassoena, secretaris generaal van de Arabische Liga, heeft op een persconferentie in Bonn meegedeeld, dat de leden van de Liga op 17 Juni a.s. In Damascus een conferentie zullen be ginnen voor beraad over de oprichting van een gemeenschappelijke Arabische markt. Na de eventuele oprichting zou ook de mogelijkheid van samenwerking met rle Fl.rnp.acn nnmnnnmU. vermljdelijk hebben geleld tot een zinloze j niet de Europese gemeenschappelijke markt en onverantwoordelijke concurrentiestryd. v""*i'»" waarbij noch de luchtvaartmaatschappijen, noch het publiek gebaat zouden zijn ge weest. De officier van Justitie te Middelburg heeft een dagvaarding uitgebracht tegen de waterstaatkundig hoofdambtenaar by de Provinciale Waterstaat te Goes. Hem wordt ten laste gelegd, dat hl] drie ver schrijvingen zou hebben gepleegd in de administratie van de Provinciale Water staat en dat hij door deze verschrijvingen ln één geval ook persoonlijk voordeel zou hebben genoten. Vrijdag 26 mei as. zal de rechtbank te Middelburg deze zaak be handelen. Op de Rijksweg MaastrichtRoer mond zijn gistermiddag twee auto's met elkaar in botsing gekomen, een Duitse oplegger met een zware tank achter zich en een personenauto. De bestuurder van de personenauto, de 55-Jange D. Joustra uit Maassluis, werd ernstig gewond en ls met een schedelbaslsfractuur in het ziekenhuis te Roermond opgenomen. Begin 1962 hoopt Bonaire zijn hotel accommodatie te hebben uitgebreid met het hotel Bonaire, waarvoor gezaghebber A. J. van Hesteren dezer dagen de eerste steen legde. BUITENLAND De aandelen van het Volkswagen-be drijf. die tegen 350 werden uitgegeven, hebben gisteren op de Westduitse beurzen tijdelijk meer dan 1000 genoteerd. By slot lag de notering Iets lager, Volgens des kundigen ls, als de buitenlandse vraag naar dit aandeel aanhoudt, de komende dagen een verdere koersstijging te ver wachten. Door personeelsgebrek zyn verschei dene kindertehuizen en tehuizen voor ouden van dagen ln Zwitserland gedwon gen te sluiten. Omdat er toch reeds te weinig van dergelijke instellingen zijn wil men een actie gaan voeren onder de Jeugd om zich voor de verzorging vftn zieken, ouden van dagen en gehandicapten aan te melden. De directeur van de Amerikaanse dienst voor burgeriyke en defensieve mo bilisatie heeft voor een commissie van het Huls van Afgevaardigden verklaard, dat de Sowjet-Unie een bedrag van tus sen 1.8 en 5.4 miljard gulden besteedt aan de bouw van schuilkelders, die het grootste deel van de Russische bevolking tegen de gevolgen van kernwapens zouden beschermen. De Amerikaanse regering heeft voor de bouw van dergelijke schuil kelders ln regeringsgebouwen een bedrag van bijna 30 miljard gulden aangevraagd. In de afgelopen twee maanden hebben in Calcutta 2.600 mensen cholera gekre gen. 256 personen zyn aan de gevolgen van deze ziekte overleden. De Finse minister van Buitenlandse Zaken. Ralf Törngren. ls gisterochtend op 62-Jarlge leeftyd ha een hartaanval over leden. bezien worden. In de Albanese hoofdstad Tirana ls een proces begonnen tegen tien personen, die ervan worden verdacht deel uit te maken van een organisatie die zich ten doel stelde de regering door een gewa pende opstand omver te werpen. De orga nisatie zou de steun hebben gehad van het Griekse leger, „de Joegoslavische revisionisten" en de Amerikaanse Zesde vloot. De Parij8e politie ls een actie be gonnen tegen de rechtse extremisten die de afgelopen dagen talrijke aanslagen met plastieken springstof hebben gepleegd. Elke nacht patrouilleren ongeveer 3.000 agenten. Overdag worden op drukke pun ten ln de stad auto's en voorbijgangers aangehouden. Als gevolg van een wervelstorm die 9 mei j.l. Oost-Paklstan teisterde, hebben ongeveer 400 mensen de dood gevonden. Men vreest dat dit aantal nog tot 500 zal stijgen. Na een dramatisch debat heeft het Hogerhuis gisteravond met grote meerder heid. namelijk 88 tegen 31 stemmen, een voorstel van een groep conservatieve peers tot wederinvoering van de ln 1948 afgeschafte ïyfstraffen verworpen, zy le den deze grote nederlaag ondanks het feit dat Lord Parker, de Engelse opper rechter. aan hun zijde stond. Een andere vooraanstaande rechter bestreed echter het voorstel, aldus onze Londense corres pondent. Het is mogelijk, aldus onze Londen se correspondent, dat Caroline, de Ame rikaanse echtgenote van Antony Wedg wood Benn. de nieuwe Lord Stansgate. zich kandidaat zal stellen voor het Lager huis Indien haar man. die herkozen werd tot lid van Zuldoost-Bristol, maar als peer niet toegelaten werd tot het Lagerhuis, zyn zaak voor het verkiezingshof mocht verliezen en zijn conservatieve tegenstan der. die verre ln de minderheid bleef, zo als verwacht wordt, afsetand zal doen van zyn zetel indien hem deze zou worden toegekend. In een resolutie, aangenomen aan het einde van een ln Milaan gehouden congres van de „Internationale Unie van Bioscoopexploitanten", waarby de Neder- landsche Bioscoopbond ls aangesloten, wordt gesteld dat op korte termijn de vermakelijkheidsbelasting op de vertoning van rolprenten dient te worden afge schaft. Hierbij dient, aldus de Inhoud van de resolutie, rekening te worden gehou den met het feit dat „de bioscoop niet meer het ontspanningsmiddel bij uitstek vormt en ln toenemende mate de concurrentie ondervindt van andere me dia, die doorgaans aanzleniyke fiscale voorrechten en financiële steun van de overheid genieten". VOOB HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Kerkconc. 18.30 Radlo- volksunlversitelt: Civiele gezondheids techniek, lezing door prof. W. F. J. M. Krul. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19 15 Muz. v .h. Leger des Hells. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Radlophllharm. Ork. en solist. 20.55 De kerk en de pinksterbeweging, lezing. 21.15 Gram. 21.30 Zangrecital. 22.00 Tot ziens ln Jeruzalem, bijbelse quiz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Instr. kwint. 1850 VARA-Varia. 18.55 Ronde v. Nederland. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. 20.40 Gezworen kameraden, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Tussen mens en nevelvlek. S raatje. 21 55 Kamermuz. 22.20 Staatsje- ez. Bondspres. v. Oostenrijk. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Gram. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.0017.30 School-zangwedstr. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 Reizen door Nederland. 20.50 Tv.-film. 21.15 Documentair progr. Daarna: NTS: Staatsiebez. Bondspres. v. Oostenrijk. Daarna: Ronde v. Nederland. (Advertentie? Zuiver Uw bloed met Kruschen - én verdrjif so de oorzaak van Uw Rhenmatische Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens. vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vyf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uitdrij ven langs natuurlijke weg. Typiste strooide met ongedekte cheques Een 25-jarige Amsterdamse typiste heeft in ongeveer 25 Amsterdamse win kels kledingstukken en andere gebruiks goederen gekocht en deze betaald met ongedekte cheques van de gemeente giro. Dit heeft zij tegenover de Amster damse centrale recherche verklaard. De typiste, die sinds vorige week gesigna leerd was, is in Rotterdam aangehou den en naar Amsterdam op transport gesteld. Zij zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. De schadepost bedraagt 8 900 gul den. „Ik had geen geld en had allerlei dingen nodig" heeft zij de politie mede gedeeld. WOENSDAG 't Boshuis: Afd. Lelden Z.W. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. S. den Hollander over „Opvoeden ln welvaartstyd". 8 uur nam. Geb. voor Chr fc'oc. Belangen: Jaarver gadering Leldse Chr. Besturenbond. 8 uur nam. Gew. Arbeidsbureau: Voorlichting over Canada. 8 uur nam. De Harmonie: Ledenverg. 3-October Ver eniging. 8 uur nam. Kaasmarkt 1Jaarvergadering Geref Schoolvereniging. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelandsvrouwenbond. Spr. dhr. N. M. Laarman over „Gods Naam ln de omgangstaal". 8 uur nam. Schouwburg: Leerlingenuitvoering Bal letschool Hendricks. 8 uur nam. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarig bestaan. 710 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw: Voor jaarsuitvoering DVS. 8 uur nam. DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland-En- geland. Spr. mr. D. Wilkinson "The Resto ration Comedy". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Leger des Hells (Hooigracht)Jaarfeest Jeugdwerk L. des H. 7.30 uur nam. Rijnsburgerweg 70: Ledenvergadering Ver. tot bestrijding der t.b.c. 8.30 uur nam. Stationsweg 43: Ledenverg. Kamer van Koophandel 3 uur nam. Gem. Bedrijfstechnische School (Medu sastraat). Tentoonstelling werk der leer lingen. 24 en 79 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. H. Wenslnk. 8 uur nam. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm.: Bijbelstudie, 11 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. Station N.S.: Wandeling Ned. Chr. Rels- ver. door Kennemerdulnen. 2.15 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 5.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reisver. naar Gooi en kasteel de Haar. 10 uur v.m. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarig bestaan. 1012 uur voorm., 25 en 7 10 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Chr. Kinderkoor „Ex Ani mo" voert op: „Het verloren tasje en feest ln Sprookjesland". 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk: V.V.D. Spr. minister lr. S. H. Visser over: „Defensie beleid". 8 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwljk". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. BIOSCOPEN Luvor: „Notoclous" („Berucht") (18 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur Lldo: „Di rode kaperkapitein". (14 Jaar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De dame met het hondje". (14 laar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: ,,U spreekt met Uw moordenaar" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Donderdagcyclus „De Inspecteur-gene raal". (Alle leeft.) VOOR DONDERDAG 18 MEI Hilversum I, 402 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Lichte muz. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Lichte muz. 12.50 Staatsiebez. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Volksliederen met gitaar. 14.00 Amus.muz. 14.25 Gram. 15.40 Vocaal kwart, en piano. 16.00 Verkenningen ln de bybel. 16.20 Kamermuz. 16.55 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Me- tropole-orke8t. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Kamer muz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19 00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Pro- menade-ork.. koor en sol 20.50 Nleuw-Gui- nea en wij, gesprek. 21.05 Lichte muz. 21.25 Gram. 21.50 Periodieken Parade. 22 00 Orgelconcert. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Gram. 23.30 Een langspeel plaat uit de Kerk van het Oosten, lezing. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9,10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Het Continent van de dolar. lezing. 12.00 Tl- roler muz. 12 30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13 00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Dansork. en sol. 14.00 Vlooi en piano. 14.30 Cabaret. 14.50 Volksliedjes. 15.10 Voordr. 15.30 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Staatsiebez. Bondspres. v. Oosten rijk. 17.50 Regeringsultz.: Serie: kies een loopbaan bij het onderwys. III. P. TJeerds- ma, vertegenwoordiger van het centraal overleg van de drie centrales van werk nemers. spreekt over de functie van leraar bij het lager technisch onderwijs. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18 55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 19.55 Ronde v. Ned.. 20.00 Nws. 20 05 Lezing over Gustav Mahler. 20 15 Grm. 22.00 Jazz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23,00 Sportact. 23.10 Dlscotarla. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.30 Documentair progr. 20.45 Kunstkron. 21.10 Zwarte kant. toneel stuk. Daarna: NTS: Staatsiebez. Bonds pres. v. Oostenrijk. Daarna: Ronde van Nederland. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC llome Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.45 On bekend. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Hoorsp. 20.30 Gram. 21.00 Actueel gesprek. 21.30 Cabaret. 22.00 Nws. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Kamermuz. Engeland. BBC' Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Nws. en crlcketultsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.35 Sportnws. 18.45 Hoor spel. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hersengym. 20.00 Samenzang. 20.31 Brievenbeantw. 21.00 Licht progr. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nnrdwestdeutsrher Rundfunk, 309 m. 12.00 Liederen. 13.00 Nws. 13.15 Jazzmuz. 14.00 Amus.muz. 16.00 Ork.conc. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.15 Amus.muz. 20.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Gram. 23.15 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Mignon. opera. 14.05 Ka mermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 19 00 Nws. 20.05 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amusork. 12.30 Weerber. 12 35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 16.45 Kinderkoor. 17.00 Nws. 17 15 V. d. kind 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 School- wedstr. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Zangrecltal. 21.30 Boekbespr. 21.52 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Radlo-Unl- versiteit. 22 35 Volksmuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 12.30 Hammond- orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Werken van Belgische componisten. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16 30 Lichte muz. 17.30 Zangrecital 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20 30 Festival v. Cannes. 22.55 Nws. 23.55 Nws. Trianon: „De duivelsclub' (18 Jaar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Vera Cruz". (14 Jaar). Werkd.: 2.30 7.15 en 9 15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Astra-Theater Wassenaar. Vrydag 8 uur zaterdag 7 en 9.15 uur „De 1000 ogen van Dr. Mabuse". (18 Jaar). Zondag 7 9 15 uur. maandag, woensdag en donder dag 8 uur „lm welssen Rössl". (A.I.). Zondagmiddag en woensdagmiddag half drie "The Big Circus". (A.l.) Dinsdag gesloten. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend de Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. B|J geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), 'el op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a d. bó a E 5 3 TJ si S a u. 3 1 a Bm a 2"1* ÖN Amsterdam licht bew. nno 4 17 6 0 Den Helder onbewolkt nrno 6 14 10 0 Ypenburg Vllssingen licht bew. nno 4 16 9 0 1 licht bew. nno 6 16 9 0 Eelde licht bew. w.stll 16 6 0 De Bilt licht bew. nno 2 17 7 0 Twente mist w stil 16 5 0 Eindhoven zwaar bew no 2 17 7 0.2 Z.-Limburg licht bew. no 2 16 6 0 Helsinki zwaar bew nno 5 15 5 0 Stockholm onbewolkt nno 4 14 3 0 Oslo onbewolkt w.stil 17 6 0 Kopenhagen licht bew n 5 14 10 0.4 Aberdeen geh. bew. nrtw 1 11 7 0 Brussel licht bew nno 5 17 6 0 Londen zwaar bew nno 2 17 7 0 Luxemburg onbewolkt no 5 14 5 0 Parijs half bew. nno 3 20 6 0 Bordeaux zwaar bew. w 3 24 13 3 Grenoble licht bew no 1 22 10 0 Nice zwaar bew nnw 4 20 14 0.1 Berlijn regen n 4 11 8 1 Frankfort onbewolkt no 4 18 4 0 München mist zzo 1 13 1 9 ZUrlch onbewolkt n 2 15 5 .6 Genève licht bew. ono 6 18 7 0 Locarno half bew. no 2 23 13 0 Wenen zwaar bew. nw 6 14 5 0 Innsbruck zwaar bew w.stll 14 7 2 Belgrado regen n 2 4 Athene onbewolkt n 2 17 Rome zwaar bew. z 8 27 13 0 Alacclo zwaar bew w.stil 26 13 0 1 Madrid onbewolkt w.stll 26 11 0 Mallorca licht bew. w.stll 32 16 0 Lissabon onbewolkt nnw 3 23 14 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2