BELASTING WORDT NIET MET INGANG VAN JULI VERLAAGD Diner voor president dr. Scharf in feeëriek décor KENNED Y-CHR MOGELIJK 3 JUNI IN WENEN TWIN L jemeklwzH/m! WEERBERICHT In najaar vaststelling van datum Nog geen besluit over vijfdaagse van ambtenaren Wat gebeurt met Adèle Paul? Aan hoefijzervormige tafel zaten 72 gasten op vergulde stoelen Mensjikow met boodschap van Moskou op bezoek in W itte Huis (9«d 91 letuvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 MEI 1961 No. 30356 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zwaar besluit op conjuncturele gronden De verlaging van inkomsten- en loonbelasting is uitgesteld. De economische positie van ons land is zo overspannen, dat minister Zijlstra het niet verantwoord acht deze fiscale verlichting waarmede een bedrag van f. 500 miljoen is gemoeid per 1 juli te realiseren. Deze bittere pil is in de vandaag aan de Tweede Kamer ingediende nota verguld door de belofte, dat in het najaar een wetsontwerp zal verschijnen, waarin een vaste en definitieve datum zal worden genoemd. Dit voorstel zal zo tijdig worden ingediend, dat het voor het einde van dit jaar het Staatsblad zal kunnen bereiken. De regering zal bij het nieuwe beraad tevens overwegen of het verantwoord is in het wetsvoorstel een datum voor het inwerkingtreden van de verlaging van de vennootschapsbelasting op te nemen. De „conjuncturele overwegingen" die tot dit ongetwijfeld moeilijke be sluit van het kabinet hebben geleid, sommen minister Zijlstra en zijn staatssecretaris op in het begin van hun nota: De reeds geruime tijd bestaande hoogconjunctuur heeft zich dui delijk en zelfs in ernstige mate verscherpt. De produktiecapaciteit is volledig in beslag genomen. Een verdere opvoering van de produktie wordt met name bemoeilijkt door het tekort aan arbeidskrachten, dat zich in steeds meer sectoren zeer scherp aftekent. O Daarbij komt nog de zich in snel tempo uitbreidende arbeidstijd verkorting. Volgens de nota geeft de ontwikkeling op de arbeidsmarkt een zeer goede indi catie voor het conjunctuurverloop. Het aantal werklozen is thans gedaald tot een historisch dieptepunt. Eind april was dit aantal zelfs teruggelopen tot 33.000 personen. Een nog lager werk loosheidspeil is zelfs nauwelijks denk baar. Het verschil tussen openstaande aan vragen en de geregistreerde arbeidsre serve is in een half jaar van ruim 45.000 opgelopen tot 80.000. De spanning op de arbeidsmarkt is groter dan ooit Generaal Tsjang Do-jong de voorzitter van het militaire re volutionaire comité, dat zich in Zuid-Korea van de macht heeft meester gemaakt. OVERWEGEND DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Op d meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar vooral aanvankelijk ook plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 MEI Zon op: 4.42 uur: onder: 20.31 uur. Maan op: 7.51 uur; onder: 23.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.29 en 17.55 uur. Laagwater te 1.16 en 13.36 uur. tevoren, zelfs groter dan in de hausse periode 1956—'57. In ce bouwwereld heeft de recente conjuncturele ontwikkeling geleid tot 'n sterke stijging van de aanvragen van bouwvergunning, terwijl in alle sectoren de vraag zo is opgelopen, dat de wacht tijden aanzienlijk langer zijn geworden. De economische situatie vertoont dus duidelijk symptomen van oververhitting. Onder zulke omstandigheden achten de bewindslieden het niet verantwoord door belastingverlaging de consump tieve mogelijkheden te vergroten en daardoor de grote spanning nog verder op te voeren. Dat zou de bestaande span ningen tot ontladen kunnen brengen in de vorm van prijsstijgingen, die de tot dusverre gunstige resultaten van het financieel-economische en sociale beleid teniet zou kunnen doen. Niet telkens Maar een zo dringende verlaging als die van de belastingen naar het inkomen kan men niet telkens op conjuncturele gronden uitstellen. Bij het voortschrijden van de tijd aldus de bewindslieden wordt het honoreren van de wettelijke belofte van belastingverlichting een steeds dringender eis, temeer daar deze fiscale ontspanning in het grote geheel samenhing met het permanent maken van enkele belastingverzwaringen. Men zal hier tegenover elkaar staande argu menten moeten afwegen. Een verant woorde belastingheffing van de indivi duele burgers maakt een verlaging nood zakelijk, maar conjuncturele bezwaren verzetten zich daar nu tegen. Zo kwa men de bewindslieden tot een uitstel van beperkte duur. Bij het vaststellen van de duur van dit uitstel, hebben de bewindslieden het oog op de toekomst gericht. Alhoewel thans nog weinig symptomen in die richting wijzen, achten de bewindslieden het niet uitgesloten, dat de conjunctuur nu wel haar hoogtepunt heeft bereikt. Op iets langere termijn lijkt enige ont spanning niet uitgesloten. Dit b.v. door het doorwerken van de vorig jaar tot stand gebrachte beperking van de investeringsfaGiliteiten. Ook mag worden aangenomen, dat de te wachten grotere toevloed van jeugdige arbeids krachten, als gevolg van vele geboorten kort na de oorlog, een gunstige uitwer king zal hebben op de situatie van de arbeidsmarkt. Vergeten mag niet worden dat de ontwikkeling van lonen en andere inkomsten in de komende tijd voor het conjunctuurverloop van bijzondere in vloed is. Ambtenaren Tot zover de nota, waarin minister Zijlstra het resultaat heeft neergelegd van vele kabinetszittingen in de laatste dagen. Gisteren kwamen de ministers enkele malen bijeen op tijdstippen, dat hun aanwezigheid niet elders vereist Dit blad bestaat Dit 20 pagina's werd in verband met bezoek van de Oostenrijkse president, dr. A. Scharf. Maar al deze vergaderingen hebben nog niet kunnen leiden tot een beslis sing inzake het tijdstip van invoering van de vijfdaagse werkweek voor over heidsdienaren. Daarover schijnen de meningen nog steeds verdeeld te zijn. Zo scherp lijken de standpunten tegenover elkaar te staan, dat er in politieke kringen in Den Haag zelfs met de mogelijkheid rekening wordt gehou den, dat minister Toxopeus van Binnen landse Zaken, die zich gebonden voelt aan zijn belofte aan ambtenarenorgani- saties, er een portefeuillekwestie van maakt. Daar echter de grootste geheim houding wordt betracht en zelfs nie mand het tijdstip wilde noemen, waarop de ministerraad zich verder met deze kwestie zal bezighouden, is thans moei lijk te voorzien, wat er zal gaan ge beuren. Reeds is het woord „kabinetscrisis" gevallen, waarbij men dan denkt aan de situatie, dat de andere VVD-ministers zich geroepen zouden voelen zich achter minister Toxopeus te scharen, terwijl diens standpunt door de overige be windslieden niet geaccepteerd kan wor den. Intussen wordt men ongeduldig in ambtenarenkringen. Maar een beslissing kan wel op korte termijn tegemoet ge zien worden. Men kan toch niet steeds uitstellen. Kans regeling wordt vrij gering geacht Wanneer de uitspraak in het kort geding om de elf maanden oude Oostenrijkse baby Adèle Paul ten gunste van de minister van Justitie uitvalt, en er geen definitieve ver- blijfsverguning komt, zal het kind naar een opvoedingsgesticht in Oostenrijk gaan. In een interview met de ,,Neue Illustrierte" heeft de (ongehuwde) moeder van Adèle meegedeeld, dat er in het gezin, dat zij binnenkort hoopt te vormen met een man, die zij onlangs heeft leren kennen, geen plaats is voor Adèle. De financiële middelen zijn er niet voor twee kinderen. Adèle is de tweede dochter. Ook de eerste Margit geheten bracht zij als ongehuwde moeder ter wereld. De moeder van Adèle werkt thans als reizend boekverkoopster en is de hele week van huis. Zoals bekend, zullen de partijen in het geding vrijdagmiddag op nieuw voor de vice-president van de rechtbank, mr. J. H. C. Slote- maker, verschijnen. De kans op een regeling wordt gering geacht. De Oostenrijkse president dr. i Juliana tijdens de rondvaart door de A. Scharf in gesprek met Koningin] Amsterdamse havens en grachten. M ecu.se charme in Huis ten Bosch (Van onze Haagse correspondent) Zó stelt men zich altijd voor, dat het vroeger in Wenen moet zijn geweest aan het Keizerlijke Hof: met spiegels en wandschilderingen verluchte zalen, rijkgedekte tafels, glanzende vloeren en overal hof maarschalken en lakeien, die af- en aansnellen om de laatste toebereid selen te treffen voor weer een groots festijn. Zo was het gisteravond aan het Nederlandse Hof, in het paleis Huis ten Bosch, waar de Koningin een gala-diner aanbood aan de president van Oostenrijk en diens gevolg. Een feestelijke avond waar de Nederlandse sfeer de charme van de Weense bereikte, niet in de laatste plaats door de muziek van Strauss en Schubert, gespeeld door een strijkje uit de Koninklijke Militaire Kapel. Magnifiek uitzicht Het diner werd gehouden in de schit terende Oranjezaal van het paleis, een ronde zaal op de eerste etage, waarin één hoog venster een magnifiek uitzicht geeft op de avondstille tuinen. Aan weerszijden van de hoefijzer vormige met hortensiatafellinnen van 1837 gedekte tafel stonden 72 vergulde met gobelin overtrokken stoelen. Het hoofd van de tafel, waar de president plaats nam met aan zijn linkerhand Koningin Juliana en aan zijn rechter hand Prinses Beatrix en tegenover zich Prins Bernhard. die ter linkerzijde werd geflankeerd door de dochter van dr. (Van onze correspondent in Washington) Indien het in juni tot een ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjow zou komen volgens doorgaans goed ingelichte kringen zouden beide staatshoofden elkaar op 3 juni in Wenen ontmoeten dan zou dit gesprek op hoog niveau een ander karakter krijgen dan Kennedy voor ogen moet hebben gehad. De Amerikaanse president had gehoopt dat gedurende het 1ste half jaar van zijn bewind de betrekkingen met de Sowjet-Unie zouden verbete ren en met name resultaat bereikt zou kunnen worden op de conferen tie in Genève over de stopzetting van de kernproeven. Doorwerkend in dezelfde richting zouden dan Kennedy en Chroesjtsjow te enigertijd in de zomer plannen hebben kunnen maken voor een verdere verbete ring van de betrekkingen. De relaties tussen de Sowjet-Unie en Amerika zijn echter de laatste maanden aantrekkelijk meer gespannen geworden. Indien thans een ontmoeting Kenne- dy-Chroesjtsjow tot stand komt, zou dat niet zijn om door te werken in de inge slagen richting, doch, wat Amerika be treft, om een ernstige poging te doen van richting te veranderen en een grond slagslag te vinden waardoor de spannin gen van de koude oorlog konden ver minderen. GedureiK,^ het weekeind kwamen uit Palm Beach in de staat Florida, waar Kennedy enkele dagen rust had gezocht, geruchten omtrent een ontmoeting van Kennedy en Chroesjtsjow, die zou kun nen plaatsvinden terstond nadat de Amerikaanse president eind mei in Pa rijs president De Gaulle had bezocht. Pierre Salinger, Kennedy's perschef, die ook in Florida was. sprak de geruchten weliswaar tegen, doch niet overtuigend genoeg om ze definitief in de doofpot te houden. Gisteren waren negen van de tien waar nemers in Washington van mening, dat het gesprek op het hoogste niveau bin nenkort zou doorgaan. Thans is het zover, dat men zowel in Moskou als in Washington elk moment een officieel communiqué verwacht over het aanstaande topgesprek. De oude denktrant was, dat Chroesjtsjow zijn begeerde gesprek met Kennedy kon krijgen indien hij zich het eerste half jaar van diens regering netjes gedroeg. Chroesjtsjow zou zich echter naar het oordeel van Washington gedurende de laatste maanden allerminst inschikkelijk en schappelijk hebben getoond. Het of fensief van de communisten in Laos is dankzij de Russen krachtig gevor derd en op de conferentie van Genève heerst een sombere stemming sedert de Russen daar een soort veto-macht heb ben geëist bij eventuele inspectie. De communisten gingen gestadig door Cuba te versterken tot een rood bastion op het Westelijk halfrond, ca toen Amerika zich vergaloppeerde in een te genactie kon Chroesjtsjow niet nalaten zich in scherpe bewoordingen over Ken nedy's beleid uit te laten. De koude oorlog is door dit alles zeer in spanning toegenomen en de betere sfeer, die pre sident Kennedy deze zomer hoopte te bereiken, is beslist uitgebleven. Dan geen ontmoeting met Chroesjt sjow, zou de conclusie kunnen zijn. Doch ook door pressie uit te oefenen kan Chroesjtsjow zijn wil doorzetten. Van tijd tot tijd heeft Moskou te kennen ge geven, dat een gesprek tussen Ken nedy en Chroesjtsjow nuttig «verd ge acht. In Parijs, Londen en Bonn zijn Amerika's bondgenoten in de regel nog al beducht voor een overleg tussen de twee allergrootsten zonder dat zij daar bij worden betrokken. O Slot op pag. 2 Scharf mevrouw Kenrle en ter rechter zijde door Begum Liaquat Ali Khan, deken van het. corps diplomatique, was nog extra gesierd met een verguld zil veren Engels spiegelplateau en een bij zonder fraai bloemstuk. Dit bloemstuk, evenals de twaalf andere, bestond uit rode en gele azalea mollis, magnifiek in bloei staande planten uit de eigen kwekerijen van Soestdijk. Het servies was van Sèvres-porcelein, geflankeerd door het Amsterdamse glaswerk en zil veren met het Rijkswapen gesierde be stek. Alleen het fruitbestek droeg het Engelse wapen Ter rechterzijde van Koningin Julia na zat de minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, dr. Bruno Kreis- ky, naast deze Prinses Irene en naast haar de Oostenrijkse ambassadeur in ons land, dr. A. Afuhs. Hetg evolg van president Scharf, ministersv an staat, leden van het kabinet, vertegenwoordi gers van het corps diplomatique, de burgemeester van Den Haag en andere hoogwaardigheidsbekleders waren de overige gasten. Geheel aan het einde van de tafel, bij de deuren waardoor heen de lakeien af en aanliepen, was de plaats voor hofmaarschalk, luit. kol. vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann met voor zich een discreet wit belletje, dat de verbinding met de verdekt opgestelde kapelmeester onder hield. Een klein getypt briefje herin nerde de hofmaarschalk aan afspraken: „Eén lange beltoon u moet gaan spelen, herhaald kort bellen u moet ophouden te spelenu speelt te hard u speelt te zacht Het galadiner begon om kwart over acht. Tussen kwart voor acht en dat tijdstip gleden de zwart-glimmende li mousines met de genodigden één voor één het voorplein van het Huis ten Bosch op Lakeien schoten toe om de deuren te openen, genodigden, meestal in fraaie ceremoniële tenues, bestegen de trappen naar de hoofdingang om zich gereed te houden voor het tijdstip van vijf over acht, het moment waarop de Koningin, de Prins en de beide Prin sessen de blauwe kamer van het paleis betraden voor de begroeting van hun gasten. De honderdduizend op no 2488 In de 551ste staatsloterij is van ochtend de prijs van f. 100.000 uitgeloot. De ton viel op lot 2488. De series van dit nummer zijn ver kocht in Amsterdam. Rotterdam, Haarlem, Almelo, Nijmegen en Den Haat TWEE DODEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op een onbewaakte overweg in Mier- lo-Hout (gem. Mierlo) is gisteravond een personenauto door een trein gegrepen. De twee inzittenden, de 33-jarige J. v. Gerwen uit Mierlo-Hout en zijn 17-jarige verloofde G. Stoukes waren op slag dood. De trein had drie kwartier vertraging. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van i 18 mei 1861. In den avond van Woens dag 1.1. is omstreeks 9 ure op de 1 Breedestraat een kind overreden geworden door een rijtuig, be stuurd wordende door een stu dent. Hoezeer de politie, toeval lig ter plaatse aanwezig, onmid dellijk toeschoot en ter consta- 1 tering van het feit de namen van dien heer en de getuigen opnam, gelooft men toch te kun nen aannemen, dat een onge lukkig toeval zonder boos opzet tot die gebeurtenis aanleiding gaf. Wij vestigen de aandacht 1 op een dezer dagen bij de firma 1 Jac. Hazenberg Cornsz. te Lei- 1 den uitgegeven brochure geti- 1 teld: de academische opvoeding 1 in verband met de jongste ge- 1 beurtenissen te Delft. Behalve 1 dat dit geschrift de kenmerken 1 draagt van een juiste kennis van het studentenleven aan de 1 Delftsche academie, somt het 1 met veel tact de bezwaren op, 1 die tegen het besluit tot kazer- nering, met het oog op de zelf- standige ontwikkeling van den 1 student, bestaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1