Proces in Milaan om 32 miljoen dollar 'si Roxy?...ja,graag Verplichte W.A.-verzekering 1111 in een wetsvoorstel neergelegd Er wordt krachtproef van het Westen gevergd Deze moet cle schade dekken West-Berlijn: juist of onjuist? RUSTIG EXAMEN Een economisch plan is noodzaak Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 17 mei 1961 Vierde blad no. 30356 Op een aanklacht, welke is ingediend door de Italiaanse industrieel prof. Frando Gronda, zullen door een gerechtshof in Milaan vijf Argentijnen, eertijds vooraanstaande aanhangers van Peron, berecht worden. De zaak waar het om gaat is een zwendel, waarbij Gronda 32 miljoen dollar zou zijn kwijtgeraakt. Hij rekent erop dat het Internationale Gerechtshof de Argentijnse regering zal ver oordelen tot terugbetaling van de 32 miljoen dollar, als het hof in Milaan de vijf Argentijnen heeft veroordeeld. De Argentijnen Emilio Ja jan (een in dustrieel), Felix Pedro Dacharry (ex-ge-, zagvoerder ter grote vaart), Bernardo Alberte (voormalig majoor), Jesus Ig- nacio Cialceta (eveneens een ex-ma joor) en Hector Haroldo Ferrero (voor malig juridisch adviseur van de Argen tijnse regering, thans procureur bij de Argentijnse Fiat-fabriek) vallen volgens de Argentijnse regering niet onder de juridictie van het hof in Milaan. Maar dr. Francesco Palma, de rechter van onderzoek in Milaan, heeft anders ge oordeeld en een officiële aanklacht op gesteld, welke tegen elk der verdachten verscheidene punten omvat. Prof. Gronda had machines voor de aluminiumindustrie naar Argentinië ge ëxporteerd. Geld zag hij nimmer. Hij zon op middelen om zijn verlies goed te maken. Een jaar geleden werd een Comte-4 van de „Aerolinas Argentinas" op het vliegveld Ciampino in Rome onmiddel lijk na de landing door de politie in beslag genomen. Twee dagen later werd een Argentijns vrachtschip van 6000 ton in de haven aan de ketting gelegd. Daags daarop werden alle banktegoeden en onroerende goederen, welke als eigen dom van de Argentijnse regering bij Italiaanse banken gedeponeerd waren, bevroren. De Italiaanse regering heeft al deze beslagleggingen, waartoe prof. Gronda het initiatief had genomen, ongedaan weten te maken, maar de industrieel liet het er niet bij zitten. Tot in de hoogste instanties drong hij door. De Italiaanse minister van Handel, Mario Martinelli, kreeg van de Argentynse re gering te horen dat alleen het vonnis van een Argentynse rechtbank erkend zou worden. Maar met het argument dat de vijf Argentijnen als officiële vertegenwoordi gers van hun regering ten tijde van Peron de misdaden, waarop de aan klacht gebaseerd is, in Italië hebben begaan, kreeg de professor gehoor en werd het proces voorbereid. Van alle do cumenten werd een afschrift naar Ar gentinië gestuurd. Zelfs Juan Peron, die in Spanje woont, is door Spaanse rech ters ondervraagd in verband met deze zaak. Indien de eventuele veroordeling door het Internationale Gerechtshof erkend wordt en dit hof de aanspraken van Gronda bevestigt, kunnen Argentijnse schepen en vliegtuigen overal ter we reld door Gronda's deurwaarders in be slag genomen en verkocht worden, net zolang als nodig is om het bedrag van de schuld bijeen te brengen. P. C. Hooftprijs voor Victor van Vriesland De staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooftprijs, is voor 1960 toegekend aan dr. Victor E. van Vriesland te Amsterdam. Deze prijs werd hem toegekend voor zijn gehele letterkundig oeuvre, in het bijzonder, aldus het ministerie van O. K. en W., ter bekroning van zijn verzameld kritisch- en essayis tisch proza, in 1958 uitgegeven onder de titel „Onderzoek en ver toog". Het eerste deel van deze verzameling opent met een beschouwing geschreven in 1915, het tweede deel besluit met een opstel uit 1957. In de ruim veertig jaren, die hier tussen verliepen, begeleidde de dichter Van Vriesland zijn subtiel oorspronkelijke poëzie, zijn nauwgezette vertalingen van buitenlands dicht- en prozawerk en zijn bloemlezingen met esthetische beschouwingen over letter kunde waarin hij rekenschap aflegt over de taak en betekenis van letter kunde arbeid. De jury die Victor van Vriesland voor de hoogste letterkundige prijs in Neder land heeft voorgedragen bestond uit prof. dr. W. Asselbergs, lid en voorzitter, prof. dr. N. A. Donkersloot, prof. dr. P. Geyl, A. Kossmann en prof. dr. P. Min- deraa, leden en H. J. Michael, secretaris. De uitkering van de prijs zal plaats vinden in het Muiderslot op dinsdag 30 mei a.s. Japan: China start kernwapenproeven binnen drie jaar Een woordvoerder van de Japanse verdedigingsraad heeft in Tokio ver klaard dat in een witboek over de de stand der Japanse landsverdediging, dat de raad binnenkort zal publiceren, voorspeld wordt dat de Chinese Volks republiek binnen drie jaar zal beginnen met proefnemingen met kernwapens. Hij zei ook dat in het witboek wordt gewezen op het gevaar van het uitbre ken van „beperkte oorlogen", in het Verre Oosten. In dit verband wordt in het witboek de nadruk gelegd op het belang van versterking van de Japanse militaire kracht, dit op basis van het kortgeleden gesloten Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag. Parijs handhaaft zijn standpunt inzake kernbomproeven Het Franse standpunt ten aanzien van de kernproeven blyft onveranderd: het land moet kunnen beschikken over de middelen om zich te verdedigen zo lang anderen de middelen hebben Frankrijk te vernietigen, aldus ver klaarde men maandag in officiële krin gen in Parys. Dit kan men beschouwen als het antwoord van Parys op het Russische dreigement van maandag .De Sowjet-Unie heeft namelyk aangekon digd. dat zij haar atoom- waterstof- bomproeven zal hervatten en de Geneef- se conferentie zal verlaten als Frank rijk of een ander NAVO-land geen eind maakt aan de proeven met kern bommen. In Parijs stelt men zich op het standpunt, dat Frankryk niet ge bonden kan zijn door onderhandelin gen zoals thans in Genève gaande zijn waarin het niet vertegenwoor digd is. Volgens de Russen gaat Frank rijk door met zyn proeven ten voor dele van zijn bondgenoten. Daardoor behalen de Amerikanen en Engelsen eenzijdig militair oordeel op de Sow jet-Unie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk noem de de Russische beschuldiging, dat de V.S. profiteren van de Franse proeven, „vals en absurd". De liberale „Guardian" pleitte gister ochtend voor deelneming door frank rijk en de Chinese volksrepubliek aan het Brits-Russisch-Amerikaanse overleg te Genève over staking der proeven met kernwapens. Het blad meent dat op de lange duur geen enkele overeenkomst betreffende een staken dezer proeven de beoogde uil werking zal hebben, indien een derge lijk akkoord niet ook door deze twee landen zal zijn onderschreven. Laag nadelig saldo op Britse handelsbalans (Van onze Londense correspondent) De Engelse handelsbalans over april toont thans een nadelig saldo van 24 miljoen pond, het laagste in twee jaar en slechts een derde van dat over maart. Er was sprake van toenemende uitvoer en een scherpe daling van de invoer, hoewel deze laatste beinvloed is door de havenstaking, welke namelyk de invoer meer heeft beinvloed dan de uitvoer. De noodmaatregelen welke Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist achter de hand houdt om eventueel de binnenlandse vraag te remmen en de export te prikkelen zijn waarschijnlijk voorlopig niet nodig. Tot het lage nade lige saldo hebben bijgedragen de ver koop van het oceaanschip „Empress of Canada" en een oorlogschip aan Indea, welke samen 12 miljoen pond opbrach ten. Advertentie MET ROXY BENT U BETER UIT! Zo'n picknick heeft 'n sportieve charme - voor jong en oud, voor iedereen. De mand zit mudvol met heerlijkheden... en natuur lijk is Roxy van de partijRoxy - de sigaret die nérgens weg te denken is! Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u meer van de beste tabakken uit Amerika. Ook voor bromfietsers! Verschenen is het ontwerp van wet „Aansprakelijkheidsverzekering motorrijtuigen". Reeds lang voor de verschijning werd gesproken over de „Wet op de verplichte W.A.-verzekering" en het is ook niet zo, dat het ontwerp vorm geeft aan een gedachte van de laatste tijd. Integendeel: in 1937 werd aan een commissie onder voorzitterschap van prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer reeds opdracht gegeven de vraag te onderzoeken of de wet dient te verplichten tot verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid, die uit het gebruik van motorrijtui gen voortvloeit. Dit heeft geleid tot een kort na de oorlog aangeboden voorontwerp. De wet beoogt te bereiken, dat het slachtoffer van een verkeersongeval erop kan vertrouwen, dat de hem toekomende schadevergoeding hem ook wordt uitge- gekeerd. Daarom wordt iedere eigenaar van een motorrijtuig en daaronder wordt ook b.v. een bromfiets verstaan verplicht een verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid te sluiten. Deze verzekering moet in het algemeen de schade dekken, die een bestuurder ook al is hij niet de eigenaar van een mo torrijtuig veroorzaakt. Alleen dan als het rijtuig wordt gebruikt door iemand, die zich door diefstal of geweldpleging van het voertuig heeft meester gemaakt (of het wordt gebruikt door iemand, weten de dat het door diefstal of geweldpleging is verkregen, zonder dat daarvoor geldi ge redenen zijn) behoeft de aansprake lijkheid niet te worden gedekt. Nog geen bedragen genoemd In het ontwerp van wet zijn de be dragen, waarvoor de verzekering ten minste moet gelden, niet genoemd. Zy zullen by algemene maatregel van be stuur worden vastgesteld. Wel worden bedragen genoemd in de memorie van toelichting. Daarin wordt gesproken van t 100.000,per gebeurtenis voor brom fietsen en landbouwtractoren, f 200.000,- per gebeurtenis voor auto's en motor rijwielen en f 250.000 per gebeurtenis voor vrachtauto's. De parlementaire Benelux-raad heeft zich in januari van dit jaar intens bezig gehouden met de wettelijke vormgeving van de verplichte W.A.-verzekering. De artikelen 1 tot en met 16 in het Neder landse ontwerp bevatten dezelfde bepa lingen als de artikelen 1 tot en met 13 in het Belgische ontwerp. De andere ar tikelen zijn niet gemeenschappelijk. Bij de aanvaarding van het ontwerp kan men bezwaarlijk stellen, dat de Benelux-landen bijzonder vooruitstre vend zijn. Bijna alle Europese landen zijn reeds voorgegaan. Slechts in Spanje, Portugal en Italië kent men de verplich te W.A.-verzekering nog niet. Uitzonderingen Een bijzonderheid van de wettelijke regeling is, dat de benadeelde niet al leen de aansprakelijke bestuurder, maar ook diens verzekeraar rechtstreeks kan aanspreken. Dat is vooral van belang indien de bestuurder zich financieel in een weinig rooskleurige toestand be vindt, b.v. in staat van faillissement. Hoewel er sprake is van verzekerings plicht, bestaan er toch drie categorieën, waarvoor een uitzondering mogelijk is. In de eerste plaats geldt een vrijstelling voor de staat, die nu eenmaal in ver band met de grote omvang van zyn be zittingen en de grote spreiding van zijn risico's geen verzekeringen pleegt te slui ten. In de tweede plaats kan bij alge mene maatregel van bestuur vrijstel ling worden verleend t.a.v. handwagens met hulpmotor en dergelijke, vrij onge vaarlijke motorrijtuigen. Tenslotte kun nen ook zij, die tegen het sluiten van verzekeringen gemoedsbezwaar hebben, vrijstelling verkrijgen. Waarborgfonds Hoe moet nu een slachtoffer van een door een „gemoedsbezwaarde" aan zijn schadevergoeding komen? In het ont werp van wet is de instelling van een waarborgfonds motorverkeer voorzien. Dit waarborgfonds zal schadeloosstel ling toekennen: a. indien de aansprakelijke persoon we gens gemoedsbezwaren is vrijgesteld. b. als de aansprakelijke persoon onbe kend blyft of zyn verzekeringsplicht niet is nagekomen, c. als de bestuurder het motorrijtuig heeft gestolen, d. als de verzekeraar in geval van on vermogen verkeert. In al deze gevallen zal de benadeelde eerst moeten trachten zijn verhaal te zoeken op de aansprakelijke persoon zelf. Pas indien dit niet gelukt, kan hij zich tot het waarborgfonds wenden. Het Waarborgfonds wordt gevoed door bijdragen uit de verzekeringspremies. Het heeft een bijzondere kas voor de regeling van de ongevallen, veroorzaakt door hen, die wegens gemoedsbezwaren van de ver zekering zijn vrijgesteld. Wie namelijk vrijgesteld wordt van de verzekering we gens gemoedsbezwaren, wordt wel ver plicht jaarlijks een bedrag in de speciale kas van het waarborgfonds te storten. Een commissie van toezicht op het waarborgfonds wordt in het leven geroe pen. Ze bestaat uit vier leden, aan te wijzen door de regering, twee leden, aan te wijzen door organisaties, die geacht kunnen worden de verzekerden te ver tegenwoordigen. Controle De controle op de nakoming van de verzekeringsplicht verschilt naar gelang van het feit, of het motorrijtuig ge tekend is of niet. In het eerste geval be staat reeds een centrale registratie der desbetreffende motorrijtuigen, daarvan kan bij de controle gebruik worden ge maakt door de verzekeraar te verplichten het sluiten en beëindigen van verzeke ringen aan de registrerende instantie door te geven. De bestuurders van mo torrijtuigen, die geen kenteken dragen (bromfietsen, landbouwtractoren) zullen daarentegen zelf een bewijsstuk van de verzekering by zich moeten hebben. Het niet nakomen van de verzeke ringsplicht wordt met hechtenis en boe te bedreigd. Daarnaast kan ontzegging van de rijbevoegdheid voor een bepaalde tijd worden opgelegd, alsmede de ver plichting tot storting van een bedrag van f 3000 in het Waarborgfonds motor- verkeer. Kleinigheid De Amerikaanse miljonair Bernard Goldfine heeft bekend schuldig te zijn aan de ten laste gelegde ontduiking van federale inkomstenbelasting waardoor hij de Amerikaanse staat voor 790.000 dollar heeft benadeeld. Hy deed dit na dat zijn verdediger Bennett Williams had aangedrongen op een onderzoek van de geestvermogens van zyn cliënt. Goldfine heeft opdracht- gekregen zich te melden bij de door het hof aange wezen psychiater Frank Straccia. De uitspraak in de zaak-Goldfine is voor onbepaalde tijd uitgesteld in afwachting van het rapport van de dokter. NIEUWE UITGAVEN De boom der beschaving, de geschiedenis van de mensheid, door R. Linton. Ingenleursdromen. grootse toekomst projecten, door Willy Ley. Het geluld en ons gehoor, door W. A, van Bergeyk, J. R. Pierce en E. E. David. Pockets, uitg.: Elsevier, Amsterdam. Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond oplO-tallen jaren ervaring Jaarrede voorzitter Verbond prot. clir. werkgevers In de gisteren in het Kurhaus te Scheveningen begonnen jaarvergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland heeft de voorzitter, de heer A. Borst Pzn., in zyn jaarrede o.m. er voor gepleit, dat de regering, in overleg met de S.E.R. en op basis van een centraal economisch plan, komt tot vaststelling van de mate, waarmee in een bepaald tijdvak de Nederlandse' nationale produktie zou moeten toenemen. Nagegaan zou moeten worden onder welke voorwaarden, voor wat de belangrijkste elementen van het economische beleid betreft, dit streven het beste zou kunnen worden bereikt. De heer Borst dacht in dit opzicht aan de ontwikkeling der investeringen, der lonen en prijzen, der overheidsuitgaven. Een actief beleid zal van een en ander dan het noodzake lijke complement moeten vormen. Dit overeengekomen plan zou als raam moeten dienen waarnaar het bedrijfs leven zich in het betreffende tijdvak zal hebben te richten. De D.E.R. zal ac tief de ontwikkeling moeten volgen en het georganiseerde bedrijfsleven attent moeten maken op belangrijke afwijkin gen van het raam. Naar de mening van de heer Borst zal de regering de gelegenheid moeten hebben het beraad tussentijds te openen, indien zich niet te dulden discrepanties voordoen, of als erb elangrijke wijzigingen in de omstan digheden optreden. De heer Borst is van oordeel dat als er in de door hem aangegeven rich ting zou kunnen worden gewerkt, voor het economische en sociale beleid van Nederland een concreet gemeenschappe- Was de keus van het bestuur van de Duitse Evangelische Kerkdag om dit jaar West-Berlijn te kiezen als de plaats waar de vele tienduizenden belangstellenden (op de slotbijeenkomst twee jaar geleden in München kwamen een half miljoen mensen!) bijeen zullen komen juist o onjuist? Met deze vraag zullen de Juj^_J^t&^I}SsPunt _zou kjinnen worden Nederlandse kerkdaggangers zich zaterdag a.s. in Utrecht bezig gaan houden. Aanleiding is het protest, dat in Oost-Duitsland tegen bovengenoemd besluit kan worden gehoord alsmede een rondschrijven van enkele Nederlanders, die betrokken zyn bij de voorbereiding van de buitenlandse deelname aan de kerkdag. Controverse Er wordt over het besluit van het kerkdagpresidium om West-Berlijn te kiezen verschillend gedacht. Zoals men zich zal herinneren zou de tiende kerk dag evenals in 1951, dit jaar in Ber lijn worden gehouden. In beide stadsde len, zo was het plan. Aanvankelijk leek het er op dat cle regering van de DDR hiermee akkoord ging. Enkele maanden geleden bleek men er echter toch tegen te zijn en werd na enige discussie Leipzig voorgesteld. Toen ech ter bekend werd dat niet iedereen van het westen vrijelijk naar Leipzig kon gaan en in ieder geval enkele bisschop pen de toegang zou worden geweigerd, besloten de organisatoren dan maar West-Berlyn te kiezen. Dezer dagen heeft de secretaris-gene raal van de kerkdag, pastor Giesen, in een artikel in het Sonntagblatt te Ham burg, nog eens gewezen op de achter grond van deze beslissing. Hij is van mening dat een kerkdag, waarop bis schoppen op grond van een verbod van staatswege niet aanwezig zijn. een an dere kwaliteit gaat dragen. Hij herin nert predikanten en kerkeraden aan hun gehoorzaamheidsbelofte en wijst op hetgeen zesentwintig jaar geleden ge beurde, toen de mensen naar Stuttgart- trokken met de kreet „wij laten ons niet scheiden van onze bisschop". Pas tor Giesen is van mening, dat onder deze omstandigheden een kerkdag in Leipzig een ongehoorzaamheid zou heb ben betekend. Een ongehoorzaamheid die het kerkdagpresidium niet kon en mocht begaan. Om de mens Men hoort in Duitsland echter ook andere st-emmen. Drie Oostberlynse hoogleraren in de theologie. Heinrich Vogel, Martin Fischer en Karl Kupisch hebben in een brief aan het kerkdag- bestuur geschreven dat de beslissende j vraag had moeten zijn die van de op dracht tot evangeliseren. Zij wijzen er op, dat een kerkdag in het Oostduitse Leipzig de grote kans voor het evan gelie zou zijn geweest. „De mensen in de DDR zijn voor ons belangrijker dan het beginsel, op de eerbiediging waar van u alles hebt gezet", zo schrijven zy. gesteld. Dit zou een eenheid van op treden mogelijk maken die nu veelszins ontbreekt. Op basis van dit uitgangs punt zou aan de deelgenoten in het bedrijfsleven een grotere vryheid kun nen worden geboden om aan het reali seren van de gestelde doelen hun me dewerking te verlenen. door toepassing van moderne arbeids- methoden in deze tijd van toenemende mechanisatie, niet vast gebonden te zyn aan het aantal man-uren per week. Veel meer zyn, van betkenende invloed toe nemende kennis en bovendien de psy chologische factor door werknemers en werkgevers beiden, voor een vergroting der produktie door nieuwe werkwijzen. Het bewijs is, zo merkte hy op, in de praktijk reeds geleverd dat met min der werkuren, zelfs minder mankracht, sterk verhoogde prodoktiviteit tot uit drukking kon komen. De heer Borst ging ook in op het loon- en prijsbeleid. Niet voor betwis ting vatbaar achtte hij dat er in het al gemeen redenen tot voldoening over de resultaten van het gevoerde beleid be staan. De heer Borst zeide over de verkorte werkweek en de vrije zaterdag c.a. dat natuurlijk eventueel zulk een maatregel niet overleg en de nodige voorzichtigheid zol moeten worden toegepast. De om vang der produktie behoeft echter z.i., Niet gaan Overigens trekken deze hoogleraren zich niet van de komende kerkdag terug en hebben ze hun toezegging om er te spreken niet ingetrokken. Daarvoor vin den ze de problemen, die op deze kerk dag zullen worden aangesneden te be langrijk. Enkele Nederlanders, die veel met de kerkdag te maken hebben, denken daar toch anders over en zijn van mening dat hun landgenoten de kerkdag niet moeten bezoeken. „Het nationalistische karakter van de stad Berlijn als tref punt, zal zyn stempel zetten op deze kerkdag en verhinderen dat een echte ontmoeting men hen, die als christen willen leven in een communistische we reld. plaats kan vinden" zo schrijven zij. Hoe de andere Nederlanders, die in de kerkdag geïnteresseerd zyn, daar over denken, zal deze week dus bly- ken. De heer Borst wees ook op de rol die de economische ontwikkeling speelt in de wedkamp tussen Oost en West en in de toekomstige verhouding van het westen ten opzichte van de ontwik kelingslanden. Menselijkerwijs gesproken staan wij als deelgenoot van het westelijke deel van de wereld voor een krachtproef op economisch gebied. Het communistische deel stelt niet zonder succes een combinatie van politieke en economische krachten in het werk om het Westen in welvaartspeil voorby te streven. De heer Borst zeide de wedkamp met het Oosten en de hulp aan de ont wikkelingslanden te beschouwen als een uitdaging aan onze ondernemers en ar beiders. Als een opgave die kan en moet en zal leiden tot grotere inspanningen en prestaties, die, als wij haar kansen grijpen, een verdere opgang van ons economisch leven in uitzicht stelt Een nieuw en concreet perspectief als dit zal. naar zyn mening, ons economisch streven nieuwe inpulsen geven „Wij zullen ons dus bewust moeten instellen op vergroting van onze produktie en zouden er goed aan doen jaarlijks een bepaald nationaal groeipercentage als streefcijfer te stellen". Het lijkt de heer Borst verstandig het niet alleen nationaal te doen. maar ook in het verband van de EEG en van het Atlantisch Verbond tot een dergelijke gedragslijn te komen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13