Laatste nieuws STADSNIEUWS President dr. Scharf en Prinses Irene bezochten Rotterdam Loop der bevolking te Leiden WOENSDAG 17 MEI 1961 Leidse hoogleraren naar Honolulu Enige Nederlandse hoogleraren zullen als afgevaardigden van de Nederlandse regering het „Tenth Pacific science con gress" bijwonen, dat van 21 augustus tot 6 sept. dit jaar in Honolulu zal wor den gehouden. De minister van O.K. en W. heeft hiervoor de volgende geleerden aangewezen: prof. dr. H. A. Brouwer, oud-hoogleraar van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, hoofd van de delegatie.prof. dr. H. Boschma, hoogleraar aan de Leidse Universiteit. prof. dr. H. A. P. C. Oomen, verbon den aan de afdeling tropische hygiène en geografische pathologie van het Ko ninklijk Instituut voor de tropen, bij zonder hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam.prof. dr. C. G. G. J. Steenis, bowerker van de flora malesiana, bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit en aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam. prof. dr. J. van Baal, buitenge- woonhoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht.' Vergadering van de Sociale Raad Leiden Het huishoudelyk gedeelte van de ver gadering, die de Sociale Raad Leiden gisteravond in Café-restaurant „In den Vergulden Turk" had belegd, verliep vlot. Onder leiding van de voorzitter van de raad, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, kwamen respectievelijk notulen, rekening over het jaar 1960 en verslag van de kascommissie, begroting over het jaar 1962 en suppletoire begroting aan de orde. Punt zes van de agenda, de verkiezing van een tweetal nieuwe bestuursleden, die ir. D. Boogerd als lid van het be stuur en de kapitein van het leger des Heils J. Schurink als plaatsvervangend lid van het bestuur van de Sociale Raad, gingen vervangen, leverde evenmin moeilijkheden op. In de vacante functies werden de heer G. J. de Jong, secretaris van de diakonie van de Evangelisch-Lutherse Kerk, en de heer M. G. H. den Haan, secretaris van de dr. Van Voorthuysen- stichting op voorstel van het bestuur aangesteld. AANDACHTIG GEHOOR Na de rondvraag volgde een aandach tig gehoor de uiteenzetting van de heer H. Ph. Milikowski, als socioloog verbon den aan de Kliniek van Kindergenees kunde van het Academisch Ziekenhuis, getiteld: „De sociologische benadering van het probleem van de onmaatschap pelijkheid". Spreker zei, dat hij zich benoodzaakt zag dit probleem van slechts één kant te benaderen, zijnde de wetenschappe lijke. Hij gaf toe, dat zulks eveneens mogelyk was aan de hand van o.a. ethi sche en morele normen. Hij zeide, dat de wenschappelijke kant de beste resul taten oplevert, mits men inderdaad op wetenschapplijke wijze te werk gaat en alle gevoelsnormen uitschakelt. De heer Milikowski gaf onder meer een om schrijving van de term „a-sociaal of onmaatschappelijk zijn". Vroeger, al dus spreker, had deze uitdrukking veel minder betekenis dan er tegenwoordig aan toe dient te worden gekend. Ter il lustratie van één en ander greep hij terug naar de geschiedenis van de arbeidersklasse in haar strijd om sociaal bestaansrecht. BEPERKT VLAK Tevens gaf hij zijn gehoor te kennen, dat het onderzoek betreffende de on maatschappelijkheid zich slechts in een beperkt vlak beweegt. Het is vooral de arbeidersklasse, waar rapporten over worden geschreven. Dit ligt voor de hand omdat de leden van deze klasse zich veelal wenden tot sociale instellin gen. Hij voegde er aan toe, dat deze in stellingen de onmaatschappelijkheid be vorderen. Het zijn immers dikwijls de onmaatschappelijken zij die teren op de maatschappij die zich wenden tot deze instellingen om financiële of an dere hulp. De oplossing van dit probleem moet volgens spreker worden gezocht in op voeding van de probleem-gezinnen in hun geheel. Deze gezinsopvoeding heeft als voordeel boven de individuele, dat men de onmaatschappelijken in hun eigen milieu kan houden, wat z.i. de doeltreffendheid van deze opvoeding tot sociaal denkende, voelende en handelen de mensen zeer zal bevorderen. AVONDVIERDAAGSE BEGINT IN JUNI De Wandelkring Leiden houdt van dinsdag 6 juni tot en met vrijdag 9 juni voor de zesde maal een avondvierdaagse over afstanden van 3 x 15 km en een maal 20 km voor deelnemers (sters) van 14 jaar en ouder en over 4 x 10 km voor jeugdige deelnemers (sters) van 8 tot en met 13 jaar. Zij die niet in de gelegenheid zijn om op vrijdag 9 juni te komen, kunnen maandag 5 juni met deze avondvier daagse beginnen. Degenen, die deze avondvierdaagse voor de eerste maal volbrengen ontvangen de bekende avondvierdaagse-medaille, terwijl dege nen, die vijf of tienmaal hebben deelge nomen respectievelijk een verzilverde of vergulde medaille ontvangen. De overi gen krijgen het bronzen jaarcijfer. Groepen van tenminste elf deelnemers (sters) met minder dan 10% uitvallers, ontvangen een speciale groepsprijs. De deelname is opengesteld voor verenigin gen, scholen, padvindersgroepen. mili taire detachementen, bedrijfsgroepen en individuelen. De start vindt iedere avond plaats tussen 6 en 7 uur vanuit de recreatiezaal der HCW en NEM aan de Zoeterwoudse weg. Het technische ge deelte wordt verzorgd door de WSV „De Stalen Band" onder auspiciën van de Wandelkring Leiden. De EHBO-Raad Leiden zorgt voor eventuele medische hulp. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 16 mei C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.: Potplanten: grote pot, kleine pot: Adianthum 180-280. 60-80. Anthurlum 350-850, 150-250; Azalea 100-140, 20-35; Asplenium 35-50; Be gonia erfordia 100-135, 40-65; Bladbegonia 125-175 30-40; Cactussen en vetplanten 125-250. 12-30; Cissus 180-380. 30-40; Cro- ton 250-400. 80-195; Cyclamen 150- 250;Cinneraria 125-185, 80-135; Calceolaria 60-80; Crlphyllum 180-280, 150-250; Euphorbia Splendens 150-220, 50-90; Ficus 250-480. Gemengde planten 100- 120; Hedera bont 180-220. 40-65; Idem groen 80-100, 15-25; Hortensia wit 300- 650. idem roze 300-530, Idem blauw 300-530. Kalanchoc 80-120; Ma- rantha 40-45; Nephrolepis 400-730, 40- 45; Primula abconlca 100-165. 60-120; Phl- lodendron 350-10, idem Scandens 28-40; Platvcerium 200-380. 80-150; San- «evierla bont 200-380. 150-210; Scindap- Lezers schrijven Het verpleegsters tekort Wie de opmerkingen van een onzer be kendste medische professoren, dr. Boe- rema te Amsterdam heeft gelezen, zal tot de conclusie komen, dat het in de medische wereld schreeuwt om ogen blikkelijke verbeteringen. Vrijwel iedereen zal met mij van oor deel zijn, dat het beroep van arts en ook dat van verpleegster en verpleger tot de voornaamste en eerbiedwaardigste in de gehele wereld behoren. Het is van het grootste belang, dat een zodanig oordeel in de toekomst onverminderd bestendigd blijft. Zeer veel ziekenhuizen zijn onderbe zet: talrijke gedeelten zijn niet meer in- gebruik, de bedden staan leeg en de voornaamste oorzaak hiervan is, dat er in ons land een enorm gebrek aan ver plegend personeel is, zodat terstond maatregelen dienen te worden getroffen om dat onheil te verbeteren. Welke maatregelen kunnen hierin verbetering brengen? Er wordt al op aangedrongen, dat evenals mannen voor dienstplicht worden opgeroepen, men ook een derge lijke gang van zaken wenst voor vrou wen voor de dienst in ziekenhuizen. Maar ik betwijfel, of men dan de ge schikte krachten zou krijgen. Men zal toch altijd enigszins ontwikkelde en be schaafde zusters moeten hebben en ook personen, die dit beroep met liefde uit oefenen. Zij dienen zich tevens bewust te zijn van de vele grote emoties, waaraan iede re verpleegster dagelijks bloot staat en waarvoor men dan ook een sterk gestel moet hebben. Het spreekt echter ook van zelf dat in verband hiermede de beloning en het toekomstig pensioen minstens ge lijk moeten zijn aan hetgeen het meren deel der werkende vrouwen in belang rijke functies elders ten deel valt. Het is niet aangenaam, speciaal voor jonge vrouwen, zaterdags en zondags wanneer zowat iedereen vrij zal hebben, te moeten arbeiden. Men moet evenwel bedenken, dat juist de ziekenhuizen gedurende de week-einden, speciaal in de grote steden de pleegzusters en natuurlijk ook de dok toren het meest nodig hebben, wijl dan de meeste ongevallen gebeuren en dit met de vrije zaterdag nog belangrijk zal toenemen. Naar mijn mening moet er een intense propaganda gemaakt worden om het be roep van verpleegster op ostentatieve wyze in het oog te doen vallen. Laten bevoegde deskundigen in een korte cursus in samenwerking met alle radioverenigingen het verpleegstersbe- roep aanprijzen. Ook de plaatsing van advertenties en het verspreiden van bro chures kan tot het gewenste doel bij dragen. Ik spreek tenslotte de wens uit. dat alle belanghebbenden onverwijld die maatregelen zullen nemen, welke het opheffen van het tekort aan verpleeg hulp tot gevolg zullen hebben. Nunspeet. mr. D. G. Kortenbout van der Sluijs. Mevr. E te L. Waar uw schrijven de zelfde strekking heeft als het boven staande, menen wij met de plaatsing hiervan te kunnen volstaan. Bij Kb. is met ingang van 1 juli 1961 aan de heer L. van der Tempel, lid van de Algemene Rekenkamer, om gezondheidsredenen op zijn verzoek eer vol ontslag verleend, onder dankbetui ging voor de langdurige en gewichtige diensten door hem aan den lande be wezen. LEIDERDORP Raiffeisenbank bijeen Gisteravond werd in het Dorpshuis de 57-ste algemene vergadering van de Coop. Raiffeisenbank „Leiderdorp" ge houden. De nieuwe bank is al voor f85.000 aanbesteed. De winst (f5000» zal aan de reserve worden toegevoegd. De presentiegelden voor de leden van de raad van toezicht zullen van f 75 tot f 100 per jaar worden verhoogd. Jongetje verdronken Gistermiddag om half twee is de 7-ja- rige Leo van Leeuwen bij het Jaagpad in de Ryn gelopen. Mevrouw J. H. Mioch-Bosman haalde de jongen met behulp van haar moeder uit het wa- j ter. Hoewel geruime tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast konden de levensgeesten niet meer worden opge wekt. Jongetje ernstig gewond Gistermiddag omstreeks drie uur is de 4-jarige Dicky Brouwer uit de Anna van Saksenstraat in Leiderdorp op de Prins Hendriklaan door een auto aan gereden. Waarschijnlijk heeft het jon getje niet voldoende op het verkeer ge let. Met een schedelbasisfractuur werd het jongetje in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. De bestuurder van de auto zou met matige snelheid hebben gereden. Auto werd vernield hersenschudding Gistermiddag heeft op de Rijksweg 4 A onder Hoogmade een ongelijk plaats gehad. dat. nog vrij goed is afgelopen. Bij een inhaalmanoeuvre moest de heer Bierhage uit Haarlem plotseling hevig afremmen. Dit gebeurde bij een snel heid van om en nabij de negentig kilo meter per uur. De wagen draaide drie maal om de lengteas en sloeg toen over de kop. De Haarlemmer liep een hersen schudding, zijn passagiere enkele lichte verwondingen op. De wagen werd to taal vernield. OEGSTGEEST Aardige jazzavond In samenwerking met de personeels vereniging van de Sikkens' Lakfabrieken organiseerde de jazz-luisterkring van de personeelsvereniging van het Marine Elektronisch Bedrijf in de kantine van dit bedrijf gisteren een interessante jazz-avond. welke met een welkomst woord werd geopend door de heer J. Weers. De organisatie van de avond was in handen van de heer A. Giither. Begonnen werd met ten gehore bren gen van een aantal nummers, welke werden toegelicht door de heer M. A. de Ruyter. Eerst de trio-opname „Bebop" gespeeld door Victor Feldman, Scott la Faro en Stan Levey. De spreker wist van enkele artiesten interessante bijzonder heden te vertellen, zoals van de ten on- sis bons 80-105. Idem groen 60-75; St.-Paulia blauw 60-100, Idem roze 100-150; Tradescantla 60-80, 12-30; Varens gemengd 30-58. WOERDEN. 17 mei Jongveemarkt: Aanvoer 90 biggen. Prijs: 70-90 per stuk. Handel redelijk. 346 lammeren 60-85 per stuk Handel matig. WOERDEN 17 mei Kaasmarkt: Aan voer 22 partijen. Noteringen: le kwal. 2 26-2 32 2e kwal. 2.15-2.25, extra kwal. tot 2.35. Handel goed. rechte onderschatte pianist Hampton Hawes, die beluisterd kon worden in „Up blues". De heer De Ruyter wees op de technische prestaties van Benny Carter, een formidabele alt-saxofonist, waarvan ten gehore werd gebracht „My blue heaven". Hierna werd de aandacht gevraagd voor de zangeres Helen Humes, die reeds in 1927 platen maakte. Zij zong „Bill Baley, come home". Vervolgens was de beurt aan een merk waardig en in de wereld van de jazz boeiend trio n.l. de Pallwinners. Zij wa ren te horen in „Green dolphin street". Bijzonder mooi was een eigen composi tie van de ritme- en tevens solo-bassist Red Mitchell. De serie, die door de heer De Ruyter was uitgekozen, werd besloten met en kele gedeelten uit de beide platen, die ter beschikking zouden worden gesteld van de winnaars van de quiz, die later zou worden gehouden. Vooraf kwam voor het voetlicht de be kende band „The Diamond Five", be staande uit Cees Slinger, piano; Jack Scholz, bas; Harry Verbeek, tenorbas; Cees Schmall, trompet en Johnny En gels jr., drums. VOORSCHOTEN Veertig jaar lang lid van het R.-K. Vrouwengilde Tydens de jaarvergadering van het R.-K. Vrouwengilde werd mevrouw E. van Gent-Zonneveld gehuldigd in ver band met haar 40-jarig lidmaatschap van het Gilde. Zij zit bovendien reeds 25 jaar in het bestuur. De geestelijke adviseur, pastoor J. van Bemmelen, sprak met buitengewoon veel waarde ring over de moeilijke taak die mevrouw Van Gent met veel ambitie heeft ver vuld. Ook de presidente, mevrouw W. Schuurman-Aalbers, dankte de jubila- resse voor het vele werk voor de vereni ging gedaan. Als blijk van waardering werd mevrouw Van Gent een lederen handtas aangeboden. Ook tot mevrouw Schuurman-Aalbers werden hartelijke woorden gesproken, maar om minder prettige redenen. Zij moest nl. als presidente aftreden in ver band met haar gezondheid. Er waren echter nog geen kandidaten voor deze vrijgekomen functie. Mevrouw Schuur man ontving een fraaie vaas met bloe men. Uit het verdere huishoudelijk gedeelte vermelden wij, dat het een goed jaar is geweest met geslaagde avonden, dag tochten, een tocht naar België, mode show. kerstviering en Afrika-avond. Ook de kaspositie was goed, hoewel minder gunstig dan vorig jaar. De avond werd besloten met het bespreken van de ko mende tocht naar de Hoge Veluwe. Georganiseerde B.B. houdt vanavond grote oefening Vanavond wordt een grote B.B.-oefe ning gehouden, zoals dat ieder jaar ter afsluiting van het winter-oefenseizoen gebruikelijk is. Gisteravond had een be spreking in het gemeentehuis plaats, waar over de „nieuwe" B.B. en over deze oefening gesproken is. Burgemeester L. de Kool zette uiteen dat de nieuwe B.B.-stijl noodzakelijk is, doordat de atoombewapening steeds sterker naar voren komt. De kleine krin gen moesten daarom samengebundeld worden tot grotere. B.-kingen in Zuid- Holland zijn samengevoegd in een grote A-kring, of ze zijn tot een grote B-kring geworden. Zo is Voorschoten nu A-ge-s bied geworden zodat haar B.B.-poten- tiëel op een groter gebied kan worden ingezet. Er zullen 24-uursdiensten worden in gesteld met een vast bedieningskorps, zoals bij de brandweer. Met dat doel werden reeds dienstplichtigen opgeroe pen en opgeleid. De rol van de blokploeg-nieuwe-stijl beperkt zich in het vervolg tot het ge ven van voorlichting aan de bevolking in blok of wijk vóór en tijdens een ramp Zij zullen geen speciaal redders- of EHBO-werk meer doen. Zij geven slechts aan de Centrale Post hun waar nemingen door en vragen zo nodig om assistentie. De burgemeester noemde het een ver heugend verschijnsel, dat van de kant van de jongeren een toenemende be langstelling is waar te nemen. In Voor schoten is in 1960 een tweetal padvin ders voor een BB.-cursus geslaagd, in 1961 zijn het er zelfs 12 geweest. Dit jaar is een begin gemaakt met het instrueren van noodwachtdienst- plichtigen voor de zgn. A.B.C.-dienst, waarvoor ook een aantal Voorschotense dienstplichtigen werd opgeroepen. De heer Van Zanten gaf daarna een toelichting op de oefening, die vanavond gehouden zal worden. Voor helpers en patiënten zal het bij deze oefening zeer realistisch toegaan. De nadruk zal val len op massale gewondenverzorging, het „sorteren" van slachtoffers en de afvoer met beperkte hulpmiddelen: geen EHBO maar EHIO (eerste hulp in oorlogstijd) dus. Na de uiteenzetting van de heer Van Zanten, beantwoordde de heer Gerth van Wyk vragen en zette nogeens uiteen wat het doel van de B.B.-nieuwe-styl en van de te houden oefening is. Postduivennieuws De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Tersnier, af stand pl.m. 286 km. Gelost 7.45 uur met z.w. wind. Aankomst eerste prijsduif 10 26.22 uur, snelheid 1292,83 meter per minuut Aankomst laatste prijsduif 10 50.44 uur. snelheid 1152.82 meter per minuut. De prijzen werden als volgt be haald: J. P. v. d. Assem 1-6-8-10, P. J. d'Haens 2. H. Schoo 3-7, P. Aertssen 4. D. Brouwer 5, P. N. van Wissen 9. Burgerlijke Stand Geboren: Arend. zn. van J. van Egmond en B van Zij 11Leonardus P. H., zn. van H. J Zonneveld en E. J M. van Haaste ren; Mirjam, dr. van J. M Veldhuis en E. W Hagen; Ellen G dr. van A. N. van der Bijl en G. A. Valk; Arthur B zn.van D. Noordhoek en H. Helnrlch; Nlcolaas. zn. van C. Slnke en L. Th van der Schrleck! Marcus M. J„ zn. van M. M J. van der Lubbe en M. C. J. Hartogs, Ro bert. zn. van H. Moerland en A. van MeQ- gaarden. Ondertrouwd- J. F. A. J. Berkhout en J. M. R. van der Poel; Th. R. Thoma en G. G Mengerlnk. Getrouwd: A. D. Verhoog en M. M. Rljnsburger; R. J. Strulve en C. G. van der Poel: B. van Kuljk en M, C. van der Heiden. Overleden: D. H. M. Zaalberg. 47 Jr., man. MINISTER VAN ROOY IN EERSTE KAMER: Groeiend tekort arbeidskrachten (Van onze parlementaire redacteur) Over het wetsontwerp inzake de al gemene kinderbijslagverzekering heeft minister Van Rooy vanmorgen in de Eerste Kamer verklaard, dat het Kabi net zich nog beraadt over de diverse beschouwingen, die reeds aan dit onder werp zijn gewijd. De minister hoopt, dat er een regeling zal komen, die met brede instemming kan worden aange nomen. Economisch baart thans de meeste zorg het gebrek aan arbeidskrachten. Er zullen dit jaar ongeveer 33.000 nieu we arbeidskrachten beschikbaar komen, maar de verwachting is, dat de vraag met 60.000 zal toenemen. Het tekort zal dus nog nijpender worden. Dat maant tot grote voorzichtigheid in ver band met de lonen en de prijzen. WERELDBANKLENING VAN 50 MILJOEN Een syndicaat '-an Nederlandse Banken onder leiding van de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V.. zal binnen kort overgaan tot publieke uitgifte k pari op de Nederlandse markt van een 4%ré 20-jarige obligatielening, groot f. 50,000.000. ten laste van de Interna tional Bank for reconstruction and development. De betreffende overeenkomst tussen de International Bank en het syndicaat is gisteren te Amsterdam getekend, waarbij voor de debitrice optrad de heer Eugene R. Black, president van de International Bank. Dit wordt de derde guldenslening van de International Bank. In 1954 én in 1955 werden hier te lande uitgegeven twee 3obligatieleningen, elk groot f. 40.000.000. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. 'llllllliiiilllliiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiliiililiililiilllllllllllillllllllillilllliillllilillill (Van onze Rotterdamse correspondent) Hartelijk was de ontvangst die Rotterdam vanmorgen de Oostenrijkse Bonds president, dr. A. Scharf heeft bereid. De belangstelling voor het stadhuis was niet gering. Terzijde van het bordes hadden de leden van de Oostenrijkse kolonie een plaats gekregen. De ere-wacht van het korps Mariniers, een compagnie in groot tenue met vaandel en vaandel- wacht, de Marinierskapel en tamboers en pUpers stonden reeds om 10 uur voor het stadhuis opgesteld. Precies op tyd reed de stoet die van een na hoogste platform van de Euro- Den Haag kwam. voor het stadhuis. Een hartelijk gejuich steeg op toen dr. Scharf die begeleid werd door Prinses Irene, uit de auto stapte. Staande hoor den zij het Oostenrijkse volkslied, ge speeld door de Marinierskapel, aan De Oostenrijkse bondspresident en Prinses Irene inspecteerden vervolgens, de ere wacht. De burgemeester leidde de hoge gasten het stadhuis binnen. Op het bor des had Paul de Vos. het 7-jarig zoontje van wethouder De Vos, Prinses Irene bloemen aangeboden. In de Burgerzaal hadden zich tevoren reeds verzameld de leden van de ge meenteraad en hun dames, de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A H. Luns. de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J Klaasesz en vele vooraanstaande figu ren uit het Rotterdamse bedrijfsleven. Daar heette de burgemeester mr. G. E. van Walsum. de beide hoge gasten welkom. Hij gaf dr. Scharf de verzeke ring dat hem overal in ons land een grote en warme sympathie voor Oosten rijk tegemoet zal komen. De burgemeester sprak de hoop uit dat de Bondspresident van Rotterdam een goede indruk zou behouden. Vervolgens werden de leden van de gemeenteraad aan dr. Scharf en Prin ses Irene voorgesteld. Zeer belangstel lend nam de Bondspresident kennis van de in de Burgerzaal opgestelde panelen met kaarten en foto's die de ontwikke ling van Rotterdam uitbeelden. Voor de hoge gasten het stadhuis ver lieten tekenden zij in de hal nog het gouden boek van de stad Rotterdam. Precies om 11 uur reden de auto's weer voor en zette de stoet zich in be weging voor de rit naar de Euromast. „Ganz wunderbar, fabelhaft", zo ge tuigde dr. Scharf spontaan van het ook werkelijk grandioze uitzicht van het op In de week van 4 t.m. 10 mei 1961 GEVESTIGD D. M. Passchier en fam., gem. ambte naar. van Banchemhof 7, G. W. Assen delft en fam.. Ambtenaar Rijkspolitie, Bernhardstr 25; C. J. de Waal en fam., elektromonteur, Kanaalstr. 4; J. Koops en fam.. elektrotechnicus. Pieter Botstr. 15; P. M. van Giezen en fam., ass. boekhou der. v. 's-Gravenzandestr. 28; J. J. Slijk huis en fam.. steentriller. Gorte6tr. 63; T. K. The en fam., accountant. Utrechtse Veer 27; J. Kriele en fam militair, v. 's-Gravensandestr. 18; J. A. M. Blanckaert en fam.. arts. v. Vollenhovenpleln 53; P. H. Slingerland en fam., koopman. Haven kade 13; F G. de Munck en fam.. kan toorbediende. Zoeterwoudseweg 58; F W. Delsman en fam.. kantoorbediende. Surl- namestr. 154; C. Rusman en fam., me taaltechnicus. Kanaalstr. 36; E. Hoek en fam., tuinman. Ter Haarkade ld; J Hoo- gervorst. verfmenger, de L. de Kanter- str. 3; M. A. J. van den Berg. Korevaar- str 11c. T A Ruys. Kllkspaanweg 21; M K. M. Bakker. 11. verpleegster. Rljns- burgerweg 10; J. Rem. broodbezorger. Co- betstraat 85; J. W. Wijn. Rapenburg 29; C. N. van de KolkSasburg, secretaresse. Nieuwe Rijn 29a; J C van der Wulp, Kllkspaanweg 15. E. WatrlnVan Duij- venbode Varkevlsser, Steenschuur 14; H. A OudshoornVan Abtswoude. Boerhaa- velaan 2; O Seynaeve. militair. Noord- einde 2a; P. G. van DamClggaar. Lange Mare 65: E. J. van Drlesum, secretaresse. Zoeterwoudsesingel 52; L. J C M Malm- berg. Terweepark 2. G. S Rietkerk. Rijns- burgerweg 144; G Wessels. militair. Noord einde 2a; J. J. de Bry. zendeling. Bree- straat 3b: A. F. van der Made. onder wijzeres Levendaal 35a: M J P A Vrou- wenveldcr. kraamverzorgster. Rljnsburger- weg 10; A. T van WeerenIn 't Veen. Sluisstraat 1; L M. V. J. van Haelst Rood- borststr. 35; M. Hoeema. diëtiste. Noord- elndepleln 8a- P B. Oosterhuls. techn. tekenaar. Brederostr 5 E H. E A van Oven. Laneebrug 46; M. Mazganl. Kllk spaanweg 14: C. G Verhage. maatsch. werker. Uiterstegracht 37. VERTROKKEN A. Jongenelen en fam., Surlnamestr. 154. nr. Amsterdam. Jac. v. Lennepkade 57II; M. L. 't Hart en fam.. Alb Agnes- str. 7, nr. Goes. C. de Graaffstr. 149a; H. van der Linden en fam., Antonie Duyckln. 4. nr. Oegstgeest. Pr. Marijkelaan 16; K. F. A. Ross en fam Boernaavelaan 214, nr. Oegstgeest. Emmalaan 43; C. van Hat- tumSchmidt en familie. Hogewoerd 88a. nr. Canada; C. H. Verhoogt en fam.. Stadhoudersin. 11, nr. Leende. Lln- denlaan 18; C. Torenbeek en fam., Ed. v. Beinumstr. 67 nr. Almelo. Scheldehof 10; B. Kamphuls en fam., Vreewijkstr. 31a, nr. Haarlem. Middenlaan 23; J. Langeveld en fam.. ab. Morssingel, nr. Apeldoorn. Bas Buckerlaan 16; A. NoordhoekHegt en fam.. de L. de Kanterstr. 2 nr. Amersfoort, Regentesselaan 12; L. Brusse en fam.. Lage Morsweg 45 nr. Rheden (Gld.), Ha viklaan 12; J. J. Herskovlts en fam.. Oude Singel 112, nr. Oegstgeest, Regentcsseln. 9; I. Zlrkzee en fam Pr. Frederlkstr. 4. nr. Oegstgeest. Regentesseln. 15; H. G. Veldkamp en fam.. Boshulzerkade 15. nr. Enschede. Oldenzaalsestr. 238; H. P van Elk en fam.. Ed. van Belnum6tr. 61. nr. Haarlemmermeer. Spoorstr. 13; D. Reln- ders en fam,. Fred. v. Eedenln. 57. nr. Schiedam, Leeuwerlkslngel 57; P. M. Diep straten, Joh. de Wittstr. 48. nr. Amster dam. le Helmerstr. 283; A. N. Doornheln, Leeuwertkstr 45. nr. Doetinchem. Heems- kerkln, 44; L. H M. van Koppen. Rood- borststr. 4 nr. Oegstgeest. Warmonder- weg 70, I. C. Blemond, Rijnsburgerweg 10 nr. Rotterdam. Molenlaan 188; S Hool- meijer, Rijnsburgerweg 10. nr, Oegstgeest, W. de Zwijgerln 23; J. C. E. Valstar. Rijnsburgerweg 10 nr. Monster. Rijnweg 276; J. M. M. Doove. Morsweg 96. nr. Veren. St. v. N.-Amerika; M H. Vlaan deren. St. Buysingstr. 23. nr Winkel. Bos straat 27; G. Hoogendoorn-Slootweg. Bos hof 55. nr Nederhorst den Berg. Dammer weg 54. J. P Ouwerkerk. de Genestet- str. 61. nr. Sassenheim. Hoofdstr. 82; M. Almelo. Hofkampstr. 27; W. A D. Spaar- man. Haarlemmerweg 16, nr. Papendrecht. M. C. Aalbers. Witte Rozenstr. 16. nr. Goudsbloemstr 109; F J Borremans, Hambroeklaan 13. nr Rotterdam, Zwaan hals 279b; R S. Sterling. Breestr 3b. nr. 's-Gravenhage. Leersumstr 11; M. Bosch- Questroo, v. d Waalsstr. 12 nr. Werken dam. Bakkerskilstr. 43; R. Bulsman-Lahr. Zoeterw sineel 8. nr. Nijmegen. Plutostr. 46; A. E Dorst. Morsweg 40. nr. Oegst geest. Rljnzlchtweg 70; J. H P van Dig gelen Pres Stelnstr. 38a. nr Vlaardlngen Hofsingel 57; D. N. H ter Hofstede, Bll- derdijkstr 2 nr. Voorburg. Bultenrust- str. 9- M. A J. van der Kraan, Duinhof 34 nr Rotterdam, le Mldellandstr 52b; E. Tollenaar Witte Singel 89. nr Zwitser land; R. Eckhardt. Rijnsburgerweg 10. nr. Groningen, Oostersingel 59; G. J. R Meu- leman. Noordeinde 2a nr. Amsterdam. TTtrechtsestr 81b, A M. E Katsabas— Pompe, Haarlemmerstr 245a. nr Nigeria; J Bleeksma. Middelweg 36. nr Rotterdam. Pelmolenstr. 41; I. Verbeek. Nieuwe Rijn 38. nr. Oegstgeest, de Kempenaerstr 79; W. H MatrayBedicr. Zoeterw.slngel 106 nr. "s-Gravenhage, Joh Bildersstr. 18; L. H. J. Wolterman Beatrixstraat 26. nr. Maassluis, Noordvliet 19; S. J. H van den AardwegHissink, Boerhaavelaan 29, nr. Amsterdam, van Breestr. 135 hs.; W. C. M Verstraeten. Nieuwsteeg 41. nr. Delft, Hof v. Delftlaan 133; J. W. van Dorp Marijt, Drulvenstr. 2. nr. Valkenburg (Z.-H i. Mar. Poststr. 53; A Biehler. Hoge- Rijndijk 175, nr. Uden. Velllngstr. 5; C. G. T. LeertouwerVan Dijk, v. d. Waalsstr. 16, nr. Duitsland; T. van Manen, Maredijk 60, nr Katwijk. Pr Hendrikln 21; J. H. van den Bosch, Merelstr 2 nr Leiderdorp, Acacialn 31. J. Groeneveld, Mezenstr. 2 nr. Rheden (Gld.) Tramstr. 20; W. Rotte-Van Schalk. Vijf Meiplein 58. nr. Oostkapelle. Duinweg 69; J. J. BuistDeistlng, Wei- dehof 28. nr. Oegstgeest. Duivenvoorde- str. 21; M. J A. Coster, le Blnnenvest- grt. 30. nr Wassenaar, Dr Mansveltkade 12; M W. van SchalkMeijer. Steenstr. 33a, nr. Nijmegen, Goffertweg 17; S W. D. Veenstra. Hulzingastr. 14. nr. 's-Gra venhage. Staverdenstr. 80; L W. Danekes, Moddermanstr. 44. nr Ver St. v. Amerika; H. J. Brandsma, Herensingel 12a. nr 's-Gra venhage. v. Heutszstr. 75; N. Boot. Lom- bokstr. '28. nr, Zoeterwoude. Jullanapark 13; P. J. M. de Boer. Roodborststr 3. nr. Zoeterwoude. Schenkelweg 83; M van Harten, Rijnsburgerweg 10. nr. Oegstgeest. W. de Zwijgerln 23: J de Vries, Weide- hof 7. nr. Tietjerkseradeel. Bergum. Hllla- maweg 3. mast. Ook Prinses Irene geraakte ken nelijk onder de indruk en de bekoring van het grootse panorama van stad en haven. Het bezoek werd besloten met een be zichtiging van de aldaar opgestelde gro te maquette van Europoort. Na een bijzonder hartelijk afscheid van de Rotterdamse autoriteiten aan vaardden dr. Scharf en Prinses Irene omstreeks het middaguur de terugreis naar het Hui9 ten Bosch. BEURSOVERZICHT Internationals lager, behalve Hoogovens AMSTERDAM, 17 MEI Het Damrak vertoonde vanmiddag een tamelijk zwak beeld voor de internatio nale waarden. Certificaten Hoogovens vormden hierop een uitzondering. Deze stukken konden de koersstijging verder voortzetten als gevolg van Amerikaanse vraag in een kleine markt. De handel was in de hoeken van de internationale waarden zeer rustig. Gezien de vaste stemming waarmede Wall Street giste ren sloot, waardoor het Dow Jones-ge- middelde voor industrie-aandelen steeg tot 697.74, een nieuw record, viel de ten dentie in Amsterdam voor de hoofd fondsen tegen. Dit kwam hoofdzakelijk omdat Philips en Kon. Olie op de New- >orkse beurs zwak lagen. De belangstel ling voor deze aandelen is er in Ameri ka uit. Genoemde stukken worden daar eerder afgestoten. Op de Europese beur zen viel vandaag weinig te beleven. Hoogovens waren op 1150 circa 6 pun ten hoger ten opzichte van de slotkoers van gisteren. Daarentegen moest Philips op 1100 by na 10 punten prysgeven Unilever min 6 punten op 863 Aku's daalden van 507% tot 505, tegen een vorige slotkoers van 509'.2In de olie hoek was het veel rustiger dan gisteren. De prijs van de aandelen schommelde rond de f 134, waardoor het koersver lies zich beperkte tot circa 40 cent. De prijs van de stockdividenden werd aan ae koers van de aandelen aangepast. In de scheepvaart hoek was weinig te doen. Na een prijshoudende opening daalden de koersen door gebrek aan be langstelling. De verliezen bleven beperkt. Cultures lager. Waarom de hoek van certificaten Deli plotseling open werd gemaakt, was voor de beurs een raadsel. De prijs van deze stukken op f167 lag bijna f2 - onder die van gisteren De a s. buitenlandse lening groot f50 min. op de Amsterdamse beurs, was van weinig invloed op de koersen van de Staatsfondsen De stemming in deze sector was prijshoudend. Het bedrag van genoemde lening wordt door de beurs niet hoog geacht. Van der Grinten moest een flinke veer laten. Van de Grootbanken werd Rot terdamse Bank lager geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 mei Londen 10.03%—10.04; New York 3 59ft—3 59ft; Montreal 3.63%—3 64- Parijs 73.33'273 38'2Brussel 7 19— 7.19%; Frankfort 90 49'h—90.54' Stock holm 69.66—69.71; ZUrich 83 04'2-83 09'* Milaan 57.90'.—57 95'2Kopenhagen 51.84%—51.89%Oslo 50 1650.21; We nen 13.78%—13.794Lissabon 12.52 12.53%. BEURS VAM AMSTERDAM Woensdag 17 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000, Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103% 103% Ned. '59 4%103% 103% Ned. '60-1 4V2 103 103% Ned. '60 II 4% 103% 103% Ned. '59 4% 102% 102% Ned. '60 4% 102% 102% Ned. *61 4% 102% 102j.» Ned. '53 3% 99%GL 99% Ned. Grtb. obi. 3% 84B 84% B Ned. '47 3% 95 ft 95 Ned. '51 3% 98% 98% Ned. '53 I-II 3%97% 97% Ned. '56 3% 97% 97 Ned. '48 3% 94 V8 94 L Ned. bel. cert. 3% 93% Ned. '50 I-II 3% 94% 94 Ned. '54 I-II 3% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93% 93% Ned. '55-11 3% 95% 95% Ned. *37 3 95 Ned. Grtbk. obi. '46 3 95ft 95ft Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 100 99jJGB Ned. 62-64 3 100fsGL 100,7„ Indië *37 3 100 99 Indië *37 A 3 96% 97% Ned. won bJ. '57 6 111%GB llljjj Ned. won.bJ. '58 4% 103 102jj ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117% 117 GB Ver. HVA-mjj144 143 GL A-KU 509% 502 %GB Deli My cert168.90 166.50 Hoogovens cert. 1144 1148 Philips gem bez. 1109 1097 GB Unilever cert 869% 861G B Dordtse Petr 706 704 Kon. Petr (50 f 20) 134 40 133.60 Holl Amer lijn 173 171G B Java China Paket 185 183 K.L.M92.90 92.20 Kon. Ned. Stoomb 208 207% Kon Paket Mij 177% 175% Stoomvaart My Ned 195 195 Nievelt Goudr cert 160 158% v Ommeren cert 339% 335 Kon Rott. Lloyd... 168 168% Ned Scheepv Unie 171% 172 GL NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97% •dem '48 (3%) 97 97% R'dam '52-1 (4%) 102% 102% id id *37 I-n (3%) 97 Z.-HoUand '55 4% 102% 102^ Bankwezen Bank N. Gem. "68 5% 107A 107% id. N W-B '52 (4%) 103 BVG rspbr f. 500 183% 183% BVG rspbr *52 147% 147% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% 93% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 109 108% A'dam '51 12%.. 91 A'dam '56 I 2% 85 84% A'dam'56 II 2% 95% 95% A'dam '56 m 2% 95% 95% Eindhoven *54 2% 85L 85 L Enschede *54 2%85% Den Haag '52 I 2% 94 93% Idem n 2% 97% 97% R'dam *52 I 2% 96B Idem n 2% 95% Idem '57 2%iooy4 101% Utrecht '52 2% 97% 93% Z.-Holl. 1957 2% 9991% Zuid-HoUand *59 2% 102% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 255 255 50 Amst. Bank 399% 400 Cultuurbank 33 V4 33% Holl. Bank «Unie eert 217% 217 Ned. HandelmU 321% Rott Bank 385 378 Twentsche Bank 329 330 Senembah530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn740 725 Berkei's Patent (v.) 365 365 BorsumU42% 42% Calvé Delft eert 889 890 Electrolasmy404 406 Kon Pap v. Gelder 420 420 Kon. Ned. Grofsm 190 190 Holl Constructie 574% Ing bur v Bouwnyv 318 310 Internatio 184% 184% Int. Kunststof! Ind 76 79 v. Kempen en Begeer 139exd. 139 Leidse Wolspinnerij 658% 659 Müller en Co NB 534 539% Ned. Kabelfabr 720 722 Philips pref318 583 Rott. Droogdok My 574% 900 Sikkens Groep 900 898 Ver Touwf abrieken 390 Walvisvaart 104B 104% Wernlnk's Betonmy 221 Wilton Feyenoord 311 307 Van wyk en Heringa 140 139 Zaalberg 169% 167 Mynbonw en petroleum Biliton 2de r552 546 Kon. Petr. (f.20) ..137 10exd. 137 10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 25% 25% Intern. Nickel 77% 78% Anaconda 62 63% Bethienem Steel.... 48% 48% Cities Service 56 57 General Motors 46% 47 Kennecott92% 93 Republic Steel 63 65 Shell OU 43y4 43» Union Pacific 32 ft 32% Un. States Steel 89% 90%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11