MILITAIRE STAATSGREEP IN HOOFDSTAD VAN ZUID-KOREA Geen kans voor KLM? FLEXA WEERBERICHT VIJF MILJOEN BRITTEN ZATEN IN HET DONKER Beroepskeuzebijlage Staatsbezoek president dr. Scharfaan ons land Amerika blijft echter regering van premier Tsjang Mion steunen Indringer schiet traangaspistool leeg op een gezin te Loosduinen Invalide vader wil nog éénmaal zijn zoon zien. Begroeting door Koninklijk Paar raak is elke streek Deense stakers hervatten werk ,M Bolletje/' (§.uct ^Jïiè teuwss Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 MEI 1961 No. 30353 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een militaire junta heeft zich vanochtend in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel en andere steden van de macht meester gemaakt. Voor het gehele land is de staat van beleg afgekondigd alsmede een nachtelijk uitgaansverbod. In Seoel werd gedurende een half uur hevig gevuurd in de omgeving van de regeringsgebouwen. De junta deelde mede de regering van dr. John Tsjang Mion (die op de Democratische partij steunt) te hebben afgezet, „omdat zij er niet in geslaagd is het lijden van het volk te verminderen." De militairen zeggen verder anti-com munistisch te zijn en de V.N. te zullen steunen. Met de Verenigde Staten wil zij een vriendschappelijke verstandhouding handhaven. Van Amerikaanse zijde heeft men daarentegen medegedeeld de regering- Tsjang te blijven steunen. De opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea, generaal Magruder, heeft de Zuid koreaanse militaire leiders verzocht „hun invloed aan te wenden, opdat het gezag weer bij de regering-Tsjang Mion komt te berusten". Groot deel van leger heeft zich nog niet uitgesproken Volgens onbevestigde berichten zfjn dr. Tsjang Mion en zfjn echtgenote in hun woning gearresteerd. President Po Sien-joen zou huisarrest hebben en en kele ministers zouden zfjn gevlucht. De staatsgreep is uitgevoerd door de der tigste en drieëndertigste reserve-divisies van het Koreaanse leger, die gesteund werden door een korps mariniers. In Seoel heerst onzekerheid en verwarring. Nu en dan wordt er geschoten. Niette min gingen de kinderen naar school. De winkels bleven echter dicht. De kran ten zijn normaal verschenen, evenwel zonder de verklaringen van de Ameri kaanse ambassade en het opperbevel van de V.N.waarin het oude regime wordt gesteund. Het is intussen nog niet zeker, dat de staatsgreep zal slagen. De negentien di visies van het Koreaanse leger, die zich aan de demarcatielijn met Noord-Korea bevinden, hebben zich namelijk nog niet uitgesproken. En het is een tegenslag voor de junta, dat Amerika zich ten gunste van het regime van Tsjang Mion heeft uitgesproken. Leider van de staatsgreep is de 38- jarige generaal Tsjang Do-jong, die een grote populariteit onder de jonge of ficieren zou bezitten. Hij heeft gestu deerd in Japan, en in Amerika en is officier in het Japanse leger geweest. Bij zijn terugkeer in Korea werd hü dadelijk als generaal aangesteld. On langs is hij tot chef van de generale Familie lag op de vloer nam snel tie benen, toen moeder ging gillen Een nog onbekende man is gister avond om zes uur binnengedrongen in een woning aan de Haagweg in Loosdui nen. Hij zwaaide dreigend met een traangaspistool. Het bleef niet bij drei gen. In de voorkamer loste hij zes scho ten. De familie, vader, moeder, dochter en verloofde doken diep weg. Op de grond brachten zij enige angstige mo menten door, maar toen de vrouw des Gesprek in Amerika (Van onze Amerikaanse correspondent) De kans lijkt vrij groot, dat de luchtvaartbesprekingen tussen Ne derland en Amerika reeds deze week hun einde zullen bereiken en dat de K.L.M. wederom nul op het request zal krijgen. De informele besprekingen, die staats secretaris Stijkel in Washington heeft gevoerd met topfiguren van de Ameri kaanse delegatie hebben niet veel wijzi ging gebracht in de wederzijdse stand punten. Nederland kan onmogelijk de Amerikaanse opvattingen over de lucht vaartregeling accepteren, doch Stijkel toonde zich wel bereid in de praktijk de Amerikanen tegemoet te komen. Wèt hij kon aanbieden schijnt echter niet zoveel indruk op de Amerikanen te hebben gemaakt, dat de KLM op grond daarvan landingsrechten in Los Angeles kan verkrijgen. Voor morgenmiddag is thans een vergadering belegd van de volledige delegaties. Daar zal Stijkel nogmaals formeel weergeven, waartoe Nederland eventueel bereid is. Het for mele Amerikaanse antwoord kan men dan een of twee dagen later verwachten en het zou waarlijk een verrassing zijn, indien de officiële reactie gunstig voor Nederland zou uitvallen. Noordoostelijke wind Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk vrij krach tige noordoostelijke wind. Kans op nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 MEI Zon op: 4.44 uur; onder: 20.29 uur. Maan op: 7.03 uur: onder: 23.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.53 en 17.17 u.; laagwater te 0.42 en 13.04 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's huizes begon te gillen nam de indringer die geld eiste snel de benen. De Haagse politie wilde de naam van deze familie niet meedelen. De familie had gisteravond een feestje en voelde er niets voor daarbij gestoord te worden. De politie stelt een onderzoek in naar deze mislukte roofoverval. Zij wil graag op de hoogte gesteld worden van de identiteit van een dame. die gisteravond kort na zes uur heeft staan wachten bij de tramhalte aan de Laan van Eik en Duinen richting centrum De man moet langs deze halte gelopen zijn. De heer des huizes deed open. toen de indringer aanbelde. De man zal onge- staf benoemd. De 50.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Korea onder bevel van generaal Magruder zijn in de ka zernes geconsigneerd. De afgezette regering van Tsjang Mion heeft, sedert zij. in augustus van het vorige jaar aan de macht kwam, een reeks maatregelen genomen om in Zuid-Korea een einde te maken aan de corruptie en om de grondslag te leg gen voor een snellere economische groei. Zuid-Korea heeft dit jaar 250 miljoen dollar aan Amerikaanse hulp ontvangen om het tekort op de betalingsbalans op te vangen. In de voorgaande jaren, se dert het bestand in 1953, kreeg Zuid- Korea meer dan 300 miljoen dollar per jaar. De Amerikaanse ambtenaren, die be last zijn met de uitvoering van de hulp verlening en dikwijls van mening ver schilden met president Syngman Rhee, steunden de hervormingen van Tsjang Mion. De oppositie in het parlement en vele bladen hadden echter kritiek op de hervormingen. Deze zouden alleen tot hogere prijzen hebben geleid. (Van onze Londense correspondent) Een elektriciteitsstoring heeft gister avond bijna geheel zuidoost-Engeland, van de Theems tot aan de zuidkust en van de Esher tot Canterbury in duisternis gehuld. De duur hiervan varieerde van 20 minuten tot twee uur. Vijf miljoen mensen werden hierdoor getroffen. De storing leidde tot een reusachtige verkeerschaos door het uitvallen van de verkeerslichten. Ook de elektrische treinen stopten. Bioscopen en schouw burgen moesten hun voorstellingen plotseling staken. In de herbergen, cafe's en restaurants werden kaarsen ontstoken. Overal klonk het schelle ge rinkel van het inbrekers-alarm van winkels en banken, dat automatisch in werking treedt zodra de elektrische stroom wordt afgesneden. De oorzaak van de storing is officieel nog niet bekend, maar schijnt bij de hoogspanningskabels te liggen. ilJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aan ons nummer van woensdag 24 mei a.s. wordt een Beroepskeuzebijlage toegevoegd Daarin komen van deskundige hand artikelen, welke toekomstmogelijk heden, beroepskeuze, studievoortzet ting e.d. belichten. Deze bijlage is uitermate doeltreffend, voor ADVERTENTIES welke STUDIE VOORTZETTING beogen of gericht zijn op het AANTREKKEN VAN PERSO NEEL dat juist van school komt. Hiervoor geldt het normale tarief. Plaatsingsopdrachten voor deze Beroeps keuzebijlage moeten uiterlijk 20 mei a.s. in ons bezit zijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiini Dringend beroep op onze lezerskring Vele onzer lezers zullen ongetwijfeld wel eens gehoord hebben van de actie „Wü komenwelke zich ten doel stelt een persoonlijk contact tot stand te brengen tussen hier te lande woonachtige ouders en hun naar het buitenland geëmigreerde kinderen. En dan in het bijzonder in die gevallen, waarin de omstandigheden onmiddellijke overkomst noodzakelijk maken, omdat anders geen weerzien meer zou kunnen plaats vinden en waar bovendien de middelen bij de betrokkenen ontbreken of ontoereikend zijn om zelf de vliegreis te betalen. Dank zij de bemiddeling en daadwerkelijke steun van de Vereniging „Wü komen", waarvan de bekende publicist Maurits Reckman de initiatief nemer en drijvende kracht is ,is het reeds in vele gevallen gelukt de har- tewens van vele bejaarde of zieke mensen in vervulling te doen gaan en nog één keer voor zij uit dit leven gaan scheiden hun zoon of dochter terug te zien. zielsgraag nog eens zou terugzien. De doktoren hebben gezegd, dat dit dan spoedig zal moeten gebeu ren! Een stadgenote met het hart op de juiste plaats heeft contact ge zocht en gevonden met de Ver. „Wij komen", die zich direct bereid verklaarde in de kosten van de vliegtocht AustraliëNederland vice versa ad f. 5.000,— een som van f. 500,bij te dragen. De directie van ons Blad schenkt voor dit doel een bedrag van f. 250,zodat er nog f. 4250, nodig is. De urgentie van de overkomst laat evenwel niet toe, dat het ver trek wordt uitgesteld tot dit restant geheel bij elkaar is. Om deze reden heeft de leiding van „Wü komen" dan ook reeds gisteren telegrafisch opdracht ge geven alles voor de tocht in gereed heid te brengen en voor het eerst volgend vliegtuig passage te boeken. De leiding grondt deze opdracht op de reeds meermalen bevestigde ervaring, dat er in ons land en ook In onze directe omgeving voldoende menslievendheid en naastenliefde leeft om daarop het vertrouwen te baseren, dat de benodigde som in korte tüd bijeen wordt gebracht. Wie helpt mee om dit doel te be reiken? Giften worden gaarne in gewacht aan het Bureau van dit Blad (giro 57055) onder vermelding op de girostrook of het poswissel- formulier „Wü komen". Van de in gekomen gelden zal op deze plaats verantwoording worden gedaan. Er doet zich thans in onze stad een dergelük geval voor, waarbij „Wü komen" ook de helpende hand wil bieden en waarby een beroep op ons Blad en onze lezerskring is gedaan om een dergelijk weerzien, dat menselükerwijs gesproken, ook een afscheid zal zün, mogelijk te maken. Het betreft hier het echtpaar A. J. J. van Egmond, waarvan de thans 70-jarige man al vele jaren invalide is en niettemin door er dagelyks in een door een hond ge trokken wagentje op uit te trekken en langs de huizen guitaarmuziek ten gehore te brengen, erin ge slaagd is in het onderhoud van zichzelf, zijn vrouw en vier kin deren te voorzien. Negen jaar geleden emigreerde de zoon naar Australië en hoewel hy het naar omstandigheden re dely k maakt, is er geen sprake van, dat hü financieel in staat zou zyn om te voldoen aan het innige ver langen van zijn ouders om hun zoon nog eenmaal terug te zien. In de laatste tijd is de gezond heidstoestand van de oude man voortdurend achteruit gegaan, zo dat hü er niet alleen niet meer op uitk on trekken om zijn schamel in komen bij elkaar te scharrelen, maar zün algemene lichamelüke gesteldheid werd bovendien van dien aard. dat zün vrouw de ver zorging niet langer aan kon en hü moest worden opgenomen in een verpleeghuis hier ter stede. Daar ligt hü nu al geruime rijd in bed met in zyn onmiddellyke nabüheid het portret van zün zoon, die hü zo veer 35 jaar oud zyn. Hü droeg een hoed en had een grote motorbril voor zijn ogen. Hü duwde direct een pistool op de borst van de vader en dwong deze hem voor te gaan in het huis. In de huiskamer eiste hü geld. Maar meteen loste hij zes schoten. De kamer vulde zich met traangas. Terwijl de aan wezigen op de grond lagen, is hü nog even naar de achterkamer gelopen. Maar toen de moeder begon te gillen, vertrok hü ylings zonder iets van zijn gading te hebben gevonden. Moeder en dochter hebben nog enige hinder ondervonden van het traangas. Ook kregen zij door het versplinteren van een patroon kleine verwondingen in het gezicht. Zy zün hiervoor in het oog- leidersziekenhuis aan de Tasmanstraat behandeld. Honderden Scheveningers hebben gistermiddag in Den Haag ge demonstreerd voor verbetering van de vissershaven. De Scheveningers op het Binnenhofterwijl een depu tatie en verzoekschrift aanbood aan minister Korthals. Hoge Gast uit Oostenrijk (Van onze Haagse correspondent) Een vriendelijke voorjaarszon bescheen Den Haag op deze 16de mei 1961, de dag waarop het vierdaagse staatsbezoek van de Bondspresi dent van de Republiek Oostenrijk, dr. A. Scharf, aan het Koninkrijk der Nederlanden begonnen. De burgemeester en de goevemeur van de residentie stonden om twintig over tien al bij het Staatsspoor, in gezelschap van het gevolg van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins, de echtgenote van de ambassadeur van Oostenrijk en de consuls van dat land met hun dames. Om precies zestien minuten voor elf reed de Koninklijke trein, die de president en zijn gevolg uit Oostenrijk heeft afgehaald, langs het perron. Zodra de president was uitgestapt speelde de Marinierskapel het Oosten rijkse volkslied, waarna het Koninklük paar de hoge gast verwelkomde. Deze werd vervolgens voorgesteld aan o.a. de burgemeester van 's Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, en de goever- neur van de residentie, luit.-generaal C. J. Valk. Hierna begaf het gezelschap zich naar de koninklüke wachtkamer, waar talrij- ke Nederlandse hoogwaardigheidsbekle ders aanwezig waren: de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de minis ters, de gevolmachtigd ministers van Suriname en de Ned. Antillen, de mi nisters van Staat, de Staatssecretaris sen, de vice-president van de Raad van State, onze ambassadeur in Wenen, de chefs van staven, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland.de direc teur van het kabinet van de Koningin, de directeur van het protocol, de pro cureur-generaal van het Gerechtshof, de garnizoenscommandant, de wethou ders en de gemeentesecretaris van Den Haag en de president-directeur van de Ned. Spoorwegen. De begroeting duurde slechts kort. Nog vóór elf uur stapte het hoge gezelschap in de gereedstaande ca leches. Garantie voor Tsjang De V.S. blüven gekant tegen de toe lating tot de V.N. van communistisch- China, zo wordt gezegd in een commu niqué dat gisteren na afloop van de be sprekingen tussen president Tsjang Kai- sjek en de Amerikaanse vice-president Johnson in Taipeh is uitgegeven. Johnson heeft de leider van nationa- listisch-China namens president Kenne dy de verzekering gegeven, dat de V.S. vastbesloten zyn aan de züde van hun bondgenoten in Azië te blüven en teza men met hen de onschendbaarheid van de vrüe landen in dit gebied te hand haven. De Amerikaanse vice-president is in middels doorgereisd naar Hongkong. Saluutschoten In het Koninklük rütuig, bespannen met zes bereden paarden, namen de president, de Koningin en de Prins plaats. Vüftien seconden nadat de stoet zich in beweging had gezet en richting Huis ten Bosch reed, liet een saluucbatterü dei artillerie onder commando van ka pitein J. W. Boer 21 schoten over de re sidentie daveren. Detachementen van de Kon Marine, de Kon. Landmacht en de Kon Lucht macht hielden de menigte, die net hoge gezelschap op de weg naar het Huis ten Bosch luide toejuichte, van de rijbaan. 9 Slot op pag. 2 Advertentie de lak vloeit glanzend strak de kleuren Na een staking van een maand door 40.000 havenarbeiders, zeelieden en transportarbeiders is het werk in de Deense havens gisteren hervat, dank zü een ingrijpen door regering en par lement. De situatie in de havens was gisteren vrijwel weer normaal. Na een marathon-zitting, die de ge hele nacht van zondag op maandag heeft geduurd, nam het parlement een wetsvoorstel aan, waarin de tüdens de staking door de regeringsbemiddelaar gedane loonvoorstellen tot wet werden verklaard. Deze voorstellen waren door de vakbonden aanvaard, doch door de werkgevers in de transportbedrüven ver worpen. Door deze staking, die op 10 april begon en tot algehele ontwrichting van industrie en landbouw heeft geleid, zün naar schatting 2.400.000 werkdagen ver loren gegaan. v\\u»nri///// in de zilveren rol ''n\\ n o \xn weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderteesc VRAAG DË 85 KIEURSTALEN VOOR 10 cl Uit het Leidsch Dagblad van 17 mei 1861. (Advertentie) Te huur met 1 Jun\a.s. een huis gelegen op een der vrolijkste standen al hier, geschikt voor een klein ge zin, waarvan de huurprijs is 150,per jaar. Belangstellen den adressere zich met franco Brieven onder lett. V.D. bij den Boekhandelaar Jac. Hazenberg Comsz.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1