BOSCH koelkasten Vrijdag opent Prins Bernhard de nieuwe Pier te Scheveningen Probleem winkelcentra oncler de loep genomen Wond is na twintig jaar genezen Héb hteeót ue/ikockté tnje/db in Buwpd Achtergronden der ontwikkeling in ons land anders dan in V.S. Bezoekt onze showroom en vraagt proefrit met NU VOLMAAKT VEILIG RIJDEN OOK ZELFS MET DE KINDEREN de nieuwe 4-DEURS OPEL REKORD n.V. HET MQTQRHUIS Amsterdamse graanoverslag model voor Rotterdam en Antwerpen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 mei 1961 Vierde blad no. 30355 Men kan weer gaan pierewaaien! 4^ Nu nog véél mooier dan ooit tevoren! Vrijdag gebeurt het! Op de 19e mei komt Prins Bernhard naar Scheveningen om de bad plaats voor genezen te verklaren! Twintig lange jaren heeft Neerlands belangrijkste vissersplaats met een ernstige blessure tegen de residentie gelegen, maar zodra de openingsplechtigheid voorbij is, en de nieuwe Pier toegankelijk, dan is de zieke helemaal geen zieke meer. Dan is zij zo gezond als een vis en nog veel mooier dan ooit tevoren. Voor het eerst sedert het seizoen 1941 kan Scheveningen haar gezicht weer in al haar glorie laten zien. Eertijds Herinnert u zich nog, hoe een andere Koninklijke Hoogheid op 6 mei 1901 ook naar Scheveningen kwam om de pier te openen? Het was Prins Hendrik, die de dopeling de naam „Wandelhoofd Wilhelmina" meegaf. Ongeveer twee jaren van bouwen waren aan die plech tigheid voorafgegaan. In 1899 lieten de Belgische waterbouwer ir. E. Wyhofski en de Haagse architect B. van Liefland hun technische en artistieke knobbels met elkaar samenspelen en het resultaat van deze samenwerking was een wandel hoofd, dat gemeten vanaf de strand- muur 375 meter in zee stak. Mèt de loopbrug naar het Kurhaus bedroeg de totale lengte 405 meter. De Antwerpe naar had de onderbouw voor zijn reke ning genomen en de bovenbouw, met die typische „Turkse uien" op de torens, kwam van de tekenplank van de Neder lander. Van schroefbladen voorziene buizen 318 werden in het strand en de zeebodem gedreven, om het 8 meter brede wandeldek te kunnen schragen. Kruiselings met sterke stangen verbon den, leverden zij een lijnenspel in de verte vervagend tot een ragfijn netwerk. Kent U ze nog Halverwege de pier verbreedde deze zich tot een zeskantig platform, maar de grootste trekpleister was toch wel het paviljoen De plattegrond was een regel matige achthoek, waarvan de diagonalen ongeveer 64 meter lang waren. In het café-restaurant zat vaak de .Badkapelle', het orkest, dat 's middags een concert verzorgde, en zich altijd in een grote be langstelling mocht verheugen. Later kwam daarvoor in de plaats een cabaret, dat 's middags en 's avonds de variété - programma's bracht, waaraan zoveel namen ver bonden waren, die voor altijd on vergetelijk zijn geworden. Kent u ze nog, Pisuisse, Louis Da vids en Lou Bandy? Zij stonden dik wijls in de luisterrijke, met palmen versierde zaal. En wie denkt ook niet aan Kees Pruis en aan de destijds bijzonder populaire negercabaretier Elmer Spyglass, die telkens maar zijn lied „They didn't believe me" moest zingen? Ja, zó was het! Flaneren En op de pier zelf? Daar flaneerde men. Chic en elegant gekleed, wandelde men rustig op en neer, de dames een hoed met brede rand, de heren een stro hoed op het hoofd. De pier de naam „Wandelhoofd Wilhelmina" werd maar hoogst sporadisch gebruikt was dè plaats waar men zich liet bekijken. De kinderen mochten ook mee, maar dan moesten ze vooral „goed oppassen en lief zijn". Parmantig en keurig netjes stap ten ze rond, met een kanten kraagje, of een matrozenpakje en zwarte lakschoen tjes. En wie over de ballustrade hing en naar het strand keek, zag daar de luie rende badgasten liggen, volgens de laat ste mode van toen gestoken in een zwarte of, nóg frivoler! in een zwart-wit gestreepte hansop. Bovendien kon men altijd weer die typische figu ren aantreffen, de hengelaars met het hoofd diep in de kraag, de handen in de zakken, wachtend op dat rukje aan het snoer. Het was een bont gezelschap, dat vooral 's zomers in zo groten getale bo ven zee paradeerde. Het hele jaar door kon men op het wandelhoofd terecht. Tot en met het seizoen 1941. Brand op 26 maart 1943 Onder meerderen trad Alex de Haas nog regelmatig op in het paviljoen. Hij wordt wel de hekkesluiter genoemd, want na hem kwam er geen artiest meer. De pier ging dicht en de bezetter verminkte hem, door balken uit het wegdek te ne men, bang als hij was dat de Engelsen hem als aanlegsteiger voor een eventuele invasievloot zouden gebruikenNiet veel later, in begin 1942, werd Scheve ningen geëvacueerd. Van de vrolijke, be drijvige en kleurrijke badplaats was zij veranderd in een naargeestig haven stadje. Tot overmaat van ramp stond op 26 maart 1943 het eindpunt van de pier in lichter-laaie. Bommen hadden de brand niet veroorzaakt. Toch stond daar, op die zeer warme dag, het paviljoen als een enorme fakkel te roken. Nóg schrijft men het vuur toe aan broei in het daar opgeslagen hooi. De Haagse, noch de Stangen, buizen, „Turkse uien" en dwarsliggers: „Wandelhoofd Wilhelmina" Duitse brandweer kon bij de vuurhaard komen. Diverse dwarsliggers waren im mers weggebroken In de twee volgende oorlogsjaren werd het droeve restant in étappes gesloopt. Hoe lang daarna heeft men ze bij laag water niet zien staan. De zwarte stalen stompen, die eens zulke steunpilaren vormden „Hollandse nieuwe" Maar, als gezegd, vrijdag is Scheve ningen weer zo gezond als een vis en kan zij er prat op gaan, de grootste „Hollandse nieuwe" binnen haar grenzen te hebben. Toelopend van 19 naar 12 me ter breed, strekt de nieuwe Pier zich on geveer 381 meter in de Noordzee uit. Al het vermaak van vroeger, en nóg meer kan men er weer beleven en na 20 jaar kan die goede bezigheid, het pierewaaien, opnieuw naar hartelust bedreven wor den. De pier was dood, lang leve de Pier! Alleenvert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 \dvertentle Bourguiba kritiseert politiek van Israël President Habib Bourguiba heeft Israël gewaarschuwd dat „bloed efi tra nen" zullen vloeien in Palestina, tenzij Israël toestemt in een „rechtvaardige oplossing" van het Israëlisch-Arabisch conflict over de Palestijnse vluchtelin gen. Volgens Bourguiba is de onrust in het Midden-Oosten te wijten aan de vor ming van de staat Israël, wat tevens de eerste oorzaak is van de penetratie van het communisme in het olierijke gebied. Bourguiba zei, dat het Palestijnse vraagstuk niet met lapmiddeltjes is te verhelpen, maar dat Israël zijn machts politiek tegen de Arabische wereld dient te verlaten en te komen tot erkenning van het recht der Arabieren om hun voorvaderlijke grond te bewonen. Israël, aldus Bourguiba, „heeft een nieuw soort kolonialisme geschapen, dat erger is dan dat van het Westen in het verleden". Tot besluit beschuldigde de Tunesische president Israël ervan, dat dit land tegenover de Arabieren een politiek be drijft, die te vergelijken is met die van de nazi's ten opzichte van het jodendom de politiek van opsluiting in afzonde ringskampen. De Israëlische premier David Ben Goerion zal op 24 en 25 mei een officieel bezoek aan Ottawa (Canada) brengen. Dit heeft de regering gisteren in Jeruza lem bekendgemaakt.- In welingelichte kringen verwacht men, dat Ben Goerion ook naar Washington zal reizen, wellicht zelfs om een ontmoeting te hebben met president Kennedy. Brand in Hongkong: 22 slachtoffers Bij een brand tengevolge van een ontploffing zijn gisteren in een huur kazerne in de Hongkongse wyk Kowloon 22 mensen om het leven gekomen. Ruim dertig mensen liepen verwondingen op. Dividend 1960 7 procent bij Van Kempen en Begeer In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Konink lijke Van Kempen en Begeer zijn de jaarcijfers met algemene stemmen goed gekeurd. Het dividend over 1960 werd vastgesteld op 7 Als commissaris werd herbenoemd prof. mr. K. V. Antal. Medegedeeld werd dat in het eerste kwartaal 1961 de totale verkopen in ver houding tot het eerste kwartaal 1960 met 20 zijn gestegen, terwijl de order portefeuille thans groter is dan op 15 mei 1960. Staatssecretaris Veldkamp terug De staatssecretaris van Economische Zaken. dr. G. M. J. Veldkamp, is in ons land teruggekeerd van zijn reis naar de V.S. Dr. Veldkamp trad op als leider van een missie uit het Nederlandse bedrijfsleven die een studiereis ondernam om zich te oriënteren over de ..shoppingcen- ters" (winkelcentra). De Staatssecretaris heeft oriënterende besprekingen gehad met zijn Amerikaan se collega, de heer Roland Burnstan. Voorts met vertegenwoordigers van de Small business administration" in welke organisatie in de V.S. de overheidszorg en -bemoeienis is geconcentreerd op het gebied van het kleinere en middengrote bedrijf. Hij heeft de gedachtenwisseling over de benadering van de problematiek van deze bedrijven in de V.S. bijzonder nuttig gevonden. Verder heeft dr. Veldkamp kennis kun nen nemen van de werkwijze en metho den die in de V.S. worden toegepast met betrekking tot de procedure bij het ver- lwxan van octrooien. Hij is van oordeel dat de moderne technische ontwikkeling het noodzakelijk maakt dat men op het terrein van octrooien tot steeds nauwere onderlinge samenwerking komt. Neder land heeft, mede doordat het internatio nale octrooibureau in Den Haag is ge vestigd, op dit gebied een bijzonder goe de naam en het speelt daardoor een vooraanstaande rol. Van zijn kant wil de Staatssecretaris alles in het werk stellen opdat Nederland deze positie zal kunnen behouden en verder uitbouwen. Wat de studie over de „shoppingcen- ters" (winkelcentra) betreft is de Staats secretaris van mening dat de Nederland se missie uiterst nuttig is geweest en voor de toekomstige ontwikkeling van de Ne derlandse detailhandel van groot ge wicht kan zijn. "Shoppingcenters", lig gen aan de buitenkant van de grote ste den met opzet en inrichting in één hand maar met vestigingen van zelfstandige detailhandelsbedrijven, richten zich tot het kopende publiek in wijde omgeving. Die centra zijn daartoe voorzien van vol doende parkeergelegenheid. Een van de kernpunten die tot het ontstaan van de, Advertentie. Boven al de attracties en voordelen uit, die de nieuwe Opel Rekord 4-deurs - biedt, nu ook dat extra ingebouwde veiligheidssysteem op beide achterportieren, waarmee U de deurkruk voor de kinderen wel niet onbereikbaar maakt, maar deze in ieder geval buiten werking stelt. Deze Opel Rekord wordt niet zonder reden tot de klasse der super-cars ge rekend. Met een standaarduitrusting, zó com pleet, als U die nauwelijks zult aantref fen in vele beduidend hoger geprijsde wagens. De Opel Rekord biedt U alle voordelen van de middenklasse, is bovendien binnen royaal en ruim. STATIONSWEG 1 EN 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 Doelmatige werkwijze vindt nu navolging (Van onze Amsterdamse correspondent) Het nieuwe graanoverslagbedrfjf, dat is verrezen in de Vlothaven te Amsterdam, zal twee zusjes krijgen: zowel Rotterdam als Antwerpen zijn voornemens de graan- overslag te doen plaatsvinden volgens de hypermoderne methode, die te Amster dam wordt toegepast. Beiden steden hebben de ontwerpers van het Amsterdamse graanoverslagbedrijf uitgenodigd de plannen nader uit te werken. Aanleiding tot de oprichting van de internationale graanoverslagmaatschap- pij „Amsterdam N.V.", was destijds de opening van de Sint-Laurens Zeeweg in Noord-Amerika, waardoor ongekende verschepingsmogelijkheden voor het Canadese graan ontstonden. Om de laagst mogelijke vervoerskosten te be reiken, wordt dit graan uitsluitend in grote zeeschepen aangevoerd, om in Amsterdam te worden overgeslagen in kleinere zeeschepen of Rijnschepen met bestemming Engeland, Scandinavië, het Middellandse Zeegebied, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Het was vooral de grote Amerikaanse graanmaat schappij „Tradax", die na de moge lij kheden in verschillende Europese havens te hebben bestudeerd Amster dam koos voor centrale overslag. Een 50-jarig contract met de „Tradax" garandeert het Amsterdamse overslag bedrijf voor die periode gunstige be drijfsresultaten. Het bedrijf waaraan thans de laatste hand wordt gelegd, doch dat reeds een half jaar geleden gedeeltelijk in gebruik is genomen, is de meest moderne en meest economische graanoverslag van West-Europa. Het traditionele principe van overslag met behulp van drijvende elevatoren, heeft plaatsgemaakt voor een techniek, waarbij het zeeschip aan de steiger is gemeerd en met wal- apparatuur alle facetten van de overslag worden bediend. Het overslagbedrijf kan het zeeschip lossen in kleinere zeeschepen, spoor wagons, of vrachtauto's, terwijl 24 silo's in totaal een opslagcapaciteit hebben van 50.000 ton met uitbreidingsmogelijk heden tot 200.000 ton. Kostenbesparende factoren zijn by dit systeem de directe Bij het gooien van steentjes in het water van de Jan Gijzenvaart in Haar lem-noord verloor de 3-jarige Johan C. Sitters zijn evenwicht en geraakte te water. Zijn vriendje, dat met hem per autoped naar de waterkant was gêgaan, waarschuwde de ouders en de moeder sprong te water. Ze bracht het jongetje naar de kant. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch mocht niet meer baten. overslag, de continuïteit en daardoor de snelheid en de verregaande auto matisering. In Amsterdam heeft men op deze wijze vermeden, dat de overslag moet worden gestaakt, indien niet vol doende binnenschepen beschikbaar zijn of wanneer binnenschepen moeten wor den verhaald, een verschijnsel, dat zich by drijvende elevatoren voordoet. Het nieuwe bedrijf is uitgerust met twee steigers. Aan de hoofdsteiger, die 375 meter lang is en aan 15 meter diep vaarwater ligt, kunnen zeeschepen tot een draagvermogen van 100.000 ton wor den ontvangen. De tweede steiger is bedoeld voor zeeschepen tot 12.000 ton. De vier verrijdbare pneumaten op de hoofdsteiger, die het graan uit de aan komende zeeschepen opzuigen, hebben een capaciteit van 1600 ton per uur, waarbij een transportbanden-systeem een directe en snelle overslag mogelijk maakt, door een ononderbroken lossing in andere verkeersmiddelen of in de silo's. Thans is het bedrijf verzekerd van een overslag van 1 éi 144 miljoen ton per jaar. De capaciteit van de installatie bedraagt niet minder dan 6 miljoen ton per jaar. Kritiek op Erhard na bezoek aan Portugal De sociaal-democratische oppositie in West-Duitsland heeft gisteren kritiek geoefend op uitlatingen, die de vice- kanselier en minister van Economische Zaken, prof. Erhard, zaterdag jl. bij zijn bezoek aan Lissabon heeft gedaan. Op een persconferentie in Bonn ver klaarde het partijbestuurslid Barsig, dat wie thans Portugal „één der vertrou- wenswaardigste landen" noemt, kenne lijk de voor de democratie geldende maatstaven heeft verloren en nog nooit in zijn leven de inleiding tot het NAVO- verdrag heeft gelezen. Barsig vroeg zich af, of Erhard niet weet dat het bewind van Salazat de rest van de wettige oppositie ter zijde heeft geschoven en dat de koloniale po litiek van Portugal in de Verenigde Sta ten met de stemmen van alle Weste lijke grote mogendheden is veroordeeld. Erhard heeft na zijn terugkeer in West-Duitsland in antwoord op de kri tiek verklaard dat Portugal tot de NAVO behoort, financieel gezond en daarom kredietwaardig is. „Wy moeten ons geen oordeel aanmatigen over de politiek van een ander land en ik ben niet van zins my in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land te mengen", aldus Erhard. HU verklaarde dat ook vooraanstaan de Westduitse socialisten zich na een bezoek aan Portugal „bijzonder positief" over dit land hebben uitgelaten. in de V.S., vrij stormachtige ontwikke ling van deze centra hebben geleid, is de enorme toeneming van het particuliere autogebruik. Stijgend autogebruik en bevolkingsgroei De winkels en de warenhuizen in de centra der steden van de V.S. waren voor het autorijdende publiek en dat is in de V.S. bijna het gehele publiek door gebrek aan parkeerruimte moeilijk bereikbaar geworden. Daarnaast kwam in de V.S., ook als gevolg van het auto bezit, en sterke groei van de bevolking in de verafgelegen buitenwijken. Dit alles had tengevolge dat de afstanden tussen deze verafgelegen buitenwijken en de centra der steden veel en veel groter wa ren geworden. Naar zijn mening zijn het in het bijzonder deze twee factoren die in de V.S. tot de geweldige ontwikkeling van het verschijnsel „shoppingscenter" hebben bijgedragen. Aangezien zich ook in Nederland een sterke toeneming van het autobezit ma nifesteert en. met de groei van de ste den, de bevolking van de buitenwijken zich ook enorm heeft uitgebreid, gaat ook in Nederland de detailhandel de koopkrachtige vraag volgen die zich buiten de oude stadskernen in de dikwijls verre buitenwijken heeft gevestigd. Thans zijn ook in Nederland plannen tot ontwikkeling gekomen om tot op richting van „shoppingcenters" te komen. Dr. Veldkamp acht het daarom zo uitermate nuttig dat een aantal deskun digen uit de detailhandel, het bank wezen, het bouwwezen, de gemeentelijke en de Rijksoverheid zich door deze stu diereis nu op de hoogte heeft kunnen stellen van de ontwikkeling in de V.S. De Nederlandse missie zal een rapport over haar bevindingen opstellen opdat ieder daarvan kennis zal kunnen nemen. Verschil in ruimte Zonder vooruit te lopen op de con clusies waartoe deze missies zou kunnen komen, meent de Staatssecretaris dat de achtergronden van de ontwikkeling in de V.S. andere zjjn dan in Nederland. Daarbij treedt alleen al het enorme verschil in ruimte in heide landen aan de dag. De zeer uitgestrekt buitenwijken van steden in de V.S. tellen veelal lou ter, door een tuin omgeven, eengezins woningen, en in de. naar ruimte ge rekend, veel en veel kleinere buiten wijken van de grote steden in Nederland overheerst de flatbouw in verdiepingen. Dat roept voor de detailhandel in de V.S. heel andere problemen op dan in Neder land. Dr. Veldkamp is niet geneigd te ge loven dat de ontwikkeling van de „Shop pingcenters" in de buitenwijken der gro te steden ten koste zal behoeven te gaan van de detailhandel in de stadscentra, zeker niet wanneer men deze zaak op iets langere termijn beziet. Hij gelooft dat men de belangen van elk veel meer in eikaars verlengde moet zien liggen en als complementair moet beschouwen dan als aan elkaar tegengesteld. Nieuwe koopkracht Naar zijn mening zullen de groei en de spreiding van de welvaart niet alleen leiden tot steeds nieuwe koopkracht waardoor het ontstaan van nieuwe de tailhandelscentra niet zonder meer ten koste behoeft te gaan van bestaande centra, maar daarnaast zal zeker in Ne derland het oude stadscentrum, wanneer men met de nieuwe moderne ontwikke ling in de pas weet te blijven zjjn eigen specifieke functie kunnen behouden (cul tureel bestuurscentrum etc.). Vele mohammedanen betogen in Bone Ongeveer 2.500 mohammedanen heb ben gisteren in Bone in oost-Algerye een betoging gehouden. Zij riepen „Al gerijns Algerije" en zwaaiden met natio nalistische vlaggetjes. Twee mohmme- danen werd door de menigte gemoles teerd. Verder deden zich geen inciden ten voor. In Bone is gisteravond een granaat in een huis naar binnen gegooid. Vier mohammedanen werden gewond, van wie drie zwaar. In Mascara, in het gebied van Oran, zijn twee aanslagen gepleegd. Een Euro peaan is gedood en een gewond. In Algiers heeft de directeur van de Voorlichtingsdienst. Jacques Coup de Fréjac. gisteravond verklaard dat Frankrijk „zijn kinderen nooit in de steek zal laten". Hij opende hiermee namens de regeringsvertegenwoordiger in Algiers een campagne om de Euro peanen in Algerije gerust te stellen en om hun de regeringspolitiek uiteen te zetten. Hij sprak onder meer over de garan ties voor de toekomst der Europeanen, over hun bescherming en hun rechten. Zij zullen van de ontwikkelingen op de hoogte worden gehouden en worden ge raadpleegd. De Europese bevolking als geheel draagt geen verantwoording voor de jongste gebeurtenissen de opstand der generaals en de veiligheidsmaat regelen en zuiveringen waren daarom niet als collectieve vergelding bedoeld, aldus Coup de Fréjac die zei dat de re gering de bezorgdheid der Europeanen jegrijpt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13