Conferentie over Laos opent ten koste van Amerikaanse nederlaag Mr. Luns motiveert stem in V.N. DINSDAG 16 MEI 1961 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Ten koste van een diplomatieke nederlaag der Amerikanen zou de conferentie over Laos vanmiddag om v|jf uur dan eindelek geopend worden. Dean Rusk, die aanvankelijk de communistische Pathet Lao geen gelijke status wenste te geven met de pro-Amerikaanse Boen Oem-regering en de neutralische groep van Soevanna Phoema, is na telegrafische raadpleging van Kennedy door de knieën gegaan. Hevige Brits-Franse druk bracht de Amerikanen tenslotte af van de positie, die z|j zelf dagen geleden achter de schermen reeds als „onhoudbaar" schetsten. Zo konden gisteravond de woordvoer ders van de Britse en Russische voor zitters van de conferentie, Mlchail Kharlamow en John Russell, dan ein delijk de compromisregeling bekend ma ken: de drie Laotische delegaties mogen plaatsnemen aan de conferentietafel op introductie van andere, aan de confe rentie deelnemende regeringen. Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie zijn het er ook over eens, dat de con ferentie zich uitsluitend zal bezighou den met de internationale aspecten van de Laotische neutraliteit en zich dus niet in interne Laotische aangelegenhe den zal mengen. Of de zoveel maal uitgestelde confe rentie werkelijk zal starten was overi gens nog niet voor honderd procent zeker. De onvoltallige delegatie van de Boen Oem-groep in Genève maakte nog ontevreden geluiden, terwijl de rest van de afvaardiging onder leiding van de minister van Binnenlandse Zaken in Beiroet op het vliegveld zat te wachten. De heren hadden in de Libanese hoofd stad, die veel nachtclubs telt, namelijk de aansluiting naar Genève gemist. En daarom drentelde Averell Harriman gis termiddag twee uur lang tevergeefs op het Geneefse vliegveld heen en weer, nauwelijks zijn woede verbergend. Mo gelijk zal deze Laotische delegatie van daag dus toch nog voor een onaange name verrassing zorgen. De Amerikaanse delegatie wierp on middellijk na het communiqué der voorzitters een enigszins kreupel gestel de verklaring op de perstafel. Daarin wezen VS er op, dat zij uitsluitend de regering-Boen Oem als wettig erken nen, maar dat zij „rekening houdend met de algemene gevoelens der delega ties het juist achten ook andere Laoti- anen te horen, waarmee de Laotische regering trouwens in Laos zelf momen teel besprekingen houdt". De verklaring zegt ook dat de conferentie nodig is om vast te stellen of alle deelnemers wer kelijk een neutraal en onafhankelijk Laos eisen. Het antwoord op die vraag kan wor den gevonden in de verklaring van nog een ontbrekende hoofdrolspeler, Cam- bodja's premier Norodom Sihanoek, die immers zei dat het Westen, en vooral de VS, in feite al de bus gemist heb ben voor een werkelijke neutraliteit in Laos, omdat er geen regering kan wor den gevormd zonder de Pathet Lao en dat de regering met de Pathet Lao uiteraard niet bijzonder neutraal zal z|jn. Netter en duidelijker kan het niet worden gezegd. Norodom Sihanoek zal vermoedelijk vandaag de openingsrede uitspreken. Al thans wanneer hij op tijd per auto uit Nice arriveert, waar hij gisteren is aan gekomen. De algemene mening, ook onder de Amerikaanse journalisten, is, dat de nieuwe Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, een on gelukkige première heeft gemaakt op z|jn eerste Oost-West conferentie. Hij is van een onhoudbaar uitgangspunt ge start en heeft het opgegeven, zonder er ook maar één concessie voor terug te krijgen. En dat is, zo menen de Brit ten, in de diplomatie een onvergeef lijke fout. Conipetitiewinnaars a mateurf otografen De bijeenkomst van de Leidse Ama teurfotografen mocht zich gisteravond in de benedenzaal van het „Gulden Vlies" weer in een zeer grote belang stelling verheugen. Na het welkomstwoord van de voor zitter, de heer J. G. Grompelman, volgde een kort huishoudelijk gedeelte, waarin onder meer werd besloten om ook dit jaar weer deel te nemen aan de Bonds wedstrijden, speciaal in de afdeling kleu rendia's en dus de vorig jaar verwor ven wisselbeker niet zonder strijd ter beschikking te stellen. Hierna brak het moment aan, waar naar de deelnemers aan de wintercom petitie in de afdeling „zwart-wit" met de nodige spanning hadden uitgezien. Na een inleidend woord, maakte de heer Grompelman namelijk de uitslagen van deze competitie bekend en reikte de onderscheidene diploma's aan de prijs winnaars uit. Het volgende agendapunt omvatte de laatste ronde in de competitie, afdeling kleurendia's, ditmaal met als hoofdkleu ren: geel-blauw. Hoewel het hier dus een tamelijk ge bonden onderwerp betrof, bleek het aan tal inzendingen, zowel in de afdeling beginners als voor de meer gevorder den, de verwachtingen ver te overtref fen. Bij de beoordeling van de resul taten, waaronder enige zeer goede opna men, had de jury, bestaande uit de he ren J. G. Grompelman, dr. P. J. van Mullem en G. L. v. d. Berg, dan ook een niet gemakkelijke taak. Zoals ge bruikelijk gaf de heer Grompelman na de projecties namens de jury weer een overzicht van de verrichte prastaties. De uitslagen van de competitie-wit- zwart luidden: Hoofdklasse: 1. J. G. Grompelman, 96 ptn., eerste prijs. 2. G. Kikkert, 96 ptn., eerste prijs. 3. J. Versteeg, 87 ptn., twee de prijs. Promotieklasse: mevrouw W. B. Wa- jon, 91 ptn. tweede prijs. De eerste prijs is niet toegekend. Gevorderden: 1. G. v. d. Wijngaard, 98 ptn., eerste prijs. 2. J. Raar, 89 ptn., tweede prijs. 3. J. Wondergem, 83 ptn., derde prijs. 4. J. M. Boonzaayer, 80 ptn., eervolle vermelding. Beginners: 1. F. Eradus, 111 ptn., eer ste pr|js. 2. H. T. Wijsman, 100 ptn., eerste prijs. 3. J. A. N. den Tonkelaar, 99 ptn., eerste prijs. 4. W. J. B. Ziegelaar, 91 ptn., tweede prijs. 5. P. de Blocq, 84 ptn., derde prijs. Aan de hand van de bereikte resul taten promoveerden de navolgende le den: de heer J. Raar naar de promotie klasse; de heren F. Eradus, H. T. Wijs man en J. A. N. den Tonkelaar naar de gevorderden-klasse. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. ex. Westerse Sociale We tenschappen mej. E. J. Ober te Bloe- mendaal. GOUDEN DOCTORATEN Donderdag is het vijftig jaar geleden dat mr. G. A. W. ter Pelkwijk, geboren te Eist en thans wonende te Doorn, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Staatswetenschap. De vol gende dag is het eveneens vijftig jaar geleden dat mr A. M. Joekes, geboren te Boea (Sumatra) en thans wonende te Den Haag. aan deze universiteit promo veerde tot doctor in de Staatsweten- tentoonstelling sterrewacht verlengd t/m. maandag Gezien de grote belangstelling, welke bestaat voor de in de Sterrewacht inge richte tentoonstelling, is deze expositie yerlengd t.e.m. maandag. De openings tilden zijn als volgt: t.e.m. vrijdag 7—10 uur nam., zaterdag en zondag 2—5 uur nam., maandag 10—12, 25 en 7 tot 10 Uur. Jubilea Kon. Ned. Grofsmederij S. G. Bouman en L. F. J. Pommée hartelijk gehuldigd Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heren S. G. Bouman, procuratiehou der en L. F. J. Pommée, cheftekenkamer en hoofd van de vakopleiding, In dienst traden van de N.V. Kon. Ned. Grof smederij. In de ochtenduren vond in de verga derzaal van het bedrijf aan de Zuid singel een hartelijke huldiging plaats, waarbij, met de directie, o.m. aanwezig waren jhr. mr. F. H. van Kinschot na mens het College van Commissarissen, leden van de staf, vele medewerkers van beide jubilarissen en vertegenwoordigers van diverse organisaties en bedrtffs- fondsen. De directeur, ir. M. C. de Jong, die zich het eerst richtte tot de heer Bou man, herinnerde aan de eerste kennis making het was toen nog bij Wilton- Feyenoord met de heer Bouman, welke reeds direct prettig was. Voorts schonk spreker aandacht aan de eer volle loopbaan van de jubilaris bij de K.N.G., die thans belast is met de af deling verkoop en aan wie ook pro curatie werd verleend. De heer Bouman, aldus ir. De Jong, is een accuraat wer ker, die zich niet in een enkel detail verliest. Hij onderscheidt zich door z|jn helder technisch inzicht en eigen stijl van werken, eigenschappen die hem bij de uitbreidingen van het bedrijf in la tere jaren zeer van pas zijn gekomen. Ook voor het werk van de heer Pom mée had ir. De Jong grote waardering. Begonnen als constructeur heeft hij zich op weten te werken tot chef van de te kenkamer. Spreker prees de jubilaris, die ook hoofd van de vakopleiding is, om zijn frisse en praktische kijk op vele technische problemen. Ook de opleiding van aanstaande vakmensen gaat U zeer ter harte. Uw artistiek gevoel weet U bovendien in uw werk tot uitdrukking te brengen. In dit verband wees spreker op de verzorging van de stands op de Jaarbeurs, waarin de heer Pommée een groot aandeel heeft. Aan beide jubilarissen bood ir. De Jong een enveloppe met inhoud en een herinneringsbord aan en namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift en de zilve ren draagmedaille. Vervolgens spraken woorden van ge lukwens en waardering, de heren N. van Ginkel, procuratiehouder, namens de leden van de staf, W. van Hessen en C. Segaar, namens de technici, G. G. v. d. Waals, bedrijfsleider Kettingfabriek, A. L. Verhoog, chef administratie Ketting- fabriek; D. de Haan, bestuurslid Perso neelsvereniging en F. W. Olthof, chef vakopleiding. Vele geschenken werden aangeboden. Tenslotte spraken de beide jubilarissen woorden van dank. In de middaguren volgde in „Het Gulden Vlies" een zeer druk bezochte receptie. SIGARENWINKELIERS IN BURGERZAAL ONTVANGEN In het kader van het tweedaags con gres, dat de Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers momenteel in Leiden houdt, z|jn de leden van dit congres gistermiddag om v|jf uur ten Stadhuize ontvangen. Via de ingang aan de Breestraat be trad het gezelschap de prachtige Bur gerzaal van het stadhuis, die bij allen bewondering wekte door z|jn fraaie architectuur. Wethouders Menken, loco- burgemeester, ontving In gezelschap van mr. J. Blok, loco-secretaris, de con gresleden. In een korte toespraak heette hij de deelnemers aan het congres van harte welkom in de Sleutelstad. H|j wees op de pracht van de Burgerzaal, die de trote van de Gemeente vormt. Tevens gaf spreker een koi-t overzicht van de geschiedenis van het Stadhuis. De bouw heeft destijds slechts twee-en-een-half miljoen gulden gekost. „Als men dit ge bouw vandaag had moeten zetten waren er tenminste veertien miljoen gulden mee gemoeid geweest", aldus wethouder Menken. De heer L. Delsing, voorzitter van de Bond, dankte de wethouder voor deze ontvangst. Als stoffelijk blijk van waar dering overhandigde hij namens de bond een grote doos met een assortiment van de meest uitgelezen sigaren. Hierna maakte het gezelschap met wethouder Menken als gids een rondgang door het Stadhuis. Natuurvriend op excursie De Leidse aquariumhouders ver. „De Natuurvriend" organiseerde gisteravond voor haar leden een interessante ex cursie naar het Zoologisch Laborato rium aan de Kaiserstraat. Dat. deze geste door de leden op hoge prijs werd gesteld bleek uit de grote bedrijvigheid, welke even voor 8 uur heerste rond het 6 verdiepingen hoge gebouw. Na een woord van welkom van de heer C. Borghart, werden onder deskundige leiding alle afdelingen bezichtigd, waar bij vooral de onderzoekingen naar het gedragspatroon en de voortplanlings- cyclus van ons vaderlands stekeltje de leden uitermate boeiden. Vrouwenbond N.V.V. De Leidse afdeling van de Vrouwen bond van het N.V.V. vergaderde gister avond in „Ons Centrum". Mevrouw G. A. SpierenburgBeekhuizen leidde als voorzitster deze jaarbijeenkomst. Nadat de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse waren goedgekeurd, werden de aftredende dames G. C. Smal —Van Goozen, Frerejan-Mont|jn, B. WondergemAnnokkee en C. van Eg- mondHanno allen herkozen. Besloten werd in de komende zomer een uitstapje naar de Betuwe te maken. LEERZAME MIDDAG VOOR LEIDSE HUISVROUWEN Huisvrouwen, die zich hebben aange sloten bij de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, z|jn gistermiddag heel wat w|jzer gewor den. Op de vergadering, die de afdeling Leiden van deze vereniging in café-res taurant „In den Vergulden Turk" heeft gehouden, werd allereerst een nieuw bestuurslid gekozen. Met vrijwel algemene stemmen werd mevrouw Timmermans gekozen in de vacature van mevrouw E. Heck-Uppen- kamp, die zich wegens drukke werk zaamheden genoodzaakt had gezien haar bestuursfunctie neer te leggen. Vervolgens leidde de voorzitster, me vrouw C. Hageman-Verhagen de eerste van het tweetal spreeksters in. Mevrouw Creighton, lid van de Com missie van Huishoudelijke en Gezins voorlichting, hield 'n korte causerie, ge ïllustreerd met lantaarnplaatjes, over het werk van deze commissie. Het bleek, dat huisvrouwen van alle rang en klasse deelnemen aan de cursussen, die de commissie geeft. De lantaarnplaatsjes gaven een interessant beeld van de veel omvattendheid van deze leergangen. NOODZAAK „Het is", aldus mevrouw Creighton, „een noodzaak geworden om de huis- v?-ouw voor te lichten inzake vele dingen, die het huishouden betreffen. Denkt U maar eens aan de vele nieuwe stof fen, die tegenwoordig te koop zijn en aan alle huishoudelijke apparaten, waarvan men niet kan verwachten, dat de huisvrouw die zonder meer kan be dienen." De cursussen, die de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting geeft, omvatten bloembinden, leerwerk, gymnastiek, veiligheid in de huishou ding en nog veel meer. Een hartelijk applaus beloonde spreekter voor de hel dere w|jze, waarop zij één en ander uiteen had gezet. Vervolgens kwam me vrouw A. H. van Herwaarden, vice-pre- siaente van de vereniging, aan het woord. Zij nam de aanwezigen mee naar het schilderachtige Griekenland. Tien tallen dia's, alle door spreekster ge maakt, toonden in bonte kleuren de pracht van dit romantische land. Na de pauze ging mevrouw Van Herwaar den over tot vertoning van een aantal kleurendia's, die zij op de Griekse eilan den had gemaakt. België onbillijk verantivoordelijk gesteld De Nederlandse delegatie ter verga dering van de V.N. heeft destijds tegen de resolutie van India C.S. gestemd, waarin o.m. werd aangedrongen op het terugtrekken van vreemde niet V.N.- iiiilita iren uit Kongo, „omdat in deze resolutie België op onbillijke wijze ver antwoordelijk werd gesteld voor de ern stige situatie in Kongo op dat ogenblik". Dit heeft de minister van Buitenland se Zaken mr. J. M. A. H. Luns geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden dr. C. L. Pat|jn en de heer G. J. N. M. Ruygers (beiden PvdA). Slechts vier landen stemden met Ne derland tegen deze resolutie, t.w. België, Portugal, Zuid-Afrika en Uruguay. De meeste NAVO-partners onthielden zich van stemming of stemden voor. Mr. Luns verklaart dat de regering zich van een eenzijdige voorstelling van zaken heeft willen distantiëren, en mede heeft gewogen een dringend verzoek van de Belgische delegatie tegen te willen stemmen. „Dat verzoek werd op gronden van goede nabuurschap gaarne ingewil ligd. Met deze tegenstem heeft de re gering uiteraard niet willen aangeven, gekant te z|jn tegen de verwijdering van militairen, adviseurs en huurtroe pen uit Kongo. Het tegendeel is het geval". De regering heeft, direct na het aan vaarden van de resolutie van de Veilig heidsraad van 21 februari, waarin een beroep wordt gedaan alles te doen om te verhinderen, dat militair en para-mili tair personeel (niet onder V.N.-com- mando ressorterend) naar Kongo zou vertrekken, alle mogelijke maatregelen getroffen, die kunnen verzekeren, dat Nederland zijn verplichtingen onder deze resolutie nakomt, aldus de minister van Buitenlandse Zaken. Op de vraag of tevoren overleg is gepleegd met Suriname en de Ned. An tillen, verklaart de minister dat het be leid van de Nederlandse delegatie is ge baseerd op instructies, welke z|jn vast gesteld door de Rijksministerraad. Daar in z|jn de regeringen van Suriname en de Ned. Antillen vertegenwoordigd. Voorts is voor elk dezer Rijksdelen steeds een plaats beschikbaar in de dele gatie. Over de stem, die door de delegatie is uitgebracht op de resolutie van India c.s., heeft geen overleg met Suriname en de Ned. Antillen kunnen plaatsvinden, omdat de snelle loop der gebeurtenissen te New York geen tijd meerl iet voor een dergelijk overleg. Het optreden van Nederland, zal naar de mening van de minister niet van ongunstige invloed zijn op de menings vorming omtrent de ernst, van de her haalde Nederlandse verzekeringen, dat wij in Nieuw-Guinea aanwezigheid van de V.N. op hoge prijs zouden stellen. Mr. Luns verklaart dat h|j in z|jn beleid tijdens de gehele duur van de Kongo-kwestie er in de V.N. geen twij fel over heeft laten bestaan, dat Neder land positief staat tegenover het optre den van de V.N. in Kongo en dat h|j dit optreden ziet als een zeer waardevolle bijdrage tot een vreedzame oplossing van de moeilijkheden daar. „Dit beleid mag als voldoende bekend worden ver ondersteld onder de leden der V.N." CRICKET 16 Veh. Bat.Ajax (L) EERSTE LEIDSE ZEGE EEN FEIT Indien de accommodatie in het leger kamp te Olen België) ook maar enigs zins de vriendelijkheid had kunnen be naderen waarmede de Engelse captain de in alle vroegte uit de Sleutelstad vertrokken Leidenaren (23 man sterk) ontving, zou mede gelet op het over wegend stralende cricketweer van een bepaald geslaagde dag kunnen worden gesproken. Nu waren de Ajaxieden wel wat erg verrast toen zij bemerkten, dat de mat op een andere plek op het veld was uitgerold om het moeras waarin sporen van de legervoertuigen meer re gel dan uitzondering waren, enigermate te beperken tot het gebied waar point en cover point plegen te fielden. Was er onder die mat nu nog maar een pitch geweest, dan was het allemaal nog wel meegevallen, maar dat was niet zo. De mat lag gewoon op het gras met het gevolg, dat bijna iedere bal „doorrolde" in de richting van het wicket. Geen wonder dat batten een moeilijke aange legenheid werd. P. Hagenaar en C. Bouman konden hierop wel bowlen, resp. 6 voor 9 en 4 voor 6 en voor 19 runs zaten de Engel sen aan de kant. Maar ook voor Ajax was deze krachttoer bijna te machtig. De Jongh, Von Oven en Van Amerom bleven met ieder 4 runs topscorer, totdat U. Gans en F. Beaufort op de mat stonden als laatste batsmen. Het sco- ringbord wees toen 17 runs aan! Beau fort stopte enkele ballen goed, waardoor U. Gans de gelegenheid kreeg een 2 te scoren. 19 runs totaal. Direct daarna sloeg Beaufort de winning-hit. Toen kon men vrijuit spelen, waardoor het totaal 29 werd. (Beaufort 9) De gastheren pro beerden het nog op de tweede innings en ofschoon captain Grimes toen liet zien, dat hij batten kon (43), waardoor het totaal 79 werd (P. von Oven 3 voor 12, C. Bouman 3 voor 20, P. van Amerom 2 voor 13 en P. Hagenaar 1 voor 8) hielp dat allemaal niet meer, omdat Ajax de deur dicht deed. Vooral P. von Oven en F. Tattersall verstonden die kunst goed. Daarvóór hadden L. Malm- berg en P. Hagenaar resp. met 12 en 13 runs laten zien, dat zij ook onder de geschetste omstandigheden nog tot sco ren konden komen. Het was een bijzon dere dag, waar aan de Ajaxieden in ieder geval 2 winstpunten overhielden en waarbij zij gaarne de wens uitspre ken, dat de sympathieke Engelse mili tairen spoedig over een betere accommo datie mogen beschikken. FINALE „D'OPRECHTE AMATEUR" Ereprijs voor mej. Mieke van Velsen Er waren 12 deelnemers en honderd bezoekers b|j de finale die door de ver eniging d'Oprechte Amateur gisteravond in Zomerzorg werd gehouden. Eerste prijswinnaars kunnen deelne men aan de landelijke finale van deze vereniging, die op 19 juni in Hilversum wordt gehouden. In het klassieke gedeelte ging de ere prijs naar mej. Mieke van Velsen, die met voortreffelijke mimiek en dictie het verhaal van de Saksisch porseleinen beeldjes declameerde begeleid met mu ziek, gecomponeerd door onze stadgenoot Joop Stokkermans. Tweede, derde en vierde prijs weiden broederlijk verdeeld, over de drie andere „klassieke" deelnemers in dit program ma, t.w. mej. Anneke v. d. Heyden uit Oegstgeest, die een fluitsolo van Von Gluck speelde, mej. Annie van Galen uit Leiden die een gedicht van Bert Voeten declameerde en mevr. Den Duik, die Franse chansons bracht. In het lichtere genre ging de eerste prijs, evenals vorig jaar naar de „Elec- tro-boys" een team van voortreffelijke acrobaten. De tweede prijs was voor de „Key-sisters", zij zongen o.m. het ..Nooit op zondag". Derde prijs ging naar de „Key-city" jazzband o.l.v. Frans 't Hoen uit Oegstgeest. Goede prestaties werden voorts gele verd door de van „Sempre Avanti" be kende zangeressen Nel de Vries en Lida Spaans, die operette-melodieën brach ten. Ook de 14-jarige Rob Kaptem uit Noordwijk, die heel aardig de accordeon bespeelde, viel in de prijzen. Juryleden waren mr. Harm Smedes, Dzjobs Ising en Johan Elsenaar. VOORSCHOTEN E.H.B.O.-jubileumviering was bijzonder geslaagd De hoofdschotel van de jubileumvie ring van de afdeling Voorschoten van de Koninklijke Vereniging voor E.H.B.O. was een toneelavond, verzorgd dooi de Nuts-toneelgroep uit Voorschoten. Deze avond ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de afdeling werd ge opend door de heer Duyzers en direct daarop kwam de toneelgroep aan de beurt. Deze had voor dit feest een moeilijke opgave gekozen, n.l. de opvoering van het blijspel „Toontje heeft een paard ge tekend" van Lesley Storm in een verta ling van Ferdinand Stemeberg. Gezien het feit, dat de groep slechts enkele weken voorbereiding had gehad, moet de uitvoering bijzonder gep-czen worden. Er waren, naast hoogtepunten, zoals bijv. de caféscène, wel wat minder geslaagde stukjes (een te veel „lesje opzeggen van één van de spelers, een wat gechargeerd optreden door een an der) maar het geheel kwam aardig „uit de verf" en de amateurtoneelgroep nog pas een paar Jaar geleden opgericht, toonde toch weer over goede Krachten te beschikken. Feestelijke slotavond van het Nut Het departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het winterseizoen 19601961 met een gezellige en vrolijke avond besloten. De opzet van het programma was een experiment: er werden o.a. twee shows gebracht, één van sportkleding en sport- attributen en één van eenvoudige en gedistingeerde dameskleding. Daarnaast werd lichte muziek gebracht door de pianist André Duval en door het dans- orkest „The Gamebreakers" uit Leiden. De heer en mevrouw A. J. Maas uit Leiden demonstreerden enkele ballroom- dances. Een groep Nutsleden voerde met veel elan de éénacter „De driftkoppen" van L. Cancerel naar een novelle van Tsje- chow op. Dit gevarieerde programma viel bij zonder in de smaak van het publiek en werd in de grote zaal van het Cultureel Centrum, welke een ware metamorfose had ondergaan, zowel qua inrichting als verlichting, alsmede door de aange brachte fraaie bloemenversiering, afge werkt. A.V.M.O. IN OPENBARE LES In een stampvol Cultureel Centrum heeft de Leidse Muziekschool van Toon kunst, die in Voorschoten een tweetal jaren een aantal klassen voor algemeen vormend muziekonderwijs (A.V.M.O.) heeft, een bijzonder geslaagde openba re les gegeven. Na een welkomstwoord door de direc teur van Toonkunst speelde een jeugden- semble van de Leidse muziekschool en kele werkjes voor sopraan- en altblok fluit, dwarsfluit, klarinet en violen on der leiding van de heer Boellaard. Het hoogtepunt was de openbare les van de zes klassen A.V.M.O. onder leiding van de heer Simon C. Dekker. Niet alleen uit een oogpunt van door de eigen kinderen gewekte belangstel ling. maar veeleer meer nog door het enthousiasme en de wijze, waarop de heer Dekker met zijn jeugdige leerlin gen omging. De heer Dekker gaf lessen, zoals hij die wekelijks aan de kinde ren geeft, zonder opsmuk, zonder show, zonder speciale training, want ook de feuten en foutjes kwamen te voorschijn. De heer Dekker had dan echter gelegen heid te tonen hoe hij die probeerde ie verbeteren. Er werd door de kinderen van 8 Jaar af (ze kunnen beginnen als ze in de 2e klas van de lagere school zitten en gaan drie jaar door) gezon gen. ritmische oefeningen werden ge daan, trefoefeningen kwamen aan de beurt, het leren van het notenschrift, enz. enz. De heer Dekker toonde zich een mu- ziek-pedagoog, die ongetwijfeld door zijn enthousiasme en z|jn kunde het A.V.M.O in onze gemeente in enkele jaren popu lair heeft gemaakt. Zuivering in Perzië gaat voort De nieuwe Perzische minister van Binnenlandse Zaken Sadegh Azlszi heeft gisteravond in Teheran verklaard dat in de nabije toekomst vier provinciale gouverneurs-generaal en een aantal gouverneurs zullen worden vervangen in het kader van het streven der nieuwe regering om belangrijke posten te doen vervullen door de personen, die daar voor het geschiktst z|jm. B|j het hooggerechtshof in Teharan zijn dossiers ingediend betreffende oud premier dr. Eghbal en twee van z|jn toenmalige ministers. Zij worden ver dacht van inmenging in verkiezingen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 mei Vette Varkensmarkt: Aanvoer 155 varkens. Noteringen (in geld per kg. levend gewicht)zware varkens 1.70-1.76; lichte varkens 1.78-1.84; sla- Ëersvarkens 1.85-1.88, zeugen 1.55-1.62. landel: matig, afloop minder. LEIDEN, 16 mei Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: per 100 kg Aardbeien 4.20-5; andijvie 28-64; snijbonen 340-350; postelein 28-45, prei 10-18; rabarber 16- 28; spinazie 33-60; stoofsla 10-35; kom kommers 52; tomaten A 100-210. Per 100 stuks: Bloemkool 30-94; komkommers 24- 45; sla 610-23.10. Per 100 bos: Bospeen 60- 81, kroten 28-30, peterselie 16, selder!) 7-15. ROTTERDAM, 16 mei Veemarkt: Totale aanvoer 4812. Weekaanvoer 7143. Vette koelen en ossen 300, gebrulksvee 889. vette kalveren 810, graskalveren 136, nuchtere kalveren 1569, varkens 9, lopers 20, biggen 20, paarden 106, schapen of lammeren 138, weide/zuiglammeren 788, bokken en gelten 27. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit)vette koelen 310- 345, 280-310, 250-295; vette kalveren 270- 290, 250-270, 230-250, per kg. Graskalve ren 460. 360, 260; nuchtere kalveren 67, 55. 41: lopers 140. 110, 100, biggen 75. 65. 50, per stuk. Slachtpaarden 260, 250, 230, ?er kg. Schapen 120, 105, 90; lamineren 5, 65. 50: kalf- en melkkoeien 1270, 1140. 950; vare koeien 920. 770, 670; vaarzen 900, 700. 600; pinken 560, 460, 400. per stuk. Vette koeien aanvoer Iets minder, handel kalm. prijzen als gisteren; vette kalveren ruimer, tamelijk, vooral niet hoger; gras- kalveren evengroot, redelijk, goed prijs houdend; nuchtere kalveren minder, goed. vooral niet lager; lopers en biggen matig, kalm, ongewijzigd: slachtpaarden tamelijk, kalm. staande; schapen en lam meren Iets meer. 6troef, even lager; kalf- en melkkoeien als vorige week. stil, iets gedrukt; vare koelen gewoon, matig, niet geheel prijshoudend; vaarzen en pinken als vorige week, lui, iets gedrukt. WARMOND Ondertrouwd: C. H. M. Klarenbeek, 21 Jr. en C. C. M. van Kampen. 26 Jr. V.S.-schoten naar omgeving maan Als voorbereiding voor het zenden van raketten naar de maan, in 1962 of 1963, zullen deze zomer of herfst ruimtesche pen tot In de nabijheid van de maan worden geschoten, aldus heeft een woordvoerder van de NASA, het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart meegedeeld. Het plan draagt de naam „Ranger". Men wil hierbij gebruik maken van Atlas-Agena raketten met een krachtige tweede trap. Na twee proeven die ten doel hebben de aard van de magnetische velden en het aantal energie-partikels te meten, wil men twee ruimtevaartul- gen een „harde" en nogmaals twee ruimtevaartuigen een „zachte" landing op de maan laten maken. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt Amsterdam, 16 mei. De stemming was vanmiddag b|J de opening verdeeld voor de internationale waarden. Philips lag flauw in de markt terwijl certificaten Hoogovens goede be langstelling van koperszijde ontmoetten. De handel bleef in alle hoeken binnen nauwe grenzen. Vergeleken met de hoog ste koersen van de niet-officiële och- tendhandel vielen de openingskoersen van de officile beurs tegen. Koninklijke Olie bijvoorbeeld opende op f 135,80, tegen een hoogste prijs in de morgen uren van f137. De aandelen werden ex tien% stockdividend en ex drie gulden slotdividend 1960 verhandeld. Vergeleken met de slotkoers van gisteren cum stock dividend en cum slotdividend, kon van een prijshoudende stemming voor de Oliewaarden gesproken worden. De koers w erd gedrukt als gevolg van lokaal aan bod in stockdividenden, die doorelkaar op circa f13.44 werden verhandeld. Ge durende het laatste beurshalfuur daalde de koers van de olieaandelen tot 1134.40. De stockdividenden werden op dat mo ment verhandeld op f 13,42. Er waren in deze hoek meer toeschouwers dan han delaars. De arbitrage kon betrekkelijk weinig in de oliehoek uitrichten. Dit gold ook voor de overige internationale w aarden. De Westduitse beurzen waren zeer vast. Op de ongeanimeerde stem ming van de laatste weken in Wall Street volgde gisteren een vaste stem ming. Dat deze vaste tendentie door het Damrak slechts gedeeltelijk (Hoogovens) werd overgenomen, kwam door het feit, dat do Philipsaandelen in Wall Street gisteren zwak in de markt lagen. Deze aandelen openden vanmiddag op 1102, tegen een voorgaande slotkoers van 1125. Later op de middag werd 1110 gedaan, doch de stukken verlieten de beurs op circa 1105. In tegenstelling tot de min der gunstige stemming voor Philips, lag Hoogovens vast in de markt op 1146, ofwel tien punten boven het vorige slot- niveau. Aku kalm met een koerswinst van twee punten op 509, terwijl Unilever een paar punten moest prijsgeven op 871. De Scheepvaartaandelen konden zich over de gehele linie goed handhaven. Aandelen Koninklijke Boot boekten op 208 een koerswinst van twee punten. De handel in deze afdeling bleef beperkt. Cultures ongeanimeerd met eerder iets lagere koersen. Staatsfondsen doorelkaar onveranderd met een iets gemakkelijker ondertoon. Bankaandelen praktisch onveranderd. wisselkoersen Amsterdam, 16 mei. Londen 10.04y4-10.043iNew York 3.59%—3.59%; Montreal 3.63H—3.6314; Parijs 73.35%—73.40%; Brussel 7.19%— 7.19%: Frankfort 90.51%—90.56% Stock holm 69.68—69.73; Zurich 83.05%—«3.10% Milaan 57.91%57.96%; Kopenhagen 51.8651 SIOslo 50.17—50.22; Wenen 13.79y4—13.80%; Lissabon 12.51%-12.53% BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 15 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 103tf 103 Ned. '59 4%103JJ 103% Ned. '60-1 4% 103 H 103% Ned. '60 II 4% 103H 103% Ned. '59 4% 103j% 102% Ned. '60 4% 103A 102% Ned. '61 4% 103 AGL 102% Ned '53 3% 99% 993iGL Ned. Grtb. obi. 3% 84B Ned. '47 3% 95% 95 A Ned. '51 3% 97% 98% Ned. '53 I-II 3% 98 97% Ned. '56 3% 97% 97% Ned. '48 3% 94% 94% Ned. bel. cert. 3% 93 Ned. '50 I-II 3% 94% 94 Ned. '54 I-n 3% 94% 93% Ned. '55 I 3% 94% 93% Ned. '55-11 3% 95% 95% Ned. *37 3 95% 95 Ned. Grtbk. obi. '46 3 95 A 95A Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 100% 100 Ned. 62-64 3 100A 100AGL Indië *37 3 100 100 Indië '37 A 3 97A 96% Ned. won. bJ. '57 6 111%GB 111%GB Ned. won.bJ *58 4% 103% 103 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 118 GB 117% Ver. HVA-mij145 144 AK.U 507 509% Deli Mij cert168.50 168.90 Hoogovens cert1136% 1144 Philips gem. bez. 1125 1109 Unilever cert874% 8693i Dordtse Petr715% 706 Kon. Petr. (50 120) 151 80 134.40 Holl. Amer. l|jn 173% 173 Java China Paket 185 185 KLM92.80 92.90 Kon. Ned. Stoomb.206 208 Kon. Paket M|j177 GB 177% Stoomvaart Mij Ned 189 195 Nievelt Goudr cert. 160 160 v. Ommeren cert 340 339% Kon Rott. Lloyd... 161% 168 Ned Scheepv Unie 171% 171% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97 idem '48 (3%) 97% 97 R'dam '52-1 (4%) 102y4 ld ld -37 I-n (3%) 97% 97 Z-Holland "55 4% 102 102% Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 107A 107A Id NWJ '52 (4%) 103A 103 BVO rspbr f.600 183% BVO rspbr *52 147% 147% Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93% 93% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 109% 109 A'dam '51 12%.. 90 91 A'dam '56 I 2% 84% 85 A'dam '56 n 2% 95% 95% A'dam '56 HI 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83 85L Enschede *54 2%86% 85 y4 Den Haag '52 I 2% 93% 94 Idem n 2% 97% R'dam '52 I 2% 95% 96B Idem n 2% 94 y4 95 a; Idem *57 2%101% 100% Utrecht '52 2% 93% 973/4 Z.-Holl. 1957 2% 99% Zuid-Holland '59 2% 103% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 254.50 255 Amst. Bank 398 399% Cultuurbank 36 33 y4 Holl. Bank Unle cert. 217 217% Ned. HandelmU321% Rott. Bank 380 385 Twentsche Bank 327 329 Senembah530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn742 740 Berkel's Patent (v.) 371 365 BorsumU42% 42% Calvé Delft cert. 868 889 Electrolasmy400 B 404 Kon. Pap. v. Gelder 421 420 Kon. Ned. Grofsm 194 190 Holl. Constructie 574% Ing. bur. v. BouwnlJv 318 Internatio i84 184% Int. Kunststoff. Ind 77 76 v. Kempen en Begeer 148 139exd. Leidse Wolspinnerij 659 658% Müller en Co. NB 539 534 Ned. Kabelfabr 714% 720 Philips pref318 Rott. Droogdok M|j 573 574% Sikkens Groep 900 900 Ver. Touwfabrteken 392 390 Walvisvaart 104% 104B Wemink's Betonmlj 215 221 Wilton Feyenoord 308 311 Van W|jk en Heringa 140% 140 Zaalberg 170% 169% Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r557 552 Kon. Petr. (f.20) 154.60 137.10exd. Amerik. fondsen Canadian Paclfio R. 25 A 25% Intern. NlckeJ78 77% Anaconda 59% 62 Bethlehem Steel.... 46% 48% Cities Service 54% 56 General Motors 46A 46% Kennecott91% 92% Republic Steel 61% 63 Yt Shell Oil 43% 43 V4 Union Pacific 32 32A Un. States Steel 87 89%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11