Laatste nieuws Zeer grote belangstelling voor St.-Jorismarsen in Oegstgeest Prof. dr. C. J. Oort aanvaardde Utrechtse leerstoel Moskou dreigt Ruim 4200 inschrijvingen politie had handen vol werk Dierenbescherming te Wassenaar nam nieuwe kennels in gebruik MAANDAG 15 MEI 1961 Voor staathuishoudkunde en statistiek Hedenmidag aandvaardde prof. dr. C. J. Oort het ambt van gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de staathuishoudkunde en statistiek met een oratie over „De grenzen der toere kening". Prof. Oort is een zoon van de Leidse hoogleraar in de sterrenkunde prof. dr. J. H. Oort en mevr. M. Oort- Graadt van Roggen, die een dochter is van de grondlegger van de Utrechtse Jaarbeurs. "T Pro/, dr. C. Oort Prof. Oort begon zijn betoog met te constateren, dat de verdeling van het nat. inkomen één der moeilijkste vraag stukken vormt in het sociaal economi sche beleid van de overheid. De econo mische belangen der verschillende be volkingsgroepen zijn immers op dit ge bied veelal volkomen tegengesteld. Spre ker vroeg zich echter af, of er toch niet bepaalde gemeenschappelijke elementen in de individuele opvattingen omtrent de rechtvaardige inkomensverdeling be staan, die de overheid tot richtsnoer kunnen dienen. Ten einde dit te onder zoeken liet hij een aantal algemene ver delingsprincipes uit de economische en juridische literatuur de revue passeren, waarbij met name aan het gelijkheids beginsel een kritische beschouwing werd gewijd. Spreker betoogde vervolgens dat de besproken opvattingen in zoverre congruent zijn, dat zij alle kunnen wor den afgeleid uit twee centrale gedach ten, nl. de gelijkheid en de individuele toerekening. De onderlinge begrenzing van deze twee gedachten was naar zijn oordeel het kernprobleem van de inko mensverdeling, een probleem echter waarover geen der besproken verdelings principes een concrete uitspraak doet. Dit is alleszins begrijpelijk; de praktijk van de rechtspraak leert immers dat de materiële inhoud van begrippen als recht en aansprakelijkheid niet in een enkel algemeen beginsel kan worden ge vangen. Het economisch beleid heeft echter be hoefte aan concrete criteria: de weten schap kan hierbij een functie vervullen door het oordeel van de individuele bur gers, dat ln ons democratisch staatsbe stel normgevend moet zijn voor het be leid, empirisch te bepalen en te analy- ren. Spreker besloot met een pleidooi voor een gezamenlijke inspanning der sociale wetenschappen op het gebied van het empirisch-analytisch normen- onderzoek. Belangrijke orders voor Ned. Electrolasch Gedurende 1960 was het bedrijf van de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij volop van werk voorzien. Hoewel het saldo der exploitatie-reke ning gestegen is, heeft onder meer de stijging van de kosten remmend ge werkt. De aanverwante ondernemingen hebben alle 1960 met een positief re sultaat afgesloten. Het saldo exploita tierekening bedroeg f. 1.252.392 (v. J. f. 939.638). Aan interest werd ontvan gen f. 121.855 (F. 114.570). Na afschrij vingen en belastingen resteert een winst saldo van f. 798.180 (F. 756.812). Voorgesteld wordt hiervan f. 100.000 (nihil) aan het reservefonds tevens een bedrag van f. 100.000 (nihil) aan de reserve voor bijzonder doeleinden toe te voegen, alsmede een dividend van 15 pet. (onv.) uit te keren waarvan reeds zes pet. als interim dividend werd betaald. Begin 1961 was de orderportefeuille beduidend groter dan een jaar tevoren. Inmiddels werden wederom belangrijke orders geboekt, waardoor het bedrijf, blijkens het verslag, gedurende het lo pende jaar zeer goed bezet zal zijn. De revaluatie van de gulden zal op de lopende orders van weinig invloed zijn. Op welke wijze deze de export van de vennootschap zal beinvloeden, is nog niet duidelijk. De directie verwacht voor 1961 een bevredigend resultaat. OEGSTGEEST W. C. Rijsbergen in 't zilver In „Het Gulden Vlies", waar hü nu reeds zovele jaren als rechterhand van de directie, de heer W. Couwenberg, de scepter zwaait, viel de heer W. C. Rijs bergen hedenochtend een hartelijke huldiging ten deel ter gelegenheid van zün zilveren jubileum in dit Horeca bedrijf. De bondspresident van de Horeca, de heer J. G. Meijer, directeur van de Haag se Witte Brug, wees er in zijn woorden van felicitatie o.m. op, dat men in deze kring figuren als de heer Rijsbergen zeer op prijs stelt. Gedurende deze 25 jaar hebt gij U, aldus spreker, met voorbeel dige trouw en op prettige wyze ingezet voor ons vak, waaraan zovele facetten verbonden zijn. Zowel in administratief als in leidinggevend opzicht was de heer Rijsbergen de rechterhand van de direc tie. Namens de Horeca bood de heer Meijer de jubilaris de zilveren penning en het vererend getuigschrfit aan. In gelijke geest voerde ook dr. J. Jol, een der directeuren van de Oranjeboom het woord. Onder de velen, die deze och tend gelukwensen en geschenken aan boden, waren o.m. de heren J. Pronk en S. M. Borgerding namens de afdeling Den Haag van Horeca, w.o. ook Leiden ressorteert, en verder vele collega's uit het Horecabedrijf en tal van zakenrela ties. Aan deze receptie was een huldiging in intieme kring voorafgegaan, waarbij de heer W. Couwenberg zijn „zilveren rechterhand" dankte voor de trouw aan het bedrijf en diens sterk toegenomen werkzaamheden, memoreerde. Een ge schenk en een enveloppe met inhoud on derstreepten deze woorden van dank en waardering. Voor de echtgenote van de jubilaris, die ook royaal in deze hulde werd betrokken, waren er bloemen en een gouden polshorloge. Royalisten zagen operette De Haagse Operette-zangers hebben zaterdag op een feestavondje van de personeelsvereniging „De Roalisten" een opvoering van „Die Blume von Hawaii" gegeven. Een hachelijke onderneming. In de eerste plaats behoort dit werk niet tot het briljantste uit de operette literatuur en in de tweede plaats be schikt het gezelschapje over een te ge ring aantal goede krachten. De ge makkelijk in het gehoor liggende melo dietjes van Paul Abraham hebben wel wat vergoed, maar het bleef toch eigen lijk een zich moeizaam voortslepend ge val. De handeling was traag en de in trige weinig boeiend. De voorstelling welke gevolgd werd door een bal had plaats in de matig bezette Stadsgehoor zaal. Om een zieke in Leiden deel te kunnen nemen aan een vaartrocht, wel ke ieder jaar door het Rode Kruis wordt georganiseerd, deponeerden velen een dubbeltje of een kwartje in de collec tebus. Twee gewonden bij frontale botsing In de afgelopen nacht omstreeks drie uur heeft op de Rijksweg 4 bij de Slaagh te Oegstgeest een nagenoeg frontale bot sing tussen twee personenauto's plaats gehad. De bestuurder van de wagen, die in de richting Den Haag reed, een 46-jari- ge Hagenaar, werd met een hersen schudding. een schouderfractuur en ge broken ribben naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De be stuurder van de auto, die in de richting Amsteitfam reed, een -:6-jarige Sassen- heimer, mocht van geluk spreken, dat zo spoedig hulp opdaagde. Een van zijn polsslagaders werd namelijk doorgesne den. Ook hij werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Beide wagens werden zeer zwaar be schadigd en moesten worden wegge sleept. Laatste herdenking In de Groene- of Willibrordkerk werd gistermiddag door de Oranjevereniging voor de 17e en tevens de laatste maal een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter nagedachtenis van hen, die in de meidagen van 1940 hun leven lieten in dienst van het vaderland. Vele van de nabestaande familieleden hadden zich een lange reis getroost om deze bijeenkomst bij te wonen en nog een keer te staan bij de graven. Onder hen bevond zich een 95-jarige dame uit Groningen. Een grote deputatie van het plaatselijk oorlogsgravencomité was aan wezig, alsmede burgemeester H. L. du Boeuff en zijn echtgenote, afgevaardig den van het R.-K. kerkbestuur onder wie pastoor Looyaard en voorts rector Son- daal. Nadat de organist Hans Boelee het koraalvoorspel „Alle Menschen müssen sterben" van Joh. S. Bach had gespeeld en door de aanwezigen gezang 293 was gezongen, sprak de voorzitter der O.V. een kort welkomstwoord. De spreker van deze middag was ds. D. Veldkamp uit Den Haag. Hij las Psalm 57 en sprak over de be grippen vrijheid en vrede. Vijftien jaar na de oorlog, aldus spreker komen wfj tot het besef dat het meer inspanning kost de vrede dan de oorlog te winnen en daarmee de vrijheid, w.o. wij gewoonlijk verstaan de mogelijkheid om over zich zelf te kunnen beschikken. Doch vroeg spr. zich af: is dit wel de ware vrijheid? Wanneer wij om ons heenzien staat het „ik", het eigen belang op de troon ten koste van de barmhartigheid. Wanneer wij het met deze vrijheid moeten doen dan is de vrede waarschijnlijk vergeefs gewonnen en zullen volgende generaties zich opnieuw moeten offeren. Wij hebben een andere vrfjheid nodig n.l. een vrijheid om zich zelf te stellen in dienst van de ander, zoals Jezus Chr., als dienstknecht, aan het kruis de schuld van de wereld heeft getorst. De gevalle nen in de oorlog hebben het beste ge geven wat zy konden geven n.l. hun bloed en God eist van ons dat wij onze vrijheid benutten om een offer te bren gen voor onze samenleving. Na het zingen van het Engelse en Ne derlandse volkslied werd de samenkomst besloten met een dankwoord van mevr. P. H. Smits-Witvliet namens het Oor- logsgravencomité. Dit comité heeft de wijze van herdenking zoveel jaren ach tereen door de Oranjevereniging, zeer op prijs gesteld. De voorzitter der O.V., de heer N. van Weizen heeft burgerlijke en kerkelijke autoriteiten dank gebracht voor hun medeleven en belangstelling en sprak woorden tot afscheid van de nabe staande familieleden, de verzekering gevend dat de graven goed verzorgd zul len blijven. Hierna werden kransen gelegd op de Hollandse en Geallieerde graven, waar ds. Veldkamp het Onze Vader bad. Na terugkeer in het kerkgebouw werd persoonlijk van de nabestaande familie leden afscheid genomen. VOORSCHOTEN T entoonstelling tand verzorging Hoewel de opening van een tentoon stelling over het algemeen niet lang duurt was de opening van de tentoon stelling schooltandverzorging van de dienst Voorburg in Voorschoten een meer dan avondvullende aangelegenheid. De voorzitter de heer J. L. A. Oosten broek sprak er zijn blijdschap over uit, dat er toch drie raadsleden aanwezig waren, hoewel de uitnodigingen door een vergissing pas 's middags telefonisch wa ren uitgegaan. Burgemeester L. de Kool wees in zijn openingswoord op het grote belang van tandverzorging. Na de geschiedenis van de school tandverzorging van de laatste jaren in deze gemeente besproken te hebben ging de burgemeester na wat de oorzaak van de teruggang van het aantal aangeslo tenen bij de schooltandverzorging zou kunnen zijn. Spr. meende een verschuiving naar de particuliere tandartsen te kunnen constateren, want het aantal kinderen, dat in het geheel niet naar een tand arts gaat is erg klein en komt voor namelijk uit de sociaal zwakkere gezin nen. Voorlichting is zeer belangrijk, ook al omdat het snoepen schrikbarend is toe genomen. Burgemeester de Kool roemde de af fiche, die door Ronnie Pels, een leerling van een van de Voorschotense lagere scholen, is ontworpen en die bijzonder overtuigend en pakkend oproept oe ten toonstelling te bezoeken. Met de wens, dat deze tentoonstel ling mag bijdragen tot het naderbren- gen tot net gemeenschappelijk doel, verklaarde burgemeester de Kool de ex positie voor geopend. Daarna was het woord aan de heer Giel de Boer, tandarts, die in een praatje de voordelen van tandverzorging en de noodzakelijkheid daarvan poogde aan te tonen. Later op de avond werden twee films vertoond. Toen pas ging het gezelschap van het Gebouw voor Chr. Belangen naar het Gezondheidscentrum om de tentoonstelling te bezichtigen. Hoe leeft een vrouw van een minister Mevrouw Korthals-Hamming heeft voor de vrouwengroep van de VVD in Voorschoten een lezing gehouden over haar leven als ministersvrouw. Natuur lijk kwamen daarbij vele wetenswaar digheden aan de orde. Maar ook vele komische momenten wist mevrouw Kort hals op te roepen. Spreekster illustreerde haar verhaal met vele foto's en kran teknipsels. Het huishoudelijke gedeelte van deze a\ond, die onder leiding stond van me vrouw A. G. A. van Elst-Korpershoek, ging aan deze lezing vooraf. Mevrouw De Waal Malefijt-Spruyt be sprak de komende provinciale landdag en de voorzitster besprak wegens ziekte van de penningmeesteresse de kasposi- tie. Met algemene stemmen werden de da mes Th. H. H. Kuiper-Groenewegen en J. E. Wiertsema-Van den Boom in het bestuur herkozen. Feest bij SVLV SVLV is kampioen van de eersteklasse van de afdeling Leiden van de KNVB en gepromoveerd naar de vierde klas van de KNVB. Dit werd feestelijk ge vierd. In het Wapen van Voorschoten werd een receptie gehouden. Er waren veel bloemstukken. Wethouder G. Schrama bracht de gelukwensen van het gemeen tebestuur over. Na gesproken te hebben over de goede verhouding tussen SVLV en het gemeentebestuur bood spreker een „witte voetbal" aan. Mr. De Jong roemde, namens de KNVB, de stuwende kracht van het be stuur en uitte zijn bewondering voor de voortvarende wijze, waarop het gemeen tebestuur de prachtige sportvelden had doen aanleggen. Een bloemenmand was de hulde van de NKS, aangeboden door de heer A. Dusee. De zustervereniging „Rouwkoop" was er natuurlijk ook. De heer D. A. Anker memoreerde de rivaliteit en de goede verstandhouding tussen de twee vereni gingen. Een karikatuurtekening met de foto's van de elf spelers erin verwerkt, was het cadeau, dat hij aanbood. De tekening krijgt een plaats in de kan tine van SVLV. De heer Van Waveren van LFC bood een wedstrijdbal aan. Zelfs het kortgeleden opgerichte werk comité HLO was er en de heer Van der Linden, voorzitter, wenste geluk maar maakte tevens propaganda voor de HLO. LDWS was vertegenwoordigd door de heer Huner, de heer B. Hoogwerf Kioon kwam voor de Kon. Wilhelmina- vereniging. Hij bood een vaantje aan. St.-Laurentius kwam tijdens de recep tie een muzikale hulde brengen. De Sowjet-Unie heeft vandaag ge dreigd de conferentie over het staken var de kernproeven te zullen verlaten en de proeven te zullen hervatten als Frankrijk of een ander Westelijk land nog kernproevn nemen. De Russische afgevaardigde Tsarap- kln zei dat Engeland en Amerika Frankrijk tot zijn atoomproeven in de Sahara hebben aangemoedigd en mee profiteren van de verkregen gegevens. Dit is door de beide Westelijke afgevaar digden met klem tegengesproken. MINISTERBERAAD OVER GEZINSVRAAGSTUKKEN Vanmorgen is in de „Academie voor internationaal recht" het Europees mi- nistersberaad over gezinsvraagstukken onder voorzitterschap van de Neder landse minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, in derde zitting bijeen gekomen. De beide vorige bijeenkomsten hadden plaats in 1959 in Wenen en in 1960 in Parijs. Er zijn delegaties uit België. Frankrijk. Italië, Luxemburg, Zwitserland en Duitsland. Het informeel beraad, dat een besloten karakter draagt, wordt morgen beëin digd, waarna het gezelschap een bezoek zal brengen aan de Brabantse gemeen te Rucphen. Anna Anderson verliest proces in Hamburg De arrondissementsrechtbank in Hamburg heeft de 61-jarige Anna An derson niet als de jongste dochter anas- tasia van de laatste tsaar en erfgenome van de op 17 juli 1918 vermoorde tsa renfamilie erkend. Na een proces, dat drie en een half jaar heeft geduurd, heeft de rechtbank vanmorgen een desbetreffend erken- ningsverzoek van mevrouw Anderson als ongegrond van de hand gewezen. De Hamburgse rechtbank heeft tege lijkertijd ook de eis van hertogin Bar bara von Mecklenburg als niet ter zake doende afgewezen. De hertogin had verklaard, dat Anna Anderson de Poolse boerin Franziska Schanzkowski ls. ARBEIDSTIJDVERKORTING BOUWNIJVERHEID: 5 JUNI Na ontvangst van het bericht van in trekking van de algemene aanwijzing van 18 april j.l. betreffende verkorting van de arbeidstijd, heeft het College van Rüksbemiddelaars in zjjn vergadering van hedenmorgen zich akkoord ver klaard met de voorstellen tot arbeids tijdverkorting in het bouwbedrijf met ingang van 5 juni a.s. De betrokken Rjjksbemiddelaar zal in de loop van deze week nog een gesprek niet partijen houden, waarin aandacht zal worden geschonken aan de aspecten die verbonden zjjn aan de voorstellen van partyen ter vermUding van produk- tieverlies en aan de voorwaarde, dat de inwilliging der voorstellen niet tot prUs- verhoging zal leiden. Het Leitlsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT vcm Leiden en Omstreken. Zondagmiddag kregen de kinderen in het Cultureel Centrum een feestmiddag aangeboden, en 's avonds waren daar de leden en donateurs verenigd om het feest voort te zetten. WASSENAAR Feestelijke markt De weekmarkt in de Berkheistraat zal morgen een feestelijk karakter dra gen omdat het 10 jaar geleden is, dat de Wassenaarse gemeenteraad besloot tot het instellen van deze markt. Het markt terrein zal met vlaggen zyn versierd en er zal muziek zijn. Bovendien deelt een „wonderman" die zich zo onopval lend mogelijk op het terrein zal op houden waardebonnen uit. die dezelfde dag in een der kramen van de deel nemers besteed kunnen worden. Bromfietser op slag gedood Op de Dr. Mansveltkade heeft zich zaterdagavond omstreeks half zeven een opgeval voorgedaan, dat aan de 50-ja- rige E. Albers het leven heeft gekos^ De man reed op zijn bromfiets en raakte, op korte afstand van zyn wo ning aan de Dr. Mansveltkade, de macht over het stuur kwijt. Hy kwam met het hoofd tegen een lantaarnpaal en was op slag dood. De nationale St.-Jorismarsen, oorspronkelijk voortgekomen uit de destijds bestaande vereniging Jong Oegstgeest, werden zaterdag voor de 15e maal gehouden. Voor deze jubileummars bestond grotere belangstelling dan ooit tevoren. Er waren n.l. ruim 4200 inschrijvingen binnengekomen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat het rondom ,,Het Witte Huis waar de start plaats vond, een drukte was van belang. Tientallen autobussen voerden honderden jeugdige tippelaars aan. De Rijkspolitie heeft bij de regeling van het verkeer, inzonderheid bij het kruispunt Geversstraat-De Kempenaerstraat, handen vol werk gehad. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 16 mei Vette kalveren- markt: Aanvoer 917 stuks (vorige week 866). Prijzen ln guldens per kg.: Ie kwal. 2.70-3.10. 2e kwal. 2.50-2 70, 3e kwal. 2.25- 2.50. Handel vlug. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 mei Groenteveiling: Waspeen (per kist): Al 14,10-16. Idem A2 7.40-15.40, Idem BI 14-16.10. Idem B2 1.40-2.60, Idem Cl 3.10- 3.80. Idem C2 1.70; bloemkool (per lOOst.) B 23. Idem C 11; prei Al 27. idem A2 20- 24, idem BI 14; radijs (per 100 bos) 9-16; Rabarber 15-16; sla-uien (per 100 bos) 35. Aanvoer waspeen 31.000 kg„ waarvan 18.000 kg. voor export werd verkocht. Na het hijsen van de vlaggen sprak de voorzitter van de plaatselijke Commissie Oegstgeest een welkomstwoord. De dis trictcommissaris van Rijnland, de heer A. Beekes verklaarde trots te zün op dit evenement in zyn district niet alleen om dat duizenden padvinders zich nu op straat vertoonden doch ook lieten horen, want niet minder dan zes bands verleen den him medewerking. Na het „Hoort, zegt het voort" werd keurig op tyd ver trokken. Routes De 7% km. werd afgelegd binnen de grenzen van Oegstgeest, terwijl de deel nemers aan de 15 en 20 km routes door Rynsburg en een deel van Sassenheim trokken. Mede door het prachtige weer zyn deze marsen een waar wandelfestyn geworden. De radio-verbindingsdienst langs de route werd verzorgd door de voortrekkers van de „Van der Werff- ROTTERDAM. 15 mei Veemarkt: To tale aanvoer 2331. Vette koelen en ossen 1529, Varkens 802. Prijzen: vette koelen le kwaliteit 310-345. 2e kwal. 280-310. 3e kwal. 250-275; Varkens (levend gewicht) 185, 182, 180, per kg. Aanvoer vette koelen ruim, handel kalm. prijzen eerste kwaliteit ruim prijshoudend, verder onveranderd, prima's boven notering; varkens korter, tamelijk, hoger, prima vleesvarkens boven notering. Zware varkens 165-170 per kg slachtzeugen 155-160, per kg. riJNSBURG, 13 mei Bloemenveiling Flora: Tulpen: Kleurenpracht 95-115. Ro sea 110-125. Deladler 145, per bos. Irissen: Prof. Blauw 175-19, Yellow Queen 125- 150, White Excelsior 150-160 per bos. Mar grieten 350-420, Pyrethrum: Robinson 660- 650, Red. King 550-650, Violieren wit 18- 22. crème 20, Gladiolen; Plerson 29, alles per 100. stam" uit Leiden. Zy konden aan de hoofdpost melding maken van een brandje in Rynsburg in verband met wellicht noodzakelijke route-omlegging, hetgeen evenwel niet nodig bleek. Tal van juryleden hebben tijdens de route hun beoordelingen vastgelegd en de EHBO-post by „Het Witte Huis" heeft geen byzondere gevallen te verwerken gehad. De districtscommissaris van Den Haag. de heer Joh. J. Buitendük gaf van zijn belangstelling biyk. Er waren n.l. 400 deelnemers uit de residentie. De organisatie van de marsen was dit jaar voor het eerst in handen van de heer L. Seriier, lid van de plaatselijke commissie. Uitslagen De uitslag van de 7km route was als volgt: 1. St.-Willibordus, Den Haag; 2 St.-Pancratiusgroep. Sassenheim; 3. Margaretta Sinclair, Warmond: 4. Eikel- dopjeskring, Heemstede; 5. Bestevaer, Katwijk. 1520 km route: 1. Joh. v. Hulststam, Haarlem (Wisselbeker van de gemeente Oegstgeest)2. Dauwtrappers N.P.V., Leiden; 3. Spaarnegeuzen, Heemstede; 4. Prinses Irene, Heemstede; 5. Brittenburg groep. Valkenburg. Bands: 1. NPV, Den Haag; 2. NPV Gouda: 3. NPG Gouda. De algemene prijzen (beste indruk) gingen naar; 1. Dauwtrappers, Leiden; 2. Spaarnegeuzen, Heemstede; 3. Eikeldop jes, Heemstede. Een aardige geste was om bloemen uit te reiken aan de dames en sigaretten aan de heren, die aan alle tot nu toe ge houden 15 marsen hadden deelgenomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 mei 1961 Londen 10.04%—10.04%; New York 3.59ft—3.59B: Montreal 3.63%— 3.64; Parijs 73.35—73.40: Brussel 7.19%—'7.19% Frankfort 90.5190.56: Stockholm 69.67 —69.72; Züricsh 83.05—83.10; Milaan 57.90%—57.95%; Kopenhagen 51.84%— 51.89%; Oslo 50.16%—50.21%Wenen 13.78%—13.79%; Lissabon 12.51%—12.53. BEURSOVERZICHT Licht verdeelde stemming Het Damrak zette vandaag de nieuwe beurs week in met een licht verdeelde stemming voor de internationale waar den. Hoogovens kenmerkte zich door een vaste tendentie, terwijl Philips bij de opening bepaald flauw lag. Aku. Uni lever en Kon. Olie waren direct bij de opening hoger. De handel was over het algemeen kalm. Voor Hoogovens be stond een goede belangstelling. Deze stukken werden voor Amerikaanse reke ning uit de markt genomen. Daarnaast was er in deze hoek vraag voor reke ning van lokale zijde. Bij de opening lag het fonds reeds 17 punten hoger op 1135. ten opzichte van de voorgaande slotkoers. Aanhoudende vraag in een lege markt deed de koers gedurende de verdere beursduur oplopen tot 1145. Het fonds sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. Philips lag bij de eerste transactie op 1122 circa 12 punten on der het vorige slotniveau. Later kon het koersverlies met een paar punten worden verkleind. Zwitserland had wat belangstelling voor de stukken. De hoek- lieden hadden wederom middenkoers aanbod. De handel ln deze hoek was een stuk minder dan die van vrijdag jl Aku's deden van zich spreken met een koerswinst van 5 punten op 509 De handel in de rayonaandelen was van geringe omvang. Unilevers avanceer den in een stille markt 3 punten tot 874. Kon. Olie lag goed, niettegenstaan de er behoorlyk aanbod te verwerken viel. Dit werd gr f opgenomen op f 150.80 tot f 151. De vorige slotkoers was f 149.90 De cUfers van het eerste kwartaal 1961, die ter beurze bekend werden, werden gunstig ontvangen. In het laatste beur-- halfuur kwam er vraag van het publiek voor de oliewaarden waardoor de koers opliep tot f 151,80. Hiermede noteerden de aandelen boven pariteit New York. De olie-aandelen zullen morgen ln Am sterdam ex-10% stock- en ex f 3 Inte rimdividend worden verhandeld. Wall Street gaf vrijdag j.l. een licht koers- herstel te zien. Dit was een stimulans voor Amsterdam. De scheepvaartafdeling zette de nieuwe beursweek in met een goed prüshouden- de stemming by de opening. Later on dergingen de koersen in deze afdeling een lichte daling by afnemende handel. Cultures praktisch onveranderd. Staats fondsen kalm. BEURS VAN AMSTERDAM Zaterdagmiddag heeft de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren in het asiel aan de Spelderslaan nieuwe kennels in gebruik genomen. In dit asiel worden al vele jaren dieren, die zwervend worden aangetrof fen, aan een tijdelijk tehuis geholpen. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de afdeling bracht- een comi té namens de burgery een bedrag van ruim f. 4000 - büeen voor de verbete ring van de accommodatie in dit asiel. Dit geld. en nog een bedrag van f. 2500.- dat werd bijeengebracht door de z.g. zilvervlootactie werd besteed aan het bouwen van een nieuw gebouwtje, met eei 12-tal honderverblyven. Dit gebouw tje is officieel geopend. Mr. A. Zwanenburg voorzitter van de Wassenaarse afdeling, richtte zie hin zyn welkomstwoord in het byzonder tot de burgemeester van Wassenaar en me vrouw Geertsma. De voorzitter herin nerde er aan, dat het veel moeite ge kost heeft, van de eigenaars van de grond, de Haagse Duinwaterleiding en van de gemeente Wassenaar vergun ning te verkrUgen voor het stichten van deze nieuwe kennels. De vergun ning kwam er tenslotte, maar het werd een vergunning met een tydeiyk ka rakter. Op eerste aanzegging zal Die renbescherming zo nodig het terrein moeten ontruimen. Spreker deed een beroep op de burgemeester om het be stuur behulpzaam te zyn by het vinden van een terrein waarop het asiel per manent gevestigd zal kunnen worden. De heer Zwanenburg reikte vervolgens de prys uit aan de winnares van de Zilvervlootactie. Jeanne Bakker, die voor haar grote activiteit zy verkocht niet minder dan 331 artikelen ten bate van Dierenbescherming beloond werd met een fototoestel. Mevrouw de Beaufort-Speelman knipte daarna het lint door, dat de toegang tot de nieuwe kennels afgesloten hield. Maandag 15 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103 H 103 Ned. '59 4%103% 103jJ Ned. '60-1 4% 103H 103 U Ned. '60 n 4% 103 B 103}| Ned. '59 4% 103% 103jV Ned. '60 4% 103% 103,V Ned. '61 414 103% 103ftGL Ned. '53 3=% 99f| 99% Ned. Gr tb. obl. 3% 83% B Ned. '47 3% 95,3« 95% Ned. '51 3% 99% Ned. '53 I-II 3% 98 97% Ned. '56 3% 97% 97% Ned. '48 3% 94%GB 94% Ned. bel. cert. 3% 93% 93% Ned. '50 I-II 3% 94%GB 94% Ned. '54 I-II 3% 94% 94% Ned. '55 I 3% 94% 94% Ned. '55-11 3% 96 95% Ned. '37 3 95 95% Ned. Grtbk. obl. '46 3 95% 95ft Ned. doll. In '47 3 91%GL 91% Ned. Inv. cert. 3 100% 100% Ned. 62-64 3 100% 100ft Indië *37 3 100 Indië *37 A 3 97% 97ft Ned. won. bJ. *57 6 111% 111%GB Ned. won.bJ. '58 4% 103% 103% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 118GB 118 GB Ver. HVA-my143% 145 AJC.U503% 507 Deli My cert167.10 168.50 Hoogovens cert1118 1136% Philips gem. bez. 1134 H25 Unilever cert871% 874% Dordtse Petr710 715% Kon. Petr. (50 A 120) 149.90 151.80 Holl. Amer. hjn 174 173% Java China Paket 183 185 KiM92b.exd. 92.80 Kon, Ned. Stoomb.207 206 Kon. Paket My175 177 GB Stoomvaart My Ned. 187 189 Nievelt Goudr. cert. 160 160 v. Ommeren cert 340 340 Kon Rott Lloyd... 167% 161% Ned. Scheepv Unie 172% 171% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.» en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97 idem '48 (3%) 97 97% R'dam '52-1 (4%) 102 102V4 ld id *37 I-n (3%) 97 97% Z -Holland '55 4% 102% 102 Bankwezen Bank N Gem. *68 5% 107% 107ft id N WH '52 (4%) 103 103ft BVG rspbr f.500 183% B 183% BVG rspbr '52 147 147% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 109% 109% A'dam '51 12%.. 89 90 A'dam '56 I 2% 84 84% A'dam '56 II 2% 95% 95% A'dam '56 in 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83 Enschede *54 2% 86 86% Den Haag '52 I 2% 93% 93% Idem II 2% 97% R'dam '52 I 2% 97% 95% Idem n 2% 95 94)4 Idem *57 2%100% 101% Utrecht '52 2% 93% Z.-Holl. 1957 2% 99% 99 Zuid-Holland *59 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 253.50 254.50 Amst. Bank 397 398 Cultuurbank 36 Holl. Bank Unie eert. 216 217 Ned. Handelmy 321% Rott Bank 377 380 Twentsche Bank 325 327 Senembab530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn742 742 Berkel's Patent (v.) 371 371 Borsumy42% 42% Calvé Delft eert. 868 Electrolasmy398 400 B Kon. Pap. v. Gelder 410% 421 Kon. Ned. Grofsm. 199 194 Holl. Constructie 574% Ing. bur. v. Bouwny v. 318 Interna tl o 182% 184 Int. Kunststof!. Ind. 77 B 77 v. Kempen en Begeer 148 148 Leidse WolsplnnerU 654 659 Miiller en Co. NB. 530 539 Ned. Kabelfabr700 714% Philips pref318 Rott. Droogdok My. 908 673 Sikkens Groep 396 900 Ver. Touwfabrleken 575 392 Walvisvaart 104% Wernlnk's Betonmy. 215 Wilton Feyenoord 305 308 Van Wyk en Heringa 141% 140% Zaalberg 170 170% Mynbouw en petroleum Biliton 2de r560 557 Kon. Petr. (f.20) 153.50 154.60 Amerlk. fondsen Canadian Paclflo R. 24% 25 ft Intern Nickel78% 78 Anaconda 60% 59% Bethlehem Steel47% 46% Cities Service 54% 54% General Motors 45f| 46,4 Kennecott89% 91% Republic SteeJ 61% 61% Shell Oil 43% 43% Union Pacific 32 Un. States Steel 87% 8"

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9