GARY COOPER speelde natuurlijk, omdat liij eigenlijk geen acteur was PRONONCE Tweede jaardag revolte Algiers betrekkelijk rustig verlopen Yan stuntman tot kassucces Dr. Berghuis: Wij mogen ons niet door Soekarno laten intimideren Blanken steken bus met negers in brand Nederlandse oplichter ontsnapt aan armen der Belgische politie Koelkasten voor de vijfdaagse Wel veel talent op violisteneoneours maar toeh geen eerste prijs „Wij staan open voor initiatieven voor aanvaardbare oplossing" MAANDAG 15 MEI 19G1 Grootheid uit de filmgeschiedenis Een maand geleden juichte een afgeladen immense zaal in Holly wood stormachtig de Oscar toe, die was toegekend aan Gary Cooper, een van de laatste grote persoon lijkheden uit de vroege dagen van het filmvak. Hem was deze onder scheiding toegekend wegens „zijn grote verdiensten" voor de cinema tografie. Gary Cooper kon de hem zo gegunde hulde niet persoonlijk in ontvangst nemen. Hij was aan zijn ziekbed gekluisterd. Zijn boe zemvriend James Stewart kwam naar voren om het bronzen klei nood voor Gary te aanvaarden. Tijdens het bewogen dankwoord namens zijn vriend kon James Stewart zijn emotie niet meer de baas blijven. Hij barstte in tranen uit. En toch had hij er op dat moment nog geen weet van, hoe ernstig de toestand van Gary Cooper wel was. Kort daarna kwam hij de verschrikkelijke waarheid te weten. Het kon nog even duren, maar Gary Cooper zou nooit meer van dit ziekbed opstaan. De man, die men op het witte doek zo vele malen kaarsrecht in het zadel had zien zitten in talloze wild westfilms, wachtte op het einde. Hij wist, dat het nabjj was. Hij heeft het onver mijdelijke even dapper aanvaard als hij zich in de schijnwereld van de film al tijd getoond heeft. Meer dan een maand heeft deze zware 6trijd geduurd. Kunstmatig werd Gary Cooper buiten bewustzijn gehouden om zijn pijn te verzachten. Zaterdag kwam het verlossende einde. Zijn vrouw kwam zelf het droeve nieuws meedelen. En nu treuren filmliefhebbers over de gehele wereld over het heengaan van deze grootheid uit de filmgeschiedenis. Velen herinneren nog zyn westerns. Maar wie zal ook zijn "Farewell to arms" vergeten of "Mr. Deed goes to town", "Love in the afternoon" of "High noon"? De laatsten der groten is heengegaan. Een man, die hield van zijn werk. „Er is niets, dat ik liever zou hebben gedaan dan dit filmwerk", zei hij nog onlangs. Geen acteur Dat ls niet altijd zo geweest. Hij heeft altijd het gevoel gehad, dat hij eigenlijk helemaal geen acteur was ondanks het feit, dat hij dertig jaar lang voor zijn opdrachtgevers geld in het laadje heeft gebracht. Lee Strassberg, stichter van de beroemde toneelschool. daarentegen heeft hem een „natuurtalent" genoemd en wijlen John Barrimore was het daar mede roerend eens. Men zou kunnen zeggen, dat Cooper een acteur is geweest „ondanks zichzelf". In vele rollen was hij eenvoudig zichzelf, hetgeen wellicht moeilijker is dan ac teren. Als zoon van een rechter heeft hij een goede opvoeding genoten. Hij werd op 7 mei 1901 in Helena Montana ge boren. Zijn ouders waren afkomstig uit Engeland. Zijn vader was verbonden aan het Hooggerechtshof van Montana. Maar Gary bleef desondanks een kind van het land. Vlak voor zijn dertiende verjaardag had hij bij een autobusonge luk een been gebroken. Zijn vader zond hem naar een boerderij om te herstellen. De lange magere knaap met een labiele gezondheid groeide daar in 2 Jaar op tot een robuuste kerel, die voortreffelijk paardreed. Artiest Zijn vader wilde hem naar de univer siteit sturen, maar Cooper gaf de voor keur aan een loopbaan als artiest. Hij kreeg een betrekking als tekenaar voor een plaatselijk blad (cartoons) en hield die baan vijf jaar. Toen besloot hij car rière te gaan maken. Hij stapte op de trein naar Los Angeles. Hij slaagde er echter niet in om de personeelschef van de kranten van zijn talent te overtuigen. Cooper werkte in allerlei baantjes om in leven te blijven. Hij wilde niet bij zijn ouders aankloppen, die hem zeker ge holpen zouden hebben. Dan maar liever als advertentiecolporteur op pad voor een reclamebureau. Op een dag vertelden vrienden hem, dat hij 10 tot 25 dollar per dag kon ver dienen als stuntman door in films van een paard te vallen. Cooper vertelde later, dat hij het werk aannam omdat het geld hem in staat stelde zijn doel artiest worden te bereiken. Voordat het echter zover was hoorde hij, dat de beroemde cowboyster Tom Mix 17 500 dollar per week verdiende. Dus besloot hij ook filmster te worden. Via enkele bijrolletjes, die hem door een familielid werden bezorgd, kwam hij onder de aan dacht van Sam Goldwyn en voor Gary Cooper het wist stond hij in de film studio als „jeune premier" tegenover Clara Bow. de Marilyn Monroe van die dagen. Gary vond het verschrikkelijk en hij verdweeen eens helemaal van het to neel, omdat de regisseur wilde, dat hij een rok droeg en een liefdesscene zou spelen met Clara Bow. Daar was hij niet voor gebouwd, meende hij. Het wende echter wel. Later zou hij optreden met Mariene Dietrich, Audrey Hepburn, Grace Kelly en Ingrid Bergman. Zichzelf „Als ik een bepaalde stijl van acteren heb", zei Cooper eens, „Dan heb ik die zelf ontwikkeld, omdat ik van acteren zo verlegen wordt. Ik heb het altijd pijnlijk gevonden om in welke rol dan ook een breder gebaar te maken dan absoluut noodzakelijk was". Die speelstijl heeft men in Amerika de „natuurlijke metho de" genoemd. Voor de verlegen, wat stille en stugge Cooper was het echter geen bewuste stijl. Hij kon niet anders, omdat hij geen acteur was in de traditionele zin van het woord. Zijn hart is altijd trouw gebleven aan de ranch uit zijn Jeugd. En als hij het over de dagen van weleer in het wilde westen had, zei hij „Die pistoolhelden, die wij nu in de bioscopen en op de tele visie zien ware in hun tijd gewoon dron ken bandieten. Het ware westen is vergeten en dat had ik nu Juist willen meemaken. Ik ben helaas vijftig jaar te vroeg ge boren". Oscars Tweemaal kreeg Gary Cooper voor een vertolking een Oscar. Voor „Sergeant York" en "High Noon". En daarbij dan nog de algemene onderscheiding van vorige maand. Talloze films heeft hij in de dertig jaar, dat hij een kassucces was gemaakt. In 1933 trouwde hij met Vero nica Balfe, een meisje uit welgestelde kringen, dat al haar filmplannen opgaf voor haar huwelijk. In 1937 schonk zij hem een dochter Maria. De Coopers had den een zeer uitgebreide kennissenkring. Tot Gary's bewonderaars behoorden mensen uit alle lagen van de maat schappij: Clark Gable, Henry Ford III, de dichter Carl Sandberg, president Ken nedy, Koningin Elizabeth II en vele an deren. In 1953 stapte Paus Pius XII van zyn troon om even met Gary Cooper te spreken, die in een menigte van 5000 mensen stond. In 1959 ging Cooper, die protestant was, over naar het rooms-katholicisme, de godsdienst van zijn vrouw en dochter. Vorig jaar werd Cooper diverse malen geopereerd. Het publiek kreeg pas een vermoeden van zijn ziekte, toen hij op 9 april een optreden in de Sinah Shore televisieshow afzegde. Daarna is het hard bergafwaarts gegaan. Begin mei kwam het bericht, dat het nog maar enkele we ken kon duren. Donderdag gaven de art sen Gary Cooper op. Zaterdag kwam het einde. Zijn drie honden, die erbarmelijk huilend om het huis liepen, gaven als eersten het trieste bericht onofficiëel door. Gary's vrouw kwam het daarna be vestigen. (Van onze correspondent) De voorzitter van het Centraal Comité der A.R. Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft In een zaterdagmiddag te Middelburg gehouden vergadering van de Statencentrale Middelburg verklaard, dat de P. v. d. A. op het ogenblik een demagogisch knappe propaganda voert, die echter zakelijk niet veel bijzonders is. macht voor Nederland ontstaat. De heer Berghuis besprak in een rede voor de Statencentrale het regerings beleid en de houding van de AR-partij. „Het loopt wel eens moeilijk", aldus spreker, „met het in praktijk brengen van de nieuwe lijn, die het eerste na oorlogse kabinet zonder socialisten, wil volgen. Dat ligt voor een deel aan het volk zelf, dat er maar niet aan wil wennen dat de overheid iets anders is dan een bedrijfsdirectie, die het hele Nederlandse leven beheerst. Wij hebben na de oorlog teveel geleund op de staat en wij moeten er aan wennen dat meer verantwoordelijkheid wordt gelegd op de burgers". De heer Berghuis betoogde dat de re geringspartijen het nog steeds eens zijn over de hoofdlijnen van het beleid. Hij achtte het niet juist dat de A.R.P. reeds nu een definitief standpunt inneemt ten opzichte van het ontwerp mammoet- Er kunnen amendementen worden in gediend bij de behandeling en het is on juist nu, door het bepalen van een standpunt, het overleg tussen regering en volksvertegenwoordiging in de weg te staan. Wat betreft het handhaven van de huidige regeringsconstellatie, zei de heer Berghuis, dat andere partijen in dit opzicht minstens evenveel verant woordelijkheid daarvoor hebben als de A.R.-partij. Sprekend over Nieuw-Guinea merkte de heer Berghuis, die onlangs een be zoek aan dit gebiedsdeel heeft gebracht, op dat Nederland daar belangrijk werk heeft te doen. „De bevolking van Nieuw- Guinea wil niet dat de Nederlanders nu vertrekken", aldus spreker. „Wij mogen de Papoea's niet in de steek laten, ten zij wij door overmacht worden gedwon gen en die overmacht wordt niet ver oorzaakt door de zenuwenoorlog, die Soekarno tegen Nederland voert, noch door het huidige internationale gehar rewar. De heer Berghuis verzette zich er met klem tegen, reeds nu vast te stellen wanneer een situatie van over- zou beslist onjuist zijn", merkte hij op. DODE TE ZAANDAM DOOR GASVERGIFTIGING In de Emmastraat in Zaandam heeft zich een geval van gasverstikking voor gedaan. Een 78-jarige Zaandamse werd het slachtoffer. De vergiftiging is ver oorzaakt doordat een rubber gasslang van het gastoestel is losgeraakt. Het slachtoffer, de 78-jarige mevrouw C. C. VenemaEimers, woonde samen met haar stiefdochter, die een pédicure- inrichting heeft. Toen zaterdagmorgen een klant zich op de afgesproken tijd aan de woning vervoegde, werd niet opengedaan. Met behulp van buren ver schafte men zich daarop toegang tot de woning. De dochter, mej. Baars, lag onder aan de trap. de 78-jarige moeder bevond zich op bed. Beiden werden naar het Gemeenteziekenhuis te Zaandam overgebracht. De 78-jarlge vrouw was bij aankomst reeds overleden. De doch ter kwam spoedig tot bewustzijn. Ze ver klaarde wakker te zijn geworden door gekreun van haar moeder. Toen ze naar beneden ging om de dokter te waar schuwen, is zij vermoedelijk bewusteloos geraakt. voor BADGOED o.m. TRICOTBEST. ZUID-HOLLAND EERSTE OP E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN In aansluiting op het tweedaags EHBO- congres zijn zaterdag in Leeuwarden de landelijke EHBO-wedstrijden gehouden, waaraan vertegenwoordigende afdelingen uit tien districten deelnamen. Er konden maximaal 900 punten worden behaald. De uitslag luidde: 1. Zuid-Holland met 706 punten; 2. Noord-Brabant-Limburg met 677 pun ten; 3. Noord-Holland met 591 punten; 4. Groningen 555 punten; 5. Gelderland 552 punten; 6. Zeeland 521 punten; 7. Friesland 520 punten; 8. Utrecht 498 punten; 9. Overijssel 493 punten; 10. Drenthet 39p punten. De prijs voor de beste team-leider werd gewonnen door het district Gro ningen met 158 punten. Tweede werd hier Zuid-Holland met 157 punten; der de Noord-Brabant-Limburg met 144 punten. De wisselbeker werd gewonnen door Zuid-Holland. Do overige prijzen beston den uit bekers en medailles. R.K. geestelijken verlaten Cuba Ongeveer 140 r.-k. geestelijken, nonnen en monniken zijn zaterdag uit Cuba per schip naar Spanje vertrokken. Hun ver blijfsvergunningen zijn door de rege- ring-Castro niet verlengd. AFP meldt nader, dat het Spaanse schip „Marqués de Comillas" speciaal een reis naar Havanna zal maken om 'n deel van de 2.000 Spaanse priesters en nonnen, die door de nationalisatie van het onderwijs zijn getroffen naar hun vaderland terug te voeren. Zoals bekend heeft de Cubaanse regering per 1 mei alle scholen genationaliseerd. Vandaag zou een tweede groep geestelijken Cuba verlaten. Het is niet uitgesloten dat een deel van de wereldlijke geestelijken toe stemming zal vragen om op Cuba te blijven. De meerderheid van de paro chie-geestelijken op Cuba wordt gevormd door Spaanse priesters, ongeveer 400. Amerika blijft Formosa steunen President generalissimus Tsjang Kai- sjek heeft zondagavond aan een diner dat hij in Taipeh aanbood na door hem met de Amerikaanse vice-president Lyn don Johnson gevoerde besprekingen, ver klaard dat nationalistisch-Chlna „zijn worsteling voor vrijheid vol vertrouwen vastbesloten zal voortzetten." Vice-president Johnson antwoordde dat de VS de Chinese volksrepubliek niet zullen erkennen en dat zij zich zullen blijven uitspreken voor vertegenwoordi ging van China in de VN door verte genwoordigers van de nationalistisch- Chinese regering. H. C. J. G. SCHMIDT IN RIJSWIJK GETROUWD (Van onze Haagse correspondent) Burgemeester A. Th. Bogaardt van Rijswijk heeft is het Rijswijkse raad huis in alle stilte het huwelijk voltrok ken tussen de heer H. C. J. G. Schmidt en mej. T. J. Borst. De heer Schmidt is bekend uit de periode, dat hij als eerste arrestant in de Indonesische schijn-pro- cessen werd „berecht". In december 1953 In Anniston, een plaatsje In de Ame rikaanse staat Alabama, heeft een groep blanken zondagavond een bus die negers vervoerde in brand gestoken De inzit tenden moesten door de ramen een goed heenkomen zoeken. Alle passagiers hebben nadelige gevol gen van de rook ondervonden en zijn in het ziekenhuis opgenomen. Niemand is echter ernstig gewond. De inzittenden behoorden tot een groep die onder auspiciën van het Con gres voor Gelijkheid der Rassen bij de zgn. Greyhound-busstations in de zuide lijke staten tegen rassensegregatie de monstreert. Toen de bus bij het station van An niston aankwam smeet een groep blan ken de ruiten kapot, de banden van de bus werden doorgesneden. Kort daarop wierp iemand een brandend voorwerp door een gebroken raam. Ook in Birmingham, Alabama, is het zondag bij het busstation tot gevechten tussen blanken en negers gekomen. Toen een groep negers een gesegregeerde wachtkamer binnenging vielen enkele blanken een negerjongen aan, die tegen de grond werd geslagen en geschopt. Een blanke die met de negers de bus uitkwam werd in zijn gezicht geslagen. Verdween met auto in richting Antwerpen (Van onze Brusselse correspondent) Een door Interpol en door de Nederlandse en Belgische politie gezochte oplichter, de 30-jarige Nederlander Willy van Durne, was vrijdagavond bijna door de Belgische politie gepakt. Hij heeft zich echter door zijn vindingrijkheid en welbespraaktheid weten te onttrek ken aan arrestatie. Van Durne, die ontelbare vergrijpen op zijn naam heeft staan, verkleedt zich bij voorkeur als officier van het Belgische leger of als geestelijke. Hij had enige tijd geleden een huis ge- verscheen hl) tegen negen uur in een taxi huurd in Wechelerzande bij Turnhout. I uit Antwerpen. en verbleef daar met een Brusselse De politiemannen, die in burger waren vrouw die naar de naam Katja luistert. sommeerden hem uit te stappen. De taxi De veldwachter van Wechelerzande ver- ree(j echter weg, rakelings langs de trouwde de zaak niet en hij waarschuw- aut0's van de politie en verdween in de de de recherche van Turnhout. Toen de richting Antwerpen. De achtervolging politie zich echter aan de woning van J jiatj Keen resultaat, want de auto's van Van Durne vervoegde, vluchtte deze politie konden de taxi niet Inhalen, in onderkleding uit zyn huis. Direct ^yej Werd het nummer genoteerd en dat daarna stal hij uit een villa een kos- maa|tte het mogelijk de taxi zaterdag- tuum. Een klopjacht leverde geen resul- - - taat op. De avond daarna wachtte de po litie hem op, omdat zij wist dat hij aan het station van Herendals zijn vriendin Katja zou komen ophalen. Inderdaad (Van onze Par ij se oorrespondent) De tweede verjaardag van de revolte in Algiers die generaal De Gaulle weer aan de macht bracht, is onder de actuele omstandigheden betrekkelijk rustig verlopen. Fascistische extremisten brachten in verschillende steden In Frankrijk acht plasticbommen tot ontploffing, waardoor twaalf mensen min of meer ernstig werden gewond. In Parijs kwamen twee Algerijen om het leven, toen een Noord- Afrikaan een granaat in een café wierp. In Algerije zijn ook verscheidene bom aanslagen gepleegd, zowel door Franse als Algerijnse terroristen. Maar geweld daden op grotere schaal, waarop de militaire en burgergeiyke autoriteiten zich hadden voorbereid, zijn uitgebleven. De bijzondere veiligheidsmaatregelen, die Algiers in staat van alarm hadden gebracht, blijven intussen van kracht, minstens tot het begin van de confe rentie van Evian op 20 mei aanstaande. De binnenlandse zenuwenoorlog heeft de regering in de personen van het staatshoofd generaal Charles de Gaulle en de premier, Michel Debré, er gisteren intussen niet van weerhouden het feest van de nationale maagd Jeanne d'Arc en van de wapenstilstand van 1945 te herdenken. Voor het eerst sedert de oor log werden deze herdenkingen dit keer echter niet begeleid met enigerlei mili tair machtsvertoon. De militaire revue, die op 14 mei anders door de president der republiek bij het graf van de onbe kende soldaat pleegt te worden afgeno men, had men ditmaal achterwege ge laten. Tenslotte hebben zaterdag en zondag twee politieke partijen, de communisten en de rooms-katholieke volksrepublikei nen congressen gehouden, waarbij in verschillende toonaarden bezwaren wer den geuit tegen de dictatoriale volmach ten die de president der republiek zich na de jongste gebeurtenissen in Algerije door middel van artikel 16 van de grond wet had toegekend. De volksrepublikei nen, die met twee ministers in de rege ring vertegenwoordigd zijn, verklaarden zich opnieuw nadrukkelijk solidair met de liberale politiek in Algerye van het In verband met het invoeren van de vijfdaagse werkweek in de melkfabrie ken. is een combinatie van een aantal Limburgse melkinrichtingen voornemens aan haar clientele koelkasten te verhu ren. De melk kan hierin langer vers worden bewaard, met als gevolg dat de bezorgers niet elke dag hun klanten kring behoeven langs te gaan. Ook bij de melkbereiding zelf zal het een oplos sing zijn van het person eel probleem, dat zich voordoet bij de invoering van de 5-daagse werkweek. De melkinrichtingen welke zijn gevestigd in de mijnstreek, Heerlen, Maastricht. Roermond en Ven- lo zullen de koelkasten in huurkoop bij de gezinnen plaatsen. De huurprijs is aantrekkelijk laag gehouden, namelijk 1 gulden per week. Det melkinrichtingen hebben de minister inmiddels verzocht de weeldebelasting, welke momenteel nog 18 procent bedraagt, te willen verlagen. Men heeft voorlopig plannen tot aan schaf van 10.000 koelkasten. werd hij gearresteerd en pas in 1959 vrij gelaten. Na een periode in Nederland te hebben doorgemaakt, waarin hij geen passende werkkring kon vinden, werd hij door bemiddeling van de Rijswijkse bur gemeester aangesteld als waarnemend hoofd van de Bescherming Bevolking. Tweede prijs voor Jeannelotte Herzberger „Gebleken is, dat er in ons land veel violistisch talent van allure aanwezig is". Aldus vatte de violist Jan Odé zaterdagavond het oordeel samen van de jury, die in de afgelopen dagen 12 jonge Nederlandse violisten van 16 tot 27 jaar heeft beluisterd. Dat gebeurde ter gelegenheid van het jaarlijkse concours van het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam. In de afgelopen jaren werden reeds I.C.C.-concoursen voor jonge acteurs en cabaretiers gehouden. Ditmaal kwamen de jonge violisten aan de beurt. staatshoofd, doch spraken zich tevens uit tegen een eventueel voornemen van de president in het raam van dat artikel 16 de grondwet zelf te herzien. Van meerdere zijden gaan de laatste dagen in politieke kringen trouwens stemmen op om een uitspraak van het staatshoofd uit te lokken over de tijds duur, welke hij aan zijn huidige bijzon dere en vrijwel onbeperkte bevoegd heden denkt te verbinden. Tot dusver is de generaal het antwoord op die vragen echter schuldig gebleven en de algemene indruk in politieke kringen is dan ook wel dat de normale constitutionele ver houdingen zeker niet zullen worden her steld, zolang de oorlog in Algerije niet tot een officieel einde is gebracht. Deens parlement beëindigt staking Het Deense parlement heeft in een buitengewone zitting, die de gehele nacht van zondag op vandaag heeft geduurd, een regeringsontwerp aanvaard, dat ten doel heeft een einde te maken aan de staking door veertigduizend havenarbei ders, zeelieden en transport werkers, die de bedrijvigheid in de Deense havens heeft verlamd, de uitvoer ernstig heeft benadeeld en sinds 10 april j.l. 2.400.000 arbeidsdagen verloren heeft doen gaan. Het door een regeringsbemiddelaar op gestelde ontwerp voorziet in een loons verhoging van tien öre per uur en een bepaalde verbetering van de arbeidsvoor waarden der transpartarbeiders. Het re geringsvoorstel werd zaterdag j.l. door de werkgevers verworpen. Het werd door de vakbonden aanvaard. avond in Antwerpen aan te houden. De chauffeur was of deed hoogst ver baasd. Hij vertelde dat hij inderdaad Van Durne. die hij riiet kende althans zo zeide hij had vervoerd. Deze had hem echter in Herendals gezegd, dat er een aanval op hem werd gepleegd door mis dadigers. Daarom had hij hem verzocht hem in veiligheid te brengen en zo spoe dig mogeRjk naar Antwerpen te rijden. In deze stad had hij Van Durne ergens afgezet. Het is niet onmogelijk dat deze zijn werkzaamheden reeds heeft hervat. Zaterdag zijn namelijk zowel een juwe lier te Mechelen als een te Brugge opge licht door iemand die ringen kocht en ze meenam na ze te hebben „betaald" met vervalste post-cheques. Israël wordt steeds belangrijker als diamantland De economie van Lsraël vertoonde in 1960 een sterke expansie. De industriële produktie steeg met 12 procent en de export nam toe met 29 procent. De be langstelling voor het doen van investe ringen in bedrijven in Israël van de zijde van buitenlandse financiers was opval lend. Deze gegevens staan in het Jaarverslag van de Kamer van Koophandel Neder- land-Israël, waarin een overzicht wordt gegeven van de Israëlische economie. De Israëlische diamantbewerking deed wederom een stap in de richting van „het grootste diamantland ter wereld". Thans wordt reeds 90 procent van de middelgrote stenen in Israel geslepen. Aangenomen wordt dat de netto devie- zenopbrengst uit de bewerking van dia mant in een jaar tijd meer dan verdub beld Is. Zowel van Nederlandse als van Belgische zijde werden klachten verno men over de concurrentie van het Isra ëlische aanbod. Behalve de lage aanbie- dingsprijzen was ook de grote omvang van de Israëlische produktie „een steen des aanstoots voor de producenten in België en Nederland". Hoewel de betekenis van de teelt van cltrusfruit door verscheidene factoren relatief verminderd is. vormt het toch een van de zeer voorname takken van bedrijvigheid en tezamen met de uitvoer van geslepen diamant leveren beide het merendeel van de uitvoer. Ambassadeur ontving Russische nota Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Nederlandse ambassade te Moskou Den Haag er vanochtend van in kennis heeft gesteld, dat de Russische regering gisteren in Moskou de nota voor de Nederlandse regering heeft overhan digd. De inhoud ervan Is op pag. 1 in het kort weergegeven. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag wacht nog op de vol ledige tekst van de Russische nota. Minister Luns over Nieuw Guinea: Bevriende mogendheden niet onverschillig De regering betreurt het, dat de bemiddelingspogingen van de premier van Malakka zonder resultaat zijn gebleven, aldus minister Luns, in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. De regering wil gaarne de verzekering geven, dat nog steeds open staat voor initiatieven welke een redelijke en aanvaardbare oplossing van de geschillen met Indonesië kunnen bevorderen. De jury, bestaande uit Oscar Back, Jo Juda. Nap de Klijn, Willem Noske en Jan Odé, beoordeelde de vijf finalis ten. Een eerste prijs kende de Jury niet toe, omdat, zoals Jan Odé zei, „geen der finalisten geheel beantwoordde aan de maatstaf podiumrijpheid". De tweede prijs (f 1000.- van het ministerie van O., K. en W.) ging naar de 26-jarige Am sterdamse Jeannelotte Herzberger, die een sonate van Tartlnl, het vioolconcert van Glasounow en „Capricio" van Henk Badings vertolkte. De derde prijs (f 600- van het Buma-cultuurfonds) en een extra-prijs van de Stichting „Donemus" voor de beste vertolking van een heden daags Nederlands muziekwerk, was voor Marietta Vogel (22 jaar) uit Amsterdam en de vierde prijs (beschikbaar gesteld door de Kon. Ned. Toonkunstenaarsver eniging) voor de 20-jarige Ab Spiero uit Den Haag. Rena Scholtens (24 jaar) uit Amster dam ontving een prijs van de Vereniging j enkeVVand Op verdere vragen antwoordde de mi nister, dat de besprekingen van de pre mier van Malakka met de Nederlandse regering in het stadium van exploratie van het geschil zyn blijven steken, door dat de premier na zijn terugkeer te Koeala Loempoer zyn bemiddelingspo gingen opgaf. Indonesië weigert enige oplossing in overweging te nemen, die niet voorop stelt, dat genoemd gebied op korte ter mijn onvoorwaardelijk aan Indonesië wordt overgedragen. De Nederlandse re gering heeft bij de besprekingen uiteen gezet, dat zU bereid is tot overwegmg van elke oplossing, welke het zelfbeschik kingsrecht van de bevolking garandeert. Naar aanleiding van de vraag welke landen Nederland steun hebben toege zegd voor het geval Ned. Nieuw-Guinea zou worden aangevallen door Indonesië verwees minister Luns naar vroegere me dedelingen, waarin er de nadruk op werd gelegd dat het beleid gericht ls op de voorkoming van een open militair con flict, dat de regering daarbij aanzien lijke steun ondervindt van bevriende landen en dat verzekeringen daarover ook thans nog gelden. Een verdragsver- plichting tot militaire steun heeft geen aangegaan. Dit is ook niet ,t« verwachten. Zelfs het NAVO-verdrag beste vertolking van een Nederlands hou(it „ulk Mn TerpMcht|ng niet in. nrnelr in' Ho 1 On aannr Mo inifHo finnlu', voor oude Nederlandse muziek voor de werk uit de 18e eeuw. De vijfde finaliste Lucie Rijkens (26 Jaar) uit Vinkeveen kreeg een oorkonde. Met uitzondering van Ab Spiero (leerling van Nap de Klijn) waren alle finalisten leerlingen van Oscar Back. Juryvoorzitter Odé zei. dat de deelneming aan dit concours enigszins is tegengevallen. Dit betekent volgens hem niet, dat er niet meer Jong violistisch talent in Nederland aanwezig is. De oorzaak zag hjj o.m. in het feit, dat het Orkestgebouworkest in Amerika verblijft, waardoor de veelbelovende jonge violisten van dit orkest niet aan het ICC-oonoours konden deelnemen. betekent echter geenszins dat een In donesische aanval op Ned. Nieuw-Guinea bevriende mogendheden onverschillig zou laten. „De regering der VS heeft niet ge poogd de minister ervan te overtuigen dat het regeringsbe^uit inzake Ned Nieuw-Guinea onjuist zou zijn, noch dat Nederland daarom niet op de steun der VS kan rekenen", zo zei minister Luns in antwoord op de opmerking van vele leden die meenden dat een grote verzwakking van de Nederlandse invloed in de wereld was ontstaan doordat de minister contacten met belangrijke staatslieden voornamelijk en steeds op nieuw zou gebruiken in het belang van het. regeringsbeleid inzake Ned. Nieuw- Guinea, De minister zei de juistheid van deze ongemotiveerde stelling te ont kennen. Op opmerkingen van sommige leden antwoordde de minister dat net voor hem buiten twijfel staat dat de VS zeer grote invloed kunnen hebben op de veiligheid en ongestoorde ontwikkeling var. Ned. Nieuw-Guinea. Hij zei er ook niet aan te twijfelen dat door de VS en het Verenigd Koninkrijk een gewa pende aanval ontoelaatbaat wordt ge acht en dat Indonesië daarover ook niet in het onzekere kan verkeren. „De regering der VS had aanvanke lijk inderdaad besloten afgevaardigden uit het onder Amerikaans bestuur staan de gebied in de Stille Oceaan naar de installatie van de N. Guinea Raad te zenden. Naderhand heeft zjj de betrok ken regeringen meegedeeld dat zij er bij nader inzien van afzag zich te doen vertegenwoordigen", aldus Minister Luns. II y heeft deze aangelegenheid met pre sident Kennedy besproken, maar zei geen vrijheid te zien over het besproke ne terzake mededelingen te doen. Op uitzending van een vertegenwoor diger van Haminarskjöld naar N. Guinea valt voorlopig niet te rekenen. „De heer Hammarskjöld ziet geen mogelijkheid", aldus minister Luns, „om. tegen het licht van de precaire situatie in Kongo op dit ogenblik aan het verzoek te voldoen. Het zou zeker van belang zijn Indien andere mogelijkheden gereali seerd konden worden, waardoor dc VN zich een behoorlijk beeld zouden kun nen vormen van hetgeen in N Guinea geschiedt. Zulk een andere mogelijk heid zou de uitzending zijn van een „visiting mission". De minister zei be zig te zijn zich hieromtrent te oriën teren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7