Kakel I Is de bemande ruimtevaart nuttig, verantwoord en te verwezenlijken? Agent te Utrecht dood na ruzie met dronkaard Kotter- en ganialenvloot heeft zich rustig kunnen ontplooien Meerderheid zei „ja" op symposium bij jubileum van Ver. voor Weer- en Sterrenkunde CHARMANT 20voorfi.- Loopknecht oorzaak van gevecht Sociale toestanden niet oorzaak „ontvolking" van vissersschepen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 mei 1961 Derde blad no. 30354 Vragen aan deskundig forum (Van een onzer redacteuren) Enige bekende voor- en tegenstanders van de bemande ruimtevaart, die reeds dikwijls hun denkbeelden in het publiek hebben kenbaar ge maakt, troffen elkaar zaterdagmiddag in Krasna- polsky te Amsterdam, waar zij een forum vormden in een bijeenkomst van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde. Dit forum was het besluit van de viering van het zestigjarig bestaan van deze vereniging, bijgewoond door zeer vele leden. Het kon niet uitblijven, gezien ook de samen stelling van het forum (dat o.m. prof. dr. G. van den Bergh, dr. ir. J. M. J. Kooy en ir. A. J. Marx onder zijn leden telde en onder voorzitterschap stond van prof. dr. H. C. van de Hulst, hoogleraar in de sterrenkunde te Leiden) of de strijdvraag over nut en aanvaardbaarheid van bemande ruimtevaart zou weer ter tafel komen. Dit ge schiedde prompt nadat enkele vragen over voor afgaande voordrachten waren beantwoord. Prof. v. d. Bergli hanteerde hetonmogelijk' niet meer geheel onvoorwaardelijk Prof. Van den Bergh, die zich al zeer dikwijls heeft laten horen met een vast houdendheid aan persoonlijke opvattingen die voor een wetenschappelijk denken de geest wel eens verbaast, stelde thans, dat het begrip „onmogelijk", dat htf in vorige discussies dikwijls hanteerde, een zekere relativiteit bezit. Misschien zou technisch de mogelijkheid van bemande ruimtevaart wel eens verwezenlijkt kun nen worden. Maar dit zou alleen kunnen gaan ten koste van enorme bedragen, terwijl het ruimte-onderzoek met automatische instrumenten veel goedkoper en daardoor vruchtbaarder zou blijken. Bovendien achtte hij het onverantwoord met mensenlevens te spelen, en bemande ruimtevaart zou ongetwijfeld vele slacht offers vergen alvorens van de eerste succesjes gesproken kan worden. De andere forumleden bleken een realistischer kijk te hebben op de consequenties van men selijke nieuwsgierigheid, vernuft en doorzettingsvermogen. Zelfs zou men in zeker opzicht uit de waarnemingen kunnen concluderen, dat de aardbaan nog in de ijle uitlopers van het zonnegas ligt. Bovendien zijn thans enige theorieën ontwikkeld over het merkwaardige ver schijnsel van de zonnefakkels, die met een bijzonder energierijke straling ge paard aan uit temperatuurgebieden van circa honderdmiljoen graden. Bijzonder nuttig voor het zonneonder- zoek is de NRL-satelliet geweest, die op 2Z juni van het vorig jaar tesamen met de Transit IIA werd gelanceerd, en waarvan de zender eerst vorige maand is stopgezet door een radiosignaal van de aarde, omdat de waarnemingen aan waarde begonnen in te boeten. Het sterrenonderzoek bij ultraviolette straling is nog veel minder ver gevor derd als gevolg van de technisch veel moeilijker problemen. Er is echter goede hoop dat de eerste bescheiden resulta ten binnenkort gepubliceerd kun nen worden. Dr. Kooy: zonder wedloop verantwoord Dr. Kooy, de voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimtevaart, zei er van overtuigd te zijn dat er slacht offers zullen vallen in het streven naar bemande ruimtevaart, maar dat dit slechts het gevolg zou zijn van de wed ijver tussen Oost en West, uit welke wedijver bemande ruimte-experimenten zullen voortkomen nog voordat de tech niek daartoe rijp is. Hjj was echter overtuigd van de mo gelijkheid en ook de onvermijdelijkheid en de verantwoordelijkheid van de men selijke exploratie van de ruimte. Ver overing van de ruimte kan zelfs, zoals zovele grootse ondernemingen in het verleden, een zeker risico recht vaardigen en menselijke slachtof fers „waard" zijn, maar niet wanneer deze alleen zouden moeten vallen als slachtoffers van een wedloop, waarin men de veiligheid naar de achtergrond verschuift. Ir. Marxals bij zee- en luchtvaart Ir. A. J. Marx, directeur van het Na tionaal Luchtvaart Laboratorium, was eer even overtuigd aanhanger van de bemande ruimtevaart, waarvan hij het gevaarlijke aanvangsstadium vergeleek met soortgelijke ontwikkelingen in het verleden: de eerste voorzichtige tochtjes op zee waaruit de wereldscheepvaart is geboren, en de eerste sprongetjes door de atmosfeer, nauwelijks los van de grond, waaruit het wereldomspannende luchtverkeer van thans is gegroeid in een halve eeuw. Ook die ontwikkelingen hebben in de beginfase (en ook in het heden) slacht offers gekost, maar men heeft ze nim mer als ongeoorloofde waaghalzerij ver worpen, althans niet in het heden, nu men de rijke vruchten ervan plukt. Bovendien was de heer Marx er van overtuigd, dat de mens nog steeds de beste waarnemer is, beter dan de in strumenten die hjj bouwt. Geen instru ment kan beter zijn, dan hij die het maakt, en zeker geldt dit voor waarnemingsinstrumenten in een totaal onbekend gebied. In zulk een gebied immers kunnen tot nog toe geheel on bekenden verschijnselen en gebeurtenis sen ontmoet worden, die de mens kan waarnemen en beginnen te interprete- doch de machines niet omdat deze on- mogelyk gebouwd konden zijn op waar neming van zaken, die bij de makers van de instrumenten volkomen onbe kend waren. Prof. v. d. Hulstmens kan beter opmerken Ook prof. v. d. Hulst kon wel voor de gedachte voelen, dat een mens nu een maal beter rond kan kijken of er ergens b.v „koeien, konijnen of duiven" rond lopen, dan instrumenten. Hij verwierp echter het nemen van risico's die alleen het gevolg zijn van onderlinge naijver. Hi) geloofde overigens onvoorwaardelijk in de verwezenlijking van de bemande ruimtevaart in de toekomst. Ook anderen lieten hun licht schij nen over dit probleem, waarbij duide lijk bleek, dat serieuze en niet-over- haaste ontwikkeling van bemande ruim tevaart naast de ongetwijfeld zeer nut tig onbemande van thans (en in de toekomst) volgens de meerderheid niet tegen te houden is en ook nagestreefd dient te worden. Waarnemingen in ultra violet licht In de loop van de dag werden enkele belangwekkende lezingen gehouden. Prof. dr. C. de Jager, hoogleraar in de astrofysica te Utrecht en leider van de Nederiandse kunstmaandienst sprak over de sterrenhemel in het ultraviolette licht. Op aarde kan de ultraviolette straling noch de röntgenstraling van zon en andere sterren waargenomen worden, omdat deze wordt geabsorbeerd door de atmosfeer. Men moet instru menten tot honderd kilometer en hoger brengen, om waarnemingen in dit golf- lengtegebied te kunnen doen. In het begin van dit jaar is het voor het eerst gelukt, uit een raket een foto in het golflengtegebied van röntgenstra ling van de zon te maken, en deze heeft geheel nieuwe inzichten over de bouw van dit hemellichaam en haar ver schijnselen geopend. Foto's in het iets minder energierijke golflengtegebied vat, het ultraviolette licht hebben even eens merkwaardige verschijnselen ont huld die aantonen dat de zonnegassen zich veel verder van het zichtbare ge deelte van de zon uitstrekken dan aan vankelijk werd aangenomen. Kijker in ruimte Drs. E. Raimond uit Voorburg hield een voordracht over de plannen tot bouw van een kunstmaan met telescoop, die van de ruimte uit astronomische Telefoon voor U? Goed nieuws, slecht nieuws.... Sigaartje? CHARMANT. Altijd 'goed nieuws'. Een geurig, licht rokertje voor een schappelijke prijs. Motor van Philips in ruimtevaartuigen Dat bijdragen tot het ruimte onderzoek ook door kleine landen geleverd kunnen worden, bleek uit een mededeling van dr. ir. J. M. J. Kooy, voorzitter van de Nederland se Vereniging voor Ruimtevaart, tijdens de jubileumbijeenkomst van de Nederlandse Vereniging voor Weer en Sterrenkunde. Hij maakte bekend, dat de Ame rikaanse industrie General Motors overweegt, de door Philips ontwik kelde heteluchtmotor te benutten als krachtbron in ruimtevaartuigen. Deze motor zou moeten worden gevoed door in spiegels opgevangen zonnestraling. Het rendement van deze motoren is zeer hoog, terwijl de eenvoudige constructie de be trouwbaarheid zeer verhoogt en de slijtage tot een minimum beperkt. waarnemingen zou kunnen verrichten. In Amerika zijn twee plannen in bewer king, die zich in het bijzonder bezig houden met de techniek van het rich ten en de positiehandhaving van de kij ker. Zeer aantrekkelijk lijkt een kijker die op een afstand van ongeveer 36.000 km van de aarde wentelt, omdat de om looptijd daarvan overeen zou komen met de omwentelingsduur van de aarde, die een vaste plaats boven één punt op aar de inneemt, zodat deze ruimte-kijker voortdurend van een centraal punt uit bediend zou kunnen worden, waarnaar ook de waarnemingen kunnen worden gezonden. Dampkring tot 80.000 km. Prof. dr. J. Veldkamp, hoogleraar in de geofysica te Utrecht, besprak bet on derzoek van de hoogste lagen van de dampkring, lopende van honderd tot 80.000 km hoogte. Eerst op die enorme hoogte kan men van een einde van de aardatmosfeer spreken. Hij vertelde over de vele onderzoekingstechnieken waartoe raketten en kunstmanen in staat stellen, en over de vele nieuwe verschijnselen en vraagstukken, die daarbij naar voren zijn gekomen. De verschijnselen op deze grote hoogten hebben ongetwijfeld een thans nog niet in omvang te schatten invloed op de w eerstoestanden op aarde, en zijn daar om het bestuderen in hoge mate waard. Nieuw Tweede Kamerlid Nadat in de vacature wijlen ds. P. Zandt benoemd was verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer P. J. Dors man te Staphorst, is de heer H. Fok ker te Eindhoven benoemd verklaard. Deze heeft thans gemeld, niet in aan merking te willen komen. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft thans aangewezen de heer M. A. Mieras te Krimpen aan de IJsel. Anti-Britse stap van Nasser (Van onze Londense correspondent). De Sunday Telegraph gewaagt van een 'anti-Britse stap van president Nas ser van de VAR. Hij zou namelijk de spionage-affaire Blake hebben aange grepen om te trachten het Centrum voor Arabisohe Studies in Libanon, dat door het Britse departement van Buitenlandse Zaken wordt gedreven, te sluiten. De tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeelde George Blake studeerde in dit oentrum toen hij werd aangehou den. De premier van Libanon ver klaarde zaterdag dat hij zijn kabinet had voorgesteld het centrum te sluiten. Russische atoomreactor voor Indonesië De Sowjet-Unde zal Indonesië een kleine atoomreaotor voor experimentele doeleinden leveren. Deze zal in Djok jakarta gebouwd worden. (Van onze correspondent) De 30-jarige agent van gemeente-politie C. M. Maasdijk, te Utrecht, is kort nadat hij had ingegrepen bij een hevige vechtpartij met een dronken loopknecht, gisteren overleden. Dr. J. Zeldenrust verrichtte de sectie. Zijn voorlopige conclusie was, dat er ernstig rekening mee moest worden gehouden, dat de agent een hartgebrek heeft gehad. Daardoor zou hij de emotie en de in de worsteling met een in staat van delirium verkerende 19-jarige jongeman opgelopen slagen, niet hebben overleefd. Een oploop van tegen de 100 mensen is bij de overgang van de zaterdag in de zondag bij de hoek van de Looier straat en de Abstederdijk in Utrecht getuige geweest van schokkende gebeur tenissen. Een loopknecht was zó dron ken dat hij enige voorbijgangers mis handelde en op ramen en deuren liep te beuken. Ook liep hij in mateloze op winding een aantal malen met zijn hoofd tegen de muur van een hoekpand. De man, die een aantal café's in de binnenstad had bezocht, viel een jong paartje lastig, dat door voorbijgangers werd ontzet. Maar de loopknecht, van wie bekend is dat hjj dikwijls een kwa de dronk over zich heeft, ging door. Het liep zo de spuigaten uit, dat via een alarmnummer de politie werd gewaar schuwd. Deze verscheen met een radio wagen met een hoofdagent aan h^t stuur en de agent Maasdijk als byry- der. Vechtende kluwen Agent Maasdijk wilde de dronken jongeman meenemen, maar deze nam een dreigende bokshouding aan. Zijn ge waarschuwd vader, die direct aan de kant van de politie probeerde zijn zoon te overreden mee te gaan, kreeg even min iets gedaan. Hierop greep de politie in en het werd een kluwen van vechten de mensen met als een wildeman om zich heen slaande loopknecht als mid delpunt. De hoofdagent zette daarop de auto dichterbij om de dronkeman erin te kunnen werken. Ondertussen was agent Maasdijk in een hevige worsteling met de loopknecht gewikkeld. De agent werd ruggelings op het wegdek gesmakt en viel met zijn achterhoofd op de weg. Ondanks deze lelijke val krabbelde hij snel op toen omstanders de bovenop hem zittende man van hem hadden afgetrok ken. De gummistok kwam er aan te pas en het lukte de politie hem in de auto te werken. De wildeman werd klem gezet tussen voor- en achterbank, met agent Maasdijk bovenop hem. In de auto ging de vechtpartij voort. De loopknecht sloeg als een razende om zich heen, maar de wagen reed reeds in de richting van het hoofdbureau. Plot seling zag de chauffeurende hoofdagent, dat de man over de voorbank heen kwam en naar de kruk van het rech- tervoorportler graaide in een poging om te ontsnappen. De hoofdagent stopte direct en voorkwam de ontsnapping. Hij zag dat zijn bijrijder echter bewus teloos op de achterbank lag. Op hetzelfde ogenblik reed een tweede radiowagen langszij, die door het hoofd bureau was uitgezonden. Deze nam de dronkeman, over, die toen rustig mee ging. Snel reed de eerste wagen de bewusteloze agent naar het hoofdbu reau. Daar was binnen de minuut ook een wagen van de GG en GD aanwe zig. Het personeel van de GG en GD achtte directe overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk Bij aankomst aldaar bleek de man reeds t« zijn overleden. Noordwijksche Golfclub De Noordwijksche Golfolub hield op 7 mei onderlinge wedstrijden om de Hans en Grietjebeker. De dames wonnen met 8JA tegen 6^é. Op Hemelvaartsdag is een onderlinge mixed Greensome-wedstrijd volgens het stableford-systeem gespeeld. Deze wed strijd werd gewonnen door mej. I. Bak ker en de heer C. Cossen met een score van 35. Zaterdag j.l. werd op alle golfterreinen van Nederland gespeeld om de Golf- beker. Het beste resultaat op het terrein van de Noordwijksche Golfclub werd be haald door de heer G. Verhoef (score van all square». Gisteren werd gespeeld om de z.g. krukkenbeker. De heer W. C. Cohen Tervaert kwam tot de hoogste score n.l. 63. Het eerste heren handicapteam van de Noordwijksche Golfolub verloor in Was senaar van het eerste team van de Haagse Golfclub met 72, terwijl ook het tweede heren handicapteam verloor n.l. met 54 van Hilversum 4. Op het strand in Algiers gaat het badseizoen gewoon door. al doet het wat wonderlijk aan te zonne baden op de barricaden en tussen de prikkeldraadversperringen. In 1960 heeft de Nederlandse kotter- en garnalenvloot zich op rustige wijze kunnen ontplooien. De gunstige economische omstan digheden in ons land hebben ook de visserij in staat gesteld, weer diverse nieuwe schepen aan de vloot toe te voegen. Dit verklaarde de heer R. Haagsma, secretaris van de Nederlandse Vissersbond, toen hij op de algemene ledenvergade ring van de N.V.B. in Utrecht het jaarverslag over 1960 uitbracht. De heer Haagsma zei, dat de produk- tiviteit in de visserij echter niet even redig omhoog gaat met het aantal in vesteringen en de huidige technische ontwikkeling. De kostenbesparende fac toren in de visserij kunnen, volgens hem, zeer moeilijk worden geëffectueerd. De secretaris van de vissersbond merkte op. dat er vraagstukken aan de orde zijn, waarvan de oplossing niet zon der meer voorhanden ligt. In dit ver band noemde hij onder meer de overbe- vissing van de Noordzee en de garne- lengronden, en de dreigende uitbreiding van de territoriale wateren. Door feiten achterhaald De door de minister van Landbouw en Visserij ingestelde commissie ont wikkeling zeevisserij, die tot taak heeft zich te bezinnen op middelen die tot de meest gewenste ontwikkeling van het visserijbedrijf kunnen bijdragen, is nog niet gereed met haar rapport. De heer Haagsma zei, dat de situatie in de vis serij zich zo snel ontwikkelt, dat het gevaar niet denkbeeldig is dat het rap port reeds door de feiten is achterhaald. Daar een groot deel van de vraag stukken rondom de visserij samenhangt met de uitbreiding van de vloot, meent het bestuur van de NVB. dat deze uit breiding nauwlettend moet worden be zien. Door middel van de huidige veror deningen van het Produktschap voor de Visserij kan de uitbreiding eenter niet geregeld of beperkt worden. Aan een on gebreidelde uitgifte van aanvoervergun- nmgen kan thans geen paal en perk worden gesteld, aldus de heer Haagsma. Het is zonder meer duidelijk, dat het huidige systeem funst is voor de gar nalenvisserij. DERTIEN HALVE DAGEN VOOR TUINARBEIDERS (Van onze Haagse redactie). De werkgevers- en werknemersorga nisaties in de Westlandse tuinbouw hebben niet kunnen komen tot een vaststelling van het uitvoeringsbesluit inzake Invoering van de vrije zaterdag. Het landbouwschap heeft nu bepaald, dat de tuinarbeiders in het Westland 13 halve vrije dagen krijgen, zes vallen de op zaterdag en zeven op andere da gen. De hele vrije zaterdagen vallen tussen 14 augustus en 31 januari. In dezelfde periode krijgt men tevens om de vier weken een vrije middag. Jurriaan Andriessen componeerde „Piermars" Ter gelegenheid van het feit. dat de nieuwe Scheveningse Pier wordt ge opend heeft de componist Jurriaan Andriessen een mars gecomponeerd, ge titeld ,,De Scheveningse Pier", welke hij heeft opgedragen aan het gedelegeerde lid van de Raad van Beheer van de N.V. Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen. exploitante van de pier, mr. A. Adama Zijlstra. De mars zal tijdens de openings plechtigheden op 19 mei voor het eerst worden uitgevoerd. Ook de uitbreiding van de kottervloot zonder een mogelijkheid tot regelend optreden acht hij een gevaar voor de kottervloot zelf. Op grond van het ont breken van een soort vestigingsbesluit kan aan niemand een aanvoervergun- ning worden geweigerd. De heer Haags ma deelde mee. dat het bestuur van de NVB echter stappen heeft gedaan om tot een dergelijk besluit te komen. Sprekende over de vraagstukken op internationaal niveau, zei de heer Haagsma, dat de overbevissingsconven- tie nog steeds een moeilijke zaak is, omdat de controle op de naleving niet afdoende is geregeld. Hjj voegde hieraan toe, dat de stichting van de Nederland se vissery alles in het werk stelt om tot een zodanige afspraak tussen de lan den rondom dë Noordzee te komen, dat de Nederlandse belangen niet zullen worden geschaad. Geen nijpend probleem De bemanning van de schepen Is, vol gens de heer Haagsma, nog geen nij pend probleem, al wordt het in bepaalde gevallen moeilijk om voldoende beman ningsleden aan te trekken. De aanwas is namelijk niet voldoende om de uitbrei ding op te vangen. De heer Haagsma gelooft niet, dat de sociale toestanden de oorzaak zijn van de „ontvolking" van de vissersschepen. Er worden overi gens wel onderlinge sociale voorzienin gen getroffen op basis van vrijwilligheid. Met de arbeidsongeschiktheidswet, die bedoelt de gevolgen van ziekte en onge val op lange termijn financieel te be perken. is de Nederlandse vissersbond akkoord gegaan. De heer Haagsma zei, dat de bond echter van mening blijft, dat risico's op korte termijn het voor deligst en doeltreffendst op onderlinge basis verzekerd kunnen blijven. Over de opvangfondsen van het vis serijschap zei de heer Haagsma nog, dat deze, naar het oordeel van het NVB- bestuur, niet- zijn ingesteld voor een ge deeltelijke, maar voor een volledige over brugging tot de minimumprijzen. Het moet alle vissers duidelijk zijn, aldus de heer Haagsma, dat een ingestelde minimumprijs een garantie is. Op het opvangfonds haring is veelvuldig een beroep gedaan, doordat in 1960 grote hoeveelheden haring werden doorge draaid. Het tekort in het haringfonds bedraagt op het ogenblik ongeveer f 58.000. Men hoopt dit in te lopen door een verhoogde heffing van 5 procent. Vier generaals in Perzië aangehouden wegens corruptie De nieuwe Perzische regering van premier Ali Amini heeft zondag bekend gemaakt, dat vier generaals, onder wie twee oud-ministers, zijn aangehouden wegens verduistering en corruptie. Voorts deelde de regering mee. dat tien hoge functionarissen van het ministerie van Justitie zijn ontslagen. Berichten dat honderd mensen, onder wie land- speculanten en voormalige parlements leden, zouden zijn aangehouden, kon den niet worden bevestigd. De premier, die enige dagen geleden de bevolking verzocht te helpen om het land te behoeden voor een bankroet, gaf zondag alle regeringsinstanties op dracht, voortaan bij officiële maaltijden slechts één gang te serveren. Bij offi ciële recepties zal voortaan geen alcohol meer worden geschonken. Naar de procureur-generaal heeft be kendgemaakt. worden de dossiers van alle leden van de kiesraden, die met de parlementsverkiezingen te maken heb ben gehad, zorgvuldig onderzocht. De genen die zich aan knoeierijen schuldig hebben gemaakt, zullen worden berecht. De gearresteerde generaals zijn gene raal Mehdigholi Alavimoghadam, oud minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie: generaal Ali Ak- bar Zargham. oud-minister van Finan ciën: generaal Hadj Ali Kia, voormalig hoofd van de geheime dienst en de con traspionage van de strijdkrachten; en generaal Roehollah Nevici. hoofd van het departement van Visserij. Intussen heeft de Sjah, die woensdag met Keizerin Farah naar Oslo vertrekt voor een staatsbezoek aan Noorwegen, zondag in de omgeving van Teheran domeingrond gegeven aan 736 boeren. Bij die gelegenheid zei de minister van Landbouw, dat het noodzakelijk is het grondbezit te beperken en grote land goederen onder de boeren te verdelen. HET VATICAAN EN DE NAZI-WREEDHEDEN In de Israëlische pers is zondag veel aandacht besteed aan een bericht van het joodse persbureau uit Washington, volgens hetwelk het Vaticaan geweigerd zou hebben, de wreedheden van de nazi's in de tweede wereldoorlog te veroorde len. Het bericht is gebaseerd op documen ten die het State Department heeft ge publiceerd. Uit twee brieven van de Amerikaanse gezant in Zwitserland aan minister Cordell Hull van 3 augustus en Britse troepen in Duitsland zijn Engeland te duur (Van onze Londense correspondent) Volgens de Daily Express heeft pre mier Macmillan de defensiechefs ge waarschuwd. dat de Britse financiële positie zo wankel is, dat Engeland niet langer in staat is jaarlijks 650 miljoen gulden uit te geven voor de Britse troe pen in Duitsland. Tenzij de Duitsers be reid zijn om het geld terug te betalen in de vorm van grote bestellingen voor Britse wapens, zal volgens de Express de regering gedwongen zijn de Britse troepensterkte in de Bondsrepubliek te verminderen, ongeacht de gevolgen voor de NAVO. Indien dit waar is, krijgt het bezoek, dat Strauss, de Westduitse minister van Defensie, volgende week aan Londen zal brengen, een bijzondere betekenis. Strauss heeft vaak betoogd, dat hij als bewijs voor Duitslands vredelievend heid geen eige nwapenindustrie wenst op te bouwen. De Engelsen zullen hem waarschijnlijk hieraan herinneren en aanvoeren, dat het tijdstip thans is aan gebroken om Strauss' theorie waar te maken door Britse wapens te kopen. Watkmson, de Britse minister van De fensie. zou de verzekering van de Ken- nedy-administratie hebben ontvangen, dat de Amerikanen niet zullen trachten onder de duiven van de Engelsen te schieten. De grootste naoorlogse Brits-Duitse industriële samenwerking is zondag be kend gemaakt, namelijk tussen de Haw- ker-Siddeleygroep (militaire vliegtuigen en technische produkten. ook voor de atoomindustrie) en de Otto Wolffgroep in Keulen. Overzeese orders zullen voor taan tussen beide concerns worden ver deeld. Hoofddoel van het samengaan schijnt te zijn het verkrijgen van meer NAVO-orders. 16 oktober 1942 en uit een bood schap van de Amerikaanse vertegen woordiger bij het Vaticaan. Mvron Tay lor. zou blijken, dat de Paus had ge weigerd de wreedheden van de nazi's in Polen te veroordelen. Hij had hiervoor verscheidene redenen aangevoerd. In de eerste plaats had het Vaticaan al de „oorlogsmisdaden" in het algemeen ver oordeeld. Voorts had de Paus uiting ge geven aan zUn vrees, dat de nazi's als gevolg van een protest zijnerzijds nog erger te keer zouden gaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5