Scandinavië wordt steeds meer als toeristisch gebied ontdekt PANE 79 138 TEEKENS ■tüCD HAVENWERKERS Noordelijke landen bezitten ongewoon schone streken Thijmgenootschap Twee Kon. onderscheidingen bij gouden schildersbedrijf Jansen RECLAMES KERRY PAPRIKA NATUREL K e r k e 1 ij k L even BROODBEZORGER (oöp Vooruit U.A. Dagbladreclame is niet te vervangen! STICHTING SAMENWERKENDE HAVENBEDRIJVEN te Amsterdam o.a. 5-daagse werkweek MAANDAG 15 MEI 1961 (Van onze Scandinavische correspondent) De Scandinavische landen telden twintig jaar geleden nog nauwelijks mee als toeristengebied voor bewoners van de lage landen. Zeker, de Noorse kust werd bezocht door jagende en vissende Engelsen en Kopenhagen is van oudsher een trekpleister voor tal van nationaliteiten doch verder kwam men in de regel niet. Toch bezit elk Tan de noordelijke landen, ook Finland en IJsland, ongewoon schone streken, verspreid over een oppervlakte van veertig maal de grootte van ons land, met een bevolkingsdichtheid van 1/20 van de Nederlandse. Voor winter en zomer zjjn er mogelijkheden, zo briljant als men ze elders zelden aantreft. De atmosfeer is er zuiver, de zon schijnt lang en de temperatuur kan tot 30 graden Celsius oplopen, zelfs in Lapland. De zomer duurt slechts kort, twee tot drie maanden, maar ze wordt intens beleefd. week van Rotterdam of Amsterdam ver trekken. Uiteraard gaat het reizen snel ler per vliegtuig. De Scandinavië-ex- press is voor niet-autobezitters een twee de aangename mogelijkheid. Men kan de lange „zit" in Kopenhagen aange naam onderbreken en er zijn goedkope rondreisbiljetten door geheel Scandi navië verkrijgbaar. Vóór het automobilisme en de snelle treinen hun intrede hadden gedaan, wa ren de Scandinavische landen, in elk geval Noorwegen, Zweden en Finland, praktisch niet te bereizen door lieden met een vaste werkkring. Een enkele kunstenaar of professor kwam nog wel eens zover; anderen ontbrak het aan tijd. Sedert de auto en alle snelle comfort langs de weg zijn ontstaan, kan men een prachtige vakantie doorbrengen op een wijze als uit een verhaal van Jules Verne. Die liet een stijfhoofdig heer schap, die onenigheid met de veerman over de Bosporus had, een tocht rond de Zwarte Zee maken en toch trots in Constantinopel aankomen. Zo zouden wij nu rond het Skagerrak kunnen toeren, met Aalberg, Kristian- sand, Oslo en Gothenburg als uiterste vaste punten. Of rond het Kattegat met Aarhus, Gothenburg, Kopenhagen en Odense. Of rond de Zuidscandinavische wateren met Kopenhagen Elseneur, Hal- singborg, Malmo en eventueel Born- holm als geciviliseerde pleisterplaatsen. De beroemde witte nachten, waar Do- stojewski over schrijft als hij over Le ningrad (St.-Petersburg) verhaalt, treft men ook in Bergen, Oslo en Stockholm aan, steden immers die ongeveer op dezelfde breedtegraad liggen en dus ook iets meekrijgen van de noordelijke mid dernachtzon. Ook al reikt het gebied van de middernachtzon niet tot deze steden, de avondschemering gaat in de ochtendschemering over en reeds in Trondheim kan men 's nachts aan het raam de krant blijven lezen zonder een lamp te ontsteken. Deze tijd breekt nu spoedig aan zij duurt van half mei tot half juni. Daaruit volgt, dat de beste tijd voor een bezoek aan Scandinavië rond mid zomer ligt en kort erna, ofschoon de vroege herfst (september) vooral in het hooggebergte eveneens onvergetelijk is. Een kleuriger landschap laat zich nau welijks denken. Trouwens .kleurrijk is Scandinavië in de zomer ook: de kleu ren der rotsen lopen van wit over grijs naar dieprood; de hemel is in de late avond na zonsondergang vaak van een goudpaarse gloed overtrokken en blijft dat lang. 's Nachts schiet soms het noor derlicht zijn grillige groene strepen van achter de einder omhoog naar het ze nith. Evenals de meeste Scandinaviërs heb ben we een zomerhuisje, gelegen in de volstrekte eenzaamheid, geen comfort van belang, wel een knappend houtvuur in de open haard, kristalhelder water, windstilte, zon en sterren, 's Nachts blaft een vos of loeit een eland een auerhaan baldert in de lente en 's mor gens om één uur beginnen honderden vogels te zingen. Maar zoals gezegd, Scandinavië trok vroeger nooit. De wegen waren niet best, stoffig in de zomer en na regen mod derig. Als zo'n weg 600 of 1000 kilometer lang is en zeer modderig, dan is men géneigd te zeggen ondanks blaffende vossen en zingende vogels „dit is eens, maar nooit weer". Er is echier in de laatste tien jaar zeer veel veranderd. Prachtige autowe gen doorsnijden deze omgerepte landen naar alle kanten. Een afstand, waar wij vroeger hele dagen over deden, leg gen we nu op een namiddag af als het moet. Maar het is zonde om hard te ryden. Men ziet dan zo weinig en loopt extra veel risico. De wegen zijn nog altyd smal en vol bochten. In Zweden moet men links houden en links heeft voor rang. Rijdt men hard, dan zoekt men het midden van de weg op en maar al te vaak volgt dan, als er een eveneens hardrijdende tegenligger aankomt, een frontale botsing. Door de grote afstanden is een zieken huis in de regel niet vlakbijRijdt daarom niet hard in u onbekend ge bied. Bovendien krijgt in een land met links verkeer de vreemdeling, die aan rechts verkeer gewend is, uiteraard ge makkelijk de schuld van een ongeval, ook al ligt deze niet bij hem. Hoe komt men er? Vroeger ging men bijna uitsluitend per schip. „Vaarwel Europa!" schreef Potgieter in zijn dag boek toen hu de Sont overstak. En nog steeds gaan velen per schip naar het noorden en nemen auto, scooter of mo torrijwiel mee aan boord. Men kan elke Sommigen wagen een tocht rond de Oostzee, tot Turku (Abo) of Helsinki (Helsingfors) en vandaar terug met de boot. Dat is echter geen reisje voor be ginnelingen; zij garandeert wel alle ge not van de middernachtzon. Maar men mag eerst wel degelijk informeren, hoe veel kilometer het is en late zich niet door het woordje „mijl" om de tuin leiden. Want een Scandinavische mijl is 10 km en geen zee- of landmijl! Een 400 mijl wordt zo'n tocht al gauw. Scandinavië heeft allerlei klimaatzo nes en een sterke verscheidenheid in tradities, levensgewoonten en opvattin- In de Leidse Academie is zaterdag en zondag de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden van het Thijmgenoot- schap, de vereniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder de katholieken in Nederland. Op deze vergadering is besloten de statuten te wijzigen. Er wordt een theo logische afdeling in het leven geroepen naast de bestaande rechtskundige, ge neeskundige, wis- en natuurkundige, let terkundige, economische en psycholo gische afdeling. De vergadering besloot verder de oprichting van een sociolo gische afdeling voor te bereiden. Door de rechtskundige afdeling is de Struyckenprijs voor dit jaar uitgereikt aan dr. C. Bronkhorst uit Utrecht en aan pater dr. W. A. M. Luijpen, OESA in Eindhoven. In de sectievergaderingen van zater dag en de algemene bijeenkomst van zondag is het centrale thema„De nieuwe waardering van de aardse wer kelijkheid" behandeld. Zondag werd de gedachtenwisseling over dit onderwerp ingeleid door pater drs. A. van Rijen MSC uit Stein. gen binnen zijn grenzen. In één reis alles afdoen is onmogelijk. Men moet kiezen en zich beperken. Wie van veel en goed eten houdt of moet aankomen, blijive zo lang mogelijk in Denemarken, waar de keuken boven alle lof verheven is. Wie het reizen zelf een genot is en veel wil zien, kan in Zweden terecht. Daar vindt men ook het meeste comfort. Inspannende bergtochten maakt met het best in Noorwegen. Wie dat wenst om bijvoorbeeld te vermageren, kunnen wij dat van harte aanbevelen. In Finland kan men zeilen .vissen en zwemmen. Vissen kan men in west- Noorwegen ook goed, zelfs op zalm. Wie Finland bezoekt, mag niet vergeten een echt saunabad te nemen een middel om zich als herboren te gevoe len. Een paardemiddel misschien, maar in elk geval een belevenis, waar men nog lang op teren kan. En dat is bij va kantiereizen toch eigenlijk het belang rijkst! 25 jaren paraat „Hy kan niet stilzitten'", aldus de heer P. Demmenie in een korte toespraak, waarin hij zich richtte tot de heer J. van der Hoeven, die hedenmorgen zijn 25-jarig jubileum vierde by de firma L. Demmenie en Zn. Uit de woorden van de heer P. Dem menie bleek, dat de heer Van der Hoeven op 18-jarige leeftijd als halfwas-schrijf machinemonteur in dienst was getreden. Sedert dien zijn vyf-en-twintig jaren verstreken, waarin het jonge monteurtje zich heeft ontwikkeld tot een all-round vakman, waarop nimmer tevergeefs een beroep is gedaan. Zoals reeds vermeld is de heer Van der Hoeven niet iemand, die in alle rust zijn werkuren in een afgesloten kantoorruimte kan „slijten". Hij heeft altijd, evenals zyn broer, die in dienst is van dezelfde firma, altijd de voorkeur gegeven aan de buitendienst. Een treffend staaltje van plichtsbetrach ting en trouw heeft de jubilaris ten tijde van de bezetting geleverd. Hij heeft het toen bestaan om in te breken bij de door de nazi's gesloten zaak teneinde waardevolle voorwerpen en papieren uit handen van de bezetters te redden. Ook heeft hij, ondanks het feit, dat de zaak gesloten was, de normale onderhouds dienst voortgezet, zodat na de oorlog een groot aantal waardevolle relaties voor de firma Demmenie is gebleven. Spreker besloot met het overhandigen van een zilveren draagmedaille namens de Ned. Het, scni..1 rijjT c. r firma H. P. Jansen heeft zaterdagmiddag de viering van het gouden jubileum ingezet met een feestelijke bijeenkomst voor het personeel in het St.-Antoniusclubhuis, die extra luister kreeg door de aanwe zigheid van LeicLens burgemeester, jhr. mr. F. H van Kinschot. Deze sprak nadat uitvoerder A. Kooreman de aan wezigen welkom had geheten zijn bewondering uit voor de groei van het bedrijf, thans zijn er meer dan hon derd werknemers. De groei van het be- diijf is mede te danken geweest aan de ijver en het vakmanschap van perso neelsleden als schilder L. Paddenburg en uitvoerder J. W. Vodegel, aldus de burgemeester. De hee$ Paddenburg is een bekwame kracht, speciaal op het gebied van decoratief schilderwerk, en de heer Vodegel heeft het bedrijf grote diensten bewezen door zijn toezichthou dend werk en zijn technische adviezen. Bovendien zijn beiden sinds de oprich ting bestuurslid van de personeelsver eniging. Op grond van een en ander heeft het H M. de Koningin behaagd de heer Paddenburg (45 dienstjaren) en de heer Vodegel (36-dienstjaren) res pectievelijk te onderscheiden met de bronzen en de zilveren medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, zo besloot de burgemeester zijn toe spraak. De heer Paddenburg ontpopte zich deze middag als de spreekbuis van het personeel toen eht er om ging de heer H. P. Jansen een door de kunstenaar Schroder van hem vervaardigd portret aan te bieden. De heer Paddenburg kweet zioh op geestige wijze van deze taak. betrok oók de jongere firmant, „baas Nico" Jansen in zijn huldiging en mertke op. dat de heer H.P. Jansen altijd een voorbeeld is geweest voor iedereen in het bedrijf. presenteert een verzorgde maaltijd. het nieuwe vlug klaar vleesprodukt in 3 smaken. Andere vlug klaar artikelen: Slavinken Tartaar Fricandellen Karbonade Hamburgers Baklapjes Geld. schijven Oesters Braadworstjes Schnitzels NU KEUS VOOR: Doorregen speklappen Braadkrabjes 3 pakjes margarine Bakspek, licht gezouten en gerookt Bakbloedworst Gehakt h.o.h. Verse worst Magere speklappen Verse varkenslever (400 gram) Biefstuk tartaar (3 stuks) Botermalse braadkuikens 500 gram kippepoelet. 1.98 om te voor de lekkerste zelfgem. smullen soep 1.28 met de feestdagen: 100 gram ham en 100 gram pekelvlees 0.88 Grote keuze: ROLLADES - FRICANDEAU - ROSBIEF OSSESTAART - TONGEN - KALFSVLEES, enz., ZIE DE ETALAGES enz. TEEKENS brengt een nieuw en heerltfk vleesprodukt in 3 smaken. Het past by sla en alle andere voorjaarsgroenten. VLUG KLAAR, slechts 2x3 minuten zachtjes braden klaar. Kies uit deze smaken per stuk slechts 29 TAST TOE'T IS VAN De burgemeester speldt de heer L. Paddenburg de Koninklijke onderscheiding op. Links de heer J. W. Vodegel. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die vergezeld ging van een vererend getuigschrift. Namens de directie over handigde hij een enveloppe met inhoud. Ook de echtgenote en de kinderen van de jubilaris deelden in de hulde. Mevrouw Van der Hoeven ontving een fraai boeket bloemen, terwijl de kinde ren elk een aardig presentje kregen. Na het officiële gedeelte dronken directie en personeel, welhaast voltallig bijeen in de lunchroom Van der Heijden, een feestelijke dronk ter ere van dit jubileum. Lagere resultaten bij H.C.W. Gedurende geheel 1960 is bij de N.V. Hollandsche Construotie Werkplaatsen een zekere spanning merkbaar geweest vanwege het loonniveau in de metaal branche ten ojjzichte van andere bran ches. De loonbesprekingen in de vak- raad voor de metaalindustrie liepen tenslotte blijkens het jaarverslag voor de uurloners uit op een teleurstelling, die aan het bedrijf niet ongemerkt voorbijging. Het blijft nagenoeg onmo gelijk om nieuw personeel op enige schaal aan te trekken. Door dit gebrek aan arbeidskrachten kon de optimale capaciteit niet benut worden. Ener zijds verminderde de omzet, anderzijds stegen de onkosten, vooral in de loon- sector. Bovendien hebben speciale maat regelen om aan de levertijden te vol doen in sommige gevallen mede het financiële resultaat nadelig beïnvloed. De resultaten bleven sterk achter bij die van de laatste jaren, welke echter als topjaren moeten worden beschouwd. Het saldo exploitatierekening daalde van f3.78 min. tot f 1.46 min., de totale inkomsten gingen aohteruit van f4.44 min. tot f2.14 min. na afschrijvingen ad f557.929 (f629.102) en belastingen ad f375.00 (f 14.5 min.) resteert een saldowinst van fl.20 min. (f2.36 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 21 pet. (23 pet.) waarvan reeds 6 pet. interim werd uitgekeerd. Getracht wordt door rationalisatie en ver doorgevoerde mechanisatie het ge brek aan arbeidskrachten te compen seren. De orderportefeuille verzekert nog een goede bezetting voor een groot gedeelte van 1961. In hoeverre de reva luatie van invloed zal zijn, is thans nog niet te overzien. Gevreesd moet worden dat de concurrentiepositie op de export markt is verzwakt, terwijl de concurren tie van buitenlanders op de Nederland se markt zwaarder is geworden. NED. HERV. KERK Beroepen te Vrlezenveen C. Batenburg te Hendrik Ido Ambacht; te Rotterdam- Vreewijk (vac. J. M. D. van den Berg) H. van Nlel te Nunspeet. Aangenomen naar Den Helder (4de pred.pl.) A. E. D. E. Ravesloot te Steenwykerwold. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wetslnge-Sauwerd J. Boer te Wierum (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Artesla (Callfornië) (Old Chr. Ref. Church) W. de Joode te 's-Gra- venhage-zuid; voor Toronto (Ontario, Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) E. Ve- nema te Zwfjndrecht. Ds. J. Jongeleen overleden In de ouderdom van 82 Jaar is te Wa- geningen overleden ds. J. Jongeleen, emeritus predikant der Chr. Geref. Kerken. Ds. Jongeleen was aanvankelijk in het zakenleven werkzaam. Eerst op 28-jarige leeftijd werd hij student en 18 oktober 1914 aanvaardde hy het predikambt te Noordeloos. Hy diende de kerken van Maarssen, Hilversum, Groningen, Apel doorn, Noordeloos (tweede maal), Bus- sum en ging In november 1955 met eme ritaat. Ds. Jongeleen heeft bij herhaling deel uitgemaakt van de generale synode der Chr. Kerken, voor wie hij ook verschil lende deputatenschappen heeft vervuld. Tot zijn dood was hy redacteur van het christelijk gereformeerd zendingstijd- schrift „Uw Koninkrijk Kome". Ds. G. H. Bleeker plotseling overleden Grote verslagenheid heerste zaterdag avond in Marknesse toen bekend werd, dat de hervormde predikant as. G. H. Bleeker tijdens een familiebezoek in Gro ningen plotseling is overleden. Ds. Blee ker bereikte de leeftijd van 52 jaar. Ds. Bleeker, die sinds 1946 predikant was te Marknesse en dus de gehele op bouw van de Noord-Oost-polder heeft meegemaakt was ln de polder een al om bekende figuur. Ds. Bleeker was voorzitter van het provinciaal kerkbe stuur van de Ned. Herv. Kerk te Over ijssel. Dr. J. H. Vrielink 25 jaar predikant Woensdag is het vijfentwintig jaar ge leden, dat dr. J. H. Vrielink uit Lettel- bert in de burgerlijke gemeente Leek in de provincie Groningen werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Vrielink in 1935 door het provinciaal kerkbestuur van Fries land was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk en hij in de winter 1935/36 eerst ongeveer een half jaar te Harlingen werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 17 mei 1936 door ds. J. F. Berkel uit Apel doorn bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Hoogmade in de classis Leiden. Op 29 Januari 1939 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Tjerkwerd en Dedgum ln de classis Sneek, vanwaar hij op 21 mei 1945 naar die van Raalte vertrok. Ten slotte diende dr. Vrielink nog precies elf Jaar de hervormde gemeente van Sebal- deburen en Lutjegast in de classis Gro ningen, waar hem in verband, met zijn benoeming tot wetenschappelijk ambte naar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen met ingang van 23 november 1958 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Dr. Vrielink vestigde zich toen te Lettelbert. NIEUWE ENCYCLIEK Paus Johannes XXIII heeft zondag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het feit dat zeventig Jaar geleden het Rerum Novarum werd gepubliceerd meegedeeld, dat over enkele weken een nieuwe ency cliek over sociale problemen zal ver schijnen. Bijzondere Pinksferaanbieding REISTASSEN DE LADYBAG - het beroemdehandige model met rits opzijRoyaal van ruimte, prettig om te dragen! /3» FLINKE TAS voor weekend en boodschappen! Stevig uitgevoerd, keurig afgewerkt! In bruin, enorm voordelig: 690 uw Modehuis Voor spoedige indiensttreding gevraagd voor zogenaamde halve wyk, tegen hoge beloning. Aanmeldingen: KOREVAARSTRAAT 30 LEI Als U meer wilt weten over dagblad reclame, geel ons dan even een berichtje oi telefoontje (no. 25041). Onze vertegenwoordiger komt U gaarne zonder enige verplichting volledig inlichten. Bij het RADIOBIOLOGISCH INSTITUUT van de Gezondheidsorganisatie TNO kunnen direct geplaatst worden A. EEN VERZORGER B. EEN LABORANT(E), voor de apenkolonie. die zal worden belast met de uitvoering van hygiëne- en quarantaine maatregelen voor de apenkolonie. Voor beide functies is ervaring In de verzorging van en de omgang met apen vereist. Tot aanbeveling voor de onder A genoemde functie strekken: kennis van hygiëne en voeding van apen en het vermogen leiding te geven aan het bij de verzor ging betrokken personeel. Voor de onder B genoemde functie strekken kennis van de Engelse taal, ervaring met fok en voeding van jonge dieren en het diploma Dierenartsassistent (e) tot aan. beveling. Bij gebleken geschiktheid zal hij of zij even eens worden ingeschakeld by het met de apen te ver richten onderzoek. Schriftelijke sollicitatie, met duidelijke vermelding naar welke functie wordt gesolliciteerd, aan de directeur van bovengenoemd Instituut, Lange Kleiweg 151, Rijs- l wijk (Z.-H.). SALON P. H. KOEVOETS NOORDEINDE 13 - LEIDEN - TELEFOON 23159 Permanent-wave Dagkapsels Moderne kleurspoelingen. In de Amsterdamse haven kunnen geplaatst worden voor vast- of tydelyk werk. Dagelijks vervoer met personeelbussen. Goede loon- en arbeidsvoorwaarden. (C.A.O. Haven- en aanverwante bedrijven). Aanmeldingen: dagelijks van 9—11 uur (behalve zaterdags) aan ons HOOFDKANTOOR JAVAKADE 21 te AMSTERDAM of by de arbeidsbureaus. Getuigschriften meebrengen. Reiskosten bU sollicitatie worden vergoed. Voorlichting op woensdag 17 mei a.s. 's avonds 7 uur in Café ROYAL, Doezastraat 43 te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4