Waardering voor Coöp „Vooruit" op receptie tot uitdrukking gebracht „DE ZIJLin een nieuw pakje Afscheidnemende voorzitter in middelpunt van belangstelling ...altijd mee op reis Over 4 jaar uit woningnood? Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 mei 1961 Tweede blad no. 30354 Zestig jaar geleden in Leiden opgericht Bloemen, geschenken en vele felicitaties De meisjes, die mochten helpen bij het ronddienen van hartige hapjes en het uitdelen van sigaren en sigaretten, liepen onafgebroken heen en weer. Zo druk was het op de receptie van de Coöperatie Vooruit", welke zaterdagmiddag in een van de bovenzalen van restaurant Van der Heijden werd gehouden. De een na de ander trad naar voren om het bestuur met het zestigjarig bestaan van de coöperatie geluk te wen sen. Namens het gemeentebestuur deden dit de wethouders S. Menken en A. J. Jongeleen. Aan woorden van dank en waardering, aan bloemen en geschenken en aan andere uitingen van medeleven heeft het op deze feestelijke bijeenkomst werkelijk niet ontbroken. In het middelpunt van de belangstelling stond vooral de 77-jarige heer J. J. van Stralen, een verenigingsman in hart en nieren, die in 1921 in het bestuur van de jubilerende „Vooruit" kwam en thans het ogenblik gekomen acht om als voorzitter af te treden. Medegedeeld werd, dat de huldiging van het grijze bestuurslid tijdens een binnenkort te beleggen vergadering zal geschieden. dig is om de coöperatie groot te ma ken. De heer J. Veldman, een oud-bestuurs lid, vestigde er in zijn woord van dank de aandacht op, dat de gehele structuur van de coöperatieve beweging moeilijk is. Het is zaak om te volharden en niet te versagen, zei hy. De heer D. Prins, die de ledenraad vertegenwoordigde, maakte van de gele genheid gebruik om allen op net hart te drukken toch vooral mee te werken aan de groei van de coöperatie. In het kort schetste hij de groei van de „Vooruit" in de afgelopen jaren. Spreker kwam tot. de conclusie, dat er alle re den is om trots te zijn op de tot nog toe behaalde resultaten. Hij sprak ten slotte de wens uit, dat het bestuur de kracht zal mogen vinden om aan even tuele moeilijkheden op organisatorisch en financieel gebied het hoofd te bieden. Oud-bestuurder C. Koole memoreerde de moeilijke dagen, welke de coöperatie ook op het gebied van het personeels beleid heeft gekend. Voor het werk van pioniers en dat van de huidige voor zitter had hij niets dan lof. De heer C. Vermaas voerde als af- Geen voorrang Op het kruispunt Bu rggravenlaan- Moddermanstraat is zaterdag een brom fiets in botsing gekomen met een per sonenauto. De bromfiets gaf geen voor rang. De berijder van de brommer is door de E.H.D. met diepe hoofdwonden naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Zaterdag heeft de politie proces-ver- baal opgemaakt tegen een 32-jarige Bel gische schippersknecht, die staande op een schip in het Galgewater, met een buks op eenden schoot. gevaardigde van de Katwijkse coöpera tie „Helpt Elkander" het woord, terwijl de heer F. C. v. d. Vliet Alphen a. d. Rjjn vertegenwoordigde. Namens de dames van de bestuursle den wenste mevrouw C. Wijland geluk, namens de vrouwenbond mevrouw B. Mulder. Dat er in brede kring sympathie be staat voor het doel en het streven van de in deze stad gevestigde coöperatie is het op zo enthousiast gevierde diaman ten feest wel heel duidelijk gebleken! Feest Op de avond van dezelfde dag was er een gezellig samenzijn in „Den Burcht". Vrijwel het gehele personeel had aan de uitnodiging om de cabaretvoorstelling by te wonen gehoor gegeven. Na af loop van het optreden van de artiesten bestond er ruimschoots gelegenheid een dansje te maken. Een bandje zorgde er voor, dat de ouderen in driekwart maar konden ronddraaien en de jonge ren op het ritme van de rock 'n roll. Tot diep in de nacht nog wel liefst! Ruim 1250 deelnemers Jury reed in brandweerauto's Veel prijzen en geen uitvallers bij Brandweer Jubileum-Stempeltocht Dat de Leidse Brandweer zich mag rekenen tot één van de populair ste overheidsdiensten is zaterdagmiddag tot uiting gekomen bij de Brandweer-Jubileum-Stempeltocht. Teneinde de burgerij kennis te laten maken met het brandweer personeel organiseerde de Brandweerpersoneelsvereniging ,,De Vlam vorig jaar een Brandweerstempeltocht, die ruim 850 wandelaars (sters) in actie bracht. Gezien dit succes en mede om de burgerij in haar feestvreugde te laten delen, organiseerde ,.De Vlam" zaterdagmiddag ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan haar Jubileum-stempeltocht, waaraan aardige attracties waren verbonden. Ruim 1250 deelnemers t.w. P37 verdeeld over 33 groepen en 322 In divid uelen startten vanuit de Brand weerkazerne. om over de afstanden van 10, 15 en 25 km. via een prachtig par cours. waarin Voorsohoten. Valkenburg, Katwijk en Oegstgeest waren opgeno men. hun sportieve wandeling te maken. De deelnemende groepen werden on derweg beoordeeld door een jury, be- Advertentle Ontwikkeling De heer Van Stralen hield bij de aanvang van de receptie een toespraak waarin hij enkele woorden wijdde aan de geschiedenis en de ontwikkeling van de Coöperatie „Vooruit". Het besluit om tot oprichting van de coöperatie over te gaan viel op 13 mei 1901. Het initiatief werd genomen door de Leidse Bestuurdersbond, de centrale van het toen nog kleine aantal vakvereni gingen. Met nadruk wees de voorzitter er op, dat de coöperatie sedert haar op richting een belangrijke rol heeft ge speeld in de maatschappelijke strijd van de arbeidersklasse. Ondanks de tegen werking van de particuliere bakkers groeide de coöperatie steeds meer uit. In 1910 was het ledental gestegen tot 656, terwijl het aantal verbruikers 364 bedroeg. De omzet bedroeg in dat jaar ruim f. 70.000. Toen in 1926 het zilveren jubileum werd herdacht, was het ledental ge stegen tot 1700. De omzet van de bak kerij bedroeg toen ruim f. 212.000 en die van de winkels ruim f. 190.000. Men beschikte in dit jubileumjaar o.in. over een goed geoutilleerde bakkerij en drie kruidenierswinkels, Een belangrijke ge beurtenis in de geschiedenis van de coöperatie was het ingebruik nemen van het gebouw aan de Korevaarstraat in het jaar 1930. Op het ogenblik zijn daar nog de kantoren en de bakkerij geves tigd. In 1951, het gouden jubileumjaar, was het aantal kruidenierswinkels tot zeven gestegen. De totale omzet, welke in dat jaar ongeveer 1 miljoen gul den bedroeg, was in 1955 opgelopen tot ruim 2 miljoen. Vijf jaar later werd een omzet bereikt van f. 3.282.000. De coöperatie bezit thans een modern in gerichte bakkerij en banketbakkerij en daarnaast tien kruidenierswinkels, waar onder twee zelfbedieningszaken. Speldje Namens de directie van de Coöpera tie Nederland sprak mr. H. Knol. Deze zei, dat de Leidse „Vooruit" een van de meest actieve en loyale coöperaties in het land is. „Uw coöperatie heeft niet alleen veel en moeilijk werk, maar soms ook wel teleurstellend werk moeten ver richten." Mr. Knol richtte een byzonder woord van hulde tot de bejaarde voorzitter, aan wie hy vervolgens het gouden coö- ratiespeldje en een doos sigaren over- Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van i' mei 1961 tot en met 30 mei 1961 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare «erken (Stadhuis, kamer 111), voor een ieder ter Inzage zullen liggen: a. een plan tot herziening van het par tiele uitbreidingsplan „Lelden-Rodenbur- gerpolder", vastgesteld bij besluit van de gemeenteraad d d. 17 december 1956, no. "76, zoals dit sindsdien ls gewijzigd; b. een wijziging van de bebouwlngsvoor- fchrlften, behorende by het onder a ge noemde plan. een en ander door de gemeenteraad vastgesteld bij besluit van 8 mei 1961, no. 157. Lelden, 15 mei 1961. De Burgemeester voornoemd, 7, H, van Kinschot. Wethouder S. Menken wenst voorzitter J. van Stralen geluk met het zestigjarig bestaan van de Coöperatie „Vooruit (Foto L.D./Holvast) handigde. Het geschenk van de coöpe ratie bestond uit een ets. Gelukwensen De heer H. Beukman sprak namens de Ned. Vereniging van Coöperatieve Werkgevers een woord van felicitatie. Hy hoopte dat het de „Vooruit" gege ven mag zijn datgene te doen wat no- Zoekt U een GOED HORLOGE voor f30 en f40.— of het aller beste van f 200.— en f 300. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Koninklijke Akademie By besluit van Hare Majesteit de Koningin zijn bekrachtigd de benoemin gen van prof. dr. C. J. Gorter «hoog leraar te Leiden), tot voorzitter en van van prof. dr. V. J. Koningsberder tot ondervoorzitter, alsmede van my prof. dr. Carolina H. Macgillavry tot secreta ris-penningmeester van de afdeling natuurkunde der Koninklijke Nederland se Academie van Wetenschappen. Prof. dr. C. J. Gorter zal in het zit tingsjaar 1961/1962 het algemeen voor zitterschap der Academie bekleden. staande uit de heren J. P. v. d. Meulen, B Klaassen en D. C. Kok voor de toe kenning van een aantal speciale groeps- prijzen. ..De Vlaim" heeft aan deze jubi leum tocht tevens een opstelwedstrijd voor de jeugdige deelnemers van 10 -t/m. 16 jaar verbonden. De jury. ge vormd door de schoolhoofden P. A. Wisse. P. J. W. van Adrichem en J. H. v. d. Berg. zal, gezien het aantal deel nemers, vele inzendingen moeten be oordelen. RODE AUTO'S Een bijzondere attractie vormde de wijze, waarop juryleden, route-contro leurs en marsleiders in de gelegenheid werden gesteld hun taken te vervullen. Dankzij de welwillende medewerking van de brandweerkorpsen uit Voorhout, Sassenheim. Warmond. Rijnsburg, Oegstgeest en de Sikkens-Bedrijfsbrand weer. konden deze functionarissen zich verplaatsen in brandweerauto's van ge noemde korpsen. Het behoeft geen be toog. dat dit spectaculaire onderdeel de nodige aandaoht trok. Op de terugweg werden de deelne mers op de Haarlemmerweg op gewacht door het Leidse Jeugdorkest en Drumband „Den Burcht'. Uitvallers wa ren er niet. dus ontvingen allen een spe ciaal ontworpen medaille Na afloop was een ieder zeer tevreden over het ge kozen parcours en de uitstekende orga nisatie. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gaf bii de massale start ge ruime tyd van zyn belangstelling biyk. Zo'n dertig jaar moet Leiden tegen de honderdduizend inwoners het nu al stellen met één openlucht zwembad. Oh ja, plannen genoeg maar steeds is er weer een andere kink in de zwemkabel. Soms heette het geldgebrek, dan weer bestedingsbeperking en nu tekort aan bouwcapaciteit. Maar hoe het ook heet, het nieuwe zwembad is er nog niet en we zullen het moeten blijven doen met de bejaarde „De Zijl". Deze grijsaard staat overigens in een kleurig nieuw pakje sinds vandaag weer met wijd open armen om alle zwemlustigen te verwel komen. Ja, men leest het goed: „in een nieuw pakje", want het was voor het laatst kort voor de tweede wereldoorlog, dat de verfkwast een verfrissende wan deling door dit zwembad had gemaakt. Na zo'n kleine kwart eeuw kan het dan een verfje best gebruiken. Het is dan ook echt opgeknapt. Bovendien stonden YVy zaterdag, toen wjj een kykje gingen nemen, even verbaasd te staren naar de grootte van het bad. Maar men had hat beruchte schotje in het midden zoals op de foto ook te zien is afgebroken en volgens de badman zou het niet meer worden opgetrokken. Geen „schotjes geest" dus meer in De Zijl. Men zal wel licht nog iets anders missen op deze plaat nl. de springtoren. Dit was er nog niet, toen wy er waren. Maar die komt nog wèl terug (Foto LD/Holvast) Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Ged. v. d. Kwaak: 't is mogelijk, maar dan ophouden met liet dikwijls veranderen van systeem, richtgetal en premieregeling Tydens de zaterdagmiddag ln Rotter dam onder leiding van de heer H. Dui ker, burgemeester van Katwyk, gehou den vergadering van de Ver. van C.H.- raadsleden in Zuid-Holland, heeft onze stadgenoot, de heer D. van der Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, gesproken over de woningbouw en het woningtekort, dat momenteel in ons land nog circa 106.000 woningen in Zuid-Holland 31 200 bedraagt. Op korte tenr4jn de heer Van der Kwaak sprak over enkele Jaren zullen wjj van de nu reeds lang voortdurende woningnood af moeten. Z. i. is dit mo gelijk, mitsmen nu eens ophoudt om zo dikwijl- te veranderen van systeem, richtgetallen en premierege ling". Continuïteit in beleid en bouw In deze tyd van gebrek aan arbeids krachten is het, aldus spreker, zeer te betreuren, dat zo veel werk van gemeen tebesturen, diensten van gemeentewer ken, architecten en aannemers door één mededeling van de regering plotseling overbodig is geworden en men weer ge heel opnieuw moet beginnen met bet uitwerken van plannen, afgestemd op de veranderde situatie. Volgens de heer Van der Kwaak is hier een gebiedende eis: continuïteit in beleid en bouw. In dien men aan deze eis gevolg geeft, kan De prijsuitreiking droeg een feestelijk karakter. Deze vond 's avonds voor de senioren plaats in de foyer van de Stadsgehoorzaal Nadat de voorzitter van „De Vlam", de heer Ohr. v. d. Holst, de aanwezigen hartelijk welkom had geheten, bedankte hij de comman dant de heer S. W. Hagedoorn en de overige functionarissen. Als blijk van waardering mochten de marsleider, de heer W _A. Koster en de juryleden een fraaie sigaren-aansteker in ontvangst nemen. Hierna verzocht spreker de heer Hagedoorn als erevoorzitter van „De VImn" tot de bekendmaking van de uitslagen en de prijsuitreiking te wil len overgaan. VREUGDE. Alvorens hiertoe over te gaan, sprak de heer Hagedoorn er zijn vreugde over uit. dat zovelen aan deze tocht hadden deelgenomen. De woorden van dank. die hij richtte tot de bestuursleden van „De Vlam" voor de prima organisatie van het geheel werden met applaus ontvangen. Hierna maakte de heer Ha gedoorn de uitslagen bekend en reikte hy met een toepasselijk woord de grbepspryzen uit. Na de prijsuitreiking voLegde een gezellig samenzijn, waar aan medewerkten „The Key Town Sis ters" o.l.v. Janneke Wittenaar. „The Rocking Timebombers" o.l.v. Eric Kerk vliet en speciaal voor de danslustigen: ..The White and Blue Stars" o.l.v. Kees Broekhof. UITSLAGEN. De uitslagen van de extra-prijzen luidden: 25 km.-afstand1. W.S.V. „Zürich" Den Haag L.Dvwisselbeker en straal- pyp op standaard), 2. W.S.V ..Z.U.T.", Leidschendam (beker fa. Pieck), 3. Dr. v. d. Berghstlchting, Katwijk, (beker fa. Smit-Röntgen). 15 km.-afstand: 1. Brandweergroep. Wasenaar (V. en D.-wisselbeker en be ker van de burgemeester), 2. Detache ment Koksschool. Leiden (beker Hei- nekens). 3. WS.V. „G.O.G.". Gouda (standaard fa. Kroon), 4. Dr. v. d Berghstichting, Katwijk (standaard L.C.). 5. WJ5.V. „Sparta", Leiderdorp (medaille fa. v. d. Sfcaay). 10 km.-afstand: 1. W.S.V. „Vlug en Kwiek". Hazerswoude (De Vlam-wissel- beker- en beker Commandant Brand weer). 2. Gymn.ver. „Victorie", Leiden (standaard fa. Bisschop). 3. „Sparta". Leiderdorp (standaard fa. Meyer). 4 WS.V. „V.I.OjS.", Sassenheim 'medail le fa. Helvert). 5. W.S.V. „Zwieten". Zoeterwoude (medaille fa. van Putten). Beste algemene indruk: Brandweer- groep Wassenaar (beker fa. Zeilstra). De Oranje Boom-medaille voor de oudste deelnemer ging naar de 74-ja rige wandelsportveteraan C. W Oost veen. terwijl Adrie Janssen als jongste deelnemer (7 jaar) de ELAM-medaille in ontvangst mocht nemen. Het Jeugd orkest ontving als aandenken een „De VI Mn-s tand aard". z.i. de woningnood binnen enkele jaren tot het verleden behoren. Aan de hand van enkele cijfers kan dit by een bouw van circa 90 000 wonin gen per jaar voor 1961 zou dit aan tal inderdaad „gehaald kunnen worden" in vier Jaar worden gerealiseerd. Voor deze vier Jaar zag de heer Van der Kwaak als opgave gesteld: het wegwer ken van het huidige tekort van 106 000 woningen, plus het bouwen van 200.000 woningen en idem van 50.000 woningen (voor krotopruiming), in totaal dus 356 000 woningen, of wel 89.000 per jaar. Onder de gegeven omstandigheden achtte spreker de samenstelling van het huidige „woningpakket", t.w. 35.000 wo ningwetwoningen. 35.000 premiewonin gen in de A-sector, waarvan 5.000 ge bouwd mogen worden door woningbouw verenigingen, en 20.000 woningen in de vrye sector, juist. Nadat spreker gewezen had op de mo gelijkheden tot particuliere bouw. welke het deelnemen aan het bouwfonds Ned. Gemeenten biedt, eindigde hy met de wens uit te spreken, dat de regering in de komende jaren een krachtig en door tastend bouwbeleid zal voeren. Sportuitwisseling politie Nederland en Duitsland In het kader van de sportuitwisseling tussen de Leidse, de Katwijkse en de po litie uit Oberhausen brachten 31 politie ambtenaren uit deze laatste stad het af gelopen weekeinde een bezoek aan Lel den en Wassenaar. De gasten waren on dergebracht in de Opleidingsschool voor Gemeentepolitie te Wassenaar en wer den zaterdagmiddag tezamen met de Nederlandse deelnemers door de burge meester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, in de Burgerzaal van het Stadhuis ontvangen. De burgemeester heette de politiemannen uit het Ruhr- gebied van harte welkom in Leiden eji sprak de hoop uit, dat de wedstryden een sportief verloop zouden hebben. Des avonds werden in het Sportfond- senbad te Wassenaar o.a. in tegenwoor digheid van de burgemeesters van Lei den. Wassenaar en Katwijk, de Commis saris van Politie te Leiden, de wnd. Commissaris van Politie te Wassenaar en de hoofdinspecteurs van politie te Noordwyk en Katwyk zwemwedstryden gehouden tussen leden van de PSV Oberhausen. Leiden. Katwyk, Noordwyk en Wassenaar. In de series 4 x 50 meter schoolslag plaatsten zich in de finale Oberhausen 1. Leiden 1 en 2 en Noordwyk, waarvan de uitslag werd: 1. Oberhausen 1 2.50; 2. Leiden 1 2.53.2; 3. Lelden 2 3.03; 4. Noordwyk 3.036. De finale der nummers 3 en 4 uit de series werd gewonnen door Oberhausen 2 in 3.01.5, gevolgd door Katwyk 1, Kat wyk 2 en Wassenaar. Het nummer 50 meter vrye slag werd gewonnen door Oberhausen, met 30.7, verrassend ge volgd door de Noordwyker Oldersma. Kersten uit Leiden moest het met de 4e plaats stellen. De Katwykers Kerkkamp/Verkerk en Stubbe De Zwart sleepten by de 2 x 15 meter zwemmend redden de prjjzen in de wacht. De wedstryden werden afge wisseld door de reddingsdemonstraties door officieren en schepelingen van het Marine Vliegkamp Valkenburg o.l.v. luitenant Binnendyk. Na afloop verzamelden genodigden en deelnemers zich in de recreatiezaal van de Politieschool In Wassenaar, waar een gezellige by eenkomst werd gehouden. Op deze byeenkomst werden demonstraties gegeven door de LPSV'ers Westbroek en Kerstene (judo), D. J. Verzyden, E. de Vos en D Kapp 'sabel en degen), de ge- wichtheffers S. Stokkel. H Zlrkzee en P. v. d Louw van de LKV en de renners A. Prangers en F. Leemans van de Swift-combinatie op de home-trainer. In de tafeltenniswedstryden. welke in Leiden werden gehouden won Oberhau sen 1 met 1—0 van Leiden 1 en bleef Lelden 2 met 43 Oberhausen 2 de baas.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3