Op de Oostenrijkse hogescholen vechten studenten om zitplaats Kasavoeboe zal weer 't parlement bijeenroepen BOSCH Agenda Met een enkel woord MAANDAG 15 MEI 1961 Sycamore Street (Van een t.v.-medewerker) Volgens zijn eigen woorden had Regi nald Rose, de schrijver van het televisie spel ..Thunder on Sycamore Street", aanvankelijk bedoeld de rassendiscrimi natie in de Verenigde Staten aan de kaak te stellen. Dat heeft hij uiteindelijk om ons onbekende redenen, niet gedaan. Zoals het stuk nu is, gaat het over een man, die vier jaar in de gevangenis heeft gezeten (hij was de oorzaak van een verkeersongeval met dodeiyke af loop) en die nu in Sycamore Street (symbool van een „nette" straat in een Amerikaanse stad) gaat wonen. De buurt verzet zich daartegen en wat de kijkers zien is wat zich afspeelt kort voordat de buurt en masse de man en zijn gezin gaan dwingen zijn huis te verlaten. En vervolgens hoe die opzet mislukt doordat één van de buurtbe woners de zijde van de aangevallene kiest, en tevens doordat de belhamel van de buurtgenoten een lafaard blijkt te zijn met alleen maar een grote „bek"'. De opbouw van het stuk is, hoewel niet nieuw, toch wel interessant. Het bestaat uit drie akten, die alle drie gelijk begin nen. maar ons dan achtereenvolgens binnenvoeren in het huls van de bel hamel, in dat van de twijfelende buur man, die tenslotte zich tegenover de massa stelt, en uiteindelijk in het huls van de bedreigde. De laatste akte brengt dan de ontknoping. Maar waar het om gaat, is dat dit stuk ons pakte. Het is de schrijver ach teraf ook gebleken, dat ieder die het stuk had gezien, het op zijn eigen manier interpreteerde: de bedreigde man kon een neger symboliseren, maar ook een jood, of een communist. En één van degenen, die met ons de uitvoering voor de NCRV-televisie van zondag avond zag, moest denken aan de wijze waarop een vergadering slaafs instemt met een knap orator, om vervolgens ge heel de zijde te kiezen van de volgende knappe orator als die zijn voorganger aanvalt. „Thunder on Sycamore Street" is een typisch Amerikaans stuk, maar we zou den ons ernstig vergissen als we meen den dat Sycamore Street alleen maar in Amerika ligt. De uitvoering onder regie van Henk Rlgters was goed, en vooral het spel van Max Croiset zeer indrukwekkend. De nadelen van telerecording waren weer overduidelijk. De vertaler had in ieder geval die goede zijde, dat het duidelijk was, dat het oorspronkelijke stuk in het Nieuwe uitgaven De slag inn de Ardennen, door John Toland, uitg.: Hollandia N.V., Baarn, vierde druk. Nog lang niet iedereen ook onder hen, die de tweede wereld oorlog min of meer bewust hebben mee gemaakt is ervan op de hoogte, dat Hitiers laatste offensief, de „operatie- Kerstroos" in de Ardennen, een zeer ge vaarlijke wending in de oorlogskansen heeft betekend. Met de grootste moeite zijn de Amerikanen er, ten koste van tachtigduizend doden en gewonden, in 1944 in geslaagd het nazistische mon ster de baas te blijven. De Amerikaanse schrijver Toland heeft deze dramatische botsing, waarin van eigenlijke frontli nies nauwelijks sprake was, haarfijn uit gezocht. In het woord vooraf zegt gene raal J. J. C. P. Wilson, luitenant-gene raal b.d., dat Toland een .historisch volkomen juiste beschrijving" te boek heeft gesteld. Dus een enigszins dor overzicht van een interessant stuk krijgs geschiedenis? Het feit, dat dit boek in korte tijd herhaaldelijk herdrukt moest worden, bewijst het tegendeel. Toland is een zeer vlot auteur, die het panorama van de militaire handelingen als het ware tot een spannende roman heeft omgewerkt door de ervaringen van tal rijke deelnemers aan de strijd door hemzelf geïnterviewd op het juiste ogenblik in te schakelen. De combinatie van militaire geschiedschrijving en per soonlijk relaas maakt dit boek tot een niet alleen verantwoord, maar ook mee slepend verslag van een hachelijke pe riode in de bloedige worsteling, die Tweede Wereldoorlog heet. Het boek is verlucht met vele kaarten en tal van belangwekkende foto's. Ik vocht voor de vrUheid, door gene- raal-majoor Stanislaw Sosabowski, uitg.: A. W. Sfjthoff, Leiden. Zo vanzelf sprekend aanvaarden wij dagelijks onze vrijheid, dat wij de neiging hebben de mannen te vergeten, die met inzet van hun leven, een bijdrage leverden voor de vrijwording van ons land. De Poolse generaal Sosabowski, warm bewonderd door zijn Britse collega's, heeft in dit spannende boek verteld hoe hij, als commandant van de Eerste onafhanke lijke Poolse parachutebrigade (in Frank rijk gevormd) op 21 september 1944 met zijn mannen boven de Betuwe uit vlieg tuigen van de RAF sprong. Dapper stre den zij tegen de Duitsers totdat zij ont zet werden door de oprukkende Gealli eerden. Uitvoerig schrijft generaal-ma- joor Sosabowski over de strijd bij Arn hem. Een apart hoofdstuk is toegevoegd over het contact tussen de Poolse para chutisten en de Nederlandse bevolking. De oud-commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, schreef een waarderend woord vooraf. Het boek is royaal ge ïllustreerd met foto's en kaartjes. Har telijk aanbevolen! W. Helnrich Apfel/Johan Appel, door Breedveld. Uitg.: ~*J Nygh en van Ditmar, Den Haag. De trouweloze, door E. Mand. Uitg.: J. H. Kok, Kampen. De zaak A.D., door E. von Salomon, en Zonen van God, door Gwyn Griffin. Uitg.: De Fontein. Utrecht. Juist in de dagen, dat Cannes weer hevig bruiste van het rumoer en het leven, dat het filmfestival elk Jaar be hoort te begeleiden, verscheen by A. W. Bruna en Zoon te Utrecht een „Zwart Beertje", waarin vier gerenommeerde journalisten en de fotograaf Kees Sche- rer ieder op hun eigen wijze hun licht laten schijnen op dit cinematografisch spektakel. Of misschien beter: hun licht lieten schijnen op het onstuimige decor van dit wilde filmfeest. Bon Bertlna be- Eaalt zich tot nog de op zichzelf reeds ewogeh geschiedenis van festival aan de Franse Rivièra, maar Jan Blokker, Paul de Gasparis en H. J. Oolbekkink beschrijven voornamelijk de soms heel rijk aangeklede, maar vaak ook zeei mi nimaal geklede „entourage". En om te bewijzen, dat zij vooral over de alom tegenwoordige vedettes en stariets geen woord te veel hebben geschreven, toont Kees Scherer een kleine honderd foto's van de personen en persoontjes op en rond dit roerige evenement. Engels is geschreven. Als Amerikaanse vrouwen tegen hun man zeggen ,3e a good boy", zegt een Nederlandse vrouw niet „Wees een lieve Jongen". De zondagavond was begonnen met een laatste programma in de serie documentaires over het bejaardenvraag- stuk. Een hartverheffend programma, waarin wij dit keer konden zien hoe ouden van dagen hun vrije tijd plezierig kunnen besteden. Vele ouderen toonden zich nogal kritisch tegenover de Jonge ren. Dat was terecht, maar we waren toch biy, dat althans één oude dame zei dat de jongeren verbeten raken door de manier waarop soms ouden van dagen ongemotiveerd aanmatigend optreden. De zaterdagavond was voornamelijk gewijd aan de René Sleeswijk-revue, die we maar Snip en Snap zullen blijven noemen. Voor de liefhebbers zal het wel aardig geweest zijn; we vonden het iets te lang en iets te veel van het (heus af en toe wel) goede. In het voorprogramma werd een jeug dige mensenredder geïnterviewd. Op de vraag hoe het wel voelde om mensen redder te zijn, antwoordde Otto Jellema: „Nou, gewoon." Het mag wat simpel lijken, maar we vonden dat één van de aardigste opmerkingen van die avond. AD INTERIM. Piloot offert zich op voor Eifeldorp (Van onze correspondent te Bonn) Voor de ogen van 50.000 toeschouwers op de Amerikaanse luchtbasis Bitburg in de Eifel, is zaterdagmiddag een starfighter F-104 g neergestort en geëx plodeerd. De Amerikaanse piloot, wiens naam nog niet bekend gemaakt, kwam daarbij om het leven. Wat de toeschou wers van de NAVO-luchtvaartdag op de basis Bitburg voor een stuntvlucht van de piloot hielden, was in feite een strijd op leven en dood. Hij offerde na melijk zijn leven op om te verhinderen dat zijn machine, die onklaar was ge raakt, op het Eifeldorp Gondorf zou storten. Daarna bleef hij te lang in het toestel. Toen hij zich tenslotte met zijn schietstoel kon bevrijden, was het te laat: de daaraan verbonden parachute kon zich niet meer openen. „Ghana levert aan rebellen in Angola Russische wapens" Volgens een bijzondere correspondent In Laos van het conservatieve Engelse blad „Sunday Telegraph" zouden Rus sische en Tsjechlse wapens via Ghana aan de opstandelingen in Angola ver strekt worden. Inlichtingen die door Wastelfjke geheime diensten waren ver kregen duidden er op ,dat president Nkroemah van Ghana een regeling had getroffen met de Sowjet-Unle om Rus sische schepen wapens te laten bren gen naar de Ghanese haven Takoradi. In de afgelopen zes weken hadden minstens zeven Russische vrachtschepen grote hoeveelheden wapens in Takoradi gelost. Het lossen was des nachts ge schied door speciale ploegen arbeiders, terwfjl een politiekordon om de plaats van lossing was getrokken. De correspondent van de „Sunday Te legraph" schrijft verder, dat een deel Trooping the colour op de Russische tv De Russische televisiekijkers zullen 10 Juni de „trooping the colour", de parade ter gelegenheid van Koningin Elizabeths officiële verjaarden, rechtstreeks kunnen volgen. Zoals bekend heeft de Engelse televisie een rechtstreekse reportage van de 1-meifeesten in Moskou verzorgd. van de aangevoerde wapens over zee Angola worden binnengesmokkeld. „Er zijn ook onbevestigde berichten, dat Russische vliegtuigen van Ghanese vliegvelden opstijgen om wapens en mu nitie af te werpen boven centra van de opstandelingen in noord-Angola, bij de Kongolese grens". Het Portugese persbureau „Lusitania" meldt dat zondag drieduizend man Por tugese troepenversterkingen uit Lissa bon in de Angolese haven en hoofdstad Loeanda zijn aangekomen. (Van onze Weense correspondent) In vrijwel alle Westelijke landen klaagt men over academische opleiding, maar in Oostenrijk Is de ontevredenheid wel het grootst. Dit blijkt o.a. uit een schrijven dat de rectoren van alle universiteiten en hogescholen aan de regering hebben gericht en waarin zfj verklaren dat de intellectuele toekomst van het land zich in het grootste gevaar bevindt. Het aantal professoren en assistenten blijft naar ver houding veel te klein tegenover de massa's studenten, die steeds meer toenemen. Vooral ook beschikt men over te weinig en te kleine college-zalen, bibliotheken en laboratoria. VOUK HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Wel kom, vraaggesprek. 20.30 Om een klein straatje, hoorspel. 21.35 Zangrecital. 22.00 Parlem. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzlk. lezing. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Openbaar Kunstbe zit. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Rege- rlngsultz.: De zilvervloot, met het Leeay- trlo en „Meneer Jacob". 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Act. kron. 21.10 Gram. 21.40 Radiophllharm. ork. en soliste. 22.30 Nws. 22.40 Radiophllharm. ork. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Camera, gespr. 20.40 Jazzmuz. 21.05 Fllmdocumentalre. 21.35 TV-portret. 21.55 Sportpraatje. 22.15 Epiloog. Grotesk zijn de toestanden aan de economische hogeschool van Wenen, waar elke morgen een twintigtal stu denten reeds om 5 uur in de rij staat. Wanneer de pedel dan om half acht de poort opent, beleggen zij de eerste plaat sen met hun aktentassen. Drie potige jongens blijven achter om die plaat sen te bewaken, terwijl de anderen in het plantsoen gaan wandelen. Zodra zij de professor zien aankomen, ren nen zij naar de hogeschool, maar de college-zaal ls dan al zo vol, dat ook de gereserveerde plaatsen met geweld zijn bezet. Dan breekt opnieuw een veldslag los om de eerste plaatsen en het duurt President Kasavoeboe van Kongo heeftin New York geëist dat het parlement op de ronde-tafelconferentie in Coquil- hatstad verklaard dat hij het parlement in Leopoldstad bijeen zal roepen zodra de werkzaamheden van de conferentie zijn beëindigd. „Ik zal de hulp der V.N. vragen om het vervoer van alle parle mentsleden te vergemakkelijken". Het besluit om het parleiqent, dat acht maanden niet heeft vergaderd, weer bij een te roepen, ontneemt de Loemoembis- tische premier van Stanleystad een be langrijk argument voor zijn weigering om met de andere Kongolese leiders bespre kingen te voeren. Sinds september, toen kolonel Moboetoe de politici „neutrali seerde", hebben de Loemoembisten met steun van de Afrikaans-Aziatische groep weer bijeen zou komen. Het Kongolese parlement bestaat uit een Kamer van afgevaardigden van 137 en een Senaat van 84 leden. Ongeveer 20 leden van beide Kamers zijn sedert de onafhankelijheid als politieke gevange nen terechtgesteld. Intussen ontstaat langzamerhand tus sen de V.N. en de Katangese regering een sfeer van samenwerking. Sedert de arrestatie van president Tsjombe zijn steeds meer concessies aan de V.N. ge daan. In kringen van de V.N. in Elisa- bethstad wordt opgemerkt dat men op weg is naar een regeling van alle pro blemen. Zo bestaat vrijwel overeenstem ming over het naar huis zenden van Britse en Zuidafrikaanse huurlingen. dan gewoonlijk een kwartier voordat de professor zich verstaanbaar kan ma ken. Na de laatste veldslag verklaarde komt, ga ik college geven In het Wah- neer hierin niet spoedig verandering komt, ga ik college geven in het Wah- ringer-plantsoen". De zogenaamde „grote" collegezaal telt 400 zitplaatsen, maar de professor voor sociale en economische geschiedenis heeft 1200 studenten die zijn colleges moeten volgen, wanneer zy door hun examens willen komen! Dergeiyke toestanden heersen op al le Oostenrykse hogescholen, omdat hier de toeloop van buitenlandse studenten zeer groot ls. Een derde komt uit het Nabye Oosten, voornameiyk uit Perzië, Turkü<e en de Verenigde Arabische Republiek. Daar deze drukte het grootst is op de technische hogeschool van Wenen, moest hier ten koste van alles een op lossing worden gezocht en men vond er een die weliswaar niet bevredigend is, maar toch een uitweg kan worden genoemd. Wanneer nameiyk professor Regler in zaal 17 college in natuur kunde geeft, zyn alle zit- en staan plaatsen bezet, maar evenveel studen ten vinden geen plaats. Om het colle ge te kunnen volgen, gaan zy twee ver diepingen hoger naar een zaal waar een groot tv-toestel staat opgesteld zodat zy de uiteenzettingen en vooral de berekeningen kunnen volgen. Men kan dit natuurlijk geen ideale oplossing noemen, temeer omdat dit mas sale bedryf het persoonlijk contact tus sen professor en student volkomen on- mogeiyk maakt. Het gevolg hiervan is bovendien dat de hoogleraren nauwe- ïyks kans hebben om de begaafde stu denten te leren kennen, aan te moedi gen en hen als hun eventuele opvolgers op te kweken. De intellectuele toekomst is hier werkeiyk in gevaar. BINNENLAND By controlewerkzaamheden in de boerdry van de heer Nanninga in Delde- nerbroek is de architect, de heer J. H. Schurink uit Borne zaterdagmiddag van de zolder gevallen. Hy kwam terecht op do betonnen vloer van de deel. Daarby werd hy zo zwaar gewond, dat hy naar het ziekenhuis in Delden moest worden overgebracht. By aankomst aldaar bleek de heer Schurink reeds te zyn overleden. Zaterdagmiddag is in de Slnt-Anna- straat te Nymegen de 68-jarige bromfiet ser J. W. Peters uit Nymegen aangereden door een 6cooterberijder. De bromfietser wilde van het rywielpad het Schutters- pad inrbden, doch lette niet op het ver keer. Hij werd aangereden door de scooter en zo ernstig gewond, dat hy direct aan de gevolgen ls overleden. Ook de scooter- ryder ls gewond, maar niet levensgevaar- De Nederlandse tenor Frans van Daalen heeft in Vervlers de derde prijs gewonnen van het vocalisten concours. Aan dit concours (georganiseerd door „L'echo des travailleurs") namen 129 zan gers uit 16 landen deel. In Tienhoven, onder de gemeente Maarssen, is zaterdagavond een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 22-jqrige ongehuwde heer P. G. de Graaf, zoon van een weduwe, stak per bromfiets de Laan van Nlftarlake over om zich naar de ouderiyke woning te begeven. Een bestel auto die achter nem had gereden en die werd bestuurd door een inwoonster van Breukelen, kon hem niet meer ontwyken. Hy werd geschept en was op slag dood. Prins Bernhard heeft het ere-voor- zltterschap aanvaard van het Konlnkiyk Instituut van Ingenieurs. De vereniging van Delftse Ingenieurs, waarvan de Prins beschermheer was, is omgezet in de hoofd afdeling van het Konlnkiyk Instituut van Ingenieurs. In verband met deze reorga nisatie werd aan Prins Bernhard gevraagd of hij bereid was het ere-voorzitterschap van het instituut te aanvaarden. De Nederlandse kustvaarder „Zaan- borg" (392 ton. uit Delfzyi) heeft gister avond vergeefs gezocht naar de piloot van een sportvliegtuig dat vyf myi uit de kust van Halland, Zweden, een noodlanding moest maken. Op het noodsignaal van de „Zaanborg" hebben drie reddingboten en een helikopter zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Het vliegtuig zonk onmiddellijk. De piloot was een tandarts uit Gothenburg. Op de Zwolseweg in Apeldoorn ls gistermiddag de 43-Jarïge heer A. J. van rt Slot uit Apeldoorn, om het leven ge komen, toen hy met zyn bromfiets plot seling de ryweg overstak en werd aange reden door een personenauto. De heer Van 't Slot maakte met zijn 14-Jarlg zoontje een plezlerrltje. De Jongen werd bij de aanrijding zwaar gewond. Voor zyn leven wordt gevreesd. HIJ ls overgebracht naar het Jullanazlekenhuls te Apeldoorn. Volgens de „Nieuw-Gulnea Koerier" zal een Nleuwzeelandse expeditie in Juli een poging doen om de toppen van het Carstenzgebergte in Ned. Nieuw-Gulnea te beklimmen. In de nacht van zaterdag op zondag ls te Knokke, aan de Belgische kust. een Nederlandse personenauto door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tegen een boom gereden. Eén van de inzittenden, de Ne derlander Raymond van Hyse, werd op slag gedood, zyn broer en een derde in zittende zyn naar het ziekenhuis overge bracht. Ter gelegenheid van de opening van de buitenbaden van de „Maatschappy Zeebad" in Schevenlngen wordt 20 mei de gebruikelijke wedloop naar zee gehouden. Zaterdagavond kort voor halftlen is by de Semafoor te Hoek van Holland het stoffeiyk overschot aangespoeld van de 46-Jarige heer C. Tlggelman. Hy was een van de twee Rotterdamse sportvissers, die op zondag 19 maart door een hoge golf van de Noorderpler te IJmuiden werden geslagen en verdronken. Het overschot van het andere slachtoffer, de 50-Jarlge W. De bel. is diezelfde dag nog aangespoeld. De Jaariykse Lucasprljs, de Thérèse van Duyl-Schwartze medaille, ls ditmaal toegekend aan de schilder Jan Cuppen uit Helvoirt (N.-Br.). Juryleden waren: mr. J. F. M. J. Jansen, Bart Peizel en prof. Slerk Schröder. BUITENLAND Een brand in het heuvelachtige met struikgewas begroeide gebied by Holly wood op ongeveer een kilometer af stand van de fllmstad heeft een vyf- tlental hulzen en verscheidene ha. bos verwoest. De streek heeft als decor voor vele „Westerns" gediend. Ook het huls van de schryver Aldous Huxley ging in vlammen op. Bijna 250 leden van de staf van de Universiteit van Kaapstad hebben in een verklaring hun bezorgdheid uitgesproken over de huidige situatie van het land. Zy drmgen aan op een byeenkomst van voor aanstaande Zuidafrikanen van alle rassen voor het uitwerken van beginselen als voorbereiding voor een nationale confe rentie. Zy hopen op deze wyze te komen tot een gemeenschappeiyke politiek en een betere toekomst voor het gehele land te verzekeren. De Westduitse Bondskanselier. Aden auer, heeft zaterdag de nieuwe secretaris generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, een bezoek gebracht in diens villa te Lo- veno by Managgio aan het Comomeer. Adenauer i6 met vakanatle in Cadenabbia dat in dezelfde omgeving ligt. Volgens het Russische blad „Econo mie Gazette" is er stagnatie opgetreden in de produktle van de Zaprorozjets, die vorig jaar als „de beste kleine auto ter wereld" werd aangekondigd. Bh de orga nisatie van de massaproduktle zouden fouten zyn gemaakt. Voorts waren in het koelsysteem belangrijke defecten ontdekt. Er zouden aanvankeiyk dit jaar 15.000 auto's van dit type worden vervaardigd, maar men rekent er thans zelfs niet meer op, dat het er 12.500 zullen zijn, aldus het Russische tydschrift. Twee Iraakse minister, die van Jus titie en die van Gemeenten, zyn volgens Radlo-Bagdad om gezondheidsredenen en op eigen verzoek van hun functie ont heven. De minister van Voorlichting heeft een functie gekregen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. De oudste zoon van de voormalige nazllelder Martin Bormann, de 31-Jarige pater Martin Bormann. is zaterdag uit MUnchen per vliegtuig naar Mondombe in Kongo vertrokken, waar hy vyf Jaar lang al6 missionaris van de Congregatie van het heilig hart van Jezus werkzaam zal zyn. By Marthalen in de omgeving van Ztlrich zyn de sporen gevonden van een Keltische stad, die waarschijnlijk dateert uit de vyfde eeuw voor Christus. Men vond er bronzen en yzeren voorwerpen, aardewerk en een soort velllgheldsspel. Albert Fratelllnl. de laatste van de drieclowns die de naam Fratellnl be roemd hebben gemaakt, ls hedenochtend te Epinay (Frankryk) op 78-Jarlge leef- tyd gestorven. Koning Boudewyn en Koningin Fa- blola hebben zondag een bezoek gebracht aan het vroegere concentratiekamp Breen- donk by Brussel, waar de Duitsers naar schatting 500 politieke gevangenen heb ben vermoord. Het congres van de Franse commu nistische party, dat vier dagen in de Pa- ryse voorstad Saint Denis is byeen ge weest. heeft zes vooraanstaande critici van partyleider Thorez niet herkozen in het centraal comité. Laurent Casanova en Marcel Servin werden reeds in februari uit het politieke bureau gestoten. Thans hebben zij, met Maurice Kriegel-Valri- mont, Jean Pronteau, Jean-Plere Vigler en madame Claudine Chomat niet langer zitting in het centraal comité. De wervelstorm, die vorige week dinsdag Oost-Paklstan teisterde, heeft aan zeker 235 mensen het leven gekost. Onge veer honderd mensen worden nog ver mist. Een Portugese arts, de veertigjarige Orlando Lindim Ramos en de 31-Jarige mevr. Candina Ventura zyn in Lissabon op beschuldiging van ondermynende ac tiviteit tot resp. vier en vyf Jaar gevan genisstraf veroordeeld. Tevens werden zy voor vijftien Jaar van hun politieke rech ten vervallen verklaard. In de herfst van het volgend Jaar zal waarschyniyk met de bouw van het eer ste Westduitse schip met kernaandryvlng worden begonnen, zo heeft de kernge leerde prof. dr. Hagge zaterdag op de „dag van de scheepsbouwlngenleurs" in Flensburg verklaard. Over de houw zal 3 Jaar worden gedaan. President Soekarno van Indonesië ls zondag in Accra aangekomen voor een staatsbezoek van drie dagen aan Ghana. Als gevolg van een hittegolf met temperaturen tot 28 graden celslus zyn in het weekeinde talloze Londenaars naar de badplaatsen aan de zuidkust getrokken. Er deden zich op grote schaal verkeers stremmingen voor. Senator Wayne Morse, de Democra tische voorzitter van de ondercommissie van de Amerikaanse Senaat, die een on derzoek instelt naar de mislukte Invasie op Cuba, heeft zondag ln een vraagge sprek voor de televisie verklaard, dat de vliegtuigen, die de Cubaanse regering tegen de Invallers heeft gebruikt, alle van Amerikaanse makeiy waren. By het on derzoek was niets gebleken van de bewe ring, dat er Russische Migs op Cuba zyn. In een onderhoud met president Nasser van een speciale correspondent van de Times heeft de Egyptische president verklaard dat de Verenigde Arabische Re publiek de Afrikaanse staten het best kan helpen door hen bulten de koude oorlog te houden. Nasser gelooft niet aan het gevaar van communistische Infiltratie ln Afrika. Het ls volgens Nasser geen kwestie van communisme of kapitalisme. De nieuwe Afrikaanse staten willen een eind maken aan corruptie en uitbuiting en hun maatschappeiyk peil verheffen, aldus Nasser. In de Peruviaanse plaats Huancayo zyn zaterdag by een betoging tegen oud- president Manuel Odrla zeven mensen om het leven gekomen en 60 gewond. Odria, die van 1948 tot 1956 president van Peru ls geweest, is onlangs uit de Verenigde Staten ln Peru teruggekeerd. Hy maakt een rondreis door het land met het oog op de presidentsverkiezingen van volgend Jaar. In Huancayo werd hij door duizen den betogers aangevallen, die het niet eens zijn met zijn terugkeer en hem verwijten dat hij het land als dictator heeft ge regeerd, Odrla werd door een steen ern stig aan het hoofd gewond. Hy zal mis schien een oog moeien missen. BOUGIES ffSErmn elastic afgestemd op hel hedendaagse verkeer Alleenvert. N.V. Willem van Rijn Amiterdam.W. - Postbus 8005 MAN NEERGESTOKEN Een al lang bestaande vete tussen de hoofdbewoner van een pand aan de J. M. Kemperstraat ln Amsterdam en een 22-jarige onderhuurder is gistermiddag tot een uitbarsting gekomen. Er ontstond opnieuw ruzie tussen de twee mannen. De onderhuurder greep een broodmes en stak daarmee de 42-jarige hoofdbewoner aan de linkerkant in de rug. Het slacht offer moest in het Wihelmina-Gasthuis worden opgenomen. Zijn toestand ls niet zorgwekkend maar toch wel zo ernstig, dat hij nog niet kon worden gehoord. De dader is gearresteerd. MAANDAG Den Burcht Jacobazaal)Koelkast- demonstraties fa. A. Zwart. 210 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenvereniging. 8 uur nam. Ons Centrum: Jaarvergadering Vrou wenbond N.V.V. 8 uur nam. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarlg bestaan. 710 uur nam. Zoölogisch Laboratorium: Excursie „De Natuurvriend". (Verzamelen Steenschuur) 6 te 7.45 uur nam. DINSDAG Consistorie Pieterskerk: Receptie 40- Den Burcht (Jacobazaal): Koelkast- demonstraties fa. A. Zwart. 210 uur nam. Galgewater 22: K. en O.-excursie naar Ned. Rotogravuremy. 2.25 uur nam. Herengracht 82: Ledenvergadering Pro Juventute. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Soc. Raad. Spr. H. Ph. Minkowski over de so ciologische benadering van het probleem van de onmaatschappelijkheid. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Residentie-orkest olv. Willem van Otterloo voor Cle Esthetische vorming van de schooljeugd. 2.30 en 4 uur nam. Sterrewacht: Tentoonstelling 100-Jarlg bestaan. 710 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. 't Boshuis: Afd. Lelden Z.W. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. S. den Hollander over „Opvoeden in welvaartstyd". 8 uur nam. Geb. voor Chr. Soc. Belangen: Jaarver gadering Leldse Chr. Besturenbond. 8 uur nam. Gew. Arbeidsbureau: Voorlichting over Canada. 8 uur nam. De Harmonie: Ledenverg. 3-October Ver eniging. 8 uur nam. Kaasmarkt 1: Jaarvergadering Geref. Schoolvereniging. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelandsvrouwenbond. Spr. dhr. N. M. Laarman over „Gods Naam ln de omgangstaal". 8 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Jaarverg. Ned. My voor Nyverheid en Handel. 11.30 uur voorm. Lezing prof. H. C. v. d. Hulst over Nederlandse bydrage tot de Inter nationale sterrenkunde en ruimteweten schap. 12.30 uur nam. Schouwburg: Leerllngenultvoering Bal letschool Hendricks. 8 uur nam. DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland-En- geland. Spr. mr. D. Wilkinson "The Resto ration Comedy". 8 uur nam. Rynsburgerweg 70: Ledenvergadering Ver. tot bestrydlng der t.b.c. 8.30 uur nam. Stationsweg 43: Ledenverg. Kamer van Koophandel. 3 uur nam. Gem. Bedrijfstechnlsche School (Medu sastraat). Tentoonstelling werk der leer lingen. 24 en 79 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. .Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk 16—11 uur voorm.; Bybelstudle, 11 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. Ned. Chr. Relsver.: Wandeling door Kennemerdulnen. Vertrek Station 2.22 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. VOOR DINSDAG 16 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Gram. 10.35 6taatslebezoek. 11.05 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol- aanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.04 Ben Je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.40 Lichte muz. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelandsvrou wen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Het Coöperatie-wezen ln Nieuw-Gulnea, lezing, d. dr. P. J. van Dooren. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Gram. 20.25 Ronde van Ne derland. 20.30 Las Casas voor Karei de Vyfde, hoorsp. 22.10 Gram. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en on- Ililversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen- wydlng. 9.55 Een boek voor het geesteiyk leven, lezing. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Ultz. v. d. lanab. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws.. ber. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Het Continent van de dollar, lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, praat- Je. 17.30 Amateursprogr. 17.50 Bezoek Bondspresident v. Oostenrijk. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18 30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Dansmuz. 19.45 Act. 20.00 Nws. 20.05 Wiener Café. operette. 22.45 Nws. en beursber. v. New York. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Fllmdocumen talre. 20.40-22.15 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Cricket. 16.00 Ork. conc. 16.30 Lezing. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Verhalen v. beroemde autocoureurs. 20.00 Ork. conc. (20.45-21.05: Lezing). 21.45 Le zing. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.30 Weerber., nws. en act. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Op sporing van oude vrienden. 20.00 Hersen- gym. 20.31 Gevar. ptogr. 21.00 Hoorsp. 21.31 Gram. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. v. blaaslnstrum. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Gevar. muz. 14.45 Dansmuz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 20.15 Gevar. muz. 21.15 Gram. 21 45 Nws. 23.35 Zangrecital. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.10 Solls- tenconc. 14.40 Meesterwerken v. d. vokale muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 18.30 Nieuwe opera-sterren. 19.00 Nws. 20.20 Ka mermuz. 23.13 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Muz. v. blaaslnstrum. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Beurs ber. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Ber. 19.40 School wedstrijden. 19.50 Lezing. 20.00 Hoorsp. 21.15 Amus. muz. 21.30 Jazzmuz. 22 00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.32 Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.55 NW6. BIOSCOPEN Luxor: „Notorious" („Berucht") (18 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De rode kaperkapitein". (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.16 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De dame met het hondje". (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „U spreekt met Uw moordenaar" (18 Jaar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De inspecteur-gene raal" (Alle leeft.) Trianon: „De dulvelsclub" (18 Jaar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Vera Cruz". (14 Jaar). Werkd 2.30 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. A9tra-Theater Wassenaar. Vrijdag 8 uur zaterdag 7 en 9.15 uur „De 1000 ogen van Dr. Mabuse". (18 Jaar). Zondag 7 9.15 uur, maandag, woensdag en donder dag 8 uur „lm welssen Rössl". (A.I.). Zondagmiddag en woensdagmiddag half drie "The Big Circus". (A.l.) Dinsdag gesloten. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden ls geopend de Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. Bij geen gehoor van Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Brussel Londen Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort MUnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. half bew. geh. bew. zwaar bew geh. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. mist half bew. zwaar bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. onbewolkt geh. bew. regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt geh. bew. d SC a P 3 ~9 n i i rt c 6 k a< cS n 3 12 9 0 n 4 12 4 0 nno 2 14 7 0 no 3 18 8 0 nw 2 13 5 0 W.Stll 14 3 0 w^tll 13 3 0 nno 2 15 4 0 ono 2 17 4 0 o 3 13 0 0 n 4 9 4 5 n 4 15 7 0 nno 7 12 9 0 w.stll 10 0 0 nno 4 18 8 0 nno 2 21 5 0.1 nno 5 21 7 3 w 2 25 10 0 w.stll 19 7 0 w 2 28 13 0 n 3 19 12 0 n 2 13 6 2 nniw 3 20 6 0 w 2 13 8 22 wzw 1 23 11 5 zw 5 25 14 0.2 ono 1 22 8 0 n 2 17 8 0 w.stll 21 9 14 wzw 2 9 0 nw 4 zzo 7 22 8 0 o 3 20 10 0 watLl 32 12 0 w.stll 23 9 0 zw 5 32 18 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2