VIJFDAAGSE Russische verwijten aan Nederland: schoten op walvisvaarder hij Kiel Voor bouw wèl, voor de ambtenaren (nog) geen RIJDT UW EIGEN VIJF DAAGSE '04*. WEERBERICHT Door twee militaire vliegtuigen GARY COOPER OVERLEDEN T opconf erentie in Stockholm? Oostduitse generaal springt om arrestatie te ontgaan uit raam FORD ELAM i .ikvil Bolletje!" (§uc/ Qïie leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 15 MEI 1961 No. 30354 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Den Haag nog niet op de hoogte gesteld De Sowjet-Unie heeft, aldus bericht Radio-Moskou, in een nota bij de Nederlandse regering geprotesteerd tegen „provocerend optreden" van Nederlandse militaire vliegtuigen, in casu het boven open zee schoten lossen in de richting van de Russische walvisvaarder „Spo- koiny", welke „een normale koers" varende, het Kanaal van Kiel naderde. De schoten zijn gelost, aldus de nota" op 12 mei door twee Neder landse vliegtuigen, die de nummers 159 en 163 droegen en wel boven open zee. Deze vliegtuigen vlogen op 70 a 100 meter hoogte. Drie granaten explodeerden in de nabijheid van het schip. Beide vliegtuigen voerden schijnaanvallen uit. In de nota wordt er voorts op gewezen, dat het optreden van de vliegtuigen mensenlevens had kunnen kosten en „ernstige consequen ties" had kunnen hebben. Het optreden der Nederlandse militaire vliegtuigen had een „uitgesproken vijandig karakter". De Sowjet-Unie wil dat de Nederlandse regering een onderzoek instelt, de schuldigen straft en maatregelen neemt om dergelijke gebeur tenissen in de toekomst te voorkomen. De mededeling van Radio-Moskou werd gedaan in een uitzending bestemd voor het Russische publiek. Later vond een uitzending in het Engels plaats. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft gisteravond verklaard, dat in Den Haag nog niets bekend is over de nota, waarvan radio-Moskou melding maakte. Niet zo indrukwekkend „De berichten omtrent het vermeende optreden van Nederlandse militaire vlieg tuigen zyn minder indrukwekkend dan ze schijnen", zei prof. dr. J. J. de Jong, de coördinator van de voorlichtingsdien sten van het Departement van Defensie. „Er zijn zovele vliegtuigen, die 159 en 163 in hun registratienummers hebben, dat deze „identificatie" niets zegt. Op zichzelf zijn deze getallen beslist onvol doende om vliegtuigen te identificeren". Ook het hoofd van de Marine-Voor lichtingsdienst liet zich reeds op deze wijze uit. „Een officieel bericht zal ech ter van de Nederlandse regering moeten komen", zo voegde deze aan zijn mede deling toe. Namens het ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde men, dat er nog steeds geen bericht van onze ambassa deur is ontvangen omtrent de aanbie ding van een Russische nota. Wel ver klaarde men dat het hoogst ongebrui kelijk is, dat de inhoud van een nota wordt gepubliceerd voor deze bij de rege ring, waarvoor ze bestemd is, bekend kan worden verondersteld. De filmacteur Gary Cooper is zaterdag in Hollywood overleden. Hij was juist enkele dagen geleden zestig jaar ge worden. De befaamde acteur leed aan een ongeneeslijke ziekte. De begrafenis zal morgen plaats heb ben. Zij zal alleen door zijn vrouw Vero nica Balfe, zijn 24-jarige dochter Maria, overige familieleden en enkele naaste vrienden worden bijgewoond. (Men zie elders). Powers wil niet in Rusland blijven Gary Powers, de door de Russen ge vangen genomen U-2 piloot, heeft in een brief aan zijn vader het bericht tegen gesproken, dat hij na zij vrijlating in de Sovjet-Unie zou willen blijven. „Ik ben Amerikaans burger en ben daar trots op. Ik ben van plan Ameri kaan te blijven. Misschien ben ik het niet overal met de Amerikaanse politiek eens, maar zo zullen er ongetwijfeld vele miljoenen Amerikanen zijn", schrijft Powers. JURKJE IN BRAND: KIND OVERLEDEN Toen de 4-jarige Jacqueline Roelofs dn de ouderlijke woning met lucifers speelde, vatte haar nylon jurkje vlam. Hoewel de moeder, die op het luide ge schreeuw van het kind kwam toelopen, de vlammen wist te doven bleek de kleine toch met brandwonden te zijn overdekt. Ze moest naar het Wilhel- mina Ziekenhuis in Doetinchem worden overgebracht. Daar is het kind over leden. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Kans op nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 mei Zon op: 4.45 uur ;onder: 20.28 uur. Maan op: 6.21 uur; onder: 22.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.14 en 16.40 uur; laagwater te 0.05 x 12.26 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's President Kennedy overweegt ernstig om volgende maand een ontmoeting te hebben met de Sovjetrussische premier Chroesjtsjow, mogelijk in Stockholm of in Wenen. Dit werd zondagavond in Palm Beach vernomen. De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, hield zich op de vlakte toen hem werd ge vraagd commentaar te geven. De mogelijkheid van een gesprek in Stockholm of Wenen dook op, doordat men van de zijde der Verenigde Staten waarschijnlijk minder gaarne een ge sprek in Genève zou zien. Dit laatste zou gedachtenassociaties kunnen wek ken aan een andere internationale ont moeting, in het bijzonder aan die van de Grote Vier in 1955, welke op een jam merlijke teleurstelling uitliep. Indien het tot een gesprek tussen Ken nedy en Chroesjtsjow zou kunnen komen, zou dit het beste kunnen worden gehou den na het bezoek van president Kennedy aan Parijs, wanneer hü toch reeds in Europa is. Het is moeilijk na te gaan van wie de huidige pogingen zijn uitgegaan om Kennedy en Chroesjtsjow nader tot el kaar te brengen. Chroesjtsjow zou tegen de Amerikaanse ambassadeur Thompson in Moskou gezegd hebben, dat hij niet onwelwillend staat tegenover het denk beeld van een tweegesprek met Kennedy. De jongste toespraak van Chroesjtsjow, welke gematigder van toon was dan ge woonlijk, en het feit, dat de besprekin gen over een kernstop te Genève nog altijd niet op gang zijn gekomen, zouden het Amerikaanse staatshoofd ertoe heb ben gebracht om een ontmoeting met de premier van de Sovjet-Unie in overwe ging te nemen. Opvallend stilzivijgen over overlijden van hoge functionaris in de DDR (Van onze correspondent in Bonn) Het stilzwijgen van het officiële Oostduitse nieuwsagentschap A.D.N. over het overlijden van een hoge functionaris heeft in West-Duitsland geleid tot de ver onderstelling, dat de vroegere plaatsvervangende minister van Defensie en van Binnenlandse Zaken van de Duitse Democratische Republiek, generaal Vinzenz Müller, geen natuurlijke dood is gestorven. Volgens welingelichte kringen in West- Berlijn is generaal Müller uit het raam van zijn flat op de tweede verdieping gesprongen om arrestatie door de Oostduitse Gestapo, de Statssicherheitsdienst. te ontgaan. Vrijdagmorgen vroeg verscheen er na melijk een überfallkommando van de S.S.D. en van de volkspolitie voor de woning van generaal Müller in het Oost- berlijnse voorstadje Schmöckwitz. Mül ler was toen al uit het raam gesprongen en terechtgekomen op een betonnen ter ras gelijkvloers. Hij was zwaar gewond. Met een ambu lance van de brandweer werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarop overleed. Blijkbaar zijn de Sicher- heitsdienst en de volkspolitie voor de arrestatie te laat gekomen. Op het ogenblik wordt de woning van Müller streng bewaakt. Alle papieren van de generaal zijn door de S.S.D. uit het huis weggenomen. De 66-jarige generaal was lid van een in de Sowjet-Unie door krijgsgevangen gemaakte Duitse generaals gestichte „Nationaal comité voor een vrij Duits land". Hij speelde een vooraanstaande rol in het na-oorlogse communistische Oost-Duitsland en bij de opbouw van de nationale Volksarmee. Hij had de rang van luitenant-generaal, die hij ook in de Wehrmacht bekleedde, waar hij tot de generale staf behoorde. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk (rechts) en zijn Russische ambtge noot. Gromiko nemen a[scheid na hun bespreking in Genève over de aanvang van de conferentie inzake Laos. De bouwvakarbeiders krijgen hun vijfdaagse wèl, de ambtenaren (nog) niet. Dat zijn de resultaten van de langdurige kabinetszittingen van vrijdag en zaterdag j.l. Daarin kwamen de aanwezige excellenties tot de conclusie, dat de maatregelen, welke het bouwbedrijf wil nemen, voldoende garantie bieden tegen produktieverlies. Voor de ambtenaren zal het Georganiseerd Overleg opnieuw worden ingeschakeld. Zoals wij zaterdag nog in een ge deelte van onze oplage konden vermel den, verliet staatssecretaris A. Roolvink reeds de Treveszaal, terwijl de kabi netszitting nog voortduurde. Hij spoed de zich naar het ministerie van Sociale Zaken om het communiqué samen te stellen, dat het nieuws bevatte, dat ie dereen inmiddels reeds wist. „De rege ring heeft besloten de algemene aanwij zing van 18 april j.l. inzake de arbeids tijdverkorting met ingang van heden in te trekken". De bouw heeft na een dag vol span ning dus toch zijn vijfdaagse gekregen, want de vergadering van het College van Rijksbemiddelaars vandaag, waarin dit lichaam akkoord ging met het voor stel van de arbeidstijdverkorting, was niet meer dan een formaliteit. Woens dag j.l. was al bekend, dat het College akkoord zou gaan. Verschuiving Maar voor de ambtenaren duurt de spanning nog voort. Het kabinet heeft zaterdag nog geen beslissing genomen over hun vijfdaagse. Zoals bekend, bete kent invoering van de voorgestelde vijf daagse werkweek voor tweederde deel Mr. W. F. Lichtenauer li<l Raad van State Bij K.B. is benoemd tot lid van de Raad van State mr. W. F. Lichtenauer, thans lid van de Eerste Kamer (sedert 3 juli 1956). Deze benoeming gaat pas in met 1 oktober 1961 De heer Lichtenauer behoort tot de CHU, is geboren 11 mei 1900 en is algemeen voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid te Rotter dam. Als zijn opvolger in de Eerste Kamer staat op de desbetreffende lijst vermeld de heer H. C. Kranenburg te Rotterdam. Tienduizend méér! De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, Ernst Lem mer, heeft meegedeeld dat in de eerste vier maanden van dit jaar 60.000 Oost duitsers naar West-Berlijn en West- Duitsland zijn uitgeweken. In dezelfde periode van vorig jaar was dit aantal 50.000 Akkoord in Genève op Laos-conferentie Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse -Zaken, heeft ingestemd met een compro mis over de vertegenwoordiging van Laos op de conferentie in Genève. De moeilijkheden betrof fen de vertegenwoordiging van Laos op de conferentie. Intussen zijn in Na Mon, een plaatsje dat in handen is van de pro-communis tische en neutralistische troepen, zyn besprekingen begonnen tussen vertegen woordigers van de linkse, neutralistische en rechtse groepen in Laos. Het was het eerste directe gesprek van links en rechts over de vorming van een coalitie regering. De vergadering in Na Mon werd bijgewoond door de voorzitter van van de ambtenaren niet meer dan een arbeidstijdverschuiving (de arbeidstijd blijft 41 Vz uur per week). Voor de overi ge overheidsdienaren betekent de vijf daagse inderdaad een arbeidstijdverkor ting van 46 Vi op 45 uur. Uit de mededeling van de minister Toxopeus, dat de zaak eerst weer naar het Georganiseerd Overleg voor Ambte narenzaken gaat dat unaniem tot invoering van de vijfdaagse werkweek had geadviseerd! valt af te leiden, dat er nieuwe plannen bij de regering bestaan. Per I november Ingewijden menen, dat de regering het Georganiseerd Overleg zou willen vragen akkoord te gaan met de invoe ring van de vrije*zaterdag met in gang van 1 november a.s. waartoe het ministerie van Defensie inmiddels reeds heeft besloten. Het ligt voor de hand, dat het Geor ganiseerd Overleg, dat inmiddels al te maken heeft men een vrije zaterdag per veertien dagen tot 1 mei 1962 en dan invoering van de volledige vrjje za terdag, niet zal terugkomen op zijn een maal ingenomen standpunt. Maar mis schien heeft minister Toxopeus uit die excellente besprekingen van vrijdag en zaterdag nieuwe argumenten kunnen putten....! In aanwezigheid van de Franse ambasadeur. baron De Beauverger is zaterdag op de militaire begraaf plaats te Kapelle in Zeeland een herdenking gehouden van de Fran se militairendie in 1940 in Zeeland ijn gevallen en hier hun laatste rustplaats hebben gevonden. De Commissaris der Koningin in Zee- landjhr. mr. A. F. C. de Casem- brootlegt een krans bij het ge-* denkteken op de begraafplaats. Advertentie met de nieuwe Autobezitters (of zij die het willen worden) kunnen er 5 dagen gratis mee proefrijden. Inlichtingen bij Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4,Leiden,T el. 33141 Grote sortering STREEPJES en RUITJES voor sport- en strandkleding, vanaf f 1.95 p. m. ■jy yr 1 1 II HAARLEMMERSTRAAT 17 n lYlCtaGlGin© LEIDEN TELEFOON 21454 N\\\llllllf//// in de zilveren rol ^/MMinVsN de internationale controlecommissie, de Indiër Samar Sen, en de hoofden van de Canadese en Poolse contingenten. Van daag zouden de vertegenwoordigers van de drie stromingen in Laos opnieuw •uauioJi uaaftq Uit het Leidsch Dagblad van 16 Mei 1861: De Gemeenteraad van Deljt heeft met algemeene stemmen besloten, aan den Minister van Binnenl. Zaken te kennen te geven, dat de stad Delft, uit aanmerking van het hoog be lang, dat zij heeft bij het behoud en de uitbreiding der Academie, bereid is, overeenkomstig het verlangen des Ministers, de r.oodige gelden beschikbaar te stellen, tot daarstelling van een Indisch hotel tot huisvesting der studenten aldaar. (Brievenbus) Redacteur Mijnheer de Met genoegen las ik, dat er weer wat meer garnizoen komt; want waarvoor heeft de Stad aan het Rijk al die gebouwen in gebruik afgestaan wordt? Hoe veel geld heeft het bouwen ge kost, waarvan de intrest en af lossing nog moet worden opge- bragt?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1