Oranje stelde teleur met draw in Leipzig 1wmm sssfIS Sterk debuut van Ajacied Pronk Elek: „doodschieten is overdreven, maar Zes man speelden voor elf ft *4. Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 mei 1961 Vierde blad no. 30354 (Van onze speciale verslaggever) Leipzig, zondagavond Met Schorre stem deed Elek Schwartz zijn beklag. „Zes man hebben gespeeld voor elf" was zijn bittere commentaar, die hij direct na afloop van de voetbalwedstrijd tussen Oost-Duitsland en zijn Nederlands elftal moest spuien. De bonds coach van de KNVB is anders niet zo'n verbitterd mens en zijn gemoedstoestand moet dan ook wel voor een deel worden geschoven op de teleurstelling, welke zich had meester gemaakt van de gehele kleine Nederlandse gemeenschap in het Zentral-Stadion en van hem in het bijzonder. Want al waren voor de wedstrijd de verwachtingen niet hoog gespannen en zou men dus tevreden moeten zijn met de eindstand 11, men was teleur gesteld. Teveel kansen werden gemist Schwartz, de officials en de spelers, allen, die terugdachten aan de uitste kende doelkansen, welke onze voorhoe despelers hadden gemist en aan de 10 voorsprong, die pas tien minuten voor het einde verloren ging. Zeker vier ge makkelijke kansen hebben onze aan vallers ongebruikt gelaten en daarmee verzuimden zij de bepaald niet best spe lenden Oostduitsers-te verslaan. Het ge volg ervan is. dat Hongarije eigen lijk de winnaar is geworden, want ma ken we de stand op van „onze" poule in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap, dan krijgen we: Hongarije 2 gespeeld 4 punten; Oost- Duitsland 21; Nederland 21. Ook het besef, dat nu het laatste geringe kansje om een plaats voor „Chili" te bemachtigen vrijwel verdwenen is, was niet opbeurend. Maar na enige tijd kwam toch een lichtpunt aan de opper vlakte en een wat verlegen Tonnie Pronk nam licht kleurend de compli menten in ontvangst van een ieder, die van zijn waardering voor het uitsteken de debuut van de nog net 19-jarige Ajax-stopper wilde getuigen. Voorzichtig begin Het lag voor de hand, dat de Neder landers in het begin ietwat voorzichtig zouden spelen, omdat onze nieuwe ach terhoede met Pronk linksachter Veldhoen twee debutanten telde, die over de „eerste schrik" moesten komen. Daarbij nad Elek Schwartz er ingeha- merd, dat de eerste twintig minuten van bijzonder groot belang zouden zijn voor het verdere verloop van het duel. De Oostduitsers kregen daardoor de gele genheid het door Van Wissen ui Mul ler nagenoeg prijsgegeven middenveld te bezetten en aanvallen op te bouwen. Het ging razendsnel, te snel voor onze backs Wiersma en Veldhoen, die keer op keer hun tegenstanders Roland Ducka en Wirth aan de buitenkant moesten laten passeren. Het was hard werken voor al onze verdedigers om de snelle combinaties van de tegenstanders te laten mislukken en de voorhoede ver schafte te weinig opluchting. Henk Groot was de enige van de voorwaart- TONNYPRONK goed debuut sen, die terugkwam en op het midden veld trachtte te assisteren. Faas Wilkes bekommerde zich in het geheel niet om de zorgen van anderen en als hem de bal was toegespeeld ondernam hij plichtmatig een van zijn (vroeger) be faamde dribbels, die tegen de fel at taquerende Oostduitsers niets oplever den. Zonder een poging te doen zich te herstellen wachtte de „veteraan" de volgende gelegenheid af, welke dan evenmin rendement afwierp. Onze bui tenspelers Piet van der Kuil en „Pum- mie" Bergholtz waren niet bij machte een combinatie op te bouwen, laat staan af te werken en zonder enige steun was er voor Carol Schuurman, die de bal maar moeilijk onder controle kreeg, wei nig hoop op succes. Neen, onze verdediging moest het zware werk opknappen en met een te langzame Veldhoen en een Wiersma, die kennelijk nog wat moest wennen aan Pronk, zag dat er niet best uit. In de kleedkamer „Tevreden? Mmmmnou, ja, over het spel wel. Maar ik ben toch meer teleurgesteld". Het was bonds coach Elek Schwartz trouwens wel aan te zien, dat de laatste gevoe lens overheersten. Zoals hij daar stond in de hoek van de kleed kamer der Nederlanders, de hoed als gewoonlijk wat scheefjes op het hoofd, was de deceptie van zijn Sterk debuut Maar wie er van het Oostduitse spel onder de indruk kwam, niet Tonnie Pronk. Hij greep resoluut in, liet zich niet op zij zetten en streed van het be gin af met een bewonderenswaardige wilskracht. Veel schoten kwamen er niet voort uit de Duitse aanvallen, maar Veldhoen kon zich slechts handhaven door nogal kwistig hoekschoppen weg te geven. De Duitsers richtten hun spel in naar de zwakke plekken in de Nederlandse achterhoede en midvoor Peter Ducka ontweek Pronk zoveel hij maar kon. Een kopbal van Henk Groot na een eindelijk gelukte manoeuvre van Wilkes en Van der Kuil was het eerste wat bemoedi gende teken voor de Nederlanders. Er kwam wat meer durf in de oranje- ploeg, maar een grote handicap was, dat Bergholtz keer op keer buitenspel liep en niqt één positief aandeel had in het spel. Maar al met al verstreken de eerste twintig minuten zonder dat er een doel punt viel. Het was of de Oostduitsers eenzelfde termijn in de gedachten had den. want het ietwat verflauwde spel leefde plotseling weer op en Peter Ducka rende op het terrein van zijn broer Ro nald rechtsbuiten eensklaps langs Pronk, waarna hij de bal hard voor het doel langs schoot bij wijze van voorzet. Doch broer Ronald en de uitstekend spelende linksbinnen Erler terug in de voorhoede om de ploeg meer stootkracht te geven dan hij in de vorige wedstrij den als kanthalf kon doen waren ook verrast. Er volgde prompt nog een prachtige combinatie van Erler, Peter Ducka en de senior van het Oostduitse gezelschap, de bekwame rechtsbinnen Schroeter, maar toen Ducka wéér ver keerd richtte, veerde de Nederlandse ploeg op. Van honk Van Wissen en Mulder kwamen wat verder van honk en Groot en Schuur man vonden elkaar in een paar ver dienstelijke combinaties, die meteen aantoonden, dat de Oostduitse verdedi ging niet zo sterk was als gedacht werd na haar spel tegen Hongarije vorige maand. Vrij gemakkelijk werd Neder land een ietsje sterker en van het glad de spel der Duitsers bleef zo weinig over, dat een deel van de 70.000 toeschouwers zijn misnoegen uitte in een afkeurend gejoel bü elke verkeerde pass. En het zelfvertrouwen van de Duitsers werd er niet groter op, toen in de 28ste minuut Henk Groot in samenwerking met Schuurman door de verdedigingslinie kwam en alleen op doelman Spickena- gel kon toerennen. De topscorer van de Nederlandse voetbalvelden had alle tijd om rustig te mikken en hjj deed het ook, doch Spickenagel wierp zich voor zjjn voeten en voorkwam zo een „zekere" treffer. Eddy Pieters Graafland maakt een Oostduitse aanval onschadelijk. (Telefoto) Een zwak moment van Groot, dat de Duitsers evenwel toch tot voorzichtig heid maande. Zij vertrouwden niet meer op hun technische kwaliteiten en namen de buitenspelval te baat om de Neder landers in te tomen. Bergholtz liep er nog een paar keer gewillig in en ook Van dei Kuil en Schuurman ondervondeh, dat de opbouw van de aanvallen teveel tijd vergde, waardoor de Deense scheids rechter Joergensen gedwongen was ook hun voornemens te verijdelen. De Oost duitsers, die aanvankelijk met hun ver zorgde dekking een goede indruk hadden gemaakt, dus toen zij het wedstrijd beeld bepaalden, bleken nu op tactisch gebied maar eenvoudige lieden. De sa menhang verdween uit hun ploeg, er werden passes gegeven naar „onbewoon de" gedeelten en de stilte, welke voor heen in het sfeerloze stadion heerste, werd meermalen doorkliefd door gefluit en gejoel. Nederland had het initiatief, maar de Duitsers trokken een kordon op voor hun doel en schoten van Wilkes, Groot en Bergholtz stuitten af op de tegenstanders, die een keer vertwijfeld de bal volgden, die via het lichaam van Muehlbaecher rakelings langs het doel van de uit positie geraakte Spickenagel ging. Atletisch Zo verliepen er niet alleen twintig, maar zowaar 45 minuten zonder dat de gevreesde achterstand voor de Nederlan ders kwam, terwijl er zelfs mogelijkhe den waren geweest voor een voor de on zen gunstige score. Het gaf de oranje- ploeg voldoende vertrouwen voor de tweede helft, maar de Duitsers waren in de pauze over hun inzinking heen ge raakt en streden weer met inzet van al hun atletische kwaliteiten. In het bij zonder Peter Ducka ontpopte zich als een gevaarlijke, doortastende speler en met hem hadden onder verdedigers het meest te stellen. Pronk weerde zich uit stekend en dat gaf de hele achterhoede meer rust, waardoor het Duitse samen spel teveel in de breedte bedwon- energie ongeveer gelijke tred met het nuttiger voetbal spelende oranjeteam en met hun midvoor Ducka waren zij vrij wel even gevaarlijk. Pieters Graafland greep bijzonder fraai enkele schoten van hem en Schroeter, maar aan de andere kant was Schuurman slechts even te laat toen stopper Heine slordig terug speelde op Spickenagel en zo was het een balanceren langs de afgrond, die zich kon openbaren bij een achterstand. Voorsprong Bjj deze stand van zaken mocht Berg holtz in de zeventiende minuut een hoekschop nemen. De bal werd onvol doende weggewerkt en Van der Kuil richtte zorgvuldig voor hij schoot. Van de lat kwam de bal in de richting van Henk Groot, die slecht behoefde te knik ken om de Nederlanders in een jubel stemming te brengen (01). Aanvoerder Wiersma ging zijn spelers voor „in de gevechtshouding", geprepa reerd op het Oostduitse offensief, dat ongetwijfeld zou komen. Maar voorlopig hadden de Nederlanders nog de beste kansen met schoten van Van der Kuil, Schuurman en een doorbraak van Wil kes, welke op het nippertje strandde op „de derde man". Even zag het er zeer bedenkelijk uit voor onze landgenoten, toen Pieters Graafland de knie van Peter Ducka in dc maag kreeg, want invallers waren immers niet toegestaan Het liep evenwel goed af en ons elftal zou in het slotgedeelte van het duel de steun van zijn goedspelende doelman nog nodig hebben Een diagonaal schot van Peter Ducka tegen de buitenkant van de paal leidde het verwachte offensief van de gasthe ren in, maar juist op dat moment had Henk Groot de strijd definitief kunnen beslissen. Bergholtz drong na een pass van Schuurman ver door in het doelgebied en bood Groot een kans. De Ajacied werkte de bal langs Spickenagel, maar niet hard genoeg en linksachter Krampe kon de bal nog juist voor de doellijn wegtrappen. De schrik verlamde de Duitsers niet. integendeel, werkte als een zweepslag voor het laatste kwartier. Het gelukte de Nederlanders niet weer in het offen sief te komen. Zij moesten zich iets als een beleg laten welgevallen en zelfs Wil kes kwam in die periode tot ver in de achterste linies terug. Gevaarlijk hoog trappen van Wiersma schonk Schroeter een vrye trap. waaruit Muehlbaecher bijna raak kopte. Pronk blokkeerde kort hierna op wat hardhandige wijze een doorbraak van Roland Ducka en het was voor de Nederlandse kolonie toch wel een opluchting, dat de heer Joer gensen het niet zo zwaar opvatte. Maar Peter Ducka was niet meer te houden. Met een bewonderenswaardige energie en vaardigheid drong hij telkens weer in de Nederlandse verdediging door. Zelfs ging hij de hoekschoppen nemen en uit een hiervan mikte hy dc bal tegen de doellat. Meest bejubelde man Toch was het een ander, die de meest bejubelde man in het stadion werd. Het publiek, tijdens het slotoffensief van de eigen ploeg pas tot geestdrift gekomen en luid-keels aanmoedigend nu. genoot in de 34ste minuut van een behendige manoeuvre van linksbinnen Erler, die even teveel vrijheid kreeg van onze ver dedigers en dat uitbuitte met een ver gen kon worden. Pieters Graafland rassend schot, dat Pieters Graafland greep goed in bij enkele voorzetten en werd slechts gepasseerd door een verre voorzet van Peter Ducka, doch over hem heen ging de bal tegen de lat. Het Nederlandse tegenspel was veel vryer nu dan in de beginfase, doordat- Van Wissen en Muller die nogal eens door de scheidsrechter werd bestraft voor te hardhandig optreden hun dubbele taak als kanthalf beter na kwamen. Maar het vlotte niet in de voorhoede met een eenzijdig spelende Wilkes en een falende Bergholte. Van der Kuil voldeed beter dan voor oe rust. Schuurman bleef actief, doch bracht het niet verder dan een overigens prachtig schot na een pass van Henk Groot, dat juist langs het doel ging. De snellere Duitsers hielden met veel geen enkele kans liet (11). Het was de grote teleurstelling voor de Nederlandse ploeg. En zij kreeg het nog moeilijker, want de sfeer, welke er nu in het stadion hing. was volkomen in het voordeel van de Duitsers. En Pe ter Ducka bleef een persoonlijk succes nastreven. Wellicht is dat „onze" red ding nog geweest, want al was de jonge midvoor uiterst gevaarlijk, hij verwaar loosde zyn teamgenoten en dat verlicht te de taak van onze verdediging aan zienlijk. Het bleef dan ook bij 11, maar afgezien van de begin- en slotfase gelaat af te scheppen. En met hese stem vervolgde hij: „Is het niet erg, dat een aantal van onze spelers het heeft laten vallen? Ik heb me niet voor niets schor geschreeuwd om ze maar op te peppen. Ik heb geen stem meer over. Zes man hebben gespeeld voor elf. En wat moet je met de anderen doen? Doodschieten, nou dat is wat overdreven, maar in elk geval uit het elftal gooien, dat is zeker!". Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Niet slechter B Al werd het gelijke spel in Leip- g zig als een nederlaag gevoeld 'n g aanmerking genomen de winstkan- B sen de stemming in het vliegtuig dat het Nederlands elftal met zijn 5 begeleiders en een aantal journalis- 5 ten 2 uur na afloop (over Praag) terugvloog, was uitstekend. En uiteraard gluurden enkele spelers wel eens over de schouders van de (hard) werkende persmensen. J Wim Bleyenberg, die niet had J meegespeeld, deerde het uiteraard J weinig wat er getikt of geschreven werd, maar hij maakte wel de op- merking-van-de-dag. J „Wat ze ook schrijven, het kan nooit slechter zijn dan het vanmid- 2 dag was". En uit de bulderende reactie bleek, dat er gevoel voor humor was in alle gelederen llllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „En de Oostduitsers, waren ze nu be ter dan in Boedapest?" „Aanzienlijk sterker, wel vijftig pro cent. En die midvoor Ducka, dat kan een hele grote worden. Hij kan op zyn eentje een «hele verdediging in paniek brengen. Ja. Tonnie Pronk heeft het niet gemakkelijk gehad, maar hij heeft voortreffelijk gespeeld, vindt u niet?" „Ze speelden wat onbenullig, wat on behouwen", zei Faas Wilkes, „die links half Kaiser duwde mjj bijvoorbeeld weg, of ik nou een bal had of niet. Toen ik hem vertelde, dat dat geen voetballen was zei hij: Maar ik ben ook maar een amateur Dat was een vrolijke noot In een som bere kleedkamer. Piet van der Kuil ver tolkte aller gevoelens toen hij zei: „Een kleine overwinning vond ik echt wel ver diend. Nu is het onbevredigend omdat je met de winst in handen, toch nog ge lijk speelt". Ze waren het er alle over eens: het was niet nodig geweest, dit gelijke spel. Debutant Tonny Pronk stond uiter aard in het middelpunt der belangstel ling. „Ja. er gaat wel wat in je om als je negentien jaar oud bent en dan zo'n eerste wedstrijd", zei hij op de toon van een oud-gediende, „gelukkig dat het di rect na het begin goed ging. dat is zo'n steun". Henk Groot kon er nog niet over uit, dat hy die twee kansen had gemist. „Ik dacht dat die keeper nog veel ver der weg was.plotseling stond hij voor me en toen moest ik wel schieten. Heel jammer". Ze konden de teleurstelling geen van allen verbergen. Ik dacht nog zo dat wordt een overwinning en dan toch nog zo'n tegendoelpunt", treurde Pummey Bergholz na. Teleurgesteld was ook Wim Bleyen berg. Niet alleen om dat gelijke spel. maar meer nog, omdat hij de strijd vanaf het reservebankje had moeten volgen. „Neen. aan de kant zitten en alleen maar kijken en er niets aan kunnen doen, dat is ook niks", was zyn conclusie Eddy Pieters Graafland bekeek het nog het meest optimistisch. „Het is na- tuurlyk niet leuk, maar ik heb er ten minste nog de wedstrijdbal aan over gehouden. Ik zag de scheidsrechter op zijn horloge kijken. Juist op het moment dat ik de bal wilde uittrappen, en toen dacht ik zo. even wachten En hy voegde er byna verontschuldigend aan toe: „Jullie vinden het toch niet erg, jongens?" Het Nederlandse doelpunt, ge scoord door de niet op de foto zicht bare Henk Groot. Doelman Spicke nagel is volkomen kansloos. (Telefoto) De Zwaan terug naar Zaandijk Dick de Zwaan, die vorig jaar als semiprof bij UVS kwam, heeft de wens te kennen gegeven terug te willen keren naar de rijen der amateurs. Hjj heeft in zijn betrekking promotie gemaakt, krijgt een huis in Zaandam en wil weer lid worden van Zaandijk. Daar dit zijn oude vereniging betreft zal UVS hem geen moeilijkheden in de weg leggen. PAARDESPORT Hairos II won in Hamburg De Europese kampioen Hairos n. gereden door W. Geersen, heeft gisteren te Hamburg de met 12.000 Duitse mark genoteerde Otto Kloss-Rennen, een dra- very over 2000 meter, gewonnen met vier lengten voorsprong op Tarragon% en Morai, die respectievelyk de tweede en derde plaats bezetten. Er waren acht deelnemers. De kilometertijd van Hai ros II. die een handicap had van tach tig meter, was 1 min 19 sec Advertentie GOUDEN HORLOGES Omega, Alpina, Pontiac, Junghans W. BROUWER Haarlemmerstraat 23 - Leiden Eigen reparatie-inrichting. Uwe Seeler. de populaire midvoor van Hamburger S.V. is dit jaar voor de vierde maal topscorer van Duitsland, aanmerking genomen de rype I De Hamburger aanvalsleiders maakte doelkansen voor beide partyen, was deze dit jaar, hoewel hy maar 24 compe- uitslag zeer zeker teleurstellend titiewedstryden meespeelde, 29 doelpun- voor onze landgenoten. ten. Kanttekeningen Het officiële programmablad voor de wedstrijd tussen het Oostduitse en het Nederlandse elftal was be paald niet foutloos. Met name de op stellingen liet nogal te wensen. Wijzigingen voorbehouden" stond erbij, maar dat geeft, dunkt ons, nog geen vrijbrief om het volgende Ne derlandse team te publiceren: Graafland, Wiersma, Kuys, Muller, Van der Hart, Klaassens, Swart, Groot, Kruiver, Schuurman, Mou- lijn. Dit was het elftal (op Klaassens na), dat van België won, zo'n twee maanden geleden. In de ploeg van gisteren kwamen zes andere spelers voor en dat was donderdagavond al bekend! Alleen Graafland (zonder Pietersen Wiersma stonden op de goede plaats. Daarbij telde de Oost duitse formatie vijf veranderingen. En dat alles in een (dun) blaadje voor 30 pfennig. Het toneel van de strijd was het Zentral-stadion. een hoog oplopend ovaal met 110.000 zitplaatsen. Staan plaatsen zijn er niet. Slechts de twee perstribunes zijn overdekt. Men is er in Oost-Duitsland, met name in Leipzig, nogal trots op, dat de bevol king naar met nadruk steeds wordt vermeld, spontaan een som van vier miljoen Ost. marken bijeen heeft ge bracht voor de bouio. De totale kos ten waren evenwel hoger dan twin tig miljoen. Voor de sport is hier niets teveel. Leipzig heeft de sporthogeschool (met 2500 studenten) van deze repu bliek binnen zijn muren, een groot gebouw met acht sporthallen, waar onder een van 70 bij 40 meter. Dat is nog niet genoeg, er komt nog een zelfde gebouw aan de overkarit van de straat, met een tweede zwembad en een sporthal met 'n accommoda tie voor 18.000 toeschouwers. Ja, de sport betekent hier veel, zeer veel Tot en met vrijdag had het in Leipzig een hele week achtereen ge regend. En volgens de Leipziger Volkszeitung had Jan Klaassens over het slechte weer geklaagd toen hij vrijdag uit het vliegtuig stapte: „Bij ons was het gisteren goed weer en vanmorgen toen we weggingen uit Holland was het ook heerlijk. En nu hier die kille regen". In het Nederlandse kamp drong zich hierdoor de vraag op wie het meest op Jan Klaassens lijkt, daar de lange Feijenoorder de reis niet had meegemaakt en rustig in zijn sigarenwinkel te Venlo verbleef.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13