Amerika biedt NAVO vijf Polaris-onderzeeërs aan „Martin Bormann is nog in leven en woont thans in Brazilië" Politie overmeesterde schietende waanzinnige Uitstel debat in Straatsburg WEERBERICHT Deense en Nederlandse kritiek op bepaalde landeninzake de vrijheid van burgerluchtvaart Was met Eichmann in Argentinië Dacht dat nazVs hem vervolgden Geef moeder een koelkast van Van BERGE HENEGOUWEN Sleeswijk's Nationale Revue iedereen ziet méér in 'n (9ud 91 leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 MEI 1961 No. 30351 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteravond, aan- het eind van de NAVO-conferentie in Oslo, aange boden in het NAVO-gebied een vijftal onderzeeboten met Polarisraket- ten te stationeren. Elk van deze schepen zal uitgerust zijn met zestien Polaris-raketten. Ze zullen onder Amerikaans beheer blijven. De nieuwe Amerikaanse regering, aldus Rusk, is van plan haar strijdkrachten in Europa te laten, met inbegrip van de benodigde atoomwapens voor de Amerikaanse en andere eenheden. Rusk drong er bij de Europese NAVO-landen op aan hun conventionele strijdkrachten te versterken. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Krag, pleitte dringend voor vrijheid van het burgerluchtverkeer en toonde zich kritisch over het beleid van bepaalde landen. Die noemde hij wel niet bij name, maar het was duidelijk, dat hij op Amerika doelde. Het behoeft dus geen ver bazing te wekken, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, de verklaring van Krag steunde. Minister Luns en Staats secretaris Van Houten zouden vanmiddag in Oslo een gesprek met Dean Rusk hebben, waarin o.a. de kwestie van de landingsrechten zou worden aangesneden. Minister Luns pleit voor uitbreiding van politieke consultatie Minister Luns pleitte gisteren ook voor meer politieke consultatie in de NAVO. Hy acht het gewenst kwesties, die van belang kunnen worden, in een vroeg stadium ter sprake te brengen. Ook drong de Nederlandse minister erop aan, dat de leden in de raad zich by de be handeling van de vraagstukken niet in zwijgzaamheid hullen om dan later elders uiting te geven aan hun stand punt, dat anders kan blijken te zijn dan men in de NAVO-raad aannam. De ministers zijn er maandag en dins dag vrijwel in geslaagd de gehele agenda af te werken. Zij zouden hedenochtend over het communiqué spreken, dat, naar verwacht werd, woensdagochtend voor of omstreeks het middaguur zou worden goedgekeurd. Een grote verrassing op de conferentie was, aldus zei men in conferentiekringen de verklaring van minister Krag, dat Denemarken bereid is onderhandelingen aan te gaan over aansluiting bij de EEG indien Groot-Brittannië hetzelfde zou doen. De reacties hierop van een aantal ministers, onder wie minister Luns, was dat de NAVO eigenlijk niet de geschikte organisatie voor behandeling van deze vraagstukken is. Deze gedelegeerden Een teleurgesteld Europees parlement heeft vanochtend in Straatsburg het voorgenomen debat over de politieke samenwerking van de zes E.E.G.-landen uitgesteld tot juni. In de plaats van het debat, dat het hoogtepunt van de mei zitting in Straatsburg had moeten wor den, werd een verklaring van de poli tieke commissie der Assemblee voorge lezen, waarin wordt gezegd, dat het uit stel van de tweede topconferentie der zes regeringsleiders diepe teleurstelling heeft verwekt. Door dit uitstel was de basis onder het Europese parlementaire debat in feite weggevallen. Op voorstel van de Franse liberaal Pleven heeft de politieke commissie daarom met veertien tegen nul stemmen bij twee onthoudingen de verklaring aangenomen, die de Belgische' socialistische Senator Dehouse, als rap porteur van de commissie, vanochtend in de Assemblee voorlas. Volgens deze verklaring komt het uitstel van de tweede topconferentie van de zes „naar een ver verwijderd en nog niet bepaalde datum" juist op een moment „waarin de gevaren, die Europa en de vrede be dreigen toenemen en waarop de politieke eenheid van Europa kennelijk dringend nodig is". Besprekingen in Evian op 20 mei De conferentie tussen delegaties van de Franse regering en het Algerijnse Be vrijdingsfront zullen op 20 mei in Evian in le Franse Alpen beginnen. Dit is van daag in een te Parijs uitgegeven offici eel communiqué meegedeeld. Wisselend De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Wisselende bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien. Overwegend matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige, wind, tussen noordwest en noord. Vrij koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 MEI Zon op: 4.53 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 3.52 uur; onder: 16.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.26 en 12.58 uur; laagwater te 8.23 en 21.08 uur. (12/5 hoogwater te 125 en 13.49 uur; laagwater te 9.25 en 21.58 uur). Dit nummer bestaat uit 18 pagina's vonden, dat deze zaak eigenlijk bespro ken moet worden in de organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO), opvolgster van de OEES. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, antwoordde op deze verklaring van Krag, dat hij het idee bijzonder interessant vond en dat Groot- Brittannië erover zal spreken met zijn bondgenoten in de Europese Vrijhandels associatie (EVA) en de andere leden van het Gemenebest. De Noorse regering bood de secretaris generaal, mr. D. U. Stikker, en de minis ters van Buitenlandse Zaken en de per manente vertegenwoordigers van de NAVO-landen gisteren een diner aan in het kasteel Akershus, dat uitziet over de Oslofjord en de haven van de Noorse hoofdstad. De Noorse premier Gerhard- sen, zei in een toespraak, dat de NAVO moet komen tot een egalisatie (gelijk heid) van arme en rijke landen. Dat is het enige middel tegen het communisme, aldus Gerhardsen. Hij sprak zich voorts uit voor nauwere politieke consultatie tussen de lid-staten. Slot pag. 2 Conflict in Deense landbouw opgelost De Deense regering en vertegenwoor digers van de landbouwers hebben van nacht een compromis bereikt over land bouwsubsidies ten bedrage van 400 mil joen kronen. De regering had 300 mil joen aangeboden, terwijl de landbouwers aanvankelijk 555 miljoen eisten. Teneinde hun eis kracht bij te zetten hadden de landbouwers sinds maandag geen produkten afgeleverd. Aan deze ac tie is nu een einde gekomen. Sommige inwoners van plaatsen rond om Kopenhagen hadden er iets op ge vonden om toch niet van melk versto ken te blijven toen de normale aan voer van dit kostelijk vocht door de staking bij de boeren gestremd was. Zij huurden namelijk van de stakende boe ren koeien voor de duur van de staking en molken de beesten zelf voordat zij aan hun gewone werk togen In de haven van Kopenhagen zijn gisteren ongeveer dertig politiemannen slaags geraakt met enige honderden sta kende havenarbeiders. Vijf politieman nen werden gewond doordat de haven arbeiders met lege flessen gooiden. Het conflict ontstond toen de stakers op de veerboot naar Bornholm een on derzoek naar de lading wilden instellen. Sinds een maand houden zij elk goede renvervoer naar het eiland tegen. Oud-ambassadeur verklaart in TelAviv: De vroegere ambassadeur van Argentinië in Israël, dr. Gregorio Topolevski, heeft op een perscon ferentie in Tel Aviv verklaard, dat Martin Bormann, Hitiers plaatsver vanger, nog vijf maanden geleden aan de Argentijns-Braziliaanse grens woonde. Hij verbleef in Argentinië, toen Eichmann daar vorig jaar gevangen werd geno men. Bormann zou thans in Brazilië wonen. Topolevski, die thans het proces-Eich- mann voor een Argentijnse krant ver slaat, noemde geen bron van zijn ver klaring over Bormann. Hij zei dat ongeveer 70.000 Duitsers in Argentinië woonden. De zoon van dr. Mengele, de kamparts van Auschwitz, heeft een timmerbedrijf, Mussolini's zoon bezit drie huizen. Gedurende het bewind van Peron hebben Duitse nazi's ongeveer voor 500 miljoen dollar (ca. 2 miljard gulden) aan eigendommen, w.o. aandelen, uit Zwitserland naar Argentinië overge maakt. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft in antwoord op vragen verklaard dat, „wanneer er ook maar de geringste reden is om aan te nemen dat Bormann nog in leven is, de Bonds regering alle mogelijke stappen zal doen om zijn uitlevering te verkrijgen". Westduitse justitiële kringen staan sceptisch tegenover het bericht uit Tel Aviv dat Bormann nog in leven is. Uit het onderzoek zou zijn komen vast te staan dat Bormann in mei 1945 of by Berlijn is gedood. Toen de Russen Berlijn binnentrok ken. verdween Bormann uit de zgn. Führerkunker onder de Reichskansela- rei. Hij zou bij de straatgevechten in Berlijn zijn gesneuveld en werd in 1954 officieel dood verklaard. Maar zijn li chaam is nooit gevonden. Bormann werd in Neurenberg bij ver stek ter dood veroordeeld. Hij werd be schreven als een man die de weerzin- wikkende orders van Hitier zonder enig gewetensbezwaar uitvoerde. Volgens To polevski heeft Bormann Peron recht streeks geholpen by de machtsovername. De afgelopen vijftien jaar is Bor- manns aanwezigheid gemeld uit Portu gal, Peru, Italië, Argentinië, Zuid-Afri- ka en Zweden. Vorig jaar september arresteerden de Argentijnse autoriteiten een Duitser van wie men vermoedde dat hij Bormann was. Het hoofd van Interpol in Rio de Ja- nairo verklaarde dat hem niets bekend is van een eventueel verblijf van Bor mann in Brazilië. Interpol heeft geen verzoek ontvangen om Bormann op te sporen en beschikt zelfs niet over een foto van hem. Als daarom wordt ge vraagd, zal Interpol de jacht op Bor mann echter beginnen. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay lieeft gisteren in zijn ka binet de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten, de heer föhn S. Rice ontvangen. Opschudding in Amsterdamse straat (Van onze Amsterdamse correspondent) Twintig Amsterdamse politiemannen, versterkt met drie leden van de karabijnbrigade en personeel van brandweer en G.G.D. hebben gister middag 2Y2 uur een in zijn woning verschanste, met een pistool be wapende 36-jarige fotograaf belegerd. De man die reeds enige tijd onder psychiatrische behandeling stond, heeft zich nadat hij vier schoten had gelost waarvan één bij het zien van de agenten laten over meesteren toen de woning met traangasgranaten was bestookt. De van joodse bloede zijnde fotograaf had zich in een vlaag van verstandsverbijstering ingebeeld, dat hij werd vervolgd door nazi's. Maandag was hij hiervan reeds over stuur. Gistermiddag werden de buren echter verras, door het lossen van enkele schoten. Zij belden de politie en de fa milie Polak, die boven de fotograaf woont en met deze de voordeur van het huis in de Andreas Bonnstraat deelt, onterm- de zich over de 70-jarige moeder van de man, die zich met de familie Polak op sloot in het bovenhuis luid roepende: „hij heeft op die schoften geschoten". Onder leiding van hoofdinspecteur Van der Voort rukte een aantal agenten van het Bureau Linnaeusstraat uit. Het bleek dat de fotograaf zich in het huis had verschanst, de deuren had gebarrica deerd en de ramen dichtgeplakt. Toen men probeerde via de naaste buren de woning binnen te dringen opende hij een raam en loste een schot. telefonisch contact Hoofdinspecteur Van der Voort liet daarop de Andreas Bonnstraat af zetten en verbood de buren hun hui zen te verlaten. Daarna belde hij de ongelukkige man op. „Beste man, doe nou niet rot. Er zal niets met je gebeuren als je over vijf minuten ongewapend en met je handen bo ven je hoofd naar buiten komt." Maar het antwoord was: ,J)at kan ik niet. De telex-verbindingen zijn ver broken. Alleen Londen kan ik nog krijgen en meer van dergelijke wartaal. Inmiddels waren een psychiater, een rabbijn en een ambulance gearriveerd. Om by een inval gedekt te zijn liet de hoofdinspecteur bovendien enkele leden van de karabijnbrigade aanrukken, waarvan zich er een opstelde tegenover de woning, achter een muurtje van de daar gelegen Amstelbrouwerij. De uren verstreken. Duizenden mensen hadden zich in de Andreas Bonnstraat verzameld. In de achterkamer van de belegerde woning was de fotograaf bezig te seinen met enkele fotolampen. De po litie maakte plannen voor een inval. het uur u Het uur U werd gesteld op 17.25 uur. Op dat tijdstip belde de rabbyn in overleg met de politie de fotograaf op. Ook hü kon geen verstandelyk contact met de man krygen. Toen gaf hoofdin specteur Van der Voort het sein tot de actie. De man had nauwelijks de telefoon op de haak gelegd of aan voor en achter zijde van zyn woning werden ruiten in geslagen en traangasgranaten naar bin nen geworpen. Drie granaten kwamen tot ontploffing, een vierde viel op straat terug. Nog geen minuut later snelde de fotograaf de achtertuin in. Daar werd hy overmeesterd en door verplegers op een brancard gebonden. De man is naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht, evenals de bejaarde moeder die zeer overstuur was. Brandweerlieden blusten snel een be gin van brand, dat door een van de gas- granaten in het achterhuis was ont staan. In de woning trof de politie een legerpistool, een lege patroonhouder en vier hulzen aan. Koningin Juliana heeft gister middag de televisie- en FM-zenders in IJsselstein officieel in dienst ge steld. Door een druk op de knop liet zij op het televisiescherm het beeld van de NTS verschijnen. Rechts de voorzitter van de raad van beheer van de Nozema, prof. mr. L. W. G. Scholten. Honderdjarige in Middenmeer Mevrouw G. Kaan-Lont te Midden- meer (gemeente Wieringermeer) hoopt donderdag 11 mei haar honderdste ver- Jaardag te vieren. Zij werd te Wester- klief (gemeente Wieringen» geboren en woonde sinds haar huwelijk in 1887 in Hippolytushoef. Na een bijna vijftig-ja rige echtvereniging is mevrouw Kaan sinds 1937 weduwe. Van haar vier kin deren zyn er thans nog drie in leven, resp. 72, 69 en 61 jaar oud. In verband met haar gezondheidstoestand woont mevrouw Kaan sinds februari bij haar zoon te Middenmeer. Advertentie De laagste prijzen, de grootste sortering. Zeer prettige betalingsvoorwaarden. AALMARKT 4 TELEFOON 32178 Nü een ARISTONA kopen en op 13 mei ongestoord genieten van flmtoua IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI Advertentie Advertentie .ifowl Bolletje/' V\UUIM UI/// in de zilveren rol mm" terras Moeder dfe op 14 Mei met 1%"' Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschynen, terwijl onze bureaus de gehele dag gesloten zul len zün. 9 Uit het Leidsch Dagblad van t 9 11 Mei 1861: 9 i Te Amsterdam zijn 1.1. Dings- 9 i dag de eerste peulen en dop- 9 j erwten aangevoerd, tot een hoe- 9 veelheid van 6 Ned ponden, die f i verkocht zijn tegen f 5 de peu- 9 9 len en f 7 de dopenvten het Ned 9 9 pond. 9 9

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1