WEGWIJZERPUZZEL DIE UIT LEIDEN MOET VERDWIJNEN CENTRUM- N00RDWIJK 12 Historisch besef, nationaal gevoel en geloof stuwkracht van verzet OOK LEIDEN HERDACHT OORLOGSSLACHTOFFERS Verplichtingen DR. E. ZURCHER LEIDS LECTOR 29.75 16.75 Expogé Leiden herdacht doden Eervol ontslag lector J. C. H. Melis VRIJDAG 5 MEI 1961 Ook ln Leiden zijn gisteren de landgenoten herdacht, die sinds de mei-dagen ran 1940 het slachtoffer z\jn geworden van het oorlogsgeweld. Een stille stoet stelde rich 's avonds om een uur of zeven in de omgeving van het museum „De Lakenhal" op om even later via de Scheistraat, de Beestenmarkt en de Veelading langs het vier jaar geleden onthulde bevrydingsmonument te trekken. Het monument baadde voor deze bij zondere gelegenheid in een zee van licht. Leden van de voormalige B.S. hadden er de ere-wacht betrokken, terwijl aan weerszijden van de twee vlaggemasten een aantal zeeverkenners stond aange treden. Aan de voet van het fraaie beeld geurden de bloemen, die de leerlingen van de zesde klasse van alle lagere scho len in onze stad er in de morgenuren hadden neergelegd. Tijdens de stille tocht werd deze kleur rijke hoeveelheid met kransen en an dere bloemstukken uitgebreid. Tot de genen die hulde brachten aan de geval lenen behoorden burgemeester Jhr. mr. P. H. van Kinschot en de wethouders mr. J. Drijber, S. M. Stolp en A. J. Jon- geleen. Ook de commandant van de Koksschool, kolonel Th. H. Wessels liep in de stoet mee. Behalve de nabestaan den van de oorlogs- en verzetsslacht- offers hadden zich heel wat groepen en verenigingen aangesloten. In alle een- Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot sprak gisteravond bij het monument tegenover molen „De Valk" het volgende herdenkings woord. „Het is thans zestien jaar ge leden, dat wij aan de vooravond van onze bevrijding stonden. Alvorens de bevrijdingsdag te vieren, willen wij op de vierde mei de offers gedenken, die ge bracht zijn om de bevrijding voor ons te verkrijgen. Voor de ouderen onder ons is hetgeen gebeurd is in de jaren 1940-1945 onuitwisbaar in ons geheugen gegrift en wij weten met welk leed en met welke pijn onze vrijheid gekocht is. Er is thans een geslacht aan het opgroeien er zijn bijna- volwassen vrouwen en mannen onder dat niet uit eigen er varing weet, hoe de oorlogsja ren geweest zijn. Toch is het noodzakelijk, dat ook zij er zich op bezinnen, aan wie zij het me de te danken hebben, dat zij nu mogen leven in dat gedeel te van Europa waar vrijheid heerst. Duizenden en duizenden mannen en vrouwen hebben ook voor hèn vrijwillig en on vrijwillig hun bloed geofferd voor idealen, waarvan zij zelf de vruchten niet hebben mo gen plukken. Wij gedenken met eerbied bij dit monument hun werk, hun moed en hun trouw aan het vaderland, en wij beseffen, dat er hier, en ook thuis in de af zondering, vele Nederlanders zijn, bij wie thans nog de in de oorlog geslagen wonden schrij nen. Zij mogen beseffen, dat de in de oorlog gebrachte offers niet tevergeefs zijn geweest en wij hopen van harte, dat zij bij alle blijvende droefheid om de geslagen wonden ons medeleven zullen gevoelen. Aan ons en met nadruk wil ik hierbij ook de jongeren betrekken leggen de gebrach te offers ernstige verplichtingen op. Wij mogen niet alleen genie ten van onze vrijheid, maar die nen ook in volle verantwoorde lijkheid de verplichting te aan vaarden om deze in stand te houden. Vit eigen kracht kun nen wij dit niet en daarom bid den wij, dat God ons daarbij zal leiden en steunen en ons Zijn wijsheid en kracht moge schenken". voud werden de mannen en vrouwen, die voor recht en vrijheid het offer van hun leven brachten, geëerd. Studenten, militairen, jongens en meisjes, zij allen schaarden zich tijdens de plechtigheid rond het bevrijdingsmonument. Opval lend groot was de belangstelling van de Jeugd. Volstrekt stil was het toen om acht uur de straatverlichting werd in geschakeld. Twee minuten van bezinning slechts, maar hoe sterk in deze korte tijd zal er gedacht zijn aan de slachtoffers van de wereldkrljg? Nadat de burge meester een herdenkingswoord had ge sproken, de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" het Wilhelmus had gespeeld en de zeeverkenners de vlaggen hadden gestreken behoorde deze sobere plechtig heid voorlopig weer tot het verleden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Hagesteln T. Lelokerkerker. vicaris te Lunteren. Te 's-Gravenhage als zlekenhulspredlkant J. J. Ph. Vale ton aldaar. Te 's-Gravenhage (wijkgem. 7) (toez.) D .van der Werf te Sneek. Te Pernis (vac. J. van der Sar) (toez.) W. Verwey te Zevenhoven. Benoemd tot bijstand ln het pastoraat te Baam E. A. J. Plug, emeritus predi kant te Egmond-Blnnen. Aangenomen naar Sexblerum (toez.) B. W. Steenbeek te Terwlspel. GEREF. KERKEN. Beroepen te Dordrecht (vac. A. Don kers) J. Wilschut te Zeist. Te 's-Graven- hage-Loosduinen (7de pred.pl.) W. Grif fioen te Nljkerk. Te Veendam W. van der Zwaan, predikant voor bijzondere werk zaamheden te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Nunspeet G. Zwerus te Norwich (Ontario, Canada) (voorheen te Middelhemls). CHR. GEREF. KERKEN. De Anglicaanse Kerk en de duivel Anglicaanse bisschoppen zijn onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Canterbury bijeen om uit te maken of de duivel wel of niet moet voorkomen in het ontwerp voor een nieuwe catechis mus van de Anglicaanse Kerk. Een speciale commissie heeft enkele wijzigingen voorgesteld in de „belijdenis- geloften". Een van deze geloften, nJL „ik verzaak de duivel en al zijn werken etc." wil zij enigszins anders formuleren. De bisschop van Coventry verklaarde ln verband hiermee, dat de commissie gepoogd heeft een compromis te vinden. Er bestaan twee partijen, zo zei hij, de ene groep wil de duivel helemaal weg laten; de andere wil hier niets van weten. Bij nader inzien zijn wij tot de con clusie gekomen, dat de duivel niet uit de catechismus weggelaten kan worden, omdat de conceptie van de duivel een integrerend deel van de bijbel is. De aartsbisschop van Canterbury zei: „Ik geloof niet dat wij klaar zijn om de duivel op dit ogenblik aan te vallen". Lezers schrijven De Dodenherdenking Geachte Redactie, Het moeten ongetwijfeld wel zeer zwaarwegende argumenten geweest zijn, die de stichting „Dodenherdenking" heb ben doen besluiten de sinds de oorlog zo zeer ingeburgerde en waardige herden king, van de voor ons land en onze vrijheid gevallenen, op de wijze zoals zij vele jaren plaats gehad heeft, dit jaar niet te organiseren. Reeds direct na de bevrijding toch, had een herdenking plaats in de Pieterskerk, waar de nabestaanden van de gevallenen bijeen kwamen en tezamen met vele bur gers van Leiden hun geliefde doden herdachten. Hoe plechtig was het, wanneer om klokke 8 uur de grote klok van het Stadhuis het ogenblik van stilte aankon digde en men gezamenlijk zijn man, zoon, broeder of verloofde herdacht. Hoe intens luisterde men naar de ge dachtenisrede, die werd uitgesproken en hoe krachtig klonk daarna het Wilhel mus. om dan in een stille stoet bloemen te leggen bij het Be vrij dingsmonument. Nu bijna niets van dit alles. Een stille tocht langs het Monument, een toespraak van de burgemeester en twee minuten stilte. Poverder kan het al niet. Ik geloof, dat ik namens velen spreek, wanneer ik zeg te hopen, dat dit de eerste en laatste maal is. dat de Doden herdenking in Leiden op deze wijze heeft plaats gehad. U, geachte redactie, dankend voor de plaatsruimte. H. VAN CITTERT, Lammenschansweg 47. Dr. E. Zürcher, die reeds verbonden was aan de Leidse Universiteit, is bij K.b. benoemd tot lector in het Chinees, een nieuw ingesteld lectoraat. Dr. Zürcher die geboren is in 1928 heeft aan de Leidse Universiteit gestu deerd. In december 1953 legde de heer Zürcher cum laudé doctoraal examen in de Chinese taal- en letterkunde af. Hij was toen reeds enkele maanden als as sistent bij het Sinologisch Instituut der Leidse Universiteit wericzaam. In mei 1959 promoveerde de heer Zürcher even eens cum laude op een proefschrift: „The Buddhist conquest of China; the spread and adaptation of Buddhism in early medieval China". Vóór zijn benoe ming tot lector had dr. Zürcher verschil lende wetenschappelijke rangen door lopen. Laatstelijk was hij werkzaam als wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der. letteren en wijsbegeerte. Dr. Zürcher heeft tijdens de jongste diesviering een bijzonder boeiend college gegeven over de Chinese Volkscommu nes. Newyorkse zomercursus aan Leidse Universiteit Evenals verleden jaar organiseert de Newyorkse Universiteit samen met de Stichting voor Internationale Samen werking der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen een zomercursus te Leiden. Het programma van de cursus, die duurt van 10 Juli tot 18 augustus, omvat zowel onderwerpen op het gebied van de literatuurwetenschap, als op dat van economie en politiek. De Leidse Universiteit heeft ook voor deze cursus weer het Juridisch Studie centrum „Gravensteen" ter beschikking van de organisatoren gesteld. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen Ne derlands recht de dames M M. van Ditzhuyzen (Rotterdam), E. M. C. Kra nen (Leiden) en de heren H. E. M. Boe- ke (Noordwijk aan Zee), F. J. Lisman (Den Haag) en W. F. van Dorp te Bilt- hoven. kand. examen notarieel recht de heer A. Bok (Ede); kand. examen Fran se taal- en letterkunde mej. M. A. Has- seleU Kirchner Baam). Naschrift van de Redactie Zoals uit voorgaande publikaties duidelijk is ge bleken, heeft deze versobering plaats gevonden op uitdrukkelijk verzoek van het Gemeentebestuur. Juist om der wille van de nagedachte nis der gevallenen, achtte het bestuur van de Stichting „Dodenherdenking" zich niet gerechtigd om tegen de nadrukkelijke wens van het Gemeente bestuur ln. een herdenkingsdienst op de traditionele wijze te organiseren en daardoor wellicht volstrekt ongewenste tegenstellingen te scheppen. Het verkeer in Leiden munt bepaald niet uit door vlotheid en veiligheid. Voor een belangrijk deel kunnen de moeilijk heden op dit gebied geschoven worden op rekening van de historische groei van de stad en de ontstellend trage uitvoe ring van kapitalen verslindende pro- Nerf'il regenmantels "wash and wear" licht in gewicht, geheel nylon gevoerd, in prachtige voorjaars- tinten 49.75 Jackets prima dri-sil poplin, geheel dubbel, in marine en korenblauw Zomer - pantalons „made by Sturka", in luchtige linnen struktuur Na afloop van de stille tocht langs het Bevrijdingsmonument kwamen de leden van het district Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd nog een kort ogenblik ln „De Harmonie" bijeen om te luisteren naar een causerie van mr. dr. K. de Vries, directeur van de Leidse Chr. Kweekschool. Mr. dr. De Vries, die sprak over ,Met binnenlands verzet in het licht der historie", merkte o.m. op, dat het historisch besef, het nationaal gevoel en het geloof stuk voor stuk stuwkrachten voor het verzet zijn geweest. Spreker, die al deze aspec ten afzonderlijk belichtte, zette uit een, dat velen op grond van hun historisch besef neen zeiden tegen de maatregelen van de bezetter. Dit besef deed hen meer dan de door de bezetter verkondigde theorieën van ras, bloed en bodem. Waartoe men komt indien men breekt met de historie zeg gen ons, aldus spreker, o.a. de jodenver volgingen en het bombardement van Rot terdam, dat in flagrante strijd is met de eerbied van het leven. De betekenis en inhoud van ons na tionaal gevoel vinden wij, aldus mr. dr. De vries, op vele plaatsen ln de geschie denis terug. Wat een groep, een volk in beweging brengt, dat is het nationaal besef. Dit besef beperkt zich niet tot het verleden, doch is ook op de toekomst ge richt. Dit nationaal gevoel is niet alleen een reservoir, doch ook een krachtbron en heeft in de bezettingstijd niet alleen gefungeerd als schild, maar ook als zwaard. Vervolgens wees spreker erop, dat de bezettingstijd duidelijk heeft aange toond. dat het Huis van Oranje niet was gedegradeerd tot een ornament, doch een hecht fundament is gebleven. Ons Koninklijk Huis was nooit zo dicht bij ons als in de jaren, dat de Koninklijke familie ver van ons af was. Tenslotte zette mr. dr. De Vries Uit een, dat het geloof voor velen de bron is geweest, waaruit de verzetsgeest ont sprong. Voor vele verzetsstrijders was het zesde couplet van het Wilhelmus „Mijn schild ende betrouwen, zijt Gij, o God, mijn Heer" niet alleen een lied van de mond, doch ook van het hart. Nu wij vanavond, aldus spreker, de doden herdenken, gaat het niet alleen om de herinnering aan veel, dat ons lief was, doch gaat het ook om een opdracht, t.w. de opdracht van het dienen en c".f Is nog iets anders dan „te verdienen". Moge ons volk de martelaren, die vielen voor zijn bewijdiiig, nimmer vergeten. jecten tot verbeteringen. Maar er zijn óók verbeteringen mogelijk, die alleen maar een beetje redelijk inzicht vergen en vrijwel niets kosten. Een zeer onoverzichtelijk knooppunt ls de samenkomst van Levendaal, Plan- I tage, Zijlsingel en Hoge Rijndijk. De on overzichtelijkheid van dit punt ls aan de historische groei van de stadsontwikke ling te wijten. Maar het lijkt ons be- I paald overbodig, de moeilijkheden hier te vergroten door een uiterst verwarrend systeem van wegwijzers. Uit persoonlijke ervaring weten wij, dat vele niet ter plaatse bekende auto mobilisten op dit punt aarzelen, blijven staan, het toch al moeilijke verkeer hin deren en vele weggebruikers irriteren (een zeer gevaarlijke toestand voor een weggbruikr, zich geërgerd te voelen) al leen maar doordat op de meest onbe zonnen wijze met wegwijzers gegoocheld wordt. Op de bovenste van bijgaande foto's ziet U een overzicht van dit knooppunt, welke foto genomen is van de brug over de singel. Recht vooruit Plantage en Hogewoerd, naar links het Levendaal en naar rechts de Zijlsingel. De rechter pijl op deze foto wijst naar een afbeeding van het bord, dat aan het begin van deze pijl geplaatst is. Vol gens dat bord moet het verkeer naar Katwijk, Noordwijk en Lisse naar rechts de singel volgen. De linker pijl toont een afbeelding van het ANWB-bord op de boek Levendaal-Plantage, waarop duidelijk vermeld staat dat het verkeer naar Katwijk, Noordwijk en Haarlem (dus ook de bollenstreek met Lisse als Centrum) hier naar links moet afslaan om via het Levendaal te rijden. Dit is waanzin. Wegwijzers zijn er om richting aan het verkeer te geven, niet om de mensen alle kanten uit te kunnen laten gaan. Iedere automobilist weet, dat hli van Leiden naar Amsterdam ook over Parijs of Kopenhagen kan rijden, maar het gaat bij de tekst van wegwij zers om de meest aanbevolen route. Wanneer men in het drukke bollen- en zomerseizoen het verkeer naar bollen streek en badplaatsen over de singel wil leiden, dan moet het ANWB-bord in die tijd veranderd worden. Is dit verkeers technisch niet aanbevelenswaardig, dan moet dat onofficiële bord op de hoek van Zijlsingel en Plantage verdwijnen. Tegen dat laatste bord bestaan boven dien nog enkele bezwaren. Het is de be doeling, dat het verkeer naar Katwijk, Noordwijk en Lisse de weg langs de singel volgt. Waarom dan niet alle drie plaatsnamen Noordwijk, Katwijk en Lisse ONDER de onderste pijl vermeld? Nu staat Lisse boven die pijl, bij de ver melding CENTRUM naar links. Volgens de huidige aanduiding op dit bord is het voor ter plaatse niet bekenden (en voor wie anders zou dit bord bedoeld zijn?) logisch, dat verkeer naar Katwijk en Noordwijk naar rechts zou dienen af te slaan en naar Lisse en het centrum naar links. Daar komt nog by, dat boven op dit verkeersbord een toegevoegd bordje ls aangebracht, waarop de Burchtmuur en de stadhuistoren zijn weergegeven. Voor een automobilist, die waarachtig niet stil gaat staan om ieder verkeersbord op zijn artistieke merites te gaan beoor delen, maakt deze stadhuistoren de in druk van een pijldie rechtuit wijst voor „CENTRUM", terwijl daaronder „CENTRUM" naar links wordt gediri geerd, en terwijl achter deze „pijl" recht uit een bord „verboden voor auto's" prijkt. Wij kunnen ons bezwaarlijk een on- verantwoordelijker wegaanduiding in denken dan op dit punt thans is aan gebracht. Vorige jaren heeft dit reeds tot moeilijkheden aanleiding gegeven, dit bollenseizoen hebben wij geconsta teerd. dat op dit punt de toch al nood zakelijke moeilijkheden juist door deze wegwijzers van tijd tot tijd tot een chaos leiden. Wellicht kan men statistisch aantonen, dat zich hier niet zoveel on- De voorzitter van de Expogé, de heer L. Questroo, die ook een inleidend woord had gesproken', waarin hij o.m. opmerk te, dat men in deze kring het uitvallen van de dodenherdenking in de Stads gehoorzaal erg mist, sloot deze, mede door een deputatie van de Stichting Dodenherdenking bijgewoonde bijeen komst, met een kort dankwoord. gelukken voordoen. Maar deze wegwij zers werken verwarrend, hinderen dus een vlok verkeer, prikkelen de wegge bruikeren veroorzaken wellicht on gelukken elders, omdat de weggebrui kers zich misleid voelen en zich verder van aanwijzingen bitter weinig aan trekken. Het is te hopen, dat een dergelijke verwarrende situatie zo snel mogelijk uit de wereld wordt geholpen. Door het „onofficiële bord" weg te nemen óf door ln „het seizoen" het ANWB-bord te veranderen, maar dan moet het onoffi ciële bord aanzienlijk worden verbeterd. Overigens niet alleen dat bord, maar ook de „voorrichtingsborden" van dit kali ber, die elders op de Hoge Rijndijk staan en die van A tot Z spotten met de eis van duidelijkheid. Bij K.b. is aan de heer J. C. H. Melis, lector in het notariëel recht aan de Leidse Universiteit, in verband met het bereiken van de pensioenverplichte leef tijd. op zijn verzoek per 1 september a.s. eervol ontslag verleend. De heer Melis is van 1937 af aan de Leidse Universiteit verbonden geweest, aanvankelijk als privaatdocent, sedert oktober 1947 als lector. Symposium over Anabole Steroiden Van 10 t/m 13 mei vindt in hotel „De Baak" te Noordwijk een Symposium over Anabole Steroiden plaats, waaraan wordt deelgenomen door een 39-tal buiten landse geleerden uit Europese landen en Nederlandse onderzoekers op dit gebied. Deze wetenschappelijke bijeenkomst, die het karakter heeft van een ronde tafelconferentie, is georganiseerd door de N.V. Organon te Oss. Voorzitter van de bijeenkomst is prof. dr. M. Tausk, buitengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Anabole steroiden zijn stoffen, die in het lichaam de opbouw van eiwit bevor deren dan wel de afbraak remmen. Deze stoffen worden daarom toegepast om het tekort aan eiwitten, dat in allerlei or ganen in het lichaam bij diverse ziek ten kan ontstaan, sneller aan te vullen en daardoor het herstel te bespoedigen. Zij vinden tegenwoordig een uitgebreide toepassing bij vrijwel alle specialismen in de geneeskunde. Dit symposium heeft ten doel de ver schillende onderzoekers gelegenheid te geven ervaringn uit te wisselen over nieuwe ontwikkelingen op dit gebied. Een dergelijke bespreking, die een uit stekend voorbeeld is van de onontbeer lijke samenwerking tussen medisch- wetenschappelijke centra en industrie, biedt, zo verzekerde men ons, belang rijke mogelijkheden om de vooruitgang op dit medisch gebied te bevorderen. HEDENAVOND IN PIETERSKERK Hedenavond om kwart over zeven wordt in de Pieterskerk een interkerke lijke herdenkingsdienst voor de bevrij ding gehouden. Ds. J. Th. Mackenzie, remonstrants predikant zal in deze dienst de herdenkingsrede uitspreken, terwijl ds. J. Groot, hervormd predikant de liturgie voor zijn rekening neemt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9