Peek&Cloppenburg Reeds negentig kerken met totaal 6,5 miljoen gulden gesubsidieerd Prins Jans Stadhouderschap hegon met zeer eenvoudige plechtigheid Westeuropese visserij gemeenschap noodzakelijk, zegt Brits adviseur Voor volledig programma van 220 kerken tweede actie nodig NOODWEER IN FRANKRIJK deze zaterdag herenmode-tip J! Paren-Verkoop Stretch nylon ankiets Eigenlijk meer n administratieve daad binnen muren van paleis Paal en perk stellen aan de nationalisatie van zeeën mn mmm BIJ 2UN NAAM Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 mei 1961 Vierde blad no. 30348 Hervormde kerkbouwactie (Van onze reportageredacteur) De Financiële Raad van de Ned. Herv. Kerk heeft sinds het begin van de kerkbouwactie voor de bouw van negentig kerken subsidie toegekend tot een totaal bedrag van 6.5 miljoen gulden. Daarvan werd tot nu toe 1.626 miljoen gulden uitgekeerd. De eerste termijn van de subsidie wordt namelijk pas uitbetaald in het jaar dat de kerk in gebruik wordt genomen. Zeventig van de gesubsidieerde kerken zijn thans voltooid of verkeren in een vergevorderd bouwstadium. Voor het lopende jaar is voor 37 nieuwe kerken bouwvolume aangevraagd. Deze cijfers werden ons verstrekt door de secretaris van de Financiële Raad ds. H. J. F. Wesseldyk, in een gesprek dat wij met hem hadden over de be stemming van de uit de kerkbouwactie verkregen kapitalen. De opbrengst van deze in september 1959 ingezette en een jaar later afge- sloten campagne overtrof met 10.2 mil joen de meest optimistische synodale ramingen. Weliswaar had men de actie gevoerd onder het motto „Zestien mil joen voor honderdzestig nieuwe ker ken". maar er is niemand geweest die in ernst heeft gemeend dat dat een haalbaar resultaat zou zijn. Veel be- langrjjker is, dat 95 procent van de 3.3 miljoen Nederlands hervormden ge hoor heeft gegeven aan de oproep van hun kerk om een half percent van hun jaar-inkomen voor het beoogde doel af te staan. Reeds na vier weken was een stand van zes miljoen gulden bereikt. Op de top-dag werd 475.000 gulden aan giro- overschrijvingen ontvangen en werden de girostrookjes bij dozen vol het ge bouw van de Financiële Raad binnen gedragen. Het merkwaardige bij dit alles is, dat hoewel de actie afgesloten is, er toch geen dag voorbijgaat waarop niet een of andere bijdrage zij het thans in bescheiden omvang binnenkomt. Eigen activiteit voorop Krijgt nu elke hervormde gemeente die wil bouwen ook een subsidie en tot welk bedrag? Ds. Wesseldijk heeft ons uitgelegd, dat dat niet het geval is. Kerkbouw is in de eerste plaats een zorg van de betrokken gemeente zelf. Er zijn echter vrij veel ge meenten, welke door de bijzondere om standigheden waarin zij verkeren, die taak financieel niet geheel kunnen dra gen. Neem b.v. de Rotterdamse voorstad Hoogvliet, oorspronkelijk een dykdorp met twaalfhonderd hervormden. Nu moeten er vier kerken worden gebouwd. In zulke gevallen gaat de Financiële Raad aanzienlijk uit boven de twintig percent van de bouwsom, welke als ge middelde synodale bijdrage gedacht is. In andere gevallen kan de subsidie veel la ger zijn dan twintig procent. De gedachtengang Is als volgt: ge middeld twintig percent van de kerk bouwactie en, wanneer straks het daar toe strekkende voorstel wet is geworden een even grote subsidie van het rjjk, zo dat zestig percent voor rekening van de gemeente zelf komt. Die moet als regel twintig percent direct op tafel kunnen leggen, voor de resterende veertig per cent kan zij een lening op lange termijn sluiten. Maar voordat een dergelijke regeling getroffen wordt, heeft de betrokken kerkvoogdij moeten waar maken, dat de gemeente werkelijk heeft gedaan wat in financieel opzicht van haar verwacht kan worden. Een adviescommissie onder voorzitterschap van de Delftse hoog leraar prof. ir. Van Beusekom ontvangt alle kerkvoogdijen, die met hun inves- terings- en exploitatiebegrotingen, met hun jaarrekeningen en met een prognose over de groei van hun gemeente voor de draad moeten komen. Het gebeurt een enkele keer, dat een kerkvoogdij met lege handen thuis komt, omdat het argu ment dat men met bijdragen van de lid maten aan het plafond zit er bij de he ren aan de Laan Copes in Den Haag niet in is gegaan. En dat college heeft zo langzamerhand een aardige kijk ge kregen op wat een gemeente aan „levend geld" - direct uit de portemonnee - kan opbrengen. Wanneer het werkelijk moet, blijkt het meestal met dat plafond wel mee te vallen. Er zijn trouwens gemeen ten die niet eens met een aanvraag om subsidie komen. Hervormd Den Haag dat niet gelijk is aan de burgerlijke ge meente heeft sinds de oorlog elf nieu we kerken geheel uit eigen middelen be kostigd, waarvan voor één slechts een bescheiden hulp werd gevraagd. Wanneer de kerk in Mariahoeve gebouwd zal zijn, is het bouwprogramma van de hervorm de gemeente van Den Haag voltooid. Woningbouw voorblijven Een belangrijke overweging voor het lanceren van de kerkbouwactie was mede, dat men de woningbouw voor wil de blijven, zodat er geen lidmaten ver loren zouden gaan omdat elk kerkelijk contact ontbrak. Liberianen gaan in Kongo de Ghanezen vervangen Een woordvoerder van de V.N. heeft gisteren in Leopoldstad meegedeeld, dat een sterke eenheid Liberiaanse V.N.- troepen onderweg is naar Port Francqui om de aldaar gelegerde Ghanezen te ver vangen. De Liberianen zullen samen werken met de Kongolese troepen in Port Francqui. De woordvoerder verklaarde het be richt, dat in een rivier de lichamen zijn aangetroffen van 24 Ghanese militairen, niet te kunnen bevestigen. Hij zei echter Wel, dat men in V.N.-kringen zeer be zorgd is over het welzijn van de 38 ver miste Ghanezen. Het V.N.-optreden in Kongo heeft tot nu toe het leven gevergd van 21 man V.N.-personeel, terwijl vijftig man wordt vermist; 28 V.N.militairen zijn bij ongevallen om het leven gekomen of hebben een natuurlijke dood gevonden. Onder de 21 doden bevinden zich dege nen, die na het incident te Port Franc qui officieel als overleden zijn opgegeven. Op die grond was men trouwens al voor de kerkbouwactie met subsidiering van kerkbouw begonnen, toen ten laste van de generale kas. De hervormde kerk had trouwens op het moment dat de campagne voor de kerkbouw startte al een geweldige krachtsinspanning achter de rug. Sinds de oorlog waren in totaal 370 kerken nieuw gebouwd, herbouwd of ingrijpend gerestaureerd. Een ander ar gument om in 1959 de inzameling van gelden voor kerkenbouw te organiseren was gelegen in de op stapel staande rijkssubsidie, waarmee in het investe ringsprogramma voor de nieuwe kerken rekening werd gehouden. Nog 130 kerken Hoeveel hervormde kerken moeten er nu nog worden gebouwd? Toen de kerk bouwactie begon ging men uit van hon derdzestig kerken. Nog tijdens de in zameling liep dat aantal tot 168 op, maar sindsdien zijn er nog een vijftig projec ten bijgekomen. Zodat het in totaal om 220 kerken gaat. Van negentig is de sub sidiering verzekerd. Er blijven er dus bonderddertig over. Zelfs wanneer men rekening houdt met de gemeenten welke geen subsidie vragen of krijgen is het duidelijk dat het saldo van de campagne 1959/60 voor die taak ontoereikend is. Er zal dus een tweede kerkbouwactie komen? „Zeker niet voor 1964 of 1965 want, zo zegt ds. Wesseldijk met een lach, de vorige zit ons nog in de benen! In het Normandische departement Eure heeft gisteravond een zware re gen- en hagelstorm gewoed, waarbij drie mensen zijn omgekomen en ten minste zestig personen werden gewond, van wie tien ernstig. In Mortain vielen gedurende enkele minuten hagelstenen van één ons, die echter voor ca. een miljoen nieuwe fran ken schade hebben aangericht. Duizenden fruitbomen zijn door de storm, die op sommige plaatsen een snelheid van 150 km per uur bereikte, ontworteld. Wegen zijn door omgewaai de bomen geblokkeerd en talrijke hui zen en gebouwen zijn beschadigd. In enkele dorpen is ca. de helft van de inwoners dakloos geworden. Menderes voor de zevende maal schuldig bevonden Het hooggerechtshof van Jassi (Tur kije) heeft zestien beklaagden, onder wie oud-premier Menderes, schuldig be vonden aan de vernieling van de druk kerij van het dagblad „Demokrat Iz mir", dat tijdens het bewind der vroege re regering felle kritiek had geleverd op Menderes. Zestien andere beklaagden werden van deze tenlastelegging vrijge sproken; vyf van hen werden voorlopig in vrijheid gesteld. Dit is de zevende maal dat het hof een tegen Menderes uitgebrachte be schuldiging als juist heeft aanvaard. De openbare aanklager had tegen achttien beklaagden, onder wie Menderes, de doodstraf geëist. Het hof zal aan het einde van het proces de strafmaat vaststellen. Advertentie Een unieke gelegenheid om $ïl voordelig een paar EXTRA te kopen. In unl en fantasie i=::3 PER 2 PAAR per paar 1.7S 95 (Van onze Brusselse correspondent) Luxemburg Van lange masten wapperden gisteren tal van Luxemburgse drie kleuren als uiting van de feestvreugde over het feit, dat erfgroothertog Jan het stadhouderschap aanvaardde. Op weg naar de oude stad zag men nog meer vlaggen en op de Place Guillaume en in omliggende straten bleek het een regelrechte kermis, compleet met werptenten, friteskramen en dergelijke. Op die Place Guil laume staat een bronzen Willem II te paard, die sierlijk zijn steek afneemt. Ja, het is onze eigen koning Willem, want van 1815 tot 1890 regeerden onze koningen immers ook over het groothertogdom Luxemburg. Koning Willem kijkt naar het groothertogelijk paleis. De Luxemburgers hebben een zwak voor hem, want hij was de eerste, die het volk zekere, zij het nog beperkte democratische rechten gaf. Rechten, welke zijn opvolger, Koning Willem III, trachtte hun weer af te nemen. Maar kom, dat is verleden tijd. 's Konings arduinen voetstuk was nu omringd door de caravans en auto's van de kermisondernemers. Als door een wonder vielen er geen ernstige slachtoffers bij de in storting van dit huis in Madrid. Alle bewoners waren juist af wezigbehalve een oude dame. die slechts lichte verwondingen opliep. De oorzaak van de instorting is niet bekend. Vorstin draagt last niet meer alleen Gisterochtend was er veel volk naar de stad gekomen. Uit het station stroom den een paar duizend jongens en meisjes uit de naburige steden en dorpen, auto bussen laadden vele mannen en vrouwen op leeftyd uit. Het bleek echter alras, dat niemand van hen kwam voor de plechtige overdracht, maar dat allen bedevaartgangers waren voor het zoge naamde octaaf, ter ere van Onze Lieve Vrouwe van Luxemburg, een beeld, dat in de kathedraal wordt vereerd. Dit octaaf wordt ieder jaar rondom deze tijd gehouden en omdat er dan veel volk in de stad is, heeft men tegelijkertijd een kermis ingericht. Van de eigenlijke plechtigheid van de overdracht, die gisterochtend precies om elf uur in het paleis plaats vond (het paleis dat met zijn ontelbare zalen, kamers, gangen, trappen, overlopen, erkers, en binnen plaatsjes een waar labyrint vormt, waar aan van de 15de eeuw tot en met de huidige tijd is gebouwd en gerestaureerd) heeft buiten eigenlijk niemand iets ge merkt. In het ministerie van Staat zei men ons: het was eigenlijk nauwelijks een plechtigheid, doch eerder een admi nistratieve daad. De erfhertog krijgt procuratie van zijn moeder en de rege ring van het land heeft zich daarmee akkoord verklaard. Wel of niet in E.E.G.-verband (Van onze Haagse correspondent) Op de Europese koffiemaaltijd, die gisteren te Den Haag door de Stich ting van de Nederlandse Visserij werd georganiseerd, heeft de heer Austen Laing, economisch adviseur van British Trawlers Federation Ltd.het van 1960 daterende plan voor het stichten van een afzonderlijke Europese visserij ge meenschap met een eigen autoriteit toe gelicht. Dr. S. L. Mansholt, vice-presi dent der E.E.G. ontvouwde enkele plan nen, waarbij speciaal in E.E.G.-verband gewerkt zou moeten worden, vooral nu men meent te weten dat Engeland tot de E.E.G. toe zal treden. Dit zou tot gevolg hebben dat nog meer landen, zoals de Scandinavische volgen. Hier door zou een grote economische ge meenschap ontstaan, waarin de belan gen van een visserij gemeenschap be hartigd kunnen worden. Het stichten van een West-Europese visserij gemeenschap is noodzakelijk om paal en perk te stellen aan het ver schijnsel dat steeds meer landen de zee gaan nationaliseren, zodat andere lan den aangewezen zijn op kleinere gebie den, waar gevist kan worden. Dit heeft tot gevolg dat er een overbevissing ont staat, waardoor de markt- en afzetver- houdingen ernstig verstoord worden. Tot nu toe is het internationale overleg er niet in geslaagd de visgronden te be schermen, maar is er oorzaak van ge weest dat de visserij grenzen verder werden uitgebreid. Hierdoor worden an dere landen gedwongen het voorbeeld te volgen, zodat de Noordzee groot ge vaar loopt in zones verdeeld te worden, met rampzalige gevolgen voor de vis stand. Vier hoofdpunten De vier hoofdpunten van het plan van British Trawlers 'Federation Ltd. zjjn: 1. vrije toegang tot alle visgronden in de wateren binnen de gemeenschap, waarbij de exclusieve visserijgrenzen moeten vervallen. 2. bescherming van de visgronden uniform en effectief die door de autoriteit van de gemeenschap zelf toegepast zal worden. 3. vrije uitwisseling van vis- en vispro- dukten tussen de aangesloten landen, zonder discrimerende maatregelen. De West-Europese visserij gemeen schap zal geheel afzonderlijk met een eigen autoriteit moeten werken. (Dus niet in E.E.G.-verband). In het kader van de West-Europese economische sa menwerking valt niet te verwachten dat de visserij problemen tot een oplossing zullen worden gebracht omdat de visse rij. in het economische geheel een te ge ringe plaats inneemt. Met name de Scandinavische landen zouden hun ex clusieve visserijgrenzen, hoewel de ge- I meenschappelijk economische samen werking voor deze landen grote voor delen biedt voor de export van vis, niet opheffen. Wel in EEG-verband Dr. Mansholt was van mening dat het probleem uit het gezichtspunt van de E.E.G. bekeken moet worden, hoe wel er nog geen concrete voorstellen over de visserij zijn gedaan. Het grote vraagstuk vormen de overbevissing en de produktie. De statistieken over de visserij (die onvoldoende zijn) geven de algemene indruk dat verbeteringen en rationaliseringen niet in de produktie zijn beloond. In de 6 E.E.G.-landen is de gezamenlijke produktie van 1938 en van 1958 gelijk gebleven, nl. 1.800.000 ton, ondanks het feit dat er in die tus sentijd betere hulpmiddelen zijn geko men en bovendien de schepen beter ge schikt zijn gemaakt voor hun taak. Om het vraagstuk van de produktie nog te vergroten zijn de sociale verschillen in de landen onderling. Zo wordt in Italië per visser per jaar 1,5 ton vis gevangen, in Nederland 30 ton. Overbrekelijk verbonden aan de pro duktie is de markt. Over het algemeen genomen is er een onvoldoende visver- bruik, zodat ernaar gestreefd moet worden dit te verbeteren. Er liggen hier enkele mogelijkheden door het inscha kelen van investeringbanken, waarmee reeds vrij intensief overleg is gepleegd. Volgens dr. Mansholt biedt het creëren van een visserjj-gemeenschap geen oplossing omdat verschillende lan den gebonden zijn aan de E.E.G., er kan zelfs de vraag gesteld worden of een dergelijke visserij-gemeenschap de totstandkoming van een grote E.E.G. in do weg zal staan. Maar juist de E.E.G. Niet meer dan zestien mensen waren gisterochtend in de grote 18de-eeuwse zaal op de eerste verdieping bijeenge komen. Het woord groot is maar betrek kelijk, want de zaal is niet zo erg uitge breid: de wanden zijn bespannen met damast in roze pasteltinten. Er hangen enige statieportretten. Luchters met ontelbare kristallen werpen een helder licht, weerkaatst in de grote spiegel en het verguldsel van stoelen in Louis-XVI stijl. In een hoek stond, als een afschu welijk anachronisme, een grote schijn werper, zulks ten behoeve van die ene cameraman van de Luxemburgse televi- Advertentie. biedt een mogelijkheid voor verschillen de landen om door politieke druk hun visserij-belangen te behartigen. Een andere oplossing is de gemeen schappelijke markt, die de zes landen over negen jaar willen vormen. Hierbij zouden geen discriminerende maatrege len worden toegepast en verder een vol komen vrije visserij zonder territoriale wateren. Maar de gemeenschappelijke politiek zou wel doorgevoerd worden, zodat men ook onmachtig staat tegen over de regeling van de produktie. Een andere mogelijkheid is het vor men van een associatie in E.E.G.-ver band, waarvoor dan eerst Engeland, Noorwegen en Denemarken tot de E.E.G. moeten toetreden. Maar het probleem van de overbevissing bestaat dan nog, want de Russische vloot vormt ook een gevaar. Wanneer echter de E.E.G. een sterke handelspolitiek voert kunnen bij voorbeeld Polen en de Sowjet-Unie ge dwongen worden om de belangen van de Europese visserijlanden te respecteren. Internationaal overleg Op deze koffiemaaltijd ls naar voren gekomen dat nog dit najaar in Den laag door de betrokken regeringen op internationaal niveau overleg zal wor den gepleegd over het vormen van een West-Europese visserij gemeenschap. sie en van de vier fotografen uit Luxem burg (men kan in zo'n kleine stad geen schele ogen maken), die waren toegela ten. Voor de ene lange wand van de zaal hadden zich zes in jacquet geklede ge deputeerden, bij loting uit de Kamer gekozen, opgesteld, met naast hen de griffier en voor hen de grijze, gemoede lijke president van de Kamer Bech. Zij stonden er nauwelijks toen erfgroother tog Jan binnenkwam, vergezeld van de grootmaarschalk van het hof en van de Luxemburgse premier, Pierre Werner. De jonge vorst droeg het uniform van kolonel-inspecteur van de landmacht. De groot-maarschalk was gekleed in een donkerblauwe geklede jas met bijzonder veel goudstiksels en met een overvloedig aantal ridderorden. Hij had een rood- lederen mantel onder de arm. Werner was eveneens in jacquet. Nadat men elkander de hand had gegeven haalde Bech een vel papier uit zijn binnenzak en daarvan las hij een kleine rede voor. Hij zei daarin, dat de Kamer het besluit van de groothertogin om het luitenant schap aan Prins Jan te geven, als een daad van wijs politiek beleid beschouwt, het hele land ziet daarin een nieuw be wijs van de toewijding, welke de groot hertogin heeft voor de belangen van het land, welke zij reeds meer dan 40 jaren behartigt. Bech ging verder met enige vriendelijke woorden te wijden aan Prins Jan zelf, van wie hij zei, dat het Luxem burgse volk, dat hem sinds kind kent, een grote genegenheid voor hem heeft. Hij bracht ook in herinnering, dat de erfgroothertog tijdens de jongste wereld oorlog in actieve militaire dienst geweest is en dat hij een van de eersten was, die met zijn vader het bevrijde vaderland betrad. Na het voorlezen van de eedsformule, door Erfprins Jan met duidelijke stem nagesproken, beloofde de vorst in een kleine toespraak alles wat in zijn macht is te doen om het vertrouwen van Kamer en volk te rechtvaardigen. Daarna ging het gezelschap naar een aangrenzende salon, waar inmiddels groothertogin Charlotte met haar man en Prinses Josephine Charlotte, de vrouw van de erf-groothertog, waren aangekomen. Daar ledigde het gezelschap op de toe komstige taak van Prins Jan een glas champagne en daarmede was de plech tigheid afgelopen. Na bijna 42 jaar de last van het regeren te hebben gedragen, zal de Groothertogin nog wel de verantwoor delijkheid hebben, maar thans niet meer alleen staan voor de lasten. Wanneer zij definitief zal aftreden, staat overigens nog niet vast. Wèl verdiende rust Wat de Luxemburgers er zelf van zeg gen? wanneer men hun naar hun mening vraagt, is de grootste gemene deler van hun antwoorden: de oude dame (zo wordt ze namelijk gemeenzaam en met genegenheid genoemd) heeft haar rust wèl verdiend en het is goed, dat Prins Jan nog onder haar leiding het „metier" kan leren. De auto's van de aanwezigen, die op de binnenplaats van het paleis waren geparkeerd, reden weer weg. Aan de voorzijde was de wacht voor deze plech tige gelegenheid verdubbeld en er ston den ongeveer 100 kijkers. Meestal pel grims, die van de nabijgelegen markt naar het paleis waren gekomen, Na een minuut of vijf rukte de extra-wacht in en stond de schildwacht weer alleen. Hij heeft niet veel uitzicht. Aan de overzijde van de straat, nog geen tien meter van hem verwijderd, zijn een café, een schoenenwinkel en een handel in dood kisten Ambtenaren R'dam gaan protesteren De Algemene Bond van Ambtenaren in Rotterdam heeft bet voornemen, waarschijnlijk in samenwerking met de christelijke en katholieke bonden van ambtenaren hierover zijn echter nog besprekingen gaande maandagavond in de Ahoyhal in Rotterdam een protest- by eenkomst te houden tegen het beleid van de regering inzake de vijfdaagse werkweek. Willem van Otterloo mogelijk naar Oslo De dirigent van het Haagse Residen tie-Orkest Willem van Otterloo is uitge nodigd voor de functie van vaste diri gent van het Philharmonisch Orkest van de Noorse hoofdstad. Tevens is hem gevraagd of hij de lei ding op zich wil nemen van de „Phil- harmonische Vereniging" te Oslo, welk lichaam de concerten organiseert.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7