■•JWRI s VERLAAGT DE PRIJZEN Ds.W. J.H.Hubeek 25 jaar predikant Leidse botanici voor expeditie van aclit maanden naar Nieuw Guinea Sinds 1953 voorganger van Vrijz. Hervormden Leiden/Oegstgeest Wetenschappelijk belang kan gepaardgaan aaii praktisch nut Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 mei 1961 Tweede blad no. 30348 Lloyd Arabella SPECIALE AANBIEDING LIVORNO TIJDELIJK Nog enige fabrieksnieuwe overjarige LLOYD ARABELLA (Borgward-produkt) automo bielen met 900 c.c. - 4 takt motor, voorwiel aandrijving en alle speciale accessoires tegen GEREDUCEERDE PRIJS. Importeur voor Nederland: G.I.V.A. - Leidschendom Vcursestraatweg 280 - Tel. 0 17615151 Ds. W. J. H. Hnbeek, de voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest hoopt op 10 mei, zoals w|j reeds hebben gemeld, zjjn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Aanstaande zondag zal er in de kerkzaal van het Leidse Volkshuis een korte herdenkingsbijeenkomst zijn na afloop van de kerkdienst, die ditmaal te tien uur aanvangt. De kerkdienst van de vereniging in de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest komt te vervallen. Ongetwijfeld zal er voor de viering van ds. Hubeek's zilveren jubileum veel belangstelling bestaan, want onder zijn leiding (sedert 1953) heeft de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden een steeds grotere activiteit ontplooid. Behalve in kerkelijk verband trad dit aan de dag door de uitbreiding die ge geven werd aan de reeds onder dr. K. H. j Boersema ingestelde gemeente-avonden, waarop sprekers interessante en vaak actuele onderwerpen behandelen. On danks de vele arbeid, welke het gemeen- 1 tewerk eiste tengevolge van de vooraf gaande langdurige vakature, hield ds. Hubeek ook zelf cursussen. Zo gaf hij een diepgaande analyse van het leven in onze sedert de eeuwwisseling op I allerlei terrein snel veranderende we reld. Deze reeks en ook die over levens angst en levenszekerheid kenmerkten zich door een overzichtelijk schema en een heldere betoogtrant. Tal van gemeenteavonden werden ge wijd aan de verhouding tot de Ned. Hervormde Ker. Ds. Hubeek is voor re- integratie. Dit is vanouds ook de doel stelling van de Vereniging voor Vrijz. Hervormden. Ds. Hubeek is ervan over tuigd, dat de verschillen tussen recht- zinnigen en vrijzinnigen nooit zullen verdwijnen. Gelukkig niet aldus is zijn mening want dan zou de basis ver smallen en de Hervormde Kerk niet meer als volkskerk kunnen functioneren. Ds. Hubeek is een enthousiast voor stander om kinderen een bijbels spel te laten instuderen. Zo werd drie jaren ach tereen een indrukwekkende opvoering gegeven van „De Kinderen van Jeruza lem". Tengevolge van twee perioden van ziekte moest ds. Hubeek zijn arbeid in de Vrijzinnig Hervormde gemeente ge ruime tijd onderbreken en werd hij dien tengevolge verhinderd bepaalde plannen ten uitvoer te brengen. Steun en toeverlaat In september 1959 nam de vereniging onder stimulerende leiding van ds. Hu beek een voor haar toekomst hoogst be langrijk besluit nl. tot het stichten van een eigen kerk te Leiden en het restau reren van de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum van ds. Hubeek wordt in het mei nummer van het kerkblad „Klanken" met dankbaarheid gewaagd van de toe wijding waarmede ds. Hubeek de afde lingen en commissies steeds ter zijde staat. Voor de vereniging is ds. Hubeek een stut en steun, voor het gemeentelid een toeverlaat. Ds. Hubeek werd op 4 februari 1908 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium in zijn geboortestad, daarna dat te Delft en studeerde ver volgens nog aan de Leidse Universiteit, waarhij op 20 juni 1934 zijn kondidaats- en op 6 juli 1950 zijn doctoraal examen theologie aflegde. Nadat de heer Hubeek op 30 juni 1935 aan het Remonstrants Seminarium te Leiden zijn proponents examen had afgelegd en hij eerst enige tijd de Remonstrantse gemeente van Friedrichstadt aan de Eider in Sleeswijk Holstein als hulpprediker had gediend, werd hij daar op 10 mei 1936 in het ambt bevestigd. Op 3 juli 1938 verwis selde de jubilaris deze gemeente met Ds. W. J. H. HUBEEK Gisteren vierde de heer D. Jasperse zijn 25-jarig jubileum 'bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleotriciteit. De hoofdingenieur ir. C. Klaassen bracht bij ontstentenis van de directeur de dank van de directie over voor de wijze waar op de jubilaris zijn taak op zijn vrij een zame post in het gaspompstation heeft verricht. Met zijn gelukwensen bood hij tevens de oorkonde van het gemeente bestuur aan. De heer Jasperse werd hierna door zijn direote chef en de voor zitter van de Personeelsvereniging in hartelijke woorden toegesproken en mocht een namens de Personeelsvereni ging aangeboden geschenk in ontvangst nemen. Op verzoek van de jubilaris werd de verdere huldiging in huiselijke kring voortgezet. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. die van Vlaardingen, waar hij werkzaam is geweest tot 1 mei 1953, toen hij in de vacature van dr. K. H. Boersema werd benoemd tot predikant-voorganger van de afdeling Leiden en Oegstgeest van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in Nederland. Op 3 mei 1953 werd hij als zodanig ingeleid dortr prof. dr. W. Banning uit Driebergen. Nadat ds. Hu beek op 8 februari 1954 na een te Am sterdam gehouden colloquium was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 3 juli van het daaropvolgend Jaar door ds. D. J. Vossers uit Leiden in de Pieterskerk be vestigd als predikant van de hervormde gemeente van Leiden, waar hij beroe pen was als predikant voor bijzondere werkzaamheden en wel als predikant van de afdeling van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en werd hij te vens ook ingeleid als bijstand in het pastoraat te Oegstgeest. In de oorlogsjaren heeft ds. Hubeek van 4 mei 1942 tot 30 januari 1944 bijna éénentwintig maanden doorgebracht in het gijzelaarskamp te Sint-Michiels gestel in Noord-Brabant. In de oorlogs winter 19441945 was hij te Vlaardingen secretaris-penningmeester van het in terkerkelijk bureau voor noodvoedsel- voorziening en na de bevrijding was hij daar voorzitter van Volksherstel en van de HARK. Van januari 1950 tot april 1955 was ds. Hubeek ruim vijf jaar lid van het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnige Zondagsscholen en lid van de redactie van „De Kandelaar" het orgaan van genoemde vereniging Thans is hij o.a. nog sinds oktober 1954 voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Protestanten Bond en sinds 1958 lid van de commissie voor de afde lingen van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland met een eigen voorganger dan wel een predikant met bepaalde opdracht of bijzondere werk- ijffiiamheden. De expeditieleden hopen veel mate riaal te kunnen verzamelen, dat een be langrijke aanwinst zal betekenen voor de collecties van het Rijksherbarium, en dat, voor zover het in meervoud kan worden bijeengebracht, ook de herbaria van Nieuw-Guinea en elders ter wereld ten goede zal komen. Ruimte-nood De ruimtenood van het Rijksherba rium te Leiden is weliswaar zó groot, dat er eigenlijk „geen grasje meer bij kan" (de trappen staan al volgebouwd met dozen!) maar „het moet er toch in al kan het niet", aldus prof. Lam. Vermoe delijk is er binnen afzienbare tijd een zeer bescheiden verlichting in de'ruim tenood te verwachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Silvia Brigitta, dr. van J. J. Bregonje en A. S. Mons; Petrus Jacobus Andrles, zn. van J. Pelt en M. Stlkkelorum; Su sanna Margrieta, dr. van H. L. Kelmling en D. Barneveld Blnkhuysen; Bartholo- meus Abraham Daniel Frans, zn. van B. A. Erades en F. de Ridder; Wendy, dr. van J H. J. Pompe en C. E. Huinder; Robert Jacob Johan, zn. van D. Segaar en M. J. H. de Graaf; André Willem Dirk, zn. van J. P. van Heusden en N. E. Houweling; Caroline Margaretha, dr. van W. Stlkke lorum en B. Frankhuizen; Johanna Wll- helmina Maria, dr. van L. W. M. Neder- pel en A. P. Duivenvoorden; Christianus Maria, zn. van C. Opdam en E. M. J. Ver- kuijlen. GETROUWD J. Stokkel en H. M. van Egmond; D. van Pijlen en M. Marquenie; D. Dongel- mans en M. Koenen; D. Glasbergen en J. M. Schouten; J. A. Vis en M. Stol; N. J. Meijer en S. C. Roovers; C. J. Geeve en G. M. van Kampenhout; J. Vincourt en M. I. van Polanen; P. J. Beij en E. Ar- bouw; R. G. de Groen en D. L. van den Oever. OVERLEDEN F. Hol, 35 jaar, man; A. Buitenom, 77 jaar, man; J. Stevens, 56 jaar, echtgen. van H. Koster; L. van der Veen, 80 jaar, wed. van W. M. van der Meij. Afhaaldienst werd f 197.536,75 bijgeschre ven. Er werden 1.065 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 32.547,65. Het tegoed der 48.161 inleggers bedroeg aan het einde der maand f42.526.140,59. Cycloopgebergte. De zuidelijke hellingen waren reeds eerder door de heer Van Royen onderzocht. Na het Cycloop- gebergte staan als gezegd het Tamrau- gebergte en het Arfakgebergte op het programma. Naast het algemene werk zal de heer Sleumer zich in het bijzon der bezighouden met de studie van de rododendronsoorten in deze gebergten, terwijl de heer Van Royen zich speciaal zal toeleggen op de bestudering van de vegetatievormen in de te bezoeken ge bieden. Advertentie Twee botanici van het Rijksherbarium te Leiden, dr. H. O. Sleumer en dr. P. van Royen, vertrekken zaterdag van Schiphol naar Nieuw- Guinea voor een wetenschappelijke expeditie, die tegen de acht maan den zal duren. Deze expeditie is een vervolg op het botanisch onderzoek dat dr. Van Royen in 1954—'55 in enkele streken van Nieuw-Guinea instelde. De thans georganiseerde expeditie wordt door dienstverlening gesteund door het ministerie van Binnenlandse Zaken en het Gouver nement van Ned. Nieuw-Guinea. Zowel de staatssecretaris, mr. Th. H. Bot, als de Gouverneur, dr. P. J. Platteel. hebben persoonlijk van hun belangstelling blijk gegeven. De financiering geschiedt door de Neder landse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W. O.) en het Treubfonds van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Het ligt in de bedoeling van de heren Sleumer en Van Royen botanische onderzoekingen te verrichten in het Cycloopgebergte, het Tamrau-geberkte en het Arfak-gebergte, alle gelegen aan de noordkust. Vervolg op onderzoek van tlr. Van Royen In een onderhoud naar aanleiding van het aanstaande vertrek deelden de heren Sleumer en Van Royen en prof. dr. H. J. Lam, de directeur van het Rijksher barium mee, dat deze expeditie in Lei- den is georganiseerd, omdat Leiden van oudsher gespecialiseerd is in het bota- I nisch onderzoek van de Aziatische tro pen in de wijdste zin, terwijl het Utrechtse herbarium zich in het bijzon der toelegt op de Amerikaanse tropen en de Wageningse Landbouwhogeschool de laatste jaren de Afrikaanse tropen als „eigen terrein" exploreert. In Leiden bevindt zich de grootste collectie bota nisch materiaal uit dat gebied van de gehele wereld. Enige jaren geleden is hier te lande de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Nieuw-Guinea in het leven geroe pen. Deze „WONG" is evenals ZWO een lichaam dat voornamelijk met rijks- gelden werkt. Het had in de lijn der ver wachting gelegen, dat de WONG deze expeditie had gefinancierd, maar de middelen van deze organisatie laten een dergelijke kostbare onderneming thans nog niet toe, totdat ZWO de financiering van het leeuwedeel op zich heeft geno- Demonstratiewedstrijd studenten-rugbyt earn In het Engelse plaatsje Rugby vindt de oplettende toerist na enig zoeken een gedenksteen ingemetseld in de muur die het plaatselijke College omheint. Deze steen herinnert aan het feit, dat tijdens een voetbalwedstrijd in 1823 aldaar ge houden een zekere W. W. Ellis met to tale veronachtzaming van de bestaande regels de bal oppakte en zich hiermee in de richting van het vijandelijke doel spoedde. Hij creëerde daarmee een nieu we sport, die de naam van het plaatsje kreeg en deze nog steeds met ere draagt. Het rugbyspel maakte in korte tijd een geweldige opgang en werd in Enge land op scholen en universiteiten naast cricket de belangrijkste sport. Nog steeds wordt deze teamsport van zeer groot be lang geacht voor de karaktervorming en het kweken van doorzettingsvermogen en mentale hardheid. Van Engeland uit heeft het rugbyspel zich omstreeks de eeuwwisseling ver breid door de andere landen van het Gemenebest en het is sedert de oorlog ook sterk in opkomst op het vasteland van Europa. Enige enthousiaste leden van het Leidsch Studenten Corps hebben in sa menwerking met in Leiden studerende Zuidafrikaanse studenten enige tijd ge leden het initiatief genomen, de rugby- sport ook in de Leidse Universitaire ge meenschap te introduceren. Het resul taat was, dat het Leids Studenten Rug- bygezelschap werd opgericht met als be stuursleden de heren R. Holsboer, V. Steenstra Toussaint en K. Michielsen. Na een kennismakingstoernooi in Delft groeide het aantal leden zodanig, dat al spoedig een volwaardig team in competitieverband van de Nederlandse Rugby Bond kon worden ingeschakeld. Na een druk wedstrijdseizoen, eindigde men op een eervolle vierde plaats. Morgen zal dit team als afsluiting van het seizoen een demonstratiewedstrijd tegen het uitstekende vijftiental van Te Werve op het Universitaire sportterrein aan het Piet Paaltjenspad spelen. Ver wacht wordt dat deze wedstrijd, die om drie uur aanvangt, op een hoog peil zal staan. NATUURBESCHERMING IN LEIDEN Het pas opgerichte Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, dat zich ten doel stelt in zo ruim mogelijke kring aandacht te vragen voor de natuurbe scherming, start in 1961 met een drietal natuurwandelingen. Deze natuurwande lingen worden in vele plaatsen van ons land op dezelfde dagen in mei, juni en oktober gehouden. Wat Leiden en om streken betreft staan deze excursies onder leiding van de Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, afdeling Leiden. De afdeling Leiden, die onlangs haar 60-jarig bestaan heeft gevierd, vestigt nog eens de aandacht op de doelstelling van de Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging, t.w. het bevorderen van onder ling contact tussen amateurs, die zich met de beoefening van natuurstudie bezig houden. Dit brengt mee, dat de vereniging de kennis van en de liefde voor planten en dieren onder haar leden tracht te verspreiden. Evenals de andere afdelingen houdt de afdeling Leiden hiertoe o.a. jaarlijks een aantal excursies. De eerstvolgende excur sies worden gemaakt naar het bos van het Huis te Warmond op zaterdag 6 en 7 mei. TAMP AU GEB- Vele activiteiten ontplooid Jubileum D. Jasperse 25 JAAR BIJ DE S.L.F. Provincie Z.-H.vrije zaterdag in zomer Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft besloten het administra tieve personeel van de provinciale grif fie en de Waterstaat gedurende de maanden mei, juni, juli, augustus en september een vrije zaterdag te verlenen. Gedurende de andere maanden zal er zaterdags wél worden gewerkt. Een aantal leden van het technisch personeel van de Provinciale Waterstaat zal des zaterdags om de veertien dagen vrij zijn. Deze regeling gaat reeds morgen in. Prof. Gorter lid Finse Akademie v. Wetenschappen Prof. dr. C. J. Gorter hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit en tevens directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, is benoemd tot buitenlands lid van de Finse Akademie van Wetenschappen. Van de ongeveer zestig buitenlandse leden der Akademie zijn er thans twee van Nederlandse nationaliteit. De andere Nederlander is de bekende geo-fysicus professor dr. F. A. Vening Meinesz oud hoogleraar der Rijksuniversiteit te Utrecht. De twee expeditieleden dr. P. van Royen (rechts) en dr. H. O. Sleumer (links), die acht maanden in een drietal gebergten botanisch onderzoek zullen verrichten, men. Het ligt echter in de bedoeling, dat WONG mettertijd ook dergelijke onder zoekingen zal bekostigen. Gedurende ongeveer drie maanden zullen de heren Van Royen en Sleumer botanische onderzoekingen verrichten op de noordhellingen en de toppen van het Afspraak met Boskoop Behalve zuiver wetenschappelijk kan deze expeditie wellicht ook direct prak tisch nut afwerpen. Zo is het niet on mogelijk, dat b|jv. het kwekerscentrum Boskoop zal kunnen profiteren van de rododendron-vondsten. Er z|jn reeds afspraken gemaakt over de mogelijk heid, dat zaden of stekken van in Nieuw- Guinea gevonden soorten naar Boskoop worden gezonden. Dit geldt ook voor an dere planten, die wellicht een verrijking kunnen betekenen voor de Nederlandse sierteelt. Ook uit Amerika Is op dit ge bied belangstelling getoond. Belangwekkend verbond Bovendien is het mogelijk, dat ver band kan worden gevonden tussen bo demstructuur en plantengroei, waardoor enerzijds aan de hand van de samen stelling van de bodem verwachtingen gerechtvaardigd zouden worden ten aan zien van mogelijke cultuurgewassen, terwijl omgekeerd een bepaald type vegetatie een indicatie zou kunnen vormen voor de samenstelling van de bodem. Dit laatste kan van belang zijn bijv. voor ertswinning. Zo zijn de expe ditieleden zeer benieuwd naar de resul- CYCLOOP GEB. taten van het onderzoek van de noord west hoek van het Cycloopgebergte, waar een hoog gehalte aan nikkel en chroom in de bodem gepaard gaat met een opvallend open vegetatie. Zou tus sen een en ander verband kunnen wor den gelegd, dan zijn wetenschapstakken van verschillende aard en direct prak tische belangen hiermee gediend. Uiter aard is ook de Dienst van het Boswezen in Nieuw-Guinea zeer geïnteresseerd bij onderzoekingen naar de relatie tussen bodemgesteldheid en vegetatie, en ook bij eventuele vondsten van cultuurwaar dige houtsoorten, want hout is, evenals de copalhars, een belangrijk uitvoerpro- dukt van Nieuw-Guinea. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand april 1961 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.987.355,02 gulden en terugbetaald f 1.668.439,31. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 440 en het aantal afbetaalde boekjes 269. Op 6.486 rekeningen van deelnemers aan de SALATA grote fles van 97 voor SALATA halve fles van 57 voor grote fles van 1.- voor

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3