fleXa Vorig jaar 3000 Zuidvietnamezen door rode guerrillastrijders gedood In vele bijeenkomsten en stille tochten werden de doden herdacht Luchtvaartoverleg met V.S. op losse schroeven Meer Amerikaanse steun voor een bedreigd punt in Zuidoost-Azië Motorjacht voor Prins Bernliard WEERBERICHT Bondsdag keurt verdrag met Nederland goed kwaiiteitsverf Amerikaanse ruimteeabine veilig geland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 MEI 1961 No. 30348 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. ran Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel I, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ONTHULLINGEN VAN MINISTER RUSK (Van onze Amerikaanse correspondent) Zuid-Vietnam zal meer Amerikaanse militaire steun krijgen, meer advies bij de training van zijn leger en bovendien sociale en econo mische bijstand. Deze mededeling van Dean Rusk, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, kan niemand verbaasd hebben, nadat president Kennedy de laatste tijd herhaaldelijk had gewezen op de kritieke toe stand in de staat, die ten oosten van Laos is gelegen. Nu de Bij 50-ste verjaardag Voor vakanties aan Middellandse Zee Op de werf van Nicolaas Witsen en Vis N.V. te Alkmaar is een luxe motor jacht in aanbouw, dat bestemd is als communisten in een groot deel van Laos de baas zijn geworden is hetvf jaarsgeschenk voor Prins Bernhard - - - als hu 29 juni a.s. vijftig jaar wordt. -• -• -- voor hen nog gemakkelijker onrust te stoken in Zuid-Vietnam. Ook Rusk maakte nog eens duidelijk waarom de hulp aan Zuid- Vietnam nodig is: het communistische militaire apparaat in Zuid-Viet nam omvat meer dan 12.000 personen en alleen al in 1960 zijn meer dan drieduizend mensen door communistische guerrillastrijders gedood! Er werd een actie ondernomen uit Noord-Vietnam met het doel Vietnam met geweld te herenigen en communistisch te maken. Ten gevolge van een rode guerrilla zijn 200 lagere scholen met 25.000 leerlingen gesloten. Economische hulp eveneens nodig Men zou echter een onjuiste indruk van Rusk krijgen, indien men meende, dat hü alleen of bij voorkeur met mili taire middelen het communisme denkt te kunnen tegenhouden. Herhaaldelijk legde hij in zijn persconferentie de nadruk op de economische maatregelen, die moeten voorkomen dat het land communistisch wordt. Voor Zuid-Viet nam achtte hij die maatregelen nood zakelijk, maar ook voor Latijns-Amerika. „Het bondgenootschap voor de vooruit gang". waarvan president Kennedy ge sproken heeft, achtte Rusk het kader waarin het communistische probleem voor Midden- en Zuid-Amerika moet worden aangepakt. Hij sprak van een preventieve actie en een bouwtaak, die voor deze gebieden wenselijk zijn. Dit alles wijst er op, dat Amerika op de jongste tegenslagen in Laos en Cuba niet op een wilde manier zal reageren, zo mogelijk niet met wapengeweld, doch door economische en militaire verster king van de gebieden, die na de jongste communistische successen worden be dreigd. Rode schending van bestand in Laos Generaal Phoemi Nosavan, de minis ter van Defensie van Laos, heeft ver klaard. dat troepen van de communisti sche Pathet Lao het bestand hebben DEENSE BOEREN STAKEN MAANDAG LEVERING AAN BINNENLANDSE MARKT Deense boerenorganisaties hebben er gisteren bij hun leden op aangedrongen van maandag af geen levensmiddelen meer af te leveren voor de binnenlandse markt. De boeren eisen belastingverla gingen en subsidies ten bedrage van 550 miljoen kroon. De boeren hebben looneisen van hun personeel van de hand gewezen. Pas als de regering hun een schadeloosstelling toekent voor de hogere lonen, zijn zij bereid de eisen in te willigen. De regering heeft de boeren een com pensatie van 300 miljoen kroon aange boden, maar dat bedrag was volgens de boeren niet voldoende. De actie wordt gesteund door boeren bonden en organisaties van slachterijen, zuivelhandelaars en veekooplieden. Al leen de Deense vereniging van kleine boeren heeft meegedeeld er niet aan te willen deelnemen. De leiders van de 40.000 stakende ha venarbeiders, zeelieden en transportar beiders hebben inmiddels besloten de stakers te laten stemmen over de nieu we loonvoorstellen van een regeringsbe middelaar. Als deze voorstellen worden aangenomen, zal de staking van deze ar beiders tot het verleden behoren. Zoals gemeld hebben gisteren de 80.000 me taalarbeiders, die 11 april in staking wa ren gegaan, het werk hervat. WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 MEI Zon op: 5.02 uur; onder: 20.12 uur; Maan op: 1.05 uur; onder: 10.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.59 en 19.31 uur. Laagwater te 2.40 en 15.04 uur. (Dit blad bestaat alt 29 pagina's) geschonden door op regerinsstrijdkrach- ten te schieten. Langs de rivieren Nam Oe en Nam Soeong zijn ook nog troepen bewegingen van de opstandelingen waar genomen. Generaal Phoemi zei, dat hjj nog steeds verbinding zoekt met de leiders der opstandelingen. Op die dag zal het jacht symbolisch worden overgedragen door de voorzitter van het comité van initiatief, ir. Den Hollander. Dit comité werd vorig jaar in het leven geroepen. Het verjaarsgeschenk is bedoeld als blijk van waardering van het gehele Nederlandse bedrijfsleven voor hetgeen Prins Bernhard voor de econo mische ontwikkeling van ons land heeft gedaan. Aan de financiering hebben dan ook zowel werkgevers als werknemers bijgedragen. Dezer dagen heeft ir. Den Hollander een bespreking met Prins Bernhard ge had over de aanbieding van het ge schenk, dat bestemd is voor gebruik in de Middellandse Zee tijdens de vakan ties van het Koninklijk Gezin in de Italiaanse villa. Een overzicht van de plechtige kranslegging door Koningin Juliana en Prins Bernhard bij het Nationale Monument op de Dam te Amster dam. KONINKLIJK PAAR BIJ NATIONALE HERDENKING In het zuiden en het noorden, inzon door en zorgde voor een indrukwek- het oosten en het westen, overal in ons land zijn gisteravond de doden uit de tweede wereldoorlog her dacht. Om acht uur precies viel een diepe stilte over ons land en gedu rende twee minuten gingen veler gedachten eerbiedig uit naar hen. die in die moeilijke jaren hun leven voor het vaderland hebben gege ven. In vele plaatsen trokken duizenden en duizenden in alle stilte, diep in sombere gedachten verzonken aan die bittere oorlogs jaren, langs de monumenten of plekken, die herinneren aan de trieste offers, die gebracht moesten worden voor onze vrijheid. De Koningin en Prins Bernhard waren gistermiddag op de Dam aanwezig bij de nationale herdenking. Toen het konink lijk paar arriveerde, brak plotseling de kende sfeer op het doorweekte plein voor het Nationaal Monument, waar dui zenden zich verzameld hadden. Nadat het koninklijk paar was verwelkomd door de minister-president, prof. dr. J. de Quay, burgemeester mr. G. van Hall en de voorzitters van de Commissie Na tionale Herdenking en het Comité Na tionale Herdenking Militaire Gevallenen, droeg Charlotte Kohier het twaalfde couplet van het Wilhelmus voor. Terwijl de Marinierskapel koraalmu- ziek speelde, legden Koningin en Prins een krans van witte seringen aan de voet van de pyloon, de eerste van de ruim dertig kransen, die volgden. Er was een krans, die namens de ministerraad door de ministers De Quay, Toxopeus en Visser werd gelegd, een van vier chefs van staven en vele van tal van instan ties en verenigingen. Om 16.20 uur blies de Marinierskapel de "Last Post" ,die bij militaire begrafe nissen gebruikelijk is, gevolgd door het spelen van het Wilhelmus. Het Konink lijk Paar opende toen het défilé om zich daarna via het poortje op de Vijgendam naar de hof auto te begeven, terwijl dui zenden langs het Monument trokken en er bloemen neerlegden. Toen het tram verkeer via Damrak en Rokin om vijf uur werd herstéld en de deelnemers aan de herdenking verloren gingen in het naar huis kerende kantoor- en winkel personeel, was de voet van het Nationaal Monument bedolven onder bloemen en kransen. Hoewel er 's avonds minder deelnemers waren dan verleden jaar, had de stille tocht, die zich van de Nassaukade via de Weteringschans (fusilladeplaats) en de Vijzelstraat naar de Dam bewoog, een indrukwekkende omvang. De 4 mei her- i denking in de hoofdstad werd afgesloten met een bijeenkomst in de Stadsschouw- i burg, waar het woord werd gevoerd door prof. dr. W. Banning, prof. dr. T. T. ten Have en Maria van Kan en waaraan verder medewerking verleenden Loudi Nijhoff, Rosa Spier en Theo Olof. Prins Jan van Luxemburg heeft gisteren in het Groothertogelijk Pa leis te Luxemburg de eed van trouw op de grondwet afgelegd, waarmee hij de functie van stadhouder aan vaardde. Hij zal nu samen met Groothertogin Charlotte regeren over het kleinste Beneluxgebied. Slot pag. 2 De Westduitse bondsdag heeft gister avond met slechts enkele stemmen van de FDP tegen het compensatieverdrag tussen Nederland en West-Duitsland goedgekeurd. Dit verdrag bevat bepalin gen over de grenzen tussen beide landen en regelt de soevereine rechten in het Dollardgebied en het gebied van de Eems. Voorts regelt het in een aantal artikelen de vergoeding aan de Neder landse burgers, die tijdens de bezettings jaren van de laatste wereldoorlog schade hebben geleden. Vierennegentig percent van het in 1949 onder Nederlands be stuur geplaatste gebied wordt nu weer Duits. Bij Nederland blijft een stuk grond, waarop praktisch geen mensen wonen. Slechts in de gemeente Wyler- Beek zullen 23 Duitsers in Nederlands gebied komen te wonen. Rond 7.700 Duit sers worden weer onderdaan van de Bondsrepubliek, 2.300 Nederlanders zul len na de grenscorrecties in West-Duits land wonen. Standpunten liggen te ver uiteen Deskundigen van het departe ment van Verkeer en Waterstaat hebben gistermiddag onder leiding van staatssecretaris Stijkel beraad slaagd over de vraag of men zal kunnen ingaan op het Amerikaanse voorstel, de luchtvaartonderhande lingen maandag in Washington te hervatten. Naar van welingelichte zijde verluidt was het beraad nodig omdat de Ame rikaanse uitnodiging gisteren vervat was in een nieuwe nota, waarin een nadere precisering van het Amerikaanse stand- „Parasieten" in de Sowjet-Unie gaan naar werkkampen De regering van de Russische federa tie heeft bepaald dat alle Sowjetrussi- sche buregers die een „parasitair leven" leiden, voor een periode van twee tot vijf jaar in werkkampen zullen worden overgebracht. Het persbureau Tass meldt dat dit geldt voor „alle volwassenen, gezonde burgers die geen eerlijk werk wensen te verrichten, sociaal nuttig werk uit de weg gaan en als parasieten leven, zodat zij de grondwettelijke plicht van dt Sow- jetrussische burger niet vervullen". De maatregel zal ook van toepassing zijn op mensen „die slechts voor de schijn werken". Het betrokken decreet staat de over heid toe bezittingen in beslag te nemen, „die zijn verkregen zonder eerlijke ar beid". punt werd gegeven. Deze nieuwe nota werd in Den Haag met grote teleurstel ling ontvangen. De vraag is gerezen of de standpunten niet zover uiteenlopen dat een vruchtba re voortzetting van het overleg onmo gelijk is geAYrden. De Amerikaanse de legatie heeft opnieuw gevraagd om sta tistische gegevens over het transatlanti sche verkeer van de KLM en zij heeft het opnieuw duidelijk gemaakt, dat zij landingsrechten voor de Nederlandse onderneming op de Amerikaanse west kust slechts wil toestaan in ruil voor een inkrimping van het overige verkeer der KLM op de Verenigde Staten. Hoewel daarover van officiële zijde gisteravond geen enkele bevestiging was te verkrijgen, is het welhaast zeker, dat van Nederlandse zijde een nieuwe nota aan de Amerikanen zal worden gezon den. h*,t zou dan de bedoeling zijn, deze nieuwe nota nog voor het einde van de week in Washington te laten overhandigen. Inmiddels is de Amerikaanse senator George Smathers (Democraat) in de Senaat een actie tegen de K.L.M. be gonnen. Hij sprak de hoop uit, dat de Amerikaanse Raad voor de Burgerlucht vaart een onderzoek zal instellen naar de beweringen, dat onze nationale lucht vaartmaatschappij de Bermuda-principes dat Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen gelükwaardige rechten geeft in de landen, waarmede de V.S. lucht vaartverdragen hebben gesloten heeft geschonden. Senator Smathers eist een dergelijk onderzoek voor het overleg weer op gang zou komen. De K.L.M. heeft volgens hem haar capaciteitscijfers ge heim gehouden, maar wanneer de hui dige schattingen correct zijn is de KLM bezig geweest „het Amerikaans-Neder landse luchtvaartverdrag van 1957 op flagrante en systematische wijze te schenden". Utrechtse vrouw vergiftigde haar man De rechtbank in Utrecht heeft de Utrechtse vrouw, die haar man, het hoofd van een Muloschool in septem ber van het vorig jaar door vergiftiging van het leven beroefde, overeenkomstig de eis ontslagen van rechtsvervolging, met de bepaling dat zij voor ten hoogste één jaar in een krankzinni gengesticht wordt opgenomen en daarna ter beschikking van de regering wordt gesteld De rechtbank achtte moord be wezen. Het drama speelde zich af op woens dag 21 september 1960. De vrouw had 's middags, tegen twaalven, een aantal boterhammen gesmeerd voor haar man. Enige boterhammen besmeerde zij met het gif rodent, een muizenverdel- gingsmiddel. De man at de vergiftigde boterhammen en overleed twee dagen later. Men schreef aanvankelijk de vergifti gingsverschijnselen toe aan het nuttigen van een bedorven gestoomde makreel. Een onderzoek wees echter uit dat het slachtoffer was overleden ten gevolge van fosfor, het hoofdbestanddeel van Aictyt jpwe+fcvit DE ASCOT-CONTINENTAL KOLLEKTIE Kostuums in 4D in 37 maten van f. 109.- af. jpj exclusief bij Haarlemmerstraat 175 uit de bus op de wand 'rolt' de Flexa muurverf snel - vasthoudend wasbaar! j Kies uit de 2^ mu"rl<leuren Ljjjjnt rodent. Aanvankelijk verdacht men de vrouw ook van het besmeeren van de makreel met vergif. Vlak voor het ter perse gaan van dit blad werd te 15.38 uur gemeld, dat de Amerikaanse ruimte cabine met Shephard is gelanceerd. Even later werd gemeld dat Shepard veilig en wel uit zee is opgevist.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1