Laatste nieuws RUIMTEVLUCHT UITGESTELD TOT 3.15 UUR In Ceylon dreigt burgeroorlog Wedgwood Benn heeft eerste ronde gewonnen Nieuwe woningen in Oegstgeest X „W onderdokter" veroordeeld „Peer" gekozen in het Lagerhuis waarin hij niet mag zitten Baileybrug over de Schipholweg BESTAAT MIJNHEER U. MET BOLHOED EN NAMAAKSNOR? VRIJDAG 5 MEI 1961 Wethouder J. F. M. Steenmetser heeft vanmorgen de eerste paal geslagen voor een complex van tien woningen, dat aan de Korenbloemlaan te Oegstgeest ver rast. Deze woningen worden gebouwd uit het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Waarschijnlijk komen zij te gen het einde van dit jaar gereed. De heer Steenmetser, die voorzitter is van de plaatselijke commissie van het bouw fonds, verrichtte onder grote belangstel ling van de toekomstige bewoners van het complex zijn taak als heibaas. Na afloop van deze plechtigheid was er een intieme bijeenkomst in „De Beu kenhof". Op de foto ziet men de wet houder van Openbare Werken aan het werk. (Foto LD./Holvast) k OEGSTGEEST Herdenkingssamenkomst Ook in deze gemeente vond gister avond de traditionele dodenherdenking plaats bij het monument in het Bos van Wyckerslooth. Evenals voorgaande jaren bestond hiervoor grote belangstel ling. Zowel de burgemeester als de voor zitter van de O.V. onder wiens auspi ciën deze herdenking plaats vond, waren verhinderd, de laatste wegens ziekte. Onder de aanwezigen zagen we o.m. de wethouder van openbare werken, de heer Steenmetser, rector Sondaal, ds. Meyer, Wika de Vlieger en tal van raadsleden. Het Leidse vrouwenkoor „Cantemus" zong achtereenvolgens het „De Heer kent al de zijnen," van Men delssohn en „Der Her ist mein Licht", van Kleljn. Hierna hield ds. J. H. Kap pers een indrukwekkende toespraak. Na de twee minuten stilte werd een krans gelegd aan de voet van het monu ment, waarop het zangkoor, onder lei ding van mevrouw Stenz het „Gij Ne derlands vlag ontplooi uw banier" zong. Met een défilé langs het monument en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd deze plechtigheid, waarbij padvinders (stersi en gidsen een ere-haag hadden gevormd, besloten. VOORSCHOTEN Herdenking gevallenen By het monument voor de gevallenen aan de ingang van het Burgemeester Berkhoutpark kwamen gisteravond en kele honderden Voorschotenaren teza men om de gevallenen te herdenken. De officiële vertegenwoordiging be stond uit burgemeester L. de Kool wet houder J. J. Dekker de gemeentesecre taris, vele raadsleden en enkele hoofden van dienst. Vanaf kwart voor acht luidden de klokken van de gemeentetoren en toen de officiële personen en genodigden aan gekomen waren speelde een muziek korps, samengesteld uit leden van de harmonieverenigingen Benvenuto en St.- Laurentius enkele beden en gedenklie deren. Nadat burgemeester de Kool en wethouder Dekker een krans namens het gemeentebestuur gelegd hadden speelde de muziek enkele liederen terwyi vele anderen bU het monument een bloemen hulde brachten. Spontaan zongen de vele aanwezigen na de kranslegging het Wilhelmus mee. Het badhuis zal van zaterdag 6 mei af op zaterdagen geopend zyn van 8 tot 13 uur, dus niet meer 's middags. Op vrydagen zal het badhuis van 14 tot 20 uur geopend zyn. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 mei Kaasmarkt Aan voer 6 partyen Goudse. Noteringen: extra kwaliteit geen notering: le kwaliteit 2.17- 222; 2e kwaliteit 2.10-2.16. Handel matig. LEIDEN, 5 mei Veemarkt: Aanvoer: 22 stieren, handel kalm; 105 melkkoeien 825-1250 per st. iets rustiger; 290 vette koelen 2.80-3.45 per kg. schoon gew., goed; 99 vare koelen 625-1025 per st., rustig; 25 pinken 325-550 per st., kalm; 81 vette kalveren 2.20-2.70 per kg. lev. gew. rede- Ujk; 226 nuchtere kalveren 1.25-1.60 per kg. lev. gew.. vry goed; 60 fokschapen, willig; 140 fokschapen met 1 lam 175 per st.; fokschapen met 2 lamm. 170-242 per st 419 vette lammeren 125-140 per st., goed; 51 varkens( zeugen) 375-475 per st., willig; 228 schrammen 80-105 per st., wil lig; 799 biggen 58-64-70 per st., willig; 2 veulens; 33 gelten: 447 zuig- en weide- lammeren. Totaal 2887. AALSMEER. 4 mei. C.V. Centrale Aale- meerse Velling G.A. Gerbera 4570. Bou- vardla 3552, Calla 5071, Clematis 100 175 per stuik. Orchideeën 80120 per bloem. Amaryllis 2035 per kelk, Fresia 90—160, Iris 160—205, Lathyrus 95—170, Anemonen 4593 per bos. AALSMEER. 4 mei. C.V. Centrale Aals- meerse Velling G.A. Potplanten. Adian- thum grote pot kleine pot 6085, An- thurlum 3501600 160260. Azalea 100 140 2035. Asplenlum 4060, Azalea 250—500 160—200. Begonia Erfordla 100— 150 4070. Bladbegonia 2536. Cac tussen en vetplanten 200450 1250. Cissus 200350 3035. Croton 300—650 100250. Cyclamen 125—160, Clnne- rarla 100—165 80—120. Calceolaria 40—65. Grlphyllum 250400 100220. Cupherkin Sp'lendens 150250, 5065. Ficus 300400 Gemengde planten 80—120. Hedera bont 150—250 40—65, idem groen 100150 1530. Hortensia wit 250400. Idem roze 300550. idem blauw 300550. Kalanchoë 6580, Marantha 4045. De rechtbank te Dortmund heeft gis teren een 45-jarige Nederlander veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf voorwaardelyk met een proeftyd van twee jaar wegens het ongeoorloofd uit oefenen van de geneeskunde. De veroordeelde zou velen, soms dui zend mensen per week, genezen hebben door handoplegging. Hy heeft in 1959 gedurende een aantal maanden een praktyk gehad in Lunen in Westfalen. Hij woont nu te Emmerik. De „wonderdokter'die eigeniyk tuinman is, had tydens de behandeling voor de rechtbank gezegd; „Ik heb uit innerlyke noodzaak gehandeld en de mensen geholpen en hun leed verzacht". De getuige-deskundige professor Kri- schek zei, dat de man heel goed heeft geweten dat zyn methode op suggestie berustte. De tuinman, die reeds eerder in Duits land en Nederland vroordeeld werd, zei zelf in 1951 door handoplegging gene zer te zyn van een rugkwaal. Sedert dien had hy hetzelfde gedaan als de boer die hem had genezen. Enkele autobusondernemers vonden hem belangryk genoeg om gezelschaps- reizen naar „de man met de genezende handen", te organiseren. REORGANISATIE FRANSE STRIJDKRACHTEN Het Franse ministerie van de Stryd- krachten heeft gisteren bekendgemaakt dat de twee parachutistendivisies in Al giers zullen worden ontbonden, evenals de groep commandoeenheden van de al gemene reserve. Drie ontbonden regimenten van deze divisies zullen niet opnieuw worden ge vormd. namelyk het eerste regiment pa rachutisten van het vreemdelingen le gioen en het veertiende en het achttien de regiment valschermjagers. Hetzelfde is het geval met vier commandoeen heden van de algemene reserve. De andere eenheden worden gereorga niseerd en opgenomen in een lichte di visie en drie brigades. Deze eenheden zullen een gemengd karakter dragen, nameiyk zy zullen zowel afdelingen pa rachutisten als afdelingen infanterie omvatten en zowel afdelingen van het leger van het moederland als van het vreemdelingenlegioen. De operationele sterkte van de land- strydkrachten in Algerije zal door deze reorganisatie byna even groot zyn" als tevoren. De organisatie zal tegen 15 mei zyn voltooid, aldus het Franse mi nisterie van de Strydkrachten. Cooper: nog enkele (lagen te leven De Amerikaanse filmacteur Gary Coo per, die, naar de artsen verwachten, nog maar enkele dagen te leven heeft, heeft gisteren gezegd, dat hy „beseft, dat het geen er gebeuren gaat. Gods wil is. Ik ben niet bang voor de toekomst". In de verklaring, die hy van zyn ziekbed aflegde zei hij ook: „Zorg er alstublieft voor, dat iedereen weet, dat de brieven die men my geschreven, heeft, erg veel voor mij betekend hebben. Mijn vrouw Rocky leest ze voor. Ze hebben me veel rust gegeven". Dr. Rexford Kennamer, de arts van Cooper verklaarde, dat zich geen ver anderingen hebben voorgedaan in de toestand van de acteur. Nazi gearresteerd De Westberlijinse politie heeft van morgen de ex-sergeant van de SS Heinz Jentzsch gearresteerd, die ervan ver dacht wordt medeplichtig te zyn geweest aan de moord op 400 gevangenen van het kamp Gusen tydens het Nazi-be wind. Zyn gevangenneming is een uitvloei sel van het proces tegen de vroegere kampcommandant Chmielewski, die kortgeleden tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld. *v De ruimtevlucht van de Amerikaan Alan Shepard, die dinsdag werd uitgesteld wegens slechte weers omstandigheden, zou aanvankelijk hedenmiddag ongeveer één uur Nederlandse tijd plaats vinden. Op het laatste moment moest de lan cering van de Mercury-cabine echter ee nkwartier worden uitge steld. en later werd bericht, dat e entechnischc storing dwong tot een nieuw uitstel. Op dat moment verwachtte men, de lancering als nog hedenmiddag om ongeveer kwart over drie te kunnen laten doorgaan. Niet bekend werd gemaakt, val welke aard de technische storing was, maar aangenomen kan worden dat het een storing in de controle-apparatuur op de grond betrof, aangezien een storing in de Redstone-raket of de ruimtecapsule zelf ongetwyfeld tot afgelasten van het experiment zou hebben geleid. De ruimtevaarder Shepard verbleef reeds geruime tyd in de Mercurycapsule op de top van de 28 meter hoge raket, toen tot het eerstgenoemde uitstel van een kwartier werd besloten, en hy bleef daar ook na het tweede besluit tot verder uitstel. De starttoren was reeds om half een Nederlandse tyd van de raket weg gerold. Volgens in Tokio ontvangen be richten bevindt Ceylon, verborgen onder een totale perscensuur en noodtoestand, zich op de rand van een bloedige burgeroorlog. De berichten melden dat er op het eiland, waar 's werelds enige vrouwelijke premier, mevrouw Bandaranalke, ver leden jaar aan het bewind kwam, reeds bloedige onlusten zjjn voorgekomen. Me vrouw Bandaranalke heeft twee weken geleden de noodtoestand afgekondigd en oensuur op uitgaande persberichten voor meer dan twee weken ingesteld. De gouverneur-generaal, Sir Oliver Gonnetileke, gaf bevel tot algemene mo bilisatie om „burgeriyke ongehoorzaam heid" te onderdrukken, aldus de berich ten. Reizigers uit Ceylon hebben verteld dat een toestand Is geschapen waarin herhaling van de bloedige stryd tussen Singalezen en het Tamil sprekende be volkingsdeel van 1958 waarby 400 personen werden gedood en 12.000 hul zen vernietigd mogeiyk ls. Mevrouw Bandaranalke heeft reeds 70 leiders van de federale Tamilparty laten gevangen zetten. De party zelf ls verboden nadat de Tamils een onge welddadige campagne van burgeriyke ongehoorzaamheid waren begonnen om hun eisen van afscheiding de nodige kracht by te zetten. De regering beantwoordde dit met de instelling van de doodstraf voor brand stichters, plunderaars en saboteurs die bruggen of andere transportmiddelen zouden beschadigen. Staken is verboden en kan worden gestraft met maximum vijf Jaar gevangenisstraf. (Van onze Londen se correspondent) De energieke 36-jarige graaf Stansgate, edelman tegen wil en dank, die weigert zyn kroontje te dragen en zyn schouders met hermelyn te omhangen, heeft de eerste ronde van zyn stryd om naar het Lagerhuis terug te keren, met glans gewonnen. Hy voerde in feite een symbolische campagne tegen alles wat muf en vermolmd is in de zo sterk aan traditie gehechte Britse samenleving. De kiezers hebben hem by deze uitdaging volledig gesteund. Onder zyn oude naam Wedgwood Benn, die hy niet voor z(jn nieuwe, die hy kreeg, doordat de erfeiyke titel van zijn vader by diens overladen op hem overging, wenst te ver ruilen, won hy gisteren de tussentijdse verkiezing in zyn vroegere kiesdistrict zuidoost-Bristol met een verdubbelde meerderheid. De uitslag was: Anthony Wedgwood Benn (Labour- 23.275 stemmen, Malcolm St. Clair (Conservatief) 10.231 stemmen. welke ln 75 jaar geen bewoner meer heeft gehad. Wedgwood Benn zal zich maandag naar het Lagerhuis begeven, waar hij de wandelgangen zal mogen betreden, wel - kc hem enkele meters van de zittings zaal zullen scheiden, maar geen stap verder zal mogen doen. Benn zal dat ook niet proberen. Het zal allemaal rustig en beleefd toegaan. De Engelse discipline staat daar borg voor. Benn zal zich ze Benns meerderheid is meer dan twee maal zo groot als bU de algemene ver kiezingen in oktober 1959, toen hy de zelfde tegenstander met een voorsprong van 5.827 stemmen versloeg Wedgwood Benn had zich opnieuw kandidaat laten stellen uit protest tegen een door hem en vele anderen als verouderd be schouwde praktyk. welke hem gedwon gen heeft het Lagerhuis te verlaten. waarvan hy 10 Jaar heeft deel uitge- ninMi maakt en waar hem als jonge, veel- ker nlet verzetten of op dramatische KnlmmnHo nnlitioll, /mnottt'iifplH PPD nP- i j_i belovende politicus ongetwyfeld een be- langryke loopbaan wachtte. Wedgwood Benn ls een frisse, vitale figuur, die het Lagerhuis hard nodig heeft. Hy drukt in alle opzichten de voetsporen van zyn beroemde vader, die kort na de oorlog wegens zyn verdiens ten ln de adelstand verheven werd. Er ls thans een st&atsrechtelyk vol komen unieke situatie ontstaan. Benn werd wettig gekozen, doch het is on wettig voor hem om zyn plaats ln het Lagerhuis weer ln te nemen. De regering heeft Wedgwood Benn on middellijk de terugweg naar het Lager huis versperd. Hem werd duideiyk ge maakt, dat hy, indien herkozen, niet de Kamer mag betreden. Probeert hy dat toch, dan zal hem dit fysiek onmogeiyk worden gemaakt, omdat de sergeant-at- arms. generaalmajoor Ivor Hughes, de in deftig zwart met bef van witte kant uitgedoste en van een degen voorziene koninkiyke wapendienaar en opperste handhaver van de orde in het Lager huisgebouw, er vogr zal zorgen, dat hy niet door de toegangsdeur van de zit tingszaal komt. Hier zal hy er aan wor den herinnerd, dat hii als peer geen recht heeft de drempel van de Kamer te overschryden. Zal hy op een of an dere manier toch in de Kamer komen, dan kan Wedgwood Benn waarschyn- ïyk worden gestraft met een boete van 5.000 gulden voor elke dag, dat hy het verbod overtreedt. Hierover zyn de ge leerden het echter niet eens. Eventueel kan hy, als het Lagerhuis dat wil, in de geheel vervuilde gevangeniscel wor den geworpen, welke zich in de klokke- toren onder Big Ben bevindt. Een cel, Bij na half miljard voor maan-project De vaste commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden voor de ruimtevaart, heeft gisteren een extra bedrag van ruim 455 miljoen gulden toegewezen aan het onderzoek ten be hoeve van de ruimtevaart. Het grootste deel van het bedrag zal worden bestemd voor de ontwikkeling van de Apollo", een ruimtevoertuig, dat speciaal ont worpen is voor het vervoer van drie ruimtevaarders naar de maan en te rug De voorzitter van de commissie, Over ton Brooks, verklaarde, dat het be drag werd toegewezen in een poging, eerder dan de Russen op de maan te landen. Het project „Apollo" moet worden uitgevoerd voordat er een mens op de maan kan landen. Volgens de huidige aganda van ontwikkelingsfasen, moet de Apollo in 1967 gelanceerd worden. Behalve de toewyzing voor de bouw van deze Apollo heeft de commissie ook speciaal aandacht gegeven aan de be vordering van det ontwikkeling van ra ketten voor vaste brandstof of kernener gie. Hiervoor werd 138 miljoen gulden toegewezen. De commissie is van me ning, dat NASA (het Amerikaanse bu reau voor de ruimtevaart) tot nu toe te veel aandacht heeft gegeven aan vloei-klarlng, waaruit zou moeten blyken dat baca brandstolen. het tweetal onschuldig is aan de ten manier de Kamer pogen binnen te stor men. Desondanks zal er een nieuwe par lementaire slag ontbranden. Labours parlementsfractie ls gereed om alle con stitutional middelen te gebruiken om Benns terugkeer naar het Lagerhuis mogeiyk te maken. Volgens reizigers gedroegen de doer de regering gezonden troepen zich ondisci plinair. Onder bedreiging van vuurwa pens werden Tamil-mannen uit hun huizen verdreven en weggevoerd. De sol daten keerden vervolgens terug om de vrouwen aan te randen en huizen en winkels te plunderen, aldus de reizigers. Vele Tamils zouden by schermutselin gen met regeringstroepen zyn gedood. De gewelddadigheden blijven beperkt tot de noordelyke en oostelyke provin cies en vloeien voort uit het reeds lang durende conflict tussen de beide bevol kingsgroepen die verschillende talen spreken. De Tamil wenst dat zyn taal gelyke rechten krygt als het Singalees, de taal van de meerderheid. HANDENARBEID VOOR JEUGDLEIDERS Woensdagmiddag deden in het Leidse Volkshuis de door de L.J.A. cursusleider, de heer R. Kop, opgeleide cursisten examen voor het diploma .handenarbeid voor Jeugdleiders B". Zy, die voor dit examen opgaan, heb ben reeds het A-diploma ln bezit. Voor het A-gedeelte werden ze beoordeeld naar hun eigen handenaröeidwerk. Het B-examen bestaat uit een onder vraging over de theoretische kennis zoals didactiek, psychologie, materialen en ge reedschappen en een uur praktisch wer ken met een groep kinderen. Het Leidse Volkshuis had gezorgd voor een aantal kinderen, dat o.l.v. de kan didaten een rroiyke gymnastiekles van draadfiguren uitbeeldde. Deze figuren werden met crêpe papier aangekleed. In totaal deden 7 kandidaten examen, van wie er 1 moest worden afgewezen. De geslaagden zyn: de dames O. Derks, G. Koet, H. Nou wen, G. Vermeer en de heren D. v. d. Leek en G. Kleinbussink. Voor werkzaamheden op het vliegveld De ln de afgelopen maanden plotseling uitermate druk bezette Schipholweg heeft in de buurt van het viaduct by de Rijksweg AmsterdamDen Haag een baileybrug gekregen, die een uitkomst vormt voor het vrywel onoplosbare pro bleem hoe vele tonnen materiaal, nodig voor de uitbreiding van Schiphols ba nenstelsel .over deze weg naar het vlieg veld moesten worden vervoerd. De vele vrachtauto's, die dagelijks tientallen rit ten naar het vliegveld moesten maken, stonden soms een kwartier lang te wachten voor zy, het vliegveld verla tend na de vracht gelost te hebben, de Schipholweg weer konden opdraaien. De materialen worden per schip aan gevoerd door de Ringvaart en ten noor den van de Schipholbrug gelost. Van daar wordt het transport thans ver zorgd over een dwars door het land evenwydig aan det Ryksweg aangelegde 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur xun. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Vraag voor Amsterdamse Hof BMtaat mijnheer U. alias Lokhurf en laste gelegde reeks veediefstallen, overl- ls hy de leider van een bende veedieven? De Identiteit van deze geheimzinnige figuur, die een zwarte hoed, klompen en een namaaksnor zou dragen, werd giste ren onthuld voor het Amsterdamse ge rechtshof, waarvoor twee wegens veedief stallen veroordeelde verdachten zich moesten verantwoorden, Een 29-jarige koopman uit Zwaag en een 41-jarige zuivelarbelder uit Enschede werden daarvoor reeds door de Alkmaar- se rechtbank tot twee jaar gevangenis straf en drie jaar voorwaardeiyke terbe schikkingstelling van de regering veroor deeld, doch de officier van Justitie die drie jaar gevangenisstraf had geëist tekende appel aan. De procureur-generaal mr. W. B. J. Aberson, die weinig geloof hechtte aan het bestaan van de geheimzinnige myn heer U. en voor een nieuw vooronderzoek dan ook niets voelde, vroeg bevestiging van de eis van de officier van Justitie: drie Jaar met aftrek en voorwaardelyke terbeschikkingstelling van de regering gedurende drie jaar. Schijnbaar ingewikkeld Ruim zeseneenhalf uur heeft het Am sterdamse Gerechtshof zich verdiept in deze schynbaar ingewikkelde zaak, waar voor 14 getuigen uit alle delen van het land verklaringen kwamen afleggen. Bei de verdachten hielden hardnekkig vol, dat zy eind 1959 geen vee (10 koeien en negen pinken) hadden gestolen uit wei landen in Medemblik, Haren en Kwa- dyk. Het vee werd in Losser verkocht. Voor de Alkmaarse rechtbank noemde de koopman de naam van een zekere Lokhurf van wie hy het vee zou hebben gekocht, doch naderhand is gebleken dat deze man niet bestaat. Gisteren „onthulde" de koopman, na dat de procureur-generaal zyn eis had uitgesproken, dat de geheimzinnige der de man U. zou heten. „Ik word door hem gechanteerd en daarom heb ik zijn naam niet durven noemen" zei hy, waaraan hy nog toevoegde dat U. hem zelfs met de dood zou hebben bedreigd als hy zyn Identiteit zou onthullen. Verrassend Verdachte legde deze verrassende ver- gens pas af na herhaald aandringen door zyn raadsman, mr. H. Diesfeldt. „Hy woont by Zuidermeer en werd geholpen door iemand uit Hilversum en zyn beide zoons zo omschreef verdachte de „bende veedieven", die hem zou heb ben gechanteerd. Daaraan voegde hy nog enkel voor zyn vriend ontlastende verklaringen toe. „Alleen ik wist dat het vee van diefstal afkomstig was, maar tegen de zuivelarbeider heb ik gezegd dat het een commissiehandel was". Procureur-generaal mr. Aberson 2 km lange hulpweg. De vrachtauto's behoeven thans de Schipholweg niet meer te kruisen, maar ryden dank zy de baileybrug „over het verkeer heen". De frequentie van het verkeer op de Schipholweg bedraagt tegenwoordig 16.000 tot 18.000 voertuigen per dag. Dit verkeer nog dageiyks te doorkruisen met 500 vrachtauto's zou onoverkomen- ïyke bezwaren met zich meebrengen. De baileybrug is door genietroepen in de nacht aangebracht. Haar lengte is 88 meter, de hoogte 4.20 meter. Nu het aanvoerprobleem is opgelost hoopt men in oktober met de verlen ging van de 2550 meter lange baan 01—19 gereed te zyn. Deze baan zal dan 3200 meter lang zyn. Bovendien werkt men thans aan de geheel nieuwe baan 09—27, die na de omlegging van het ge deelte van de Haagseweg. dat in het noordwesten aan Schiphol grenst een lengte van 3300 meter zal krygen. Zes ministers in Bonn bijeen De ministers van Buitenlandse Zaken ▼an Nederland, West-Dultsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg en de plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken van België zyn vandaag in Bonn byeen voor hun politiek over leg dat elke drie maanden in een andere hoofdstad van een van de zes landen van de Europese Gemeenschappen wordt gebonden. Deze conferentie zal geheel ln het te ken staan van de Franse voorstellen voor periodiek politiek overleg van de Zes op het niveau van de regeringslei ders en een permanente secretariaat. Over deze plannen ls sedert de eerste topconferentie van de Zes in Parys in februari overleg gepleegd in de ambte lijke commissie, die tot taak heeft de tweede topconferentie voor te bereiden die op 19 mei te Bonn zal worden ge houden. In diplomatieke kringen in Brussel zei men gisteren dat er over het geheel genomen nog weinig vorderingen zyn gemaakt in de commissie. In Bonn toonde men zich wat optimistischer. Op de topoonferentie in februari heeft Nederland zich krachtig verzet tegen de Franse voorstellen. De wens van Nederland Groot-Brit- tannlë nauw bi) het Europese overleg te betrekken zal zaterdag het onderwerp van gesprek zyn op de byeenkomst van de raad van de Westeuropese Unie, waaraan dezelfde bewindslieden en de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken. Heath, zullen deelnemen. Op belde conferenties wordt Neder land vertegenwoordigd door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. Luns, en de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten. Op de conferentie van zaterdag zal veel afhangen van wat Heath zal zeggen over Groot-Brittannië's toekomstige ver houding tot de E.E.G. Men neemt ech ter aan dat Heath nu nog niet veel nieuws kan zeggen omdat Groot-Brit- tanniës politiek in deze nog geen vasts vorm kan aannemen. hechtte overigens weinig geloof aan het bestaan van „Mr. U." „Ik zal geen na sporing vorderen. Het lykt my overbo dige moeite, want wy kennen zo lang zamerhand dergeiyke abstracte figuren wel", zei hUt „Het merkwaardige is even wel dat een dergeiyke figuur onderhevig is aan de fluctuaties van de mode. Vroe ger had hy een zwarte bolhoed op, nu ls het er één met een zwarte gleuf hoe De belde raadslieden, mrs. H. Dies feldt en J. Diesfeldt-Van Riel, die de veertien getuigen aan een uitvoerig ver hoor onderwierpen, waren van mening, dat het Jurische bewys voor diefstal niet is geleverd en dat hoogstens van heling kan worden gesproken, waarvoor de koopman dan zou kunnen worden ver oordeeld. Een verzoek tot onmiddellyke invrijheidstelling van de zuivelarbeider wees het Hof na raadkamer echter af. Over 14 dagen uitspraak. De ramp op de „Mathieson,, Met diverse maatregelen wordt getraelit herhaling te voorkomen Staatssecretaris Roolvink heeft in antwoord op zyn schriftelyk vragen, het Tweede Kamerlid I. Baart (P.v.d.A.) nog eens een uiteenzetting gegeven van de oorzaken, die hebben geleid tot de ramp aan boord van de ertstanker „Mathie- son" op de werf van de Rotterdamse Droogdok Mij N.V. te Rotterdam. Zoals reeds gemeld, kon het gevaarlyke kool zuurgas ontsnappen doordat by het ont koppelen van de brandblusinstallatie de snelafsluiter van een van de twee fles sen is open gegaan. Op een groot aantal schepen, welke met een soortgelyke blusinstallatie zyn uitgerust, is een extrabeveiliging aan wezig, welke het ongewenst uitstromen van het gas voorkomt. Een dergelijke beveiliging, welke voor Nederlandse schepen ingevolge de schepenwet is ver eist, ontbrak op het onderhavige Libe riaanse schip. Deze omstandigheid was bekend by de monteurs, die de werk zaamheden uitvoerden. In een beoorde ling van de vraag of, en in hoeverre, sprake kan zyn van enige nalatigheid van deze monteurs kan de staatssecre taris niet treden, aangezien een gerech- telyk onderzoek gaande is. In den vervolge zal met betrekking tot schepen, waarop een koolzuur-installa- tie aanwezig is en de genoemde beveili ging ontbreekt, worden gevergd, dat by werkzaamheden aan deze installatie de machinekamer wordt ontruimd tot op het moment, waarop de installatie bui ten werking is gesteld. Evenzo moet de machinekamer zyn ontruimd tydens het wederom bedrijfsklaar maken van de installatie. Voorts zal het ongeval zowel natio naal als internationaal grote ruchtbaar heid worden gegeven door publikatie in de daarvoor in aanmerking komende technische tydschriften. Tevens zal de maritieme commissie van de internationale arbeids-organisa- tie te Genève van het ongeval op de hoogte worden gesteld met het verzoek er aandacht aan te besteden. In verband met de Bevrydingsdag was de Amsterdamse Effectenbeurs heden gesloten en ontbreken dus de noteringen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 mei Londen 10.04^-10.04%; New York 3.59% -3.59%; Montreal 3.64%-3.64%; Brussel 7.16%-7.16%; Parijs 73.28%-73.33% Stockholm 69.57%-69.62%; Frankfort 90.45%-90.50%; Milaan 57.88%-57.93% Zürich 82.97-83.02; Oslo 50.17-50.22; Ko penhagen 51.87%-51.92%; Lissabon 12.5254-12.54%; Wenen 13.77%-13.78%. w»-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11