Engelse diplomaal wegens spionage lol 42 jaar gevangenis veroordeeld Geen grens genoemd van aantal vrije woningen ALGIERS gisteravond een belegerde vesting WEERBERICHT opdracht van rechter Belangrijk in woningvoorziening U HEBT GELUK, ALS f 60,- U NU SCHIKT TOP-VOORDEEL REGENJAS Enorme seltade voor Engeland noopt tot geheimhouding Reehor vermoord in Negen compagnieën gendarmerie ter versterking Pamfletten noemen Salan als verzetsleider Opleidingsschip met zes mensen ten onder gegaan leuws ,zW Bolletje/' Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 MEI 1961 No. 30346 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.60 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onderging in Korea hersenspoeling Blake's veroordeling, en trouwens de hele zaak die achter gesloten deuren werd behandeld, kwam voor het publiek als een grote ver rassing. Regering en parlement zijn na dit nieuwe spionagegeval. dat aan het licht gebracht is na de onlangs ontdekte spionage bij de Britse marine de Lonsdale- Kroger-affaire uitermate ge schokt. Een politieke storm wordt verwacht. Het kabinet zal deze week nagaan of er reden bestaat om een nieuw on derzoek te gelasten naar de doelmatig heid van het nationale veiligheidssy steem. Met een zekere verslagenheid vernam men uit de mond van Lord Parker, En- gelands opperste rechter, dat hoewel de door Blake aan de Russen verstrekte inlichtingen niet van militaire aard zijn geweest, deze uitermate belangrijk voor de Sowjet-Unie waren, waardoor een groot gedeelte van Engelands inspan ning volkomen nutteloos is gemaakt! Advertentie George Blake, die tien jaar lang talloze Britse defensie-geheimen aan de Russen heeft verraden en nu tot de langste vrijheidsstraf is veroor deeld, die ooit in Engeland voor spionage is opgelegd, 42 jaar. Blake was bekleed met een verantwoor delijke vertrouwensport. Zijn optreden staat daarom gelijk met hoogverraad. De openbare aanklager, de advocaat- generaal Sir Reginald Manningham- Buller, die lid is van de regering, zei, dat op enkele passages na Blaker schrif telijke bekentenis geheim moet blijven. Rechter Russell O'Morrow Jaeeft gisteren de doodstraf uitgesproken over Floyd (Lucky) Holzapfel. die schuldig be vonden is aan moord op rechter Chil- lingworth en diens echtgenote. In de zaak, die diende in West Palm Beach in de Amerikaanse staat Flori da, was Holzapfel beklaagde, na eerst getuige te zijn geweest in de behande ling van de zaak tegen rechter Joseph A. Peel jr., van West Palm Beach, die een onwettige bron van inkomsten had, welke door Chillingworth was ontdekt. Peel zou de opdracht tot de moord hebben gegeven. Lucky Holzapfel pleegde de moord in sa menwerking met een neger, die ille gaal sterke drank stookte en die ook door Chillingworth was ontdekt. De twee moordenaars bonden de rechter en zijn vrouw in kettingen en wierpen hen toen in zee. De neger, George Lincoln, was vrijgesteld van strafver volging voor zijn getuigeverklaring, maar Holzapfel niet. Ex-rechter Peel werd indertijd veroor deeld tot levenslang. Minister liet zicli niet verleiden Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 t OOK OM MEE TE NEMEN. VRIJ WARM De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vrij warm weer met aanvankelijk op klaringen en later weer toenemende kans op een regen- of onweersbui. Overwe gend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 MEI Zon op: 5 04 uur: onder: 20.10 uur; maan op: 0.03 uur; onder: 9.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.12 en 18.39 uur; laagwater te 157 en 14.21 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Aartsen blijft zijn hart verpanden aan de vrije sector van de woningbouw. De bouw van dure huizen (boven f. 23.000 in de grote steden) wordt afgeremd, maar aan het aantal goedkope vrije woningen heeft de minister goeen uiterste grens gesteld. Ondanks de sterke aandrang van de heer Bommer (P. v. d. A.) bij de replieken inzake de regerings nota over de woningbouw, liet de bewindsman zich niet verleiden precies het aantal goedkope wonin gen te noemen, dat dit jaar ten hoogste in de vrije sector mag wor den gebouwd. „De vrije sector wordt zo langzamer hand een belangrijk deel van onze wo ningvoorziening," aldus minister Van Aartsen. „Wanneer het mogelijk is, dat iemand zonder subsidie in zijn woning behoefte voorziet, kan ik daar echt geen schande in zien. We moeten aanvaarden dat de vrije sector er is om mee te helpen het woningtekort in te lopen. Alleen in dien de bouw in de vrije sector aanlei ding zou geven tot verstoring van de bouwmarkt, of indien daardoor de gesubsidieerde sector in gevaar zou ko men, zou er reden zijn voor ingrijpen". Geen bezwaar Met nadruk verklaarde de heer Bom mer ook geen bezwaar te hebben tegen de vrije sector, maar dan voor wonin gen, die erin thuishoren. Velen vluchten echter in de vrije sector, omdat zij an ders geen huis kunnen krijgen. Zo wor den zij op te hoge kosten gejaagd. Voor de vrije sector is dit jaar alsnog een extra bouwvolume van 50 miljoen gulden uitgetrokken, maar de minister zegt niet te kunnen meedelen hoeveel woningen daarvoor boven het aanvankelijk ge raamde aantal van 15.000 zullen worden gebouwd. De minister heeft echter wel kunnen verklaren, dat als de vrije sector dit jaar zou uitlopen tot 30.000, daardoor beslag zou worden gelegd op een extra bouwvolume van 165 miljoen. Er was een sterke aandrang op de minister de uiterste grens te noemen van het aantal vrye woningen, waartoe hij dit jaar wil gaan (of misschien reeds gegaan is), opdat hij later ter verant woording kan worden geroepen als dit aantal wordt overschreden. Minister Van Aartsen liet zich echter niet verleiden een aantal te noemen. Hij verklaarde in de vrye sector vrijheid van beweging nodig te hebben om te kunnen overscha kelen als het in een andere sector eens misloopt. O Slot pag. 2 (Van onze Parijse correspondent) Het proces tegen Maurice Challe, een der vier leiders van de rebellie in Algiers, zal op 29 mei beginnen en waarschijnlijk drie dagen duren, aldus heeft het ministerie van Justitie in Parijs medegedeeld. Salan, Zeiler en Jouhaud zullen bij verstek worden veroordeeld. Intussen zijn in Algiers pamfletten verspreid, waarin wordt gezegd, dat Salan het bevel op zich heeft genomen van de anti-gaullistische ondergrondse beweging van de Franse „colons" (kolonisten) in Algerije. Challe wordt een verrader genoemd. Voorts wordt aangekondigd, dat honderd „medeplichtigen van De Gaulle" zullen worden gedood voor elk dood vonnis, dat geveld wordt in verband met de mislukte militaire opstand. Gisteravond leek Algiers een belegerde vesting: toen het uitgaans verbod om 9 uur in werking trad en iedereen van straat moest verdwij nen, kwam onverwacht een enorme macht van militairen en politie op de been. De stad werd aan alle kanten omsingeld en niemand mocht er meer in of uit, ook niet met een speciale vergunning. Er waren negen compagnieën gendarmerie naar Algiers gezonden en een troepenmacht, zoals men die nog nooit gezien had in de somberste dagen van december 1960, toen er in Algiers gevochten werd, bezette met de zwaarste wapens de binnenstad. voor Algerijnse Zaken, dat de Franse regering niet geleid wordt door wraak, maar door rechtvaardigheid. Deze re pressieve maatregelen scheppen een ge vaarlijk precedent. Het sinds zes jaren verscheurde Algerije behoeft niet in zijn geheel boete te doen voor de fouten van verblinde militairen. Er zijn maat regelen, die de maat te buiten gaan. Attention!". Oefening tegen mogelijke onlusten Niet alleen de openbare gebouwen, maar ook de strategische punten, alle pleinen en alle kruispunten waren be zet. Wat er in de loop van de nacht pre cies gebeurd is weet niemand. Heden ochtend bood de stad weer een nor maal aanzien. Er zijn drie mogelijkhe den: in de eerste plaats is het niet uitgesloten, dat men de aanwezigheid van de voortvluchtige generaals in de binnenstad vermoedde. Het kan ook zijn, dat de militaire autoriteiten een nieuwe uitbarsting van woede van de bevolking vreesden. De derde mogelyk- heid is een oefening op grote schaal in verband met eventuele onlusten tij dens de duur van de conferentie in Evian. Gisteren werden in Algiers vlugschrif ten uitgedeeld, waarin de actie van het geheime leger in acht punten werd uit gestippeld: algemene staking; lever geen enkel wapen in; organiseert u in kleine cellen; schiet hen neer, die u willen arresteren; steek de openbare gebouwen in brand; dood de verraders, de groten en de kiemen; saboteer de pers en ver niel de depots; luister niet naar de ra dio, die liegt en vergiftigt. Het verbod van de orde der advoca ten en van drie dagbladen (door deze laatste maatregel zijn 500 personen bro deloos geworden) heeft niet alleen pro testen in Algiers, maar ook in Frank rijk zelf uitgelokt. Onder het opschrift „Voorzichtig" schreef de „Figaro" he denochtend, dat In Frankrijk begrijpe lijke reacties onvermijdelijk moeten vol gen. Men schijnt zich niet voldoende rekenschap te hebben gegeven van de gevolgen die vast zitten aan het verbod van de advocatenorde en van de dag bladen. Wy begrijpen, aldus de „Figaro", dat strenge straffen tegen de muiters nodig zijn, „maar tendentieuze proces sen en collectieve sancties zijn in strijd met de verklaring van Joxe, minister KATWIJKER OVERLEED NA BOTSING IN ZIEKENHUIS De 61-jarige Katwyker A. Wassenaar is gisteravond aan de gevolgen van een verkeersongeluk in het Academisch Zie kenhuis te Leiden overleden. De man werd 's middags omstreeks half zes by het oversteken van de Rijnmond te Kat wijk aan Zee door een personenauto ge grepen. Hy zou niet voldoende op het verkeer hebben gelet. Advertentie Héél zeldzaam ziin die ge lukjes... Juist op het ogen blik dat u f 60,- hebt uit te geven en erover denkt bin nenkort een goede regenfas te kopen, komt hier zo n prachtkans, 'n Speciale aan- aanbieding, die alleen deze week geldig is. GEORGE BLAKE WERKTE NEGEN JAAR VOOR RUSSEN (Van onze Londense correspondent) De in Rotterdam geboren 38-jarige belangrijke Britse diplomaat George Blake hij heeft een Engelse vader en een Nederlandse moeder is gisteren wegens spionage, welke hij ruim negen jaar voor de Sowjet-Unie in Engeland bedreef, tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dit is de langste gevangenisstraf welke in moderne tijden ooit voor enigerlei misdaad is uitgesproken. De maximale gevangenisstraf voor spionage is in Engeland 14 jaar. Deze kreeg Blake, vermenigvul- didg met drie, namelijk voor elk van drie punten van de aanklacht welke in totaal uit vijf punten bestond. De algemene praktijk is dat voor goed gedrag een derde van de straf wordt kwijtgescholden. Dit betekent, dat Blake zelfs indien hij een model gevangene is waarschijnlijk 28 jaar zal worden opgesloten. Hij zou in dat geval niet voor zijn 66ste jaar worden vrijgelaten. Voor spionage kan niemand tot levenslang worden veroordeeld, maar in feite komt deze veroordeling op hetzelfde neer. Volgens zijn verklaring had hij een grote massa inlichtingen aan de Russen doorgegeven. Blake. zei de advocaat-ge neraal, heeft de belangen van het land op hoogst ernstige wijze benadeeld. Bla de had o.m. verklaard: „Ik moet eerlijk toegeven, dat er geen officieel document van enig belang is geweest tot hetwelke ik toegang had, dat niet aan mijn Sow- jetrussisch contact werd overhandigd". Blakes bekentenis was volledig en ge detailleerd Later verklaarden zijn verdedigers dat hoger beroep overwogen wordt. Blake was kalm en keek strak voor zich uit, dat het vonnis werd uitge sproken. Toen dit geëindigd was, klopte een bewaker hem op de schouder. Hy wendde zich om met een zwakke glimlach op de lippen en daalde toen het trapje af dat naar de cellen onder de zaal van de Old Bailey voert. Blake onderging een communistische hersenspoeling, toen hij zich gedurende drie jaar in Korea in rode gevangen schap bevond. Aan het eind van deze periode was hy zo vol bewondering voor zyn vijanden, dat hij de Russen aan bood voor hen als spion in Engeland op te treden. Vervolg op pag. 2 Gistermiddag heeft de directeur- generaal van de landbouw, ir. A W. van der Plassche in Schevenin- gen afscheid genomen. Van links naar rechts ir. v. d. Plassche, zijn opvolger ir. J. W. Wellen en de voorzitter van de centrale land bouworganisatie de heer C. S. Knottnerus. Een Amerikaans zeilschip van 29 me ter lengte, de „Albatross", is dinsdag in de Golf van Mexico tijdens een hevige storm gezonken. Het vrachtschip „Gran Rio" van de scheepvaartmaatschappij Suriname in Paramaribo heeft gisteren dertien van de negentien opvarenden die zich in een sloep hadden weten te redden, opgepikt. De zes anderen, onder wie de vrouw van de eigenaar, moeten benedendeks zijn verrast en met het schip ten onder zijn gegaan. De „Alba tross" zonk in een minuut tijds. Het drama speelde zich af op 290 km ten noordwesten van Key West. Het zeilschip was eigendom van Christopher Sheldon, die met zijn vrouw de brigantijn als opleidingsschip exploi teerde. Twee jaar geleden had het echt paar de „Albatross", die in 1921 in Ne derland van stapel liep. gekocht. Twee reizen heeft de ..Albatross" on der Shelt-on gemaakt. Als in vroeger tij den voer het. van het ene halfrond naar het andere. Het was na het, vergaan van het Duitse opleidingsschip „Pamir" in 1957 waarbij 82 mensen het leven ver loren de laatste herinnering op de wereldzeeën aan de grote zeilvaart. (£)t id Qlu Uit het Leidsch Dagblad van 4 mei 1861: (Advertentie). Te huur voor f 140,(per jaar), twee gemeu- bileerde kamers met Alcoof, voor een Heer of Dame. Adres bij den Uitgever dezes Lett. B. In Engeland werken vele bakkers 112 uren in de zes da gen, zoodat zij in de 24 uren door elkander slechts 5 iren rust hébben. Wel is het, zelfs in Engeland, niet overal zoo, maar op sommige plaatsen is het nog erger. Zeventig procent van de bakkersknechts is geregeld ziek en op veertig jaar zijn zij versle ten. De meesterbakkers, die uit menschlievendheid de iverkuren verminderdenwerden spoedig door hun belang genoodzaakt om daarvan terug te komen, i n\\\UIIIM//// in de zilveren rol V J

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1