„Oplicliter-met-cledood" voor Luikse rechtbank Regeringsverklaring in Brussel lauw ontvangen In 1911 samen naar de kermis Staatssecretaris Veldkamp maakt studie van „shopping centres" Makelaar schuldig aan onfrisse praktijken: hij profiteerde van ongeneeslijk zieken Wassenaar vierde Koninginnedag met sportwedstrijden en muziek Verhoging directe belastingen en instelling sociaal program WOENSDAG 3 MEI 1961 Gouden feest na gulden trouiv Waar een gezellig avondje al niet toe kan leidenSoms blijft het bij alleen maar uitgaan, maar in het geval van mevrouw Huber toen door haar vriendinnen Ciska Kramp genoemd leidde dit avond je op de Leidse kermis tot een echtverbintenis die 17 mei zijn vijftigste verjaardag zal vieren. „Achttien centen per uur verdiende ik in 1911, toen ik mijn vrouw leerde ken nen. Dat was in die tijd een heel bedrag, maar ik was dan ook meesterknecht. Met vijfdaagse werkweken hoefden we toen niet aan te komen. Ik werkte van 's morgens zes tot 's avonds tien", aldus de heer J. S. Huber, die wij gisteren in zijn door hem zelf opgeknapte huis aan de Bilitonstraat opzochten. De heer Huber heeft altijd „in het me taal gezeten". In het jaar 1913 sollici teerde hij bij de spoorwegen en kreeg een baan. Eerst als wagenmeester (de man, die verantwoordelijk is voor de technische controle over de trein vóór die vertrekt). Later werd de heer Huber eerste wagenmeester. Dat legde hem een grote verantwoordelijkheid op. Hij heeft zijn taak echter altijd met nauwgezet heid vervuld, zodat „brokken" hem be spaard zijn gebleven. Mevrouw Huber-Kramp vertelde ons min of meer in vertrouwen dat haar kleinzoon, die één van haar negen kleinkinderen is, binnenkort in het hu welijk zal treden. „Ik heb twee dochters en één zoon", aldus deze goedlachse grootmoeder. „Getrouwd?" „Natuurlijk, alle drie". ALTIJD WERK „Ik blijf de hele dag aan de gang", al dus het 72-jarige gezinshoofd. De heer Huber zei, dat hij er geen speciale lief hebberijen op na houdt. Daar heeft hij geen tijd voor. Hij heeft het hele huis opgeknapt, hij houdt kippen voor het Jubileum R. Stravers VEERTIG JAAR BIJ BELASTINGDIENST Het feit, dat de heer R. Stravers, com mies-chef de bureau ter inspectie van de Registratie en Successie, alhier, op 1 mei Ji. 40 jaar bij dit dienstvak werkzaam was werd gisteren op feestelijke wnze herdacht. Temidden van zijn collega's en oud collega's schetste het hoofd van de inspectie, de heer De Nooijer, de vele verdiensten van de Jubilerende chef en bood hem de gebruikelijke gratificatie aan. Namens het personeel sprak de heer Den Besten, die hem als stoffelijk blijk van waardering namens het personeel enige boekwerken aanbood. Mevrouw Stravers ontving bloemen. Hierna vond in de met vele bloemstuk ken versierde personeelszaal een receptie plaats, welke zeer druk bezocht was Notarissen, vrienden, kennissen, collega's van onder het ministerie van financiën ressorterende bureaus, maakten van deze gelegenheid gebruik om de jubilaris en zijn echtgenote geluk te wensen. Namens de notarissen sprak de heer J. C. van Eek en deed de door hem geuite harte lijke woorden vergezeld gaan van een geschenk. KEUR VAN KAPPERS KAPTE KEURIG De Nederlandse Katholieke Kappers- bond. afdeling Lelden en omstreken, hield gisteren in het St.-Leonardushuls aan de Haagweg de slotavond van een serie trainingsavonden. In haar ruim driejarig bestaan heeft de bond deze avonden wekelijks gehou den onder steeds groeiende belangstel ling. De voorzitter, de heer E. Langezaal, zei, dat het doel van de cursus niet alleen verhoging van de vaktechniek is. doch dat zij eveneens verbetering van in- en verkooptechniek, kennis van per soneelsaangelegenheden en een grotere onderlinge saamhorigheid beoogt. Zestien cursisten demonstreerden voor de pauze hun kunnen. In zijn beoorde ling was de jury, vol lof over de gelever de prestaties. De voorzitter bedankte de trainers, de heren W. G. Haack en H. Post voor de toewijding, waarmede zij de cursus had den geleid. De heer C. Cornelisse mocht de jaar lijkse ere-prijs in ontvangst nemen. Na de pauze traden de grootmeesters in het vak voor het voetlicht. De prestaties pjfü werden geleverd, stonden op hoog Onder aanbieding van een kleine her innering bedankte de voorzitter hen voor de welwillende medewerking. De woningbouwvereniging Eensge zindheid heeft het schilderen van 114 woningen ondershands opgedragen aan het schildersbedrijf w. Ladan alhier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Huiberdina Magdalena Geertruida, dr. van C. Onderdelinden en H. van Brum- men; Chatallna Jacoba, dr. van J. Mas- saar en J C. Weeda; Leuntje Lubberdina Adrlana, dr. van J. Klaassen en K van Beelen; Sylvia Clementia Gornelia, dr. van W. J. van Barneveld en C. W. T. Dissel- dorp; Dick Wybrand. zn. van D. v. d. Kwaak en E. G. de Vries; Maria, dr. van Sii i/r».dS Jong en J- Lo"*: Barendlna Elisabeth, dr. van P. van Rossen en B E Zandvliet; Teunis, zn. van T. van Iperen en P. van Puffelen; Gerardus Petrus zn. «an„Pn d Zwet en A- c Kroezen; Hendrik Frederikus Johannes, zn. van H A. Nijveldt en R. G. P. Kroese; Erwln Johannes Maria, zn. van A. H. Effert en W. M. Visser; Monica Godefrlda Joanna, dr. van T. H. Dickhoff en C. G. v. d. Poel- Marcel Wilhelm Cornells, zn. van P m' van Fulpen en J. P. A. Stegelmeier; Bar- tholomeus Gerardus Johannes, zn. van J. H. Kraan en M. C. Zandbergen; Rudolf Petrus Jacobus, zn. van M. L. Groenewoud en A. A. J. Commandeur; Lenl Caroline, dr. van A. J. Geuze en L. den Boer; Jan netje Carolina, dr. van A. Matze en F J. B. Donkers; Johanna Hendrika. dr. van J Looye en D. J. H. v. d. Haven; Berna- dette Eleonora Maria, dr. van J F M Breedeveld en M. C. Kienjet; Bram Cor nells, zn. van P. v. d. Waals en M. C. Kuijper; Ronald, zn. van B. de Bruin en M. E. Nieuwenhuis; Agnes Maria Eliza beth. dr. van H. A. B. Alberts en A. Smits; Johanna, dr. van G. M. de Monyé en A. Dondorp; Maria Klazlna, dr. van C. J. de Jong en N. Rhijnsburger; Blanca Cynthia Esmeralda, dr. van P. P. Nleboer en V. E. de Haan; Hanneke Gerdine. dr. van G. Schutte en J. H. Boter; Johannes Nicolaas Maria, zn. van G. P. Zwetsloot en A. A. v. d. Geest; Laurens Willem, zn. van W. de Ridder en M. Vinkesteljn; Francisca Johanna Maria, dr. van B. E. Haverkamp en J. J. Voorn. GETROUWD J. Bosch en M. Questroo. overleden W. J. Anholts. 2 weken, zoon; A. Wol- ters, 58 Jaar, man; W. Kloos. 76 Jaar. wed. van A. de Best; T. W. J. Cattin, 51 Jaar. man; P. J. Overdyk, 69 Jaar, man; J. de Best, 40 Jaar, man. „eitje-aan-het-ontbyt", hij maakt speel goed voor de kleinkinderen, hij repareert gas- en waterleidingen kortom h(j heeft ook sedert zijn pensioen nog genoeg te doen. „Meer dan genoeg zelfs", aldus de heer Huber. Hij heeft een druk en werk zaam leven gehad bij de spoorwegen en ook nu kan hij nog moeilijk in een stoel met een krantje zitten. „Trouwens", zo zei de heer Huber, „weet U, dat wij sinds ons trouwen op 4 mei zijn wij ondertrouwd en 17 mei zullen wij vijftig jaren in de echt zijn verbonden één en dezelfde krant hebben gehad? U raadt natuurlijk al welke. Het L.D.I Nog steeds geen tweede R.-K. Meisjesvakschool Reeds enkele jaren achtereen werd in het jaarverslag van de R.-K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater de wenselijkheid uitgesproken om spoedig tot de bouw van een tweede school te komen. In het vandaag over 1960 ver schenen jaarverslag, waarin ook nu deze bouw weer ter sprake komt, moet het bestuur een pessimistisch geluid laten horen. Het schrijft: „Het uitzicht op een spoedige verwezenlijking van de reeds Jaren bestaande bouwplannen voor de 2de school, leek in het begin van dit jaar gunstig door de gezamenlijke plannen van gemeente en diverse schoolbesturen om tot systeembouw over te gaan, zodat een ruimer bouwvolume beschikbaar zou komen. In dit systeem was onze tweede school geplaatst in het jaar 1961. Helaas zijn totnutoe uit de besprekingen tussen Rijk en gemeente weinig hoopvolle ge luiden naar voren gekomen. Het bestuur ziet zich geplaatst voor een hopeloos lijkende zaait, die echter om een oplos sing schreeuwt". Verder lezen wij in dit verslag, dat de school op 31 december 1960 werd bezocht door 835 leerlingen, n.l. 472 voor de op leidingen en 326 voor de cursussen. Totaal waren 461 leerlingen afkomstig uit andere gemeenten. Bovendien waren 37 leerlingen in de praktijk werkzaam. Noordwijkse Golfclub Voor de heren handicapcompetitie speelde Noordwtjk tegen Den Haag. De NGC verloor met 3—6. Ook het tweede -team leed een nederlaag. BiJ Toxandrla werd met 7Mi1*4 verloren. Het dames team hield de eer hoog. De Noordwijkse dames versloegen gisteren Rotterdam 2 met 63. De uitslag van de maandag gehouden vlaggenwedstrijd luidde: 1. mevr. Zumpolle en de heer Bartlett. LEIDERDORP Schoolsportdag Als de weersomstandigheden en de terreingesteldheid het toelaten, zal vrijdagmorgen a.s. de jaarlijkse school sportdag worden gehouden. Alle leerlin gen uit de vijfde- en zesdeklasse van de lagere scholen en uit de eerste- en twee deklasse van de Ulo, in totaal 494 kinde ren, nemen aan de wedstrijden deel. Om in het bezit te komen van een vaardig heidsdiploma moeten proeven afgelegd worden in hardlopen, hoogspringen, grote bal werpen en behendigheidsproeven. De pauzes zullen worden opgevuld met trefbal. OEGSTGEEST Dodenherdenking Morgenmiddag om kwart over drie gaan de leerlingen van de lagere scholen bloemen leggen bij het Monument in het Bos van Wijckerslooth. Om half acht heeft daar de dodenher denking plaats. Spreker is ds. J. H. Kappers, gerefor meerd predikant alhier. Medewerking wordt verleend door het Leids Vrouwen koor „Cantemus" o.l.v. mevrouw Stenz. De herdenking wordt besloten met kranslegging en défilé. WASSENAAR Adjudant C. Lugthart vierde zijn zilveren jubileum In de politieschool aan de Meyboom- laan is adjudant C. Lugthart van de Wassenaarse politie hartelijk ge huldigd ter gelegenheid van zijn zilve ren ambtsjubileum. Een kwart eeuw ge leden nl. begon de heer Lugthart zijn politieloopbaan als volontair in zijn ge boorteplaats Katwijk en enkele maan den later trad hij bij de Wassenaarse politie in dienst. Burgemeester mr. W. J. Geertsema overzag in een hartelijke toespraak tot de Jubilaris diens loopbaan en sprak over de grote verdiensten van de adju dant voor de Wassenaarse reserve-poli- tie, de polltiesportvereniging en de poli tie-opleidingsschool, waaraan hij als in structeur en inwonend adjudant ver bonden is. Commissaris J. J. Maandag wenste de adjudant geluk namens het korps en ook namens de docenten van de school. Commissaris P. J. v. d. Mulbregt uit Delft, secretaris van het bestuur der po litieschool dankte de jubilaris voor de goede diensten die hij de school en de cursisten bewijst. Verder spraken nog hoofdinspecteur J. v. d. Ban namens de wachtcommandanten, brigadier N. Vee- nendaal namens de chr. politiebond, de heer Van Zanten namens de cursisten en de heer Mimpen namens de reserve- politle. Al deze toespraken gingen verge zeld van geschenken. Burgerlijke Stand Geboren: Jozlna M., dr. van A. L. Raap horst en K. J. van Brecht; Rudolf, zn. S. de Vries en J. J. Wltteman. Ondertrouwd: J. J. Lodewijks en J. F. L. van der Hulst; J. G. A. Koot en A. H. Groenevela; C. Dekker (Amsterdam) en W. A. Noordhoff; E. J. M. Kuipers (Den Haag) en M. A. van der Loos; J. A. Scheenstra (Den Haag) en H. Mik; A. Versteeg en E. H. Cavé; A. G. Velberg (Den Haag) en J. J. RuUgrok. Getrouwd: B. A. Haspels en E. t. van Keulen; P. K. Verschoot en W. van Bem- melen. Overleden: P. de Jong. 62 Jaar; M. H. A. WethlIJ, 69 Jr. (Venlo); P. Rodenburg. 63 Jr.; C. W. Tuljnder. 02 Ir.; W J. Mlt- temeljer. 34 Jr. (Den Haag); J. Jogchem, 29 Jr. (Den Haag). Een raad voor het wegverkeer op komst Prof. mr. A. D. Belinfante, die In op dracht van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie een nieuw wegenverkeersreglement ont wierp, gaf vandaag op de zesde natio nale poliitieverkeersleergang te Utrecht te kennen, dat er een Raad voor het Wegverkeer zal komen. Coördinatie van het verkeersbeleid ten aanzien van de verschillende aspec ten en te voeren door verschillende or ganen .wordt volgens prof. Belinfante het best bereikt door de instelling van een klein adviescollege, waarin verte genwoordigers van de verschillende as pecten van het verkeer én van de ver schillende soorten van met verkeers beleid belaste organen, zitting hebben. Zo b.v. provinciale en gemeentelijke bestuurders, een wegenbouwer, een lid van de rechterlijke macht en een poli tieman. De instelling van een dergelijke Raad voor -het Wegverkeer moet Dij de wet geschieden. De poldtleverkeersleergang wordt door de A.N.W.B. In samenwerking met de verkeerspoli ticcommissie uit de elf grootste gemeenten en de Rijkspolitie georganiseerd. Naar Amerika vertrokken De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp is gisteren van Schiphol naar New York vertrok ken waar hU de leiding op zich zal ne men van een geruime tjjd geleden uit het Nederlandse bedrijfsleven samenge stelde studiemissie, die zich in Amerika wil oriënteren over de problemen, sa menhangende met de „shopping cen tres". In de V.S. hebben die reeds een grote vlucht genomen. Het zijn grote winkelcentra met enorme parkeerplaat sen, die buiten de steden zijn opgetrok ken, omdat het hart van de steden steeds moeilijker voor de winkelende bezoekers is te bereiken. Vermoedelijk een lialf miljoen gulden in de waclit gesleept (Van onze Brusselse correspondent) Voor de rechtbank van Luik staat thans een wonderlijk heerschap terecht, Oranjebal en openlucht- dansen Met sport en spel, met muziek en dan sen heeft Wassenaar de verjaardag van Koningin Juliana gevierd. Jongens en meisjes van 6 tot en met 14 Jaar waren 's morgens 9 uur al pre sent op de dr. Mansveltkade, waar onder leiding van bestuursleden van de Oranjevereniging de kinderspelen ge houden werden. De Oranjevereniging had weer voor een groot aantal aantrekkelijke prijzen gezorgd. Intussen werd erop de sportvelden aan de Prinsenweg enthousiast gestreden in atletiekwedstrijden en een voetbaltoer nooi voor de leerling envan lycea, ulo- en vakscholen. Er werden estaiettes ge houden en individuele loopnummers en teams van 5 scholen hielden een voetbal toernooi. dat uiterst spannend verliep en tenslotte door het Rijnlands Lyceum gewonnen werd voor de openbare ulo- sohool. Deze winnende ploegen viel 's middags de eer te beurt voor een groot publiek op het terrein van Blauw Zwart een revanche-wedstrijd te mogen spelen, die onbelist eindigde (1—1). Voor de kleuters waren er in het Verenigingsge bouw drie voorstellingen van een pop pentheater. Sportdemonstratie De grote sportmiddag, die op het Blauw Zwart-terrein door het Wasse naars Sportcontact georganiseerd werd. trok tal van bezoekers. Zij genoten van een aantrekkelijke handbalwedstrijd tus sen een Haags jeugd-damesteam en de Haagse hoofdklasser Hellas, die door Hellas met 75 gewonnen werd. Daarna volgde de plechtige vlaggenparade: met begeleiding van Excelsior werden tege lijkertijd de nationale driekleur en de vlaggen van alle sportverenigingen die in het sportcontact samenwerken, ge hesen. Veel succes oogstte een spring- groep uit Hoofddorp onder leiding van de heer J. Kempe met een midden op het veld uitgevoerde demonstratie tram poline-springen. Daarna stelden de voetballers zich op: een Wassenaars elftal en een Zwaluwen team. Burgemeester mr. Geertsema ver richtte de aftrap. De Zwaluwen toonden zich veel sterker dan de gastheren en hadden na een kwartier al een 40- voorsprong genomen. In de tweede helft kwam ook Wassenaar tweemaal tot sco- (Van onze Brusselse correspondent) Verhoging van directe belastingen, het Instellen van een sociaal programma, grondwetsherziening, actieve samenwerking met andere landen binnen de bestaan de organisaties, zoals Benelux, E.E.G. en Verenigde Naties, duurzame regeling van de betrekkingen tussen Vlamingen en Walen, grotere investering. Dat zjjn enige punten van de regeringsverklaring, die premier Lefèvre gistermiddag zowel In de Belgische Kamer als In de Senaat heeft voorgelezen. Nadat hjj zfjn rede, die ongeveer 40 minuten duurde, had beëindigd, viel het op dat ln de Kamer, waarvan de banken der afgevaardigden noch die va nde publieke tribunes overmatig waren bezet, door verscheidene C.V.P.-ers en B.S.P.-ers niet werd geapplaudisseerd, terwijl de liberalen helemaal geen enthousiasme vertoonden. Een uur later in de Senaat was het applaus voor de regeringsverklaring meer algemeen, doch het duurde maar heel kort. Men zou de regeringsverklaring kun- i binnen alle bestaande internationale or- nen spitsen in een theoretisch en een ganisaties blijven samenwerken met an- praktisch gedeelte. Het eerste begon met dere landen. ZIJ blijft de verwerkelijking een nogal sombere toon. België, zo zei van een verenigd Europa nastreven. Lefèvre, wordt op dit ogenblik bedreigd i Twee principes moeten bij deze samen- door de verzwakking van zijn interna-werking volstrekt geëerbiedigd worden: tionale positie. De nieuwe regering wil i de integrale soevereiniteit van de Kongo- republiek en de totale opheffing van on verantwoorde discriminatie ten aanzien van Belgen en België. De laatste acht maanden van het lo pende jaar zal de regering besteden aan: De regeling van het probleem der verhoudingen tussen Vlamingen en Walen. Voorwaarden zullen worden geschapen voor gelijklopende culturele ontplooiing van de beide gemeenschap pen. De regering zal aan het parle ment een definitieve vaststelling van de taalgrens vragen. Zij zal pogen een oplossing te vinden voor de Brusselse randgemeenten. De hoofdstad zelf zal werkelijk een trefpunt moeten worden, waar Nederlandstalige en Franstalige Belgen op voet van gelijkheid worden behandeld. Onverwijld zal de 10-jaar- lijkse demografische, economische en sociale telling worden uitgevoerd. Daarna: aanpassing van de zetelver deling in het parlement, waarvan het aantal zetels echter niet zal worden uitgebreid. De uitvoering van de meest drin ren, de eindstand wer d25. In de pau ze van deze voetbalwedstrijd speelden de twee winnende schoolelftallen hun revanche-partütje. De nationale 3000- meter-atletiekwedstrijd kon nl. geep doorgang vinden wegens een te klein aantal inschrijvingen. Het avondprogramma stond ln het te ken van de muziek en het dansen. Op het Molenplein, tegen de achtergrond van de door schijnwerpers verlichte mo len, voerde Excelsior, de drumband van Irene en de districtsband van de Neder landse Padvindersvereniging te Den Haag een taptoe uit, die grote belang- stellin gtrok. In het Verenigingsgebouw werd een Oranjebal gehouden met mu ziek van „De Tornado's" en op het Plein was er gelegenheid tot dansen bulten. Uitslagen De uitslagen van de kinderspelen wa ren: Steppenrace: 1. Henk v. d. Vlek- kert: 2. Elsje Ruygrok; 3. Nelly Slats. Zaklopen: 1. Ton van Kuyen; 2. Fred dy van der Weljde; 3. Riny Goor. Bekerrace: 1. Marijke van Spronssen; 2. Tonneke Barnhoorn; 3. Willy Bleïjs- wijk. Ruiter te paard; 1. Peter Sluimers; 2. Elbert van 't Slot; 3. SJors Corel. Serveerrace: 1. Marke Lamet; 2. Olga Knijnenburg; 3. Janny van Leeuwen. Eersta an d etrein: 1. Ferry de Bode; 2. Kees Meijboom- 3. Udo v. d. Waag. Ringsteken: 1. Tiny Bauw; 2. Henny Visser; 3. Evelien Baayens. De uitslagen van de schoolsportwed strijden waren: 100 m. jongens; 1. Frans Weber. St.- Adelbertcoll. 12 sec.; 2. Kees de Greef. r.-k. ulo, 12,2; 3. Rob Sevink, Adelbert, 12.6. 80 meter meisjes: 1. Hannie Oostrum. openb. ulo, 10, 7sec.; 2. M. Noort, ohr. ulo. 11,4; 3. C. Parlevliet, chr. ulo, 11,5. Estafette 6x80 m. Jongens: 1. Adelbert- college 64,6 sec.; 2. r.-k. ulo 66 sec.; 3. chr. ulo 66,4 sec.; 4. Rijnlands lyceum 68 sec.; 5. openbare ulo. Estafette 6x80 meter meisjes: 1. openb. ulo 71,2 sec.; chr. ulo 71,5 sec.; 3. Adelberteollege 72,2 sec.; 4. r.-k. huis houdschool. Verspringen jongens: 1. Dick Ens. Adelbert 4.97 m.; 2. Kees de Greef. r.-k. ulo 4.79 m.; 3. Martin de Romijn, Adelb. 4.70 m. Verspringer, meisjes; 1. Hannie Oostrum openb. ulo 4.77 m.; 2. Gré Koopman. 4.14 m.: 3. Monique Buys, Adelbert. 4 meter. gende financiële maatregelen en de voorbereiding van de hervorming van het belastingstelsel en de financiële structuren. De Installatie der instrumenten voor een doelmatige politiek inzake energie, voor een regionaal beleid en voor een politiek van industriële investeringen. Instellen van een directorium in de steenkolensector, dat vergaande be- voegheden krijgt voor controle op par ticuliere mijnbouwmaatschappijen. Voorbereidingen van het sociale programma. Verhoging van de staats pensioenen en de ouderdomsrente. Hervorming van de werkoosheldsver- zekering. Voor 1962 heeft de nieuwe regering dan nog meer op haar programma staan. In de eerste plaats een grondwetsherzie ning, die een modernisering van de staat ten gevolge zal moeten hebben. LEIDERDORP DUIVENSPORT De Rynklievers Wedvlucht met oude duiven vanaf Duffel (België) af stand 117 km. in concours 358 duiven, welke om 10 uur met zw-wind, regen en slecht zicht gelost werden. De uitslag: J. Brantenaar 1; Gebr. Kok 2; A. Singeling 3. A. v. d. Dop 410; J. Wassenburg 6; J. Zevenhoven 6. Lolkes de Beer 7—8; J. v. d. Wal 9. Wedvlucht met oude duiven vanaf Vil voorde. Afstand 137 km. Ln concours 351 duiven, welke door de regen in plaats van 8 uur pas om 12.30 uur met zuidwes ten wind gelost werden De eerste duif werd geconstateerd om 14.51.32 uur met een snelheid van 959,57 meter per mi nuut. De uitslag luidt: N. Hoogervorst 1; J. Zevenhoven 2—4: A. Singeling 3; A. v. d. Dop 5; P. v. Griensven 6; J. v. d. Wal 7; Reyerse Borst 8; Gebr. Kok 9; J. Wassenburg 10. Jacques Jeulin, makelaar in assuran tiën, bijgenaamd de „oplichter-met-de- dood". Met hem zijn nog tenminste twee dozijn anderen gedagvaard, familiele den van gestorvenen, die hebben gepro fiteerd van Jeulins praktijken. Jeulin zit al langer dan een jaar in voorarrest en hij heeft in de loop van die tijd nogal vlot toegegeven welke oplichterijen hy heeft gepleegd. Hij ging bijna altijd eender tewerk. Wanneer hij vernam dat er iemand on geneeslijk ziek was, trachtte hij zelf of via handlangers met de familie van de ongelukkige in relatie te komen en op diens leven een grote verzekering af te sluiten. Dan vroeg hij het identiteits bewijs van het slachtoffer ter inzage en daarvan verving hij de foto door een van zichzelf of van een van zijn hulpjes. Met de aldus vervalste kaart ging men zich medisch laten keuren en de verze kering kon dan doorgaan. Stierf het slachtoffer dan werkte men met een vervalste of door behulpzame medici af gegeven verklaring, dat de dood plotse ling was Ingetreden.dus niet te wijten aan een reeds lang bestaande kwaal. Hoeveel Jeulin met dit alles heeft ver diend weet men niet, omdat een van zijn medeplichtigen die het onweer voel de opkomen, veel papieren heeft ver brand. Men schat echter, dat hij onge veer een half miljoen Nederlandse gul dens met zijn onfrisse praktijken in de wacht heeft gesleept! Met hem staan niet alleen zyn handlangers terecht, maar ook de familieleden van de ge storvenen, die hebben geprofiteerd en de medici die uit onachtzaamheid of tegen betaling certificaten en dergelijke heb ben gegeven. In Nederland liggen ook particuliere plannen klaar voor de bouw van zulke op Amerikaanse leest geschoeide winkelcen tra buiten de overvolle stadskernen. Daarmee zal in totaal een bedrag van niet minder dan een half miljard gul den gemoeid zijn. „By de stichting van die centra ont moet men vele tegenstrijdige belangen", aldus de staatssecretaris. „Zoals die van de reeds bestaande warenhuizen als het kleine en middenbedrijf in het hart van de stad. Wil men succes hebben met de bouw van winkelcentra buiten de ste den, dan zal dat alleen gaan wanneer daarin ook de warenhuizen zijn verte genwoordigd. Maar hoe men deze zaak ook beziet, het verschijnsel dringt zich bijna onafwendbaar op, Juist zoals dat van de zelfbedieningszaken dat gedaan heeft". Daarom werd de studiemissie in het leven geroepen. Daarvan maken een 20-tal vooraanstaande figuren uit het bankwezen, de Industrie, de handel, het bouwbedrijf en uit de overheidssfeer deel uit. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 3 mei De optimisten van gisteren, die voor vandaag een vaste markt hadden ver wacht, hebben gelijk gekregen. Bij kalme handel vertoonden alle internationale waarden hier en daar koersverbeterin- gen. Weliswaar werd dinsdag door de Amerikanen de ruimtevaartproef voor minstens 48 uur uitgesteld, doch dit was voor Wallstreet geen aanleiding om het hoofd te laten hangen. In tegendeel, de stemming op de Newyorkse beurs was aan de vaste kant, mede in verband met de ontspanning in de internationale po litieke situatie in Laos. Bij toenemende handel boekte Wallstreet flinke koers winsten. Dit stimuleerde de Europese beurzen, waarvan vooral het Damrak. De Philipswaarden, die dinsdagavond reeds vast in de markt lagen door Ame rikaanse aankopen, boekten vanmiddag op 1185 een koerswinst van circa 20 pun ten, vergeleken met de vorige slotkoers. De handel bleef in deze hoek binnen nauwe grenzen. Hoogovens, welk fonds een paar weken geleden op geiyke hoogte van de Philips- aandelen noteerde, verbeterde vandaag op 1129, circa 16 punten. Aku's zetten de opmars van dinsdag verder voort. Deze aandelen noteerden wederom boven de vijfmaal parikoers op 502 (495V4). Er worden in Amerika maatregelen be raamd ten gunste van de textielindustrie aldaar. Mogelijk dat de American Enka (dochtermaatschappij van het Aku- concern) hiervan te zijner tijd de vruch ten zal kunnen plukken. Unilevers deden van zich spreken met een koerswinst van circa 12 punten op 880. De beurs in Lon den was vast, die van West-Duitsland gaven iets hogere koersen te zien. Al naar gelang de beursduur vorderde werd de handel stiller. De behaalde koers winsten konden de hoofdfondsen vTlJwel geheel handhaven. Ook de Scheepvaartfondsen waren vast. De handel was echter gering. Cul tures iets beter voor certificaten Deli en aandelen HVA. Staatsfondsen praktisch onveranderd met weinig zaken.. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 mei. 1961 Londen 10.0414—10.04*;New York 3.59A3.59ft; Montreal 3.63H—3.64A; Parijs 73.31—7336; Brussel 7.16—7.16*4: Frankfort 90.43%—90.48%Stockholm 69.62%—69.67%; Zürich 82.98—83.03: Mi laan 57.88*4—57.93*4: oKpenhagen 51.90- 51.95; Oslo 50.18—50.23; Wenen 13.77%- 13.78%; Lissabon 12.53—12.54*4. BEURS VAN Woensdag 3 mei 1961 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 414 103s,4 1031* Ned. '59 414103% 1031* Ned. '60-1 414 103% 1031* Ned. '60 II 414 103% 1031* Ned. '59 4*; 10214 10214 Ned. '60 414 102% 102% Ned. '61 414 102% 102% Ned. 53 3% 99%GL 99% Ned. Grtb. obi. 3% 82% Ned. '47 3% 94% 9411 Ned. '51 3% 9811 9811 Ned. *53 1-113% 98% 98*; Ned. '56 3% 98 97% Ned. '48 3% 92% 93 Ned. bel. cert. 3% 92 Ned. '50 I-II 314 93GB 9211 Ned. '54 I-II 314 94% 9414 Ned. '55 I 314 94% 94 Se2' 25"? 344 951,4 95%GB Ned. '37 3 95% Ned. Grtbk. obi. '46 3 95% 95% Ned. doll. ln.'47 3 91V2 91% Ned. Inv. cert. 3 100ft 100ft Ned. 62-64 3 100% 100% Indië '37 3 i0o Indië '37 A 3 97 97% Ned. won. bJ. '57 6 111% 111% Ned. won.bJ. '58 4% 102ft 1021* ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 120 GB 119 GB Ver. HVA-mij142% 144% AK.U495^ 502% Deli MiJ cert167 167 Hoogovens cert1114% 1130 Philips gem. bez. 1164% 1185 Unilever cert868% 897 Dordtse Petr713 719% Kon. Petr. (50 k f 20) 150.20 151.35 Holl. Amer. lyn169% 171*4 Java China Paket 195 186% KiM. 9350 93,20 Kon. Ned. Stoomb.205 206 Kon. Paket My176% 178 Stoomvaart My Ned. 186% 187 Nievelt Goudr. cert. 158*4 159% v. Ommeren cert. 346 348' Kon. Rott. Lloyd... 165% 165% Ned. Scheepv. Unie 169% 171 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 97 idem '48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 101% 101% id. id. *37 I-II (3%) 96% Z.-HoUand '65 4% 101% 101% Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 106% 106% id. N.W.B. '52 (4%) 102% BVG rspbr f.500 183 183 BVG rspbr. '52 101 146% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91B 92 AMSTERDAM Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% 101% A'dam «51 I 2% 87% Sa A'dam '56 12% 82% 86% A'dam 56 112% 82% 95% A'dam '56 HI 2% 96 95% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2% 84% B 87 Den Haag '52 I 2% 93% 93% Idem H 2% 97% 97 R'dam '52 I 2%94% 95 Idem II 2% 94% 95% Idem *57 2%101% 100% Utrecht "52 2% 92% 93 Z.-Holl. 1957 2% 98 L 97% Zuid-HoUand '59 2% 1031* 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 251.50 253.50 Amst. Bank 400 400 Cultuurbank 36% Holl. Bank Unie cert. 215% 217 Nat. Handelsbank 251% Ned. Handelmij322 Rott. Bank 370 367 Twentsche Bank 328 327 Senembah530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn675 690 Berkel's Patent (v.) 408 407 BorsumiJ42% 44% Calvé Delft cert. 874 878 ElectrolasmU402 400 Kon. Pap. v. Gelder 431 exd. 428 Kon. Ned. Grofsm. 198 200 Holl. Constructie 571 Ing. bur. v. Bouwnijv. 321 Internatio 180 180 Int. Kunststoff. Ind. 80 80 v. Kempen en Begeer 148 148 Leidse Wolspinnerij 668 670 Müller en Co. NB. 544 543 Ned. Kabelfabr770 GB 710 Philips pref318 Rott. Droogdok My. 608 591 Sikkens Groep 886 910 Ver. Touwfabrieken 400 L Walvisvaart 105% 105% Wernink's Betonmlj. 219% 220 Wilton Feyenoord ..310%excl. 312% Van Wijk en Heringa 142% 141% Zaalberg 154 L 154 Mynbouw en petroleum Biliton 2de r550 560 Kon. Petr. (f. 20) 152.60 152.70 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23% 24 Intern. Nickel74% 74% Anaconda 60% 59 a Bethlehem Steel.... 47% 4374 Cities Service 53 53 u General Motors 45 45% Kennecott90% 90% Republic Steel 61 60% Shell Oil 4214 4254exd. Union Pacific 30T4 sift Un. States steel6554 8714

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7