PA6 Koning Hoessein: zij is de vrouw van mij n dromen SPORTIEF REDELIJK Rebellen „bevrijden" noord-Angola Filmfestival te Cannes begonnen Niet-leden van veiling moeten hogere vergoeding betalen Met een enkel woord Toestand Gary Cooper is uiterst slecht Agenda WOENSDAG S MEI 1961 Ere wie ere toekomt: oud-president Eisenhower is een man. die weet wat sportiviteit is. Op een pers conferentie in Gettysburg heeft hij maanda-g jl. zyn volledige steun gegeven aan de Cuba-politiek van zijn opvolger Kennedy en zich met nadruk gekeerd tegen een eventueel openbaar onderzoek door het Congres naar de rol. die Ame rika heeft gespeeld by de mislukte in vasie. Over zo'n onderzoek (als het zover komt) liet hy zich scherp uit: „heksen jacht" noemde hy dat gewroet, waaruit alleen maar politieke schade kan voort vloeien. Let wel: nationaal verlies, want Kennedy's Republikeinse tegenstanders kunnen er misschien profyt uit halen, maar voor zulk soort gewin bleek Eisen hower, zelf Republikein, niet te vinden. Nu het er op aankomt, staat hy energiek achter de huidige regering en hy aan vaardde tenvolle de verantwoordeiyk- heid voor de opleiding van anti-Castro- Cubanen, waarmee onder zyn bewind een aanvang is gemaakt. Over die oplei ding had hy gemakkeiyk kunnen zwijgen of de indruk kunnen wekken, dat alleen Kennedy daarvoor aansprakeiyk zou zyn. Maar Eisenhower toonde zich geen bekrompen party ganger, die op politieke voordeeltjes uit is, maar een Amerikaan, die weet dat de nationale eenheid in dergelyke kwesties boven alles gaat. Ten aanzien van die mislukte invasie reage ren de Amerikanen trouwens toch an ders dan elders is geschied, zelfs onder de bondgenoten, by wie velen, vooral in de pers. zich nog steeds uitputten in byna schimpende kritiek over de „blun der" van het Jonge regime-Kennedy. Die tegenstelling in de reacties van de oud-president enerzyds en de zgn. progressieve pers by de bond genoten anderszyds is bepaald opmerke- lyk. De critici aan deze kant van de At lantische Oceaan schynen weinig begrip te hebben voor het gevaar van het com munisme. dit in tegenstelling tot Eisen hower, die van de gelegenheid gebruik maakte om op de persconferentie in Gettysburg het incident met de U-2 nog eens ter sprake te brengen. „Geen rede lijk mens", aldus Kennedy's voorganger, „zou de inlichtingen, welke tijdens de vluchten met ü-2's boven Rusland wer den verzameld, hebben willen ruilen voor de verlegenheid waarin Amerika was gebraoht door het neerhalen van één zo'n toestel." Eisenhower was van me ning. „dat het wereldcommunisme een ernstige waarschuwing van Amerikaan se zijde behoeft om te laten uitkomen, dat het geduld van de V.S. zyn grens wel eens zou kunnen bereiken, waarna Washington tot daden zou moeten over gaan." En dat waren dan woorden uit de mond van de man, die voorheen zo geprezen werd om zyn yverig streven naar het behoud van de vrede en die aan het einde van zyn presidentiële loopbaan een enorme sensatie veroor zaakte door de spionagevluchten van de U-2 voor zyn rekening te nemen. De critici van toen zyn dezelfde van thans. Maar het opmerkelijke is. dat de man. die destyds het mikpunt was van weinig vleiende beoordelingen, thans openiyk de party kiest van zijn opvolger, die het volgens de criticasters al evenmin goed doet En waarom staat Eisenhower ach ter Kennedy? Alleen omdat zy beiden Amerikaan zijn? Ook dat zal een rol spe len. maar het-, belangrykste is toch ge legen in wat Eisenhower zei over de U-2: ..eeen redelyk mens" enz. In deze rede- liikheid ligt de binding tussen het Repu blikeinse regime van Eisenhower en het Democratische van Kennedy, beiden met volledige kennis van zaken oordelend over een concrete situatie. En dat is heel wat anders dan. zoals in een deel van de Europese pers geschiedt, een oordeel uit spreken op grond van politieke schema's, die onvoldoende contact hebben met de werkeiykheld. Autenticiteit en compositie (Van onze t.v.-medewerker) Naar verklaard is, vinden de Neder landse officieren, die destyds een hu zarenstukje hebben geleverd door uit het kasteel Colditz te ontvluchten, dat de daarover gemaakte film de waarheid geen geweld aan doet. Hier was de oor logsreportage doortrild met 'n bepaalde humor, die de mensen er boven op moest helpen en houden. Wat daarna kwam. de achtergronden van het Eichmann- proces, was verschrikkeiyk. Waarom, zo kan men vragen, is deze documentaire gegeven? Wel, de kreet „wy mogen niet vergeten" is niet veel meer dan een kreet geworden, want het is allemaal te erg geweest en teveel en reeds te lang geleden om het zich te herinneren. Toch is het vooral nu, nu de persoon Eich- mann met een intense frequentie de dagbladkolommen bevolkt, van belang te weten, waarom het in diepste wezen gaat. En dat nu is verschrikkeiyker dan men zich by het lezen van de krant voorstelt. Er kan soms wrevel by het lezen van die processtukken zich van een mens meester maken. Na het zien van de NBC-film zal niemand zoiets meer ervaren, want hij weet nu hoe ver schrikkeiyk het was als het ware door eigen aanschouwing. Officieel filmmate, riaal, interviews met merendeels ver- antwoordeiyke lieden, een toelichting van dr. De Jong, dat alles maakt de autenciteit waterdicht. De NTS had een korte pauze genomen voordat dit verslag van een laagtepunt van menseiyk handelen werd vertoond, maar ontzag zich niet de omroepster di rect na de laatste beelden te laten ver tellen, dat de kyker nu nog maar even De voorzitter van de Angolese Nationalistische Partij, José Gil more, heeft gisteren op een pers conferentie in Tunis verklaard, dat de nationalistische strijdkrachten in noord-Angola een gebied van 300 bij 500 km hebben „bevrijd". In Tunis hadden Algerijnse nationa listische leiders hem „politiek en militair advies" gegeven. Gilmore zei, dat zijn partij 60.000 leden telt en de sympathie van vrywel de gehele Angolese bevolking heeft. De Portugese minister van Overzeese Gebiedsdelen, Adriano Moreira, verklaar de gisteravond in de wetgevende verga dering van Angola, dat de aanvallen een vorm van „volkerenmoord" zyn „met behulp van in het buitenland aangewor ven agenten". De Portugese regeijng zal de emigratie naar Angola, ter vervanging van hen die zyn gedood, bevorderen. Een Portugees schip heeft gisteren opnieuw een contingent van duizend militairen in Angola aan land gezet. ZO A Y O-manoeuvres groter dan ooit Ongeveer 26.000 man militair personeel is gisteren betrokken geweest bij een schijninvasie van noord-Borneo tydens de grootste manoeuvres die ooit door de acht leden-staten van de Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie (ZOAVO) zijn gehouden. Aan de aanval namen onge veer 60 oorlogsschepen deel. Oliemaatschappijen in Irak doen concessies In antwoord op een verzoek van de Iraq Petroleum Company om hervatting van de op 6 april jl. opgeschorte onder handelingen heeft de premier van Irak, generaal Kassem, de maatschappy en twee geassocieerde maatschappijen de eis gesteld, dat zy schriftelijk een duidelijk antwoord geven op het standpunt van de regering van Irak. Eerst na ontvangst van dit antwoord is de regering bereid de onderhandelingen te hervatten. De Iraq Petroleum Company herinner de in haar verzoek de regering van Irak eraan, dat zij de laatste maanden een aantal concessies heeft aangeboden. Zo is de maatschappy bereid afstand te doen van gebieden, die tezamen meer dan de helft vormen van haar concessie gebied. Zy heeft zich bereid verklaard alle aardgas, dat zy zelf niet nodig heeft, af te staan aan de regering van Irak en zij gaat ermee akkoord, dat door de re gering van Irak benoemde directeuren te Londen deelnemen aan de leiding der maatschappy. Symposium ruimte-onderzoek Zaterdag, 13 mei. houdt de Neder- landse Vereniging voor Weer- en Ster renkunde in Krasnapolsky te Amster dam een symposium, dat gewyd is aan het ruimte-onderzoek. Onder andere prof. dr. C. de Jager en prof. dr. J. Veldkamp, die het kort geleden te Flo rence gehouden congres van de Com mission on Space Research hebben be zocht en zich daarby op de hoogte heb ben kunnen stellen van de laatste ont wikkelingen op het gebied van het ruim te-onderzoek, zullen het woord voeren. geduld moest hebben alvorens vertrok ken kon worden naar de „ballroom" in Londen. Dit nu leek ons het toppunt van sma keloosheid. Dat het programma van deze samenstelling was, was al erg genoeg. De geestelyke armoe straalde de kyker uit deze compositie tegemoet, maar men ontzag zich niet het nog eens duidelyk te accentueren ook. Er is nogal eens over staking gesproken de laatste tyd in de kringen van onze t.v.-makers. maar als er gestaakt was geworden by deze overname, dan hadden we slechts res pect gekregen voor allen, die met de uit voering belast waren. De samenstellers hadden dan eens duidelyk kunnen voe len, dat ze hoog nodig vervangen moeten worden. Het oordeel van Dulles over Algerije en Cuba Het hoofd van de Amerikaanse In lichtingendienst. Allen Dulles, heeft formeel ontkend dat zyn dienst de lei ders van de putsch in Algerye ook maar op enigerlei wyze heeft aangemoedigd. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Ameri kaanse Senaat William Fulbright, gis teravond na een verhoor van Dulles meegedeeld. Fulbright zei voorts niet te hebben vernomen dat hem van zyn standpunt dat de invasie op Cuba een fout is heeft kunnen afbrengen. Ge vraagd of Dulles heeft toegegeven dat fouten zyn gemaakt antwoordde hy: „Het is vry duidelyk dat fouten zyn gemaakt, maar ik zou niet willen zeg gen dat uitsluitend de inlichtingendienst fouten heeft gemaakt. Ik geloof dat de regering collectief verantwoordelyk is". Vandaag begint in Cannes het 14de internationale filmfestival. Negenentwin tig landen hebben 29 speelfilms en 29 korte films ingezonden niet elk land is met één speelfilm en één korte film vertegenwoordigd en buiten het kader van het festival zullen naar schatting nog 70 films worden vertoond. Het festival begint met de vertoning hors concours van „Exodus" van de Ame- kaanse regisseur Otto Preminger, naar het boek van Leo Uris. Een grote groep genodigden, o.w. de zuster van president Kennedy, reist met een gecharterd straalvliegtuig van Parys naar Nice en zal met veertig Cadillacs verder naar Cannes worden gebracht. Morgen begint de stryd om de „Gou den palm" met de vertoning van de Franse inzending "Le ciel et la boue" (Hemel en modder). Toen de Engelse premier Macmlllan in januari een be zoek aan Parys bracht heeft hy deze film, samen met De Gaulle, reeds ge zien. De voorzitter van de jury is de Franse schryver Jean Giono. Lichte straffen tegen twee S.S.-ers geëist De officier van Justitie in de Duitse stad Tilbingen heeft gisteren lichte straffen geëist tegen twee voormalige SS-officieren die zijn beschuldigd van medepliohtigheid aan moord op honder den Lit.ause joden. De 58-jarige Richard Wiecher en Bruno Schulz hebben volgens de aan klacht deel gehad aan de executie van respectievelyk duizend en vierhonderd joden. Tegen Wiecher eiste de officier zes iaar gevangenisstraf en verlies van de lurgerrechten voor de tyd van vyf jaar, tegen Schulz vier jaar gevange nisstraf en verlies van de burgerrech ten voor de tyd van drie jaar. De uitspraak van het hof wordt be gin volgende week venvacht. Vervolg van pag. 1 Toni haar volledige voornamen luiden Antoinette Avril zal vol gens degenen die haar goed kennen een ideale bruid voor haar vrij klei ne echtgenoot zijn. Zij is slank en iets langer dan 1.50 meter. De typis ten van de firma in Stratford-on- Avon brachten gisterochtend met Produktschap voor groenten en fruit (Van onze Haagse redactie) In de openbare bestuursvergadering, die het Produktschap voor groenten en [ruit gistermorgen in Den Haag hield, kwam in behande ling het ontwerp-adres aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal inzake de wet erkenning tuinbouw. Het bestuur spreekt hierin als zijn mening uit, dat de voorgestelde wet onvoldoende recht doet wedervaren aan de op het gebied van de tuinbouw werkzaam zijnde publiekrechte lijke bedrijfslichamen. Het ontwerp voorziet slechts in een adviserende bevoegdheid van de produktschappen en de bedrijfsschappen. veilingvoorwaarden voor telers, die geen lid zyn van een veilingvereniging. Deze telers worden door het produkt schap gedwongen hun produkten via een veiling te verkopen en moeten daarvoor een hogere vergoeding betalen, dan de leden. De heren S. Th. van Bysterveld en Fr. J. C. B. Jansen waren van oordeel, dat het biliyk zou zyn leden en niet-leden evenveel te laten betalen. En (lat is onbillijk Dit druist volgens het bestuur in tegen de herhaaldelyke door de regering en het parlement tot uitdrukking gebrachte opvatting, dat zoveel mogelyk taken moeten worden overgelaten of overge dragen aan de publiekrechtelijke be- drijfslichamen. De meerderheid van het bestuur is dan ook van oordeel, dat in de wet aan de schappen 'grotere bevoegdheden moeten worden toegekend. Twee leden, de heren C. van Baren en S. Th. van Bysterveld, stelden voor, het adres niet aan de Tweede Kamer te zenden, omdat het niet de mening van het gehele bestuur weergeeft, wat naar hun oordeel het adres zou verzwak ken. Na stemming bleek, dat alle andere be stuursleden van mening waren, dat het adres wel verzonden moest worden. Een ander punt van bespreking was de wezig kon zyn. Niet eens De heer M. Prins was het daarmee niet eens en zei, dat dit zou kunnen lei den tot een afbraak van de veilingen als ae leden gaan bedanken, omdat er voor hen geen economische noodzaak meer zou zijn lid te biyven. Tenslotte besloot men de verdere be handeling van de zaak uit te stellen tot de volgende vergadering, omdat de heer F. J. Willems, die grote belangstelling voor de kwestie heeft, vandaag niet aan een kop thee een toost op de toe komstige koningin uit. Ook het manneiyke personeel heeft aangename herinneringen aan haar. Met verscheidene hunner is zy uitge gaan. zy was zeer aantrekkeiyk en speelde goed badminton. Ze reed paard en las veel. Ook ln het plaatsje Bridge by Can terbury, waar haar vader zeven jaar eigenaar was van het hotel „De rode leeuw" herinnert men zich het kleine pittige meisje goed. Toni, die thans 20 is, werd in Ipswich geboren. Ze ging op de kloosterschool in Sturry by Canterbury. Ze was ook populair op de dansschool aldaar. Ze was charmant en danste zeer goed. In Londen kreeg het personeel van de Jordaanse ambassade gisteren vryaf ter viering van de verloving van de 25-Ja- rige Koning Hoessein. Ook in Jordanië was het een nationale feestdag. Duizen den juichten de koning toe en op een punt trachtte de menigte hem op de schouders te heffen. Toni Gardiner verklaarde dat zy zich in dienst van Jordanië zal stellen over eenkomstig de wensen van de koning. Een maand geleden ging zy tot de is lam over. Al eerder begon zy Arabisch te leren. Sinds haar aankomst in Am man speelde zy, naar ze zei, een beschei den rol in het werk van het sociale centrum voor vluchtelingen. Ze heeft haar bruidsjapon in Enge land besteld. De koning zei In een radiotoespraak, dat hy ln de dochter van dit „gewone kleine sympathieke gezin" de vrouw van zyn dromen had gevonden. Koning Hoesseins eerste vrouw Dina, van wie hy in 1957 was gescheiden, was op een feestje met vrienden in Cairo, toen zy telefonisch op de hoogte van de verloving werd gebracht. Haar moeder zei: „wy hebben geen commentaar". De koning en ex-koningin Dina hebben een dochter, Prinses Alia. Kolonel Gardiner, de vader van de aanstaande koningin, is lid van een ad viesmissie ln Jordanië van het Britse leger en dient by de Jordaanse tech nische troepen. Hy heeft dienst gedaan in Palestina, Malakka, Noord-Afrika, Italië en Griekenland. In 1946 trok hy zich ln het burgerleven terug, maar in 1952 werd hy opnieuw militair. Gedu rende de oorlog werd hy onderscheiden met het militaire kruis. BINNENLAND Gisteren is in het gebouw van de Dienst Zuiderzeewerken in Den Haag aan besteed het maken van een werkhaven bij Oost-Mahorn. Dit is de eerste iase van de werkzaamheden voor de droog legging van de Lauwerszee. Er waren vyf- tien inschrijvers, waarvan de hoogste was Baggermaatschappij „Holland" uit Har- dinxveld, met 2.490.000 gulden, laagste inschnjfster was de combinatie Zaanen en Verstoep en C. van der Hoeven in Den Haag met 2.085.000 gulden. De gunning is aangehouden. Te Dldam is een 24-Jarlge Ensche- deër, vermoedelijk tengevolge van te grote snelheid, met zijn scooter uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast gebotst. Daarbij kwam hij om het leven. Zyn ver loofde. die bij hem achterop de scooter zat, werd ernstig gewond. De zesde internationale vakbeurs voor verpakking en intern transport. „Macropak 1961", die tot 9 mei a.s. ln het nieuwe R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, is gisteren geopend door de voorzitter van de Nederlandse Maat schappy voor Nijverheid en Handel, mr. A. E. C. de Groot van Embden. Op de beurs, die onder auspiciën staat van het Nederlands Verpakkingscentrum, zijn ruim 700 firma's uit 18 landen vertegenwoor digd met totaal 430 inzendingen. De staatssecretaris van Financiën heeft een beschikking afgekondigd, die enige uitbreiding geeft aan de bestaande praktyk Inzake de afgifte van bedrljfs- vergunningen. In het algemeen is aan sluiting gezocht bij de regeling Inzake de verkoop van tabaksfabrikaten in het ves- tlgingsbeslult kleinhandel in tabaksar tikelen 1961. Als gevolg daarvan zullen voortaan onder meer personeelskantlnes en kantines van verenigingen en stichtin gen tegen drankmisbruik voor een tabaks vergunning in aanmerking kunnen komen. Op 23 mei houdt het Nederlandse Padvindsters Gilde een feest op .Buiten zorg" te Baarn ter gelegenheid van haar negende lustrum. Ongeveer 7.000 padvind sters en pioniers zullen daar dan byeen- komen. Een 19-Jarlge Rotterdamse zeeman die terecht heeft gestaan, omdat hb een Jonge vrouw, die duidelyk ln verwachting was. op de bulk had gestompt, is giste ren veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan drie voor- waardeiyk met drie Jaar proeftyd. De els was zeven maanden met aftrek. De vloot van Madurodam is gisteren uitgebreid met een nieuwe miniatuur- ertstanker, de „Jacob Verolme" een geschenk van Verolmes dochtermaat- schapppij Nederlandse ertstankers Maat schappij N.V. De officiële tewaterlating de eerste in het lilllputterstadje werd verricht door een 12-Jarige kleindochter van de heer Verolme, de charmante, blonde Ellen Rober. BUITENLAND Een staaltje van tegenwoordigheid van geest gaf maandag een automobilist bij Laon (Noord-Frankryk) ten beste, die een 80-jarige als passagier by zich had zitten. In volle vaart had de oude heer per abuis het portier van de wagen open gedaan en viel naar buiten. De wakkere chauffeur greep de man by zyn been en wist hem binnen de auto te krijgen, zon der oak maar één seconde de macht over zyn stuur kwyt te raken. Vandaag zyn, aldus onze correspon dent in Parijs, in het dorpje Saviles in de Hoge Alpen, dat duizend inwoners telt, alle huizen, het gemeentehuls en de kerk opgeblazen, waarna de stuwdam in wer king werd gesteld. Het gehele dorp zal voorgoed onder de waterspiegel van het kunstmatige meer verdwenen. Zondag ochtend heeft de pastoor voor de laatste maal in de oude kerk de mis gecelebreerd. Een paar kilometer verder is een nieuw dorp gebouwd, waar de burgemeester ln het nieuwe stadhuis het eerste huweiyk heeft bekrachtigd. In de universiteit van Grenoble is gisteren een Nederlandse universitaire week geopend. Meer dan 300 Fransen en Nederlanders waren by de openings plechtigheid aanwezig. Een tiental Ne derlandse hoogleraren zal lezingen hou den en van gedachten wisselen met Fran se collega's. Er wordt een tentoonstelling van Nederlandse schilderyen en boeken gehouden. VOOK HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.25 Gram. 18.30 R.V.U.: De betekenis van het streven naar natuurbehoud voor de menseiyke samen leving. door dr. M. F. Mörzer Bruyns. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Dames-strykork. 20.15 Rotterdams fllharm. ork. en sol. In de pauze (21.00- 21.20) De kerk en de Pinksterbeweging, lezing. 22.05 Gestroomiynde Adat. klankb. over Nleuw-Gulnea. 22.15 Gram. 22 30 Nws en SOS-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Dis- cocaus. 23.40 Platennwe. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kanttekeningen, lezing. 19.20 VARA- Varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Opmerckeiyck verhael, hoorsp. 21.25 Gram 21.40 Operamuz. met toelichting. 22.20 Zestig jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Viool en plano. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Klankstu dies. 23.45 Zang en piano. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Sportpanorama. 21.00 Roep me maar. TV-fantasie. 21 45-22.20 Litteraire gedachtenwlssellng. NTS: 22.30-24.00 Do cumentaire film. Een vriend van de ernstig zieke film acteur Gary Cooper heeft gezegd, dat Cooper „het grootste deel van de tyd versuft is" en dat zyn toestand „gesta dig verslechtert". „Zyn geest is echter zeer helder en zyn moed is bewonderenswaardig." voegde hy eraan toe. De 59-jarige acteur, die voortdurend pynstillende middelen krygt toegediend, heeft al meer dan een week geen bezoe kers meer ontvangen. Enkele maanden geleden werd hy geopereerd. In een onlangs uitgegeven medisch bulletin werd gezegd, dat de ziekte zich desondanks uitbreidde. Hoewel Cooper thans kunstmatig wordt gevoed, zyn er tot dusver geen plannen aangekondigd om hem in het ziekenhuis te doen opnemen. DONDERDAG Het Jongste statistisch Jaaroverzicht van het Antwerpse havenbedryf geeft en kele belangwekkende gegevens over de Antwerpse havenbewegïng ln 1960. Het vorig Jaar kwamen 16.570 schepen met een totale tonnage van 45,29 miljoen net- toton de haven binnen, hetgeen voor Ant werpen een record betekent. Onder de binnengekomen eenheden nam de Duitse vlag de eerste plaats ln met 16,9 procent van het totale tonnage (3524 scnepen). Op de tweede plaats volgden de Engelsen met 16 1 procent (2922 schepen). Andere belangrijke vlaggen waren Nederland (13 procent). Noorwegen .11,8) en Zwe den (8 pet.). De Belgische koopvaardy kwam op de zesde plaats met 737 sche pen of 6,1 procent van het totale netto tonnage. Premier Fidel Castro van Cuba zal zich waarschyniyk binnenkort naar Mos kou begeven om de Lenlnprijs in ont vangst te nemen welke hem dezer dagen is toegekend, aldus meldt het Sowjet- russlsche persbureau Tass uit Havanna. In een vraaggesprek met de correspon denten van Tass aldaar zei Castro, dat hy de prys niet als een persooniyke on derscheiding beschouwde, maar als „een buitengewone eer voor het Cubaanse volk. dat zich krachtig te weer heeft ge steld tegen de imperialistische agressie". De politie te Teheran heeft gisteren op een groep onderwijzers geschoten, die voor het parlementsgebouw ln de stad een betoging hielden, omdat zij meer salaris willen. Eén man kwam om het leven. De Libanese luchtmacht heeft ln het gebied van Baalbeck in noordoost Libanon twee stammen gebombardeerd, die elkaar beoorlogen om een stuk weide grond. zo ls gisteren ln Beiroet bekend gemaakt. Drie mensen kwamen om het leven. De stammen hadden maandag een ultimatum van de Libanese regering om het vechten te 6taken, naast zich neer gelegd. In Tel Aviv wordt een tentoonstel ling gehouden by gelegenheid van het vyrtlgjarlg bestaan van het collectief landbouwsysteem ln de vorm van de „kibboets", welke door de algemene ver gadering van zyn leden wordt bestuurd. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Rapenburg 61: Theosofische Ver. Spr. Ir. H. W. Dunnewolt, over kernenergie en haar Invloed op ons levensbesef. 8.15 uur nam. VRIJDAG St.-Antonlusclubhuis: Volksdansbal Leld- se Jeugdactle. 8 uur nam. Pieterskerk: Herdenking bevrijding. Spr. ds. J. Th. Mackenzie. 7.15 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „Irma la Douce". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. en Leldse Jeugd Actie. Jazz-concert. 8 uur nam. Zeemanlaan: 5 mei herdenking in Pro- fessorenwyk. 7 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10 11 uur voorm. bybelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Garenmarkt: Vertrek K. en O.-drledaag- se door Zuld-Llmburg. 8 uur voorm. Ned. Chr. RelsverenlelngExcursie Se- rlngenberg. Vertrek H.T.M. (Stations plein) 1.50 uur nam. Prediker: Feestavond Chr. Jeugdver. „Irene". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Viering 30-Jarlg be staan C.J.V. Jong Leiden". 8 uur nam. Stadzaal (grote zaal): Evangellsatle- byeenkomsten Volle Evang. zending. 8 uur nam. 8tation N.S.: Wandeling Ned. Chr. Rels- ver. door Kennemerdulnen. 2.22 uur nam. Warmond (Huys te Warmont): Ex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Evangellsatle- byeenkomsten Vollo Evang. Zending. 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Volkshuls: Herdenking zilveren ambts jubileum ds. W. J. H. Hubeek. 10 uur voorm. Warmond (Huys te Warmont): Ex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.30 uur voorm. MAANDAG Den Burcht: Hulshoudshow „Emaille- huis". 1 en 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Nemafl. 3 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr. H. C. Jelgersma over: „Galgenbergen en Galgenvelden in Nederland". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Evangelisatie- byeenkomsten Volle Evang. Zending. 8 uur nam. Zuidsingel 1: Jaarl. alg. vergadering van aandeelhouders N.V. Kon. Ned. Grof- smedery. 11 uur voorm. DINSDAG Den Burcht: Hulshoudshow „Emaille- huls". 1 en 7.30 uur nam. Rest. v. d. Heijden: Ledenvergadering C.H. Unie. 8 uur nam. Phllosophenpad: Opening gebouw BLO- school St. Lidwina. 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Omagglo a Dante" Werkd ln april 104 uur; zondag 14 uur; ln mei werkd. 105 uur; zon dag 15 uur (tot 12 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- eD feestdagen 2-4 u Universiteit: Surrealistische tentoon stelling. Werkd. 9 uur voorm.—5.30 uur nam. (tot 13 mei). BIOSCOPEN Trianon: „Immer will lch dlr gehören". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Handel ln minderjarigen". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De brave soldaat Schwejk". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Enkele reis naar de hel". 18 Ir. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Perucha, kind van de nacht". Studio: "To Paris with love", A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 4 MEI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12 38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Zonnewyzer. 13.20 Prome- nade-ork. en sol. NCRV: 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 1430 Gram. NATIONAAL PROGR.: 14.45 Nat. herdenking te Am sterdam. 15.00 Herdenkingsdienst in de Oude Lutherse Kerk te A'dam. 16.00 koor en lnstr. ens. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Piano recital. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Radiokrant. NATIONAAL PRÓGR.: 19 30 Gram. 19.58 Rep. by het Nationaal Monument op de Dam te A'dam 20.00 Stilte by het Nationaal Monument. 20.02 Wilhelmus, gezongen op de Dam te A'dam. 20.04 Koorzang. NCRV: 20.35 Gram. 21.05 Muzikale discussie. 21.50 Pe riodieken Parade. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22 40 Avondoverdenking. 22 55 Boekbespr. 23.00 Platennieuws. 23.30 Hulzen voor de toekomst, lezing. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Tulpenrallye 1961. 8.20 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram 10.50 Voor de kleuters. 1100 Kookpraatle. 11.15 Kamerork. en soliste. 11.45 Boek bespr. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws., meded. en beursber, 13.30 Lichte muz. 14,00 Klarinet en plano. 14 30 Gram. NA TIONAAL PROGR.: 14 45 Zie Hilversum I. AVRO: 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17.50 Regerlngsuitz.: Ult- wissellngsprogr. over Zwitserland, ln sa menwerking met Radio Nederland Wereld omroep. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voor de Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18 45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kind. 19.05 Kinderkoor. 19.25 Nws. NATIONAAL PRO GRAMMA: 19.35 Zie Hilversum I. AVRO: 20.35 Kamerork. en sol. 21.30 Chltra, hoor spel. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Dis- cotaria. 23.50 Tulpenrallye 1961. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: NATIONAAL PROGR.: 19.15 Film- verslag van de Nat. Herdenking te Am sterdam. 19.35 Documentaire film. 19.50 Dodenherdenking op de Waalsdorpervlak- te. 20.10 Pauze. 21.00-22.40 De Vliegen vanger, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m 12.00 Cricket. 12.10 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13 00 Nws. 13.10 Twintig vragen 13 40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.30 Cricket. 16.00 Recital. 16.15 Kritieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Gram. 19.30 Hoorsp. 20.30 Gram. 20.45 Actueel gesprek. 21.30 Caba- retprogr. 22.00 Nws en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Gram. 12.31 Voor de arb. 13.00 Ge- var muz. 13.31 Gram. 13.35 Crlcketultsl. 13.40 Gram. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Zang en muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.35 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hersengym. 20.00 Samenzang. 20.31 Brle- venbeantw. 21.00 Licht progr. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.56-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram 16.00 Ork. conc. 1630 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.15 Liederen. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23 15 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork. muz. 14.05 Kamer muz 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecltal 19 00 Nws. 20.05Ork conc. 22.30 Nws. 23.10 Gram. 23.63-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus. ork. 12 30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13 00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 School radio 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kind. 18.20 Voor de sold. 18.60 Sportkroni 19.00 Nws. 19.30 Lezing. 19 40 Gram 19.60 Pol. Draatle. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Intern, radlounlver- sltelt. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.30 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.16 Dansmuz. 14.13 Belglscl^ muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16-30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.30 "J2 Oram. 1830 Jazzmuz 1838 Nw, 3030 Hoorspel 22 00 Wereldnws. 33.10 Hoorsp. (verv.) 22.55 Nws. Rex: 'Teenagers Love A.l. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.80. 4.45 7 15 en 9.15 uur. Dinsdag t/m donderdag „Dictatoren 14 Jaar. Ast ra-Wassenaar vrfldftt dag en zondag 7 en 9.15 uur, maandag dinsdag en woensdag 8 uur „Winden Waaien om de HoUen" 14 jaar Jondeg- mlddag en woensdagmiddag 2.30 uur. „Geef 'm de sporen". (A.l.). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden zyn geopend: ApotheekCen- tranl. Breestraat 74. 1tel. aJB?a0??1J)oeEa" apotheek, Doezastraat 29. tel. 21313. Bl| geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), hel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor) L Amsterdam Den Helder Ypenburg VlLsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Brussel Londen Luxemburg Partis Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztlrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regenbul licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. regenbui onbewolkt motregen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. regenbul zwaar bew zwaar bew zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. zwaar bew zwaar bew licht bew. 4 ld P 1 a 31 li S3 zw 8 16 10 0.3 wzw 8 14 10 1 w 7 16 10 0 zzw 6 14 10 2 zzw 6 16 7 4 zw 4 16 9 2 zw 6 17 8 1 zw 6 16 9 2 zw 6 17 8 2 zo 2 12 -4 0 O 4 13 3 0 ono 4 16 7 0 zzw 4 11 9 2 w.stll 2 0 zw 1 16 7 6 zw 4 17 8 1 zw 2 16 7 5 wzw 2 18 9 0 zw 5 17 12 10 w .stil 22 11 1 n 5 19 13 0 z 3 18 11 5 w 2 15 9 11 wzw 4 16 7 4 w 2 17 9 6 wzw 2 19 11 0 3 O 2 21 7 0 zw 3 19 12 0 6 zzw 2 16 3 0.1 w.stll 14 10 OZO 2 21 9 0 O 2 19 9 0 n 2 27 w.stll 20 13 1 wnw 2 20 14 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2