NOG KANS VOOR DE 45-URIGE WERKWEEK IN BOUWBEDRIJF Britse telefoniste nu 's konings verloofde TWIN! WEERBERICHT HERNIEUWD OVERLEG OP 10 MEI Betekenis Stichting v. d. Arbeid door regering volledig erkend Caféhouder-onder-invloed schoot op taxichauffeur te Amsterdam Trein grijpt auto: 2 doden PATHET LAO STAAKT VIJANDELIJKHEDEN Z°KZiHin jewatvhalvezdfrre! (Duet ^ÏUe\ teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 MEI 1961 No. 30345 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: K. A. E. van Dishoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 AU VUUK LtlULIN fc,IN UMMKt per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De regering heeft zich in een gisteren gehouden gesprek met de Stichting van de Arbeid tot hernieuwd overleg over de werktijdverkor ting in het bouwbedrijf bereid verklaard. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat binnen afzienbare tijd de bijeenkomen. Theoretisch is het dus mogelijk, dat de algemene aanwijzing van de regering aan het College van Rijksbemiddelaars wordt ingetrokken. Dit zal dan betekenen, dat ook voor andere bedrijfsgroepen de weg naar een verkorte werkweek vrijkomt. Het Bijzon der Besluit Arbeidsvoorwaarden (van 1945) bevat in artikel 11 namelijk de be paling, dat een aanwijzing aan het Col lege van Rijksbemiddelaars slechts ge geven kan v orden als ze een algemeen Bernard Drukker emigreert 24 mei naar Australië (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam raakt een van zijn popu laire mensen kwijt: Bernard Drukker, de organist-beiaardier, die de lichte mu ziek heeft geïntroduceerd op het klok kenspel van Hemony in de Munttoren, vertrekt 24 mei a.s. aan boord van de „Willem Ruys" naar Australië, om daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Bernard Drukker (51), die medicijnen heeft gestudeerd maar tenslotte in plaats van een artsenpraktijk te beginnen, plaatsnam achter het orgel van Cinema Royal op de Nieuwendijk, om vandaar uit een bewogen carrière in Nederland op te bouwen: is ingegaan op een aanbieding, die hem drie jaar geleden uit Australië bereikte en die hij in beraad had gehou den. Hij is per 1 juli benoemd tot pro- Zelfde plaats Staatssecretaris Roolvink wilde wel iets meer zeggen. Hij lichtte toe, dat voor de regering de Stichting van de Arbeid de plaats inneemt en de betekenis heeft, zoals zij die altijd heeft ingenomen en heeft gehad. Bij een nader overleg zullen de argu menten, die de regering heeft gehad om het advies van de Stichting niet over te nemen, ter sprake worden gebracht. Daarbij zal het „tekort aan ruimte", de geringe kans om de arbeidstijdverkor ting „in te verdienen" naar voren ko men Het treffen van de geëigende maat regelen om dit te bereiken wil de rege ring gaarne in bespreking nemen. Op de vraag of dus eigenlijk het ge sprek geheel heropend wordt, zei de heer Roolvink. dat het er slechts om gaat of er voldoende produktievergrotende maatregelen genomen kunnen worden. Andere opvatting De opmerking, dat dit toch wel een andere opvatting is dan die welke in de Tweede Kamer naar voren kwam, wees de heer Roolvink af. „De algemene aan wijzing aan het College van Rijksbemid delaars blijft", zo zei hij: „Maar ook de regering kan zich laten overtuigen. Een juiste interpretatie van cijfers moet tot een overeenstemming kunnen leiden. Partijen zullen zich dan ook nader be raden". Afgesproken is, dat het rege ringsstandpunt in een nota aan de Stichting van de Arbeid zal worden toe gezonden. De datum voor het nader overleg is voorlopig bepaald op 10 mei aanstaande. Vermoedelijk zal dan ook de looncom- missie weer bijeenkomen (men zal dan de spelregels voor de tweede fase van de gedifferentieerde loonvorming vast stellen). Weg vrij Om drie uur 's middags is de bespre king met de Stichting, het bouwbedrijf en het College van Rijksbemiddelaars. Daarna zal men met het College van Ryksbemiddelaars en de looncommissie bedrijven de slagboom naar de kortere de samenstelling van shows en muzikale werkweek verdwenen. programma's. l-lll 1 TT 1 "IJ ttu UCil. HIJ lO 45-urige werkweek toch gerealiseerd zal kunnen worden. Het overleg karakter heeft. Wordt dus een aanwijzing duktieleider bij een commerciële t v. zal de weq moeten aanqeven, welke daartoe bewandeld zal moeten ing.e,rokken' dan is ook voor andere j maatschappi). Hij zal worden belast met tiAflruvpn Ho «lm worden. De plaats en de betekenis van de Stichting van de Arbeid als advies orgaan van het georganiseerde bedrijfsleven is in het gesprek van gisteren door de regering volledig erkend. Daarover bestond geen enkel verschil van mening. Sober communiqué na gesprek gisteren Aanleiding tot de bespreking van gisteren was de brief, die de Stich ting van de Arbeid op 21 april aan de regering had gestuurd. Het be lang. dat de regering aan het gesprek hechtte, werd onderstreept door de aanwezigheid van de minister-pre sident, prof. dr. J. E. de Quay. Ver der waren van regeringszijde aanwe zig minister dr. Van Rooij van So ciale Zaken en Volksgezondheid, mi nister Zijlstra als vervanger van mi nister De Pous van Economische Za ken en staatssecretaris Roolvink. Ook vertegenwoordigers van het College van Rijksbemiddelaars wa ren uitgenodigd. Het communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, teas uitermate sober. „Overeenstemming bestond over de plaats en de betekenis, die de Stichting van de Arbeid als adviesorgaan van het georganiseerde bedrijfsleven voor de re gering heeft. De regering verklaarde zich bereid in overleg te treden met partijen in het bouwbedrijf, het College van Rijksbe middelaars en de Stichting van de Arbeid. Dit overleg zal erop gericht zijn geza menlijk na te gaan op welke wijze de werktijdverkorting in het bouwbedrijf, zoals voorgesteld, zou kunnen worden verwezenlijkt." De 23-jarige Amsterdamse taxi chauffeur Evert Berkenvelder heeft gistermiddag de schrik van zijn leven gekregen, toen hij tegen half drie in de Oude Brugsteeg in de hoofdstad plotseling werd bedreigd door een caféhouder, die met een pistool op hem begon te schieten. De caféhouder wist de heer Ber kenvelder echter niet te raken en kon spoedig na het gebeurde wor den gearresteerd. Om kwart over twee kreeg dc chauf feur een melding, dat hij zich voor het ophalen van een klant moest vervoegen bij een café aan de Oude Brugsteeg. Toen hij in het lege café zijn passagier niet had gevonden, belde hij aan het naast gelegen huis, dat hetzelfde huis nummer heeft, maar eens aan. Nadat was opengedaan zag de taxichauffeur tot grote schrik boven aan de trap een ken nelijk dronken man staan, die een pistool op hem richtte. Hevig geschrokken Eerst dacht hij dat het een alarm pistool was. maar toen hij de man de slede zag overhalen veranderde hij van gedachten. Hij maakte meteen rechts omkeert. rende naar buiten en gooide de huisdeur achter zich dicht. Op het zelfde moment had de man boven aan de trap de trekker overgehaald. De ko gel doorboorde de huisdeur. De hevig geschrokken taxichauffeur holde door naar het bureau Warmoesstraat, waar hij de politie zijn angstige avontuur ver telde. Enkele agenten begaven zich naar het café, waar zij de dronken caféhou der achter de tapkast aantroffen. In de ene hand hield hij het pistool vast en in de andere een stiletto. Het pistool stopte hij in zijn broekzak, toen de poli tie binnenkwam, maar met het mes zag hij ei toch ook nog dreigend uit. Hoewel de politie zich op alles had voorbereid slaagde zij er toch in de dronken man zonder enige moeite te overmeesteren. Hij werd naar het bureau overgebracht, waar inmiddels een meisje haar beklag was komen doen over dezelfde caféhou der. Nog eens Na het Incident met de taxichauffeur was de caféhouder ook de straat opge gaan en een winkel aan de Warmoes straat binnengelopen .„Waar is je vader, ik schiet hem dood", had hij het meisje dreigend toegeroepen. Ze was doodsbleek van angst naar de politie gelopen, waar na de caféhouder weer naar huis was teruggekeerd. Gebleken is dat de 46-jarige man die te veel aan Bacchus had geofferd, de laatste tijd door allerlei omstandigheden in een gedeprimeerde stemming verkeer de. Waarom hij' met het F.N.-pistool, waarin zich nog zes kogels bevonden, op de taxichauffeur heeft geschoten heeft hij de politie niet kunnen duide lijk maken. Hij kende de jongeman zelfs niet. Een buurtbewoner bleek de taxi voor hem te hebben gebeld. De café houder. een goede bekende van de poli tie, zal onder verdenking van poging tot doodslag of zware mishandeling aan de officier van Justitie worden voorgeleid. Dodenherdenking te Leiden Onder verwijzing naar de vrijdag jj. ter zake gepubliceerde bijzon derheden laten wij hieronder het schema volgen voor de morgen hier ter stede te houden Dodenher denking. 10.30 uur voorin: Bloemlegging door leerlingen van alle lagere scho len bij Bevrijdingsmonument. 6.008.09 uur nam: Vlaggen half stok. 7.007.15 uur nam: Luiden kerk klokken en Bourdon stadhuis. Opstelling deelnemers Stille Tocht nabij de Lakenhal. ±7.30 uur nam: Vertrek van stoet naar Bevrijdingsmonument met bloemlegging. 7.59 uur nam: Blazen van „The Last Post". 8 8.03 uur nam: 2 minuten stilte eerste couplet Wilhelmus Herdenkingswoord jhr. mr. F. H. van Kinschot 6de couplet Wil helmus Hijsen en strijken der vlaggen. Waar dit jaar geen speciale her denkingsdienst in de Pieterskerk of enig ander gebouw zal worden ge houden en dit dus de enige gelegen heid zal zijn om de gevallenen in de tweede wereldoorlog te gedenken, spreken wij de hartgrondige hoop uit, dat velen in onze stad zich ge drongen zullen gevoelen aan dit postume eerbetoon deel te nemen. Moge een grote opkomst van ver enigingen en particulieren getuigen van veler blijvende dankbaarheid jegens de slachtoffers van de vrij heidsstrijd. TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond; Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en tijdelijk enige regen. Over het algemeen iets hogere tempera turen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 MEI Zon op: 5.06 uur; onder: 20.09 uur; Maan op: uur; onder: 8.04 uur; Hoogwater te Katwijk te 5.28 en 17.54 uur; laagwater te 1.15 en 13.41 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's (Van onze Londense correspondent) De verloofde van Koning Hoessein van Jordanië is Antoinette Gardiner, dochter van de Britse luitenant-kolonel Antony Gardiner, militair-adviseur van het Jordaanse leger, die sinds ongeveer een jaar in Amman is geplaatst. Zijn dochter is kortgeleden tot het mohamme daanse geloof overgegaan. De verloving is gisternacht met vuurwerk in de Jordaanse hoofdstad gevierd. Gisteren waren alle regeringskan toren in Amman gesloten. Indien men anderhalf jaar gele den een metaalfirma in Shakespea- res geboortestad Stratford-on-Avon zou hebben opgebeld, zou men de stem hebben gehoord van de toe komstige koningin van Jordanië. Zij was de telefoniste Toni Gardiner, die 50 gulden per week verdiende. Op haar 17e kwam ze bij de loonadmi- stratie, maar rekenen ioas bepaald niet haar kracht. Vandaar dat ze andere functies kreeg. Haar vroegere werkgever noemde haar innemend en charmant maar op een kantoor hoorde ze niet. De meeste baan tjes welke haar werden opgedragen deed ze niet erg goed. Tenslotte belandde ze achter het schakelbord. Haar vroegere werkgever vertelde dat zij altijd zeer chique gekleed was en zich als een volmaakte dame gedroeg. Zij sprak krachtig en was kennelijk goed opge voed, maar voor zaken was ze nu een maal ongeschikt. De 50 gulden die hij haar betaalde was meer dan haar werk waard was. Koning Hoessein van Jordanië met zijn verloofdehet 20-jarige Engelse meisje Toni Avril Gardi ner, die nu de nieuwe naam Moena el Hoessein (Hoesseins Wens) heeft gekregen. Toen zij in december 1959 met haar ouders naar Jordanië vertrok, had haar baas schertsend tot haar gezegd naar een rijke man onder de oliesjeiks uit te bijken. Hij was dan ook hoogst verrast toen hjj het nieuws van haar verloving met Koning Hoessein vernam, hoewel zij haar vroegere patroon reeds verschei dene malen over hem geschreven had en ook met hem over de koning had ge praat. Zij vertelde dat zij de vorst enkele ma len na haar aankomst ontmoet had op een feestje dat haar vader, die als offi cier in dienst van de koning staat, had gegeven en beschreef in bijzonderheden hoe het er in het paleis uitzag. Zij had vele malen met de koning gedanst' en zij noemde hem „erg knap en aardig". Zij hadden samen deelgenomen aan een wedstrijd om een verborgen schat op te sporen. Ze werden spoedig verliefd op elkaar. Slot op pag. 2 Een foto van de laatste voorbe reidingen van de Redstone-raket, die gisteren met een bemande ruim tecapsule gelanceerd zou worden van Cape Canaveral. De lancering moest echter worden uitgesteld in verband met de weersomstandig heden in het gebied van de Bahama eilanden, waar de bemande capsule in zee terecht zou moeten komen. Prins Bernhartl op „Zeven Provinciën" Prins Bernhard is gisteravond per helikopter opgestegen vanuit Yeovilton, Somerset (Zuid-Engeland) voor een be zoek aan het Marinecentrum in Port land aan de zuidkust. De Prins landde met het toestel op het dek van de Ne derlandse kruiser „De Zeven Provinciën". De kruiser, die op oefening is, stoomt het Kanaal af tot Dartmouth. Daar zal de Prins van boord gaan voor een bezoek aan de marine-opleidingsschool. Later zal de Prins per trein terugreizen naar Yeovilton. Een zegsman van de Marine deelde mee, dat het hier een routine-bezoek van de Prins betrof. Gisteravond zijn twee personen om het leven gekomen toen de auto, waarin zij zaten, op de niet-beveiligde overweg nabij Liempde gegrepen werd door een diesellocomotief. De slachtoffers zijn de 81-jarige heer W. Kelders en zijn 28-ja- rige dochter A. W. M. H. Kelders, bei den afkomstig uit Liempde. De dochter, die de auto bestuurde, heeft vermoedelijk de diesellocomotief niet of te laat opgemerkt. Het ongeluk gebeurde op de Lagevoortseweg op de spoorlijn Boxtel-Best. Het treinverkeer ondervond ruim anderhalf uur vertra ging. De radio van de pro-communistische Pathet Lao-beweging in Laos heeft alle eenheden gelast de vijandelijkheden on middellijk te staken. De oproep werd gedaan vannacht om twee uur Neder landse tijd (hedenochtend om acht uur plaatselijke tijd). Maandagavond werd reeds overeen stemming bereikt over een wapenstil stand aan het front bij Vang Vieng, tus sen de hoofdstad Vientiane en de ko ninklijke residentie Loeang Prabang. Gisteren werden onderhandelingen ge voerd over een staakt-het-vuren in an dere sectoren. Radio-Hanoi meldde, dat kapitein Kong Lae de (rechtse) regering van Laos heeft verzocht „zonder verwijl" een delegatie af te vaardigen naar een dorp ten zuiden van het door de opstandelin gen bezette Vang Vieng. Tegelijkertijd gaf hij zijn troepen order vandaag van af acht uur 's morgens plaatselijke tijd alle militaire activiteit te staken, terwijl hij „voorstelde", dat de strijdkrachten van de Pathet Lao, die samen met zijn eigen troepen vechten, hetzelfde zullen doen. Hy eiste dat de regeringstroepen even eens alle aanvallen staken, in hun hui dige stellingen blijven en het luchtruim boven de door zijn troepen en die van de Pathet Lao bezette gebieden niet zul len schenden. Uit het Leidsch Dagblad van i 3 Mei 1861: (Advertentie). Vermist sedert eenigen tijd, een groen zijden parapluie met hoornen knop, waarop perlemoere puntjes. Mogt zij in deze of gene Para- pluiestaander worden aange- troffen, gelieve men zoo vrien- delijk te zijn hiervan kennis te geven aan de firma Jac. Hazen- berg Corn.'z in de Kloksteeg. De Leidsche Gemeenteraad i heeft aan Diakenen der Nederl. i Herv. Gemeente het grootste ge- deelte van het plein in de Ver- i werstraat afgestaan, ten einde l daarop te bouwen 60 nieuwe I naar de tegenwoordige behoef- I ten ingerigte arbeiderswoningen, oaarvoor de straten en kolken 1 ten koste der stad zullen worden 1 aangelegd en onderhouden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1