Kleurrijke stoel trok langs stralende vorstin Op 70 Londense schepen ligt de arbeid nog stil I igtvoet Communistische leider van ivilde staking blijft onderzoek eisen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 mei 1961 Derde blad no. 30344 (Van onze Hilversumse correspondent) Rond tienduizend mensen hebben gisteren de jarige vorstin gelukge wenst met haar 52ste verjaardag met het traditionele défilé en de daarbij behorende bloemenhulde. Een kleur rijk bloementapijt bedolf de trappen van het bordes waarop een stralende koningin stond met een bruinver brande Prins en de Prinsessen Bea trix. Irene, Margriet en Marijke. De Leidse studenten, onder leiding van de preases Collegii, de heer A. H. D. Ingen Housz, hadden zoals ieder jaar de primeur van het défilé. Zij kwa men zoals in vorige jaren in estafet teloop naar het paleis om de tradi tionele oorkonde aan te bieden aan Koningin Juliana, die zovele goede herinneringen aan Leiden heeft. Het défilé was ditmaal zeer kleur rijk en ook folkloristisch ingesteld, doordat een kleine duizend verte genwoordigers van Zuiderzeedorpen, waarbij vele deelnemers in hun eigen dorpse dracht, voorbij de Koningin trokken. Gedurende de duur van het défilé bleven deze vertegenwoordi gers op het gazon. Uit verschillende Zuiderzeestadjes en -dorpen werden geschenken aan geboden: boerenkaas, Enkhuizer bloemenzaad, bloemen uit Boven- karspel, fruit uit Blokker, een pop uit Volendam, een speculaaspop uit Bunschoten, industrieprodukten, ge droogde groente, vis en aardewerk. De Koningin toonde zich zeer ver rast door deze deelname aan het de- filé en stelde de geschenken op hoge prijs. Er werden haar deze morgen meer poppen geschonken, namelijk 3 poppen in kostuum van wijkver pleegsters, kraamverzorgsters en ge zinsverzorgsters. Deze werden gege ven door de 800 wijkverpleegsters, kraamverzorgsters en gezinsverzorg sters van het Groene Kruis, die met hun grote deelname aandacht vroe gen voor het 60-jarig bestaan van het Groene Kruis. Doordat ook deze geüniformeerde Groene Kruis-medewerksters een plaatsje op het gazon kregen, kreeg de paleistuin een levendig en kleur rijk decor. Onder de duizenden defilerenden achter de Harmonie P.V.O. uit Soest, die de stoet opende, bevonden zich als vanouds drumbands uit verschil lende plaatsen van ons land, waar onder een zelfs van misdienaars uit Venlo, de fietsclub „Juliana", de schutterij, gymnastiekverenigingen, huisvrouwengroepen, scholen en voor het eerst een groep Nederlanders, die niet in ons land wonen name lijk leden van de Nederlandse Bond uit Keulen. Zij waren niet de enigen van buiten ons land, die dit onge dwongen huiselijke feest met verba zing gade sloegen. Bij de defileren den behoorde ook een groep van 15 Argentijnen, die op studiereis in Ne derland vertoeven. Hun gelukwens was de eerste, die Koningin Juliana niet kon verstaan. Prins Bernhard was hierbij de tolk en onderhield zich met de deputatie in het spaans. Terwijl dit feest van klank en kleur zich binnen de hekken afspeel de, verdrongen zich duizenden achter de hekken, die de Baarnse politie op de Amsterdamsestraatweg had opgesteld. Het verkeer over deze Rijksweg no. 1 was gedurende dit défilé omgelegd. Later dan enig jaar tevoren, was het feest ten einde. Om 5 minuten voor half een nam de Koningin de gelukwensen van de voorzitter van het Groene Kruis in ontvangst, waarna spontaan twee coupletten van het Wilhelmus door de velen op het gazon werden gezongen. Tot zover onze Hilversumse corres pondent. Overal in Nederland heeft men gisteren de verjaardag van de Ko ningin gevierd. Carillons klingelden, muziekkorpsen speelden, duizenden keken naar duizenden, die in optoch ten meeliepen, militaire onderdelen verzorgen parades en defilé's, de ker missen waren drukker bevolkt dan op andere dagen en de jeugd werd op verrukkelijke wijze beziggehouden met allerlei spelletjes. Talloze wap perende vlaggen en een wel wat schraal o ranjezonnetje zorgden voor extra feestelijk cachet. Voorts waren er vanzelfsprekend de wieler ronden, de aubades, de ruiterfeesten, de folkloristische dansen en de con certen. In Eindhoven was er een groot drumbandconcours, in Den Haag een „feestcavalcade"De majo rettes en muzikanten, die daaraan deelnamen kwamen veelal uit België, zodat er een echt „carnavalesque" tintje was aan de 10 kilometer lange stoet. Zo vierde men overal het Ko- ninginnefeest op eigen wijze. Niet alleen in ons land, maar ook in de overzeese rijksdelen. Maar in Oost of West, een vuurwerk behoort de vurige punt te zijn achter een ge slaagde Koninginnedag. Vier beelden van het Koninklijk Gezin tijdens het défilé voor het bordes van het Paleis Soestdijk. Boven het voltallige gezin, daar onder Koningin Juliana en Prins Bernhard, vervolgens de oudste twee Prinsessen en onder Prins Bernhard met Prinses Margriet. In Haags plantsoen Gedenkteken voor ir. Albarda onthuld (Van onze Haagse correspondent) In het plantsoen op het Alberdingk Thtjmplein te Den Haag is gistermorgen een gedenkteken van de hand van de beeldhouwer Titus Leeser ter nagedach tenis aan de socialistische voorman ir. J. W. Albarda (1877—1957) onthuld door zijn dochter, dr. Meyer Albarda. Een herdenkingsrede werd uitgespro ken door dr. W. Drees, die ir. Albarda schetste als een bescheiden man met grote verdiensten, in het algemeen voor het Nederlandse volk en in het bijzon der voor het socialisme. Bij de plechtigheid was o.a. tegen woordig de speciaal voor deze gelegen heid uit Canada overgekomen 14-jarige Hans Albarda, kleinzoon van wijlen ir. Albarda. Vier jaar was Hans, toen hij naar Canada emigreerde. Met Neder lands heeft hij nogal moeite. Maar deze onthulling betekende voor hem een week vakantie. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten aanvaardde het gedenkteken namens de gemeente Den Haag. Wanneer je zo rondkijkt zie toch wel veel televisie LIGTVOET. Goed werk beste recommandatie, moet maar rekenen. zie je van I is de 1 «t je 1 Erkende Philips service een gang naar gangetje 12 is lonend^ GANGETJE 12 TEL. 23005 (Van onze Londense correspondent) In de Londense havenstaking is nog geen verandering waar te nemen. De rivier is voor de helft dood. Op 70 schepen ligt de arbeid stil, maar op 54 gaat het werk door. Jack Dash, de communistische leider van de wilde staking, heeft gisteren zjjn mannen opgeroepen vandaag in massa naar het Lagerhuis te trekken om bjj de afgevaardigden van hun kiesdistricten hun zaak te bepleiten. Aangezien ieder die zich ordelijk gedraagt, tot de centrale hal van het parlement wordt toegelaten, indien hij een Lagerhuislid wil spreken, betekent dit dat het daar stampvol zal worden. Dash verklaarde, dat hij wil dat de staking tot Londen beperkt blijft, en geen gehoor wordt gegeven aan de eis voor de instelling van een onderzoek naar de door de stakers ongewenst geachte praktijken bij de firma, welke door eigen personeel vaartuigen liet lossen inplaats van door dokwerkers, zal er elders actie worden gevoerd. In Liverpool en Plymouth hebben de havenarbeiders nu besloten om uit Londen komende „besmette" schepen niet aan te raken. Afwachtende houding van Britse regering Premier Macmillan riep het kabinet in verband met de havenstaking bijeen, maar besloten werd een afwachtende houding te blijven aannemen. De regering kan in dit stadium van het conflict weinig doen, behalve een beroep op de stakers om in het alge meen belang hun werk te hervatten. Dit is inmiddels dan ook gebeurd. Drasti sche maatregelen, vooral het gebruik Kerkelijk Leven Zwingli-bond doet beroep op Ned. volk en de kerken De Zwingli-bond, „vereniging van we zenlijk-vrijzinnige protestanten" heeft een manifest opgesteld aan het Neder landse volk. De bond overweegt, dat per 1 mei j.l. de Ned. Herv. Kerk krachtens haar kerkorde zal moeten weren en uit bannen al wat haar belijden weer spreekt, en dat ook los van het volledig gaan functioneren van de leertucht per 1 mei, door het volkomen on- en anti vrijzinnig klimaat van de kerkorde reeds een preventieve werking der leertucht is uitgegaan, waardoor er bij vrijzinnige predikanten een vlucht uit het ambt gaande is en er nauwelijks werkelijk- vrijzinnige predikanten meer aankomen. De Zwingli-bond deelt mede dat ook in andere protestantse kerken in Neder land een beweging naar rechts aan de gang is, waardoor ook daar een geeste lijk klimaat groeit, dat door vrijzinnig- protestanten steeds minder aanvaard kan worden. In het manifest wordt erop gewezen dat door deze gang van zaken steeds meer modern-denkende christe nen van de kerken vervreemden. De Zwingli-bond spreekt als zijn oordeel uit, dat geen gelovige van welke ge zindte ook zich mag onttrekken aan de noodzaak van open samenwerking als gelijkwaardige partners in verschei denheid met alle anderen, van welke kerk of religie ook. Verder, dat betere vooruitzichten voor de mensheid alleen mogelijk zullen zijn, zodra men niet alleen gebruik maakt van vooruitgang en ontdekkingen op praktisch, materieel en technisch gebied maar ook op het terrein der geestelijke ontwikkeling de uitkomsten van het moderne denken aanvaardt als ver worvenheden, die God de mensheid schonk tot waarachtige vooruitgang. Tenslotte, dat indien de kerken voort gaan op de genoemde weg, een catastro fale ontchristelijking van cultuur en moraal te wachten staat, wat tot vol komen chaos zal voeren. De Zwingli-bond heeft daarom be sloten een beroep te doen op het Neder landse volk en de kerken in het bij zonder zich er rekenschap van te ge ven, dat niet in allerlei geloofsbeschou- wingen, maar in het dienen van God in naastenliefde en barmhartigheid de kern gelegen is van de werkelük-christelijke religie. Oecumenische Raad van kerken Tijdens een vergadering van de Oecu menische Raad van kerken in Neder land, die in Utrecht is gehouden, is de houding van de Geref. Kerken jegens de Wereldraad van Kerken behandeld. De aanleiding hiertoe was het rapport „Oe- cumeniciteit en pluriformiteit', dat de Geref. Kerken aan de Oecumenische Raad hadden toegezonden. De Raad heeft een commissie benoemd die het rapport zal bestuderen en van advies zal dienen. In de middagvergadering waren aan wezig ds. A. Dronkers en wika J. A Hes, die verslag uitbrachten van het Inter- filmcongres over film en godsdienst, dat van 21-23 april in Utrecht gehouden is. Op dit congres is in beginsel besloten de werkzaamheden verder door Europa uit te strekken. Bij de rondvraag werd meegedeeld dat zeven kerken een verzoek van lidmaat schap bfj de Wereldraad van Kerken in Genève hebben ingediend, waaronder het patriarchaat van de Russische Kerk en de Pinkstergemeenten van Chili. van troepen, zouden waarschijnlijk een averechts gevolg hebben, maar er heerst grote bezorgdheid wegens het gevaar dat de voedselvoorziening van miljoenen be dreigt. Engeland moet namelijk de helft van zijn voedsel uit het buitenland in voeren. Een grote hoeveelheid groente en fruit bevindt zich in de scheepsrui men, welke geen koelinstallatie bezitten. De regering laat het aan de transport arbeidersbond over om te trachten de stakers te overreden hun werk te her vatten. Aangezien zij zich reeds hiertoe, zij het voorwaardelijk, bereid verklaar den, ziet het ernaar uit, dat het conflict dit keer waarschijnlijk niet wekenlang slepende zal worden gehouden. Maar de transportarbeidersbond weigert terecht voor de stakingseis tot instelling van een onderzoek te buigen omdat dit op af persing zou neerkomen. De bond wil wel een overigens overbodig geacht onder zoek overwegen, maar pas nadat het werk zal zijn hervat. Wet in eigen hand Het is uitermate bedenkelijk, dat steeds opnieuw de onofficiële vakbondsleiders in de haven de lakens kunnen uitdelen. Dit is hun oude klacht tegen de mach tige transportarbeidersbond, welke op beslissende ogenblikken zijn greep op de dokwerkers blijkt te hebben verloren. Ook van werkgeverszijde is men er on danks alle verbeteringen niet in geslaagd de algemene atmosfeer in het havenbe drijf te veranderen. De herinnering aan een hard verleden heeft psychologisch nog altijd grote in vloed. Dit verklaart waarom de Londen se dokwerkers, zonder acht te slaan op hun verantwoordelijkheid jegens de ge meenschap, steeds weer de wet in eigen hand nemen. Bij de Fordfabrieken in Dagenham, waar 30.000 man werkt, dreigt alge mene stagnatie van het bedrijf doordat 400 elektriciens in staking gegaan zijn, zodat er geen elektrische reparaties meer worden uitgevoerd. Totnutoe kon de produktie echter normaal doorgaan. Maandag hadden 1500 schooljongens vrijaf door de 24-uur staking van hun leraren. De deuren van een middelbare school in Dulwich in Zuidoost-Londen bleven op slot. De staking is een protest tegen het feit dat de uit 23.000 leden bestaande lerarenorganisatie niet ver tegenwoordigd is in de commissie, waar mede de autoriteiten onderhandelen over de lerarensalarissen. Meer leven conform de „grondwet van Christus" (Van onze Haagse correspondent) IN PREDIKING GROTE SLORDIGHEID Er heerst in de gereformeerde kerken een ernstige gezagscrisis van de Heilige Schrift. In de prediking is een grote slordigheid, er is een vluchten in „frap pante en sensationele" onderwerpen. Eerbied voor de Schrift vordert ver antwoorde prediking. Deze en andere kritiek op het geref. kerkelijk leven uitte in Den Haag tijdens een ambtsdragersconferentie van zijn kerk de geref. predikant ds. J. Overduin uit Veenendaal. Prediking, catechese en zielszorg moe ten een duidelijk geestelijke leiding geven aan de kerkleden, aldus ds. Over duin. Hij pleitte voor een wettig han teren van de bijbeltekst, het is ontstel lend hoe velen de Heilige Schrift met een gekleurde bril lezen en de inhoud ervan verschralen. Ds. Overduin wilde, dat in de geref. kerken meer Jezus als voorbeeld gesteld wordt. De gelovigen moeten meer leven conform de „grondwet van Christus" de Bergrede. Tenslotte waarschuwde hij voor „populaire predikanten". Een goede dominee, die in zijn gemeente nooit eens wat heeft is een slecht pastor, aldus ds. Overduin. NED. HERV. KERK Beroepen te Garderen H. Goedhart te Rotterdam-Delf shaven; te Birdaard (toez.) H. J. de Jong te Tienhoven. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden vormingsleider vormingscentrum Barchem) dr. M. de Jonge te Bllja. Be dankt voor Huizen (N.H.) N. den Oud sten te Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5