BESTANDSBESPREKINGEN ZIJN OP GANG GEKOMEN IN LAOS V reemdelingenindustrie draaide op volle toeren Twintig jonge mensen bij brand in jazzclub om 'I leven gekomen WEERBERICHT Nationaal TV-feestprogramma Koning Savang voelt niet veel meer voor een conferentie van de veertien landen Koning Hoessein trouwt weer Keukenhof dé trekpleister Gewelddaden in Elisabetlistad Motor tegen hus gereden: 2 doden jongeman uit Elburg doodt zijn verlootde iflwil Bolletje/* (Slid <SÏlie leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 MEI 1961 No. 30344 LEIDSOH DAGBLAD Directeur: E. A_ E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ontmoeting tussen Vientiane en Loeang Prabang Vertegenwoordigers van de rechtse regering van Laos en van de pro-communistische Pathet Lao hebben vandaag, onder dekking van de witte vlag, besprekingen gevoerd over een bestand in Laos. Dit is vandaag door diplomatieke kringen in Bangkok meegedeeld. De beide partijen zouden elkaar hebben ontmoet op de weg tussen Vientiane en Loeang Prabang. Ook gisteren zouden zij volgens genoemde kringen reeds bijeen zijn geweest. Koning Savang Vatthana van Laos is, naar gemeld wordt, tegen een internationale conferentie over Laos. Prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd ven Cambodja, heeft op een persconferentie gezegd van Ko ning Savang te hebben vernomen, dat hij alleen een conferentie van staatsburgers van Laos als wettig beschouwt. Deze mededeling schept nieuwe onzekerheid over de vredes- vooruitzichten. De Prins, die vorig jaar de internatio nale conferentie over Laos voorstelde die volgens de huidige plannen op 12 mei in Genève moet worden gehouden, zei dat hu zün inspanning voor deze bü- Met Engels meisje? Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn volk gisteravond xeege- deeld dat hij weer gaat trouwen. Zijn nieuwe echtgenote zal Moena el Hoessein zijn, die volgens de koning uit een „gewoon gezin" komt. De koning gaf verder geen bijzon derheden over zijn aanstaande echt genote. Zijn eerste huwelük, met Prinses Dina Abdel Hamid, is vier jaar geleden door echtscheiding ontbonden. Uit dit huwe lijk is een dochter geboren. Prinses Alia. Prinses Dina heeft Engelse literatuur gedoceerd aan de universiteit van Caïro. Koning Hoessein besteeg in augustus 1952 de troon. Zijn vader, Koning Talal, was volgens het parlement te ziek om te regeren. De koning zei tot zfjn volk dat hij ge negenheid voor zijn verloofde heeft opgevat wegens haar goede hoedanig heden. „Zij is vreemdelinge in ons land maar zij heeft haar hart geopend voor de liefde van ons volk". De koning deelde voorts mee dat zij „mohammedaanse maar geen Ara bische" is. De koning maakte zün voornemen wederom te trouwen bekend in een korte radiotoespraak. Naar verluidt is Koning Hoesseins verloofde een Engels meisje, de dochter van luitenant-kolonel Gardener, een deskundige van de genietroepen. De naam Moena el Hoessein is haar waar- schijnlijk door de vorst gegeven: hü be tekent „Hoesseins wens". Gestolen auto's in hoofdstad verkocht (Van onze Amsterdamse correspondent) Verdacht van heling van gestolen auto's is aangehouden, een 43-jarige Amsterdamse autohandelaar. De douane recherche schat het aantal ontvreemde wagens, dat door de man zou zijn ver handeld op vijftien. De auto's zijn alle afkomstig uit Duitsland maar zijn door de handelaar on legale wijze van België uit naar ons land ingevoerd. Hij heeft verklaard de auto's, die alle van papieren waren voorzien, te hebben gekocht van een Belg. Nasporingen in België hebben echter niet tot enig resultaat geleid. De recherche houdt rekening met de mogelijkheid, dat de door de handelaar genoemde Belg niet bestaat en dat de Amsterdamse autohandelaar deel uit maakt van of nauwe relaties onderhoudt met een internationaal komplot van autodieven, dat Duitse auto's in naburige landen in de handel brengt. Het verhoor, dat het afgelopen week einde heeft plaatsgehad, heeft weinig resultaat opgeleverd. De man zal van daag worden voorgeleid by de officier van Justitie. ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 MEI Zon op: 5.08 uur; onder: 20.07 uur; Maan op: 23.11 uur; onder: 7.15 uur; Hoogwater te Katwijk te 4.51 en 17.13 uur; laagwater te 0.41 en 13.04 uur. (Foto L.D./Jaap van Duljn, Katwijk) eenkomst staakt als gevolg van de hou ding van Koning Savang. „Na mijn overleg met de Koning, ben ik tot de conclusie gekomen dat ik aan vankelijk geen juist inzicht had in de vraagstukken waarvoor Laos staat" .al dus Pr'ns Norodom. „Ik zal mijn voor stellen dan ook intrekken". Koning Savang Vatthana had hem voorts gezegd dat het Laotische parle ment, waarin Prins Soevanna Phoema zitting heeft, op 11 mei geopend zal worden en dat het parlement dan een „nieuwe regeringsleider" zal kiezen. Prins Norodom geloofde niet dat er 'n Laotische delegatie naar Genève zal gaan, zo er daar een internationale con ferentie over Laos gehouden mocht wor den. Functionarissen van het State Depart ment (Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken) meenden dat Koning Savang Vatthana van Laos misschien niet veel meer voelt voor een veertien- landen conferentie, omdat de commu nisten zo treuzelen met de uitvoering van een bestand. Men wees in het bijzon der op de berichten dat de communisten voorgesteld zouden hebben om op het overleg over een wapenstilstand in Ban Nam One by Vang Vieng politieke kwes ties te bespreken. Meer dan 300.000 gasten In Elisabethstad zijn gewelddaden tegen Europeanen gepleegd, nadat het bericht van Tsjombes arrestatie was ont vangen. Verscheidene Europeanen heb ben daarbü het leven verloren. Dit is ln Salisbury (Zuid-Rhodesië) meege deeld door een hoge Katangese amb tenaar, die niet met name genoemd wil worden. De ongeregeldheden bra ken vorige week woensdag uit; de sol daten van de Ver. Naties zijn in hun kampen gebleven en hebben niet ge tracht tussenbeide te komen. Volgens de ambtenaar die erin ge slaagd is de Katangese hoofdstad te verlaten, is eerder niets over deze ge welddaden gehoord door de strenge cen suur in Katanga. President Tsjombe bevond zich gis termiddag nog in gevangenschap in Coquilhatstad. Het was de bedoeling, dat hij zeer binnenkort naar Leopold- stad zou worden overgebracht. De meeste Europeanen in Elisabeth stad zyn van oordeel, dat op het ogen blik een plan van de VN wordt uitge voerd om Katanga klein te krijgen en de rijkdommen van dit gebied voor geheel Kongo beschikbaar te stellen. In Elisabethstad zyn gisteren twee compagnieën Zweedse militairen uit Ga za aangekomen, ter versterking van het Zweedse bataljon in de Katangese hoofd stad. Op het vliegveld van deze plaats bevindt zich ook het grootste deel van een Iers bataljon. Meer dan 300.000 logerende vreemdelingen hebben de korte vakantie van zaterdag tot en met maandag in Nederland doorge bracht. Dit is een schatting van de ANVV, welke schatting door be richten over druk bezoek uit vele oorden wordt gesteund. Van dit aantal heeft tenminste 200.000 in het westen des lands gelogeerd. Het buitenlands bezoek is zeker anderhalf maal zo groot geweest als met Pasen van dit jaar. Een enorme attractie bleek opnieuw Keukenhof in Lisse. Deze nationale bol- bloemententoonstelling trok meer dan het derde deel van het vreemdelingen- bezoek, nl. 120.000 bezoekers, waarvan 63.000 op zondag. (In 12 jaar had de tot dusver drukste dag 55.000 bezoekers ge bracht). Vele extratreinen uit Duitsland België en Frankrijk, bijna 1500 autobus sen en ruim 20.000 personenauto's brach ten de bezoekers naar Lisse. Op de aanlegsteigers van de Amster damse rondvaartboten stond men uren lang in de rij om een grachten tochtje te maken. Andere attracties, zoals Schip hol en vele musea, zagen een verheugend bezoekerstal door de poorten gaan. De Efteling bij Kaatsheuvel meldt 17.000 gasten, Madurodam in Den Haag 33.000 en het museum op de Hoge Veluwe 3000. Ruw verdeeld kwam 60% der buiten landse toeristen uit Duitsland, 30% uit Frankrijk en 10% uit geallieerde oorden in Europa, België, Engeland en andere landen. Van Londen uit werden tiental len chartervluchten op Zestienhoven voor speciale eendaagse bollentrips met bezoek aan Amsterdam uitgevoerd. De Limburgse mijnstreek heeft giste ren nog een ware invasie van Duitse automoblisten te verwerken gekregen, die van hun vrije dag ter gelegenheid van de dag van de arbeid gebruik maak ten om in de mijnstreek te gaan winke len In de middaguren stonden er per manent bij de Nederlandse en Duitse douanes files auto's, waarvan het einde niet te zien was. In de open warenhuizen en winkels was Duits de voertaal. Het winkelperso neel had tegen dit open zijn tijdens een openbare vergadering fel geprotesteerd. De woordvoerders van de vakorganisa ties betoogden tijdens deze vergadering, dat 't winkelpersoneel nu geen Konin ginnedag kon vieren, omdat de werk gevers op Koninginnedag nog van de Duitse kooplust wilden profiteren. Dat is ook gebeurd, want er werden goede za ken gedaan. Maar de gang van zaken heeft nogal wat ontstemming gewekt. Vannacht omstreeks twaalf uur zijn op de Rijksweg Tilburg—Breda, na bij Piusoord, in de gemeente Tilburg twee jongemannen bij een botsing tussen een motor en een bus om het leven ge komen. Zü reden per motor achter een auto in de richting Tilburg, toen zij zich onverwacht op de middelste baan van deze driebaansweg begaven, waar juist een bus, komende uit de richting Tilburg bezig was een aantal personenauto's te passeren. Er volgde een frontale bot sing. De 21-jarige H. N. Hille uit Eindhoven werd op slag gedood, terwijl de 25-jarige H. Sterenberg eveneens uit Eindhoven, vanmorgen in het St.-Elisabethzieken- huis te Tilburg aan de bekomen verwon dingen bezweek. Direct na het ongeval werd het verkeer opgehouden, doch een automobilist komende uit de richting Breda merkte de lichtsignalen blijkbaar niet op, zodat hy met een vaart van ongeveer 120 km over de motor en ver moedelijk ook over de slachtoffers heen reed. Dit incident liep voor de inzitten den van de auto wonderlijk goed af. De wagen kwam namelyk enkele tientallen meters verder op de weg met een geblok keerde stuurinrichting tot stilstand. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Een 27-jarige wasserijbediende uit El- burg heeft in de nacht van zondag op maandag zijn verloofde in een bos bij Heerde van het leven beroofd. Het slachtoffer is de 23-jarige fabrieksar beidster J. van Beek uit Hoenderlo. Om streeks twee uur in de afgelopen nacht heeft de dader, die in Heerde in pension is, zich in overspannen toestand by de politie aangegeven. Op zyn aanwyzingen werd het stof felijk oversohot van het meisje gevonden in een greppel in het bos aan de Elbur- gerweg bij Heerde. De wasserijbediende heeft mej. van Beek, met wie hij onder trouwd was .door een klap met een ha mer op het hoofd gedood. Koningin Juliana met de verpleeg- sterspop, welke een delegatie van het Groene Kruis haar aanbood dankt op het bordes van het Paleis Soestdijk voor de hulde, die haar gisteren tijdens een défilé door on telbare Nederlanders werd ge bracht. Elders geven wij meer beel den van deze warme ontmoeting tussen Vorstenhuis en volk. Advertentie Nü een ARISTONA kopen en op 5 mei ongestoord genieten van het want...iedereen ziet méér in 'n flmtoua IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI NTS doet voorstel over gebruik van de 4 extra zenduren (Van onze Hilversumse correspondent) De Nederlandse Televisie Stichting heeft voorgesteld de zendtijduitbreiding met vier uur per 1 oktober a.s. als volgt te verdelen; twee extra zenduren op za terdagmiddag en wel van drie tot vijf uur; twee extra halfuren op zaterdag en zondagavond, zodat op deze avonden de programma's reeds om half acht kun nen beginnen. Het vierde uur zal ge bruikt worden om het uitlopen van de overige programma's op te vangen. Dit is slechts een voorstel van de NTS. Het overleg is nog in volle gang en het is nog niet te zeggen, wat uiteindelijk uit de bus zal komen. Gisteren arriveerde op Schiphol "Miss Hawaii", de charmante Mae Beimes. met zondag in haar eilan den geplukte orchideeën, die zij gis teren aan de Koningin aanbood. Mae zal tijdens haar 5 dagen durend verblijf in ons land ook een bezoek aan Keukenhof brengen. Uit Nederland vertrok zaterdagavond de 22-jarige Jenny van Willigen. Haarlems eerste bloemenmeisje, om tulpen aan te bieden in het verre Hawaii. (Van onze Londense correspondent) Minstens twintig jonge mensen zijn gisteravond laat om het leven ge komen bij een brand in een jazzclub in het Engelse plaatsje Bolton. De brand ontstond in een pakhuis, op de vierde verdieping waarvan de jazzclub was ge vestigd. Vijftien jongens en meisjes kwamen in de vlammen om. Anderen sprongen uit een raam van een hoogte van der tien meter in de smalle rivier Croal, die langs het gebouw stroomt. Zeker vier van hen vonden de dood in het water of op de keien van de kade. Anderen overleefden de sprong, maar moesten met ernstige brandwonden of gebroken ledematen opgelopen door de val in een ziekenhuis worden opge nomen. De brand brak 's avonds om elf uur uit. Elke brandweer in de omgeving werd gemobiliseerd by een wanhopige po ging om de ingesloten jongelui te be reiken. Er klonken hartverscheurende kreten uit het gebouw, dat een bran dende hel was. Brandweerlieden met zuurstofapparaten trachtten, meestal tevergeefs, slacht offers te redden. Het was een by voorbaat verloren stryd, omdat een nauw straatje de enige toegang tot het gebouw vormde. De omstanders stonden machteloos. Het was een ver- schrikkelyk drama. Pas na by na drie uur was de brandweer het vuur meester. Vanochtend vroeg dregde de politie de rivier af om de lichamen te zoeken van hen, die daar in veiligheid hadden gezocht en ver dronken zijn. De brand schynt in het trappenhuis te zyn ontstaan en heeft zich vandaar met grote snelheid naar boven uitgebreid. Vandaag Amerikaan in ruimte of toch uitstel door weer? Spanning op Cape Canaveral Sinds gisteren is men op de raket-basis Cape Canaveral in Florida onder grote spanning bezig met de laatste voorbereidingen van een bemande ruimtevlucht. De weersverwachtingen waren niet bijzonder gunstig, zodat de moge lijkheid bestond, dat de vlucht zou worden afgelast, maar tegen twaalf uur hedenochtend Nederlandse tijd waren nog geen definitieve beslis singen genomen. De voorbereidin gen werden normaal voortgezet. Zou het experiment niet worden afgelast, dan zou de eerste Ameri kaanse ruimtevaarder omstreeks drie uur Nederlandse tijd heden middag in een Mercurycapsule, be vestigd op de top van een redstone- raketcombinatie, naar een hoogte van ongeveer 180 km worden ge schoten, om een kwartier later bij de Bahama-eilanden in zee te lan den. De naam van de eerste .ruim te-Amerikaan", die in de loop van de ochtend in de cabine plaats nam, is nog niet bekend gemaakt S\\UII II Hl/// in de zilveren rol 'l/i l i\\ t\\xN Uit het Leidsch Dagblad van i van 2 Mei 1831; Voor Leiden als fabriek- J stad en in een tijd, dat men het vraagstuk van den werktijd in de fabrieken, zoioel als het stel sel der beschermende rech- ten, met ernst in het openbaar ter sprake brengt, is het van zeer veel belang kennis te ne- men van gelijksoortige toestan- den en voor de werking der maatregelen, die men elders aantreft. Bij de veiling op Zaterdag 27en April 1861 te Leiden in het Heeren-Logement aan den Burg gehouden, ten overstaan van den Notaris A. J. Rijshouioer, r< siderende te Soeterwoude, is het Huis en Erve waarin de Brood bakkerij wordt uitgeoefend, staande en gelegen te Leyden aan den Ouden Rijn, Wijk VII lo. 1090 in bod gebragt op f 950.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1