Fluks nam revanche op Hou Stand: 8-7 Tragische ongelukken op de Nuerburgring Felheid van Belgen imponeerde Nederla nds korf ba l twaa Ifta l Een handjevol dorpelingen hield stand tegen honderden rebellen MAANDAG 1 MEI 1961 Rondom de korf In de wedstrijd Fluks—Hou Stand stond niets meer op het spel. Desondanks of misschien juist daardoor werd het een vlot par tijtje korfbal, waarbij men elkaar wat meer bewegingsvrijheid toe stond dan gewoonlijk. Fluks won deze partij tenslotte met 8—7 en nam daarmee revanche voor de destijds in Den Haag geleden nederlaag. Betcke opende na 3 minuten de score, doch met een afstandschot van Dumou- lin was het spoedig 1—1. Mevrouw E. de Haas maakte fraai 21 voor Fluks, maar door een foutieve arbitrale beslis sing kwamen de gasten door Eikhuizen op 2—2. Uit een strafworp bracht mej. C. Planje de ruststand op 32. Direct na de thee had Hou Stand door mej. Flink eveneens succes (33). Mevrouw J. Niesing gaf Fluks opnieuw een voor sprong, welke even later door v. d. Vet weer teniet gedaan werd (44). Toen liep de thuisclub door doelpunten van P. de Haas en H. v. d. Steen tot 64 uit, doch opnieuw scoorde mej. Flink voor de gasten (6—5). P. Zandvliet schoot daarna voor Fluks raak (75), maar even later deed Dumolin hetzelfde voor de gasten (76). Door J. Schier werd het vervolgens 86, waarna een o.i. ten onrechte aan de Hagenaars toegewezen strafworp door Eikhuizen benut werd en de eindstand op 87 werd vastgesteld. Verdiende Danaiden-ieqe Ook de tweede ontmoeting tussen Da- naiden en KNS is ten gunste van de Da naïden beslist en naar onze mening ver diend, want over het geheel genomen waren de blauwwitten wel wat beter dan KNS. Het was er een vlotte, spannende wedstrijd, die pas kort voor tijd in het voordeel van de thuisclub beslist kon worden. Daar de aangewezen scheids rechter niet opkwam, werd deze ontmoe ting geleid door de Zuiderkwartierspeler W. de Wagenaar, die zich uitstekend van zijn taak gekweten heeft. Het eerste succes was voor KNS dat door J. Kooien de leiding kon nemen (0—1). Danaiden deerde deze achterstand geens zins en vooral het dameszestal van de blauwwitten deed van zich spreken. Mej. S. Broersma zorgde spoedig voor gelijke stand en door mej. L. Zaadnoor- dijk kwam de thuisclub vervolgens op 21. P. v. d. Linden scoorde voor KNS de gelijkmaker, doch door een doelpunt van P. Kop ging de rust met een 3—2 voorsprong in voor de thuisclub. Vervol gens werd het door een uitstekend doel punt van mej. C. Nap 42 voor de blauwwitten. KNS gaf zich nog steeds niet gewonnen en de hardwerkende B. Westbroek zorgde met 2 goede doelpun ten voor herstel van het evenwicht (44>. in de volgende opstelling werd Danaiden weer sterker. Mej. E. v. Rhijn bezorgde de thuisclub opnieuw een voor sprong en toen Riezenkamp in de KNS- aanval wegens een blessure uitviel, bleek dit een geduchte verzwakking bij de oranjewitten te zijn. G. Ezendam be sliste even voor het einde de strijd defi nitief in het voordeel van de thuisclub met een uitstekend doelpunt, dat de eindstand op 64 bracht. Competitie van C.K.B. Warmond kampioen en weer eersteklasser (Van onze CKB-medewerker) In hoofdklasse West verloor PKC, dat lange tijd goed stand hield, van Pernix. De oranjekragen speelden na rust beter en wonnen met 106. Een goede tweede plaats is nu verzekerd. Overige uitslagen: VriendenschaarVES 54; Merwede Rotterdam Zuid 2—10, Kinderdijk—VEO 2—3. VES 17—32 Kinderdijk 16—14 Pernix 1725 Vr'schaar 1212 Excelsior 17—21 PKC 14—10 R'dam Zuid 1516 Merwede 134 VEO 14—14 DES 17— 4 INGEWIKKELD In de le-kl. A kan een ingewikkelde situatie ontstaan, wanneer Ons Eiland uit de laatste wedstrijd tegen Tonego geen punt behaalt. De roodbroeken won nen de belangrijke strijd van VES 2 met 3—1 en lijken op de ranglijst niet meer te benaderen. KVS heeft echter nog een gestaakte wedstrijd tegen Ons Eiland 2 (11) in handen en daardoor is O. Eil toch nog geen kampioen. Deze gestaakte wedstrijd kan ook van belang worden voor de degradatieplaatsen. Pernix versloeg Ons Eiland 2 met 62, maar Tonego speelde met 7—7 gelijk tegen Fiks en heeft met een protest zelfs kans op een 76 zege. Fluks verloor in Delft van Excelsior 3 met 113 en de Noordwijkers zullen wel één van de twee degradanten worden. Ons Eiland 1726 Excelsior 2 1617 Ijsvogels 1621 Fiks 1515 KVS* 15—19 O. Eiland 2* 16— 9 Pernix 2 16—19 Tonego 157 VES 2 15—17 Fluks 15— 6 KVSOns Eil. 2 (1—1) eventueel uit te stellen. Verrassend is de gang van zaken in 2 A. Twee weken geleden was VEO 2 hier de grote favoriet, maar na een gelyk spel en een nederlaag te Delft is nu DES 2 de grote kanshebber. DES 2 won na veel spanning met 56. DSVP won van een zeer verzwakt Pernix 3 met 74. DES 2 11—18 Fluks 2 10—6 VEO 2 9—14 DSVP 10—6 Velocitas 10—14 VES 4 10-4 Pernix 3 10— 8 KAMPIOEN Warmond heeft ge entwijfel overgelay ten tot de laatste wedstrijd. Fiks 2 was met invallers naar Warmond gekomen en dat werd fataal. Met 153 won War mond de wedstrijd, de titel en een plaats in le-kl. A. Onze gelukwensen. TOP ont nam Fiks 2 de tweede plaats door winst op ASSO (11—5) en VES 3 won van DES 3 met 3—1. Warmond 13—23 ASSO* 12—11 TOP 12—15 Excelsior 3 12—10 Fiks 2 12—15 ODO 9— 3 VES 3 11—11 DES 3 12— 2 Twee strafpunten in mindering. UITSLAGEN: 2e-kl. B: WarmondFiks 2 53, War mond kamp. en prom.; TOPASSO 11—5; VES 3—DES 3 3—1. SuccesCrescendo was een tamme vertoning. Succes maakte een zeer zwakke indruk en is uitgesproken de zwakste ploeg in deze klasse. Zonder tot bijzondere prestaties te komen, kwamen de groenwit ten tot een vrij grote zege. Met de rust leidden onze stadgenoten reeds met 62 en het einde kwam met 9—3. Morskwartier kampioen Het eerste twaalftal van Morskwartier Is kampioen van de LKB geworden en heeft dus recht op promotie naar de 3e- klasse van de KNKB. Een fraai resultaat van deze nog jonge vereniging, welke nu 3 jaar achter elkaar een kampioen schap behaald heeft. In 1959 werd de club kampioen van de 2e-klasse van de LKB. Verleden jaar werd zij Leids kam pioen van de juniorenafdeling Den Haag/Leiden en dit jaar behaalde zfj deze titel van de le-klasse van de LKB. De wedstrijd van gisteren tegen De- naiden II was zeker geen gemakkelijke ontmoeting, want de schoolclub was be slist niet de mindere en had 10 minuten na de rust zelfs nog een 31 voorsprong. Vlak voor tijd leidde De Danaiden II nog met 54, doch het kwam toch nog met een 55 gelijk spel. Henk Roedoe, Cor Nieboer, Jac Hellenberg, Loek v. d. Zeeuw en Trudi v. d. Reijden waren de doelpuntenmakers (sters) in deze ont moeting voor Morskwartier. Indien de club van het promotierecht naar de KNKB gebruik maakt (momen teel kan men ons daarop nog geen defi nitief antwoord geven) wensen wij haar veel succes in de nieuwe omgeving toe. Het kampioensteam bestaat uit de dames :G. de Boer, A. Coert, B. Coert, R. Lagas, T. v. d. Reijden en A. v. d. Zeeuw en de heren J. Dernee, Jac. Hel lenberg. C. Nieboer. H. Paats, H. Roedoe en L. v. d. Zeeuw. Korfbaluitslagen Zuid-Holland I: FluksHou Stand 8-7; Ons Eibernest 2Regenboog 7—5; RozenburgDie Haghe 2 64; Zwervers Quick 55. Zuid-Holland IIASwiftOS CR uit gesteld; ODOWion 104 (ODO kam pioen). Zuid-Holland IIB: EurekaO. Eiber nest 3 5—6. Zuid-Holland niADanaidenKNS 64: DKCPhoenix 62; Ons Huis Schiedam 133; SpartaanRaven 11-6. Zuid-Holland IIIB: ALOAchilles 47; CharloisKiod 63; Succes Crescendo 39; TOVTrekvogels 56. Reserve 1ste klasse: Fluks 2Quick 2 54; Sperwers 2Regenboog 2 104. 'Sperwers kampioen). Res. 3A: Fluks 3Ons Eibernest 5 1-1; KNS 2—HSV 2 1—2; Phoenix 2—Span gen 2 31; Quick 3—Rozenburg 3 13. Res. 3B: Deetos 4Trekvogels 2 43; Olympiaan 2Spangen 3 13; Vic. Oriëntis 3't Zuiden 5 30. Leidse Korfbalbond lste kl.Fluks 4De Algemene 3 50; MorskwartierDanaiden 2 55. 2B: Crescendo 3Fluks 5 62. Junioren: Crescendo AFluks B 44; Danaiden BVitesse A 71. Asp. lste klasse: De Algemene aVic. Oriëntis a 09; KNS aDanaiden a 7—5. 2e klasse: De Algemene bMorskwar tier a 14; Fluks b—KNS b 24—0 (Fluks b kampioen)Fluks cNoorderkwartier a 32. 3de klasse; Fluks dDanaiden c 20. 4de klasse: Vic. Oriëntis cFluks e 111; Vic. Oriëntis dDanaiden d 05. Cuba wil basis Guantanamo Radio-Havanna meldt dat de Cubaan se premier Fidel Castro in een onder houd met een vertegenwoordiger van het Venezolaanse dagblad „El Nacional" heeft verklaard, dat Cuba „op het ge schikte tijdstip de hand zal leggen op de Amerikaanse basis Guantanamo". Hij voegde hieraan toe: „Dit zal langs wet tige weg geschieden, opdat de V.S. een dergelijk voorval niet als voorwendsel voor een inval in Cuba zullen kunnen gebruiken." De V.S. hebben de zeshonderd Ameri kaanse burgers die nog in Cuba zijn, de raad gegeven het land te verlaten om verdere moeilijkheden met het regime van Castro te vermijden. Dit is gisteren door ambtenaren van het Amerikaanse ministerie meegedeeld. Premier Fidel Castro van Cuba en president Sekoe Toere van Guinea heb ben ieder een van de Lenin-vredesprij zen voor het jaar I960 gekregen, zo meldt Tass. Deze prijs, dl® bestaat uit een medaille een diploma van 100.000 roebel, wordt verleend voor belangrijke diensten, ver leend in de strijd voor het behoud en de versterking van de vrede. Op 8 mei hervatting AmerikaNederland Volgens diplomatieke kringen in Washington zullen de onderhandelin gen tussen de Verenigde Staten en Ne derland over landingsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust op of omstreeks 8 mei in Washington worden hervat. Dale en Wohlgemuth verloren leven Twee motorrenners hebben ais- bewusteloze toestand per helicopter i wee moiorrenners neDDen gis na&r egn ziekenhuis m Boan ^vlogen. termiddag op de Nuerburgnng de hoogste tol moeten betalen voor hun gevaarlijke sport: hun leven... In de race van de zijspanklasse slipte de motor van de wereldkam pioenen Helmut Fath en Alfred Wohlgemuth op de door de regen en mist natte baan en sloeg om. De bijrijder Wohlgemut overleed tij dens het vervoer naar het zieken huis, terwijl Helmut Fath er met been- en voetbreuken nog betrek kelijk goed af kwam. Een tweede ongeluk met dodelijke af loop gebeurde in de race van de halve liters. De Engelsman Dickie Dale, regen- specialist bij uitstek, die tevoren de wed strijd in de 350 cc. klasse had gewon nen. kwam ten val. Met o.a. ernstige verwondingen aan 'het hoofd werd Dale Kort na aankomst overleed de Britse renner aan een hersenbloeding. Ruim 65.000 toeschouwers woonden de wedstrijden op het 7747 meter lange circuit bij en zagen in de 350 cc. en 500 cc. klasse overwinningen van Nor ton. In de 350 cc. klasse was het Dickie Dale, die van de aanvang af de strijd beheerste. Hij reed met. een gemid delde van 116.7 km. per uur en had een snelste ronde van 120 km. per uur. Een drievoudige Norton-overwinning werd het in de 500 cc. klasse. Dickie Dale die in het begin van de strijd met een snelste ronde van 124.8 km. per uur de leiding van het rennersveld had veroverd, "kwam in de daarop volgende ronde ten val. Toen was de weg vrij voor zijn teamgenoten Frank Perris. Peter Pawson en de Oostenrijker Bert Schneider. De Zwitser Camathlas en Cecco bereikten in de zijspanklasse een nieuwe ronderecord met 121 km. p. uur. De Zwitsers hadden geen aanvallen van hun rivalen te duchten aangezien de Advertentie. Onverivachte nederlaag in Antwerpen Het door de Nederlanders ver toonde spel in de korfbal-interland tegen België verdiende niet beter dan een nederlaag. En het werd dan ook een nederlaag. Met 5 3 versloegen de Rode Duivels ir Antwerpen de oranjeploeg. De Bel gen bestreden elke bal met een felheid die de Nederlanders impo neerde en hen tot een spel verleid de, dat geen resultaat kon opleve ren. De eerste kansen kwamen voor het Belgische twaalftal. Een bal van Hu- gens rolde over de rand en ook de aanvallen van de zeer tactisch spelen de Bos waren een doorlopend gevaar voor de Nederlandse Korf. Het vak van Rohda met Van Lunteren aan het hoofd, dat uiteraard ook zijn kansen kreeg, kwam toch niet tot het spectaculaire spel dat tijdens de micro-ontmoeting met de Belgen werd vertoond. Wel kon De Vries na negen minuten scoren, maar dat was een verre worp. Een tweede Ne derlandse aanval werd na 22 minuten beloond, toen mej. De Jong na vele vergeefse pogingen eindelijk doel trof: 0-2. Al gauw bleek dat de aanval van het viertal Bos, van Eek en de dames De Waal en Diepstraten niet zo gemak kelijk vrij kwam als verwacht werd. Bal en Hugens zaten er fel op en lieten weinig spelen, iets waartegen de Engel se scheidsrechter Gutteridge niet vol doende optrad. Aan de andere kant werd zowel Vranck als Saerens wel wat te veel ge legenheid tot schieten gelaten door Mun- nikes cs. Van de lange tijd die de Belgen geboden werd om hun kansen te zoeken kon Vranckx na een half uur profiteren (1-2). Even daarna miste dezelfde Belg een strafworp en werd een doelpunt van de Nederlander Van Eek o.i. ten onrechte geannuleerd. Drie minuten na de rust trof Sae rens doel en bracht de partyen op gelij ke voet: 2-2. Nederland kreeg echter weer de leiding door mej. Reudink, die na zes minuten met een resoluut schot uit een strafworp scoorde. De verwach te en ook wel verdiende nummer vier bleef uit. Onverwacht bracht België acht minuten later de stand op 3-3. De aanvallen van de Belgen werden daarentegen steeds gevaarlijker. Uit een kansje tegen Bos wist Hugens zijn team op 4-3 te brengen. Tien mi nuten voor het einde scoorde mevr. Vereist: 5-3. De Rode Duivels gingen hierna het spel bevriezen en het einde kwam zonder dat de cijfers verander den. In totaal heeft Nederland nu 55 inter land tegen België gespeeld. Hiervan wer den er 43 gewonnen. 7 gelijk gespeeld en 5 verloren. De uitslag van de ont moeting België B-Engeland was 5-2. Zaterdag zijn in Echternach (Lu xemburg) de teamwedstrijden gehouden van 't tweede Benelux-juniorentoernooi tafeltennis. Nederland, dat het vorig jaar zowel bij de meisjes als de jongens zegevierde, werd ditmaal eerste bij de meisjes en moest by de jongens genoe gen nemen met een tweede plaats ach ter Luxemburg. Nazi's als getuigen voor Eiclunann? Eichmanns verdedigers zullen, naar een hunner zondag in Jeruzalem mede deelde, de rechtbank, waarvoor Adolf Eichmann terecht staat, verzoeken een tiental voormalige SS-officieren of gewezen functionarissen der nazi's te doen horen. De verdediger. Dieter Wechtenbruch, verklaarde ook dat de verdediging po gingen blijft doen om de Westduitse regering te overreden de kosten van de verdediging van Eichmann te dragen. Indien deze pogingen echter blijven mislukken, zal het misschien noodzake- lyk zijn inkomsten te verkrijgen door de verkoop van door Eichmann geschre ven herinneringen, die niet te maken hebben met het thans tegen nem ge voerde proces. Door met 3-1 in Den Haag van Hellas te winnen is het Amsterdamse Zeeburg opnieuw handbalkampioen van Nederland geworden bij de dames. Het bestuur van de internationale atletiekfederatie heeft Mike Agostini, de Olympische sprinter van Trinidad, een verbod opgelegd om in wedstrijden uit te komen. Agostini had in het Ame rikaanse sportperiodiek „Sports Illus trated", ronduit toegegeven geldelijke beloningen voor het deelnemen aan wed strijden te hebben ontvangen. wereldkampioenen Fath-Wohlgemuth in de zevende ronde verongelukten. Hun motor sloeg om en beide rijders werden over de baan geslingerd. Alfred Wohl gemuth, de 31-jarige monteur, over leed aan zijn bekomen verwondingen. Uitslagen 250 cc.-kalsse (13 ronden 100.7 km): 1. Horst Kassner (Did.) NSU 54.38.8min. 2. Gunter Beer (Did.) Adler 55.46.2 min. 3 Fritz Klaeger (Did.) NSU 55 46.8 min. 350 cc.-klasse (13 ronden 100.7 km.); 350 cc.-klasse (13 ronden 100.7 km.): 1. Dickie Dale (G.B.) Norton 5145.1 min., 2. Peter Horton (G.B.) AJS 52.07.3 min.. 3. Karl Hoppe (Did.) AJS. 52.29.7 min. 500 cc.-klasse (13 ronden 100.7 km 1. Frank Perris (G.B.) Norton 49.43.7 min.. 2. Peter Pawson (G.B.) Norton 50 07.4 min.. 3. Bert Shneider (Oosten rijk) Norton 50.19.5 min. Zijspanklasse (10 ronden 177.5 km.): 1. CamathiasCecco (Zwitserland) B M.W. 39.10.9 min» 2. ScheideggerBurkhardt (Zwitserland) B M W. 40,08.8 min. Ghana, Guinea en sluiten Unie Mali De presidenten van Ghana, Guinea en Mali Nkroemah, Sekoe Toere en Modibo Keita hebben zaterdag in Accra het handvest getekend, waarbij hun landen een unie gaan vormen. Het akkoord moet nog door de drie parle menten worden goedgekeurd. Andere Afrikaanse landen kunnen tot de unie toetreden. In het handvest zijn de aanbevelingen overgenomen, die een commissie van de drie landen voor integratie op het gebied van de defen sie, de buitenlandse politiek en cultu rele kwesties had opgesteld. In het centrum van Londen heb ben enige duizenden tegenstanders van atoomwapens een protest demonstratie gehouden. Zij gingen op straat zitten en belemmerden ge ruime tijd het verkeer. Honderden politiemannen moesten bijna dui zend demonstranten naar politie wagens dragenwaarmee zij zonder omhaal naar de politierechter wer den gebracht om kleine boetes te horen opleggen. Prins bij afscheid van prof. Van Wulfften Palfhe Op de zaterdagmiddag in het gebouw van de Stichting Nationaal Luchtvaart geneeskundig Centrum in Soest er berg gehouden receptie, ter gelegenheid van het afscheid van prof. dr. P. M. van Wulfften Palthe als directeur, was ook Prins Bemhard aanwezig. De Prins arriveerde toen de voorzit ter der Stichting, prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de scheidende directeur toe sprak. Nadat Prins Bernhard zich enige tijd met prof. Van Wulfften Palthe had onderhouden, verliet hij de ontvangst. De receptie, die het bestuur van de stichting aanbood werd bijgewoond door vele burgerlijke en militaire autoritei ten. Namens het bestuur der stichting bood prof. Jongbloed de memoires van Churchill aan. Namens staf en personeel van het centrum bood de heer J. Kylstra, arts, opvolger van professor Van Wulfften Palthe als directeur, onder meer een album aan met foto's uit de beginpe riode van de luchtvaart in Nederland, en betrekking hebbende op het direc toraat van het centrum. In het dorp Moecaba in Noord- Angola is zondag acht uur lang een gevecht geleverd tussen 22 dorpe lingen twintig burgers en twee soldaten en ongeveer tweehon derd opstandelingen tegen het Portugese gezag. De dorpelingen hielden tenslotte stand in de kerk waarvan zy de deur barrica deerden. Zes van hun dorpsgenoten had den voordien het leven gelaten. Op het ogenblik dat de aanvallers de kerkdeur bestormden daagde redding op. Een jachtvliegtuig van de Portugese luchtmacht, dat reageerde op een ver zoek om hulp, bestookte de aanvallers met machinegeweervuur en tenslotte met revolverkogels toen de munitie was op- In de begin-opstelling lukte daarna niets meer. Schoten waren onzuiver en tal van aanvallen werden in de kiem gesmoord. Zelfs een strafworp leverde Nederland geen succes op. In het gemeentehuis van Aalsmeer reikte burgemeester G. G. Loggers zaterdag de versierselen van zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau uit aan Wim Kan. die met Corrie Vonk het onder scheidingsteken nauwkeurig moest bewonderen. Duitse sportvlieger fotografeerde voor de Russen (Van onze correspondent in Bonn) De 37-jarige sportvlieger Heinz Cassel uit Hattingen in het Roergebied, is op last van de Westduitse procureur-gene raal gearresteerd. Hy wordt er van verdacht voor de Sowjetrussische gehei me dienst te hebben gespioneerd. Van gehuurde vliegtuigen uit zou hij voor de Russen luchtfoto's hebben gemaakt van Westduitse en geallieerde militai re installaties in de Bondsrepubliek. Toen Cassel op 23 maart werd gearres teerd, had hij een aktentas vol lucht opnamen bij zich. Cassel camoufleerde zijn spionageac- tiviteit met het verrichten van foto opdrachten voor de Westduitse indus trie, zoals het maken van luchtfoto's van fabrieken voor reclame-doeleinden. Dergelijke foto's staan, om militaire re denen, onder censuur. De spionagefo- to's die Cassel maakte, vervaardigde hy echter met een andere, geheime, camera, waarvan hfj de inhoud nooit aan de mi litaire autoriteiten heeft voorgelegd. Cassel viel op, toen hy al te veelvul dig over militaire objecten vloog. Toen werd de Westduitse Abwehr gealar meerd, die een onderzoek instelde. Deze kwam al spoedig tot de ontdekking dat Cassel vaak van West- naar Oost-Ber- lyn ging. waar hij de restaurants „War schau" en ,3oedapest" bezocht, die be kend staan als trefpunten van spion nen en agenten en als centrales voor de uitwisseling van informaties. Cassel had blijkbaar ook lont gero ken: hy werd op het allerlaatste ogen blik in zijn kraag gepakt, namelijk op het moment, dat hij met een verkeers vliegtuig van het Berlynse vliegveld Tempelhof met onbekende bestemming wilde vertrekken. gebruikt. Toen nog twee vliegtuigen ver schenen hesen de opstandelingen de witte vlag. Tevoren hadden de dorpelingen via de radio een boodschap uitgezonden waarin zij zeiden: „Wy sterven. Wy zijn door onze munitie heen". Toen hun munitie op was vochten zy bij de kerkdeur ver der met messen en bajonetten. Zy slaag den er daarop in zich in de kerk terug te trekken en de deur te barricaderen. De aanvallers zouden door het geweer vuur van het jachtvliegtuig zware ver liezen hebben geleden. Dit is een van de vele aanvallen van opstandelingen op dorpen en boerderijen in Noord-Angola in de laatste tijd. Er zouden in totaal honderden doden zyn gevallen. Er komen nog steeds verster kingen uit Portugal in de Westafrikaanse kolonie aan. Nu al spanningen in de Belgische coalitieregering (Van onze Brusselse correspondent) Een klein en onopvallend berichtje zaterdag in „Le Peuple", het Frans talige dagblad van de Belgische Socialis tische Partij, heeft nu al spanningen in de pas gevormde, Belgische rooms- rode coalitie-regering veroorzaakt. Dat berichtje luidde: Victor Larock, minister van Nationale Opvoeding en Cultuur, heeft besloten, dat voor zijn departe ment alle sancties, die genomen zyn wegens stakingsfeiten, zullen worden op geheven. Reeds zaterdagmiddag gaf het natio nale comité van de VCP een communi qué uit, waarin het uiting gaf aan zijn „verbazing en verwondering" en waarin het bevestigde, dat het zich formeel zou verzetten tegen alle algemene maatrege len van dien aard. De zitting van het nationale comité moet trouwens nogal stormachtig zijn geweest. Lefèvre woonde de vergadering van het nationale comité niet by, maar werd natuurlijk onmiddellijk op de hoogte ge bracht. Gevolg: een onderhoud tussen Lefèvre en Larock en daarna een offi cieuze mededeling van het kabinet van de premier, die nog eens bevestigde, dat het standpunt van een nieuwe regering onveranderd was en dat ieder geval af zonderlijk zal worden bezien. Aan socialistische zijde bewaarde men aanvankelijk stilzwijgen en er is van het bericht over Larocks besluit geen ont kenning gegeven. Wel kwam er. via een der Brusselse avondbladen, een kennelijk geïnspireerd commentaar: de voorganger van minister Larock had enige ambte naren van zijn ministerie na de stakin gen tijdelijk geschorst, doch hij had geen eigenlijke strafmaatregelen genomen. Die tijdelijke schorsingen had minister Larock ongedaan gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6