ORANJETEAM KANSLOOS TEGEN HONGAARSE VOETBALELITE ELEK SCHWARTZ:FOUTEN ALS DE BIJENKORF ZO GROOT. VERVOER i Dekkingsfouten verhaastten nederlaag Het ging heel simpel Men was het in de kleedkamer eens: een verdiende nederlaag Opgericht 1 maart 1860 Maandag 1 mei 1961 Tweede blad no. 30343 Technisch meesterschap van Magyaren (Van onze sportredacteur) Een heel mooie illusie is gistermiddag in het Feijenoord Stadion ten grave gedragen... Het Nederlands elftal heeft diep het hoofd moeten buigen voor de nieuwe Hongaarse voetbalélite. Heel diep zelfsWant al laat de 03 einduitslag enige ruimte voor het opdiepen van „doekjes voor het bloeden", de praktijk heeft uitgewezen dat men die beter in de zak kan houden. De manier waarop de Hongaren, vooral in de tweede helft, de oranjeploeg dwongen te spelen zoals zij wensten, was alles-zeggend en voor de vader landse voetbaltrots tamelijk pijnlijk Het is allemaal heel simpel ge gaan. De Hongaren wisten dat het grootste gevaar, dat zij van de Nederlandse ploeg te duchten had den, verscholen lag in de verras sende, in hoog tempo uitgevoerde acties. Zij hadden de journaalfilms van de jongste Nederland—België wedstrijd duchtig bestudeerd. Van meet af was hun tactiek er op ge richt dit Nederlandse wapen bot te slaan. Zij slaagden volkomen. Met vertragingsacties het bevriezen van het spel haalden zij de vaart uit het oranje voetbal vertragings acties die vanzelfsprekend van een groot technisch meesterschap ge tuigden, en toen snel achter elkaar twee treffers vielen, in de 22ste en 24ste minuut was de Nederlandse ploeg panklaar voor de neder- laag Het was de wet van de sterkste Niet langer dan een kwartier hebben de Magyaren Cor van der Hart c.s. de illusie gelaten dat er voor oranje een kansje op winst in zat. Het eerste kwar- tier In die aanvangsperiode zag men van Nederlandse zijde enkele veelbelovende combinaties. Groot en Swart, Wilkes en Bergholtz „vonden" elkaar enkele ma len leuk en er kwam zelfs een goed schot van de schoen van Pietje van der Kuil. De 65.000 toeschouwers waren vol vertrouwen. Nederland had een kans Maar het was voorbarig optimisme. De vertragingsacties van de Hongaren, hun ineens snel wegspurten dit overscha kelen werd verbazend knap uitgevoerd gingen hun vernietigend werk doen. De Hongaren groeiden naar een tech nisch overwicht. Steeds duidelijker werd het voor de wijnrode aanvalslinie, waar in de vedette Florian Albert inderdaad op het allerlaatste moment was vervan gen door Kuharszky, dat linksback Kees Kuys de zwakste schakel vormde in de steeds onzekerder wordende Nederlandse defensie. Steeds vaster werd de greep die Solymosi en Kotasz, de Hongaarse kanthalves, op het middenveld kregen, omdat Klaassens Kuys te hulp moest schieten en Bennie Muller, ook al speel de de kleine Ajacied een voortreffelijke partij, het niet alleen kon redden. Gebeurd Het was, na goed vijftien minuten spelen, met Nederland gebeurd. De Hon garen hadden de oranjeploeg daar waar sij haar graag wilden hebben: de vaart Was eruit en zou er niet meer in terug komen. Het Nederlandse team liep aan de lei band en de Hongaren konden rustig, op de wijze, zoals zjj zich die gedacht had den, de winst binnenhalen. Dat enige fatale dekkingsfouten de laak verhaastten, was eigenlijk bijzaak Zelfs voor de grootste optimist was het (oen al duidelijk dat het in alle onder- Dit beeld geeft de hele wedstrijd eer de Hongaarse aanval- Iers zijn voor de Nederlandse ver dedigers praktisch ongrijpbaar. V.l.n.r. Sandor (H), Van der Hart, Wiersma. Kuys en op de j grond Klaassens. Beslist BENNIE MULLER beste man van oranje De stryd was beslist. De toeschouwers begrepen dit en voor de Hongaren was I het ook meer dan duidelijk. Zij verge noegden zich er na rust mee rustig het spel in handen te houden en, af en toe, met opvallend gemak verwarring te stichten in de nerveuze Nederlandse defensie. De Magyaren waren in een tevreden stemming. Zijn dwongen de oranjeploeg het spel te spelen zoals zij dit wilden. Het opvoeren van de score vonden de Hongaren kennelijk i niet belangrijk En de Nederlandse aanval? Een heel enkele maal kwam de oranje aanvalslinie in de tweede helft tot een enigszins sluitende aanval. Maar de schoten van Henk Groot, Faas Wilkes en Bergholtz vonden noch bjj doelman Grosics, noch bjj het publiek, dat eerst om Coen Mouljjn en daarna om de „oude meester" Abe riep, een warm onthaal. De Nederlandse voorhoede, waarin rechtsbuiten Swart diep teleurstelde, ging ten gronde aan een gebrek aan eenheid en een gebrek aan tempo, waar door het positiespel armetierig afstak tegen dat van de Hongaren, die zich hierin juist grootmeesters toonden. Ons nationale elftal is bij »ijn eerste examen voor Chili gezakt.... delen van het spel superieure Hongaarse team onstuitbaar op weg was naar een grandioze zege op de formatie van Elek Schwartz. De Magyaren beheersten niet alleen het middenveld, ook bleef hun snelle, steeds weer van positie wisselen de voorhoede te veel meester in de duels voor het Nederlandse doel. In de 22ste minuut gebeurde het dan. Een dekkingsfout van Bennie Muller hij liet de snelle Tichy vrij staan werd de inleiding van de eerste treffer. Wel kon Eddy Pieters Graafland het schot van de Hongaarse linksbinnen nog weg slaan, maar toen de handige rechtsbui ten Sandor, hoewel gehinderd door Kuys de bal opnieuw en van dichtbij keihard inschoot was de Feijenoord-doelman toch geslagen: 01. Nauwelijks twee minuten later strafte Fenyvesi een tweede Neder landse dekkingsfout meedogenloos af. Een verre pass van rechts bereikte de volkomen vrijstaande Hongaarse links buiten. Twee stappen slechts deed Feny vesi voordat hij zijn gerichte schot af vuurde. Pieters Graafland stapelde er nog een fout op door te trachten het schot met het linkerbeen te stoppen 02. In de 36ste minuut kwam er nog een treffer bij. Een dieptepass verraste Cor van der Hart volkomen. En terwijl de Nederlandse stopper als een zoutpilaar bleef staan en slechts met een vinger naar de bal kon wijzen, vloog Tichy gre tig op de prachtige kans af. Pieters Graafland was kansloos: 0—3. Originele attentie Hoe vaak komt het niet voor, dat U iemand een „kleinigheidje" wilt geven - een blijk van waardering voor een bewezen dienst, een extraatje voor iemand, die U toch echt geen fooi kimt geven, een kleine attentie alleen maar om te laten voelen: je betekent wat voor me. Rookt hij? Geen sigaren? Neem dan tóch eens een doosje Karei I CHARMANT-sigaartjes voor hem. Dat is weer eens wat anders, iets origineels. Ze zijn klein, geurig, smakelijk en - een maal aangestoken branden ze door, net als een sigaret. Een fleurig, fraai doosje van 20 stuks kost slechts een gulden. Wie ze rookt is er weg van. Probeert U ze zelf ook maar eens. pi .«MPniTT'., M1SW Het voorspel van het eerste doelpunt. Pieters Graafland kan de bal niet in zijn bezit krijgen en rechts buiten Sandor zal gaan doelpunten. Faas Wilkes: „Ze zijn beter..." Net is weer zoals altijd gegaan. In iedere belangrijke wedstrijd ver liest onze achterhoede zijn kalmte. Er zijn fouten gemaakt als de Bijen korf zo grootwaren de woor den waarmee bondscoach Elek Schwartz de stilte in de Nederlandse kleedkamer verbrak. Een stilte die bijna voelbaar was. „Zo gaat het nu altijd. Als we een moeilijke wedstrijd spelen wordt on ze verdediging nerveus. We missen internationale routine, daarmee be doel ik dat we meer zullen moeten spelen tegen landenteams van for maat". De bondscoach kon en ivilde zijn teleurstelling niet verbergen. „En Muller?" werd er gevraagd. Bennie was goed. Die is altijd goed. Hij heeft klasse. Hij is altijd goed. Soms heel goed en een enkele keer briljant. Natuurlijk we hebben ver diend verloren, maar alle drie doel punten waren toch het gevolg van grove fouten in onze achterhoede. Natuurlijk lag het tempo te laag, maar dat is een gevolg van het niet zien van de situatie, dat kost te veel tijd". Hockey-uitslagen Kampioenschap van Nederland (heren) VenloLHC 20; UnionLaren 12. Venlo Laren Union LHC STAND 12— 8— 8— O* 3—14 „Pummey" Bergholtz mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. Nerveus en doodmoe deed de MVV-er het verhaal van zijn debuut ,Ja, die Hongaren waren nou een maal stukken beter. Maar 30, dat vind ik toch jammer. Een tegendoel punt hadden we best mogen heb ben", was het meer spontane dan logische commentaar. „Of ik ner veus was? Nou en of, later ging het gelukkig beter. Wat een speler was overigens Kotasz. Niet te geloven", vervolgde hij vol vuur. Cor van der Hart had heel weinig te zeggen. „Ik dacht nu eenmaal dat Eddy bij dat derde doelpunt uit zijn doel kwam. Toen ik zag dat hij bleef staan was het al te laat". Te groot Inmiddels was Elek Schwartz in 'n diepgaand gesprek gewikkeld over de wedstrijdbal. „Die is te groot, kijk maar. En als een speler nu elke dag weer met een goede bal traint dan raakt hij daar aan gewend. Vandaar dat de spelers het overkwam de Hongaren ook zo vaak half over de bal struikelden". Jos Coler, de nieuwe voorzitter van het betaalde voetbal, moest die veel omstreden bal ook eens van dichtbij zien. „Ja, hij is wel groot", zei hij met een lachje en knipogend naar Schwartz voegde hij eraan toe: „Ge lukkig, dan is dat de schuldige Stil ELEK SCHWARTZ fouten zo groot als Een verdiende nederlaag, daar was men het in de kleedkamer zeker over eens. Faas Wilkes zei het ivel het meest treffend. "Ze zijn beter. We kunnen daar niet tegen op. Dat is geen gebrek, dat is louter 'n feit". Vies jongetje Natuurlijk is het verdiend", liet ook Bennie Muller weten, „natuur lijk, maar die Dalnoki, die linksback dat vind ik maar een vies jongetje Wiersma zag het al niet anders: „Ze zijn zo snel dat je ze zelfs nog niet kan bijhouden als je twee meter voorsprong hebt. En ja, dat midden veld, dat was helemaal voor de Hon garen. VOETBAL Voor de bekercompetitie van de KNVB werden zaterdag vier wedstrijden ge speeld: Be Quick—GVAV 24; Ajax— KFC 42; SittardiaRapid 10; VW Roda Sport 30. Voor de 2de-divisie werd gisteren de wedstrijd VeloxDe Valk gespeeld. De Utrechtse ploeg won met 5—2. Stil zochten de Hongaren hun kleedkamer op, stil trokken zij hun voetbalplunje uit en stil waren zij ook onder de dampende douches. Geen spoor van uitbundige vreugde. Het was alsof zij deze overwinning als iets vanzelfsprekends aanvaard den. Bondscoach Elek Schwartz kwam als een der eersten zijn colle ga, Lajos Baroti en de spelers geluk wensen. maar van enige reactie ivas nauwelijks sprake. Slechts van het gezicht van de president van de Hongaarse voetbalbond, Sandor Barcz, straalde voldoening over het bereikte resultaat. „Vooral in de eerste helft hebben onze jongens goed gespeeld. Na de rust ivaren zij moe. Na hetgeen ik van het Neder landse elftal gehoord en gelezen heb, heeft de ploeg mij teleurgesteld. De beste speler ivas ongetwijfeld Muller. In het Hongaarse elftal werd Albert als dirigent van de aanvalslinie node gemist. Met hem op de middenvoor plaats zou het beter zijn gegaan. Het tempo lag in Rotterdam hoger dan tegen Oost-Duitsland en dit is van grote invloed geweest". Tempo. De Hongaarse bondscoach, Lajos Baroti prees zich gelukkig met de door hem uitgestippelde tactiek om het tempo aan te geven, waardoor de Nederlanders geen kans kregen hun spel, dat tegen België zo succesvol ivas geweest, te ontplooien. ,JJe Hon garen waren beter en bij de Neder landers lag het tempo te laag. In de aanval werden Moulijn en Kruiver zeer gemist, waardoor deze linie geen moment echt gevaarlijk kon ivorden. Bergholtz is een groot talent, maar nog niet volgroeid. De Hongaarse ploeg heeft beter gespeeld dan tegen Oost-Duitsland. maar tevreden En hier stokte Baroti. „Wij zijn in de opbouw en hebben vele jonge spe lers achter de hand. Nog twee jaar en wij zijn, waar we heen ivillen". Prettige wedstrijd De 45-jarige schoolmeester Cliff Kingston uit Newport (Wales), die in Rotterdam zijn vierde interlandwed strijd floot, vond het een prettige wedstrijd, die hem geen moeïlijkhe- FAAS WILKES ze waren beter den had gegeven. Hongarije heeft verdiend gewonnen"was zijn korte commentaar. De bezwaren, die tegen de witte wedstrijdbal waren aange voerd hij zou iets te groot zijn geiveest, waardoor zo menigmaal een speler de bal niet onder controle kon houden en verloor wees Kingston met een resoluut gebaar van de hand. „The ball urns perfect". En in radde taal gaf hij de verklaring: „Wanneer een speler de voet op de bal zet, springt deze weg doordat èn het plastic omhulsel van de bal, èn het gros glijden. That's the reason, No, the ball was perfect". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIH Rivaliteit. Een lofwaardig initiatief van de gemeente Broekhuizen in Limburg is in de grond geboord door een ongelooflijk staaltje dorps-rivali teit. De sportaccommodatie van de ge meente was een urgent probleem geworden toen het terrein van de vereniging Brughusia (4e-klasse KNVB) te Broekhuizen door de bond werd afgekeurd en de vereni ging FCEB <3e-klasse KNVB) te Broekhuizenvorst aanzegging kreeg, dat de eigenaar van het speelter rein van deze club het veld niet langer wilde verpachten. De gemeente liet met enthou siaste voortvarendheid een plan ontwerpen, dat voorzag in een sportpark tussen beide dorpen in welgeteld op 850 meter van Broek huizen en op 900 meter van Broek huizenvorst. FCEB zou er twee complete velden krjjgen en Brug husia één speelveld plus een oefen- veld. De gemeenteraad ging met 6 tegen 1 stem akkoord. Die ene te genstemmer was het teken aan de wand. De ledenvergadering van FCEB wees de plannen met 100 tegen 1 stem afMotief: in Broekhuizenvorst wenst men geen gemene zaak te maken met de voetballers uit Broekhuizen om ge zamenlijk in één sportpark te spe len, ook al heeft men gescheiden terreinen. Met een derde en een vierde klasser op 1050 inwoners heeft de gemeente Broekhuizen het in de voetbalwereld verder geschopt dan menige gemeente die veel groter is, maar bij het overwinnen van voor-historische rivaliteiten is men blijkbaar aanzienlijk minder gevor derd. In deze Limburgse pastorale wordt niet vermeld of wellicht een compromis kan worden gevonden in het besluit het sportpark op 875 meter van beide dorpen aan te leg gen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3