ARS AEMULA NATURAE: EEUWEN OUD, JEUGDIG ENTHOUSIASME VERLOVINGSRINGEN MATTH. BRINKS Rijnsburgs corso staat dit jaar in het teken van de tweelingen NESTOR MARTIN Statig patriciërshuis herbergt ware liefde voor de kunst Yoor het eerst naar Leiden Z.W. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 april 1961 Tweede blad no. 30340 Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN" Frans Johan Carel, zn van R. Spruit en N. Eshuls; Johannes Albertus, zn van J. A. Verkuijlen en S. Zandvliet; Yvonne, dr Tan C. L. Mooijeklnd en C. J. H. Brederode Anna Marijke, dr van A. A. Nijp en A. den Brave. Johannes Jeroen Rudi, zn van J. G. t. d. Boon en G. C. v. d. Hoek; Johannes Antonlus Machlel Lucia, zn van A. Ab- couwer en M. W. L. Jansen; Robert, zn van R. Hoek en J. Groeneveld; Petrus Ge- rardus Franciscus, zn van H. J. Vlek en B. C. van E6. GETROUWD D. Dlederix en W. van de Velde; J. Leue- ring en M. J. Ouwejan. OVERLEDEN B. C. A. Vlasman, 65 Jaar, man; M. C. A. van Leeuwen, 6 dagen, zoon; C. J. Blom, 12 dagen, dochter. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, als mede het gemeentelijk badhuis behou dens het hierna vermelde op maandag 1 mei as. de gehele dag en op vrijdag 5 mei a.s. van 12.30 uur af, voor het pu bliek gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „de Lakenhal" zal op belde dagen van 13.00-17.00 uur ge opend zijn. Op maandag 1 mei a.s. zal het bureau Tan de burgerlijke stand voor het doen Tan aangiften van geboorten en over lijden geopend zijn van 9.0010.00 uur. STADSGEHOORZAAL Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden, dat van 2 mei 1961 af gelegen heid bestaat de zalen van de Stadsgehoor zaal te huren voor het tijdvak 1 Januari 1962 tot en met 15 maart 1962. Wij zitten in de bestuurskamer van het aloude schildersgenootschap Ars Aemula Naturea" aan de Pieterskerkgracht no. 9, dat nog altijd „springlevend" blijkt te zijn, ondanks de sobere middelen, waarmee men door de eeuwen heen en ook nü nog steeds moet weten om te springen. Reden van ons bezoek is de grondige restauratie van deze bestuurskamer en die van diverse leslokalen. Gisteravond is aan be langstellenden gelegenheid gegeven van die restauratie kennis te nemen en men betoonde zich algemeen verheugd over het feit, dat de diverse cursussen thans in een smaakvolle en nog altijd zulk een stijlvolle be huizing gegeven kunnen worden. Die cursussen omvatten thans het „tekenen" en „modeltekenen" onder leiding van mej. Julia Braendel, het boetseren en het schilderen, resp. onder die van Lo Molenaar en Arie Vermeer. Die cursussen vinden een maal per week plaats, daartussendoor zijn er de oefenavonden voor de „werkende leden". In totaal wordt de school van „Ars", welks histo rische reputatie bekend is, wekelijks door ongeveer 100 personen, wier enthousiasme groot is en die steeds nieuwe, frisse ideeën opdoen, bezocht. Ja: historische reputatie! De eerste lessen op „Ars" dateren reeds van zo ongeveer 1694, onder de directie van figuren als Willem van Mieris (1662—1747) en Karei de Moor <16561738). De „Ars"-leden we liten toen in de Saaihal, welke door burge meester Cornelis Paets .geopend werd Later verhuisde men naar de oude Rijnsburgerpoort en na 1735 naar de Zijlpoort. In 1702 verstrekten B. en W. aan „Ars" een subsidie van75 gul den, ten behoeve van het „naaktmodel". In 1761 werd Abraham Delfos directeur, een jaar later legateerde Frans van Mieris, wiens conterfeitsel uit die tijd Mejuffrouw M. C. Laman, die reeds drie jaar de cursussen van „Ars" volgt, vervaardigt in klei een natuurgetrouw evenbeeld van het model". (Foto L.D./Holvast) de bestuurskamer siert, aan „Ars" de somma van drieduizend gulden en nog steeds is deze som, gelijk de voorzitter van het Genootschap, de heer J. B. Volkers zegt, een veilig anker. In de Franse tijd kreeg „Ars" het bijzonder zwaar te verduren: de Franse soldaten verstookten al het meubilair om er zich aan te verwarmen! Toen Staken diverse Leidse hoogleraren de hoofden bij elkaar tot steun en werd een huis aan» de Papegracht betrokken. Er werd toen tweemaal in de week ge tekend, waarnaast viermaal per jaar kunstbeschouwingen ten beste gegeven werden, voor die tijd een opzienbarende nieuwigheid. Toen verleende ook de Rijksuniversiteit een jaarlijkse subsidie van 500 gulden, doch de stad Leiden trok in die arme tijd de subsidie van 75 gulden onmiddellijk in! Dat „Ars", ondanks door de jaren heen moeilijke financiële omstandigheden tóch telkens weer zijn inspirerende in vloed op talrijke kunstgevoeligen wist uit te oefenen, is een groot compliment waard! Hoevelen het geweest zijn, die op „Ars" de eerste beginselen van teken- of schilderonderwijs leerden, is onmo gelijk na te gaan. Doch tot op de dag van vandaag, wordt er gewerkt, h&rd gewerkt in een prettige sfeer en met grote opofferingszin. „Ars" kweekt liefde Koninginnefeest in Leiden Zaterdag reeds aubade van schoolkinderen Reeds morgenavond zetten in Leiden de feesbeijlkbeden in ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana. De Timdelerclub verzorgt die avond voor de Leidse Chr. Oranjever eniging in de Schouwburg een opvoe ring van „De heksen van Malta", een boeiend en romantisch verhaal uit de laatste wereldoorlog, dat zich afspeelt op het eiland Malta, in die dagen het centrum van de geallieerde strijdkrach ten rond de Middellandse Zee. Zaterdagochtend om halfnegen zullen circa 2100 schoolkinderen B. en W. een aubade brengen op het Stadhuisplein. Het Leidsch Politie Muziekgezelschap verleent aan deze kinderzang zijn mede werking. Na afloop van deze aubade is er voor de schooljeugd feest in alle zalen van de Stadsgehoorzaal. 's Avonds om acht uur geeft het Ne derlands Madrigaalkoor o.l.v. Herman Strategier een Koninginneconcert in de Stadsgehoorzaal. Aan dit concert wer ken mede Wilma Driessen. sopraan Ne derlandse Opera. Mea BoonNaberman alt, Ohris van Woerkom, tenor Kon. Vlaamse Opera. Jef Vermeersch, bas Kon. Vlaamse Opera, Jan van der Meer, piano en Bram Martijn, orgel. Nu 30 april op een zondag valt komt de traditionele herdenkingsdienst in de Pieterskerk te vervallen. Wel zal in alle kerken, hetzij in gebed of prediking, aandacht aan de verjaardag van Konin gin Juliana worden geschonken. Maandagavond vuurwerk De dagindeling voor maandag de nationale feestdag is als volgt; 7.00 uur: Reveille door 4 bands; 10.00 uur: Kinderspelen Zoeterwoudse Singel- terrein; 9.3012.00 uur: Poppenkast in de grote Burchtzaal: 10.0012.00: Ca- rillonibespelen en fonteinen spuiten: 10.0012.00 uur: Prijsuitreiken aan oranjedragende kinderen: 1.302 uur: Start Oranjewandeltocht vanaf Den Burcht: 2.00 uur: Sportmiddag in de Kikkerpolder; competitie-voetbal wed strijd U.V.S.Rigtersbleek; 3.004.00 uur: K. en G. demonstreert op de Kaas markt; 4.00 uur: Openluchtconcert Van der Werf park; 4.00 uur: Muzikale rond gang; 4.45 uur: Wandelaarsdefilé Stad huis: 8.00 um: Muzikale rondgang; 8.00 uur: Openluchtdansen Stadhuisplein; 10.00 uur: Vuurwerk op het Schutters veld. „WERKMANS WILSKRACHT". De heer H. van Welsen is afgetreden als voorzitter van de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht". Zo lang nog niet in zijn opvolging is voorzien, zal de ere-voorzitter van W.W., de heer J. Bij, als waarnemend voorzitter optreden. voor de kunst aan en dat er tegenwoor dig een jonge Leidse garde is, die posi tief van zich laat spreken, is voor een groot deel aan dit Genootschap te danken! Mannen als Breitner, Van der Nat, Kees Verwey, Frederik Reitman en vele anderen hebben hun beste krachten aan „Ars" gegeven: hun inspirend voorbeeld heeft in vele gevallen alleszins gunstige resultaten opgeleverd. Op het ogenblik moet ,Ars" het met een gemeentelijke subsidie van twee duizend gulden doen, maarer zijn plannen in de maak om tot een bredere uitbouw te komen, zo dit zin heeft. Doch vóór het zo ver is, zal dit het bestuur nog heel wat hoofdbrekens kosten. Rondgang Nadat de heer Volkers gisteravond een toelichting had gegeven, maakten de aanwezigen een rondgang door het ge bouw. Men zag diverse klassen aan het werk. Wü zagen het tekenen van stil levens, het schilderen van portretten, maar ook de vervaardiging van mag nifieke boetseerstukken. „Tekenen naar het model", aldus de heer Volkers, „is, de traditie getrouw, hoofdzaak". Wü hebben kunnen constateren, dat er op „Ars" ü^erig enmet grote liefde „kunst" beoefend wordt, daar in dat oude patriciërshuis, waarin de sfeer van vroeger eeuwen zo prachtig bewaard is gebleven! ZWO-subsidie voor arbeid prof. Fischer De Nederlandse Organisatie voor Zul- ver-Wcbensch-appel ijk Onderzoek heeft prof. mr. H. F. W. D. Fischer, hoog leraar in het oud-vaderlands recht aan de Leidse Universiteit, een subsidie ver leend voor de bewerking van de uitgave van de „Qbservationes tumulituariae novae" van Willem Pauw, die van 1740 1787 respectievelijk lid en voorzitter van de Hoge Raad van Holland en Zee land is geweest. Door deze subsidie heeft prof. Fischer een medewerkster kun nen aanstellen .namelijk mevrouw mr. W. L. de KoningBey te 's-Graven- hage. Mevrouw De Koning zal het handschrift van de „Observationes tu- multuariae novae", dat zijn de gemoti veerde uitspraken van de Hoge Raad van Holland en Zeeland, opnieuw op schrift stellen. Met deze arbeid zullen minstens zes jaar gemoeid zijn. Het bewuste manu script. dat sinds 1954 rijkseigendom is, bevindt zióh in het juridisch studiecen trum Het Gravensteen te Leiden. Advertentie HAARLEMMERSTRAAT E Ofl TEL. 21074 LEIDEN SCHOOLSTRAAT 41 - TEL. 1717—2677 VOORSCHOTEN. üatelisten in „Zomerzorg" De Vereniging van Leidse Postze gelverzamelaars heeft gisteren verga derd in „Zomerzorg". De voorzitter, de heer D. Meiboom, deelde de vergadering mee, dat hij door familieomstandighe den genoodzaakt was zijn bestuursfunc tie neer te leggen. Hij zei, dat hij ge durende zijn voorzitterschap van meer dan zes jaar zijn taak altijd met- genoe gen had vervuld. Hij wilde de ver*5ic£ natuurlijk wel de kans geven om rustig uit te zien naar een nieuwe voorzitter. Mevrouw mr. W. F. Klaassens gaf een overzicht van de bondsvergadering, die gehouden is tijdens de nationale ten toonstelling. Voornamelijk is op deze vergadering de falsificatie „onder de loep" genomen. Tevens besprak men een contributiever hoging. Op de nationale tentoonstelling hebben de Leidenaars een goed figuur geslagen. Dit bleek uit zilveren en bron zen onderscheidingen. De heren H v. d. Vlist, W. v. Doorn, W. ter Schiphorst en J. A. Lammers gingen met zilver tryken, terwijl de heren W. E. Brill en J. A. B. Krayenburg brons in de wacht sleepten. Tot bes f ait van de vergadering hield de heer J. Aafjes uit Alphen een eau serie over het „Commonwealth of Australia". Zendingsdag „Parousia" Op de achtste Alliance Zendingsdag van de stichting Alliance Zendingscen trum „Parousia" gevestigd te Wasse naar, zal rev. W. Bouw worden ge ïnstalleerd als Alliance-jeugdsecretaris van de landelijke jeugdgroep Alliance- Jeugdbeweging (AJB). De zendingsdag zal op Hemelvaartsdag a.s. worden gehou den in „Lommerrijk" te Rotterdam. Met medewerking van de dames Miller en Boyd, de „Gospelsingers" en het muziek korps van de Chr. Gemeenschap te Den Haag zal de dag besloten worden met een behandeling van het thema „De ge nade Gods is verschenen voor alle men sen". Op dukdalf gevaren Gistermorgen is omstreeks tien uur de 53-jarige J. v. ASt uit Voorschoten met zijn groentevlet op de Vliet ter hoogte van de Trekvlietbrug op een dukdalf gevaren. Het slachtoffer verloor zijn evenwicht, zodat hij voorover tegen de stalen zijwand van zijn vaartuig viel. Met snijwonden aan het voorhoofd is hij door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Advertentie fi-0 POLDER Het Rijnsburgse corso staat dit jaar in het teken van de tweelingen. Er zullen er tien uit de verschillende provincies van ons land meerijden onder het motto: „Ik heb U lief mijn Nederland". Eén wagen zal worden bemand door de Zwolse vierling, evenals de (vrouwelijke) tweelingen, in de bij hun streek behorende klederdrachten. Nieuw is, dat Leiden- z.w. in de route is opgenomen. Hierdoor duurt de tocht iets langer. Op de eerste zaterdag in augustus, de dag waarop het corso uitrijdt, zullen twee tentoonstellingen in de Sleutelstad, die verband houden met het jaarlijkse Rijnsburgse bloemenfestijn, worden gesloten. Het zijn „Schil der- en bloemsierkunst" in de Lakenhal en de „Aqua Hortus 1961" in de Hortus Botanicus. Eerstgenoemde expositie belooft volgens de artistieke adviseur van het corso, de heer G. J. Kiersch uit Amsterdamiets heel bijzonders te worden. De arrangementen zullen met de schilderijen in volmaakte harmonie moeten zijn. De bloemen moeten door de schilderijen en de schilderijen door de bloemen beter tot hun recht komen. Dit wil de heer Kiersch ook bereiken door een prijs vraag voor vakgenoten in ons land uit te schrijven om arrangementen in te zenden voor deze expositie. Tegelijkertijd (van 21 juli tot 5 augus tus) zal de Leidse Aquariumvereniging „De Natuurvriend" er voor zorg hebben gedragen, dat de Hortus is omgeschapen j in een dorado voor de aquariumliefheb- i ber. Men zal er 60 grote bakken kunnen aantreffen. Voorts waterpartijen met vogels uit het^dierenpark Wassenaar. Beide exposities zullen op gecombi neerde kaarten toegankelijk zijn. Door een schilderij in de Hortus verwijst men I naar de Lakenhal en door aquaria in de Lakenhal naa» de Hortus. De voorlopige route van het corso is als volgt: Stationsstraat-Blauwpoorts- brug, Haarlemmerstraat, Hooigracht, Hogewoerd tof Singel), Breestraat. Doe lenkazerne, waar gerust zal worden. Na de rustpauze gaat de stoet richting Zuid-West: Witte Singel, Herenstraat. Vijf Meilaan. Haagweg, Morsstraat, Morssingel, Stationsstraat. Tekeningenshow Gisteravond werd in „Flora" te Rijns burg weer de tekeningenshow van de wagens gehouden. Na loting tekenden de volgende verenigingen voor de vol gende wagens; buurtvereniging 'tCen trum voor „Overijssel"; kwekers Valken burg-Katwijk voor „De Betuwe": perso neelsvereniging „Flora" voor „Bloemen- land"; Sandtlaan voor „Bloemsier kunst"; Lange vaart voor „Groningen"; 'kwekers Noordwijkerhout voor „Lim burg"; buurtvereniging Smidstraat voor „Noord-Holland'; Bestevaer voor „Noord Brabant"; kwekers Rijnsburg voor „Zuid-Holland". Zodat er nog heel wat provincies te verdelen zijn. Prof. Gorter naar Grenoble Prof. dr. C. J. Gorter, de directeur van het Kamerlingh Onnes Laborato rium, zal namens de Leidse Universiteit deelnemen aan een Nederlandse Uni versitaire week te Grenoble in Frank rijk. Prof. Gorter is eredoctor in de natuurwetenschappen van de Universi teit aldaar. Deze Nederlandse Universitaire week wordt van 2 tot 7 mei gehouden in het kader van het Frans-Nederlands cul tureel verdrag. Gedurende deze week, welke ook zal worden bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur in Parijs mr. J. W. Beyen. zullen vele weten schappelijke en culturele bijeenkomsten en manifestaties plaats vinden. Aoht Nederlandse hoogleraren houden voor drachten over uiteenlopende onderwer pen betreffende ons land. Het is voor het eerst dat in Frankrijk tijdens zulk een Universitaire week een ander land in het centrum van de belangstelling wordt geplaatst. Internationaal congres van studenten te Leiden De Internationale Federatie van stu denten in de culturele anthropologic en de sociologie der niet-westerse volken organiseert van 8 tot 10 mei te Leiden een congres over de sociale en structu rele wijzigingen onder invloed van wes terse cultuurelementen. Buitenlandse geleerden van naam zul len aan dit congres, dat georganiseerd is door de afdeling Leiden van de fede ratie. deelnemend, nl. dr. W. Franke van de Universiteit te Hamburg, een groot kenner van China, Tibor Mende van de Universiteit te Parijs, wiens publikaties o.a. over Zuidoost-Azië en Latijns Ame rika grote bekendheid hebben gekregen en John Middleton van de Universiteit to Londen, een specialist op het gebied van Oost-Afrika. Van Nederlandse zijde zullen spreken dan wel als discussie-leider optreden de Leidse hoogleraren Hofstra, Van Lier, Hulsewé en dr. P. J. Idenburg. Prof. dr. G. W. Locher zal een film inleiden, die vertoond wordt aan het slot van een excursie naar het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden onder leiding van de directeur, dr. P. H. Pott. Ook in het buitenland blijkt er grote belangstelling voor dit congres te zijn. Deelnemers worden verwacht, behalve Uit Nederland, uit België, Frankrijk, Portugal, Duitsland en de Scandinavi sche landen. De rector magnificus der Leidse Uni versiteit, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, zal in de middag van 8 mei het congres in het Academiegebouw of ficieel openen. Daarna zal de heer J. Vredenbregt, de voorzitter der Leidse Congrescommissie, het woord voeren. Het congres zelf wordt gehouden in kas teel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. geschiedenis mej. E. M. Freitag (Den Haag)kand. ex. Nederlandse taal- en letterkunde mej. L. Wacht (Rotterdam). Geldprijzen Nieuw ls, dat de prijzen van het corso dit jaar uit geld zullen bestaan. Elke praalwagen krijgt een subsidie van f. 600. Daarnaast wordt f.350 beschikbaar ge steld als ere-prijs, f300 voor eerste, f.250 voor tweede en f. 200 voor derde prijzen. De personenwagens krijgen prij zen van f. 500 tot f100. „MIAMI GRAND LUXE" semi-automatisch 5-vlams gasfornuis met centrale aansteek, thermo staat, infrarood-grill, timer, controlevenster in oven deur, ovenverlichting, berglade, enz. f 595.- „MIAMl"-5vlam3, eenvoudige uitvoering f 495.- Vraag uitvoerige folder bij uw vakkundige handelaar of bij het verkoopkantoor voor Nederland: Advertentie Moderne vrouwen...moderne gasfornuizen; NESTOR MARTIN* EUROP 4 vlams, ingebouwde contact-grill. Grilleren op de meest moderne wijze, zonder vet en k la minute, steaks, coteletten, enz. enz. EUROP f 349.- Oventhermostaat extra f 25.' Extra voor flessenen aardgas f 10.' Alle NESTOR MARTIN fornuizen zijn stralend wit geëmailleerd, voorzien van gepolijst koperen branders, compleet met afdek- plaat, braadslede en bakrooster. Royale oven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3