REGERING WINT KAMERDEBAT INZAKE WERKTIJDVERKORTING Tsjombe, gisteren gearresteerd, zit gevangen in (oquilhalstad Clialle zal binnen tien dagen worden berecht WEERBERICHT TWEE SOCIALISTISCHE MOTIES VERWORPEN StaatssecretarisBouwbedrijf mag met beter voorstel komen Halve gebr. kip f 1.95 Katangese president vanochtend niet vrij Regering haalt cle ragebol door rechts-extremistische kringen HOLLAND - HONGARIJE iedereen ziet méér in 'n TOP-VOORDEEL KOSTUUM 140,- .ikvil Bolletje/' (§uc/ Qïteuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 APRIL 1961 No. 30340 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 99 (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet is zonder kleerscheuren door het negen uur durende debat over de werktijdverkorting heengekomen. Met 48 tegen 70 stemmen verwierp de Tweede Kamer tenslotte een motie van de Partij van de Arbeid, waarin de regering aangeraden werd gegeven haar afwijzende houding inzake de 45-urige werkweek in de bouwnijverheid opnieuw in overweging te nemen na overleg met de Stichting van de Arbeid. De motie verwierf alleen de stemmen van de socialistische Kamerleden, die van de P.S.P. en de communisten. Wel was de regering bereid wat water in de wijn te doen. De regering zal namelijk de bekritiseerde algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars intrekken als het bouwbedrijf met betere voorstellen voor de dag kan komen, die niet leiden tot produktieverlies. Deze toezegging werd gedaan door staatssecretaris Roolvink. sturen inzake de volledige vijfdaagse werkweek door. wij in de noodzaak van bestedingsbeper king. Ruimtetekort Staatssecretaris Roolvink zette uiteen, dat de voorstellen tot invoering van de vijfdaagse werkweek in het bouwbedrijf gepaard gingen met onvoldoende maat regelen ter bevordering van de produk- tie. De Stichting van de Arbeid con stateerde een ruimtetekort van 1 pro cent voor de 45-urige werkweek. Het bouwbedrijf beweerde, dat er een on benutte ruimte was gebleven van 2,2 procent. Die is volgens de regering niet aanwezig. Het ruimtetekort voor de 45- urige werkweek bedraagt ruim 3 pro cent. Dat is de helft van 3 uren. Daar om mag de arbeidstijd niet verder wor den verkort dan tot 46 V* uur per week. De regering is verantwoordelijk voor het algemeen belang en het is daarom niet te verwonderen als zij tot andere be slissingen komt dan de adviserende in stanties. (Men zie ook elders) Minister Toxopeus in K.V.P. - motie tot overleg aangemaand Nog een tweede socialistische motie werd met eenzelfde stemmenaantal verworgen. Daarin zou de Kamer als zijn oordeel hebben uitgesproken, dat aan de gemeenten moet worden overgelaten of zij in verband met de plaatselijke toestand de vollledige vijfdaagse werkweek direct loïllen invoeren. Wel werd met 82 tegen 35 stemmen een katholieke motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgeno digd zo spoedig mogelijk de kwestie van de arbeidsverkorting in haar ge heel in de centrale commissie voor georganiseerd overleg aan de orde te stellen. Minister Toxopeus had reeds verklaard tot overleg te allen tijde bereid te zijn en hij betreurde het dan ook ten sterkste, dat de uitnodiging daartoe in de tekst van de motie tot hem werd gericht. De woordvoerder van de AH. en C.H.U., dr. Bruins Slot en dr. Tilanus, verklaarden dat hun fracties tegen de motie zouden stemmen, omdat zi* van mening waren dat een geschil tussen de rijksoverheid en de gemeentelijke overheid, niet in een georganiseerd over leg van het overheidspersoneel behoort. Prof. Oud zag geen staatsrechterlijke bezwaren, maar hij vond de motie over bodig. Minister Toxopeus heeft zich tot het gevraagde overleg bereid verklaard, maar inmiddels gaat de schorsing van de besluiten van enkele gemeentebe- Scheveniiigers gaan 15 mei manifesteren Dringen aan op verbetering van de buitenhaven Meer dan duizend Scheveningers, di rect of indirect betrokken bij de vis serij, zullen op 15 mei a.s. op het Bin nenhof te Den Haag een manifestatie houden om de wens voor het verbeteren van de Scheveningse buitenhaven meer kracht bij te zetten. Hierbij zal een de legatie aan de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals die juist gisteren in de Eerste Kamer mee deelde dat voor de begroting van 1962 opnieuw zal worden overwogen om gelden voor dit dringende project uit te trekken een rekest indienen voor de verbetering van de haven Aan de manifestatie, waarvoor van politie zijde reeds toestemming is verleend en waarbij vrachtwagens met spandoeken zullen meerijden, gaat- een bijeenkomst in het gebouw Amicitia vooraf, waar elke betrokken organisatie zowel van werkgevers als van werkgevers tien minuten lang het woord zal voeren. Om iedereen in de gelgenheid te stel len aan de manifestatie deel te nemen, hebben de Scheveningse reders hun per soneel die dag vrij te geven. Advertentie Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Ondermijnen De P.v.d.A. heeft het blijkens de in terpellatie van de heer Baart, de rege ring vooral kwalijk genomen, dat zij met haar beslissing geen 45-urige werk week voor het bouwbedrijf toe te staan, het overleg ondermijnt, want de Stich ting van de Arbeid had toestemming willen verlenen. Daartegenover voerde minister Van Rooij aan, dat dan te veel nadruk wordt gelegd op het bereiken van overeen stemming en te weinig op de eigen ver antwoordelijkheid van de regering, die moet waken tegen prijsstijging. De So- ciaaj Economische Raad is eenparig tot de conclusie gekomen, dat bij de in voering van de vijfdaagse werkweek geleidelijkheid moet worden betracht, om de vermindering van de produktie (geschat op 8 procent) ze klein moge lijk te doen zyn. Een sprong van 48 uur naar 45 uur is slechts mogelijk voor bedrijven met een bijzonder gun stige produktiviteitsontwikkeling. Voor het merendeel van de bedrijfstakken is dat niet mogelijk zonder prijsstijging. Daarom moet er streng de hand aan worden gehouden dat werktijdverkor ting gepaard moet gaan met maatrege len ter voorkoming van produktiever lies. Anders loopt het mis en geraken Tsjombe zat vanochtend om acht uur Nederlandse tijd nog steeds gevangen op het vliegveld van Coquilhatstad in de Evenaarprovincie, waar hij gisteren door soldaten van het nationale Kongolese leger werd gearresteerd. De Katangese president had dinsdag de ronde-tafelconferentie van Kongelose leiders in Coquilhatstad verlaten wegens onenigheid met president Kasavoeboe van de centrale regering. Toen hij gisteren naar Elisabethstad wilde vertrekken, werd hij gearresteerd. Ook zijn minister van Buitenlandse Zaken, Kimba, en Europese en Kongolese leden van Tsjombes gezelschap werden in hechtenis genomen. Gisteravond maakte de Katangese radio-omroep bekend, dat president Tsjombe door tussenkomst van twee leden van de centrale Kongolese re- (Van onze Parijse correspondent) De 56-jarige(ex-)generaal Maurice Challe, onlangs nog door president De Gaulle met de hoogste militaire ordetekenen onderscheiden, heeft vannacht achter de tralies van de Parijse Santé-gevangenis doorge bracht. De president, die een herhaling van het eindeloze barricaden- proces wenst te vermijden, heeft intussen gelast, dat deze leider van de Algerijnse opstand binnen tien dagen zal worden berecht. Er zijn drie artikelen in het Wetboek van Strafrecht, die op zijn geval betrekking hebben en op grond waarvan hij tot de doodstraf veroordeeld kan worden. Waar de drie andere muitende generaals, Salan, Zeiler en Jouhaud, zich op het ogenblik bevinden, was gisteravond nog niet duidelijk. Er is sprake van, dat zij zich zouden bevinden bij een groep parachutisten die zich in de bergen van Algerije hebben teruggetrokken en van daaruit een guerrilla zouden willen beginnen. Voor alle zekerheid hebben de autoriteiten van Algerijnse havens en vliegvelden bevel gekregen op hun hoede te zijn voor het geval deze rebellen zich uit de voeten zouden willen maken. Opstand mislukt door sabotage van tal van dienstplichtigen ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van hedey- tot morgenavond Vannacht hier en daar mist, morgen zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer, zwakke tot matige wind krimpend naar zuid of zuidoost. Hogere middag temperaturen (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 APRIL Zon op: 5.17 uur; oneer: 19.59 uur. Maan op: 17.17 uur; onder: 4.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.54 en 14.14 uur. Laagwater te 9.48 en 22.17 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's De bevelhebber van het leger in Con- stantine, generaal Couraud, is gisteren op bevel van De Gaulle naar Parijs ge komen en daar in arrest gesteld. Hij had zich bij de rebellen aangesloten om ernstige incidenten te voorkomen". Voorts zyn ook de generaals Pierre Bigot en André Petit (eerstgenoemde was oud commandant van de luchtmacht in Al gerije) naar Parijs overgebracht en op gesloten. Het neo-fascistische Kamerlid Jacques Soustelle, die sinds twee dagen zoek was, is gisteren weer opgedoken. Hij had zich bü een vriend in de buurt van Parijs be vonden „om aan een dreigende moord aanslag te ontkomen", zoals hij beweer de. Maar waarschijnlijk had deze slim me vos, die doorgaat voor het politieke genie van het rechtse extremisme, zich juist op weg begeven naar Algiers, waar hij bij alle vorige samenzweringen ook zo nauw betrokken was gebleken. In het raam van grote „voorjaarsschoonmaak", die premier Debré gisteren in een radio rede aankondigde (we moeten de disci pline verscherpen en elke clementie af zweren ten opzichte van ontrouw en ver raad, zo zei hij), heeft de regering gis teren de politie de ragebol door rechts- extremistisclie kringen laten halen: er werden 117 arrestaties verricht en bü huiszoekingen moeten nogal wat bom men en ander wapentuig in beslag zyn genomen. Het communistische partyblad „L'Hu- manité" en de communistisch-gezinde „Libération" zijn vanochtend met grote open stukken verschenen als gevolg van censuur. Het was een tweede editie, de eerste was in beslag genomen. De reden werd niet bekendgemaakt. „Paris Presse" schrijft dat de 200.000 dienstplichtigen in Algerije de opstand hebben laten mislukken. Zij riepen „lang leven De Gaulle" als er opstandige para chutisten opdaagden, zy weigerden hun vrachtauto's van brandstof te voorzien en zij klaagden er by hun officieren over dat zij meegesleept werden in een verra- delijke onderneming, aldus „Paris-Pres- se". Vele dienstplichtigen hebben het werk van de rebellen gesaboteerd. Zo zouden zjj volgens „Paris-Presse" zand in de benzine van de rebellen gegooid hebben, ondeugdelijke smeerolie geleverd hebben en beweerd hebben dat zy de on derdelen waarom de rebellen vroegen, niet meer hadden. „Meer dan ooit" Tajeb Boelahroef, de vertegenwoordi ger der „Voorlopige Algerijnse regering" in Rome, die kortgeleden een nieuwe „geheime missie" naar Zwitserland heeft volbracht, heeft gistermiddag telefonisch verslag uitgebracht aan de leiders van het Algerijnse Bevrijdingsfront. Men acht het niet uitgesloten, dat hy een nieuwe missie naar Zwitserland zal on dernemen. In Algerijnse kringen ver klaart men „meer dan ooit tot onder handelingen bereid te zijn". Men meent, dat de liquidatie van de jongste opstand ertoe zal bijdragen een van de obstakels op de weg naar een oplossing-door-on derhandelingen op te ruimen. O Slot op pag. 2 gering, namelijk de minister van Buitenlandse Zaken Bomboko en vi ce-president Bolikango, was vrijgela ten en dat hij donderdagochtend per vliegtuig naar Elisabethstad zou te rugkeren. Vanmorgen maakte het ministerie van Binnenlandse Zaken van Katanga echter bekend, dat Tsjombe nog altijd onder bewaking stond en dat zijn vliegtuig nog niet uit Coquilhatstad was vertrokken. De president van Katanga had giste ren vóór zijn arrestatie op een perscon ferentie verklaard, dat hij vertrok om dat de conferentie niets positiefs op leverde. Tsjombe zei verder, dat de an dere leiders er alleen op uit waren het in Tananarive bereikte weer te vernie tigen. Hij zou zich houden aan het be sluit een Kongolese statenbond te vor men De anderen zouden echter thans een andere mening zyn toegedaan. Toen het nieuws van Tsjombes arres taties bekenu werd, kondigde de Katan gese regering in het gehele land de bur gerlijke en militaire alarmtoestand af. Vice-president Kibwe stuurde bood schappen naar verschillende hoofdste den, waarin om hulp wordt gevraagd om Tsjombe weer vry te doen komen. In Elisabethstad is gisteravond van wel ingelichte zijde vernomen, dat vijf transportvliegtuigen met troepen met onbekende bestemming van het vliegveld van Elisabethstad zijn vertrokken. Gisteravond, toen men in Katanga nog in de veronderstelling verkeerde dat Tsjombe was vrijgelaten, kondigde Moe- nongo, de minister van Binnenlandse Zaken, voor vandaag een massale wel kom-thuis demonstratie voor de presi dent aan. Moenongo toonde zich teleur gesteld dat Kasavoebo noch Ileo stappen hadden gedaan voor de vrijlating van Tsjombe. Hij wilde geen verklaring af leggen over de mogelijke gevolgen voor de Katangees-Kongolese betrekkingen van het incident. VN weer in Matadi De VN en de centrale Kongolese re gering van Leopoldstad zijn het eens ge worden over de terugkeer van het per soneel van de volkerenorganisatie in de belangrijke Kongolese havenstad Mata di, zo is gisteren van gezaghebbende zyde in Leopoldstad meegedeeld. Zoals bekend had de Kongolese re gering het personeel van de VN de toegang tot Matadi ontzeg dnadat Kon golese troepen begin maart een Soeda- nese eenheid van de VN-strijdmacht uit de havenstad had verdreven. Mr. D. U. Stikker in Den Haag De nieuw benoemde secretaris generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, is gisteravond per trein uit Parijs in Den Haag aangekomen waar hij o.m. van gedachten zal wisselen met de minister-president en de ministers van Buitenlandse Zaken. Financiën en Defensie. Mr. Stikker zei by aankomst, dat het doel van zyn bezoek aan Nederland is afscheid nemen als ambassadeur en zijn opwachting bij de Nederlandse regering maken in zijn nieuwe hoedanigheid. Hij verheugt zich erover, dat Nederland het eerste land is, dat hy als secretaris generaal bezoekt. Voor de ministersconferentie van de NAVO te Oslo, die op 8, 9 en 10 mei wordt gehouden, zal er geen tijd zijn voor bezoeken aan andere hoofdsteden van NAVO-landen, aldus mr. Stikker. Mr. Stikker was vergezeld van jhr. mr. J. A. de Ranitz, die thans optreedt als hoofd van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging by de NAVO. WINKELSLUITING OP 1 MEI Het verbondsbestuur van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen heeft besloten de middenstand te advi seren de zaken op 1 mei (Koninginne dag) zoveel mogelijk te sluiten en het personeel op deze nationale feestdag vry af te geven. Het einde van een dwaas en ge vaarlijk avontuur: een arrestanten wagen verlaat het vliegveld Villa- coublay bij Parijs op weg naar de Lichtstad. In de wagen bevindt zich generaal Challe, een van de leiders van de opstand in Algiers, die met enkele andere officieren gearres teerd kon worden. Nü een Aristona kopen want ftnstoua IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! Advertentie VOOR NIET MEER DAN f 140,-? U hebt gelijk als u nauw keurig afweegt hoe zo'n bedrag van f 140,- het best besteed is. Maar hier is de kans waar u op wachtte: een chique kostuum uit onze nieuwe kollektie voor dat bedrag. Groot gelijk als u dadelijk ja zegt! 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN Cyprus het zestiende lid van de Raad van Europa Aartsbisschop Makarios, de president van de republiek Cyprus, heeft woens dag aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa telegrafisch meege deeld, dat zijn regering de uitnodiging om als zestiende lid tot de Raad van Europa toe te treden, heeft aanvaard. De huidige leden zijn: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Engeland, Denemarken, Noorwe gen, Zweden, IJsland, Ierland, Oosten rijk, Griekenland en Turkije. Zwitser land is geen lid (ook niet van de Ver enigde Naties), doch het Zwitserse par lement is in Straatsburg wel door waar nemers met recht van spreken vertegen woordigd. x\ v 111r" in de zilveren rol ''li, ,i\ i\\nN Uit het Leidsch Dagblad van 17 April 1861: AZs een aardig staaltje van de kunst, die men in N. Amerika verstaat, om een rekening te ma- i ken voor logement, diné, enz. in een hotel, strekt de volgende op- gave voor hetgeen de nieuwe president der Noord-Ameri- kaansche Unie, de heer Lin- coin, op zijn reis naar Washing- ton in het hotel Delavan te Al- bany betaald heeft voor een ver- blijf van minder dan 24 uren: f 1401,10. (Men zegt, dat ook een niet onaardige rekening is inge- leverd door een logementhouder J te Arnhem voor de bezorging van al wat betrekking heeft tot 1 den boedel van een dame, die een gedeelte vtin haar vermogen besprak aan de armen van Lei- den). Donderdagavond gaf het corps officieren van het reg. rij- 1 dende artillerie, onder bevel van den kolonel v. Wickevoort Crom- melin, een afscheidsconcert. De 1 afgetreden praeses van het Leid- 1 sche Studentencorps, de heer 1 Vlielands Hein bragt in herinne- 1 ring de groote diensten door het 1 corps bij den gecostumeerden optogt van 1860 bewezen en waarvan den gelukkigen uitslag niet het minst was te danken aan de goede zorg en het ver standig beleid van den geachten kolonel.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1