sms. WEJKBEZORGERS Engeland nog even ver van de Zes verwijderd De 400.000ste in Keukenhof f gevraagd Acht jaar geëist tegen man, die op voormalige eelitgenote schoot Mercury-proef mislukte, maar geen uitstel bemande vlucht Duurder rundvee, doch goedkopere varkens WOENSDAG W APRIL 1961 Ondanks Kennedy's aanmoediging (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan. die na zijn terugkeer uit Washington het pro bleem van de overbrugging van de kloof tussen de Zes (van de EEG) en de Zeven (van de EVA) op nieuw bestudeert, heeft gisteren in het Lagerhuis in antwoord op vragen gezegd, dat het vraagstuk hoogst ingewikkeld is. Hij zei, dat het niet een eenvou dige kwestie is of Engeland lid zal worden van een „club". Dit woord is misleidend omdat het de zaak overdreven vereenvoudigt, maar het is Macmillan, die tot dusver altijd dit woord heeft gebruikt. Hij waarschuwde wederom tegen over haasting, hetgeen niemand van Engeland verwacht. Macmillan legde steeds weer de na druk op complicaties en moeilijkheden wat betreft een samengaan van Enge land met het vasteland. Overigens was hy dankbaar voor Kennedy's aanmoedi- BALDADIGE BELHAMELS BEHEERSTEN BODEGRAVEN Wanneer de teenagers van Bodegra ven met de kwajongensachtige balda digheid, die zij gisteravond ten toon hebben gespreid, de komst van de B.B. hebben willen bevorderen, dan zijn zij toch heel ver op de verkeerde weg ge weest. Zoals men weet hadden zy voor gisteravond een protestdemonstratie op touw gezet. Er is weinig van terecht ge komen. Tegen de tyd dat de demonstra tie-optocht bij „De Kuil" zou starten, hadden zich ongeveer vijftig jongelui, in hoofdzaak jongens, verzameld, zy waren zowel op gewone fietsen als op bromfietsen. Om halfacht werd het startsein gegeven. In dolle vaart begaven de jongens zich zich in de richting van het cen trum. Luid gillend, bellend en knette rend. Later op de avond probeerden de belhamels het verkeer op het drukste kruispunt in het dorp in de war te laten lopen. Ook trachtten zy nog een perso nenauto te kantelen. Sommigen spron gen op een vrachtauto en brulden om verf om daarmee de wagen te bekladde. Gelukkig liet men het niet zover komen en ko nde chauffeur door snel gas te geven, zyn weg vervolgen. De politie herstelde na enige tyd de orde. Met dit dwaze gedoe hebben de Bo degraaf se teenogers zich niet bepaald van hun beste zyde laten zien. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren (toez.) C. Vos te Bennekom te Den Helder (4de pred. pl.) (toez.) A. E. D. Ravesloot te Steenwljker- wold. Bedankt voor Zuilichem-Nleuwaal W. Vroeglndewey te Blelswljk. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Velp ds. Joh. Meynen, a s. eme ritus predikant te 's-Gravenhage-West. Beroepen te Barendrecht (vac. A. C. Scher- penlsse) A. Reen te Alkmaar. Beroepen te Rheden-De Steeg F. A. Hofman te Arn hem. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Charlols O. de Vries te 's-Gravendeel en W. de Joode te 's-Oravenhage-Zuld. Bedankt voor Woer den W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuld. Tweetal te Werkendam I. de Bruijne te Rotterdam-Centrum en C. Verhage te Hll- versum-Centrum. Modeflits V D Mooie kleurencombinaties (Van een bijzondere medewerker). Voor de laatste maal in dit seizoen bracht V en D. gistermorgen en twee maal 's middags haar modeflitsen voor het voetlicht. Er was wederom een zeer gevarieerde collectie modellen, waarbij iedere vrouw aan haar trek kwam. Allereerst werden effen linnen strand- pan talons met gebloemde blousons in contrasterende tinten getoond. De grote strandhoeden stonden hier erg grappig bij. Aan de separates was weer veel aan dacht beseted. Klassieke rokken van linnen en kamgaren. waarop bloeses of jumpers werden gebracht, vielen in mooie kleurencombinaties te bewonde ren. Bruin domineerde in deze show. van chocoladebruin tot nègre. Vaak werd deze kleur met roze of bleu ge combineerd. Een driekwart suède jas met bruine rok en een bleu lurex Jum per. was een zeer goede combinatie. De zomerjaponnen waren ditmaal vry eenvoudig. Meestal waren de modellen voorzien van strakke lyfjes en wijde rokken in bloemen of abstracte des sins. De meer geklede japonnen waren voorzien van een strakke rok, de lyfjes zyn soms losjes gedrapeerd of bloesend op de rok gezet, wat de schyn van een deux-pièces geeft. Ook hier waren de kleurencombinaties met zorg gekozen. Er waren vlotte regenmantels in tere pasteltinten, vaak voorzien van 4 zak ken. Heel apart was een marine jas. voorzien van een zadelsteek-garnering. Men is deze zomer zowel in een lin nen, wollen of kamgaren mantel mo dieus gekleed. De modellen zijn recht vallend. vaak voorzien van grote opge stikte zakkene. kraagloos en gegarneerd met, grote knopen. De tailleurs zyn vaag getailleerd met revers of kraagloos en rechtvallend. Heel apart was een pakje in een bruin penita ruitje. Voor een feestelijke gelegenheid za gen wy een popeline blauw/witte met rood afeezette japor. en bijpassende stola. Heel chic was een oranje ge bloemde Japon van nylon jersey. De dia gonale drapering viel vanuit de taille ovpr de schouder in een brede slip. De show werd besloten met de tradi tionele bruidsstoet, waarbij de bruid was gekleed in een lange kanten japon met wijde rok. die aan de achterkant uit 5 stroken bestond. ging. Hier ligt een grote kans. zei de Britse premier. Ook de oppositie is er kennelyk voor het, wat Europa betreft, kalm aan te doen. De reden is en blyft de verschillende tegenstrydige belangen speciaal op landbouwgebied, welke bij een verbintenis van Engeland en de an dere EVA-landen met de Euromarkt met elkaar verzoend moeten worden. Gaitskell, de oppositie-leider wilde we ten of Macmillan verder wilde gaan met gedetailleerde technische onderhande lingen over individuele produkten, waarmee hy totnutoe niet veel ir, opge schoten, of dat hy een bredere aanpak wilde, zoals aanvaarding In beginsel van het verdrag van Rome, waarbij Enge land zich het recht kon voorbehouden om over speciale punten nader te on derhandelen. Macmillan gaf het nogal diplomatie ke antwoord, dat er naast de economi sche en technische problemen de kwes tie was, of er werkelyk de wil bestaat om dit alles te verwezeniyken. In ant woord op een andere vraag zei Macmil lan, die zoals zo vaak de dingen slechts vaag aanduidde, dat er nauwelyks spra ke kon zijn van een verzoening van de belangen, indien deze niet in groter ver- TOT EN MET ZATERDAG PAPIERGELD INWISSELEN Tot en met de komende zaterdag kunnen nog enkele oude modellen pa piergeld by de bijkantoren van de Ned. Bank worden ingewisseld. Het betreft hier de briefjes van f20,- model 1945, van f 20,- model 1955, van f 25,- model 1949 en van f 100,- model 1947. Na zaterdag kan slechts het hoofd kantoor van de Ned. Bank te Amster dam worden ingeschakeld, wat uiter aard kosten en moeite met zich mee brengt. Vestigingsbesluit grafische bedrijven De Hoge Raad zal 23 mei uitspraak doen in de vraag of het vestigingsbe sluit grafische bedryven I van 1952 ver bindend is of niet. De uitspraak was aanvankeiyk bepaald op 18 april. Toen kon geen arrestwyzing plaats hebben door ziekte van de raadsheer-rapporteur. band dan Europa werden gezien. Mac millan waarschuwde, dat de aansluiting by de Euromarkt niet tot stand kan komen zonder het lijden van bepaalde verliezen. Zonder kleerscheuren kan er niets tot stand worden gebracht, filoso feerde Macmillan. De slotsom waartoe een nogal teleur gesteld Lagerhuis moest komen, was, dat Engeland ondanks Kennedy's aanspo ring nog even ver verwijderd is van de Zes als tevoren. „Onverant noordelijk" gaf hij toe Met terbeschikkingstelling van regering Met watjes in zijn oren, omdat het knallen van schoten hem zo nerveus maakt, ging een 38-jarige wasser kelner uit Rotterdam zaterdagnacht 23 oktober met een schietklaar pi stool in z\jn hand naar de bar, waar zijn ex-vrouw Tonnie werkte. Hij keek door een spleet van het gordijn, waar ze stond en liep toen met een vinger al op de trekker tot op een meter afstand naar haar toe. Zij zag, dat hij op haar richtte en liet zich achter de tapkast vallen. Achter haar schoot een kogel de muur in. Nog meer gingen eraf en twee men sen in de bar werd ernstig gewond. „Jan, heb genade" had de vrouw nog geroepen. Gisteren toen verdachte voor derecht- bank in Rotterdam terecht stond, zei hy dat hij zyn vrouw niet had willen raken, wel de glazen op een plank bo ven haar hoofd. „Als Wilhelm Teil", was het commen- taaar van de president, mr. R. J. Brun- ner. „U kunt totaal niet schieten. Slechts één keer had u het gedaan om te kyken hoe het pistool werkte. Boven dien is zo'n volautomatisch pistool le- vensgevaarlyk, de schoten zjjn er uit voor je het weet". „Het was onverantwoordeiyk", gaf verdachte toe. Schrik aanjagen Op de vraag wat dan wel de bedoeling was geweest, zei hy, dat hy de boel op stelten had willen zetten, zyn vrouw schrik aanjagen en de kastelein in de naam van zijn bar treffen, omdat hij haar niet had willen ontslaan. „Dan was ze namelyk financieel genoodzaakt geweest by me terug te komen", lichtte hij toe Doordat men hem vastgepakt zou hebben zouden er meer schoten zyn af gegaan, waardoor dan de twee bezoe kers getroffen werden. Een van hen was de nieuwe vriend van Tonnie „Wel merkwaardig", zei de officlerbank uitspraak. van justitie, mr. J. M. van Leeuwen. Het werd een wonder genoemd, dat de vriend nog leefde, want een kogel was links achter de gehoorgang terecht gekomen en via de neus naar buiten geschoten. Verdachte had het pistool in België gekocht „Uit voorzorg en om de vrouw schrik aan te jagen Toen hy het wa pen probeerde kwamen de kogels heel ergens anders terecht dan hy dacht. Vijfmaal veroordeeld Het bleek, dat hy reeds vijf maal ver oordeeld was. De laatste keer in 1954 tot vier jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Toen was hy, eveneens na een ongelukkige liefde, de vrouw en man met een mes te ïyf gegaan. Toen hij met proefverlof kwam was hy met Tonnie getrouwd. Het huweiyk ging mis. Hy wantrouwde haar al voor ze trouw den. „Een moeilyke man" werd hy ge noemd, de vrouw wilde niet met hem verder. Om haar terug te winnen is hy haar gaan achtervolgen. Met vriende- lyke woorden, maar ook met bedreigin gen. De officier van justitie achtte poging tot moord bewezen en eiste acht jaar gevangenisstraf en opnieuw terbeschik kingstelling van de regering. Gezien het feit, dat verdachte de vorige keer in '59 al weer 'vry kwam, vroeg mr. Van Leeuwen zich wel af, wat de zin van terbeschikkingstelling is. Het openbaar belang vordert toch bepaald, dat ver dachte opgesloten is. Hij is buitengewoon gevaarlyk. „Wanneer hij weer vry zou komen, en weer een affaire aan de hand zou krygen, gebeurt het zelfde", zei de officier. De verdediger, mr. C. H. J. Brunner. wees erop. dat verdachte psychisch geen gevangenisstraf verdraagt en volgens de conclusie van het psychiatrische rap port in een inrichting thuis hoort. Hy wordt verminderd toerekeningsvatbaar geacht. Over veertien dagen doet de recht- Gisteren heeft de nieuwe Druiven- prinses zich in Naaldwijk voor het eerst gepresenteerd in gezelschap van haar hofdames. De Druiven- prinses (midden) is Edith van der Wel, haar assistenten zijn Ans Vis (links) en Amy Lange (rechts). De in Engeland wonende Neder landse mevrouw N. C. Schreuder- Koch keek gistermiddag verrast op, toen zij aan een van de loketten van de Keukenhof een kaartje kocht. Zij ontving n.l. het 400.000- ste toegangsbewijs, dat sedert de opening van deze bloementuin op 23 maart werd uitgegeven. Me vrouw Schreuder was in gezelschap van een Voorburgse vriendin. Het charmante tweetal zou in de Keu kenhof een ontmoeting hebben met de heer Schreuder, een in Hamp shire gestationeerde marine-officier en diens Britse collega. In afwach ting van hun komst werden er enkele attenties aangeboden. Be halve een boeket fraaie tulpen mocht mevrouw Schreuder, die voor enkele dagen met vakantie in ons land is, een zilveren tulp in ont vangst nemen. Ook werd een foto boek overhandigd. Op de fotoe ziet men hoe mevr. Schreuder (links) door de heren Th. Zwetsloot en A. M. Belle bij de ingang van de Keu kenhof wordt begroet. In het mid den staat mevrouw De Blecourt uit Voorburg. (Foto L.D./Holvast) Ruimte-cabine behouden Een Amerikaanse poging op een ro bot in een Mercury-cabine een baan om de aarde te laten maken is gisteren mislukt doordat de draagraket, een At las. die op de basis Cape Canaveral werd afgeschoten, na veertig seconden tot ontploffing werd gebracht toen er iets mis ging. De proef was een generale repetitie voor de pogingen om. als onderdeel van het Mercury-project, binnen twee weken een mens in de ruimte te brengen, die evenwel nog niet in een baan om de aarde zou worden gebracht. Deze ruim tevaarder zou alleen een grote boog be- schryven. Voor de lancering van een mens zou een andere draagraket, een Redstone, worden gebruikt. Bij de proef van gisteren werd de cabine van anderhalve ton door een veiligheidsmechanisme losgeschoten voordat de raket explodeerde. Het ge vaarte kwam aan een valscherm by de kust in zee terecht en werd na 25 mi nuten door een hefschroefvliegtuig uit zee gevist. Functionaristen van het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa hebben later meegedeeld, dat de mislukking niet zal leiden tot uitstel van de lancering van de eerste Ame rikaanse .ruimtemens", die dinsdag 2 mei verwacht wordt. De eerste kersen Vanmorgen zyn op de veiling te Aalst do eerste kaskersen geveild. Zy brach ten zeven cent per stuk op. De aan voerder was de heer T. P. Rykens; koper de heer S. Polak uit Arnhem. HEFFING VARKENSEXPORT FRANKRIJK GEHALVEERD De heffing op dc export van varkens naar Frankrijk is met ingang van van daag van f. 15.op f. 7.50 gebracht. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees nam deze maatregel vanmorgen op zyn openbare vergadering in Utrecht, in de hoop, dat men hierdoor het te grote aanbod op de binnenlandse markt, die gepaard gaat met een sterke prijs daling, kan verlichten. De voorzitter van het Produktschap, de heer Joh de Veer, is gemachtigd, de heffing in de eerst komende twee weken met een ryksdaal- der te verhogen of verlagen wanneer de ontwikkeling van export en prijzen daar toe aanleiding geeft. Nieuw plan voor de walvisvangst De afgevaardigden naar de conferentie voor de walvisvangst in de Zuidelyke IJszee, die de vorige week in Vancouver is gehouden hebben besprekingen ge voerd over een „percentage-plus-bonus"- plan voor de vaststelling van nationale contingenten, zo heeft een woordvoerder van de Japanse Visserijraad medege deeld. De conferentie werd by gewoond door afgevaardigden van Noorwegen, Engeland, Japan en Nederland. De Sow jet-Unie was niet vertegenwoordigd. Onder het plan, dat werd ingediend door de Canadese voorzitter van de con ferentie, G. R. Clark, zal Japan 33%, Noorwegen 32%, het Verenigd Konink rijk 9%, Nederland 6% en de Sowjet- Unie 20% mogen vangen van het totale vangcontingent, dat zal worden vastge steld door de internationale commissie voor de walvisvangst op basis van een aanbeveling van een uit drie man be staande commissie van deskundigen. Teneinde aan het Nederlandse verlan gen voor een groter contingent tegemoet te komen zullen Noorwegen, Japan en het Verenigd Koninkryk in totaal zestig walvissen van hun eigen contingent af staan als bonus voor Nederland, onder voorwaarde dat Nederland meer dan 85% van zyn eigen contingent voor een be paalde datum zal hebben gevangen, aldus de woordvoerder. De besprekingen zullen worden voortgezet op de volgende conferentie, die op 29 april begint en drie dagen zal duren. GEEN WINKELSLUITING OP 1 MEI De commissie van overleg van de mid denstandsvakcentrale ziet geen aanlei ding de ondernemers te adviseren op 1 mei hun winkels te sluiten. De com missie heeft dit meegedeeld aan de drie in de „commissie detailhandel" samen werkende organisaties van winkelperso neel. Deze had telegrafisch haar teleur stelling uitgesproken over plannen van ondernemingen in het zuiden en oosten des lands om op 1 mei, waarop Ko ninginnedag dit jaar wordt gevierd, de winkels open te houden. De commissie van overleg blijft bij haar eerder gegeven advies, het personeel op 1 mei zo veel mogelyk 's middags of de gehele dag vry te geven voor zover plaatselijke regionale omstandigheden dat mogelyk maken, doch niet tot slui ting over te gaan. TO voor de bezorging van Leidsch Dagblad ^A/VAu s&Z Boven 16 jaar Tijd van bezorging dagelijks 46.15 uur. Zaterdags 13.15 uur. Aanmelden bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) De buitengewone weelde aan gras in de weiden heeft ongetwyfeld in de af gelopen week de vraag naar rundvee doen stygen. Het aanbod was, totaal gezien, welis waar even minder dan de week tevoren, doch toch nog ruim te noemen. De vraag was echter overal zeer levendig. Niet alleen het gebruiksvee werd vlot opgenomen tegen hogere pryzen, doch ook de vetweiders toonden een flinke kooplust. Vooral voor de goedsoortige magere runderen voor de vleesproduktie werden hogere prijzen betaald. We noteerden voor werkelijk prima dieren soms boven f 1000.per stuk en goede soorten tussen f 800.— en f 1000.— per stuk. Prima kalf- of melkkoeien deden tus sen f 1100.— en f 1200.— tot f 1300.—. Mindere soorten f 750.f 1000.vaar zen f 650— f 1050.—, pinken f 450.— f 650.per stuk. De slachtveemarkt was in het alge meen ook wat williger gestemd, of schoon ook hier nog een redely k goed aanbod werd getoond. Extra kwaliteit was schaars aan de markt en werd betaald met f3.40 tot f3.60 per kg geslacht gewicht. Overigens de goede kwaliteiten f3.— f 3.30 en de mindere klasse f 2.70f 2.90 per kg geslacht gewicht. Er werden over de week genomen naar schatting onge veer 500 stuks aangekocht voor levende export, gedeeltelyk naar Frankrijk en ook een aantal naar Duitsland. Voor vette slachtstieren werd van f3.10—f3.30 per kg geslacht gewicht be taald. De vette kalveren werden in het alge meen ook wat vlotter opgenomen Het aanbod was niet al te ruim en de vraag ruim voldoende om de pryzen gemiddeld met 1015 cent per kg aan te trekken. Onze noteringen lagen in hoofdzaak tussen f2.30 en f2.70 per kg levend ge wicht. De inferieure soort daar beneden, doch extra kwaliteit kon voor enkele tot f 3.per kg opbrengen, doch deze komt momenteel sporadisch aan de markt. De groothandel in rund- en kalfsvlees is deze week bevredigend geweest, doch voor export was het in het fyne vlees erg kalm. De kalfsvleesexport was goed en ook werden zeer veel levende vette kalveren geëxporteerd. Nuchtere kalveren bleven vry wel con stant in prijs, met kalme vraag. We no teerden tussen fl.10 en fl.40 per kg levend gewicht en voor extra zware bo ven 45 kg wel een dubbeltje per kg meer. De wolveemarkt was matig bezet; de goede kwaliteit van overhouders en zuig- lammeren was enkele guldens per stuk duurder dan de week tevoren. Enkele hokken weidelammeren wer den reeds verhandeld tegen f 75.— f 80. per stuk. Voor een drukke handel hierin is het echter nog te vroeg. In het noorden wordt er nog weinig aangeboden. De varkensprijzen waren deze week weer duidelijk zwakker, met regelmatig een aflopende tendens. De eindmarkten sloten lager en de Utrechtse beurs deed er ook weer een stukje af. We noteerden voor de fyne vleesvar kens in het. geslacht gewicht van 70—90 kg f 2.24—f 2.26. Van 91—100 kg f 2.19 tot f2.21 van 101—110 kg f2.09—f2.11. De zwaardere soorten (boven 130 kg levend) werden uitsluitend per levend gewicht afgenomen tegen f 1.78 tot f 1.83 per kg. Slachtzeugen deden op het eind van de week f 1.55f 1.60 en zouters van f 1.80f 1.83 per kg. De mestvarkens en biggen werden by stroevere handel ge middeld enkele guldens per kf lager ver kocht dan de week tevoren. De paarden waren zeer duur. 1 800. f 1300.per stuk en de slachters van f 2.25f 2.60 per kg, naar gelang dc kwaliteit.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9