ÈRKLARING VAN WISLICZENY 4LS GETUIGENIS AANVAARD Tsjombe loopt boos weg van conferentie lichmann was lafaard en had et de minste menselijkheid „WEST SIDE STORY" in juli naar Amsterdam en Rotterdam FLN NA OPSTAND DICHTER TOT DE GAULLE GEBRACHT? Eisen niet ingewilligd ericht 1 maart 1860 Woensdag 26 april 1961 Vierde blad no. 30339 NIEUWE UITGAVEN jalnt ln het Inferno, door Leslie ris. -J pepers, geheim van de 7e sleutel en [mans dollars, door Havank t op de maan en jongens voor Singapore, door Jean temmen, door Pearl S. Buck weede zaak dokter O., door P. Terp leven ls een picnic, door J. van tn. ■te Beertjes. Ultg.: A. W. Bruna en Utrecht. geluk van de tuin. Een aansporing it zinvol tuinieren, door lr. P. Ver- Uitg.: Kon. Uitgevery J. J. T1J1 wol le rd ls geen spel door J. Marclllac. NUgh en Van Dltmar, Den Haag/ ebruik betwist an documenten manns verdediger Servatius zei, geen bezwaar had tegen over- van deze verklaring, maar wel het gebruik van een ander docu- dat een verklaring bevat van Wis- s ondervrager, Smith Brookhart, sstyds deel uitmaakte van de ink in Neurenberg. Maandag had ius bezwaren gemaakt tegen het ele gebruik van beide documen- )e openbare aanklager Gideon er zei dat ook het tweede docu- voor het O.M. van betekenis is. ius ging er tenslotte mee akkoord een debat tussen openbare aanklaqer en verdediger heeft Mosje au, president van de rechtbank in Jeruzalem, waarvoor Adolf nann terecht staat, gisteren verklaard, dat de beëdigde verklaring Eichmanns voormalige medewerker, majoor Dietrich Wisliczeny oor de rechtbank aanvaardbaar getuigendocument is. Van de zijde het O.M. is meegedeeld, dat deze verklaring die enige maanden de executie van Wisliczeny in 1946 is opgesteld, van grote enis is voor het O.M. dat ook het tweede document by de processtukken werd opgenomen, mits het alleen gebruikt zou worden als verifica tie van Wisliczeny's handtekening en mits het hof Brookharts mening over de verklaring van Wisliczenny zou nege ren. Hierop las Hausner de verklaring van Wisliczeny voor. Beslissende rol Deze zegt hierin dat Adolf Eichmann een beslissende rol heeft gespeeld by de verdelging van de joden, maar dat Eichmann zelf een lafaard was. Eich mann had niet de minste menselijk heid en heeft nooit van enige gevoe lens tegenover de joden blijk gegeven, aldus Wisliczeny. Eichmann schudde even zijn hoofd toen Hausner een passage voorlas, waar in Wisliczeny zegt dat Eichmann hem in juli of augustus 1942 een brief van Himmler had laten zien. Himmler ver klaarde in deze brief dat Hitier beslo ten had om met de „definitieve oplos sing" van het joodse vraagstuk direct een begin te maken. Eichmann zei toen tegen mij dat de „definitieve oplossing" een biologische vernietiging van het joodse volk bete kende. aldus Wisliczeny. Ik was zo on der de indruk van dit document, dat Eichmann de bevoegdheid gaf om mil joenen joden te vermoorden, dat ik toen opmerkte: moge God verhoeden dat on ze vyanden iets dergelijks doen met het Duitse volk. Eichmann zou toen geant woord hebben: „Wees niet sentimenteel. Dit is een bevel van de Filhrer". Joden „waardeloos" Eichmann zou Wisliczeny ook meer malen gezegd hebben dat de joden waardeloos waren behalve dan als ar beiders en dat slechts 20 25 percent van de joden arbeidsgeschikt was. Wisliczeny beschrijft dan een ge sprek tussen Eichmann en Rudolf Hoess, de commandant van Auschwitz, dat in juni of juli 1944 in Boedapest gehou den werd en waarbij hijzelf aanwezig was. Eichmann en Hoess waren het er over eens dat alle joden die niet kon den werken, geliquideerd moesten wor den. Wisliczeny zegt dan verder in zijn verklaring, dat Himmler begin 1944 be volen had de verdelging van de joden stop te zetten. Maar Eichmann volgde dit bevel pas op toen hij het zwart op wit en getekend door Himmler in han den kreeg. Eichmann zou niets doen zonder bevel van hogerhand, aldus Wis liczeny. ief van Adenauer an Cliroesjtsjow ver repatriëring en brief die de Westduitse am- eur in Moskou maandag aan de the premier Chroesjtsjow heeft ndigd, heeft Adenauer zijn vol- g uitgesproken over de bereid- Ier Sowjet-Unie om nog meer ■s te doen repatriëren. Adenauer iu voorgesteld een commissie van digen in te stellen om zich by ïpatriëring voordoende problemen lossen. yn brief wees Adenauer op het der Westduitse regering naar betrekkingen met de Sowjet-Unie, zy reeds jarenlang een conse- en nadrukkelijke politiek voert icht is op het bereiken van in- onale ontspanning met alle ge- middelen. Adenauer verklaarde een gemeenschappelijke taak en hting te zien de tussen de Sow- ie en Duitsland nog bestaande oen op te lossen in een geest, j rekening wordt gehouden met emeen erkende grondslagen der agemeenschap alsmede met de atige belangen der beide landen, er merkte Adenauer op. dat het p 17 februari door de Russische- adeur overhandigde memoran- en groot aantal ernstige proble- iwerpt. die niet alleen de regering ndsrepubliek, doch ook die van erenigde Staten, Engeland en ijk aangaan. Adenauer hoopt op morandum te antwoorden, zodra reiste overleg zal zijn afgesloten. D MAYOR VAN LONDEN EER NAAR ENGELAND rijn driedaagse officiële bezoek msterdam is de Lord Mayor van I. sir Bernard Walcy-cohen, van- d om kwart voor negen met een ntoestel van Schiphol naar Lon- ruggekeerd. Een half uur later x(jn echtgenote sem i neen KLM- Naar bekend vliegen de lord en lady mayoress nooit samen machine, aangezien ze vier jonge en hebben en geen enkel risico i te lopen, dat zij beiden zouden tlakken, wanneer zo'n risico zo keiyk te vermijden is. Schiphol deden de Britse consul- »1 in Amsterdam, miss K M. n. en de wethouder van financiën subare gezondheidszorg van Am- ii, mr. R. van den Bergh, het ir uitgeleid. zijn vertrek sprak sir Bernard oldoening uit over zijn bezoek, punten daarvan noemde hij de door de Amsterdams etuinste- rt bezoek aan Amersfoort en de iging van de Portugese Synagoge Kerdam. De Lord Mayor, zelf van ii bloede, was verrukt over de stijl aankleding van het gebouw en hij nergens ter wereld ooit zo'n synagoge had gezien. i9eloof en achterdocht ttondheidsdiensten voor de Ban- Zuid-Afrika kosten de regering provinciale overheden jaarlijks IJoen gulden, aldus luidt een ver- ui het departement voor Bantoe- istratie en -ontwikkeling. Het unste struikelblok bij de Bantoes Woof, achterdocht en vrees om W aan de voorvaderlijke geesten m. h. mr. E. van Lennep witter OEES-werkgroep hoofd van de Nederlandse dele- 5>J de Commissie voor Economische Jhr. mr. E. van Lennep, Thesau- tneraal van het Ministerie van "én, is benoemd tot voorzitter van ftgroep, belast met het bestuderen iJatregelen om een beter evenwicht [«iken. Daarna werd Zindel Grunspan, de vierde gebuige charge en de vader van Herschel, die de Duitse ambassade raad Ernst von Rath in 1938 in Parijs doodschoot, gehoord. Uit wraak gingen de nazi's in Duitsland toen over tot een massale aanval op Joden en joodse eigendommen. In deze ..kristalnacht" werden duizenden joodse winkels geruï neerd. Vervolgens getuigde Benno Co- hen, die voor de oorlog advocaat in Berlijn en voorzitter van de de organi satie van Zionisten aldaar is geweest. „Vasa" terug in Stockholm Een aantal bergingsvaartuigen heeft gisteren het 333 jaar oude Zweedse oor logsschip ..Vasa", dat in 1628 bij zyn eerste reis is gezonken, langs de kade van de haven van Stockholm gebracht, De „Vasa" is maandag j.l. gelicht. Het schip was destijds in de haven van Stockholm gezonken. Oudheidkundigen zullen zich, nadat al het water uit de romp van de „Vasa" is gepompt, aan boord begeven, om de inhoud van het schip te onderzoeken en het aangetrof- fene te catalogiseren. Men wil het pu bliek in de gelegenheid stellen de „Vasa" en zyn inhoud te bezichtigen. Advertentie Na veel ja's en neens, toch: ja.... Uitsluitend met Amerikaanse artiesten De contracten zijn getekend en de zalen besproken: „West Side Story", de musical, die in Amerika en Enge land het succes van My fair lady" evenaart, komt definitief naar Ne derland. Na maandenlange onderhandelin gen, die dreigden te worden door kruist door de plannen van een kwa litatief op een lager peil staan En gels gezelschap, heeft het „My fair lady-trio" mr. Piet Meerburg, drs. Willy Hofman en Jo van Doveren in nauwe samenwerking met de di rectie van het Amsterdamse Theater Carré de Amerikaanse Groep kunnen engageren, die onder leiding staat van de schepper van „West Side Sto ry" Jerome Robbins. Het gezelschap, dat thans met groot succes optreedt in het Alhambra-/Thea ter te Parijs waar de Europese tour nee is begonnen komt van 4 tot en met 19 juli in Theater Carré te Am- In Stockholm vond een groot scheepse proefevacuatie plaats, waaraan meer dan 100.000 Zweed se hoofdstedelingen deelnamen. Koning Gustaaf Adolf bevond zich onder de évacué's en sprak met vele van zijn landgenoten in de kampen op enkele kilometers afstand van de stad. sterdam en van 21 tot en met 27 juli in de Rotterdamse Schouwburg. De grote waarde, die aan deze artistieke gebeur tenis moet worden toegekend, wordt on derstreept door het feit, dat het Am sterdamse zowel als het Rotterdamse ge meentebestuur bereid is gebleken door het verstrekken van een garantie tege moet te komen aan de grote financiële risico's van de Nederlandse initiatief nemers. Originele uitvoering De voorstellingen geschieden in de originele uitvoering, zoals deze nu reeds twee jaar een trekpleister is op de New- yorkse Broadway. Het is ook de enige uitvoering van „West Side Story", die men in Nederland te zien zal krijgen. De plannen om deze musical in navol- ?:ing van „My fair lady" in een Neder- andse vertaling op de planken te bren gen, zijn voorgoed van de baan. De Zweedse producer Lars Schmidt (echtgenoot van filmster Ingrid Berg man)die de voorstellingenreeks van „My fair lady" in ons land heeft mogelijk ge maakt, heeft ook van „West Side Story" de rechten opgekocht voor vertoning in Scandinavië en Nederland. Bij zijrn laat ste bezoek aan Amsterdam zei hij ons echter in de Scandinavische landen geen gezelschap te hebben kunnen samen stellen. dat in staat is te voldoen aan de hoge eisen, die de choreografie van Jerome Robbins stelt. Gezien het zeer beperkte dansersmateriaal in Nederland had hij een hard hoofd in een Neder landse versie van de musical. In een be spreking met zijn Nederlandse co-pro ducers Meerburg en Hofman is tenslotte besloten af te zien van „West Side Sto ry". Zoals bekend zal men nu na „My fair lady" de musical „Oliver" in studie nemen, een werk van de Londense com ponist-tekstschrijver Lionel Bart, dat is gebaseerd op de roman „Oliver Twist" van Charles Dickens. I-Iet Nederlandse voorbeeld om nu een Amerikaans gezelschap voor „West Side Story" te engageren, is thans door Lars Schmidt gevolgd. Na de voorstellingen in ons land zal de groep de musical naar Kopenhagen en Stockholm brengen. Spectaculaire show Het gegeven van „West Side Story" is vrij simpel. Een moderne versie van Romeo en Julia. Het behandelt de strijd tussen twee jeugdgangs, de Sharks en de Jets. in het district West Side te New York. Terwijl beide groepen elkaar op leven en dood bestrijden, ontstaat er echter een romance tussen de leider van de ene „gang" en de zuster van de lei der van de andere „gang", hetgeen uiter aard tot moeilijkheden aanleiding geeft. Het is niet het verhaal, maar de uit beelding, die de musical tot een succes heeft gemaakt. De show wordt gedragen door de muziek van Leonard Bernstein en de dansen van Jerome Robbins. Vooral de dansen, die op de moderne muziek zijn gemaakt, dragen bij tot een spectaculair geheel. Door het hoge tem po van de zeer moeilijke dansen en de zang, die door dezelfde uitvoerenden moet worden gebracht, stelt „West Side Story" zeer hoge eisen aan de uitvoe renden. Dit is dan ook de reden ge weest, dat een Nederlandse versie onmo gelijk is gebleken. Dit typisch Amerikaanse spel met zyn moderne dansen blijkt moeilijk door niet-Amerikanen te kunnen worden ver tolkt. De voorstellingen van „West Side Story", die een Engels gezelschap sinds geruime tjjd in Londen brengt, hebben niettegenstaande men enige Ameri kaanse artiesten aan de groep heeft toe gevoegd niet het peil van de New- yorkse uitvoering kunnen bereiken. Ook Ondanks dramatiek toch voordeel? Met spanning kijkt men in Parijs uit naar reactie van de Algerijnse nationalisten (Van onze Paryse correspondent) Frankrijk heeft zich gisteravond nog ter ruste begeven met één oor gespitst om onmiddellijk het bed weer te kunnen verlaten, zodra de sirenes zouden loeien ten teken dat de para's van Challe in aantocht zouden zyn. Vanmorgen hoorde men door de radio, of las men in de kranten de verlossende berichten, dat het verstand tenslotte toch gezegevierd had en de junta in elkaar was gezakt. De koppen van de ochtendbladen in Parys beslaan soms 1/3 van de hele frontpagina. De opstand is beëindigd, jubelden de rechtse l'Aurore en de Parisien Libéré, die de afgelopen dagen hun positie tussen Algiers en Parys nogal moeilijk wisten te bepalen. Debacle in Algiers, juicht Liberation, die evenals de communistische l'Humanité nu de meest krasse maatregelen tegen de ex-muitende ex-generaals en ex-kolonels eisen. Schoonmaak van het leger kan niet meer uitgesteld worden Alle kranten van uiterst links tot rechts zijn het er overigens wel over eens, dat de onwrikbare vastberaden heid, waarmee generaal Charles de Gaul le de provocaties van Algiers beant woord heeft, opnieuw 'n beslissende fac tor vormde om Frankrijk van een ca tastrofe en een bloedbad te redden. De linkse bladen leggen daarnaast de na druk op de eensgezindheid, waarmee het Franse volk het fascisme opnieuw heeft afgewezen. Hoe de verantwoordelijkhe- de Engelse groep heeft getracht naar Nederland te komen. Het is echter ver heugend, dat ln plaats hiervan nu het originele Amerikaanse gezelschap 40 artiesten, 30 musici komt. Veelzijdige artiesten De sterren in „West Side Story" zyn Jan Canada, Don Grilley en Yvonne Othon. Jan Canada, dochter van een leraar wiskunde en een vrouwelijke arts, stu deerde zang aan het conservatorium van Cincinatti en bekwaamde zich daarnaast op het gebied van toneel en dans. Don Grilley maakte destijds zijn de buut met Duitse liederen en zong later in diverse opera's. De rol van Pickering in „My fair lady" deed hem zodanig opvallen, dat hij in „West Side Story" werd aangetrokken als Tony, de vriend van Riff, leider van de Jets. Het charmantste lid van het gezel schap is de knappe Yvonne Othon (Ani ta, vriendin van Bernardo). Zij maakte furore in komische rollen, o.a. als tegen speelster van Danny Kaye en Sid Cae sar. Zij speelt de rol van Anita ook in de film, die enkele maanden geleden in Hollywood van „West Side Story" is ge maakt. den in de voorgeschiedenis van het dra ma verdeeld liggen is daarentegen weer een vraag, die zeer verschillend beoor deeld wordt. En de conclusies? Over het algemeen schynt toch wel de indruk te heersen, dat na deze laatste, of tenminste hope lijk laatste, opflikkering voor de de finitieve dood van het ideaal of de fictie van Frans-Algerije de weg tot de vrede begaanbaarder kan zijn geworden. De schoonmaak van het leger van zijn fas cistische besmettingshaarden zal, na de farce van het barricadeproces dat, zo als men zich herinnert, op een reeks vrijspraken uitliep, nu toch moeilijk weer kunnen worden uitgesteld. Het vreemdelingenlegioen, waarvan de para's het instrument der complotterende generaals zijn geweest, zou, zo wordt verwacht, moeten worden opgeheven. Lesje voor het FLN Van de kant van het F.L.N heb ben de ex-generaals de Algerijnse na tionalisten een dure les geleerd om hen te doen begrijpen dat een onderhande laar ook met de positie van zijn te genpartij rekening moet houden om de psychologische momenten te kunnen ge bruiken en de bus niet te missen. Op merkelijk is geweest, dat het F.L.N. na de eerste berichten van de rebellie plot seling haast scheen te willen maken om De Gaulle's afgevaardigden in Evian te ontmoeten! Opmerkelijk is eveneens hoe de moslimbevolking in Algerije van een treffende zelfdiscipline heeft blijk gegeven, waaraan zich de hoge Fran se militairen met vrucht zouden kunnen spiegelen. Het is dus niet onmogelijk, dat de dramatische gebeurtenissen in Algiers van de laatste dagen nu na de poli tieke en de militaire ontknoping, ook diplomatiek gezien tot een spoedige ont spanning en een ontdooiing der weder zijdse stellingen zou kunnen leiden. Met spanning wordt daarom in Parijs dan nu ook al uitgezien naar de eerste of ficiële reactie van de Algerijnse natio nalisten van het F.L.N. met betrekking tot de vraag of de vredesconferentie van Evian nu inderdaad binnenkort ge opend zou kunnen worden. politieke leiders, die in Coquilhat- stad wordt gehouden, weggelopen. Een woordvoerder zei later, dat Tsjombe niet eerder weer aan de conferentie zal deelnemen alvorens hij antwoord heeft gekregen op een drietal maandagavond door hem gestelde eisen. Deze eisen waren: verwerping van de tussen Kasavoeboe en de Verenigde Na ties gesloten overeenkomst inzake de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 februari, waarin de V.N.-troepen in Kongo worden gemachtigd zo nodig ge weld te gebruiken om een burgeroorlog te voorkomen: een protest bij de Ver enigde Naties tegen aanvallen van Ethiopische V.N.-troepen in kabalo; en tenslotte dat alleen degenen die aan de eerste bijeenkomst van Kongolese lei ders in Tananarive hadden deelgeno men, de conferentie in Coquilhatstad zouden mogen bijwonen. Tsjombe schijnt niet van plan te zyn onmiddellijk uit Coquilhatstad te ver trekken. Volgens politieke waarnemers in Eli- sabethstad zou Tsjombes positie op de conferentie in Colquilhatstad waar schijnlijk zwakker zijn dan ooit tevoren. Zyn weglopen uit de conferentie schijnt deze mening te hebben versterkt. Betrouwbare zegslieden zeiden dat Katanga op het ogenblik met een be grotingstekort te kampen heeft en dat Tsjombe's onderhandelingspositie in Co quilhatstad zwakker is geworden. Ook meende men, dat de regering in Leo- poldstad de belangstelling voor een con federate oplossing van het Kongolese vraagstuk zou verliezen. Enige toenadering tussen Moskou en Belgrado De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Popowitsj, zal in de eerste helft van mei een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromi- ko, zal een bezoek aan Joego-Slavië brengen. Wanneer dit zal gebeuren is niet bekendgemaakt. President Tsjombe van Katanga is gistermiddag uit de vergadering van de conferentie van Kongolese „BLANKE HUID EN GELE COMMANDANT" Het Tweede Kamerlid de heer ir. C. N. van Dis (SGP) heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd bij de Japanse regering stappen te doen, die er toe leiden dat de export van de film ,31anke huid en gele com mandant" onmiddellijk wordt tegenge gaan. Een Japanse maatschappij heeft deze film aan verhuurkantoren in Nederland aangeboden. De heer Van Dis vraagt of de minister kan bevestigen dat door of namens de Japanse ambassade aan de Nederlandse regering is toegezegd dat deze film Ja pan niet zou mogen, verlaten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7