Leièvre: nieuwe regering wil België uit het slop halen Spion had geen angst omwille van familie Totaal handelsembargo van V.S. tegen Cuba? Alfred Freiizel was slechts voor eigen reputatie bezorgd WAGEN WASSEN... DAAR HOORT 'N ROXY BIJ! 'n Roxy?. ..ja, graag In Senaat nader beraad over de taak parlementaire commissie Eichmann in memoires: als kind al zeer gehoorzaam Amerikaanse inlichtingendienst verhinderde Cardona e.a. de leiding van invasie te nemen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 april 1961 Derde blad no. 30339 Advertentie Ook incasseerde hÜ honorarium (Van onze correspondent in Bonn) Het Bondsgerechtshof in Karls ruhe heeft gisteren om redenen van staatsveiligheid achter gesloten deuren de bewijsvoering in het spionage-proces tegen het voor malige socialistische Bondsdaglid Alfred Frenzel afgesloten. Van daag zouden het requisitoir en de pleidooien worden gehouden. Waarschijnlijk zal het hof vrijdag vonnis wijzen. Frenzel heeft tussen 1956 en 1960 als lid van de defensiecommissie van de Bondsdag militaire geheimen, die zo wel de Westduitse strijdkrachten als de NAVO betroffen, aan de Tsjechische ge heime dienst verraden. Angst is het motief voor zyn han delwijze geweest, al men Alfred Fren zel sterk vermagerd in het huis van bewaring, waar hij zes maanden op zijn berechting wachtte mag ge loven. Het is echter een ander soort angst dan Frenzel oorspronkelijk zelf had ge noemd, namelijk het feit dat zijn met een Tsjech getrouwde dochter nog in Parijs woont en door de Tsjechen zou kunnen worden gegijzeld, wanneer hU hun geen politieke en economische be richten leverde (Frenzel sprak aanvan kelijk helemaal niet van de militaire geheimen waar het In dit proces om gaat. De angst, die hij misschien ook wel heeft gehad, had echter een geheel an dere oorzaak: hij vloeide voort uit zijn niet geheel vlekkeloze politieke verleden en uit het feit dat door een door hem in 1953 gepleegde meineed een onschul dige politieke tegenstander van 72 jaar in de gevangenis kwam die kort daarop stierf. Dit alles wisten de Tsjechen en zij hebben er gebruik van gemaakt om Frenzel, die als lid van de defensiecom missie heel wat wist, voor hun spiona- gekar te spannen. Ofschoon dit alles weinig verheffend was, had men het allemaal nog kunnen geloven. IJsco's stelende mariniers (Van onze correspondent) Maandagnacht heeft de Rijkspolitie te Zwartewegsend, twee uit het Provoost huis de Kon. Marine te Den Helder ont vluchte mariniers, op heterdaad betrapt, bij het stelen van ijs uit een ystent te Zwartewegsend. De jongemannen, resp. uit Molenend en Nijmegen, hadden buiten de waard gerekend, toen zij de deur van het (Jstentje forceerden. Die handeling ging namelijk met zoveel ge luid gepaard, dat het de aandacht trok van twee fietsende politiemannen. Toen deze op onderzoek uitgingen, troffen zij het tweetal aan in een kleedhokje op een nabijgelegen hockeyveld. Op de vloer stond een hele rij ijsco's. Het twee tal werd gedurende de nacht ingesloten in de politiekazerne te Quatre Bras en in de loop van de morgen overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee te Leeuwarden. Enveloppen vol marken Angst voor chantage is op zichzelf een plausibele reden. Wat Frenzels angs- verhalen echter onwaarschijnlijk maakt, is dat hij bovendien in de loop der spio- nagejaren nog rond 27.000 mark aan honorarium heeft geincasseerd. Bijna veertig maal heeft Frenzel samenkom sten gehad met zijn opdrachtgevers en andere agenten der Tsjechische gehei me dienst, zowel in West-Duitsland als in Wenen. En telkens is hij met enve loppen vol marken naar Bonn terugge keerd. Ook heeft hij Praag bezocht. Nie mand in Bonn schijnt daar iets ver dachts in te hebben gezien. Frenzel is een zielige figuur gewor den. Niet alleen dat hij sterk is verma gerd, maar ook heeft hij in gevangen schap een groot deel van zijn tanden en zijn haardos verloren. Het is onbegrijpelijk dat deze ridder van de droevige figuur, die van beken tenisijver bijna over zijn woorden strui kelt, in zo korte tijd zoveel schade voor West-Duitsland en het vrije Westen heeft kunnen aanrichten. Het is nog onbegrijpelijker, dat deze man beweert er geen flauw idee van te hebben gehad wat het wetboek van strafrecht over landverraad zegt. Daarop hield mr. Weber, een van de vijf rechters in rode toga van de derde strafkamer van West-Duitslands hoogste gerechtshof Frenzel voor, dat hij namens de S.P.D. lid is geweest van de commissie van onderzoek uit het Westduitse parlement, die zich des tijds in 1955 heeft beziggehou den met de affaire-John. dr. Otto John was de chef van de Westduitse contra spionage, die naar Oost-Duitsland vluchtte en na een verblijf van ander half jaar in Oost-Berlijn weer naar West-Duitsland terug vluchtte. John was een landverrader en werd tot vier jaren tuchthuis veroordeeld door ditzelfde Bondsgerechtshof. Het parlement onder zocht hoe de vlucht van John mogelijk was geweest en welke geheimen hij mee had genomen naar Oost-Berlijn. Het is van Frenzel nogal naief te beweren dat hij nu juist weet wat landverraad is en welke de consequenties daarvan zijn. Hij wist het, lang voordat hij door de Tsjechen werd aangeworven, aldus de rechter. -V Boenen, plassen... wagen wassen. En wat 6§||! ^9 glanst-ie nu weer fijn! Kijk: u krijgt een ■Iv £m „pluimpje" voor uw werk: 'n lekkere siga ar JU ret. 'n Boxy! Èfe Wl JnHfl Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papierZo geniet u méér van de beste tabakken uit Amerika. Kamerleden gaan naar Nieuw Guinea Morgen in de Tweede vervolg debat Kamer kinderstrafrecht (Van onze parlementaire redacteur) De parlementaire missie, die in de tweede helft van mei een bezoek zal brengen aan Nieuw-Guinea, heeft aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer medegedeeld, dat haar werk zaamheden zich in hoofdzaak zullen richten op de volgende onderwerpen: 1. Politiek contact met de Nieuw- Guinearaad, de streekraden, dorpsraden en gemeenteraden; Adolf Eichmann zegt in zijn „gedenk schriften" die maandagavond in Jeru zalem voor publikatie werden vrij gegeven, dat hij als kind „gemakkelijk te leiden en gehoorzaam was. Ge hoorzaamheid was voor mij iets ab soluuts, iets dat onwrikbaar vast stond." Aan het slot van dit document van 127 bladzijden zegt Eichmann: „Er blijft mij niets over dan te herhalen wat ik ook voor de rechtbank op schrift ge steld heb. dan de straf, die voor mij vastgesteld wordt, te aanvaarden en tot de komende generaties te zeggen, dat zii zich de laatste verschrikkelijke oogst, die de donkere jaren, welke op 8 mei 1945 eindigden, hebben kunnen voortbrengen, als een waarschuwend teken moeten blijven herinneren, op dat er eindelijk vrede en harmonie mag heersen onder alle volkeren van deze aarde." „En ik richt mij aldus tot de jeugd van heden en de toekomstige jeugd, hoewel ik weet dat er nog niemand gestraft is en ook nooit zal worden voor de verdrijving van en moord op mil joenen Duitsers." Eichmann begint zijn „memoires" als volgt: „Vandaag, 15 jaar en een dag na 8 mei 1945, ben ik begonnen mij in de geest te verplaatsen naar de 19de maart van het jaar 1906, toen ik 's morgens om 5 uur te Solingen in het Rijnland het levenslicht aanschouwde. Mijn ouders zouden over deze gebeurtenis nauwe lijks erg verrukt zijn geweest, als zij toen besef hadden gehad van de „draad van verdriet en lijden", die eens door mijn levenspatroon gevloch ten zou worden." Eichmann zegt, dat hij tijdens zijn ver blijf !n een gevangenenkamp toen hij zich voor het eerst bevrijd wist van een leven dat uit niets anders bestond dan het uitvoeren van bevelen, begon nen is met zich af te vragen of het leven ook een „diepere zin" heeft. „Mijn denken voerde mij tot de erken ning van „een orde die zin heeft" en tot de „ethische waarde van mense lijke deelneming aan het geheel." Nu kon ik weer rustig worden omdat ik niet meer zonder enige leiding was. En het was nog maar een kleine stap tot de erkenning dat deze leiding iden tiek was met de Goddelijke macht en kracht." Eichmann beschrijft dan hoe hij in het gevangenenkamp door een soort waanzin overvallen werd. „Eens was het net of mijn hoofd barstte. Ik zag alle verschrikkelijke dingen die mijn ogen moesten zien toen bevelen „alles" voor mij waren. Toen ik bij kwam, was ik onder de hoede van de kamparts." Over de moordpartijen, waarvan hij ge tuige is geweest schrijft Eichmann: „Lijken, lijkenniets dan lijken, neergeschoten en vergaste lichamen, een inferno cn ik wist niet of ik gek was of dat alles wat ik zag, werkelijk gebeurde". Van dat ogenblik af had hij een zenuwtrek in zijn gezicht ge had .Verslaggevers in Jeruzalem heb ben deze trek gezien. Het „nozem"-probleem is een verschijn sel, zei hij, dat vaak niet aan de jeugd zelf te wijten is. maar aan kortsluiting in het gezin. Ook mr. Berkhouwer was van mening, dat het succes van de nieuwe opzet van het kinderstrafrecht afhankelijk is van de vraag of er goede mensen zullen zijn voor de uitvoering. Minister Beerman antwoordt dus mor gen. 2. de algemene planning bü de ver schillende departementen van algemeen bestuur, voornamelijk met het oog op het drie- en tienjarenplan; 3. de verhouding tussen bestuur en de Justitie, inbegrepen het onderwerp van de pacificatie (het geschil tussen de gouverneur en de Justitie over geweld dadigheden in de Baliem-vallei) 4. de defensie; 5. de omstandigheden, waaronder de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw- Guinea hun taak vervullen. De Tweede Kamer heeft gisteren nog! niet haar goedkeuring kunnen hechten' aan deze taakomschrijving, omdat de Eerste Kamer nog prijs stelt op nader overleg. De vergadering van de Tweede Kamer duurde gisteren betrekkelijk kort, omdat minister Beerman de sprekers over het wetsontwerp tot herziening van het kin derstrafrecht liever wilde beantwoorden na enig beraad. De behandeling van het wetsontwerp is daarom geschorst tot morgen, opdat vandaag eerst de interpel latie kan worden gehouden over de werkt ij d ver kor ting Als woordvoerder van de KVP zei mr. Van Doorn gisteren, dat hij goede kin derrechters eigenlijk nog belangrijker vindt dan een ideale wetgeving voor het kinderstrafrecht. In het algemeen had hy trouwens de indruk, dat ontspoorde kinderen te laat worden opgevangen. In elk geval was hij verheugd, dat kinderen beneden 12 jaar niet strafrechtelijk zul len worden vervolgd. Persoonlijk zou hij ook geen bezwaar hebben gehad tegen een leeftijdsgrens van 14 jaar. Ofschoon de VVD-er mr. Berkhouwer zich tegen de leeftijdsgrens van 12 jaar niet wilde verzetten, wilde hij toch een waarschuwend geluid laten horen, omdat bij een enquête onder duizend misdadi gers tussen 20 en 30 jaar is gebleken dat de kiem van hun misdadige aanleg reeds in hun jeugd aanwezig was, tot uiting komend in de leeftijd van gemid deld 9 jaar. Overigens was hij niet pes simistisch over de hedendaagse jeugd. Nederlandse bloemen voor tentoonstelling in Turijn Gisteren is een van de KLM ge huurde Super-Constellation boordevol met rozen, anjers, seringen, tulpen, amarillis en bloeiende planten van Schiphol naar Italië vertrokken. Som mige van de bloemen waren vanochtend Das gesneden. Zij zullen vandaag nog door drie onzer arrangeurs uitgestald worden op de 2000 vierkante meter grote Nederlandse afdeling van de internatio nale bloemententoonstelling „Fiori del mondo flor '61" in Turijn, die daar wordt gehouden ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Italiaanse eenheid. Onze inzending is verzorgd door de Vereniging De Nederlandse Bloemisterij, het Centrale Bloembollen Comité en de Plantpropaganda Holland. Dr. A. J. Ver hagen. voorzitter van de Ned. Bloemis terij, die eveneens van Schiphol vertrok, zal deel uit maken van de internationale jury. Bovendien gaat hij in Italië een internationaal tuinbouw-congres bijwo nen. „Het is de vaste wil van de nieu we regering België door de verwe zenlijking van het regeringspro gram uit het slop te halen". Deze woorden sprak gisteravond de Bel gische minister-president, Theo Lefèvre voor radio en televisie tot het Belgische volk, enkele uren nadat hij de taak van regeringslei der had overgenomen van prof. De bloemen, die zorgvuldig verpakt in kartonnen dozen in het vliegtuig wer den geladen, vormden samen met de planten een vracht van 9500 kg. Tevo ren zijn echter reeds per trein grote planten en heesters naar Turijn verzon den. De tentoonstelling wordt vrijdag voor het publiek geopend en zal op 7 mei a.s. gesloten worden. Gedurende die tijd zullen telkens aanvullende bloemen - zendingen per vliegtuig naar Italië ver zonden worden om de plaats in te ne men van de niet meer geheel verse bloemen. Rockefeller staat pal achter Kennedy Met een stevige handdruk be zegelden premier Lefèvre en vice- p/emier Spaak gisteren, tot voor, kort nog politieke tegenstanders, de nieuwe Belgische regerings coalitie. Het Witte Huis heeft gisteren bekend, gemaakt, dat de regering van de Ver- I enigde Staten op het ogenblik de mid- j delen bestuderen voor het toepassen van I een algeheel embargo op de Amerikaanse handel met Cuba. Er is echter nog geen beslissing genomen. De perschef van het Witte Huis, Salinger, heeft meegedeeld, dat een be spreking van een algeheel embargo op het goederenverkeer reeds enige tyd gaande is, maar nu „verscherpt" is door de jongste crisis in de kwestie-Cuba en de mislukte poging van anti-Castro- troepen om door een landing in Cuba het bewind van Castro omver te werpen. Salinger zei, dat de V.S. reeds beper kingen hadden opgelegd aan de uitvoer naar Cuba en slechts in beperkte mate levensmiddelen, voorraden en medica menten naar Cuba verschepen. Op de vraag of een blokkade om het goederenverkeer van andere landen met Cuba te verhinderen ter sprake is ge weest, antwoordde Salinger: ,3ij mijn weten niet". Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York, die gistermiddag met president Kennedy de situatie met be trekking tot Cuba heeft besproken, ver klaarde na aflfoop van dit onderhoud, dat de Verenigde Staten vanuit een oogpunt van hun veiligheid en de inter nationale eerbied voor de vrijheid, een van de meest kritieke perioden in de geschiedenis doormaken. Rockefeller deed een beroep op alle Amerikanen om zich achter president Kennedy te scharen. Volgens de New York Post heeft de Amerikaanse inlichtingendienst de Cu baanse anti-Castristische leiders in de Verenigde Staten de vorige week ver hinderd de landing van hun eigen strijd krachten op Cuba te leiden. In een be richt uit Washington meldt het blad, dat de inlichtingendienst de zes voor naamste leden van de Cubaanse Revo lutionaire Raad. onder wie dr. Jose Miro Carona, op een verlaten vliegveld ergens in Florida in afzondering had gehouden terwijl de landingen plaats hadden. Zij mochten zich niet bij de opstandelingen aansluiten of uit eigen naam spreken. Er werden uit hun naam verklaringen uitgegeven waarvan zjj in het geheel niets afwisten. Volgens de New York Post werden deze gegevens door regeringsfunctionarissen „schoorvoetend bevestigd". Eerst nadat duidelijk was geworden, dat de invasie zou mislukken, werden de Cubaanse leiders door hoge Ameri kaanse functionarissen geraadpleegd, al dus het blad verder. Door het tijdstip van de operatie was er geen gelegenheid om met de onder grondse beweging op Cuba plannen uit te werken voor sabotage en afleidings incidenten. Eyskcns. De leden van het katholiek-socialistische coalitieka binet Lefèvre-Spaak elf van de CVP en negen van de BSP zijn vandaag met deze taak begonnen. De komende dagen zullen worden be steed aan het opstellen van de rege ringsverklaring, waarmee premier Lefè vre zijn regeringsteam aan het parle ment zal voorstellen. De Vlaamse in vloed in het nieuwe kabinet, waarin negen van de twintig bewindslieden Franssprekend zijn, is reeds tot uiting gekomen bij de werkzaamheden. De dis cussies in de Belgische ministerraad zijn tot dusverre altijd in het Frans gehou den. Voortaan zullen de besprekingen in de twee Belgische landstalen worden ge voerd en in de vergaderzaal komt een installatie om een gelijktijdige vertaling mogelijk te maken. In zyn toespraak tot het Belgische volk verzekerde minister-president Le fèvre, dat in het regeringsprogramma geen enkele essentiële kwestie, hoe moeilijk ook, werd weggelaten. Hjj voegde hieraan toe, dat het programma in ieder geval „het beste was, dat onder de huidige omstandigheden kon worden opgesteld". Lefèvre betoogde voorts, dat een ka tholiek-socialistische regering het beste was „om gezamenlijk een grote inspan ning te doen ook van België een mo derne, welvarende en vooruitstrevende democratie te maken". „Het bereiken van een akkoord tussen de CVP en de BSP is niet zonder grote moeite gebeurd. Twaalf jaar lang heb ben politieke vraagstukken ons tegen over elkaar geplaatst in een strijd, die dikwijls hard was. Ik geloof dat nu de tijd is aangebroken, zonder dat één van beide iets van zijn beginselen prijs geeft en op basis van een zeer concreet pro gram, samen te werken, opdat de wel vaart zo hoog mogelijk wordt opge voerd'.' Gisteren heeft Lefèvre des amenstel- ling van zijn kabinet officieel bekend gemaakt. Er zullen twintig ministers zijn, van wie tien het kabinet van algemene politiek zullen vormen. Er zijn in het kabinet negen socialisten en elf CVP-leden, ter wijl in het kabinet van algemene poli tiek de verhouding evenredig is. In de nieuwe regering zijn niet vijf, maar zes ministers uit het kabinet-Eys- kens opgenomen. Aan de voorlopige lijst van ministers, die we gisteren publi ceerden, moet de naam van de heer Servais (kath., Waals) worden toege voegd. Overstroming en droogte in China Zware regens hebben in de Zuidchi- nese provincies Kwangtoeng en Kwang- si overstromingen veroorzaakt, zo heeft het Volksdagblad van Peking gisteren ge meld. Ook in de provincie Honan was veel regen gevallen. Grote aantallen mensen zijn gemobiliseerd om de wa tersnood te beteugelen. Daarentegen houdt in de gebieden langs de midden- en de benedenloop van de Gele Rivier in noord-China de droogte aan. Hier zijn, volgens het Volksdagblad, ongeveer drie miljoen aan het werk om de provincies Sjan- toeng, Hopei, Sjansi en Sjensi van water te voorzien.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5