Psychologische fout van regering wreekt zich nu in het Kamerdebat Soekarno in Mexico Met een enkel woord De arbeidsinspectie waakt over kinderen voor de tv-camera's PRONONCE Agenda I j: sla |3 WOENSDAG 26 APRIL 1961 Vervolg pag. 1 (Werktijdverkorting) Vijfdaagse in mijnen De verwondering en ontstemming over het besluit van de regering is groot, omdat het toporgaan van het vrije bedrijfsleven, de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers overleg plegen, had ge adviseerd de 45-urige werkweek in het bouwbedrijf goed te keuren. Mi nister Van Rooij en staatssecretaris Roolvink hebben daarna nog wel ge sproken met de Stichting van de Arbeid, maar het besluit van de re gering stond toen al vast en de Stichting heeft zich beklaagd, dat van een volwaardige gedachtenwis- seling geen sprake is geweest. Zij is van mening, dat zulks een voorwaar de behoort te zijn, vooral bij een plotselinge wijziging van het beleid. De regering heeft dus niet alleen de arbeiders tegen zich ingenomen, maar ook de werkgever. Belangrijk voor de afloop van het debat is dat de regering volgende week alsnog uitvoerig wil spreken met de Stichting van de Arbeid, waarbij minis ter Zijlstra het regeringsstandpunt zal verdedigen omdat de kern van zijn be leid in het geding is. Vrees voor overspanning De reden voor de plotselinge koerswij ziging van de regering is natuurlijk ge weest, dat het kabinet-De Quay van mening is, dat het te snel gaat met de invoering van de 5-daagse werk week. Gevreesd wordt, dat daardoor het economische leven in het honderd loopt. Om een rem te kunnen zetten op de (tel snelle invoering van de werktijd verkorting, in het particuliere bedrijfsle ven, was de regering billijkheidshalve verplicht eerst ook de invoering van de 5-daagse werkweek af te remmen voor het overheidspersoneel. Want het gevaar van weglopen van personeel naar be drijfstakken met een vaste 5-daagse werkweek, geldt niet alleen voor over heidsbedrijven, maar ook voor particu liere bedrijven onderling. Daarom zijn ook de werkgevers in de Stichting van de Arbeid het niet eens met het be sluit van de regering. De Stichting erkent echter dat de regering een eigen verantwoordelijk heid heeft voor het sociaal-economi sche beleid, hetgeen ertoe kan leiden, dat de regering een ander standpunt inneemt. Tekort arbeidskrachten Het kabinet-De Quay vreest, dat een te snelle verkorting van de arbeidstijd het reeds bestaande tekort aan arbeids- Vervolg van pag. 1 Houding Indonesië De Amerikanen, die hU gistermiddag sprak, waren Rostow, de belangrijke assistent van president Kennedy en Dean Rusk, de minister van Buiten landse Zaken. Beiden hebben hem laten uitpraten, doch het starre Indonesische betoog lokte geen serieus onderzoek uit naar een compromis. Toen Soebandrio na een goed half uur de kamer van Rusk verliet, deelde hij mede terstond «aar Mexico te zullen vertrekken. „Hij was niet gekomen", zo zeide hij, „om een nieuw soort oplossing voor Nieuw-Guinea te vinden. Dat probleem is thans voldoende onderzocht. Het was duidelijk dat de Indonesische eisen on gewijzigd waren. Men mag aannemen, dat de Amerikanen hem duidelijk heb ben gemaakt, dat het in de lijn van de Amerikaanse politiek lag zich af te vra gen, hoe het stond met de belangen en wensen van de betrokken bevolkings groep van Nieuw-Guinea. Het principe van zelfbeschikking, dat Nederland voorstaat, heeft in Amerika een goede Klank. Hartelijk afscheid Zou Washington de kwestie Nieuw-Gui nea als een urgent probleem zien, dan zou men, ondanks de houding van Soe bandrio wellicht meer pressie hebben uitgeoefend, om een compromis te vin den. Kennedy en Rusk achtten het ken nelijk wijzer, eerst maar eens te trach ten wat betere betrekkingen na te stre ven. Het afscheid van Soekarno was zo demonstratief-hartelijk als maar mo gelijk. De Indonesische president kwam naar het Witte Huis om Kennedy nog even de hand te schudden. Kennedy bracht hem naar een helikopter, Dean Rusk en Lyndon Johnson vlogen met hem mee om hem uitgeleide te doen op het vliegveld, waar opnieuw 21 schoten weerklonken. Het communiqué heeft eerlijk gezegd weinig om 't lijf. Nieuwe economische hulp zal eventueel pas verleend worden nadat een onderzoek is ingesteld naar Indonesië's behoeften. Amerika en In donesië verklaren voorts, dat de nieuwe staten op hun quivive moeten zijn tegen alle pogingen om hun vrijheid te onder mijnen. In dit verband wordt gesproken van „imperialisme in al zijn verschij ningsvormen". Amerika zal daarbij wel licht het meest aan Mao Tse Toeng hebben gedacht en Soekarno kan altijd zeggen dat hij minister Luns op 't oog had. Engeland erkent onze soevereiniteit Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond verklaard, dat Engeland Nederland erkent als de soevereine mo gendheid in Westelijk Nieuw-Guinea. Hfj zei dat dit een herhaling was van een verklaring die Allen Noble, destijds minister van Staat aan het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, op 26 november 1957 in de V.N. had afgelegd. De woordvoerder deelde dit mede in commentaar op persberichten uit Wash ington volgens welke minister Soeban drio had gezegd dat zijn regering eiste dat de Nederlanders Ned. Nieuw-Gui nea zouden overdragen. De woordvoerder zei verder te willen herhalen wat onder-minister Heath op 12 april in het parlement had gezegd, n.l. dat Engeland hoopte dat Indo nesië zijn vroegere beloften om geen geweld te gebruiken bij zijn aanspra ken zou nakomen. Voorts zei Heath dat Engeland zich echter niet verplicht had Nederland militair te steunen in de kwestie-Nieuw-Guinea. krachten nog nijpender zal maken. Met onvoldoende arbeidskrachten en daar door optredende vertragingen in het produktieproces. wordt de produktie duurder en ontstaat een opwaartse druk op de prijzen. Wanneer de ondernemers proberen, door hogere lonen te bieden, elkaar .arbeidskrachten af te vangen stijgen eveneens de produktiekosten. Wanneer door hogere, eventueel zwarte lonen, de koopkracht toeneemt wordt de vraag naar allerlei produkten nog gro ter, zodat het tekort aan arbeidskrachten zich nog sterker doet gevoelen. De tekortschietende produktie moet dan worden aangevuld door invoer uit het buitenland. Dat kan zeer snel tot gevolg hebben, dat Nederland meer in voert dan uitvoert. En dan ontstaat een tekort op de betalingsbalans, dat de waarde van de gulden ondermijnt, zo dat iedereen gauw gaat investeren, waardoor het gebrek aan arbeidskrach ten en het tekort op de betalingsba lans nog groter worden. Inmiddels zijn de prijzen dan reeds flink gestegen en is een toestand ont staan, die dwingt tot ingrijpende beste dingsbeperking met alle bekende, nare gevolgen. Het kabinet-De Quay wenst die ontwikkeling niet en daarom heeft het zijn besluit genomen tot het af remmen van de invoering van de 5- daagse werkweek. Zonder behoorlijke toelichting en zon der diepgaand overleg met de Stich ting van de Arbeid, heeft dat besluit echter onmogelijk begrip kunnen ont moeten. Achteraf kan de regering redeneren, dat het besluit maar een kort, tijde lijk uitstel betekent van de algemene 5-daagse werkweek, uitstel slechts voor de duur van de nog lopende collectieve arbeidsovereenkomsten. Zij kan ach teraf betogen dat dit toch niet zo heel erg is met het oog op het grote al gemene belang, dat in het geding is en gezien de woningbehoefte en het tekort aan verpleegsters bijvoorbeeld, waardoor honderden patiënten niet kunne worden opgenomen in de zieken huizen, Maar psychologisch had het ka binet de bus gemist. Dat wreekt zich nu in het Kamerdebat. Bal rolt voort Intussen rolt de bal van de werk tijdverkorting ondanks de rem, die de regering erop heeft geplaatst met grote snelheid verder. De mijnindustrieraad te Haarlem heeft gisteren een verordening goedge keurd, waarin wordt bepaald, dat met ingang van 15 mei a.s. alle zaterdagen in de mijnindustrie vrije dagen zullen zyn. De werktijd van de in wisseldienst werkzame mijnwerkers zal gemiddeld niet meer dan 42 V4 uur per week be dragen. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten per 1 mei de vrije zaterdag door te voeren voor bijna alle diensten van Hevig offensief in Laos van rebellen wapenstilstand Zowel de communistisch-gezinde re bellen als de regering in Laos hebben zich bereid verklaard het vuren te sta ken. Het staat nog niet vast wanneer het bestand zal ingaan. De opstande lingen van de Pathet Lao hebben name lijk op het laatste moment nog een hevig offensief ingezet. De minister van Buitenlandse Za ken heeft meegedeeld dat de regerings troepen zware verliezen lijden en zich op vele plaatsen in het noorden moe ten terugtrekken. De eerste bijeenkomst van de inter nationale controlecommissie voor Laos sedert juli 1958 zal vrijdag aanstaande in Nieuw-Delhi gehouden worden, al dus heeft de Indiase hoge commissaris in Australië, Samarendranath Sen, in Canberra meegedeeld. De regering van Laos verklaarde gis teravond dat geen datum kon worden genoemd, wanneer het staken van het vuren een feit zou zijn. Eerst is het nodig dat de militaire bevelhebbers van beide zijden elkaar ontmoeten om het einde der vijandelijkheden te regelen. Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde in het Hogerhuis, dat de voorwaarden voor de overeenkomst inzake Laos vele vragen onbeantwoord laten. Maar Home had de categorische verzekering ontvangen, dat de Russen onmiddellijk dit staken van het vuren willen. de gemeente. In de raad klonk één stem tegen. De centrale commissie voor georga niseerd overleg te Amsterdam heeft in een spoedvergadering als unanieme me ning uitgesproken, dat het besluit tot invoering van de vijfdaagse werkweek onverkort dient te worden uitgevoerd, anders zou de zuigkracht van het be drijfsleven te groot zijn. Het bestuur van de vakvereniging „Het Zwarte Corps", van dragline-, bulldozer- en walsmachinisten en ove rige machlnepersoneel in de bouwnijver heid, heeft in een telegram van de mi nister van Sociale Zaken een brief ge zonden, waarin het uiting geeft aan „grote verontrusting" over de gang van zaken. De „looncommissie" van de Stichting van de Arbeid, die vorige week niet bijeengekomen is, omdat drie vakcen trales zich toen wensten te beraden over de aan te nemen houding inzake de afwijzing van de 5-daagse werkweek door de regering, is ook vandaag niet bijeengekomen. De vertegenwoordigers van het NVV en het CNV hebben te kennen gegeven dat zo lang geen klaar heid bestaat omtrent de werktijdverkor ting, besprekingen van de looncommis sie geen zin hebben. De voorzitter van de looncommissie, mr. A. J. R. Mauritz, heeft de verga deringen van de looncommissie tot nader bericht uitgesteld. Geen gras genoeg De vierhonderd schapen die een Oost- duitse herder zoals eerder gemeld met trotsering van veel gevaren maandag jj. met zich mee over de zonegrens had gevoerd van Oostduits naar Westber- lijns gebied, zullen ter slachtbank moe ten worden geleid, aldus hebben functio narissen van de vluchtelingen dienst ge zegd. Er is namelijk niet genoeg gras in het geisoleerde West-Berlyn Dodelijk ongeluk in Noordwijkerhout In Noordwijkerhout is gistermiddag een tweejarig meisje onder een vracht auto geraakt en aan de gevolgen over leden. Het meisje een dochtertje van de familie De Jong in Noordwijkerhout bevond zich met een broertje op de rijbaan. De chauffeur van de vrachtauto ver nam pas later, dat het meisje onder zijn auto was gekomen. Men vertelde het hem, toen hij enkele honderden me ters verder bezig was met uitladen. HU zei, dat hij de kinderen nog wel had gezien, maar dat hij dacht dat hU ze nog had kunnen ontwyken. Inbraak in Treslong buit 27 mille In de nacht van maandag op dinsdag hebben inbrekers de brandkast van „Treslong" in Hillegom opengesneden en bijna f 27.000 buitgemaakt. Er was veel geld in kas, omdat het bedrijf door de bollendrukte topweken beleeft. Het geld van de internationale dansdemonstratles welke het afgelopen weekeinde werden gehouden, was o.m. in de brandkast op geborgen. De inbraak werd door het personeel ontdekt. Het onderzoek van de Rijkspo litie geschiedde met behulp van een speurhond. President Soekarno ls gisteren voor een bezoek van vyf dagen In Mexlco- stad aangekomen. Te Washington heeft de achtergeble ven Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio gedurende drie kwartier met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk gesproken over vraagstukken in Zuidoost-Azië, met na me over Laos als voornaamste onder werp, zoals hij aan Journalisten mede deelde. Hij liet daarbij doorschemeren, dat ook over de kwestie Nieuw-Guinea is gesproken. Soebandrio weigerde in te gaan op een vraag van journalisten over de ver klaring van minister Luns. dat de re- gering-Kennedy de Nederlandse richt lijn voor zelfbestemming van de Pa poea's onderschrijft. Soebandrio zou vandaag naar Mexico vertrekken. Moeheid géén excuus T.v. bron van nieuwe herrie „Zo was dat jaar 1960: het jaar der vermoeiden"Dit schrijft jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebois, ze nuwarts, in het pas verschenen jaar verslag van de Stichting Katholiek Bureau voor huwelijksaangelegen heden te Utrecht. „Wat die moeheid betreft", aldus deelt hij mede, „konden wij dit jaar ons hart ophalen. Ze waren allemaal moe. Iedere zitting van het bureau, iedere polikliniek, ieder spreekuur opende met: „Dokter ik ben zo moe, ik weet van moeheid niet waar ik het zoeken moet". Heel vervelend. Zo vermoeiend om aan te horen. ,J)it zal u verwonderen"zo schrijft de heer Van der Does verder. U denktdokters zijn nooit moe. Maar ik kan u zeggen: wij zijn uw moe heid moe. Wij zitten er maar mee, met die fat ile moeheid van de men sen. Jong of oud, getrouwd of onge trouwd, allemaal zijn ze moe. En dikwijls zucht een jonge man, als ware hij zijn eigen opa: „Het is soms of ik niet meer kan. Ik ben zo moe als West-Europa". Zijn ze het moe, dit leven? ,(Zie je wel, daar heb je het nou" roepen velen uit. „Wat?" ,J)e radio activiteit!" ,Als u het mij vraagt en nu moet ik even heel technisch worden, wat velen vermoeiend zullen vinden als u het mij vraagt, is het meer de radio dan de activiteit. De radio en de T.V. erbij. Ter zijde: er is een korte tijd geweest, waarin zwak- staande huwelijken door de T.V. ver beterd werden, maar tegenwoordig is de Ttoenemende V(erveling) meer een bron van nieuwe herrie. De tele- BINNENLAND De 4-jarige Berdlna Francina de Rond uit Tuindorp Oostzaan is gistermiddag in een sloot geraakt en verdronken. Het meis- 1e moet tijdens het spel in de Slersloot langs de Melkweg gelopen zijn. Toen voor bijgangers haar op het droge hadden ge bracht. mocht toepassing van kunstmatige ademhaling niet meer baten. Gisteravond is op de Rijksweg Kam pen-Zwolle de 75-jarige H. Hofstede uit Wllsum (gem. IJsselmuideni door een auto gegrepen. Het slachtoffer wilde per bromfiets de weg oversteken. HIJ ls in middels aan de verwondingen bezweken. Prinses Beatrix ls voornemens op dinsdag 2 mei een gedeelte van het polio- mylltls Symposium, dat georganiseerd wordt door het Prinses Beatrix Polio Fonds in samenwerking met de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst. te utrecht bij te wonen. - De heer L. Rosenberg, voorzitter van het Economisch en Sociaal Comité der Eu ropese Economische Gemeenschap die voor besprekingen in ons land vertoeft, heeft gisterochtend een beleefdheidsbezoek ge bracht aan de minister-president in diens kabinet. BUITENLAND Per 1 juli a.s nemen de Zwitserse Spoorwegen vier ultra-moderne elektrische treinstellen van Zwitserse makelij in dienst op de TEE-UJnen Zurich-Gotthard-Milaan en Mllaan-Simplon-Parys. Deze treinstel len van elk vijf rijtuigen - locomotief met keuken en dienstvertrekken en restaura tiewagen met bar tellen 126 comfor tabele plaatsen plus 48 plaatsen in het restaurant en 6 aan de bar. Op de vlakke baan kunnen deze treinen 160 km per uur rijden en op de stelle hellingen van Gott- hard en Simplon 85 km. Een nieuwigheid b(j deze treinen is dat de elektrische in stallatie van de motorwagen berekend is op de vier verschillende stroomsystemen bij de Europese Spoorwegen. - Koning Gustaaf Adolf van Zweden is gisteren voor een staatsbezoek van vier dagen in Oostenrijk aangekomen. Op het westelijk station van Wenen werd hij be groet aoor president Scharf. De Deense vuurtorendlenst is de wrakken in de kustwateren gaan natellen. Er zou in de laatste oorlog een vijfhon derdtal schepen gezonken zijn waarvan reeds vele zijn opgeruimd. Van het Duitse oorlogsschip „Gneisenau" dat in de Oost zee naar de bodem ging. halen duikers nog steeds metalen onderdelen af. Een vorig Jaar in Zwitserland voor het Kindernoodfonds (Unicef) gehouden in zameling heeft het mogelijk gemaakt een geheel Jaar lang aan 16.000 moeders en kinderen elders In de wereld een dagelijks melkrant6oen te verschaffen. De vijftig kinderen die in een tehuis in het Westberlijnse stadsdeel Hermsdorf zijn ondergebracht, zijn maandagavond in opstand gekomen, omdat zij na half tien 's avonds niet meer naar de radio moch ten luisteren of mochten lezen. ZIJ wier pen het servies aan stukken en maakten zo een oorverdovend lawaai, dat een na burig ziekenhuis de politie waarschuwde. De rust keerde pas weer. toen de politie de twee leiders van de opstand hadden meegenomen, Volgens berichten in de Italiaanse pers zou de Duitser Otto van Wachter, die wegens zijn wreedheid de bijnaam „Beul van Lwow" kreeg, in 1949 in Rome, waar hij ondergedoken was, zijn gestorven. Zijn weduwe zou er in geslaagd zijn het stof felijk overschot in het geheim naar Duits land te laten vervoeren. Von Wachter zou een der wreedste vervolgers van de Joden in Polen zijn geweest. De president van Tunesie, Habib Bourgulba, zal met zijn echtgenote, ver scheidene leden van het kabinet en auto riteiten van een aantal departementen op zondag 30 april des middags om tien mi nuten over half drie met een Douglas DC- 8 straalverkeersvliegtulg van de KLM van Schiphol naar Montreal vertrekken. De president en zijn gezelschap van in totaal vijfentwintig personen, zullen 's middags met een vliegtuig van de Tunesische lucht vaartmaatschappij „Tunis Air" op Schip hol aankomen. De Hoge krijgsraad van de Ameri kaanse troepen in West-Duitsland heeft drie Jonge Amerikaanse militairen tot le venslange tuchthuisstraf en oneervol ont slag' uit het leger veroordeeld wegens roofmoord op een Duitse taxichauffeur. visie kan blijkbaar geen visie telen, maar wel moeheid." Aldus in zijn jaarverslag jhr. dr. Van der Does de Willebois. Voor dit jaar geeft hij aan het slot nog deze raad: géén romannetjes lezen en hard werken, ook op zaterdag! Moe heid is geen excuus meer! BU de radio Is in de loop der jaren een gewoonterecht ontwikkeld, waarbij het optreden van kinderen in allerlei programma's door de Arbeidsinspectie praktisch niets in de weg wordt gelegd. Nu ls er tussen de Nederlandse Televisie Stichting en dit ambtelijke lichaam een elkaar zoeken en aftasten aan de gang, om ook het optreden van jeugdige per sonen voor de televisiecamera zo ver antwoord mogelijk en aanvaardbaar voor de arbeidswetgeving (denk aan kinder arbeid) te laten verlopen. Feitelijk is een kind als toeschouwertje bij een poppenkastvoorstelling voor de t.v. al arbeidend als men de wet heel scherp neemt. Waar ligt de grens van al of niet te kunnen spreken van kinder- arbeid voor de t v -camera's? De Ar beidsinspectie-Utrecht heeft enkele maanden geleden de NTS vragenlijsten gezonden, die in voorkomende gevallen ingevuld ingeleverd dienen te worden en waarbij deze inspectie feitelijk voor elk geval een aanvraag tot ontheffing van art. 9 (arbeid is niet toegestaan aan kin deren beneden 14 jaar) wil hebben inge diend. De Arbeidsinspectie wil weten welke voorwaarden gesteld kunnen wor den, wat voor consequenties aan zo'n op treden vastzit. Is een bepaald optreden (al of niet in groepsverband) eventueel fysiek te zwaar, en mogelijk té aangrij pend voor het Wnd? Het is begrijpelijk, dat ook de Arbeidsinspectie op dit punt volledig „gedekt" wil zijn en daarom ook de mensen van de t.v. voor het feit van enige administratieve rompslomp z:t. Toch loopt het allemaal zo'n vaart niet en zal ook in de toekomst de Arbeids inspectie een soepele houding aannemen als er kinderen beneden de leeftijd van de Arbeidswet voor de t.v. in het geding komen. Een zuivere interne aangelegenheid wordt van NTS-zyde gezegd. Daar zal geen verkeerd woord over en weer over vallen. Maarmen wil bepaalde ex cessen van Arbeidsinspectie-zijde als dat eens nodig mocht blijken te zijn zeer beslist tegen gaan. Tv-ploeg van VARA terug uit Australië Gisteren zyn op Schiphol Netty Kley- wegtRosenfeld, Pier Tania, Frans Ver- hey (cameraman) en Niek Hartog (ge luidstechnicus) na een reis van een maand door Australië in ons land terug gekeerd. Het doel van deze reis was filmmateriaal mee terug naar Nederland te nemen om voor de VARA-televisie het vaderland een indruk te geven hoe de geëmigreerde Nederlanders in Australië leven. Pier Tania vertelde, dat het viertal in Australië ruim 10.000 km heeft afgelegd. Met behulp van de Nederlandse Emigra- tiedienst en de Australische Immigratie dienst zijn flitsen van 60 in Australië wonende Nederlandse gezinnen op de film vastgelegd. In totaal werden 400 minuten geluidsfilm en 150 minuten stomme film opgenomen. In een drietal programma's, die op 12, 16 en 18 Juli zullen worden uitgezonden, zullen de Nederlandse televisiekijkers kunnen zien hoe hun landgenoten van fabrieks arbeider tot directeur van een bouwbe drijf leven in het verre Australië. VOOU HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. en meded. 18.30 R.V.U.: Europese spoor wegverbindingen, door H. Wisslnk (p/a Hoofdgebouw 3. kamer 497, Ned. Spoorw. N.V., Utrecht). 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Adolf Elchmann ln Israël, lezing. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.35 Lichte muz. 20.55 De voorbijganger, hoorep. 21.55 Kamer- muz. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, le zing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzlk. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. zingen. NCRV: 18.00 Het muziekkorps onder de loep, gespr. 18.20 Gram. 18.30 Idem. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.16 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Concertgebouwork. en solist. In de pauze (pl.m. 20.35-20.55): De kerk en de Plnkstergroepen, lezing. 22.20 Gram. 22 30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Pla- tennws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Int. JeugdJourn. AVRO: 17.10 17.40 Voor de Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.20 Die lustige Wltwe. operette. In de pauze (pijn. 21.00): Avond college Nederlands. HEREN ONDERGOED HEREN PYJAMA'S HEREN SOKKEN NIEUW RECORD DER GRAFISCHE EXPORT De totale grafische export (inclusief clichés en verhoogd met 25% voor niet geregistreerde uitvoer) heeft in het af gelopen jaar opnieuw een record be reikt. De waarde (123 miljoen gulden) steeg met 5.9 en het gewicht (bijna 25 miljoen kg) met 5.6. België en Luxem burg (34.6%, het Sterlinggebied (21.5% en de Duitse Bondsrepubliek (13.5%) waren opnieuw de voornaamste afne mers. Dit blijkt uit het jaarverslag (1960) van de Stichting Grafisch Exportcen trum, dat gisteren is behandeld op de in Amsterdam gehouden jaar vergade ring van deze algrafische instellling. De stUgin» van de grafische export bleef in 1960 beneden het percentage van 1959 (15.8 in waarde en 14.1 ln gewicht), doch de heer O. van Leer, voorzitter van het Grafische Exportcentrum, was over het resultaat toch best tevreden. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Filmavond Alg. Ziekenfonds ..Lelds Onderling Zieken fonds". 7.30 uur n&m. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Lakenhal: Lezing met films mevr. dr. J. Hijmans—Tromp „De tekst achter het beeld". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum". .Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. StadsgehoorzaalActle-comlté band recorders voor blinden. Muziekavond m.- m.v. K. en G. en Jong en Jolig. 8 uur nam. ZomerzorgLedenvergadering Leldee Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. DONDERDAG Gerecht 10: Soefi-beweglng. Md Mush Khan „Meester en leerling". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering „De Leldse Buitenschool". 9 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Rest. De Doelen: Receptie zakenjublleum J. Bekooy. 3.305.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltterls Sa crum" „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Oude Singel 236: Ledenvergadering Coö peratie „Ons Doel". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Ned. Roode Kruis afd. Leiden. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen Spr. dr. J. J. Smith over vogels als wereldreizigers". 2.30 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed olv. mej. D. v. d. Waals. 7.15-7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: Leldse Chr. Oranjever. Opvoering toneelspel „Heksen van Malta". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond Personeels vereniging SU. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert My. voor Toonkunst. R'dams Philharmo- nlsch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. van Oud leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". 8pr. W. Versteegh over zintuigen, zenuwen en hun effect. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk voorm. geen dienst: nam. 3-4 uur evangelisatie ds. K. C. van Oossanen. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sacrum" „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Konlnglnne-con- cert Ned. Madrlgaalkoor. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Hoogmade. 2 uur Gerecht 10: Soefl-beweging. Universele eredienst, mevr. mr. J. Kunst „De gods dienst van de Soefi". 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. MAANDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- vereniglng naar Belgle. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: 1 mei-feest. P.v.d.A. DINSDAG Rapenburg 22: Openbare les A.V.M.O.- leerllngen. 7 uur nam. 't Schuttershof: Receptie zakenjublleum Gebr. Hulsman. 35 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Omagglo a Dante". Werkd. In april 10—-4 uur; zondag 14 uur; ln mei werkd. 105 uur; zon dag 15 uur (tot 12 mei). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Ten toonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 «n 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u Universiteit: Surrealistische tentoon stelling. Werkd. 9 uur voorm.5.30 uur nam. (tot 13 mei). VOOR DONDERDAG 27 APRIL Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, le zing. 11.15 Radlo-fllharm. ork. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tulnbrneded. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 Uit het be- dryfsleven, lezing. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Metropole-ork. en zang. 14.00 Zangrecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Gram. 15.20 Act. 15.50 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voor de Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18 50 Gesproken brief. 18 65 Voor de kleuters. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en solist. 21.10 Strafschop, hoorspel. 22.15 Gram. 22.30 Nws., beursber. van New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sport- act. 23.10 Dlscotarla. 23 55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7 00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de hulsvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10 00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geeste lijke liederen. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz, 12 00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13 20 Gram. 13.35 Idem. NCRV: 14.00 Gevar progr. 1430 Gram. 15.40 Cla- veclmbelrecltal. 16.00 Bijbeloverdenking. 16 20 Volksliederen. 16 50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.15 Sportrubriek 18.30 Oude muz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram 19.30 Radiokrant. 19 50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Or- gelconc 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king 22 55 Boekbespr 23 00 Gram. 23 10 Europa, hart der wereld?, discussie. 23.55- 24 00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20 00 Journ. AVRO: 20.20 Act. 20 30 Documentaire film. 21.00-22.45 Het grote mes. toneelstuk. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork conc. 12.55 Weerber, 13.00 Onbekend. 16.15 Kritieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.55 Weerber 18 00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Klankb. 2030 Operamuz. 21.00 Actueel gesprek. 21.30 Cabaretprogramma. 22.00 Nws. en ber. 22 30 Voordr. 22 45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.40 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en "247 m, 12.00 Gram. 12.31 Voor de arb. 13.00 Ge var. muz. 13 45 Voor de kleuters. 14.00 V. d vrouw. 15.00 Races. 15.20 Gram. 15.31 Muz. bij het werk. 15.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16 34 Gram. 1751 Lich te muz. en ber. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 1931 Hersengym. 20.00 Samenzang. 20.31 Brlevenbeantw. 21.00 Licht progr. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport 22 40 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdentscher Rundfunk. 309 m. 12 00 Gevar muz. 13 00 Nws 13.15 Lich te muz. 16.00 Fllmmuz. 16 45 Amus. progr. 17.00 Nws. 17.35 Moderne amus. muz. 19.00 Nws 18.15 Lichte muz. 2030 Dansmuz. 21 45 Nws. 23.30 Kamermuz 24 00 Nws 0 10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrllk S. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Amus. muz. 14.05 Ka mermuz 14.25 Toneelstuk. 16.40 Kamer muz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecltal. 19.00 Nws. 20 05 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.03 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13 00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16 06 Franse les. 16 21 Gram. 17 00 Nws. 17.15 Voor de kind. 18.15 Gram. 18 20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19 00 Nws. 19.30 Lezing. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 Literair progr. 20 30 Gram. 21.00 Koorzang. 22.00 Nws. 22.15 Intern, radlo-unlversitelt 28 55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang 1565 Gram 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 1760 Plano recital 17.55 Gram 1830 Jazzmuz. 19 30 Nws 20.30 Feulll. 21.00 Discoparade. 22 55 Nws. BIOSCOPEN Studio „Het mysterie van de man die verdween". (18 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het begon ln Napels". (14 Jaar) Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Wilde onschuld". (14 Jaar). Werkdagen: 2 30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 445. 7 en 9.15 uur. Casino „De Jacht op Adolf Elchmann". Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag- cyclus „Les Trlcheurs". Rex ..De Jantjes". (A.I.). Werkdagen: 2 30, 7 15 en 9 15 uur; zondag: 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De danseres van de duivel". Trianon „La Fran^alse et l'Amour". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Astra Theater Wassenaar Vrydag 8. za terdag en zondag 7 - 9.15 en maandag 8 uur: ..De Brulden van Dracula(14 Jaar). Woensdag en donderdag 8 uur: „Terug uit de hel" (14 Jaar). Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „Uit de brand ben Je" (elke leeftyd). Avond- en nachtdienst der Apotheken Tot zaterdagmorgen 8 uur wordt deze dienst waargenomen door Apotheek Van Drlesum. Mare 110, tel. 20406. Bl| geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), '.el op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Llmbuxg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Brussel Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlhn Frankfort Mllnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck BelgTado Athene Rome Alacclo Madrid Mallorca Lissabon 2 Bc geh. bew. licht bew. zwaar bew. regen onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew geh. bew. half bew. regen regen geh. bew. zwaar bew. regen onweer onbewolkt regen zwaar bew. regen regen regen half bew. zwaar bew motregen licht bew. zwaar bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt g. a to SE s 1 fe S U CM ozo 4 16 10 6 15 11 4 17 8 6 16 10 5 16 2 17 4 16 3 17 4 16 OZO zzw w.stil w.stll 20 1 w.stil 17 4 o 7 14 9 ono 2 12 6 w.stil 16 8 z 4 18 9 z 5 14 7 z 8 19 10 w 8 21 11 WAtll 20 10 n 8 19 11 OZO 6 15 8 W.stil 14 6 wzw 2 16 4 Z 2 15 7 w 2 16 8 wzw 1 10 w.stil 19 4 w 2 20 6 Z 1 12 9 wnw 8 20 z 2 22 11 no 1 18 11 w 2 19 6 n 8 20 14 n 5 10 0 0 0.1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2